PDA

Zobacz pełną wersję : Wyciszenie ściany między bliźniakami (uderzenia w ścianę)



radam5
05-07-2017, 16:59
Witam,

Mieszkam sobie w bliźniaku, w którym ściany dzielące są strasznie cienkie i mam problem z hałasami od sąsiadów.
O ile na parterze jest znośnie to główny problem występuje na poddaszu w sypialni córki.
Otóż za ścianą sypialni sąsiedzi mają łazienkę z prysznicem i podczas mycia się strasznie słychać szum wody oraz,co najgorsze, uderzenia w ścianę podczas zakładania/zdejmowania słuchawki prysznicowej (tak mi się wydaje, że to słuchawka ewentualnie coś innego czym pukają w ścianę)

Czy jest jakiś sposób żeby wygłuszyć te dźwięki.
Myślę nad zabudową wełna +płyta gk, mogę poświęcić 5-10cm pokoju ale czy to coś da?

perm
05-07-2017, 19:18
Witam,

Mieszkam sobie w bliźniaku, w którym ściany dzielące są strasznie cienkie i mam problem z hałasami od sąsiadów.
O ile na parterze jest znośnie to główny problem występuje na poddaszu w sypialni córki.
Otóż za ścianą sypialni sąsiedzi mają łazienkę z prysznicem i podczas mycia się strasznie słychać szum wody oraz,co najgorsze, uderzenia w ścianę podczas zakładania/zdejmowania słuchawki prysznicowej (tak mi się wydaje, że to słuchawka ewentualnie coś innego czym pukają w ścianę)

Czy jest jakiś sposób żeby wygłuszyć te dźwięki.
Myślę nad zabudową wełna +płyta gk, mogę poświęcić 5-10cm pokoju ale czy to coś da?Przyklej do ściany płytę pilśniową miękką. Najgrubszą jaką uda ci się kupić. Np taką (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fplyta-pilsniowa-miekka-19mm-1200x2500-i6863667082.html). Nie jest droga, co tez ma znaczenie.Niewiele jest materiałów, które równie dobrze tłumią dźwięki. Te płyty są stosowane do wygłuszania studiów nagraniowych.Na to płyta GK na stelażu, mocowanym do podłogi i sufitu. Wygłuszać powinno się od strony pomieszczenia, w którym jest hałas. Myślę jednak, że ta płyta nawet od twojej strony dobrze spełni swoje zadanie.

Elfir
06-07-2017, 10:26
a tak gwoli ścisłości - skoro przylegacie z sąsiadami ścianami, to nie mieszkacie w bliźniaku tylko domu dwulokalowym. Bliźniak powinien mieć pustkę między dwoma ścianami nośnymi , co jest zwykle wystarczającym izolatorem dzwięków .

radam5
06-07-2017, 16:56
W planach jest bliźniak a w rzeczywistości wyszło inaczej.
Materiałów jest mnóstwo do wyciszeń. Głównie trapi mnie to czy inwestycja w takie wygłuszanie da efekt.
Czytałem, że ścianki np z wełny + płyta GK wygłuszy np rozmowy ale nie uderzenia a u mnie o te uderzenia w ścianę chodzi.

KDWJ
07-07-2017, 07:35
Odpuść sobie pomniejszanie pokoju bo to niewiele da. Szumu z rur nie wyeliminujesz przeniosą się stropami. Mieszkałem w domu gdzie 20 lat temu w łazience zrobiliśmy podwójną ścianę dziurawka "na sztorc" a pośrodku cienki styropian. Nic to nie dało - szum od wody nadal pięknie się przenosił.

dzabij
07-07-2017, 07:39
Idealnie było by dobrać wyciszenie pod konkretną częstotliwość dźwięku. Zaopatrz się w jakiś niedrogi mikrofon i spróbuj taki dźwięk uderzenia nagrać na komputer (w zasadzie dla takiego ćwiczenia to można nawet wykorzystać mikrofon wbudowany w laptopa) - tylko do formatu bezstratnego, .wav najlepiej. Potem odtwórz go na jakimś analizatorze widma (np. programy do edycji audio lub nawet niektóre komputerowe odtwarzacze mp3 mają taką opcję) i prześledź w jakim paśmie pojawia się ten dźwięk - obstawiam że będzie to gdzieś z przedziału 2-10 kHz (czyli tzw. wyższa średnica). Zaopatrzony w taką wiedzę zacznij szukać materiałów które najlepiej pochłaniają tego typu częstotliwości.

Im wyższa częstotliwość tym krótsza fala i tym cieńsza izolacja pozwoli na jego wyciszenie.

Natomiast pewnym problemem nie do rozwiązania może być przenoszenie się dźwięku w strukturze samego budynku. Ścianę może uda ci się wyciszyć ale dźwięk będzie się przenosił również stropem który zakładam jest tudzież wspólny. No i tutaj pewnie trudno będzie coś sensownego zrobić bez ogólnej demolki.

woan
07-07-2017, 21:56
Swego czasu byłem optymistą bo miałem podobny problem z tym tylko,że słyszałem rozmowy. Wygłuszyłem całość 10cm aku płyty na stelażu .Wszystko zrobione w/g norm. Efekt normalnych rozmów nie słyszałem aż tak wyraźnie,ale było słychać. Nasiliły mi się dźwięki uderzeniowe np wkładanie wtyczki do gniazdka. Według mnie to takie robienie na oko nie da rady. Może warto zatrudnić fachowca od tego typu spraw