PDA

Zobacz pełną wersję : Nietypowa konstrukcja do ocieplenia



boe666
05-09-2017, 09:55
Witam wszystkich.
Mam poważny dylemat dot. ocieplenia części domu. Budynek musi jeszcze przetrwać jedną zimę zanim zostanie ocieplony z zewnątrz oraz wymienione zostanie poszycie dachu (wraz z ociepleniem). Budynek z lat 50-tych, podpiwniczony, budowany w technologii zapraw i tynków wapiennych. Ogólnie suchy i szczelny. Dom po remoncie wewnątrz (wszystkie instalacje) - ogrzewanie gazowe + kominek (bez rozprowadzenia CP po innych pokojach - grzeje tylko salon)
Do budynku dobudowany jest ganek, prosta konstrukcja jednakże jest to najzimniejsze miejsce w zimie, które de facto wychładza cały dom, chciałbym go więc już przed tą zimą ocieplić.W ganku jest grzejnik z termostatem.
Załączam przekrój.
Z uwagi na problem stropodachu, nie chcę ruszać go od góry (jest szczelny) gdyż będzie przerabiany wraz z wymianą poszycia dachowego.
Pod gankiem zamknięta przestrzeń, całość nieocieplona.
Planuję ocieplić cały dom (również ganek) z zewnątrz styropianem 15cm. Chciałbym w tym roku ocieplić sam ganek, tylko mam problem ze stropodachem.
Rozważam ocieplenie od wewnatrz stropu za pomocą płyt XPS, jednakże po analizie odnoszę wrażenie że pomiędzy stropem a płytami będzie wykraplać się woda. W miejscu zaznaczonym kółkiem będzie bowiem przenikać ciepło do płyty a więc pojawi się konsensacja.
Proszę o rady w tym zakresie....

396175

מרכבה
05-09-2017, 21:46
Dobrze knujesz .. kondensacja się pojawi .. wtedy kiedy tam będzie za wilgotno .. inaczej trzeba by było trzymać 20% wilgotności przy +20 st..
wtedy jest mało ryzykowna sprawa, że się coś skondensuje- ilość pary wodnej jest nikła, punkt przecięcia krzywej rosy też nie jest szałowy..
Wypadało by izolować zewnątrz -a nawet położyć luzem XPS'a od góry... przykryć folią i taka prowizorka - będzie lepsza - niż ta dziura w izolacji..
tamtędy - jak kranem .. ciepło będzie uciekać..

boe666
06-09-2017, 09:31
Dzięki za potwierdzenie moich obaw.
Dach tego ganku (płyta betonowa) jest większa (co widać na przekroju) od samego ganku, jednakże od frontu ta sama płyta wychodzi po za ganek (1,5m) tworząc jakoby daszek nad schodami. Tutaj też wydaje mi się (przy ociepleniu od wewnątrz samego ganku) będzie wnikać chłód....
Na tej płycie betonowej jest 40 letnia papa (pewnie asfaltowa lub smołowa) - może dobrym rozwiązaniem byłoby posmarować ją jakimś klejem np ABIZOL ST na to styropapa 10cm + papa wierzchnia. W sumie temat ocieplenia i tak wróci podczas wymiany całego dachu, gdyż jak widać na załączonym przekroju, zaraz nad gankiem kończy się poszycie dachu, więc albo dach ganku zostanie płaski albo nowy dach domu zostanie przedłużony o ganek (co za specjalnie piękne nie będzie)....

Czy położenie styropapy na tym ganku (8m2) i proste przykrycie papą wierzchnią z wywinięciem na mur od strony domu i z zawinięciem do rynny na pozostałych krawędziach - to dobry pomysł ?

Mam też problem z podłogą (jeśli mogę przy okazji). Otóż podłoga ganku to również płyta betonowa ale pod nią jest pusta przestrzeń nad gruntem (jakiś 1m). Przestrzeń jest zabudowana z 3 stron - strona 4 posiada wejście (1mx0,8m) które tego lata po prostu zamknąłem (drzwi szczelne metalowe). Czy zamknięcie spowoduje że będą mniejsze straty, czy może trzeba jednak tam "wejść" i przykleić steropian od spodu i dopiero zamknąć ?

Proszę o rady.

