PDA

Zobacz pełną wersję : Cwany wykonawca ogrzewania.



husar_pl
29-08-2017, 19:28
Witam. Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania gazowego i kotła kondensacyjnego DE DIETRIECH MCR III,które miało być ogrzewaniem niskotemperaturowym. Po pierwszym roku i po pierwszej zimowej weryfikacji. No niestety instalacja,, niskotemperaturowa '', jak to nazwał ja mój wykonawca nie zdała egzaminu i w domu było zimno, a podłoga grzała miejscowo. W dużym salonie w jednym rogu było ciepło, a w drugim nie. Nie było szans żeby zagrzać mieszkanie ustawiając temp. Pieca 40° C, jak mnie zapewniano. Bujda jakich mało! W tym roku wziąłem inną firmę i na,, dzień dobry", pan stwierdził, że brakuje mieszaczą wody na górze w,, rozdzielce''. Piec jest 10 m. niżej niż mieszkanie w kotłowni i tutaj jest problem, że pompka z pieca nie wyrabia i trzeba obieg wymusić na górze montują pompę395736. Myślę o zwróceniu się do pierwszego wykonawcy o zwrot kosztów za montaż pompy, co o tym myślicie?
Nie robił bym mu problemu, ale gdy w zeszłym roku dzwoniłem i pytałem o mieszać wody, szef odpowiedział, że jak bym miał instalacje za 40 000 PLN to by było wszystko, ale ja mam za 20000 PLN i mam taką jaką mam. I tutaj mnie trochę wkurzył, bo ogrzewanie nie działa dobrze. Pozdrawiam.

Ps.A tutaj mam coś na deser.395738Po montażu suszarki w łazience,zwróciłem uwagę na zamontowany termostat od ogrzewania podłogowego,który jest bardzo blisko suszarki.Co o tym sądzicie? Czy temperatura kaloryfera może wpływać na regulator temp.i wyłaczać OP w łazience? Pozdrawiam i przepraszam,jeżeli używam nie fachowego języka.

BrodowskiG
30-08-2017, 08:52
po co mieszacz, jak z kotła wycodzi niska temp? pietro ma byc zasilane inna temp? jakby wtedy zalozył pompę to by wiecej skasował, wiec raczej nie ma za co go skasowac. może podłogówka nie jest dobrze odpowietrzona? na pewno to wina pompy?

husar_pl
30-08-2017, 11:21
Witam!Co do pompy, to tak twierdził fachowiec, który mi doradził, aby ją zamontować. OP jest odpowie trzone, a problem jest z kotłem, który jest 10 m. niżej niż mieszkanie. Gdyby kocioł był na tym samym poziomie, co mieszkanie lub tylko 1 piętro niżej , podobno nie było by problemu. Co do niskiej temperatury, to zgoda, ale mam w trzech pomieszczeniach OP. i do tego cztery grzejniki(podobno niskotemperaturowe), włącznie z suszarką w łazience i gdy ustawie piec na 40°C,to temperatura w domu, w zimie i temp. Grzejników, to po prostu męka pańska. Szybciej bym rozgorzała zapalniczką. Gdyby firma mnie poinformowała o tym, że będzie o 1000 PLN drożej, to nie było by problemu, zapłaciłbym. Ale myślę, że wykorzystali moja niewiedza i zrobili jak im pasowało, a dzieciom zimno. A gdybym chciał podkręcić temperature kotła do 60°C na kotle, to słyszałem, że nie można, bo OP 35 - 40°C.
Pozdrawiam.

husar_pl
30-08-2017, 11:24
Witam!Co do pompy, to tak twierdził fachowiec, który mi doradził, aby ją zamontować. OP jest odpowietrzone, a problem jest z kotłem, który jest 10 m. niżej niż mieszkanie. Gdyby kocioł był na tym samym poziomie, co mieszkanie lub tylko 1 piętro niżej , podobno nie było by problemu. Co do niskiej temperatury, to zgoda, ale mam w trzech pomieszczeniach OP. i do tego cztery grzejniki(podobno niskotemperaturowe), włącznie z suszarką w łazience i gdy ustawie piec na 40°C,to temperatura w domu, w zimie i temp. Grzejników, to po prostu męka pańska. Szybciej bym rozgrzał zapalniczką. Gdyby firma mnie poinformowała o tym, że będzie o 1000 PLN drożej, to nie było by problemu, zapłaciłbym. Ale myślę, że wykorzystali moja niewiedza i zrobili jak im pasowało, a dzieciom zimno. A gdybym chciał podkręcić temperature kotła do 60°C , to słyszałem, że nie wolno, bo OP 35 - 40°C.
Pozdrawiam.

