PDA

Zobacz pełną wersję : Remont ogrzewania stary dom 75 m2



ArtiDiTu
06-09-2017, 14:43
Witam,
czeka mnie remont ogrzewania w domku rodziców. Instalacja gazowa z lat 90-tych cała do wymiany, łacznie z grzejnikami, więc cena jest istotna.
Czytam od kilku dni i zastanawiam się:
- kocił kondensacyjny jedno- z dod. zasobnikiem czy dwufunkcyjny? Jakie cechy?
- ogrzewanie grzejnikami czy podłogowe?
- dwie starsze osoby, więc prosty i niezawodny, mam dobra opinie o Viessmanie, ale jakiś model prosty ?
- czy czujnik zewn. to duzy koszt i czy pomaga?
pozdrawiam

Konsultant Viessmann
07-09-2017, 10:40
postaram się odpowiedzieć po kolei:
1. Jedno- czy dwufunkcyjny? Odpowiedź zależy od tego jaki chcemy mieć komfort cieplej wody użytkowej. W kotle 2-u funkcyjnym woda użytkowa podgrzewana jest przepływowo a jaj ilość jest ograniczona przez moc kotła. Kocioł o mocy 26kW pozwoli na komfortowe branie prysznica ale już mycie naczyń w tym samym czasie może być problematyczne (oczywiście można zmniejszyć strumień wody pod prysznicem). W przypadku kotła 1-no funkcyjnego z zasobnikiem nie mamy takiego ograniczenia gdyż woda jest przygotowana, zmagazynowana i gotowa do nagłego rozbioru.
2. Co do wyboru typu ogrzewania to oczywiście oba rozwiązania znajdą swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ogrzewanie grzejnikowe będzie na pewno tańsze w instalacji, a jeśli grzejniki zostaną tak dobrane by nawet przy największych mrozach ich temperatura nie przekraczała 50-55C to i ekonomika użytkowania będzie porównywalna.
3. Kotłem spełniającym oczekiwania powinien być kocioł z serii Vitodens 100-W, występuje on zarówno w wersji 1-dno jaki i 2-u funkcyjnej. Najtańszym rozwiązaniem oczywiście będzie kocioł 2-u funkcyjny, droższym rozwiązaniem ale o wyższym komforcie ciepłej wody będzie kocioł 1-dno funkcyjny z zasobnikiem np 100l (wody będzie aż nad to). Można również zerknąć na Vitodensa 111-W czyli Vitodens 100-W z wbudowanym zasobnikiem (kompaktowe wymiary i wszystko w jednej obudowie ale cena wyższa niż kocioł i oddzielny zasobnik)
4. Koszt czujnika temperatury zewn do Vitodensa 100W to na dzień dzisiejszy - 344 zł katalog netto. Osobiście uważam, że warto jest nad nim się zastanowić. