PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiadnianie ogrodu - hydrofor + woda ze studni szpilki czy woda z sieci gminnej?



salik
27-08-2017, 19:28
Witajcie!

Jestem właśnie na etapie wyboru rozwiązania do zasilania instalacji nawodnienia ogrodu.
Posiadam już użytkowaną kiedyś (ostatni raz ok. 2 lat temu) studnię typu "szpilka", która była zasilana do zasilania starego budynku w wodę poprzez hydrofor.
Niestety nie jestem pewien czy przez ten okres nieużytkowania, studnia nie "wyschła"...
Potrzebowałbym też zakupić do instalacji nawadniania (która będzie umieszczona w garażu) hydrofor i zasobnik, aby zapewnić parametry wydajnościowe dla tejże instalacji (ciśnienie, wydajność itp)
O ile studnia nadal działa - jeśli nie, to doszedłby do tego koszt wykopania nowej studni.

I tutaj zacząłem się zastanawiać czy biorąc pod uwagę koszt całości inwestycji - hydroforu, zasobnika, poboru prądu przez te urządzenia, nie będzie jednak taniej i prościej, jeśli... do podlewania ogródka wykorzystam wodę z sieci gminnej.
Musiałbym wtedy płacić ok. 4.4zł/m3 wody (nie płacę w tej sytuacji za ścieki) - z googlania wyszło mi że sezon podlewania ogródka wodą z sieci gminnej kosztowałby nie ok. 440zł (100m3 podlewania w sezonie).
Na ile realne są to założenia przy założeniu że muszę podlewać ok. 300m2 trawnika (5 sekcji + linie kroplujące)?
Biorąc pod uwagę to że do zasilania instalacji nawadniania nie musiałbym kupować hydroforu ani zasobnika (a przynajmniej tak mi się wydaje - woda z sieci gminnej a ok. 4-4.5 bara), koszty pasywne tego rozwiązania byłyby równe zero.

Czy ktoś z Was używa wody z sieci komunalnej do podlewania ogródka, zamiast studni? Jeśli tak, to jak to u Was wygląda ze zużyciem per sezon i dlaczego się zdecydowaliście właśnie na takie rozwiązanie?

Draxo
28-08-2017, 09:14
Woda gminna do domu . Studnia do ogrodu . Koszty zwrócone w ciągu roku.

agamemnon91
28-08-2017, 11:05
Studnia to najlepsze wyjście, zwróci się a później będziesz podlewał za grosze.

Kaizen
28-08-2017, 12:39
Woda gminna do domu . Studnia do ogrodu . Koszty zwrócone w ciągu roku.

To ile rocznie tej wody zużyłeś? I ile studnia (z pompą i osprzętem) kosztowała?

Myślałem ciepło o studni - ze 3,6K zł by mnie kosztowała + pompa i osprzęt. Jakby woda była dobra, i nadawała się do wszystkich zastosowań bez drogich uzdatniaczy, to może w 10 lat by się zwróciła uwzględniwszy, że oszczędziłbym z 1,5K zł na przyłącze wodociągu.
Do samego ogrodu - nie zwróciłaby się nigdy.
Ale do 30m wody nie było, więc jestem "skazany" na wodę z wodociągów po jakieś 3,5zł/m3. Metr słupa wody musiałbym wylać na całą działkę - dopiero by mi się koszt odwiertu zwrócił. Pewnie z drugi trzeba policzyć na osprzęt i prąd.