PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na zgazowywanie drzewa. POMOCY!!



kabumciacia
21-08-2017, 14:17
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

kabumciacia
21-08-2017, 14:21
Jesteśmy na etapie kupna kotła do domku ������, zastanawialiśmy się cały czas nad kupnem kotła zgazowujacego drewno, ewentualnie jeszcze węgiel. Chcieliśmy taki piec ze względu na to, że mamy dobry dostęp do drzewa. ������������ Mieliśmy już dwóch fachowców do wyceny instalacji niestety zdania ich są podzielone, jeden powiedział nam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie z takim piecem, drugi że nie poleca nam wcale takiego pieca, bo miał już dwa złe przypadki w swoim życiu z takim oto kotłem związane. Czytając wcześniejsze wypowiedzi na różnych forach zdania też są podzielone. ������������ Chcieliśmy kocioł firmy ATMOS.
Chcialabym wiedzieć czy jest ktoś tutaj co wie więcej na temat kotłów zgazowujacych i jakie jest wasze doświadczenie z takimi o to kotłami. My mamy już mętlik w głowie i nie wiemy co robic. ������ A na początku września chcemy zacząć już robic instalacje grzewcze. Proszę Was bardzo o pomoc w tym temacie.

gersik
22-08-2017, 14:33
Czy wiesz że do kotła zgazowującego obowiązkowy jest bufor?

lolson28
22-08-2017, 20:58
Jeśli nie boisz się pracy przy drewnie i masz do drewna dostęp to dobre rozwiązanie. Oczywiście z buforem jak kolega wyżej napisał.

kabumciacia
22-08-2017, 22:17
Czy wiesz że do kotła zgazowującego obowiązkowy jest bufor?

Tak, obiło mi się gdzieś, że potrzebny będzie bufor do takiego kotła, ale z tego co też czytałam to nie da się do bufora podłączyć solarów, a te kiedyś planujemy założyć.

kabumciacia
22-08-2017, 22:20
Jeśli nie boisz się pracy przy drewnie i masz do drewna dostęp to dobre rozwiązanie.

Tak dostęp do drzewa mamy bardzo dobry, a i pracy przy nim się nie boje.

Jest może jakiś sposób na podłączenie solarów i takiego pieca pod jeden bufor, albo jakieś inne obejście żeby to działało razem ze sobą ?

Konto usunięte_1*
23-08-2017, 07:13
Hm ja się nie znam ale jaki sens kupować diabelnie drogi kocioł do tego dokładać wcale nie tani bufor do tego mieszacze laddomaty i ta instalacja wyjdzie cię 20 tys zł , ma to jakieś uzasadnienie poza tanim drewnem ? nie lepiej uprościć sprawę i poprawić sobie częściowo komfort a przy okazji zaoszczędzić mimo wszystko grosza , są kotły podajnikowe na pelet czy ekogroszek w 5-tej klasie i raz w tygodniu schodzisz a w tym na drewno to budzik będziesz nastawiał ?

lolson28
23-08-2017, 07:47
Jest może jakiś sposób na podłączenie solarów i takiego pieca pod jeden bufor, albo jakieś inne obejście żeby to działało razem ze sobą ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a - miłej lektury

lolson28
23-08-2017, 08:04
Hm ja się nie znam ale jaki sens kupować diabelnie drogi kocioł do tego dokładać wcale nie tani bufor do tego mieszacze laddomaty i ta instalacja wyjdzie cię 20 tys zł , ma to jakieś uzasadnienie poza tanim drewnem ? nie lepiej uprościć sprawę i poprawić sobie częściowo komfort a przy okazji zaoszczędzić mimo wszystko grosza , są kotły podajnikowe na pelet czy ekogroszek w 5-tej klasie i raz w tygodniu schodzisz a w tym na drewno to budzik będziesz nastawiał ?

