PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozbudować instalację solarną o drugi zbiornik ?



szczukot
11-07-2017, 19:07
Witam
Mam aktualnie typową instalację solarną jak ta (zbiornik solarny szeregowo jest wpięty przed zbiornikiem w piecu):
392934
Chciałbym ją przerobić na taką:
392935
Główny zbiornik mam 300L. Ale mam dodatkowy w piecu (chyba 120L). I trochę mnie wkurza, że się piec załącza aby go podgrzać, a zbiornik solarny gorący. Chciałbym więc solarami ładować dwa na raz. Jeżeli dobrze rozumiem, to wybrany schemat jest ok ? Mam sterownik ST 402 PWM (https://www.techsterowniki.pl/!uploads/products/ST-402N_instrukcja_PL.pdf)
Rozumiem, że idea przeróbki jest prosta: NA wylocie wody z pieca, rozgałęziam na drugą pompę, a wyjście z niej włączam przez pierwsyzm zbiornikiem. I to tyle ?
I teraz pytania:
1) jaka pompa powinna być dołożona ? Jakaś malutka typu obiegu CWU ?
2) Czy muszę dołożyć jakiś zawór zwrotny czy coś, aby ta pompa nie pompowała przez przypadek wody do wodociągów ?

Fantom

romano78
16-07-2017, 00:19
Zawór zwrotny to raczej chyba masz tzw.skarzeniowy więc nie ma mowy o puszczanie w sieć

marcinbbb
17-07-2017, 12:01
Kup zwykłą pompkę elektroniczną taką co chodzi od 7-22W do tego jakiś sterownik który załączy przaekaźnik po osiągnięciu zadanej temperatury i przez wężownice ładujesz 2 zasobnik cwu.
Ja kupiłem taki sterownik za niewiele ponad dolara.
https://pl.aliexpress.com/item/1PCS-W1209-DC-12V-heat-cool-temp-thermostat-temperature-control-switch-temperature-controller-thermometer-thermo-controller/32410083413.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.UCiyCg

romano78
17-07-2017, 13:55
Przez jaką wezownice ma być przecież przetaczana woda sieciowa cwu ze zbiornika większego do mniejszego gdyby mniejszy był wyżej można by to zrobić grawitacyjnie.

marcinbbb
18-07-2017, 15:59
To może się zastanów jakie mogą być tego konsekwencje.

romano78
18-07-2017, 22:59
To może się zastanów jakie mogą być tego konsekwencje.

Możesz mnie oświecić?

kolektor1
26-07-2017, 17:45
Witam
Mam aktualnie typową instalację solarną jak ta (zbiornik solarny szeregowo jest wpięty przed zbiornikiem w piecu):

Nie co zmodyfikuję rysunek drugi, tym bardziej, że w podanym przykładzie prze ze mnie wiele instalacji tak pracuje i się jak najbardziej sprawdzają.
http://obrazki.elektroda.pl/5924675600_1501083257_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/5924675600_1501083257.jpg)
A działa to tak:
Na sterowniku ustawiamy temp. np. 45 stopni dla zasobnika solarnego przy której elektrozawór trój drogowy zacznie przełączać.
Jeżeli woda w zasobniku solarnym będzie niższa niż 45 stopni to zawór skieruje ją do drugiego zasobnika do którego podłączone jest inne źródło grzewcze (kocioł gazowy, piec stałopalny lub inny ) celem podgrzania do takiej temp. jaką nam potrzeba.
Jeżeli woda w zasobniku solarnym będzie wyższa niż nasze nastawione 45 stopni to elektrozawór skieruje ją bezpośrednio na krany omijając drugi do którego podłączony jest kocioł gazowy, piec stałopalny lub inny.
Zamiast elektrozaworu można też załatwić to ręcznie wstawiając dwa zawory kulowe i przełączać ręcznie ale to jest upierdliwe choć wykonalne.

szczukot
26-07-2017, 18:13
Rozumiem ideę, ale chyba ta moja opcja dla mnie jest bardziej pasująca.
Typowy dzień wygląda tak : rano używa się ciepłą wode, a potem do pracy. W tym czasie kolektory grzeją, ale w opcji drugiej tylko pierwszy zbiornik. Przyjeżdzam do domu się wykąpać, i mam tylko jeden zbiornik nagrzany (a tu 4 osoby).
W mojej opcji maiłbym nagrzane oba zbiorniki.
Do tego drugi zbiornik mam w piecu gazowym jednoobiegowym. I tak muszę go miec ustawionego na grzanie, bo jak solary nie ogrzeją, to dostanę zimną wodę.
dobrze myslę ?

Fantom

kolektor1
26-07-2017, 21:39
dobrze myslę ?