BrodowskiG
30-08-2017, 12:45
wysokość nie ma znaczenia

Dobroslaw0
30-08-2017, 21:21
Po pierwsze powiedz jak wygląda instalacja , ile pięter ,ile metrów do grzania, czy są też kaloryfery, czy do podłogówki są dodatkowe pompy? , czy piec masz z pompą elektroniczną czy nie. Prędkość pompy pieca można zwiększyć mając i sesna albo q sensa, może masz jakieś głupie błędy które można poprawić tylko musisz je opisać, optymalna temp na piecu to 50 stopni nie 40 bo po słabych odbiorach ciepła piec będzie taktować.

Ps. oglądając zdjęcia wnioskuje że masz podłogówkę z głowicami sterowanymi termostatami co jest bez sensu jednak widzę że jest pompa do podłogówki i zawór mieszający, czy masz sprzęgło hydrauliczne,ta druga szafka to chyba kaloryfery? , znając instalatorów piec dodatkowo nie jest spięty z tym sterowaniem i chodzi na zworce :) , czy masz jakieś inne sterowniki oprócz tych zwykłych on-off ,czy jest czujnik zewnętrzny ,a w koncu czy masz i sensa albo q sensa. najlepiej porób zdjęcia kotłowni albo opisz instalacje.

husar_pl
05-09-2017, 20:22
Po pierwsze powiedz jak wygląda instalacja , ile pięter ,ile metrów do grzania, czy są też kaloryfery, czy do podłogówki są dodatkowe pompy? , czy piec masz z pompą elektroniczną czy nie. Prędkość pompy pieca można zwiększyć mając i sesna albo q sensa, może masz jakieś głupie błędy które można poprawić tylko musisz je opisać, optymalna temp na piecu to 50 stopni nie 40 bo po słabych odbiorach ciepła piec będzie taktować.

Ps. oglądając zdjęcia wnioskuje że masz podłogówkę z głowicami sterowanymi termostatami co jest bez sensu jednak widzę że jest pompa do podłogówki i zawór mieszający, czy masz sprzęgło hydrauliczne,ta druga szafka to chyba kaloryfery? , znając instalatorów piec dodatkowo nie jest spięty z tym sterowaniem i chodzi na zworce :) , czy masz jakieś inne sterowniki oprócz tych zwykłych on-off ,czy jest czujnik zewnętrzny ,a w koncu czy masz i sensa albo q sensa. najlepiej porób zdjęcia kotłowni albo opisz instalacje.

Witam!!!! Dom dwurodzinny,ja posiadam dwie wyższe kondygnacje (II piętro,Poddasze i klatka schodowa) https://images81.fotosik.pl/786/b67a12ff5c8475a2.jpg

Kotłownia-https://images81.fotosik.pl/786/f19443902c6647e2.jpg

Wysokość do centralki na górze ok. 10 m. https://images84.fotosik.pl/786/1755826456311db0.jpg

4 pomieszczenia z podłogówką

- Kuchnia https://images83.fotosik.pl/785/7a6e86e8a2d8e93c.jpg , https://images82.fotosik.pl/787/f089a167b97ebef3.jpg

- Lazienka https://images82.fotosik.pl/786/3e009ad99c8cf3bd.jpg ,z dodatkową suszarką
https://images82.fotosik.pl/787/fa55e9a4f42aaab7gen.jpg?t=1504638038

- Sypialnia https://images83.fotosik.pl/785/046c77e5fe269b31gen.jpg?t=1504638086

-Salon https://images84.fotosik.pl/786/b054d48ef7365e9agen.jpg?t=1504638124 ,
https://images84.fotosik.pl/786/8d0429bcd523d242gen.jpg?t=1504638150

do tego jest jeszcze ogrzewanie klatki schodowej na samym dole https://images84.fotosik.pl/786/11269137e510c41cgen.jpg?t=1504638293
https://images83.fotosik.pl/785/4ec05674b36d7d55mc.jpg

Kaloryfery mam bezpośrednio z pieca (tak sądze),
1xKotłownia
1x Klatka schodowa ( Dorabiałem sam,firma twierdziła,że nie potrzeba,że podłogówka wystarczy)
1 x Łazienka
2 x Poddasze (dwa malutkie pokoiki po ok.17 m2) https://images83.fotosik.pl/785/76a6b82857b48a67gen.jpg
https://images84.fotosik.pl/786/567545b8c57fe6adgen.jpg
Metrów do ogrzania w sumie jest ok 100 m2,
Podłogówka jest sterowana termostatami, w sypialni i łazience zwykły jednodniowy,a w salonie tygodniowy.
Nie ma czujnika zewnętrznego,ale myślęo zamontowaniu.
Sensa-niestety niewiem co to jest.
Szafka jest tylko jedna do OP.
Zawór mieszający zamontowałem w zeszłym miesiącu na własną ręke,bo każdy mówił,że muszę go mieć i teraz próbuje sie dowiedzieć także na forum,co o tym sądzicie.Niewiem,czy coś z tego zrozumiesz i czy dobrze opisałem.Pozdrawiam.

kaszpir007
06-09-2017, 06:21
Hmm ...

