PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu 120 - 130 metrów - pompa ciepła czy ekogroszek/pellet



wrozansk
17-08-2017, 12:40
Dzień dobry,

W niedalekiej przyszłości planujemy budowę domu. Na chwilę obecną jesteśmy jeszcze na etapie projektu, a ja potrzebuję pomocy z wyborem sposobu ogrzewania, zarówno CO jak i CWU. W całym domu planujemy zamontować ogrzewanie podłogowe, dodatkowo planuję montaż rekuperacji.

Dom 120 - 130 metrów, piwnica + parter + poddasze.

Odnośnie izolacji, to mogę przytoczyć tylko to, co widnieje w projekcie, gdyż jeszcze nie myślałem o tym:

IZOLACJA TERMICZNA I AKUSTYCZNA płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO ( λ = 0,022 W/mK ) - ściany zewnętrzne: FASROCK MAX gr. 15 cm - posadzka na gruncie: płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO gr. 5 cm lub STROPROCK gr. 8 cm - strop: płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO gr. 4 cm lub STROPROCK gr. 4 cm - dach: Nakrokwiowo - Płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO ( λ = 0,022 W/mK ) , gr. 14 cm lub pomiędzy krokwiami TOPROCK gr. 15 cm + SUPERROCK gr. 10 cm

Lokalizacja domu - Suwalszczyzna, czyli generalnie najzimniejsza część kraju. Ważne w kontekście pomp p-w.

Gazu na działce nie ma i nie ma możliwości przyłączenia.

Gdyby finanse pozwalały zainwestowałbym w gruntową pompę ciepła, jednak obawiam się, że będzie to wykraczało poza moje możliwości. Dlatego opcje są dwie, choć jestem oczywiście otwarty na wszelkie propozycje:

1) Kocioł na ekogroszek/pellet
2) Pompa ciepła p-w.

Od ekogroszku mnie odrzuca. Pellet jeszcze zniosę. Natomiast moim preferowanym wyborem byłaby pompa ciepła. Z tym że z racji lokalizacji jest to opcja dość ryzykowna. Niby nowoczesne pompy mają grzałki i potrafią pracować w niskich temperaturach, to jednak w tym przypadku wolałbym mieć jakieś zabezpieczenie w postaci alternatywnego źródła ogrzewania. Dlatego zastanawiam się nad połączeniem takiej pompy z kominkiem z DGP, oczywiście nie połączonym z wentylacją mechaniczną. Kominek byłby wykorzystywany tylko w wypadku największych mrozów, żeby wspomóc pompę, lub w przypadku zaniku prądu. Ewentualnie może dla klimatu, ale to góra kilka razy w roku. Czy takie połączenie ma sens, zarówno z użytkowego jak i z ekonomicznego punktu widzenia?

Jestem niestety zielony w kwestii budownictwa (dopiero się doszkalam w tym temacie) i jest to mój pierwszy post na tym forum, więc mogłem pominąć jakieś ważne dane, za co z góry przepraszam i proszę o info, jeśli mam coś dopowiedzieć.

Pozdrawiam,

Wojciech

Konsultant Viessmann
17-08-2017, 14:04
Lokalizacja domu - Suwalszczyzna, czyli generalnie najzimniejsza część kraju. Ważne w kontekście pomp p-w.

Gazu na działce nie ma i nie ma możliwości przyłączenia.

Gdyby finanse pozwalały zainwestowałbym w gruntową pompę ciepła, jednak obawiam się, że będzie to wykraczało poza moje możliwości. Dlatego opcje są dwie, choć jestem oczywiście otwarty na wszelkie propozycje:

1) Kocioł na ekogroszek/pellet
2) Pompa ciepła p-w.


Witaj,
Bardzo dobrze, że rozważasz kwestie ogrzewania jeszcze na etapie projektu. Z mojej strony mogę polecić Ci rozmowę z kompetentnym instalatorem, który przeanalizuje projekt i zaproponuje oraz poprowadzi inwestycję. Co do samej pompy ciepła wybór jak najbardziej trafny. Może Ci ona zapewnić zarówno c.o. jak i c.w.u.

W kwestii doboru urządzeń, czy wyboru firmy zapraszam do skorzystania z oferty Viessmann - pod linkiem (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)znajdziesz dane firm partnerskich firmy Viessmann, które z pewnością chętnie ci pomogą. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą na pompy ciepła, a jeśli masz dodatkowe pytania - służę pomocą!

Pozdrawiam!

Kaizen
17-08-2017, 17:45
Bez OZC i danych w kWh i kW to zgadywanie i deklaracje wiary.

wrozansk
18-08-2017, 10:20
Niestety nie mając projektu przed sobą chyba nie mam co myśleć o zrobieniu OZC. Na pewno będę chciał je zrobić, gdyż co bym nie wybrał jako sposób ogrzewania i tak będzie konieczne dobranie urządzenia o odpowiedniej mocy.

Zadam więc pytanie bardziej ogólne. Czy połączenie pompy ciepła p-w i kominka z DGP jako zabezpieczenie ma sens?

