PDA

Zobacz pełną wersję : Samoistnie pękające szyby



Zielony Inwestor
01-07-2017, 19:24
Witam
Czy spotkał się ktoś z sytuacją, że szyba pęka samoistnie? Czy temperatura plus jakieś naprężenie w pakiecie / praca skrzydła mogą dać radę szybie (4mm)? U mnie, w nowych oknach (brązowe profile, brązowa podwójna ciepła ramka) poszły już 2 - jedna zewnętrzna, druga wewnątrz :(

Pozdrawiam

ClNEK
01-07-2017, 21:41
Nie masz czyms pozaklejanych szyb ? folia itp ?

adam_mk
01-07-2017, 22:07
Bywa...
Zwykle jest to jakiś błąd.
Wykonania, transportu, montażu...
Szkło jest twarde, ale kruche.
Nie toleruje uderzeń czy MOCNYCH nacisków.

Trudno będzie jednoznacznie stwierdzić KTO zawinił, bo winę jeden na drugiego będzie zganiał...
O kasę przecież chodzi...

Przy mnie wstawiono około 20 okien w jednym obiekcie. (robiłem tam kilka prac)
Po tygodniu sześć było popękanych.
Trzasnęły cicho, nocą, tak "same z siebie"

Adam M.

Zielony Inwestor
02-07-2017, 08:01
Pierwsze trzasło w dniu kiedy firma kończyła montaż tj. kleiła taśmy na zewnątrz. Druga szyba (wewnętrzna), była już nawet umyta - zaglądnąłem po tygodniu przerwy i taka nieciekawa niespodzianka. Czekam na tynkarzy, jeszcze się nie pojawili, także żadnych folii nie mam na szybach - mam jeszcze białe folie na profilach z logiem VEKA.

ag2a
02-07-2017, 08:24
Najczęściej ja sie spotykam że te pęknięcia są od klinów w pakietach

Zielony Inwestor
02-07-2017, 08:27
Najczęściej ja sie spotykam że te pęknięcia są od klinów w pakietach

Gdzie są takie kliny? Pomiędzy pakietem szybowym a ramą skrzydła?

Tomaszs131
02-07-2017, 09:10
Pierwsze trzasło w dniu kiedy firma kończyła montaż tj. kleiła taśmy na zewnątrz. Druga szyba (wewnętrzna), była już nawet umyta - zaglądnąłem po tygodniu przerwy i taka nieciekawa niespodzianka. Czekam na tynkarzy, jeszcze się nie pojawili, także żadnych folii nie mam na szybach - mam jeszcze białe folie na profilach z logiem VEKA.
Powinieneś te folię zewnętrzne jak najszybciej ściągnąć. Dziwne, że montażysta tego nie zrobił?

Zielony Inwestor
02-07-2017, 09:20
Powinieneś te folię zewnętrzne jak najszybciej ściągnąć. Dziwne, że montażysta tego nie zrobił?

Od wewnątrz planuję zdjąć po tynkowaniu. Od zewnątrz myślałem, że zdejmą przy klejeniu taśm - zdejmę jak pomaluję na biało klej, którym są zatarte taśmy. Na razie nic nie ruszam ze względu na pękające szyby...

T12345T
02-07-2017, 10:41
Czy spotkał się ktoś z sytuacją, że szyba pęka samoistnie?

Jednym z następstw transportu energii promieniowania słonecznego do pomieszczeń przez oszklenia okien są naprężenia termiczne powstające w wyniku częściowego rozgrzania lub schłodzenia tafli szkła. Jeżeli różnice temperatur w szybie przekroczą pewną wartość krytyczną, powstające naprężenia termiczne mogą spowodować samoistne, „spontaniczne” pęknięcie szyby. Producenci szkła i szyb są zgodni, co do nieuniknionego charakteru występowania zjawiska, różnią się jedynie w określeniu warunków, w których może to nastąpić. „Przewodnik po szkle” Saint-Gobain Glass 2006 podaje, że wartość temperatury krytycznej jest > 30°C . Z kolei w podręczniku o szkle „Glass Time” firmy Guardian możemy odnaleźć informację, że wytrzymałość szkła float na różnice temperatur wynosi 40 °C.