Patrząc na zdjęcia masz zwykłe grzejniki. Patrząc na ich rozmiary to wcale bym się nie zdziwił jak moc wyliczona na zasilania 90/70 stopni ...
Przy 40 stopniach na kotle takie grzejniki dają baaaardzo mało ciepła .

Jak masz zwykłe grzejniki (no chyba że to są klimakonwektory) to na kotle dajesz 60 stopni a mieszacz (zawór czterodrożny , czy też trójdrożny) ustawiasz na niższą temperaturę jaka ma iść na podłogówkę.

I tyle ...

marcin_5
06-09-2017, 07:36
@husar_pl
Jeszcze jedna rzecz rzucająca się w oczy na ostanim zdjęciu to brak izolacji na nitkach zasilających wychodzących z rozdzielacza.
Generalnie z tego co wiem, to takie miejsca jak korytarze wokół rozdzielacza, ogrzewa się powrotami pętl. A rurki zasilające izoluje się po to, żeby ciepła woda dotarła w to miejsce, gdzie pętla jest rozwinięta, a nie oddawała ciepło po drodze.

asolt
06-09-2017, 08:01
Generalnie z tego co wiem, to takie miejsca jak korytarze wokół rozdzielacza, ogrzewa się powrotami pętl.

Generalnie to nie znam takiej zasady, znam inną czyli izoluje sie zarówno zasilania jak i powroty poszczegolnych pętli przy przejsciu przez inne pomieszczenia. Zas te inne pomieszczenia ogrzewamy dedykowanymi im pętlami. Ten sposób zapewnia prawidłową regulację hydrauliczną dla poszczegolnych pomieszczen jak mozliwosc regulacji strefowej temperatury w kazdym pomieszczeniu.

husar_pl
06-09-2017, 18:48
No i co ja mam kochani z tym zrobić? Wykonawca ewidentnie wykorzystał moją niewiedzę. Dlatego złożyłem zawór mieszający,bo ustawiając temp. 40 czy 50 stopni,była słaba wydajność tych grzejników i do tego strach o za wysoka temp. Na OP.
CO DO izolacji pętli,to jest nieciekawa sytuacja,bo tam znajduje się teraz otwarta kuchnia ,a Podłoga w tym miejscu jest dosyć ciepla i boję się o np.lodówke.

darianus
06-09-2017, 18:52
Już na oko widać, patrząc na zdjęcia pokoi 17 metrowych (to są naprawdę duże pokoje), że nie ma opcji, żeby takie grzejniczki były w stanie ogrzać pokoje temperaturą 40 stopni. Tam powinna być też podłogówka. Chyba masz słabo ocieplony budynek albo bardzo mało styropianu pod rurkami podłogówki. U siebie jakbym puścił na podłogówkę 40 stopni to bym się ugotował. Jedyne rozwiązanie chyba najmniej kosztowne, to wymiana grzejników na około dwukrotnie większe. Co do wykonania podłogówki to ciężko się wypowiedzieć, za mało szczegółów. Znasz długości poszczególnych pętli? Widzę, że masz założone przepływomierze, sprawdź czy przepływy są podobne na poszczególnych pętlach.Być może te najdłuższe nie grzeją i trzeba przykręcić zawory na krótszych pętlach, żeby wyrównać przepływy. Woda zawsze płynie tam, gdzie ma łatwiej.