Kocioł okolo 7000 zł , zbiornik około 3000 . Reszty nie liczę bo przy kotle na pellet czy ekogroszek też trzeba dokupić. Jeśli posiada prywatny las i nie będzie później wyceniała swojej pracy przy drewnie to kosztów opału nie będzie.
Odnośnie nastawiania budzika. Jeśli dobierze odpowiednio moc kotła do zbiornika , i zbiornik do m2 domu to będzie naprawdę zadowolona. Tylko mądrego człowieka potrzeba do wykonania takiej instalacji.

boluslolusj23
23-08-2017, 17:33
A ja powiem tak:
1. skoro masz dostęp do taniego drewna i trochę czasu aby go "uszlachetnić", to zrób to, sprzedaj drewno z zyskiem a sobie zafunduj porządny kocioł na peletty lub ekogroszek. Wyjdziesz na plus.Na 100%.
Nie zapominaj, że drewna o wilgotności powyżej 15% nie zgazujesz. Zajedziesz sie i nic z tego nie wyniknie. Dobrze ci ktoś napisał o budziku. Nawstawiasz buforów, wydasz kupe kasy i zapomnisz co to czas wolny.
Nie zapominaj, że im tańsze paliwo, tym koszt obsługi droższy. Dlatego gaz wychodzi najtaniej. Grzej - stój. grzej -stój. Wszystko.

lolson28
24-08-2017, 09:26
A ja powiem tak:
1. skoro masz dostęp do taniego drewna i trochę czasu aby go "uszlachetnić", to zrób to, sprzedaj drewno z zyskiem a sobie zafunduj porządny kocioł na peletty lub ekogroszek. Wyjdziesz na plus.Na 100%.
Nie zapominaj, że drewna o wilgotności powyżej 15% nie zgazujesz. Zajedziesz sie i nic z tego nie wyniknie. Dobrze ci ktoś napisał o budziku. Nawstawiasz buforów, wydasz kupe kasy i zapomnisz co to czas wolny.
Nie zapominaj, że im tańsze paliwo, tym koszt obsługi droższy. Dlatego gaz wychodzi najtaniej. Grzej - stój. grzej -stój. Wszystko.

Głupoty Pan wypisujesz.

Ogrzewam dom takim kotłem (w tym roku będzie dziewiąty sezon) i nie zajechałem się jeszcze. Po drugie nigdy nie latałem z miernikiem i nie mierzyłem wilgotności. Drewno musi być sezonowane ale bez przesady z tymi % .

Myślisz, że porządny kocioł na eko czy pellet kupi taniej ? Popatrz na ceny dobrego ekogroszku lub peletu.
Twierdzisz, że wzbogaci się na handlu drewnem sezonowanym bez inwestycji w maszyny do cięcia i łupania ?


Nie zapominaj, że im tańsze paliwo, tym koszt obsługi droższy.

Z tym zgadzam się. Przy drewnie trzeba popracować , ale Pani napisała że pracy się nie boi.

boluslolusj23
24-08-2017, 13:24
Głupoty Pan wypisujesz.

Ogrzewam dom takim kotłem (w tym roku będzie dziewiąty sezon) i nie zajechałem się jeszcze. Po drugie nigdy nie latałem z miernikiem i nie mierzyłem wilgotności. Drewno musi być sezonowane ale bez przesady z tymi % .

Myślisz, że porządny kocioł na eko czy pellet kupi taniej ? Popatrz na ceny dobrego ekogroszku lub peletu.
Twierdzisz, że wzbogaci się na handlu drewnem sezonowanym bez inwestycji w maszyny do cięcia i łupania ?



Z tym zgadzam się. Przy drewnie trzeba popracować , ale Pani napisała że pracy się nie boi.