No, nie do końca
Zwróć uwagę, że przy dobrze dobranej instalacji zbiornik 300l ogrzewają Tobie co najmniej 3 kolektory o powierzchni bez mała 6m2. Przy 5-cio godzinnej operacji słonecznej w lecie powinny one Tobie zagrzać wodę do co najmniej 55 stopni a więc masz do dyspozycji 300l wody o tej temp. Powinno starczyć na kąpiel Twojej rodziny na jakieś dwa dni. Grzejąc piecykiem 120l i utrzymując temp. 60 stopni przecież starczy na jednorazową kąpiel bo tak było dotychczas. Bardzo często zdarza się, że kolektory nagrzeją zbiornik tylko do np. 40 stopni a wprowadzenie mieszania z drugim zbiornikiem spowoduje to, że oba zbiorniki nagrzeją się tylko do 35 stopni. A więc po co Tobie 420l litrów wody o temp. 35 stopni w której trudno się wykąpać, lepiej mieć te 300l w której można.
Pomieszanie wody z drugim zbiornikiem stosuje się tylko gdy może dochodzić do częstych sytuacji gdy instalacja solarna będzie wchodziła w stan stagnacji, lub gdy jest więcej kolektorów niż możliwość odbioru ciepła w jednym zbiorniku. Ale niech się Tobie nie wydaje, że jak będziesz ogrzewał więcej wody to będziesz miał więcej ciepła, nic z tego, z pustego to i Salomon nie naleje.
Wracając do rys drugiego:
Tak nie możesz zrobić a dla tego, że podczas puszczenia wody z kranu czy prysznica w miejscu za pompą będzie następować pod mieszanie wody ze zbiornika z wodą zimną bo przez pompę też poleci woda choć nie będzie pracowała. Tego stanu rzeczy nie opanujesz ( to właśnie ma na myśli marcinb przekomarzając się z romano78)
I na koniec będę nieskromny:
Wierz mi mam naprawdę długoletnią praktykę, nie da się inaczej tego wykonać.

romano78
26-07-2017, 23:16
Tak nie możesz zrobić a dla tego, że podczas puszczenia wody z kranu czy prysznica w miejscu za pompą będzie następować pod mieszanie wody ze zbiornika z wodą zimną bo przez pompę też poleci woda choć nie będzie pracowała. Tego stanu rzeczy nie opanujesz ( to właśnie ma na myśli marcinb przekomarzając się z romano78)
I na koniec będę nieskromny:
Wierz mi mam naprawdę długoletnią praktykę, nie da się inaczej tego wykonać.[/QUOTE]



Chodzi ci o to ze jeśli zbiornik duży będzie zimny a mały nagrzany to po odkreceniu kranu część wody cieplej poleci do zbiornika dużego zgodnie z kierunkiem przepływu pompki?
@

szczukot
27-07-2017, 13:53
Wracając do rys drugiego:
Tak nie możesz zrobić a dla tego, że podczas puszczenia wody z kranu czy prysznica w miejscu za pompą będzie następować pod mieszanie wody ze zbiornika z wodą zimną bo przez pompę też poleci woda choć nie będzie pracowała. Tego stanu rzeczy nie opanujesz

Rozumiem problem.
I żaden zawór zwrotny w obwodzie z pompą nie pomoże ?

W Twoim rozwiązaniu trochę będzie mnie wkurzać to, że piec ciągle dogrzewa swój zbiornik a to zmarnowany gaz tylko (jak jest pogoda) bo nigdy tej wody nie pobiorę.
chyba, że w końcu dobiorę się do tego e-busa pieca, i będę odłączał grzanie jak pierwszy zbiornik będzie podgrzany. Ale kiedy ja to zrobię ... :(

Fantom

romano78
27-07-2017, 16:18
A mnie w tym jego rozwiązaniu to wkurzalo by mnie to ze zbiornik ten który jest grzany przez piec przez pół roku stoi bezurzytecznie i woda w nim też a za pompką musi być zawor zwrotny .

kolektor1
28-07-2017, 09:38
chyba, że w końcu dobiorę się do tego e-busa pieca, i będę odłączał grzanie jak pierwszy zbiornik będzie podgrzany. Ale kiedy ja to zrobię ... :(

Można zawsze zrobić to ręcznie i wyłączyć piec na lato.

a za pompką musi być zawor zwrotny .
Wrysuj w ten układ zawór zwrotny i jeszcze raz przeanalizuj.
W tym układzie pod mieszanie zimnej wody zawsze będzie.

romano78
28-07-2017, 10:21
Piec faktycznie można by wyłączyć ale to zależy ile kolega ma paneli u mnie na przykład od połowy maja jak narazie jest wyłączony bo poniżej 45 stopni jeszcze woda nie spadła tylko ze ja mam podłączony bufor przez wymiennik plytowy grawitacyjnie i woda gorąca jest od razu podawana na gore bufora dzięki czemu wystarczy paredziesiat minut słońca w ciągu dnia aby mieć ciepłą wodę
Możesz jeszcze raz objasnic gdzie dokładnie będzie to podmieszanie bo ja nie mogę się tego dopatrzec.

