PDA

Zobacz pełną wersję : VAILLANT - temat ogólny na temat kotłów, sterowników, funkcjonowania



rafslusarczyk
11-04-2005, 20:25
z dniem 11,04,5002

obniżka cen na kotły

nurni
11-04-2005, 20:31
z dniem 11,04,5002
obniżka cen na kotły


No to troszkę poczekamy :wink: :o ale wtedy to już pewnie elektrownie atomowe będą wielkości baterii :o

jacekkkk
11-04-2005, 20:34
kochany jak dopiero w 5002 ma być obniżka to muszę napisać mojemu koledze bo się zastanawiał

jurg
11-04-2005, 20:36
z dniem 11,04,5002
obniżka cen na kotły


No to troszkę poczekamy :wink: :o ale wtedy to już pewnie elektrownie atomowe będą wielkości baterii :o

.... w 5002 roku reaktor atomowy będzie miał wielkość lębka od szpilki :wink:

rafslusarczyk
11-04-2005, 20:36
:D :oops: :oops: :oops: :D

2005*04*11

:oops: :oops:
:wink:

RYDZU
11-04-2005, 21:02
z dniem 11,04,2005
obniżka cen na kotły

I teraz mi to mówisz..... :(

rafslusarczyk
11-04-2005, 21:05
sam sie dowiedziałem w czwartek ale nie było to potwierdzone że tak od połowy miesiąca

RB
11-04-2005, 23:54
jak duża jest ta obniżka?

rafslusarczyk
12-04-2005, 06:01
około 300-600zł na kotle

a procentowo?

mdzalewscy
12-04-2005, 08:32
może marże zmiejszyli dla sprzedawców, tak że cena niższa ale i upusty niższe ?

andrzej100
12-04-2005, 10:20
Jesienia kupowalem zestaw z piecem konden. i przy sobie nie mam faktury ale sterownik pogodowy VRC420 na pewno nie stanial

ania
12-04-2005, 17:52
Na jaki dodatkowy upust mogę liczyć przy zakupie 4 kotłów?

mark1oc
12-04-2005, 21:02
stanialy tylko kotly [ito nie wszystkie] osprzet[sterowniki zawory rury spalinowe itp.]zostaly bez zmian ale wprowadzili duzo nowosci
do anii to zalezy jakie kotly :lol:

mark1oc
12-04-2005, 21:03
stanialy tylko kotly [ito nie wszystkie] osprzet[sterowniki zawory rury spalinowe itp.]zostaly bez zmian ale wprowadzili duzo nowosci
do anii to zalezy jakie kotly :lol:

andrzej100
13-04-2005, 09:37
Znalazlem w laptopie stary cennik.
Na zestawy 10% obnizki, na osprzet 0%, reszty nie chcialo mi sie sprawdzac.
Na jesieni byla promocja ( jesienne impresje...) i w moim przypadku (zestaw z kondensatem) to obecnie taka sama cena.

rafslusarczyk
14-04-2005, 08:27
Na jaki dodatkowy upust mogę liczyć przy zakupie 4 kotłów?

Wszelkie wiadomości na privat :D

jaskul
09-03-2009, 16:22
pytanie do instalatorów i serwisantów
W którym miejscu w kotle Vaillant thermoblock atmoTEC VC 254 XEU HL z 94 roku jest regulacja parametru - wybieg pompy po wyłaczeniu palnika ??
Mam ustawione tak że po wyłaczeniu palnika po minucie wyłacza sie pompa a dla mojeo instalacji - dużo podłogówki lepiej by było jakby pochodziła troche dłuzej - piec jest przywieziony z niemiec - serwisówki ze strony Vailanta nie ma
:(

KillerRabbit
04-07-2009, 21:47
Jak się zachowa sterownik Vaillanta (calorMATIC 430) w przypadku wyłączenia ogrzewania CWU lub przełączenia w tryb wakacyjny w odniesieniu do pompy obiegowej (sterowanej przez VR 40)?

Czy któreś z tych ustawień wyłączy harmonogram włączania pompy obiegowej czy też będzie ona bez sensu działać?

Niestety z instrukcji nie daje się tego dowiedzieć...

mieczotronix
06-08-2009, 15:19
Hej. Witam (po długiej przerwie dla coponiektórych).
Mam teraz z nienacka pytanie natury hydraulicznej.
Zawezwałem speca na przegląd mojego kotła przed sezonem (Vaillant kondensacyjny). I za wyczyszczenie i przedmuchanie z wymianą uszczelki skasował mnie na 250 zł. Dwa lata temu chyba było to 150 zeta.
Kocioł chodzi u mnie od prawie 5 lat. Spec powiedział, że trzeba wymienić anodę w zasobniku. Powiedział, że po 3-4 latach mogła się całkiem rozpuścić. Dobra, zasobnik drogi, niech wymienia. Ale... Wziął wyjął anodę i okazało się, że jest - co prawda pokryta nagarami i kamieniami, z wyżartymi trochę dziurami, ale w jednym kawałku i stosunkowo "cała". Zapytałem, czy nie można jej oczyścić i włożyć, ale spec stwierdził, że trzeba ją i tak wymienić, bo widocznie nie chroniła, skoro po tylu latach się nie rozpuściła. Dodam, że za nową policzył sobie 200 zł.
Czy mnie przypadkiem troszkę nie naciął tutaj ten ktoś? Liczę na wypowiedzi fachowców, bo kompletnie nie jestem w temacie i z internetu nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na moje pytania.

kaltam
07-08-2009, 06:51
To nie tak. Stopień i szybkość zużycia anody zależy przede wszystkim od agresywności wody (składu chemicznego). W moim przypadku zdecydowałem się wymieniać po 5 latach eksploatacji i okazało się że wyglądała jak opis Twojej. Serwisant z viessmanna decyzje uzależnił ode mnie bo jak stwierdził "stara" jeszcze może popracować. Ale podał mi przykład miejscowości obok gdzie anoda zużyła się całkowicie z ciągu 15 m-cy. Kazałem wymienić bo i tak musiałbym zapłacić za kontrolę, a teraz wiem że następną wymienię za 8 lat. Wracając do Twojego przypadku to faktycznie trochę Cię naciął ale jest niedouczony. Opis wyglądu anody potwierdza że ona działała. A czy spuścił wodę do końca i wyczyścił zbiornik z osadów i kamienia bo nie wierzę żeby nie było nic ? Może czas zmienić serwisanta ?

mieczotronix
07-08-2009, 10:32
Dzięki
nie spuszczał wody, ino "wyciągł lagę jedną i włożył drugą" i tyle.
Jeszcze ma się zgłosić po te 200 zeta za anodę - to mu każę popracować trochę.

u2collector
20-08-2009, 10:33
Mam pytanko do znawców tematu, ew. użytkowników Vaillanta.
Domek 50 lat, ok. 130 m2, ocieplony styro 8cm,podpiwniczony (piwnica częściowo w gruncie, nieocieplona). Planuję zakup Vaillanta, kondensat. Wybór pomiędzy VC 186 i VC 246. Do tego zbiornik 120 lub 150 w komplecie.
Zastanawiam się, który piec będzie lepszy - czy wystarczy mi spokojnie 18 kW, czy nie ryzykować "niedogrzania" i od razu iść na 24 kW? Ogrzewanie - standard, do tego ciepła woda. Podłączenie ciepłej w obiegu - tylko na piętro.
Sam koszt pieca+ zbiornik 120 + regulator calormatic to przy VC 186 to 7.250 brutto, a VC 246 to 7.700. Do tego wkład kominowy, resta osprzętu itp., temat zamyka się w granicach 10k. Czy macie jakieś sugestie co do wielkości pieca, ew. wielkości zbiornika? Za wszelkie uwagi już teraz dziękuję;)

darekw127
20-08-2009, 11:19
Dom 140m2 z ogrzewanym garażem włącznie, niepodpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Na elewacji 12cm styropianu, na fundamencie - 5cm. Wybrałem VC 186 + VIH 150 i regulator pokojowy.