Pozdrawiam,

Wojciech

link2jack
19-08-2017, 19:09
Mam pompę pw i kominek z DGP (grawitacyjne). W minionym sezonie grzewczym napalilem w nim 11 razy. Jeśli myślisz o zabezpieczeniu w razie braku prądu to kominek tylko z grawitacyjnym DGP.

Krakers70
20-08-2017, 03:35
Jeżeli dom ma zwartą bryłę i otwartą klatkę schodową na poddasze to DGP może okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Mieszkam w takim domku (ok. 100 m2 po podłodze) grzeję piecokominkiem jako jedynym źródłem ciepła, mam zrobione DGP na poddasze i nie używam go. Co więcej, w pokoiku na poddaszu w jednym pomieszczeniu zamontowałem kaloryfer, bo wydawało mi się, że ciepło z DGP tam nie dojdzie. Niepotrzebnie, kaloryfer też jest non stop zakręcony. Nauczyliśmy się zostawiać drzwi pootwierane, zamykamy tylko łazienki na czas użycia, ciepło samo ładnie się rozchodzi po wszystkich pomieszczeniach. Wyjątkiem jest wiatrołap, ale to błąd konstrukcyjny - koszmarny mostek termiczny. Podlinkuj projekt, albo załącz rzuty kondygnacji, może okazać się, że kominek z akumulacyjną obudową wystarczy jako rezerwa w razie "W".

wrozansk
21-08-2017, 09:28
Na 90% wybierzemy ten projekt: https://www.archeton.pl/projekt-domu-chaberlux_985_opisogolny

@link2jack

Czy w Pana przypadku grawitacyjne DGP wystarczyło do ogrzania wszystkich pomieszczeń? Drugie pytanie, czy ma Pan u siebie rekuperację? Chciałbym mieć pewność, że te rozwiązania nie będą ze sobą kolidować w żaden sposób.

Pozdrawiam,

Wojciech

link2jack
21-08-2017, 12:59
Na 90% wybierzemy ten projekt: https://www.archeton.pl/projekt-domu-chaberlux_985_opisogolny

@link2jack

Czy w Pana przypadku grawitacyjne DGP wystarczyło do ogrzania wszystkich pomieszczeń? Drugie pytanie, czy ma Pan u siebie rekuperację? Chciałbym mieć pewność, że te rozwiązania nie będą ze sobą kolidować w żaden sposób.

Pozdrawiam,

Wojciech

Czemu rekuperacja miała by kolidować z DGP grawitacyjnym? Ja akurat jestem słabym przykładem do omawiania z racji tego że w kominku praktycznie ostatniego sezonu nie paliłem (a mieszkam dopiero rok), lecz mam klatkę schodową umieszczoną centralnie - kominek blisko klatki. Z dgp w czasie palenia nie korzystałem - paliłem tylko wieczorem i nie chcialem przegrzewać sypialni (pomieszczeń na poddaszu) a ciepło i tak unosi się do góry...

Za materiały do dgp zapłacilem o ile się nie myle 400-500zł - wiec nie jest to astronomiczna suma, u Ciebie klatka schodowa jest troche "gorzej" usytuowana wiec moze dgp bedzie miało wiekszy sens niż u mnie.

wrozansk
21-08-2017, 14:06
Ok, bardzo dziękuję za info. Trochę mi to rozjaśniło sprawę. Kominek z DGP pewnie zrobię niezależnie od tego z jakim sposobem ogrzewania skończę. Tak na wszelki wypadek:)

Pozdrawiam,

Wojciech

wrozansk
22-08-2017, 10:27
Zgadzam się z Panem. Dla mnie możliwość chłodzenia jest jedną z największych zalet pomp ciepła.

Pozdrawiam,

Wojciech

wrozansk
22-08-2017, 13:31
Dlaczego komniek z płaszczem wodnym? Nie planowałem wykorzystywania kominka do grzania CO i CWU, tylko do wspomagania pompy w najzimniejsze dni. Co prawda w przypadku braku prądu o CWU będzie trudno, ale jestem w stanie to zaakceptować.

Pozdrawiam,

Wojciech

Kaizen
22-08-2017, 14:27
no to jeśli mówimy o chłodzeniu to wybór jest jeden - PC PW

Ależ skąd. PC PW słabo nadaje się do chłodzenia. Żeby sensownie działało, trzeba dokupić klimakonwektor który kosztuje więcej, niż klimatyzator split.
Więc jak chłodzenie - to P-P. I do tego IMO lepiej coś niezależnego od prądu - nie tyle na największe mrozy, co na okoliczność przerwy w dostawie prądu. Czyli w praktyce kominek bez płaszcza i automatyki.

wrozansk
22-08-2017, 14:44
O ile do tej pory byłem przekonany do podłogówki w całym domu, tak teraz mam wątpliwości. Temat poruszyłem w innym wątku na tym forum, choć jeszcze nie ma odpowiedzi. Generalnie zacząłem rozważać klimakonwektory w sypialniach. Biorąc pod uwagę zmniejszony koszt podłogówki, chyba i tak wyszłoby taniej niż montowanie splitów klimatyzacyjnych w celach chłodzenia.