No to poczytaj pierwszy wpis. Chodzi o nowy domek, czyli zapewne dobrze docieplony.
Sprawa druga: jeśli teraz zbiorą drewno, to sezonowanie potrwa 2 - 3 lata, bo przecież suszarni nie wybudują.
Sprawa trzecia: kocioł zgazowujący to właściwie jednomocówka i sterowanie mocą o kant tyłka potrzaskać. A zasobniki kosztują.
Skoro pani roboty się nie boi, to może zamiast zapińdzialać przy drewnie i kotle zabrać się za jakąś bardziej dochodowa pracę, a nie być niewolnikiem we własnym obejściu.
Wszystko i na temat.

kabumciacia
25-08-2017, 13:16
No to poczytaj pierwszy wpis. Chodzi o nowy domek, czyli zapewne dobrze docieplony.
Sprawa druga: jeśli teraz zbiorą drewno, to sezonowanie potrwa 2 - 3 lata, bo przecież suszarni nie wybudują.
Sprawa trzecia: kocioł zgazowujący to właściwie jednomocówka i sterowanie mocą o kant tyłka potrzaskać. A zasobniki kosztują.


Skoro pani roboty się nie boi, to może zamiast zapińdzialać przy drewnie i kotle zabrać się za jakąś bardziej dochodowa pracę, a nie być niewolnikiem we własnym obejściu.
Wszystko i na temat.

Tak owszem to jest nowy domek, ale to nie oznacza, że nie posiadamy sezonowanego drzewa. Poza tym nie założymy kotła z podajnikiem, gdyż na taki kocioł nie mamy miejsca, więc to nie wchodzi w grę.


O to pan się już nie musi martwić, czy będę niewolnikiem czy też nie. Poza tym ja prosiłam o porade, a nie jakieś wymadrzanie się tutaj, na temat tego gdzie będę w przyszłości pracować i co będę robic. Dodatkowo trochę już przy drzewie robiłam i wiem ile czasu muszę poświęcić, aby uzyskać daną ilosc, która będzie mi potrzebna, także jak poświęcę kilka dni to korona z głowy mi nie spadnie.

kabumciacia
25-08-2017, 13:19
Kocioł okolo 7000 zł , zbiornik około 3000 . Reszty nie liczę bo przy kotle na pellet czy ekogroszek też trzeba dokupić. Jeśli posiada prywatny las i nie będzie później wyceniała swojej pracy przy drewnie to kosztów opału nie będzie.
Odnośnie nastawiania budzika. Jeśli dobierze odpowiednio moc kotła do zbiornika , i zbiornik do m2 domu to będzie naprawdę zadowolona. Tylko mądrego człowieka potrzeba do wykonania takiej instalacji.

Czy może mi pan doradzić jaka moc kotła mi wystarczy i pojemność zbiornika przy powierzchni użytkowej domu 120m2?
Pan który był stwierdził że w zupełności wystarczy piec o mocy 14-15 kW.
Jeśli mogę spytać to jaki Pan piec posiada?

lolson28
25-08-2017, 20:44
A więc to jest nowy dom .

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i nie chciałbym nic doradzać. Kolega boluslolusj23 dobrze pisze abyś poszła w bezobsługowe źródło ciepła. Izolować , izolować i jeszcze raz izolować. Wybudować dom energooszczędny. Podstawowe źródło ciepła gaz , pompa ciepła. Lubisz popatrzeć na ogień ? Zwykły kominek.

Jeśli uparcie będziesz chciała iść w drewno, to wiedz że na kocioł + zbiornik buforowy (przynajmniej 1000 litrów) potrzeba dużo więcej miejsca niż na kocioł z podajnikiem.

Mój kocioł ma 25 kW na 220 m2 powierzchni słabo ocieplonego domu.

boluslolusj23
28-08-2017, 15:32
Tak owszem to jest nowy domek, ale to nie oznacza, że nie posiadamy sezonowanego drzewa. Poza tym nie założymy kotła z podajnikiem, gdyż na taki kocioł nie mamy miejsca, więc to nie wchodzi w grę.