Po pierwszej zimie okaże się, czy to był dobry wybór. W teorii mój wybór poparł instalator i sprzedawca. Początkowo też miał być VC 246, ale doszedłem do wniosku, że 20kW wystarczy.

Tomkii
20-08-2009, 13:30
Mam 3x90m2. W zeszłej zimie grzałem 90m2 do 20stC i 90m2 do 18stC. W piwnicy ok. 12stC (nieocieplone rury od CO). Piec mam 30kW - moc jest ograniczona serwisowo do 20kW. Ocieplenie 14cm styropian w ścianach, 20cm styropian na stropie strychu. Budynek podpiwniczony (8cm wełny na stropie). Wentylacja grawitacyjna (działająca!).
Piec reguluje ręcznie (brak regulatora), nigdy nie chodził na maksa (20kW).

niktspecjalny
20-10-2009, 06:09
Dzisiaj między 9.00 a 14.00 przyjedzie serwis do mojego pieca.Serwis jest płatny(300 zł).Na co zwrócić mu uwagę by o czymś nie zapomniał?Czy powinien mieć lapka?Pytam o to dlatego ,że po perypetiach z poprzednikiem chcę się ustrzec jakiejś niepotrzebnej wpadki i chcę aby zrobił robotę dobrze.Jest może jakiś zakres prac takiego kolejnego już płatnego serwisu?

VPS
20-10-2009, 06:43
Myślałem że to chodzi o mnie :D
Wykaz czynności przy przeglądzie i konserwacji klik (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/Konserwacja.jpg)
Diagnostyka z laptopa jest niekonieczna lecz pomocna.
Jeśli to kondens to jedną z najważniejszych czynności jest wyczyszczenie komory wymiennika, przewodów odpływowych kondensu oraz syfonu, wymiana uszczelki palnika KONIECZNA, sprawdzenie ciśnienia w NW, analiza spalin.
Muszę już kończyć klienci czekają :lol:

niktspecjalny
20-10-2009, 06:57
Myślałem że to chodzi o mnie :D
Wykaz czynności przy przeglądzie i konserwacji klik (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/Konserwacja.jpg)
Diagnostyka z laptopa jest niekonieczna lecz pomocna.

A może to ty przyjeżdżasz do mnie? :D :D :D Jak mnie olali dwaj panowie to przyjeżdża teraz trzeci by podbić gwarancję.Opisałem to w mailu do Vaillant.Serwis jest przekroczony aż o dwa miesiące.Bardzo dziękuje z a rozpiskę.Przez tel. jak się umawiał to powiedział ,że serwis ma głównie dotyczyć spalin.

niktspecjalny
20-10-2009, 07:07
Powiedz mi proszę czy to aby dotyczy wspomnianego serwisu po przeszło roku???Tylko tyle i zajmij sie klyentamy :wink: :wink: :wink:

Erol 1
20-10-2009, 11:53
A ile kosztuje pierwsze uruchomienie piece, ustawienie i podbicie gwarancji?
Piec Vaillant 186.

pablitoo
20-10-2009, 11:57
A ile kosztuje pierwsze uruchomienie piece, ustawienie i podbicie gwarancji?
Piec Vaillant 186.

Nic nie kosztuje .

Przynajmniej w Viessmannie nic nie kosztuje ...

niktspecjalny
20-10-2009, 13:51
A ile kosztuje pierwsze uruchomienie piece, ustawienie i podbicie gwarancji?
Piec Vaillant 186.

Nic nie kosztuje .

Przynajmniej w Viessmannie nic nie kosztuje ...

Viessinnek....mnie za podłączenie w Vaillancie troszku to kosztowało. :roll:

Wirecki
20-10-2009, 20:02
Broetje - pierwsze uruchomienie grastis. dojazd płatny za km.

Bren
21-10-2009, 11:56
Erol 1
Uruchomienie w Vaillancie jest bezpłatne. Płacisz za dojazd. Jeżeli masz jakieś dodatkowe zlecenia (np montaz reulatora) to płacisz. Bezpłatny zakres pierwszego uruchomienia masz napisany w karcie gwarancyjnej. Za inne rzeczy płacisz.
pzdr.

Erol 1
22-10-2009, 17:18
Dzięki za info.

cieszynianka
23-10-2009, 00:00
A ile kosztuje pierwsze uruchomienie piece, ustawienie i podbicie gwarancji?
Piec Vaillant 186.

Gratis, płaciliśmy tylko za dojazd.

niktspecjalny
23-10-2009, 07:58
Co wy z tymi gratisami....? :roll: Przyjechali do mnie na pierwszy serwis po tym jak uprawniony montier założył i zainstalował i skasowali mnie na 290 zł.W tym 60 zł dojazd.Na fakturze jest między innymi napisane: czyszczenie i konserwacja pieca.

pablitoo
23-10-2009, 08:24
NS -> a nie mylisz pierwszego przeglądu / po roku użytkowania / po zainstalowaniu i uruchomieniu kotła ? .
U mnie było właśnie tak - pierwsze uruchomienie kotła , wyregulowanie kotła i instalacji , kontrola parametrów pracy kotła , podbicie gwarancji - bezpłatnie / dojazd płatny wg kilometra / .
Uruchomić kocioł i podbić gwarancję może tylko uprawniony serwisant producenta kotła - żaden instalator czy montier .
Następnie - po roku pierwszy przegląd kotła - płatny wg stawki / ca 250 pln / plus dojazd .

PS.
Właśnie wczoraj dzwoniełm do Viessmanna w KRK celem umówienia kolejnej wizyty serwisanta do przeglądu kotła / po 2 latach eksploatacji / - czas oczekiwania na wizytę 3-4 tyg :lol:

niktspecjalny
23-10-2009, 08:31
NS -> a nie mylisz pierwszego przeglądu / po roku użytkowania / po zainstalowaniu i uruchomieniu kotła ? .
U mnie było właśnie tak - pierwsze uruchomienie kotła , wyregulowanie kotła i instalacji , kontrola parametrów pracy kotła , podbicie gwarancji - bezpłatnie / dojazd płatny wg kilometra / .
Uruchomić kocioł i podbić gwarancję może tylko uprawniony serwisant producenta kotła - żaden instalator czy montier .
Następnie - po roku pierwszy przegląd kotła - płatny wg stawki / ca 250 pln / plus dojazd .

PS.
Właśnie wczoraj dzwoniełm do Viessmanna w KRK celem umówienia kolejnej wizyty serwisanta do przeglądu kotła / po 2 latach eksploatacji / - czas oczekiwania na wizytę 3-4 tyg :lol:

może i masz rację.Zgłupiałem już z tym serwisem i nadal czekam na ten pierwszy po roku ..płatny.

OGC
09-11-2009, 08:49
Heloł

Mam problemik z piecem. Może ktoś coś doradzi.
Zdjęcie kotłowni:
http://www.ifb.pl/dandys/inne/kotlownia.jpg

Opis instalacji:
Piec Valliant kondensat ze sterownikiem pogodowym i sterownikiem vr61.
Ogrzewanie podłogowe (wszędzie).
W 2 łazienkach małe drabinki zasilane bezpośrednio z rozdzielaczy podłogówki.
Rozdzielacze 2 (partter i piętro). Podobno mają samoodpowietrzacze :)
Krzywa zazwyczaj ustawiona jest na 0,5 - 0,6 (ale jeszcze eksperymentuję).

