PDA

Zobacz pełną wersję : jak oszalować na nowo drewniany dom?



bborek
14-04-2005, 11:15
Czy muszę pod deski kłaśc folię ?
dom jest bardzo ciepły i zewnętrznie nie ma potrzeby go docieplać.Niestety nie bardzo wiem jak kłaść same deski na przekładki ,czy do czoła ,wcześniej były uszczelniane mchem.
Mam wymienione okna z mikrowentylacją,samej wentylacji jako takiej nie ma w tym domu.
Poradżcie jak zrobić aby po sezonie nie trzeba było robić wszystkiego od nowa?

pitbull
15-04-2005, 12:54
Musisz okreslic kierunek kladzenia desek (poziomo czy pionow). Wykonac laty na istniejacych balach drewnianych. Kupic deski do szalowania na wpust i pioro lub na zaklad i poprzybijac zarazem zostawiajac szczeline wenttylacyjna pod deskami dolem i gora zabezpieczona przed owadami i gryzoniami.
Folii nie musisz dawac.

jm1964
09-02-2006, 20:13
...Folii nie musisz dawac.

Cześć
czeka mnie to co bborka, z tym, że będę tez ocieplał
1/.dlaczego piszesz, że nie trzeba folii? w wielu miejscach spotkałem się z opinią przeciwną :o
2/. czym mozna zabezpieczyć izolację przed gryzoniami?
jacek

pitbull
13-02-2006, 08:18
1. To zalezy jakie ocieplenie zastosujesz bo jesli styopian ryflowany to wiatroizolacja (nie folia ) nie jest potrzebna. Jesli bedzie to welna mineralna o owszem stosuje sie wiatroizolacje z pozostawienie szczeliny wentylacyjnej.
2. Na dole przy deskowaniu nalezy zabezpieczyc szczeline nawiewna na calej dlugosci deska i w niej wywiercic otwory zabezpieczone siatka metalowa (przybita np papiakami do deski od strony wew.) u gory pod okapem szczelina wywiewna rowniez zabezpieczona w podony sposob. Moze to byc roznie z krataka plastikowa, ostatecznie z PCV ale ta w przypadku gryzoni nie wytrzyma. Oczka siatki musza byc geste aby nie przeszly owady. Mozna dac metalowa i jesczcze gesta z PCV.

jm1964
22-03-2006, 14:56
Temat szczeliny chyba pojąłem, dzięki! Natomiast chciałbym jeszcze podrążyc folię, ale w tym celu krótki rys historyczny:
Mam 1/2 domu ocieploną od wewnątrz 2 x 5 cm wełną między listwami drewnianymi 5x4 cm, warstwy na krzyż najpierw pionowo, druga poziomo. Na to płyta OSB i tapeta. Chcę konsekwentnie dokończyć tym systemem drugą połowę tylko zamiast OSB dać płyty g-k (trochę się boję pękania, ale temat płyt g-k na ruszcie drewnianym to pewnie do innego wątku :) ) W dalszych planach mam elewację, będą to deski na ruszcie. Wymysliłem, że nie od rzeczy będzie pomiędzy ruszt dać jeszcze 5 cm wełny, skoro i tak niezbędny jest ruszt. I tu pytania:
1/ czy w takiej przegrodzie potrzebna jest paroizolacja? słyszłem coś o "punkcie rosy" ale nie umiem dociec czy i gdzie on wystapi? Zaprzyjaźniony budowlaniec powiedział, że paroizolacja nie jest potrzebna?
2/ Jaki powinien być układ warstw, konkretnie gdzie powinna być szczelina wentylacyjna? poszycie zewn/szczelina went./ wiatroizolacja/wełna 5cm/bale/wełna 10 cm/ poszycie wewn?
Pozdrawiam

janrenovate
22-03-2006, 15:07
Robisz w ten spsób:
Mocujesz ruszt,miedzy listwy dajesz wełnę,nastepnie mocujesz folie "wiatroizolayjna".
Folje mocujesz do listew(ruszt) listewkami o grubości około 1cm,ta szczelina to jest wentylacja.

jm1964
23-03-2006, 10:34
I faktycznie bez paroizolacji? nie zapoci się biedactwo?

Ryszard1
23-03-2006, 13:02
Jezeli chodzi o ocieplenie domu z bali, to wg. mnie trzebaby sie zdecydowac gdzie ma byc izolacja, czy wewnatrz czy na zewnatrz. Najlepiej ja dac na zewnatrz, ale jezeli juz jest wewnatrz to nie ma sensu tego zmieniac. Niedobrze zamykac drewniana konstrukcje w srodku 2 warstw izolacji. Izolacja tylko z welny. Na sama konstrukcje nosna (bale) nie trzeba dawac folii. Przy izolacji wewnatrz folie paroizolacyjna zalecaja dac na warstwie welny, od strony wewnetrznej. Gdybysmy dawali ocieplenie od zewnatrz to na bale idzie welna, na nia folia PAROPRZEPUSZCZALNA (czyli wiatroizolacyjna) i na to na latach obiciowka czyli te deski. Laty daja mozliwosc zrobienia szczeliny wentylacyjnej po obiciowka.