Najbardziej powszechny przykład ryzyka pękania szkła pod wpływem naprężeń termicznych dotyczy krawędzi szyb zespolonych osadzonych we wrębie oszklenia kształtownika okiennego. Krawędzie szyb znajdujące się za przylgami ram ościeżnic lub skrzydeł, poddane działaniu promieni słonecznych rozgrzewają się wolniej niż pozostała powierzchnia oszklenia.

Inne czynniki mogące powodować powstawanie różnic temperatur powodujących naprężenia termiczne w szybach float, to:
-Ukierunkowanie oszklenia na strony największego nasłonecznienia.
-Montaż szyb przed nieprzeziernymi przeszkodami, fragmentami ścian, stropów, elementami wyposażenia wnętrz.
-Montaż szyb na elewacji budynku lub dachu „z występem”.
-Stosowanie szyb z przesuniętymi elementami krawędziowymi.
-Stosowanie szyb float w elementach przesuwnych lub nakładanych.
-Stosowanie szyb emaliowanych, piaskowanych, lakierowanych.
-Naturalne zacienienie obejmujące tylko części konstrukcji okiennych i szyb.
-Stosowanie dodatkowych warstw folii na powierzchni szyb.
-Wystawienie szyb na bezpośrednie działanie promiennikowych lub pulsacyjnych źródeł ciepła, na przykład grzejników, lamp i.t.p.

Zielony Inwestor
02-07-2017, 11:44
Pierwsza szyba, która pękła jest na elewacji północnej. Jest w oknie, które wróciło do fabryki ze względu na konieczność otwarcia zablokowanego skrzydła (nie tego w którym pękła szyba).
Druga szyba (wewnętrzna) jest w oknie na elewacji zachodniej z dość długą ekspozycją na słońce. Na elewacji są 4 takie same okna (150x150).

Pakiet trój szybowy na ciepłych ramkach w kolorze karmelowym. Producent szyb PressGlass.

Widzę, że producenci nie wspominają nic o błędach jakie mogą być przy klejeniu pakietu (dodatkowe, nierównomierne naprężenia) lub błędach przy montażu w oknach. Kupując okno nie widzimy np. krawędzi pakietu, gdzie małe uszkodzenie w produkcji okna może zapoczątkować problem w użytkowaniu.

Najbardziej przerażające jest to, że okna są nowe, nie używane (na razie nie ma klamek). Jak pomyślę ile uderzeń przeżyły szyby w moich oknach w bloku (przy przeciągach, zabawach dzieci, ptaki etc.) to aż się boję co będzie z tymi :(

T12345T
02-07-2017, 11:57
Pańskie pytania rozpoczynające wątek dotyczyły związku temperatury ze zjawiskiem pękania szkła. Wyjaśnienie dotyczy tylko tego zagadnienia. Nie czuję się upoważniony do określania przyczyn powodujących pęknięcia szyb w Pańskich oknach. Nie znam sprawy i nie mam odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Zielony Inwestor
02-07-2017, 12:15
Pańskie pytania rozpoczynające wątek dotyczyły związku temperatury ze zjawiskiem pękania szkła. Wyjaśnienie dotyczy tylko tego zagadnienia. Nie czuję się upoważniony do określania przyczyn powodujących pęknięcia szyb w Pańskich oknach. Nie znam sprawy i nie mam odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Niemniej dziękuję za podrzucenie sporej dawki wiedzy. Podejrzewam, że stwierdzenie przyczyny może być trudne nawet po "obmacaniu" okna.
Założyłem wątek, żeby się zorientować czy takie rzeczy się zdarzają.
Teraz czekam jak sprawę załatwią sprzedawca z producentem.

IVO333
02-07-2017, 13:00
Jeszcze coś z obserwacji własnych; chyba wszystkie pęknięcia typowo termiczne (charakterystyczny przebieg zawijasami) jakie widziałem dotyczyły tafli wewnątrz pomieszczenia.