Jakiś czas temu miałem ten sam błąd ale zwaliliśmy to na zapowietrzenie obwodu. Potem jakoś przeszło. Uwaga --> wcześniej nie miałem zainstalowanego siłownika na tym zaworze trójdrogowym/mieszaczu (element nr 5 na rysunku). Był ustawiony jak chciał. całkiem możliwe, że nawet dzieciaki mogły nim kręcić :)

Wczoraj się pojawiło na nowo.
Błąd f.75 =>No pressure rise was detected on turning on the pump
Zauważyłem przy tym dziwną rzecz. Mieszacz był zamknięty (wajha z lewej strony siłownika na dole). Temperatura zadana wg jakiejś tam krzywej była 30C, temperatura zmierzona była 53C.
Zacząłem "macać" rury w celu ustalenia rozkładu temperatur w instalacji ;)
Od strony pieca było letnie, powroty były zimne.
Natomiast w punktach oznaczonych na rysunku jako: 1,2,3 była bardzo wysoka temperatura (chyba właśnie te 53C bo jakiś czujnik jest przyczepiony do rury pomiędzy punktami 2 i 3). W punkcie 4 już temperatura malała a 50cm dalej rurka już była chłodna. Na rozdzielaczach ZIMNO !
Poradziłem sobie z tym błędem kręcąc wajhą siłownika w trybie MANUAL (taki przycisk chyba wysprzęglający przekładnię) oraz zmeniając zapotrzebowanie na ciepło (raz krzywa na maksa raz na min itd).
No i teraz mam taki pomysł tylko nie wiem czy to jest możliwe.
Założyłem, że jest możliwa błędna kalibracja tego siłownika i że jak on myśli że ZAMYKA (wajha w dół) to powinien uruchomić obieg podłogówki bez zasilania z pieca a chyba zamyka wogóle przepływ dla pompy 2. No i ta pompa kręci i rozgrzewa czynnik grzewczy wokół siebie i pewnie się spali zaraz.
Bredzę czy jest takie coś możliwe ?
Czy osadzenie siłownika na zaworze jest jednoznaczne (jakiś trzpień ustalający czy coś) czy też można popełnić przy tym błąd.
Czy pompa mając zamknięty przepływ będzie się aż tak rozgrzewać ?

Pytam bo we wtorek mam wizytę instalatora i nie chcę żeby znowu skończyło się stwierdzeniem, że zapowietrzone ....

VPS
09-11-2009, 15:30
100% podłogówki i mieszacz :cry:
Mieszacz nie potrzebny, VR61 zbędne. Można byłoby kasę (ok 1500) przeznaczyć na coś pożytecznego.
Zobacz podłoga bez mieszacza tu (http://foto.icp.pl/displayimage.php?album=201&pos=14) oraz tu (http://foto.icp.pl/displayimage.php?album=201&pos=13)
Prosty schemat (http://foto.icp.pl/displayimage.php?album=201&pos=15)
Na zdjęciu nie widzę czy masz czujnik VR10 przy sprzęgle ?
Jest to podobny czujnik jak ten co jest w zasobniku cwu.
Kto popsuł pokrętło termostatu przy kotle ? :cry:
Na jaką wartość masz ustawiony ten termostat ?

OGC
14-11-2009, 00:01
Odpowiadam na pytania:
"... Na zdjęciu nie widzę czy masz czujnik VR10 przy sprzęgle ? ..."
Jest taki czujnik na kabelku włożony w dziurkę z boku sprzęgła.
"... Kto popsuł pokrętło termostatu przy kotle ? ..."
Nikt się nie przyznał :) Albo dzieci albo jakieś brygady, które się przewijały ...
"... Na jaką wartość masz ustawiony ten termostat ? ..."
Na maksa. Rozkręciłem piec i podkręciłem potencjometr na płycie w odpowiednim kierunku :)

No a teraz dalsza część historii.
Dzisiaj zmieniliśmy z instalatorem czujnik ciśnienia na nowy.
Na razie błąd F.75 nie wychodzi. Zobaczymy rano.
Ale pojawił się znowu efekt "zawieszenia" układu grzewczego.
W podanych poniżej linkach trochę zdjęć ze sterownika
Żeby mi nic nie przeszkadzało wyłączyłem CWU.
Rozdzielacze podłogówki cały czas zimniuteńkie !!!!

Godzina 21:38 http://www.ifb.pl/dandys/piec/www1/thumb.html
Tmp zew. => około 5C
Krzywa => 0.5
Tmp zas. zadana => 33C
Tmp zas. jest => 45C
Mieszacz => ZAM

Godzina 21:47 http://www.ifb.pl/dandys/piec/www2/thumb.html
Tmp zew. => 5C
Krzywa => 0.5
Tmp zas. zadana => 34C
Tmp zas. jest => 46C
Mieszacz => ZAM

Godzina 22:07 http://www.ifb.pl/dandys/piec/www3/thumb.html
Tmp zew. => 4C
Krzywa => 0.5
Tmp zas. zadana => 34C
Tmp zas. jest => 46C
Mieszacz => ZAM

Godzina 22:30 http://www.ifb.pl/dandys/piec/www4/thumb.html
Tmp zew. => 3C
Krzywa => 0.5
Tmp zas. zadana => 34C
Tmp zas. jest => 45C
Mieszacz => ZAM

Godzina 23:15 http://www.ifb.pl/dandys/piec/www5/thumb.html
Tmp zew. => 4C
Krzywa => 0.5
Tmp zas. zadana => 34C
Tmp zas. jest => 46C
Mieszacz => ZAM

Godzina 23:40 http://www.ifb.pl/dandys/piec/www6/thumb.html
Tmp zew. => 4C
Krzywa => 0.5
Tmp zas. zadana => 34C
Tmp zas. jest => 48C
Mieszacz => ZAM

Ostatnie zdjęcie to już po tym jak się zdenerwowałem i przestawiłem ręcznie wajhę mieszacza na OTWARTY.
Wtedy "zimna" (34C) woda z pieca ruszyła przez pompę i zmniejszyła parametr "Tmp zas. jest" na tyle by wreszcie pojawiło się na piecu żadanie o ciepełko.
No i nie wiem co jest grane.
Skąd w okolicach pompy bierze się temperatura 48C jak wszędzie dookoła zimno ?
Pompa jest teraz ustawiona na drugim biegu. Poprzednio w okolicach pompy było 53C ale wtedy ona chodziła na 3 biegu.
Cały czas podejrzewam złe ustawienie tego siłownika na mieszaczu, ale jak był instalator to oczywiście wszystko działało i nie bardzo się zainteresował tym tematem.
Może jakaś sugestia ?
Ciekawe czy po tej zmianie czujnika pozbędę się F.75 ... czy to jednak będzie problem zanieczyszczenia instalacji jak sugerował VPS.

OGC
14-11-2009, 14:38
Na razie nie było F75.
Za to znowu zablokowało się grzanie - wajha na mieszaczu na dole, a temperatura przy pompie duża.

Wirecki
14-11-2009, 20:15
Trzymam kciuki. Choć z drugiej strony tak się zastanawiam. Ktoś Ci to robił... Ktoś uruchamiał... O ile wiem, w każdej instrukcji są "popularniejsze" błędy, a w sprawie wszystkich innych odesłanie do serwisu - tak jest z piecami, niektórymi samochodami też.
A jak instalator twierdzi, że zapowietrzone... to może spróbuje odpowietrzyć?

OGC
15-11-2009, 10:43
Niedziela rano - na razie bez błędów.
Czyżby wymiana czujnika pomogła ?
Zobaczymy na jak długo.