O to pan się już nie musi martwić, czy będę niewolnikiem czy też nie. Poza tym ja prosiłam o porade, a nie jakieś wymadrzanie się tutaj, na temat tego gdzie będę w przyszłości pracować i co będę robic. Dodatkowo trochę już przy drzewie robiłam i wiem ile czasu muszę poświęcić, aby uzyskać daną ilosc, która będzie mi potrzebna, także jak poświęcę kilka dni to korona z głowy mi nie spadnie.

No to po kolei:
1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
2. Skoro piszesz, że nie masz nawet w nowym domu miejsca na kocioł z podajnikiem, to gdzie chcesz umieścić zasobnik ciepła rzędu 1 - 2 m3?
3. Kto ci toto odbierze? Pewnie w projekcie domku było ogrzewanie zasilane gazem, stąd tak małe pomieszczenie, ale jak to polaczki - kombinujecie, a jak wam ktoś uwagę zwróci to się ciepiecie jak wancki na kraglu (to takie śląskie powiedzenie).
4. Sprawdziłaś, czy w twoim rejonie za kilka miesięcy nie wejdzie zakaz palenia paliwami stałymi, w tym biomasą? A że domek nowy to mandaty polecą od zaraz.(vide; MAŁOPOLSKA, ŚLĄSK GÓRNY)?
5. Masz kocioł zgazowujący spełniający na obecny czas wymagania normy PN-EN303-5:2012 dla klasy V? Pewnie ni, zatem za kilka najbliższych lat i tak będziesz go musiala wywalić na hasiok, bo od 2020 roku obowiązywać będzie ecodesign, a tego jeszcze żaden "zgazowujący drewno " nie spełniał.
Oby jak najszybciej dorwała cię kontrola z OŚ.

Zacznij myśleć, to nie boli.

A teraz do roboty, do lasu, skoro nic innego nie potrafisz, a jak ci mówią co i jak, to szczerzysz 2 górne dwójki. Wszystkie,

Jarecki79
28-08-2017, 17:04
Nowsze konstrukcje z papiurami po nowemu

Jest dolniak MPM DS o mocy 14kW, na znamionowej spełnia V-ta klasę pod względem emisji, ale IV-ta pod względem sprawności, co łącznie spycha go do klasy IV-ej ma jednak zaświadczenie o spełnianiu ecodesign ot przykład na głupote urzędników zarówno w EU jak też w Małopolsce
http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/02/MPM-DS.pdf
http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/02/mpm-ds-14-ecodesign.pdf

Jest jeszcze na drewno, zgazowanie:
Defro HG moc 23kW
ekoprojekt
http://powietrze.malopolska.pl/wp/wp-content/uploads/2014/10/za%C5%9Bwiadczenie-ecodesign-HG-25-1.pdf

na podstawie powyższego widać,że psując i spychając kocioł do klasy IV-ej można zrobić ecodesign, zatem gdzie tu sens i logika?

boluslolusj23
03-09-2017, 11:47
Kol. Jarecki
Wiem, że dobrze znasz normy i przepisy. Szacun za to.Wiesz więc doskonale jak liczy się kociołek na ecodesign. Wiesz też, że najtrudniej osiagnąć 5 kl. przy mocy obniżonej do 30% nominalnej. A w ecoprojekcie aż 85% liczy się z obniżonej, a tylko 15% z nominalnej. Stąd wynik taki a nie inny z kotła, który zaproponowałeś. JEDNO MOCOWEGO. Producent powinien (wg mnie) obowiązkowo podawać w papierach jakiej pojemności powinien być zasobnik OBOWIĄZKOWO wpięty w układ. A organ odbiorczy tego przestrzegać. W przeciwnym wypadku walić mandaty takie, że dachówka z dachu spadnie. Dosyć już ludzi cierpi z powodu smogu, a jeszcze więcej umiera w męczarniach.
Pozdro.