Zielony Inwestor
02-07-2017, 13:23
szyba nr1 (od zewnątrz):
392229

szyba nr2 (od wewnątrz):
392230

finlandia
04-07-2017, 10:48
Pęknięcia się zdarzają. Samoistnie też. Często z powodu kamienia wyrzuconego w powietrze kosiarką lub inne "samo".
Przyczyny mogą być różne, ale moim zdaniem obowiązkiem sprzedawcy / producenta jest weryfikacja przypadku. Mi ostatnio gwarant wymienił szybę (o dziwo nie przysłał jej do mnie tylko sam pojechał do klienta) i okazało się, że uszkodzona była krawędź (wiele wskazywało, że przy szkleniu w fabryce). Także można reklamować - szczególnie w przypadku gdy pęka kolejna..
Ale też zgłaszanie szyb ewidentnie "zbitych" uważam za zwykłe naciąganie i po prostu z politowaniem patrzę na takie żałosne cwaniactwo (na szczęście to są u mnie sporadyczne przypadki).

Zielony Inwestor
04-07-2017, 16:31
...
Ale też zgłaszanie szyb ewidentnie "zbitych" uważam za zwykłe naciąganie i po prostu z politowaniem patrzę na takie żałosne cwaniactwo (na szczęście to są u mnie sporadyczne przypadki).

Mam nadzieję, że na powyższych zdjęciach szyby nie wyglądają na ewidentnie "zbite" ...?

finlandia
04-07-2017, 17:00
No nie. Już kiedyś wspominałem na forum jak to kolega odebrał telefon od klienta "panie, szyba pękła! sama! widziałem!" A że kolega był w okolicy to od ręki podjechał na budowę a tam jeszcze nie zdążyli pozbierać rusztowania, które wpadło do domu przez okno.... ;)

Zielony Inwestor
04-07-2017, 17:17
Mnie ta sytuacja wkurza jeszcze z tego powodu, że dla mnie te okna to była droga impreza i włożyłem trochę wysiłku aby tak zorganizować prace, że elektryk i hydraulik weszli przed oknami (przy foliowych oknach).

Dorian1982
04-07-2017, 19:55
Spotkała mnie podobna nieprzyjemność :/ tak pół roku po zakupieniu mieszkania zobaczyłem, że mam pękniętą szybę od wewnątrz w lewym skrzydle drzwi balkonowych. Pęknięcie wychodzi z ramy i tam się rozrasta na około 10 kolejnych żyłek a jedna najdłuższa przecina poziomo całą szybę.
Napisałem do dewelopera i otrzymałem odpowedź: budynek się rusza, osadza i to też od wysokich temperatur. Zostaje mi tylko wymiana na własną rękę :(

T12345T
04-07-2017, 20:49
Zostaje mi tylko wymiana na własną rękę :(

Chyba nie do końca słuszne to przekonanie. Czyżby deweloper zamawiając okna nie wiedział, że "budynek się rusza, osadza i podlega oddziaływaniu wysokich temperatur"? Jeśli wiedział, a wiedział, to zastosował okna z niewłaściwym oszkleniem. Tak bym do tego podszedł:-)

theme
05-07-2017, 14:25
Tak czy inaczej, zakichanym obowiązkiem sprzedawcy jest pojechać na miejsce i zweryfikować zasadność reklamacji. Nawet jak takowa zasadna nie jest, to jego prawnym obowiązkiem jest przyjąć taką reklamację i rozpatrzyć ją zgodnie ze stanem faktycznym czyli negatywnie (jak w przypadku tego rusztowania co niechcący samo wpadło przez okno). Dużo ludzi myśli tak, że jak pan Henio co sprzedał drzwi czy okno i powie, że reklamacji nie przyjmie, to znaczy że jest nie uznana. A jaki jest ślad w papierach. Trzeba domagać się tego aby sprzedawca przyjął reklamację i rozpatrywał ją (albo samodzielnie albo wraz z producentem - to już nas nie interesuje).

bwojtek
05-07-2017, 18:07
Tak czy inaczej, zakichanym obowiązkiem sprzedawcy jest pojechać na miejsce
Nie przesadzaj. Można poprosić klienta o przesłanie zdjęcia i często wystarczy to do rozpatrzenia reklamacji.

Widząc np. takie coś uważasz, że konieczny jest przyjazd na miejsce i oględziny?

http://bi.gazeta.pl/im/88/98/d8/z14194824IER,Wybito-szyby-w-mieszkaniu-na-ul--Tuwima.jpg