מרכבה
06-09-2017, 09:49
chłód nie wnika.. bo byś mógł rękę do wrzątku włożyć i nic byś nie ugotował ;) ... tylko ciepło tak spierdziela .. że aż dudni w grzejnikach..
Prowizyrocznie dać 20cm styropianu fasadowego.. przykryć go czymś do czasu remotnu i po sprawie.. robiłem tak u rodziców.. a nawet niczym nie przykrywałem na balkonie.. bo jak u Ciebie zachodzi nad gankiem.. tak płyta żelbetowa wchodzi nad pokoje.. i trzeba było to ratować na już.. popiankowane, styropian jaki był..
jest lepiej.. przynajmniej ryzyko grzyba wewnątrz się oddaliło.
Idealnie będzie zrobić kiedyś ciągłą zewnętrzną izolację.. a na teraz .. trzeba to przykryć izolacją .. i zabezpieczyć przed deszczem..
lub zrobić na gotowo .. łącznie z wpuszczeniem izolacji w grunt.. bo też widzę .. że spodnie rybaczki.. z tego różowego EPS'a ..
Poniżej pustej przestrzeni.. .. to nie chłód wnika.. a ciepło ucieka.. i Ty powinieneś hamować te procesy..
bo jednym z napędów tego procesu jest różnica temperatur.. im większa tym większy strumień energii cieplnej ucieka out.. het i wiśta ..
stąd trzeba robić izolację możliwie ciągłą .. a jak nie.. to przy najmniej robić przestrzenie o mniejszej delcie.. jak tu ..
pusta przestrzeń pod gankiem.. jej może się nie udać za izolować.. ale że będzie bocznie izolowana .. będzie tam cieplej.. i będzie mniejsza strata przez posadzkę..

boe666
06-09-2017, 10:53
Słuszne uwagi. Załączam jeszcze raz przekrój i widok z boku. Jak widać poniżej podłogi ganku jest kamień (ściana z kamienia) - jest ona wokół całego domu. Chciałbym to zostawić - czy w takim wypadku (izolacja ścian i stropu jak na rysunku) będą jakieś problemy z wykropleniami (np. w rogach ściana/podłoga) - rozumiem że może zdarzyć się sytuacja że w rogach (z uwagi na wychłodzenie) będzie temperatura poniżej punktu rosy dla danych parametrów powietrza (wilg, temp) i będzie tam się wykraplać woda...
Najlepiej jak rozumiem będzie pociągnięcie izolacji ścian aż do gruntu a nawet wgłąb (np 10cm).
Czy zamknięcie przestrzeni pod gankiem (drzwi) ograniczy ucieczkę ciepła czy też w znikomym stopniu? Czy ocieplenie podłogi ganku od spodu poprawi coś ?
396250

מרכבה
06-09-2017, 11:54
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6dfab0284e63.jpg (https://naforum.zapodaj.net/6dfab0284e63.jpg.html) coś takiego ..
rób spokojnie i metodycznie :) tam gdzie przerwa - to trzeba możliwie długą drogę ucieczki ciepła zrobić ..

boe666
06-09-2017, 12:09
Czy jest różnica na tym rysunku pomiędzy zielonym a niebieskim kolorem ?
Czyli płytę trzeba zaizolować również "od spodu" na fragmentach które wystają
Ogólnie wszystko ze wszystkich stron ocieplać :)

מרכבה
06-09-2017, 12:19
Nie ma różnicy - chodziło o pokazanie ścieżki izolacji.. nie Ty pierwszy masz takie zagadki .. u Rodziców.. np schody trzeba dylatować.. i cdn

boe666
07-09-2017, 18:23
Jeszcze jeden mam dylemat, jeśli można prosić o radę.
Na dachu ganku aktualnie jest jakaś papa, lepik - kij wie co jeszcze.. Styropapę bardzo ciężko dostać, a już dwustronnie laminowaną graniczy z cudem (w szczególności przy ilości 10m2).
Dlatego też po analizie internetu i dostępności produktów:
1. Zagruntować czymś do gruntowania pap, ale takiego co nie reaguje ze styropianem (jakiś rady?)
2. Przykleić goły steropian klejem np. TYTAN ABIZOL ST
3. Przykeić na wierzch styropianu papę podkładową (jaką?) na zakładkę termozgrzewalną (na zakładkach przymocować kołkami).
4. Na tą podkłądówkę dać wierzchnią termozgrzewalna (czy może też przykleić na klej tytan do tej podkładowej ?
5. Wszystkie końce zawinąć w dół, a od strony muru w górę (dodatkowo uszczelnić masą asfaltową) i zakołkować - powiedzmy na 5 cm w górę.

Proszę o rady bo sam już nie wiem jak to dobrze wykonać.