Pozdrawiam,

Wojciech

Liwko
22-08-2017, 14:46
Na 90% wybierzemy ten projekt: https://www.archeton.pl/projekt-domu-chaberlux_985_opisogolny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.archeton.pl%2 Fprojekt-domu-chaberlux_985_opisogolny)



A gdzie byś chciał trzymać pompę? Moim zdaniem spiżarnia byłaby idealnym miejscem (bliskość odbiorników wody=brak cyrkulacji), ale straty ciepła na zbiorniku CWU niepotrzebnie dogrzewałyby spiżarnię. Dobrze byłoby to solidnie odizolować.

Odnośnie chłodzenia.
Możesz zastosować chłodzenie pasywne chłodząc podłogę wodą lodową dolnego źródła ciepła (odwiertami), albo aktywnie przez pracę pompy ciepła spuszczając ciepło do odwiertów.
Możesz też zastosować klimakonwektor kanałowy (dzisiaj tak bym zrobił).
Mowa o pompie gruntowej.

Dużą masz działkę?

Liwko
22-08-2017, 14:49
O ile do tej pory byłem przekonany do podłogówki w całym domu, tak teraz mam wątpliwości. Temat poruszyłem w innym wątku na tym forum, choć jeszcze nie ma odpowiedzi. Generalnie zacząłem rozważać klimakonwektory w sypialniach. Biorąc pod uwagę zmniejszony koszt podłogówki, chyba i tak wyszłoby taniej niż montowanie splitów klimatyzacyjnych w celach chłodzenia.

Pozdrawiam,

Wojciech

To ich nie miej.
Obok wentylacji mechanicznej pociągnij drugie kanały do chłodzenia klimakonwektorem kanałowym i podłącz do niego PC lub same odwierty.

wrozansk
22-08-2017, 15:33
Problem w tym, że pompa gruntowa może się dla mnie okazać zbyt dużym wydatkiem. Chyba, że się załapię na jakieś dopłaty, ale nie jestem w stanie teraz nic stwierdzić. Dlatego na samym początku praktycznie odrzuciłem to rozwiązania. Natomiast funkcja chłodzenia aktywnego jest dostępna w pompach p-w, jednak nie jestem przekonany co do chłodzenia za pomocą podłogówki - dlatego rozważam klimakonwektory.

Pozdrawiam,

Wojciech

Liwko
22-08-2017, 15:35
Dużą masz działkę?

wrozansk
22-08-2017, 15:42
Żeby to jeszcze była moja działka:)

Niestety nie wiem ile dokładnie ma, ale nie jest tego dużo. Dodatkowo są na niej budynki gospodarcze, które przez jakiś czas muszą pozostać, więc miejsce jest bardzo ograniczone.

Do czego tak właściwie potrzebne są te informacje? Bo jeśli do dyskusji o kolektorach poziomych, to niestety ale nie będzie na nie miejsca.

Pozdrawiam,

Wojciech

Liwko
22-08-2017, 16:00
No ok, na kolektor poziomy miejsca brak. Pytanie jakiej mocy pompę musisz mieć do tego twojego domu. Załóżmy ze sporym zapasem 7kW. Taką pompę można kupić za 12200zł/netto. Do tego kolektor poziomy około 120mb w cenie około 8400zł. Do tego zbiornik CWU, kilka pierdół i koszt montażu w okolicach 6-7tys. Całość w okolicach 28tys.

cezary.pl
22-08-2017, 19:10
Do tego kolektor poziomy około 120mb w cenie około 8400zł.
Bardzo drogo wyceniłeś ten kolektor. Ja za swój, 150 mb fi 32 zapłaciłem 2500,- zł zakopany na głębokości 1,8-2 m

Pozdrawiam
Cezary

Garażowiec
22-08-2017, 20:09
Liwko się ,, machną" raczej miał na myśli kolektor pionowy 120 m za 8400 , co a znowu powiem że, za odwiert 120 m 8400 pln to żenująco niska cena . U nas w okolicy wiertacze za 1mb odwiertu krzyczą 120 pln .

Mr A
22-08-2017, 21:08
No to sporawo, ja szukając wykonawcy tak drogiej wyceny nie miałem. Najtaniej znalazłem 75 zł za metr.

Liwko
23-08-2017, 07:08
Liwko się ,, machną" raczej miał na myśli kolektor pionowy 120 m za 8400 , co a znowu powiem że, za odwiert 120 m 8400 pln to żenująco niska cena . U nas w okolicy wiertacze za 1mb odwiertu krzyczą 120 pln .

Oczywiście chodziło mi o pionowy.