VPS
15-11-2009, 18:39
F.75 nie będzie do czasu jak znów się zabrudzi.
Napisz czy instalacja za sprzęgłem grzeje

OGC
15-11-2009, 21:23
F.75 nie będzie do czasu jak znów się zabrudzi.
Napisz czy instalacja za sprzęgłem grzeje
No niestety dzisiaj koło 22:00 zauważyłem, że znowu w okolicach pompy temperatura około 40C, piec nie grzeje, mieszacz zamknięty. W domu zrobiło się chłodno czyli zawisło. Jak ręcznie otworzyłem mieszacz zaczął znowu grzać.
Chyba rozkręcę ten siłownik samodzielnie i spróbuję dojść do tego czy dobrze jest założony.

VPS
15-11-2009, 21:38
Sugerowałem mieszacz nie potrzebny.
Zobacz poniżej całość podłoga. Tylko sprzęgło, czujnik na sprzęgło oraz oczywiście odpowiednia pompa.
Masz czujnik sprzęgła ? Czujnik ten powinien być zamontowany na sprzęgle u góry.

http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_Schowek02.jpg

OGC
15-11-2009, 22:11
Masz czujnik sprzęgła ? Czujnik ten powinien być zamontowany na sprzęgle u góry.
Na tym zdjęciu trochę widać:
http://www.ifb.pl/dandys/piec/www4/original/20091113428_sm.jpg

Czujnik temperatury jest włożony do dziureczki z boku sprzęgła.
U góry sprzęgła jest wkręcony odpowietrznik.

VPS
16-11-2009, 06:04
Masz sprzęgło Vaillanta lecz w instrukcji (http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/b8/34/00/ii_WH.pdf) montaż powinien być inny.
Kilka razy montowałem oryginalne sprzęgło lecz zawsze zgodnie z instrukcją.

OGC
16-11-2009, 09:58
Czyli zamienione mam We z Wy na sprzęgle ???
Czy to jest bardzo istotne ? Może sprzęgło jest symetryczne ???
Nie znam się na tym.
Może to tak zostać czy nie bardzo ?
Zaczynam się denerwować.

After EDIT:
Zastanawiam się co jest w moim układzie odpowietrzane w tym sprzęgle.
Bo normalnie to chyba odpowietrzany jest obwód grzewczy a u mnie chyba w wyniku zmiany odpowietrzany jest obwód pieca, który na pewno ma jakiś swój odpowietrznik.
Dla pomiaru temperatury kierunek podłączenia jest chyba nieistotny

Sub
18-12-2009, 00:51
Witam,

Nabyłem ostatnio nieduży segment szeregowca (120m użytkowej/220m całkowitej) wraz z kotłownią w której stoi stojący kocioł gazowy Vaillant VK 23/1 (rok produkcji 1994 23kW/18kW). W trakcie remontu tego obiektu została wymieniona w całości instalacja CO ze starej żeliwnej na nową, niskopojemnościową. Ze poprzedniej instalacji praktycznie pozostał jedynie ów piec, dostawiono zbiornik 150l na wodę użytkową (poprzedni mieszkańcy grzali wodę prądem), pompy, zawory, wkład kominowy itd. Zadaniem kotła ma być oczywiście ogrzanie CWU oraz CO w tej lokalizacji. W układzie nie ma podłogówki (jest ale na zaworze dualnym bo to maleńkie pomieszczenie i nie opłacało się dla niego instalować mieszaczy itp. więc pomijamy w naszej dyskusji traktując jak zwykły grzejnik).

Problem polega na tym, że do tej pory piec chodził na prościutkim termostacie pokojowym bodaj Danfossa. Mając w układzie zbiornik CWU potrzebuję inne sterowanie. Chciałbym też by było ono „pogodowe”. I tu powstaje pytanie JAKIE?
Niestety z powodu zaawansowanego wieku pieca nie mogę uzyskać nigdzie kompletnych informacji na temat optymalnego sterowania tym urządzeniem. Na infolinii Vaillanta poinformowano mnie, że ze wszystkich pogodówek oferowanych przez Vaillanta ten akurat piec wysteruje jedynie calorMatic 630, a więc najdroższy, niemal kosmiczny w porównaniu z moim piecem sterownik.
Zanim jednak pójdę w takie koszta proszę o Wasze opinie. Domyślam się, że tańsze calorMatiki używają do komunikacji z piecem złącz EBus, a tej opcji nie ma mój piec. Ale też zastanawia mnie czy aby na pewno w tym momencie flagowy regulator z najwyższej półki oprócz EBus ma w przeciwieństwie do tańszych modeli również możliwość sterowania starszymi piecami bez tej magistrali?

Stary instalator Vaillanta podpowiedział mi, że mogę ewentualnie szukać na rynku wtórnym starszych modeli pogodówek tj. VRC calorMatic UBW. Czy ktoś może to potwierdzić bądź zaprzeczyć?
Jakie będą znaczące minnusy w mozliwościach tego starszego regulatora w porównaniu do VRC630? Oczywiście w ujęciu dla tak prostego układu grzewczego jaki jest u mnie (nie mam fyfnastu kotłów spiętych kaskadowo :) ).

Jest strasznie mało dokumentacji Vaillanta dostępnej publicznie w sieci (zasadniczo tylko instrukcje użytkownika, dla instalatorów… nic). Ale doczytałem się, że być może pasującą do pieca VK 23/1 pogodówką będzie też VRC MF. Z tego co widzę w sieci występuje on w 2 wersjach, bo jest jeszcze VRC MF-Tec. Ale oczywiście z samych instrukcji użytkownika nie bardzo można wywnioskować jakie możliwości mają te regulatory i czym tak właściwie się różnią. No i najważniejsze czy będą pracowały z moim piecem?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje na temat tych 3 modeli regulatorów w świetle sterowania piecem VK. Widziałem na tym forum kilka wątków dotyczących Vaillanta i wypowiedzi „Najlepszych doradców na tym forum”. Wierzę, że i mi się uda tutaj znaleźć fachową pomoc 

roberto_w
06-04-2010, 09:00
Witam,

Posiadam kocioł jednofunkcyjny VAILLANT ecoTEC VC plus 246/3-5 ze sterownikiem Vaillant calorMATIC 630 i zasobnikiem VIH R150. Instalator podłączył układ w ten sposób, że czujnik temperatury z zasobnika podłączony jest bezpośrednio do pieca. Temperaturę CWU reguluję więc pokrętłem w piecu. Niestety w takim układzie, sterownik nie widzi temperatury zasobnika i nie ma możliwości ustalania czasu w którym CW ma być dostępna.

Czy można podłączyć ten układ w taki sposób, aby to sterownik decydował o tym kiedy ma być dostępna CW? Jak to zrobić (podłączenie) i jakie powinny być ustawienia na sterowniku?

Pozdrawiam,

jacekaqua
09-04-2010, 22:16
przede wszystkim jaki masz schemat hydrauliczny ,jezeli masz zasobnik połaczony bezposrednio z kotła czyli przed sprzęgłem hydr.podłącz czujnik dołączony z reg.630 vr10 w kostke SP i włóz do zasobnika ,czujnik który ci połączył instalator w kotle rozepnij i wyciąg z zasobnika --------- nastepnie bardzo wazne zebyś przy włączeniu regulatora przełączył SYSTEM ROZDZIELNY NA TAK bo inaczej nie będzie regulator sterował zaworem 3 trogowym w kotle,mam nadzieje ze masz kabel przeprowadzony BUS z regulatora do kotła -jak to zrobisz będziesz miał regulacje ciepłej wody z regulatora (pokrętła w kotle muszą być na maksa przekręcone)

jankos2
15-10-2010, 09:50
Witam,

Czy ktoś z Grupowiczów ma doświadczenie w konfiguracji
układów hydraulicznych dla kotłów Vailant.
Mam następujacy problem:

Posiadam Kocioł Vailant EcoTeC Plus 186/3-5 z zasobnikiem
oraz regulator VRC 430.

