PDA

Zobacz pełną wersję : murowanie cegły



Pawel Sowinski
21-08-2017, 12:28
Witam. Troche nie w branzy ale mam nadzieje ze panstwo pomoga. Jestem zupelnym laikiem jezeli chodzi o murowanie. Mam surowa cegle budowlana , taka zolto pomaranczowa. Kiedy chce ja murowac na zaprawe murarska, cegla w ciagu sekundy wyciaga wode z zaprawy i cslosc w ogole nie trzyma. Probowalem 3 zapram m.in. atlat itp. Prosze podpowiedzcie co robie nie tak, czy gruntowac cegly? Czy jakas specjalna zaprawa?

Elfir
21-08-2017, 12:33
namaczasz cegły przed murowaniem w zwykłej wodzie.

Pawel Sowinski
21-08-2017, 12:52
Elfir, a możesz powiedziec jak to wygląda? Czy tylko np wkładam cegłe na sekunde do wiadra z wodą, wyciagam klade zaprawe i juz czy np trzeba moczyc cegle 10 minut albo 24h. Dzieki

Elfir
21-08-2017, 20:38
nie wiem ile trzeba moczyć.
Pocztaj w necie. Chyba starczy tylko zwilzyć.

Kemotxb
21-08-2017, 20:47
Powinno wystarczyć zwilżenie jej tuż przed położeniem zaprawy, za pomocą pędzla. Jaką tą zaprawę masz ? do cegły to cement, piach i plastyfikator z wodą.

adam_mk
21-08-2017, 21:04
Kalfas (kastra) z wodą. Wsadzasz cegły i idziesz murować.
Wyciągasz po jednej i murujesz. Braknie - wsadzasz następną porcję.
(zwykle od tego i donoszenia zaprawy jest pomocnik murarski)

Adam M.

Balto
21-08-2017, 22:22
Nie namaczaj cegły, nie ma sensu. Lepiej użyć plastyfikatora zmieniającego napięcie powierzchniowe wody. Takim plastyfikatorem może być ciasto wapienne, może być cokolwiek co jest dostępne na rynku. Osobna kwestia jest taka jaką masz cegłę (jakiej klasy) a jaką zaprawę robisz. Reguła głosi że to zaprawa powinna być bardziej nasiąkliwa niż cegła.