120zł to raczej wołają o odwierty do studni. Poszukaj ofert na znanym portalu aukcyjnym.

wrozansk
23-08-2017, 08:19
Możliwe, że w przyszłym miesiącu będę się orientował ile lokalne firmy będą chciały za całość. Natomiast ten wątek bez wątpienia dużo mi pomógł, ponieważ teraz mam kilka rozwiązań przedstawionych, które mają sens i mam w czym wybierać:)

Pozdrawiam,

Wojciech

_marshmallow
23-08-2017, 13:46
Gazu na działce nie ma i nie ma możliwości przyłączenia.


U nas na działce też nie ma podłączenia do gazu ziemnego, ale dzierżawimy zbiornik od Gaspolu i jak do tej pory (dom wybudowaliśmy 3 lata temu), wszystko działa jak należy, tak więc taka przeszkoda, to nie przeszkoda ;)

Kaizen
23-08-2017, 14:14
[B]
dzierżawimy zbiornik od Gaspolu i jak do tej pory (dom wybudowaliśmy 3 lata temu), wszystko działa jak należy, tak więc taka przeszkoda, to nie przeszkoda ;)

Ile wychodzi kWh ciepła? Ile kosztowała kompletna instalacja i jakie roczne koszty poza gazem płacisz?

cezary.pl
23-08-2017, 14:21
Gazu na działce nie ma i nie ma możliwości przyłączenia.


U nas na działce też nie ma podłączenia do gazu ziemnego, ale dzierżawimy zbiornik od Gaspolu i jak do tej pory (dom wybudowaliśmy 3 lata temu), wszystko działa jak należy, tak więc taka przeszkoda, to nie przeszkoda ;)

Ale wrozansk szuka ekonomicznych rozwiązań w kwestii ogrzewania domu i wody do mycia.

Pozdrawiam
Cezary

Garażowiec
23-08-2017, 19:32
Oczywiście chodziło mi o pionowy.

120zł to raczej wołają o odwierty do studni. Poszukaj ofert na znanym portalu aukcyjnym.

E, teraz o musztarda po objedzie , ceny można było logiczne znaleźć ale ,,w Polsce" u nas już tragedia była, z stąd po prostu kupiłem sobie mała wiertnię na moje potrzeby wystarcza.

Garażowiec
23-08-2017, 19:34
Gazu na działce nie ma i nie ma możliwości przyłączenia.


U nas na działce też nie ma podłączenia do gazu ziemnego, ale dzierżawimy zbiornik od Gaspolu i jak do tej pory (dom wybudowaliśmy 3 lata temu), wszystko działa jak należy, tak więc taka przeszkoda, to nie przeszkoda ;)

Po co Tobie ten zbiornik , nie lepiej było robić ogrzewanie czystym prądem ?

mazi07
24-08-2017, 17:57
prąd to drogie rozwiązanie. Lepiej wybrać pompę ciepła.

Garażowiec
24-08-2017, 18:37
prąd to drogie rozwiązanie. Lepiej wybrać pompę ciepła.

W stosunku go gazu zwłaszcza z butli to prąd jest tani pod każdym względem .
Tak lepiej wybrać pc zwłąszcza tanią pompe inwerter grunt .

_marshmallow
29-08-2017, 22:52
Po co Tobie ten zbiornik , nie lepiej było robić ogrzewanie czystym prądem ?

W naszym przypadku dzierżawa zbiornika się dobrym rozwiązaniem, nie zawiodłem się jak do tej pory. Myślę, że każdy powinien sam przeanalizować temat ogrzewania i wybrać najlepsze dla siebie. Ogrzewanie prądem wyszłoby nam drożej

Kaizen
29-08-2017, 23:08
Ogrzewanie prądem wyszłoby nam drożej

A podasz liczby? Ile kWh, jaki koszt instalacji, przeglądów i innych opłat?
Powszechne przekonanie (IMO słuszne) jest takie, że to jedno z najdroższych rozwiązań. Ale przeliczmy na Twoich danych.

mazi07
11-09-2017, 21:28
a może warto rozejrzeć się za pelletem. Grunt to mieć dobrej jakości pellet i wtedy nie ma problemów z ogrzewaniem.

מרכבה
12-09-2017, 09:32
Tu nie chodzi o jakość.. tylko o - kot/ nie kot w worku.. kupujesz pelet sobie który daje np 18 MJ z kg i płacisz X..zł
ale wiesz za co płacisz.. ale gorzej jak kupujesz 19,2 płacisz jak za niego .. a dostajesz 15 MJ.
Może być "najgorszy" pelet .. ale płać za niego np 500-600 zł lub wykonaj swój.. szczególnie dla tych co po wioskach grasują ;)
to jest cały problem peletu.. może mieć kaloryczność nie wiem.. 12 MJ... spalisz więcej.. ale żeby w przeliczeniu na kWh nie przepłacić..
Tak też jest z EPS'em grafit vs biały.. sama lambda nie wystarcz.. dopiero koszt "U" z m2 daje porównanie ile tak naprawdę kosztuje izolacja.
Pompa ciepła.. daj Wam Boże 20 lat aby chodziła/ pracowała i wszelkie inne synonimy ;) ale paść prędzej czy później musi ..

anemonek
12-09-2017, 10:06
A podasz liczby? Ile kWh, jaki koszt instalacji, przeglądów i innych opłat?
Powszechne przekonanie (IMO słuszne) jest takie, że to jedno z najdroższych rozwiązań. Ale przeliczmy na Twoich danych.

