PDA

Zobacz pełną wersję : Schody zewnętrzne - kilka pytań



danielon
06-08-2017, 09:31
Witam serdecznie. Znajomy prosił mnie żeby zrobić u niego przed domem schody w płytkach i mam do Was kilka pytań :

1. Właściciel chce dać 5mm fugę, ponieważ ktoś mu powiedział że na zewnątrz min. 5mm musi być, czy muszę tak zrobić?czy mogę zaproponować fugę 3mm bo myślę że lepiej będzie wyglądać niż ta większa 5mm?
2. Wymiary płytek to 33x33 cm (jakoś tak) a jeden ze stopni ma 37 cm więc wychodzi docinka ok 4cm, właścicielka upiera się że nie chce docinek tak małych i moje pytanie to co z tym fantem zrobic?
3. Czy pod hydroizolacje mapelastic pod pierwszą warstwe zagruntować schody czy nie?

za odpowiedzi dzięki wielkie

Mareks77
06-08-2017, 14:40
Wymiar fugi na zewnątrz spokojnie wystarczy na poziomie min. 3mm. Chodzi tu głównie o bardzo skrajne warunki na które jest narażona sama okładzina ale i konstrukcja schodów.
Wielkość fugi oprócz likwidacji naprężeń służy także do odprowadzania wody oraz wszelkich zanieczyszczeń dlatego też szczególnie na pionowych częściach schodów czyli podstopnicach w okolicach fugi tworzą się osady ze spływających brudów.
Wielkość jej zależy także od wielkości płytek i jeśli wymiar płytek stopnicowych to 33 x 33 to z uwagi na ich późniejszy wygląd spróbował bym przekonać właścicielkę do swoich racji.
Dla wykonawcy to żadna różnica i jeśli właścicielka się upiera to wykonaj fugę według jej zaleceń.

Ze stopniem 37 cm niestety nic nie jesteś w stanie wymyślić.
Zwykle w sytuacji kiedy konstrukcja betonowa lub z bloczków jest źle zrobiona można albo skuć część tak aby dostosować stopień do wymiarów płytki czy też uciąć dużą piłą diamentową, lub domurować brakujące 4 cm na kolejnych stopniach,.
Niestety jednak taka korekta w niektórych przypadkach pociąga za sobą korektę wszystkich stopni co czasem doprowadza do wylania nowej powierzchni z prawidłowym szalowaniem
Albo więc właścicielka zmusza ciebie do naprawy błędów poprzedniej ekipy lub też po prostu się nie zrozumieliście a jej chodzi o zbyt małe docinki przy panelach podłogowych

Pod pierwszą warstwę hydroizolacji powierzchnię należy dokładnie wyrównać odpylić i nanieść grunt rozcieńczony z wodą tak aby wniknął jak najgłębiej i na powierzchni betonu nie stworzył żadnej warstwy.
Sprawdź poprawność spadku całości schodów tak aby po ułożeniu na powierzchni nie tworzyły się kałuże.

vadiol
06-08-2017, 19:54
Ad. 3 Pod Mapelastic , na powierzchni betonowej ,nie należy stosować żadnych preparatów gruntujących . Kładzie się go na lekko zwilżonej wodą powierzchni .