kolektor1
28-07-2017, 12:39
Możesz jeszcze raz objasnic gdzie dokładnie będzie to podmieszanie bo ja nie mogę się tego dopatrzec.
Oczywiście, że mogę.
najpierw rysunek:
http://obrazki.elektroda.pl/6359748900_1501237321_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/6359748900_1501237321.jpg)
W myśl zasady, czynnik popłynie gdzie najmniejszy opór, to:
zwróć uwagę, że te dwa zbiorniki połączone są z sobą równolegle czyli zimna jednego do zimnej drugiego, ciepła jednego do ciepłej drugiego. Pomińmy opory przepływu przez jeden i drugi zakładając, ze są takie same. Zaznaczyłem kółkiem gdzie będzie pod mieszanie. nawet jak założysz zz w kierunku przepływu tzn. za pompą to nie będziesz miał żadnej gwarancji, ze woda płynąca z zbiornika solarnego wytworzy większe ciśnienie by ten zawór zamknąć, przed pompą i za nią będzie zawsze takie samo ciśnienie i do tych rozważań ją pomijamy. Wracając do bardziej realnych rozważań to ponieważ w myśl zasady przytoczonej na początku i wiadomej, ze zbiornik podłączony do kotła jest mniejszy to na pewno będą i mniejsze opory przepływu i na pewno strumień wody też będzie większy a ponieważ będzie większy to właśnie tędy za pompą poleci jej więcej niż przez solarny o będzie skutkować, że zz będzie zawsze otwarty. A skoro będzie zawsze otwarty to stosowanie go nie ma najmniejszego sensu a więc i cały układ jest nie do przyjęcia.
Układ, który ja zaproponowałem jest układem szeregowym i mamy możliwość korzystania z wody albo z jednego (solarnego) lub w przypadku nie dogrzania w solarnym z obu, gdzie niedogrzana woda jest podgrzewana w drugim. Jasne, ze ma to i swoje wady ale by w takim układzie nie było wad trzeba by skonstruować układ, który by nie był sterowany a posiadał układ myślący a to trudno zrealizować.

romano78
28-07-2017, 13:17
Czyli uważasz ze zimna woda z sieci będzie płynąć przez pompke mimo zaworu zwrotnego ze sprężyną czy nawet dwóch chyba ze nadal cię nie zrozumiałem moim zdaniem nie ma takiej możliwości aby woda płynęła przez zawór zawory w inną stronę

kolektor1
03-08-2017, 10:31
Czyli uważasz ze zimna woda z sieci będzie płynąć przez pompke mimo zaworu zwrotnego ze sprężyną czy nawet dwóch chyba ze nadal cię nie zrozumiałem moim zdaniem nie ma takiej możliwości aby woda płynęła przez zawór zawory w inną stronę

Tak zgadza się gdy pompę i zawór podłączymy odwrotnie do kierunku przepływu wody.

szczukot
03-08-2017, 10:54
Hmmm. Ja ciągle nie czaję :)
Te zbiorniki połączone są szeregowo a nie równolegle.

Fantom

romano78
04-08-2017, 09:00
Czyli kolega twierdzi ze zawór zwrotny który puszcza tylko w jedną stronę będzie puszczał wodę w obu kierunkach ja tez nie czaje.

kolektor1
05-08-2017, 16:44
Hmmm. Ja ciągle nie czaję :)
Rozpatując Twój problem załączyłem rysunek i opis poście#7 i uważam, ze jest to najlepsza z możliwych i najtańszych konfiguracji zbiorników, tym bardziej, ze sprawdziło się to w dziesiatkach zainstalowanych instalacji solarnych.
Natomiast z klegą romano rozpatrujemy jak podłączyć pompę i zawór zwrotny do połączenia szeregowego zbiorników.

Czyli kolega twierdzi ze zawór zwrotny który puszcza tylko w jedną stronę będzie puszczał wodę w obu kierunkach ja tez nie czaje.
Nie.
Zawór zwrotny puszcza tylko w jedną stronę jak sama nazwa wskazuje,

fertom
23-08-2017, 12:48
Fajnym rozwiązaniem jest zaimplementowanie do systemu czujnika temperatury do zaworu elektrycznego. Dzięki temu woda w zbiornikach się nie schładza, a to przynosi oszczędności.

romano78
24-08-2017, 23:58
Fajnym rozwiązaniem jest zaimplementowanie do systemu czujnika temperatury do zaworu elektrycznego. Dzięki temu woda w zbiornikach się nie schładza, a to przynosi oszczędności.

Gdzie taki zawor miałby być i po co zwykle tanie i niezawodne zawory zwrotne wystarczą