Też mnie to interesuje. Ostatnio kilku znajomych kupiło zbiorniki i będzie używać pierwszy sezon. Na podstawie lektury Muratora pamiętam, że wychodzi to drogo, ale artykuł był sprzed kilku lat, więc może coś się zmieniło?

Myjk
12-09-2017, 12:10
Od ekogroszku mnie odrzuca. Pellet jeszcze zniosę. Natomiast moim preferowanym wyborem byłaby pompa ciepła. Z tym że z racji lokalizacji jest to opcja dość ryzykowna. Niby nowoczesne pompy mają grzałki i potrafią pracować w niskich temperaturach, to jednak w tym przypadku wolałbym mieć jakieś zabezpieczenie w postaci alternatywnego źródła ogrzewania.
PC i podłogówka to dobry (najlepszy jeśli nie ma gazu) wybór (i nawet jakby Cię przypalali, nie daj się wpuścić w kalafiory). Przy czym musisz najpierw wybrać projekt, poddać go OZC i dopiero będzie o czym rozmawiać. Na paliwa stałe nawet nie patrz, bo przy obecnym zapotrzebowaniu domów na ciepło będą z tym tylko kłopoty.

Patrząc na wybrany projekt, a uwzględniając dane ocieplenia które przytoczyłeś, wygląda to bardzo mizernie. 20 cm na ściany i min. 15 cm w podłogę przy podłogówce to absolutne minimum aby nie grzać jałowo gleby i atmosfery przygotowując się do grzania prądem (czy to PC czy czystym prądem). Można też mieć zastrzeżenia co do samego projektu, bo na energooszczędny nie wygląda (patrz potężny balkon nad wykuszem, wykusz na piętrze nad wejściem).

Powielanie źródeł ciepła (szczególnie montowanie kominka z PW) to strzelanie sobie w stopę. Jeśli już, to awaryjnie kominek albo koza, nawet bez DGP (ja na brak prądu mam w planach zamontować mały kociołek gazowy). Chłodzenie w PC to tylko dodatek, a nie podstawa (dość rzec, że w tym roku na PODDASZU tylko PIĘĆ razy uruchomiłem klimatyzator, w zeszłym roku podobnie -- częściej w tym roku działał jako grzałka). Wybranie PC do grzania tylko dlatego, że oferuje chłodzenie to jak kupowanie Mercedesa ze względu na ładne felgi.

Taki względnie mały dom możesz spróbować też grzać czystym prądem, ale zwiększenie parametrów ocieplenia to w tym wypadku podstawa. Nie są to jednak znacząco większe koszty (najwięcej kosztów generuje robocizna, za którą i tak będziesz płacić, a nie sam materiał). Generalnie im cieplejszy dom tym lepiej. W przypadku domu grzanego prądem trzeba także zadbać mocno o jakość wykonania, co już jest zadaniem nieco trudniejszym. Inwestycyjnie prąd jest bardzo tani w stosunku do innych źródeł. Sumując koszty instalacyjne, koszty miesięczne i obliczając stopę zwrotu poszczególnych źródeł wcale nie jest tak, że koszty ogrzewania prądem MUSZĄ doprowadzić wrzodów czy palpitacji serca. Jeśli już, to tylko kogoś kto myśli w mocno ograniczony sposób i nie uwzględnia wszystkich kosztów a tylko te miesięczne.


Też mnie to interesuje. Ostatnio kilku znajomych kupiło zbiorniki i będzie używać pierwszy sezon. Na podstawie lektury Muratora pamiętam, że wychodzi to drogo, ale artykuł był sprzed kilku lat, więc może coś się zmieniło?
Wszystko trzeba rozpatrywać indywidualnie. Artykuły na Muratorze są dosyć mocno tendencyjne, bo w znacznej części sponsorowane. Z pewnością można przyjąć, że domy o zapotrzebowaniu CO na poziomie <6MWh/rok spokojnie można ogrzewać prądem.

kulibob
12-09-2017, 16:20
PC i podłogówka to dobry (najlepszy jeśli nie ma gazu) wybór

Zabłysnąłeś z tym gazem. :lol2:

Konsultant marki Junkers
20-09-2017, 13:26
Witam,

W przypadku budynków o powierzchni 100-120 m2, warto zastosować powietrzną pompę ciepła o małej mocy, która będzie znacznie tańsza niż zakup i montaż gruntowej pompy ciepła. zł. Uzyskamy wtedy bardziej komfortowy i bezobsługowy system ogrzewania od kotła na paliwa stałe, który ponadto będzie gwarantował niskie koszty ogrzewania. Pompa ciepła jest również ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Moderowano link reklamowy.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Myjk
20-09-2017, 14:22
W przypadku budynków o powierzchni 100-120 m2, warto zastosować powietrzną pompę ciepła o małej mocy, która będzie znacznie tańsza niż zakup i montaż gruntowej pompy ciepła. zł.
Niestety nie posiadacie w ofercie nic, co by się OPŁACAŁO zamontować, bo ceny macie od czapy. 6kW PC PW (SAS) za 35 tys. NETTO? Za tyle to ludzie gruntowe pompy o mocy 10kW montują na gotowo z wyposażoną kotłownią. Z czym do ludzi DROGI konsultancie...