Znalazłem 4 fabryczne schematy instalacji dla tego regulatora
w instrukcji obsługi dodatkowego modułu VR 61.
Najbardziej odpowiada mi schemat nr 1 bo jest zgodny
z moją instalacją.
Moje pytanie:
Czy można zrezygnować ze sprzęgła hydraulicznego oraz pompy HK1P?
Chcę zredukować koszty instalacji.
Oto link do instrukcji:
http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/a4/43/00/ii_VR61.pdf

Pozdrawiam
JK

daeo
28-10-2010, 19:21
Mam pytanie do osób, które montowały kotły kondensacyjne Vaillanta z zamkniętą komorą spolania. Chciałem zamontować taki kocioł u siebie, ale wyczytałem, że układ powietrzno-spalinowy ma średnicę 80/125. Niestety mój komin do kotła (odprowadzenie spalin) ma wymiary 120mm na 160mm. Czy rura powietrzno-spalinowa zmieści się? Teoretycznie nie, ale w cenniku Vaillanta na stronie 109 znalazłem taki opis:

Koncentryczne przyłączenie (∅ 80/125 mm, PP) do przewodu do odprowadzania
spalin DN 80, PP (sztywnego), ułożonego w szachcie.
• Praca niezależna lub zależna od powietrza w pomieszczeniu
• Certyfikacja systemowa kotła i systemu powietrzno-spalinowego
Wskazówki
...
• Wymagane minimalne przekroje poprzeczne szachtu w przypadku pracy
niezależnej od powietrza w pomieszczeniu (C33x):
• kwadratowy – przekrój poprzeczny: 12 x 12 cm (Amin = 144 cm2)
• okrągły – przekrój poprzeczny: ∅ 13 cm (Amin = 133 cm2)
• w przypadku mniejszych przekrojów poprzecznych, patrz instrukcja montażu

Przyznam się, że zgłupiałem.... Jak więc jest naprawdę?

maartah
13-06-2011, 01:01
Witam wszystkich na forum,
Mam nadzieje ze pisze wiadomosc we wlasciwym miejscu.
Jestem posiadaczka pieca gazowego Vaillant z zasobnikiem i od dluzszego czasu zauwazylam, ze w piecu przelewa sie woda w nocy, zazwyczaj miedzy 1 a 4 w nocy. Piec jest wlaczony, ale "nie chodzi", woda jest pobierana i jednoczesnie spuszczana do studzienki. Pare razy czekalam, zeby zobaczyc jak dlugo sie bedzie przelewac, ale woda sie tylko leje, leje i leje wiec zakrecam wode, bo ilez mozna stac i patrzec jak rachunek za wode rosnie. Domyslam sie ze dzieje sie to o wiele czesciej, ale nie zauwazam tego z oczywistego powodu spania w nocy. Czy ktos moze mi powiedziec co moze byc tego przyczyna? Mysle ze moze byc to kwestia zbyt duzego cisnienia w sieci wodociagowej ale jak temu zaradzic? Mam nowy dom i piec od ponad 3 lat. Za odpowiedz z gory dziekuje.

1950
13-06-2011, 05:16
załóż reduktor ciśnienia za wodomierzem,

kajmanxxl
13-06-2011, 22:23
tak jak 1950 Ci napisał, bo piec ma system zabezpieczania się przed za wysokim ciśnieniem i on właśnie działa kiedy wszyscy śpią i nikt w nie używa wody, wtedy ciśnienie jest najwyższe,

maartah
16-06-2011, 17:45
a nie bedzie problemem zamontowanie reduktora cisnienia za wodomierzem,jezeli wodomierz jest zamontowany w studzience kilka metrow pod ziemia? Pamietam ze kiedys byl problem, ze cos przeciekalo i cala studzienka byla zalana woda lacznie z wodomierzem. Teraz niby poziom wody nie dosiega wodomierza i wszystko jest ok.

1950
16-06-2011, 19:03
nie będzie

kajmanxxl
16-06-2011, 20:11
lepiej reduktor zamontuj w domu lub tak wybierz miejsce by nie zamarznął w zimie

Blutka
09-10-2011, 18:59
Mam od dwóch lat piec kondensacyjny Vaillant. Do tej pory działał bez zarzutu, ale teraz po włączeniu po kilku minutach coś w piecu zaczyna mocno hałasować (takie klekotanie, trochę przypominające klekotanie bębna pralki). Co to może być? Piec przy tym nie przerywa pracy, no ale jednak - to gaz, boję się włączać piec, a serwisant w niedzielę wieczorem nie przyjedzie. Czy ktoś ma pomysł, co może być przyczyną?

Tomkii
09-10-2011, 21:24
W moim standardowo coś klekocze. Z tego co wiem to zawór od przełączania CO - CWU.
Jak mu będzie coś dolegać to się wyłączy.

budowlany_laik
10-11-2011, 13:36
Piec gazowy 2-funkcyjny Vaillant Plus 24 kW z około roku 2003.

Zapalanie wybuchowe, tzn. przy próbie zapalania słychać iskrzenie przez ok. 1 s, po czym następuje głośny wybuch.

Czekamy na serwisantów.
Ci, którzy byli:
- wymienili rok temu elektrodę (znaczna poprawa),
- usuwali nagar z elektrody.
Mówią też by wezwać kominiarza, a kominiarz zwala na serwisantów.

Jaka może być przyczyna? Piec, komin?

kosor
23-12-2011, 08:11
Witam serdecznie
Witam
Mam piec Vaillant ecoTEC VSC 196/2-C 150 + regulator calormatic 430.
System zamontowany w nowym domu, do tej pory było grzane kominkiem. W domu było ok 15 stopni. Od dwóch dni włączony jest piec, na razie koszmar dziennie idzie 25 m gazu by dogrzać do 20 stopni :((
Regulator ustawił monter, w na panelu podstawowym mam 19,5 stopnia i okno czasowe 22:00 - 9:00 temperatura 17 stopni. Krzywa 1,2
Ale dziś byłem o 6:30 i regulator pokazywał 20 stopni i kaloryfery byłe gorące. Według mnie nie powinny być skoro ma temp. zadaną w oknie czasowym 17 stopni.

Na forum znalazłem, że należy włączyć w oknie C21 "Obniżenie" ja miałem ECO
Teraz ustawiłem krzywą 0,8 i wpływ temperatury wewnętrznej na korekta.
W dzień mam zadane 19 a w pokoju jest 20,5 i kaloryfery wciąż ciepłe.
Czy nie powinien palnik się wyłączyć jak mam ustawioną korektę?

Mogę prosić o poradę jak ty ustawiłaś swój regulator?

Spotkałem się z dwoma opiniami co do ustawienia temp. CO na piecu.
Jedni piszą, żeby ustawić na max (70 stopni) a regulator sam dobierze wartości.
Inni mówią, żeby ustawić 50 stopni, wtedy piec ma największa sprawność. Jak to jest według was ? lepiej grzać wyższą temp. krócej czy niższą dłużej

marcin10_19
06-01-2012, 10:12
Witam
Potrzebuje zakupic regulator temperatury do pieca Vaillant atmoTEC VUW PRO, piec ten ma modulacje palnika, co poradzacie?

d3lta
03-02-2012, 21:22
Witam
mam problem z moim gazowym podgrzewaczem c.w.u.
Otóż tenże podgrzewacz 'odpala' dopiero przy przepływie 4 litry na minutę a chciałbym żeby uruchamiał się tak jak w instrukcji piszą przy 2 litrach na minutę. Czy się go jakoś podregulować?
Podgrzewacz to Vaillant Turbomag 11-2 H
Pozdrawiam!

kosor
13-02-2012, 15:16
Witam serdecznie
Sprzątając w piwnicy po montażu kotła gazowego znalazłem nie zamontowany czujnik Vaillant VR10.
Mam też Colormatic430
Do czego służy ten czujnik i czy powinien być zamontowany ??

