PDA

Zobacz pełną wersję : Murek ceglany wolnostojący



starek
03-09-2017, 17:03
Jestem nowy na forum - więc witam wszystkich. Chciałbym wymurować murek z cegieł rozbiórkowych, który ma stać się tylnią ścianą ogrodu i ma mieć kształt litery L. Wymiar to około 6 m szerokości i 2 m wysokości. Obecnie mam tutaj stare ogrodzenie na podmurówce. Moje pytania i wątpliwości dotyczą właśnie głównie fundamentu. Czy taki mur powinien mieć jakiś określony fundament (głębokość itp). Czy powinienem też zrobić jakieś zbrojenie, żeby go wzmocnić?

sebcioc55
03-09-2017, 18:48
Witam. Zależy jaki masz grunt. Prawidłowo to powinien mieć fundament (na szerokość murka) do głębokość przemarzania, u Ciebie 80cm. Wtedy żaden mróz Ci go nie podniesie, co by skutkowało prawdopodobnie pęknięciem. Najlepiej zrób wykop na 80 cm na szerokość murka, wrzuć tam 3 pręty w kształcie wykopu w jednakowych odstępach najlepiej żeby byly związane jakimiś cienkimi pionowymi prętemi - grubości prętów bez znaczenia. Z resztą pewnie jak zrobisz fundament na 30 cm tylko żeby było na czym zacząc murować to też pewnie będzie dobrze :)

starek
03-09-2017, 22:38
Dzięki. CO znaczy w "pręty w kształcie wykopu"? Masz na myśli wzmocnienie fundamentu czy "zbrojenie" murka? DO fundamentu potrzebuję zrobić szalunek?

sebcioc55
04-09-2017, 08:20
No jeżeli murek ma być L'ką to zrób prety w krztałcie L'ki :) zeby to było jedno i te pręty wsadzasz do dołu i zalewasz betonem. Szalunku nie potrzebujesz specjalnego, ale warto by jakieś wąskie deski przy górze wykopu dać aby zacierać beton do nich i zeby było równo żebyś potem miał mniej roboty. Zrób wykop na 80cm, do tego po jednej desce na górze wykopu np zeby beton wystawał 5cm ponad trawę czy co tam będzie i zalewasz. Zależy jak chcesz zeby to wyglądało, czy cegłą od samego dołu czy np widoczny kawałek betonu.
Dobra machnąłem na syzbko, zrób coś takiego z prętów, wymiary L'ki założyłem 4 na 2 m. Ja bym zrobił te pręty pionowe o wysokości 70 cm aby było po 5cm betonu nad nimi na górze i na dole. Zawse możesz też zrobić większy wykop, myślę że wiadomo o co chodzi.

http://pics.tinypic.pl/i/00930/djmw88nsli00.jpg

starek
04-09-2017, 10:03
Dzięki Sebcio - pełna profeska. Zastanawia mnie jednak bardziej czy nie potrzebuję jakiegoś zbrojenia samego murka z cegieł już - czyli prętów wystających z fundamentu powiedzmy na 1,5m w górę, żeby wzmocniły murek, żeby go wzmocnić? Boję się, że jak sam murek będzie stał i miał 2 m wysokości, czy się nie zawali jak się ktoś oprze czy coś.

starek
04-09-2017, 10:05
On generalnie ma być w takim stylu, tylko bez tego okienka, z murkiem mniejszym - jako L.

http://ladnydom.pl/Ogrody/56,113645,19147749,mury-i-murki-z-cegly,,2.html

sebcioc55
04-09-2017, 11:03
Wiem o co chodzi. Jakiej grubosci bedzie ten murek? Jak bedzie miejsce bez rzezby zeby obmurowac te prety to rob smialo. Wg mnie taki murek nie padnie, tym bardziej ze to bedzie L'ka jakby byl proty to jakies tam ryzyko jest.