Pompa ciepła jest również ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Szanowny konsultant niech się doszkoli, bo że PC nie emituje ŻADNYCH zanieczyszczeń jest kłamstwem. PC emituje zanieczyszczenia, co prawda nie w miejscu pracy, ale za to w elektrowni. Zgodzić się można jedynie co do tego, że póki co PC korzystając w 3 czy nawet 4 częściach z energii słońca jest bardziej ekologiczna, szczególnie dla ludzi, niż każde inne dostępne rozwiązanie grzewcze wykorzystujące prąd czy inne paliwa stałe. Co do wygody to nie sposób polemizować, natomiast da się kupić znacznie taniej niż u niektórych spamerów...

yaska
21-09-2017, 20:55
Nasze stare mieszkanie w kamienicy było ogrzewane na prąd, nigdy więcej. Koszty miesięcznie szły w tysiące, a tak naprawdę nigdy nie było w pomieszczeniach więcej niz 20-21 stopni. Na pewno nie chcę do tego wracać. Myślimy o gazowym ze zbiornika. Chętnie również się dowiem jakie to koszty, od dzierżawy zbiornika począwszy do późniejszych kosztów miesięcznych za żużycie gazu.

Liwko
21-09-2017, 21:23
Nasze stare mieszkanie w kamienicy było ogrzewane na prąd, nigdy więcej. Koszty miesięcznie szły w tysiące, a tak naprawdę nigdy nie było w pomieszczeniach więcej niz 20-21 stopni. Na pewno nie chcę do tego wracać. Myślimy o gazowym ze zbiornika. Chętnie również się dowiem jakie to koszty, od dzierżawy zbiornika począwszy do późniejszych kosztów miesięcznych za żużycie gazu.

Litości...
Jesteś tu na forum budowlanym od siedmiu lat. Potrafisz gadać o odkurzaczach, alkomatach i odchudzaniu, a nie poświęciłaś odrobiny czasu na zgłębienie tego tematu?
Może czas zacząć czytać?

surgi22
21-09-2017, 21:26
Liwko nie za dużo od kolegi wymagasz :cool:

Tomaszs131
22-09-2017, 09:53
Nasze stare mieszkanie w kamienicy było ogrzewane na prąd, nigdy więcej. Koszty miesięcznie szły w tysiące, a tak naprawdę nigdy nie było w pomieszczeniach więcej niz 20-21 stopni. Na pewno nie chcę do tego wracać. Myślimy o gazowym ze zbiornika. Chętnie również się dowiem jakie to koszty, od dzierżawy zbiornika począwszy do późniejszych kosztów miesięcznych za żużycie gazu.
Koszty spore, ale zdaje mi się że spowodowane znikomą lub żadną izolacją termiczną?

matiix
23-09-2017, 08:11
Dzień dobry,Dom 120 - 130 metrów, piwnica + parter + poddasze.
https://www.archeton.pl/projekt-domu-chaberlux_985_opisogolny

A ja tu widzę przekłamania już na wstępnie podajesz 120-130m2 domku ale to jest powierzchni użytkowej a po podłodze czyli to co grzania masz 140 bez garażu.
Niby nić ale to już daje ok 40-50m3 wiecej do ogrzania.
Dodatkowo mas z te balkony i daszek nad wejściem który trzeba dobrze zaizolować co podnosi koszty. Ja na przykład wykurz zlikwidowałem.
Sam jestem na etapie wyboru instalacji mam wstępną wycene i też ide w ogrzewanie wyłącznie podłogowe. Tak są wady i zalety ale jest brak kaloryferów i miejsca jest więcej a pokoje bardziej ustawne. Czekam jeszcze na wycene wstępną pompy ciepła. Jesli okaże się iż będzie droższa od tradycyjnej instalacji 8-10 tys/zł to chyba się skusze ze względu na komfort i dużo miejsca na działce oraz podobno dobrego gruntu glina.

mazi07
25-09-2017, 20:33
a kto Ci doradził pompę ciepła?? I dlaczego gruntowa a nie powietrzna?

karol02
26-09-2017, 02:55
Witam
Ja tez mam dylemat pompa pc czy kociol na pellet, moze mi ktoś tu doradzi. Moj projekt domu to: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kalateach-2-ver-2-mf861f748a1880
Zadaptowane poddasze na dodatkowy pokoj, czyli wyjdzie ze 190m ogrzewanych.
Ogrzewanie 100% podlogowka, styro 15 na podłodze lamda 037, 20 ściany lamda 037, 30 welny na poddaszu, zamontowana rekuperacja, okna 3szybowe, duże przeszklenia, kominek dla rekreacji. Jesli kocioł na pellet to jaka moc i czy dodatkowo bufor np 300l? Jesli pompa to czy 9kw wystarczy i jakie koszty na pompę trzeba liczyć? Bo jeśli kociol kupie do 10tys a za pompe mam wydać ponad 2x wiecej to sensu ekonomicznego nie widze. Pozdrawiam