Esiak
13-02-2012, 16:01
Jest to czujnik temp. zasilania...

kosor
14-02-2012, 07:19
ale na piecu w d40 pokazuje temp zasilania.
Więc ten czujnik jest niepotrzebny?

Esiak
14-02-2012, 10:48
stosuje się go np do mierzenia temp. zasilania w obiegach za sprzęgłem hydraulicznym lub wymiennikiem ciepła (czyli inaczej w odseparowanych układach), albo jako czujnik przylgowy do mierzenia temp. w obiegu ze sterowaniem zaworu mieszającego, wtedy podłączasz go do calorMATIC 630

100753

cody402
01-08-2013, 18:11
Witam ,
mam Problem chodzi mi o kwestie podlaczenia zaworu w ponizszym schemacie .
´Tak zbudowalem moje ogrzewanie

Chodzi mi o kwestie podlaczenia zawóru trójdrożnego, otoz nie jestem pewny czy dobrze podlaczymem.
Wejscie AB u gory- powrot obiegu, lewo A- kociol i B Boiler. Przy czym AB- B bez napiecia otwarte, a A zamkniete ,
przy napieciu AB-A otwarte , a B zamkniete..

Nie pasuje logicznie mi to ze w momecie gdy zawor zmieni polozenie na AB-A , kociol zostanie odciety od doplywu wody?????
Chyba ze nastepuje to tylko wtedy gdy sie kocil wylaczy?

Moj kociol to vaillant Ecotec 126/2, sterownik auromatik 620/3 .
204307

Prosze o pomoc, za ktora z gory dziekuje z szacunkiem.
Wojtek

greg_25
12-01-2014, 19:42
Hej,

Moze mi ktos wytlumaczyc jak sie ma temperatura w calormaticu 430 w menu C1 do temperatury ktora widac na kotle? Mam ustawiona krzywa grzewcza 0.55 dla grzejnikow. Kiedy kociol pracuje na kotle wyswietla sie temp. 50, 51 itp. a w menu C1 temperatura zasilania zad. 28 stopni.

gersik
13-01-2014, 06:33
Przy jakiej tem. na zewnątrz masz te 50oC na kotle? Też mam CM 430 ale mi wyświetla tyle samo co na kotle. Dopiero jak kocioł przeciagnie to robi się różnica ale o cztery stopnie tyle co przeciąga kocioł.
Chyba masz źle coś ustawione bo przy K G 0,55 i tem. na zewnątrz 0 oC powinieneś mieć na kotle 38 stopni.

greg_25
13-01-2014, 07:25
Przy jakiej tem. na zewnątrz masz te 50oC na kotle? Też mam CM 430 ale mi wyświetla tyle samo co na kotle. Dopiero jak kocioł przeciagnie to robi się różnica ale o cztery stopnie tyle co przeciąga kocioł.
Chyba masz źle coś ustawione bo przy K G 0,55 i tem. na zewnątrz 0 oC powinieneś mieć na kotle 38 stopni.

Hej,

Dzieki za odpowiedz. Wlasnie mnie to troche zdziwilo. Wczoraj jak sprawdzalem bylo + 3 za oknem. Piec chodzi non-stop z krotkimi przerwami. Krzywa dla grzejnikow 0.55, dla podlogowki 0.2. Podlogowka na razie wylaczona. Czyli temp w menu c1 bowinna byc mniej wiecej taka sama jak na piecu? Nie wiesz gdzie moze byc blad?

gersik
13-01-2014, 07:42
Sprawdź w instrukcji w schematach czy dobrze masz połączony sterownik i czujkę zewnętrzną. Masz tak od początku czy coś kręciłeś?

greg_25
13-01-2014, 08:05
Czujnik zewn. chyba jest dobrze podlaczony bo poprawnie pokazuje temp. zewnetrzna. sterownik tez raczej ok. Dopiero zaczynam bawic sie ustawianiami. Posprawdzam jeszcze...

gersik
13-01-2014, 09:59
Jaką masz wartość w CM na stronie C9 tem. minimalna?

greg_25
13-01-2014, 11:04
Jaką masz wartość w CM na stronie C9 tem. minimalna?

15 stopni

greg_25
16-01-2014, 19:28
W menu d.5 /wartosc zadana temperatury zasilania/ na piecu przy krzywej 0.55 - pokazuje 54 stopnie. Zmniejszylem krzywa do 0.3 na sterowniku a na piecu w menu d.5 piec wyliczyl 47 stopni. Temperatura za oknem +1. Na calormaticu ma zadane 20 stopni.

Zgodnie z krzywa przy tej temperaturze na zewnatrz i zadanymi 20 stopniami w pomieszczeniu temperatura wody powinna byc cos miedzy 30-40 stopni...

Nie wiem czemu ten piec nie chce zejsc nizej. Gdzie szukac przyczyny?

greg_25
16-01-2014, 22:21
Odczyt z calormatica:

1 .AUTO 24.5 na zewnatrz 2st. C

C1 KALORYFERY
temperatura zasilania zad. 27
stan pompy wlacz
zdalne sterowanie nie

C2 PODLOGA

temperatura zasilania zad 0
temperatura zasilania jest 27
stan mieszacza ZAM
stan pompy WYŁ
zdalne sterowanie NIE

C3 urzadzenia grzewcze informacja
czujnik vf1 27
status tryb c.o.

C8 kaloryfery parametry

tryb obiegu obieg grz
wlacz temperature pokojowa brak
offset trybu lato 1k


C9

temp obnizona 20
krzywa grzewcza 0.30
temp minimalna 15

C10 - tu parametry podlogowki - na razie wylaczona

c15

ladowanie rownoleg. wyl

C21

tryb auto-wyl:obnizenie
opozn ochr. p. zamr. 4h
czas blokady pompy 15 min

c22

maks. wczesne nagrz 0 min
maks . wyprz. 0 min
ciagle grzanie wyl
podwyzszenie temp 0

A2

hk1 obieg bezposredni
hk2 obieg mieszacza
zasobnik aktywne

A5

komponenty vr61
el wykon. wyl
vf2 27
wybierz zr. ciepla wyl


teraz jest 23, piec chodzi z krotkimi przerwami od 6 godzin. temp na piecu w okolicach 50-54 stopnie. pokretlo na piecu ogranicza temperature do 55.

gersik
17-01-2014, 06:13
To "auto" 24,5 to oznacza że masz tyle w pomieszczeniu?
Po jednym kliknięciu w sterowniku prawym przyciskiem powinno ci się ukazać HK1 ....... oC Auto. Ile tam masz? Tam powinno być 20 oC jak masz więcej to masz przesuniętą K G.

greg_25
17-01-2014, 07:09
To "auto" 24,5 to oznacza że masz tyle w pomieszczeniu?
Po jednym kliknięciu w sterowniku prawym przyciskiem powinno ci się ukazać HK1 ....... oC Auto. Ile tam masz? Tam powinno być 20 oC jak masz więcej to masz przesuniętą K G.

Bralem pod uwage przesuniecie, ale to chyba nie to. 24.5 jest w pomieszczeniu, bo grzeje duzo kominkiem do poki nie ustawie pieca. po wcisnieciu prawego przycisku mam info Kaloryery 20, podlogowka 20.

gersik
17-01-2014, 07:20
Jak będziesz jednocześnie grzał w kominku i ustawiał kocioł to nic dobrego z tego nie wyjdzie. A przy zmianie K G kocioł reaguję, tzn. czy zmienia tem. zasilania?