VPS
07-09-2017, 07:25
husar_pl
Z Twojego opisu wynika, że masz 4 grzejniki (mam wątpliwości czy one są dobrane na parametry wody grzewczej podłogówki) i cała reszta domu to podłogówka.
1. Dobrze by było abyś dowiedział się jaki max przepływ ma pompa wbudowana w kocioł przy niskich parametrach.
2. Jaki przepływ potrzepuje Twoja instalacja grzewcza ?
3. Jakie opory przepływu są w Twojej instalacji ?
Moje zastrzeżenia budzi również średnica rury dochodzącej do rozdzielacza podłogówki chyba 25mm (wewnętrzna 20mm) im niższa temperatura wody grzewczej np 40 zasilanie, 35 powrót gdzie delta t wynosi 5 st C
Przepływ przez podłogówkę zwłaszcza przy małym spadku temperatury (delta t = 5 st. C) są duze i potrzeba do tego pompy o dość dużej wydajności oraz odpowiednio dobrane średnice rur dochodzących do rozdzielacza.
Jak bedziesz miał info o przepływach to wtedy można wywnioskować gdzie leży problem.

marcin_5
07-09-2017, 07:38
Generalnie to nie znam takiej zasady, znam inną czyli izoluje sie zarówno zasilania jak i powroty poszczegolnych pętli przy przejsciu przez inne pomieszczenia. Zas te inne pomieszczenia ogrzewamy dedykowanymi im pętlami. Ten sposób zapewnia prawidłową regulację hydrauliczną dla poszczegolnych pomieszczen jak mozliwosc regulacji strefowej temperatury w kazdym pomieszczeniu.

Ok. Jeżeli zasilania i powroty przechodzą przez duże pomieszczenie to zgodzę się. A co w wypadku, gdy rozdzielacz jest w wąskim korytarzu i same dobiegi i powroty izolowane zajęłyby połowę jego powierzchni. Rozciągać wtedy osobną pętłę kilku-kilkunastu metrową na pozostałej powierzchni?

darianus
07-09-2017, 08:03
Ok. Jeżeli zasilania i powroty przechodzą przez duże pomieszczenie to zgodzę się. A co w wypadku, gdy rozdzielacz jest w wąskim korytarzu i same dobiegi i powroty izolowane zajęłyby połowę jego powierzchni. Rozciągać wtedy osobną pętłę kilku-kilkunastu metrową na pozostałej powierzchni?
Dokładnie. U mnie przez mały korytarz na poddaszy przechodzą 5 zasilań i 5 powrotów do innych pomieszczeń. Jak rozłożyłem to wszystko co 15 cm, to wyszedł cały przedpokój. Także zasada, że zasilania i powroty przechodzące przez inne pomieszczenia trzeba izolować nie zawsze jest zasadna.

asolt
07-09-2017, 08:07
husar_pl

1. Dobrze by było abyś dowiedział się jaki max przepływ ma pompa wbudowana w kocioł przy niskich parametrach.
2. Jaki przepływ potrzepuje Twoja instalacja grzewcza ?
3. Jakie opory przepływu są w Twojej instalacji ?
.....
Jak bedziesz miał info o przepływach to wtedy można wywnioskować gdzie leży problem.

Inaczej mówiąc zalecasz wykonanie dokladnego i rzetelnego ozc i na jego podstawie dokladnego projektu ogrzewania, watpliwe aby husar_pl sie na to zdecydował. Inaczej tych danych nie sposób uzyskac, to nie zgadywanie i przypuszczenia. Opory są uzaleznione od przepływów, te zas od obciązen cieplnych poszczegolnych pomieszczeń. Jedynie to co mozna łatwo uzyskac to max przepływ pompy bo to jest podane w charakterystyce pompy.

asolt
07-09-2017, 08:18
Dokładnie. U mnie przez mały korytarz na poddaszy przechodzą 5 zasilań i 5 powrotów do innych pomieszczeń. Jak rozłożyłem to wszystko co 15 cm, to wyszedł cały przedpokój. Także zasada, że zasilania i powroty przechodzące przez inne pomieszczenia trzeba izolować nie zawsze jest zasadna.

Kazdy przypadek jest inny, na ogół małe wąskie korytarze sa umiejscowione wewnatrz budynku i ich obciązenie cieplne jest minimalne a czasem zerowe. Dodatkowo rozdzielacz emituje niewielką moc która jest w zupelnosci wystarczajaca do uzupelnienia mocy i wtedy nie ma koniecznosci rozkładania zadnych nawet krotkich petli. Czesto te korytarze są polaczone z salonem i wtedy trzeba je traktowac calosciowo. Nie ma jednego rozwiazania, poza tym niekoniecznie caly korytarz musi byc zajety na rury, mozna optymalizowac trasy dobiegów, mozna sie przekuc przez sciane i zyskac 3, 4 lub wiecej metrow mniej, mozna wyprowadzic petle przez sciane na ktorej zawieszony jest rozdzielacz, mozliwosci jest wiele i taka jest jest praktyka. To ze u Ciebie sie tak nie dało (a nie wierze ze nie dało sie zoptymalizowac tras dobiegów do poszczegolnych petli) nie oznacza ze tak musi byc wszedzie.