Tomaszs131
26-09-2017, 08:10
Przed ostatecznym wyborem źródła ciepła zleć audyt OZC. Najlepiej w dwóch wersjach ocieplenia tej co wspomniałeś i z ociepleniem o lepszych współczynnikach przenikania ciepła i grubości izolacji. Koszt audytu ok 300- 350 zł, dowiesz się jaki będzie w przybliżeniu, roczny koszt ogrzewania domu. Obliczone obciążenie cieplne pomoże Ci w doborze mocy źródła ciepła.

Konsultant Viessmann
26-09-2017, 10:00
Witam
Ja tez mam dylemat pompa pc czy kociol na pellet, moze mi ktoś tu doradzi. Moj projekt domu to: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kalateach-2-ver-2-mf861f748a1880
Zadaptowane poddasze na dodatkowy pokoj, czyli wyjdzie ze 190m ogrzewanych.
Ogrzewanie 100% podlogowka, styro 15 na podłodze lamda 037, 20 ściany lamda 037, 30 welny na poddaszu, zamontowana rekuperacja, okna 3szybowe, duże przeszklenia, kominek dla rekreacji. Jesli kocioł na pellet to jaka moc i czy dodatkowo bufor np 300l? Jesli pompa to czy 9kw wystarczy i jakie koszty na pompę trzeba liczyć? Bo jeśli kociol kupie do 10tys a za pompe mam wydać ponad 2x wiecej to sensu ekonomicznego nie widze. Pozdrawiam

Witaj,
Pytania o moc urządzenia grzewczego nic Ci nie dadzą.... Kolega dobrze radzi - zrób OZC.

Co do Twoich rozważań nad zwrotem - kocioł na pellet to osobne pomieszczenie do zagospodarowania na kocioł + skład na opał + komin + konieczność stałego nadzoru i jeszcze parę innych elementów.
Pompa ciepła jest bezobsługowa, w pełni ekologiczna w miejscu pracy i nie potrzebuje tyle miejsca, estetyczna. Weź to również pod uwagę decydując się na ostateczne rozwiązanie.
Póki co polecam kalkulator (https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html) - sam przeanalizuj co Ci się bardziej opłaca, według własnego uznania i budżetu.
Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła - pozostaję do Twojej dyspozycji i polecam pompy ciepła z rodziny Vitocal firmy Viessmann!
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji!

JanWerbinski
26-09-2017, 14:19
Ja bym zamontował kilka splitów albo kanałówkę. Splity jeśli nie masz gdzie ukryć nawiewów i chcesz mieć maksymalny COP. Kanałowa jeśli masz gdzie ukryć nawiewy i godzisz się z tym że wydajność energetyczna będzie o 1/3 gorsza.

Sam używam klimatyzatora osiem zim. Na razie jestem zadowolony i planuję instalacje kolejnych.

karol02
26-09-2017, 15:21
Dodam jeszcze, że dom już stoi i podlogowka jest zrobiona, kominy są, kotlownia rowniez wydzielona, zostala jak w projekcie wiec z tym tu juz sie nic nie zmieni. Czy możecie mi podać namiary na osoby, które robią ozc? I jeszcze czy aplikacje, które to wyliczają są miarodajne?

Myjk
26-09-2017, 18:18
Dodam jeszcze, że dom już stoi i podlogowka jest zrobiona, kominy są, kotlownia rowniez wydzielona, zostala jak w projekcie wiec z tym tu juz sie nic nie zmieni. Czy możecie mi podać namiary na osoby, które robią ozc? I jeszcze czy aplikacje, które to wyliczają są miarodajne?
Na forum muratora audytem zajmuje się asolt. Żeby aplikacje były miarodajne, to trzeba jeszcze umieć je obsługiwać, znać ich słabe punkty itd. :P Ergo, nie każdy kto wsiądzie do samochodu rajdowego pojedzie z równie dobrym czasem co wykwalifikowany rajdowiec. :D Ja wolałem w tej kwestii zdać się na specjalistę, żeby nie popełnić głupiego błędu i się nie zdziwić potem...

yaska
28-09-2017, 08:25
Koszty spore, ale zdaje mi się że spowodowane znikomą lub żadną izolacją termiczną?

Izolacja była, chociaz miała już swoje lata, nie mówię, że nie ;) Jednak prąd to dla mnie i tak jedna z droższych opcji. Sąsiedzi sobie bardzo chwalą gaz (ze zbiornika, bo ziemnego w okolicy nie ma), dlatego chyba pójdziemy właśnie w tym kierunku.