Konto usunięte_1*
03-09-2017, 21:31
No to po kolei:
1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
2. Skoro piszesz, że nie masz nawet w nowym domu miejsca na kocioł z podajnikiem, to gdzie chcesz umieścić zasobnik ciepła rzędu 1 - 2 m3?
3. Kto ci toto odbierze? Pewnie w projekcie domku było ogrzewanie zasilane gazem, stąd tak małe pomieszczenie, ale jak to polaczki - kombinujecie, a jak wam ktoś uwagę zwróci to się ciepiecie jak wancki na kraglu (to takie śląskie powiedzenie).
4. Sprawdziłaś, czy w twoim rejonie za kilka miesięcy nie wejdzie zakaz palenia paliwami stałymi, w tym biomasą? A że domek nowy to mandaty polecą od zaraz.(vide; MAŁOPOLSKA, ŚLĄSK GÓRNY)?
5. Masz kocioł zgazowujący spełniający na obecny czas wymagania normy PN-EN303-5:2012 dla klasy V? Pewnie ni, zatem za kilka najbliższych lat i tak będziesz go musiala wywalić na hasiok, bo od 2020 roku obowiązywać będzie ecodesign, a tego jeszcze żaden "zgazowujący drewno " nie spełniał.
Oby jak najszybciej dorwała cię kontrola z OŚ.

Zacznij myśleć, to nie boli.

A teraz do roboty, do lasu, skoro nic innego nie potrafisz, a jak ci mówią co i jak, to szczerzysz 2 górne dwójki. Wszystkie,

Jak fajnie swojego posłuchać , hasiok jo wiym ale czy oni ?

Jarecki79
04-09-2017, 10:11
Kol. Jarecki
Wiem, że dobrze znasz normy i przepisy. Szacun za to.Wiesz więc doskonale jak liczy się kociołek na ecodesign. Wiesz też, że najtrudniej osiagnąć 5 kl. przy mocy obniżonej do 30% nominalnej. A w ecoprojekcie aż 85% liczy się z obniżonej, a tylko 15% z nominalnej. Stąd wynik taki a nie inny z kotła, który zaproponowałeś. JEDNO MOCOWEGO. Producent powinien (wg mnie) obowiązkowo podawać w papierach jakiej pojemności powinien być zasobnik OBOWIĄZKOWO wpięty w układ. A organ odbiorczy tego przestrzegać. W przeciwnym wypadku walić mandaty takie, że dachówka z dachu spadnie. Dosyć już ludzi cierpi z powodu smogu, a jeszcze więcej umiera w męczarniach.
Pozdro.

Jak masz cos z buforem badane w IE, to oni czasem na ateście albo obligatoryjnie w raporcie podają pojemność wymaganego bufora
Tak, zgadzam się,że producent OBOWIĄZKOWO musi tu informowac o buforze pod rygorem nieważności atestu oraz gwarancji na kocioł

Brednią jest tez co inny psychol biurokrata wymyslił z etykietami, bardzo dobry kocioł automatyczny z podajnikiem na ekogroszek będzie miał B a paździerz zasypowy z buforem na drewno może dostać A, gdzie w rzeczywistości ten jednomocowy paździerz syfi na potęgę za 20 takich kotłów z podajnikiem

Nie wiem co za debile to prawo stanowią, ale widać wyraźnie,że za papierowa fikcją nie nadąża przemysł i produkcja i robi się fikcję badawczą a'la diesel-szwindel aby zrobić papier, bo czasu za mało na wprowadzenie takich paliw i konstrukcji, które to w realu chociaż w przybliżeniu osiągną

ecodesign jest o tyle śmieszny,że NOxy można przewalić na 100%mocy nawet 2krotnie aby tylko zmieścić się odpowiednio nisko na 30%, bo tu liczy się średnia, więc godzimy się na smrodzenie, byle średnia grała...

i perspektywa roku 2022 ponownej weryfikacji normy 303-5, jeszcze wówczas jedno na dobre może nie wejść a już kolejne będzie wypisane i młynek od początku i kasiora do instytucji leci