Esiak
17-01-2014, 07:44
jeśli masz zamontowany sterownik pogodowy, pokrętła na kotle muszą być ustawione na max....

greg_25
17-01-2014, 07:53
Przy zmianie KG na sterowniku sa obliczane rozne temperatury zasilania. Np dla 1.0 - 40 pare stopni, dla 0.6 - 30 pare stopni. Wiec tu jest OK. Jednak temperatura wyswietlana na piecu jest caly czas w okolicy 50 stopni. Moze kociol musi popracowac przez kilka dni, zeby temperatura na piecu sie zmienila? No ale z drugiej strony to bez sensu, bo jak ma zadana temperature zasilania np. 40 to chyba nie powinien pokazywac wiecej...

greg_25
17-01-2014, 07:56
jeśli masz zamontowany sterownik pogodowy, pokrętła na kotle muszą być ustawione na max....

Tak czytalem, ale to chyba nie ma zwiazku, bo jak ustawie na max to tylko mu pozwoli grzac z wieksza temperatura, a tu chodzi o to ze na kotle wyswietla sie duzo wiecej niz oblicza sterownik dla danej krzywej.

Esiak
17-01-2014, 08:05
a jaki to model kotła w ogóle..?

gersik
17-01-2014, 11:39
Prawdopodobnie kocioł nie widzi pogodówki i idzie tak jakby było -50oC. Szukaj gdzieś między kotłem a czujnikiem zewnętrznym. A spróbuj nie ograniczać tem. w kotle na 55 oC tylko ustaw jak było fabrycznie. Jeżeli czujnik zewnętrzny nie działa to kocioł będzie grzał na maksa.

Esiak
17-01-2014, 11:46
no i jak pogodówka jest podłączona? zamontowana w kotle czy kablem przez eBUS...?

greg_25
17-01-2014, 13:08
W menu d47 - temperatura zewnetrzna - na piecu jest odczyt + 6 stopni. Na calormaticu +7. Wczoraj bylo podobnie - kociol pokazuje 1 stopien mniej. Esiak, nie pamietam dokladnie, w kazdym razie czujnik jest na zewnatrz od strony polnocnej.
Z pokretlem na max sprobuje potem. Zobaczymy co sie bedzie dzialo.

Esiak
17-01-2014, 13:20
nie czujnik temp. zewnętrznej tylko sam moduł regulatora gdzie i jak jest zamontowany...?

Esiak
17-01-2014, 13:29
podaj model kotła

greg_25
17-01-2014, 14:02
ecotec plus 306/3/5. esiak jak ten modul wyglada? mam calormatic w hallu a w kotlowni reszte razem z vr 61

Esiak
17-01-2014, 14:20
calormatic możesz zamontować w kotle lub na ścianie...
jeśli jest na ścianie to musi być podłączony z kotłem przewodem dwużyłowym zaciśniętym na listwie zaciskowej kotła, na szynie eBUS

235711

Esiak
17-01-2014, 14:23
w meny d.090 zobacz czy kocioł rozpoznał regulator...

greg_25
17-01-2014, 14:29
Mam przewod idacy od calormatica i wchodzacy do kotla. Musialbym otworzyc piec, zeby zobaczyc gdzie jest zacisniety. Pozostale funkcje tzn. woda uzytkowa, opcja termostat, cyrkulacja itp. dzialaja bez problemu z calomatica, wiec chyba nie ma opcji, ze jest zle podpiety?

greg_25
17-01-2014, 14:31
d90 - jest wartosc 1, wiec jest ok.

Esiak
17-01-2014, 14:31
zobacz d.017 czy regulacja jest na podstawie temp. zasilania czy powrotu...

greg_25
17-01-2014, 14:35
d17- 0 - czyli zasilanie

Esiak
17-01-2014, 14:59
to na razie nie mam pomysłu, dlaczego temp. się różnią...? może regulator nie za bardzo współgra z kotłem...? kocioł to nowy model 2013, 430 już swoje lata ma, teraz są modele 450 i 470...

Esiak
17-01-2014, 15:01
gdy miałeś już pierwsze uruchomienie kotła, regulator już był zamontowany..? serwisant ma za zadanie poustawiać wtedy i kocioł i regulator...? zauważył, że są różnice w zadanych temp. zasilania...?

gersik
17-01-2014, 18:23
Przecież to się bardzo prosto rozbiera. Zobacz gdzie masz podpięte kable od sterownika i od czujnika zewnętrznego. W instrukcji masz narysowane jak powinien być podpięty.
Mostek na stykach 3 i 4 masz ściągnięty? Ten problem masz od początku czy coś zmieniałeś?

greg_25
17-01-2014, 19:28
mam cos takiego. jak widac mostek jest.

Nic nie zmienialem poza zmniejszeniem mocy kotla i ustawieniach na CM. Nie wiem czy tak bylo, bo dopiero zaczynam, ale od poczatku mi przegrzewal nawet na niskich krzywych. wszystko uruchomione przez instalatora vailanta, jesli mozna go w ogole nazwac instalatorem, bo ogolnie porazka.

gersik
18-01-2014, 09:38
Masz chyba źle wpięty czujnik zewnętrzny. Powinien być pod pierwszy i przedostatni styk. Zobacz w instrukcji sterownika jest tam wyraźnie zaznaczone.

greg_25
19-01-2014, 13:39
Sprawdzalem ze schematem. Wydaje mi sie, ze jest dobrze wpiety, ale poobserwowalem dokladniej dzialanie kotla. Moze uda sie ustalic przyczyne...

Wyglada na to ze kociol dopiero po kilkudziesieciu minutach pracy dochodzi do temperatur rzedu 50 stopni. I teraz tak - krzywa grzewcza dla grzejnikow np. 0.3 wylicza temperature jakies 32 stopnie. Piec ma to gdzies i za kilkadziesiat minut jest juz 50 stopni. Zrobilem eksperyment i wypialem go z zasilania. Po ponownym wlaczeniu w menu d.5 /temp zasilania/ zamiast 50 stopni pojawia sie w koncu zadane 32. Palnik sie nie wlacza bo przed odlaczeniem grzal na 50, pracuje tylko pompa. Jednak w tym czasie temperatura w menu d5 zaczyna sama z siebie rosnac. Jeden stopien co pare minut. Z 32 dojdzie np do 36. Wtedy znow wlacza sie palnik i temp. sie podnosi znow jeden stopien co pare minut. I znow osiaga 50 , 50 kilka stopni.

Dodam jeszcze, ze kilka razy go wypinalem z zasilania. Jeszcze do kilkunastu minut po ponownym wlaczeniu kociol jako tako respektuje krzywe. Obniza lub podwyzsza temperature w zaleznosci od krzywej. Rurki pieca sa wtedy letnie, grzejniki rowniez. Natomiast potem nastepuje ten niekontrolowany wzrost temp w instalacji. Grzejniki gorace itd.

Czy problem moze byc w czujniku vf1? na calormaticu pokazuje temperature 28-29 stopni przy zadanej temperaturze zasilania 30 kilka stopni. Za co on w ogole odpowiada?