Konsultant marki Buderus
04-10-2017, 09:08
Niestety nie posiadacie w ofercie nic, co by się OPŁACAŁO zamontować, bo ceny macie od czapy. 6kW PC PW (SAS) za 35 tys. NETTO? Za tyle to ludzie gruntowe pompy o mocy 10kW montują na gotowo z wyposażoną kotłownią. Z czym do ludzi DROGI konsultancie...


Szanowny konsultant niech się doszkoli, bo że PC nie emituje ŻADNYCH zanieczyszczeń jest kłamstwem. PC emituje zanieczyszczenia, co prawda nie w miejscu pracy, ale za to w elektrowni. Zgodzić się można jedynie co do tego, że póki co PC korzystając w 3 czy nawet 4 częściach z energii słońca jest bardziej ekologiczna, szczególnie dla ludzi, niż każde inne dostępne rozwiązanie grzewcze wykorzystujące prąd czy inne paliwa stałe. Co do wygody to nie sposób polemizować, natomiast da się kupić znacznie taniej niż u niektórych spamerów...

Witam,

Podczas wyboru pompy ciepła poza samym kryterium ceny należy również wziąć pod uwagę renomę producenta oraz jego serwis. Wybierając pompę ciepła marki Buderus otrzymujemy produkt o najwyższej jakości wykonania, co przekłada się na wysoką sprawność oraz żywotność urządzenia. Jest to inwestycja na długie lata, w związku z czym dostępność części zamiennych oraz serwisu jest bardzo ważnym aspektem.
Praca pompy ciepła nie emituje lokalnie żadnych zanieczyszczeń. Oczywiście przy powstaniu energii elektrycznej w elektrociepłowni zachodzi emisja zanieczyszczeń. Należy jednak wspomnieć, że elektrownie węglowe posiadają rozbudowane systemy filtracji spalin (elektrofiltry), które w znaczącym stopniu ograniczają emisję dwutlenku węgla oraz pyłów. Emisja zachodzi w otoczeniu elektrowni lub elektrociepłowni, która zlokalizowana jest przeważnie w znacznej odległości do miejsc zamieszkania. Część energii elektrycznej powstaje z odnawialnych źródeł energii lub z kogeneracji gazowej, co dodatkowo wpływa na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Zupełnie inna sytuacja zachodzi przy wykorzystywaniu paliwa węglowego do ogrzewania budynku, gdzie nie stosuje się praktycznie żadnych systemów filtracji oraz emisja oddziałuje na całe otoczenie budynku powodując pogorszenie się jakości powietrza.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Myjk
04-10-2017, 09:39
Podczas wyboru pompy ciepła poza samym kryterium ceny należy również wziąć pod uwagę renomę producenta oraz jego serwis. Wybierając pompę ciepła marki Buderus otrzymujemy produkt o najwyższej jakości wykonania, co przekłada się na wysoką sprawność oraz żywotność urządzenia. Jest to inwestycja na długie lata, w związku z czym dostępność części zamiennych oraz serwisu jest bardzo ważnym aspektem.
Mydlenie oczu i nic więcej. Pompa ciepła jest prosta jak konstrukcja cepa, a im prostsza i tańsza tym lepsza, bo ogarnie ją każdy chłodnik i ew. elektronik. PC PW Panasonica czy LG (czy to jakieś śmieciowe firmy?) można kupić za 1/3 ceny pomp bederusa czy vieśka. Z czego, pytam się, te wasze są -- ze złota? Byście się wstydzili takie kity (i ceny) ludziom wciskać.

Liwko
04-10-2017, 09:41
Bo jeden chce zarobić na pompie 50%, a drugi 500.
I później krążą mity jakie to pompy są drogie :P

mazi07
05-10-2017, 11:37
z cenami pomp jest tak jak z cenami aut.
Można kupić i mercedesa i można kupić fiata. To i to będzie służyć do jazdy. Ale wygoda inna.

Myjk
05-10-2017, 12:04
z cenami pomp jest tak jak z cenami aut.
Można kupić i mercedesa i można kupić fiata. To i to będzie służyć do jazdy. Ale wygoda inna.
Jak w tej samej klasie i tych samych parametrów, to różnicy w cenie znacznej nie będzie, a już z pewnością nie 2-3x jak tutaj.

Anna_K81
11-10-2017, 16:32
Nasze stare mieszkanie w kamienicy było ogrzewane na prąd, nigdy więcej. Koszty miesięcznie szły w tysiące, a tak naprawdę nigdy nie było w pomieszczeniach więcej niz 20-21 stopni. Na pewno nie chcę do tego wracać. Myślimy o gazowym ze zbiornika. Chętnie również się dowiem jakie to koszty, od dzierżawy zbiornika począwszy do późniejszych kosztów miesięcznych za żużycie gazu.

to kwestia tylko wypadkowych, że bez detali trochę ciężko stwierdzić. ale teraz jest dobry czas, żeby rozejrzeć się za ofertą, koleżanka ostatnio wspominała mi nawet o tym, że podłączyła się do zbiornika sąsiada i dzięki temu wyszło ją taniej, na jakich zasadach to działa i kto to oferuje, to musisz sobie poszukać, ale można podobno sporo zaoszczędzić.