מרכבה
07-09-2017, 20:30
To czym będzie klejony styro .. zależy od składu - nie może być tam związku .. alla rozpuszczalnik .. bo będzie po
izolacji. Jest membrana EPDM.. więcej Ci nie będzie trzeba.

boe666
08-09-2017, 07:54
Ale na tym abizol ST pisze żeby nie stosować do PAP smołowych - a ja nie wiem co mam na dachu.... Może ten styropian zakołkować do płyty (niszcząc przy okazji stare pokrycie)... A Abizol zastosować do przyklejenia nowej papy do styropianu od góry.... Kurcze 10m2 ganku a tyle pytań i problemów - nie spodziewałem się... Myślałem że po prostu pójdę co casto czy leroy - kupię od ręki co trzeba i wykonam w jedno popołudnie - a tu takie "kwiatki"...

boe666
08-09-2017, 09:14
To może tak.
WARIANT 1:
Na stare pokrycie, tak jak jest, położyć :
- geowłókninę
- styropian 10cm
- zakołkować styropian do stropu
- na styropian przykleić folię EPDM ciętą na wymiar (w całości w moim wypadku będzie to z odpowiednim zapasem, 11mx2m
PYTANIE: Czym przykleić EPDM do styropianu ?

WARIANT 2:
Na stare pokrycie, tak jak jest:
- przykleić Geowłókninę - klej np. ABIZOL ST
- na geowłókninę przyleić styropian 10cm (klejem do styropianu)
- na styropian położyć EPDM na wymiar
PYTANIE: J/w - czym przykleić EPDM do styropianu ?

Wariant 3:
Na stare pokrycie, tak jak jest:
- przykleić Geowłókninę - klej np. ABIZOL ST
- na geowłókninę przyleić styropian 10cm (Abizol ST)
- na styropian położyć EPDM RESITRIX SK - przykleić do styropianu ABIZOL ST, pasy membrany zgrzać na zakładkę (opalarka).

3 wartiant jest dla mnie najprostrzy (materiały można kupić od ręki) w zakupie i wykonaniu. Proszę o radę czy wariant 3 jest ok.

boe666
11-09-2017, 11:12
Pracę wykonałem - nigdy więcej się za to nie wezmę. Klej Abizol ST to dramat a jego wydajność jest fikcyjna. Na 10m2 zużyłem w sumie 4 wiadra 9kg, do tego klej w sprayu, pianka PUR.....
Zrobiłem tak:
1. Na istniejące stare poszycie przykleiłem geowłókninę (200g) klejem Abizol ST. Potem, tym samym klejem przykleiłem styropian 10cm (typ: podłoga/dach).
2. Z uwagi na nierówności i spadki, przestrzenie pomiędzy płytami EPS wyopełniłem klejem, dociskając płyty do siebie.
3. Przestrzeń pomiędzy murem a EPS (z jednej strony, ok 2-4cm) wypełniłem pianką PUR.
4. Po 2 godzinach wyrównałem naddatki, powstała jednolita płaszczyzna styropianowa. Styropian na końcach ganku zakończyłem na starych obróbkach bacharskich (przykleiłem do nich).
5. Rozłożyłem Papę termozgrzewalna wierzchniego krycia (lub jednokrotnego krycia) - od strony muru wywinąłem 10cm na mur i przykleiłem lepikiem na zimno do muru (Abizol KM czy coś takiego)
6. Na pozostałych krawędziach zawinąłem i przykleiłem do starych obróbek blacharskich lepiekiem na zimno.
7. Do obróbek przykręciłem tą papę blachowkrętami.
8. Nie doszedłem do końca Ganku z prozaicznych powodów - nie chciało mi się już w tym babrać, więc przestrzeń gdzie są schody jest tylko w połowie ocieplona (szkice przesłane wczesniej). Miejsce zejścia do starego poszycia przykleiłem lepikiem (zakładka ponad 30cm papy)
9. Obciążyłem płytami chodnikowymi (małe, ok 10kg) w 6 punktach (rogi i środek)

Zgrzanie Papy opalarką to jakiś dramat - raz trzyma raz nie trzyma, zaginanie Papy to też dramat, że o lepiku na zimno nie wspomnę.
Źle wspominam tą robotę, kosztowała mnie przynajmniej 2x więcej niż zakładałem (materiały) + 2 dni roboty - a efekt mnie nie zadowala, nie jestem pewny ani trwałości ani szczelności....
Na dodatek w ganku strasznie śmierdzi tym lepikiem, nawet jak wywietrzę to po czasie czuć ten specyficzny zapach... Nie za bardzo wiem skąd, bo na zewnątrz nie śmierdzi a dach był szczelny przed robotą...

To tyle, pozdrawiam.