Esiak
19-01-2014, 13:56
vf1 masz na sprzęgle..?

greg_25
19-01-2014, 14:00
Tak, mam czarny przewod, ktory wchodzi do sprzegla. Chyba to jest ten czujnik. Mam jeszcze jakis czujnik przylgowy na rurce od pieca, ale to chyba do podlogowki...

gersik
19-01-2014, 16:10
Na twoim zdjęciu masz czarny przewód i on idzie do sprzęgła, tak? A drugi biały z niebiesko-brązowym kabelkami to są od czujnika zewnętrznego? Napisz proszę do których styków tej brązowej kostki są podłączone licząc od prawej. Wydaje mi się że drucik brązowy od czujnika zew.powinien być wpięty do pierwszego a u ciebie jest w drugim. Na pewno w tak renomowanej firmie jak "V...." nie pozwolili by sobie na podłączenie kabelków na skrętkę do jednego styku. Jutro jak znajdę chwilkę czasu to spróbuje te kabelki podłączyć tak jak masz ty i zobaczę jak kocioł będzie pracował.

greg_25
19-01-2014, 18:14
mam dokladnie tak jak mowisz.

gorne przewody to pogodowka, dolne ida do sprzegla.

nie jestem elektronikiem i moge sie mylic, czy to nie jest tak jak na schemacie?

gersik
19-01-2014, 20:18
Mamy ten sam sterownik ale patrzymy chyba na inne schematy. Zobacz instrukcja instalacji C M 430 strona 9 schemat 5,2 Ja mam podpięty pod pierwszy zacisk. Spróbuj go ( kabel od czujnika zewnętrznego) przełożyć albo postaraj się o informacje od serwisu. Może zmień serwisanta. Nie twierdze że ja mam dobrze ale u mnie pokazuje normalnie, a u ciebie wygląda na to że kocioł nie ma kontaktu z czujnikiem zewnętrznym.

greg_25
19-01-2014, 20:29
Masz racje. Jest tak na schemacie 5.2. Ja schemat wzialem gdzies z instrukcji do kotla. Gdzies wyczytalem, ze OT /styk 1 i 2/ to masa. Teoretycznie wiec nie powinno to robic zadnej roznicy. Przynajmniej tak mi sie wydaje...
Chyba nic sie nie stanie jak podepne tak jak w schemacie 5.2? Aha, czy jestes pewien ze nie ma komunikacji z czujnikiem zewnetrznym skoro kociol i CM poprawnie odczytuja temp zewnetrzna?

greg_25
19-01-2014, 22:48
Podlaczylem czujnik zewnetrzny tak jak w schemacie 5.2. Niestety jest dalej to samo. W tym momencie kociol pracuje z temp 52 stopnie mimo ze na sterowniku temp zadana jest 35 stopni. Moze jednak problem jest w tym czujniku VF1? Rura na wylocie od pieca goraca, za sprzeglem tak samo - na pewno te 50 kilka stopni tam jest a odczyt temperatury VF1 na Calormaticu to jedyne 30 stopni. Moze jest po prostu padniety? Czyli moze jest tak, ze sterownik dobrze oblicza temp. zasilania na podstawie krzywej i temperatury zewnetrznej, ale kociol caly czas przegrzewa bo dostaje za niski odczyt z tego czujnika? Ma to sens?

gersik
20-01-2014, 08:19
Całkiem możliwe ale spróbuj sie dodzwonić do serwisu. Zaglądnij jeszcze z tym problemem na "elektrode" bo jest tam dość dużo serwisantów pomagających w problemach z kotłem.

fuxszyk
21-01-2014, 11:11
Witam serdecznie,
mam u siebie kocioł Vaillant ecoTEC 186 - odpalony pierwszy raz na jesieni. Budynek nadal jest wykańczany i bywa, że jestem tam raz na 2 tygodnie. Już 2 x zdążył się wyłączyć podając błąd F.29. (dot. usterki w procesie zapłonu). Kocioł zasilany jest propanem. Będę kontaktował się z instalatorem ale czy możecie wskazać co jest najczęściej przyczyną występowania tego typu błędów i jak temu zaradzić w przyszłości? Instalator może "wysłać mnie na drzewo" stwierdzeniem, że np: ma Pan ch....wy propan zostawiając mnie samego z problemem.

Esiak
21-01-2014, 12:10
tu masz coś na temat: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?111357-B%C5%82%C4%85d-F-29-i-kocio%C5%82-Vaillant-jaki-pow%C3%B3d

greg_25
21-01-2014, 20:25
Po kilku tygodniach walki w koncu piec dziala tak jak powinien:)) Problem byl jednak w padnietym czujniku VF1, ktory byl podlaczony do sprzegla. Serwisant wymienil na inny i wszystko pieknie smiga, a kondensat leje sie ze az milo popatrzec:) Tak na marginesie, to jestem ciekawy czy ten czujnik, ktory byl w sprzegle nie byl do czegos innego, bo byl zakonczony plastikiem a ten, ktory zalozyl serwisant jest caly metalowy i dobrze pokazuje temperature. Teraz moge sie w koncu zajac ustawianiem tego wszystkiego i dobrac krzywe grzewcze.

A moze napisalibyscie jakie ustawienia warto wprowadzic i co zmodyfikowaliscie, aby zuzycie gazu bylo jak najnizsze. Jest duzo roznych parametrow - wybieg pompy, temperatury, krzywe, okna czasowe itp. Moze warto powymieniac sie doswiadczeniami? Ja na razie zmniejszylem moc kotla, choc podobno nie przeklada sie to na zuzycie gazu. Jak znajde krzywa to sprobuje rowniez porownac spalanie gazu na sterowaniu pokojowym i pogodowym. Podobno na opcji TERMOSTAT spalanie jest o wiele mniejsze, choc ja sie sklaniam bardziej ku pogodowce.

Gersik i Esiak dziekuje za pomoc:))

greg_25
25-01-2014, 20:58
Mam jeszcze pytanie do Vaillantowcow. Czy to normalne, ze podczas pracy pieca wzrasta cisnienie w instalacji? Tzn. wskazowka na piecu jest w tym samym miejscu, ale piec chodzi od kilku dni i na wyswietlaczu po wcisnieciu przycisku '-' pojawia mi sie 2.4 bar. Sposcilem z jednego kaloryfera troszke wody, teraz mam 2.2 bara. Jak instalacja jest zimna, to z tego co pamietam wyswietlacz wskazuje 1.2 bara.

Esiak
25-01-2014, 21:45
No to mocno Ci wzrasta ciśnienie... U mnie na zimno 1.2 przy temp. zasilania 50o 1.7-1.8...

greg_25
25-01-2014, 22:22
No to mocno Ci wzrasta ciśnienie... U mnie na zimno 1.2 przy temp. zasilania 50o 1.7-1.8...

Czyli ma rosnac. Sprawdze jeszcze ile mam na zimnym, bo zalozylem jeszcze jeden grzejnik i dolalem troche wody do ukladu 'na oko'. Moze trzeba bedzie jeszcze troszke spuscic. Rozumie ze jak mam teraz 2.2 to nie mam sie martwic?

gersik
26-01-2014, 09:27
Sprawdź ciśnie w naczyniu przeponowym.

1950
26-01-2014, 10:05
naczynie przeponowe do wymiany

greg_25
26-01-2014, 12:34
Sprawdź ciśnie w naczyniu przeponowym.


Gersik, jak to sprawdzic? teraz jest 1.9. czy piec moze pracowac, czy lepiej go wylaczyc?

gersik
26-01-2014, 14:09
Kocioł wyłączyć, zamknąć na zaworkach pod kotłem, wypuścić wodę z kotła. Na naczyniu przeponowym jest wentyl taki jak do kół samochodu. Tam podepnij pompkę z manometrem i sprawdź ciśnienie. Jak z wentylka wyleje się woda to naczynie do wymiany,jak nie to nabij powietrze do 1 atm. później dobij do instalacji 1,2 atm na zimno i powinno być dobrze.

Esiak
26-01-2014, 16:56
masz to w instrukcji kotła na stronie 31.
ale to wezwij serwis jeśli kocioł jest na gwarancji, samemu nie kombinuj...