PDA

Zobacz pełną wersję : przepis na impregnat do drewna na wieźbę



gregor2
12-04-2005, 16:01
Witam
jak w temacie. czy zna ktoś przepis na samodzielne sporządzenie impregnatu do drewna? Zakładam że go zastosowaliście.
Wychodzi to taniej niż gotowy, czy lepiej odpuścić sobie zabawę w chemika i kupić gotowy?

Juras XR4Ti
13-04-2005, 08:02
Witam

Ja cały dom postawiłem sam. Impregowałem całe drewno nań, przez moczenie każdej deski przez 24h . Ale nie przyszło mi do głowy,żeby impregnat samemu robić..... Może dlatego, że z chemii słaby jestem. Nieźle tylko opanowałem procesy destylacyjne i produkcję materiałów wybuchowych.... :lol: . Ale to i tak było dawno więc prawie wszysko zapomniałem :roll: .

araman
13-04-2005, 08:30
Nie warto kombinować. TEgo naprawde nie wychodzi aż tak dużo u mnie poszło ok 20 l koncentratu za ok 150 zł . Część drewna moczona część malowana 3x.

sta28
13-04-2005, 16:01
A to już gdzieś było... Nawet zapisałem (ale nie próbowałem): " Wodny roztwór siarczanu miedzi i chlorku sodu (soli kuchennej) daje łagodny środek trawiący miedź. Skład roztworu: 500 ml wody, 100g siarczanu i 120g chlorku sodu. Roztwór najlepiej podgrzać. Wodny roztwór siarczanu miedzi używany jest też jako znakomity środek antygrzybiczny. "

Sp5es
13-04-2005, 17:29
Nie rób takich cudów.
To wszystko zależy co chcesz mieć i za ile. proste preparaty nie są tak bardzo drogie.

1) Więżbę zasadniczo chroni się wyłącznie przed grzybami niszczącymi drewno.
2) Można przed owadami, ale to szkoda kasy, chyba że są przesłanki. To ostatnie jest najłatwiejsze do nadrobienia , substancje czynne to to samo, co się stosuje na stonkę (musiałbym dokładnie sprawdzić - klasa permetryny, np. alfametryna, deltametryna, za handling niebezpieczny, trucizny!), producent Zakłady Chemiczne Azot Jaworzno.
3) Solne preparaty bazują również na boranach, kwasie borowym i jak wy zej związkach miedzi. Ew również możliwe środki ochrony roślin bazujące na miedzi (Miedzian ?) przeciw grzybowe. Piszę z głowy, trzeba by to zweryfikować, wg tego co jest na etykietach.
Innych związków substancji czynnych, bardziej wyszukanych zasadniczo nie masz szans kupić w normalnym obrocie.
4) na siniznę stosuje się np. naftenian trójbutylocyny, ale tu nie widzę celowości użycia wogóle tej klasy ochrony

gregor2
14-04-2005, 09:13
ok. przekonaliście mnie że nie ma co cudować. za dużo zamieszania.
poza tym jak sobie policzyłem to koszt gotowego impregnatu na 10 m3 to jakieś 400 zł.
Pozdrawiam
Grzesiek

mdzalewscy
14-04-2005, 09:24
sam siarczan miedzy w bardzo mocny roztworze na tą wielkość drewna będzie cię kosztował max 100zł, ale jak nie masz przekonania to faktycznie nie kombinuj, drugą zaletą siarczanu to jest obojętność dla zdrowia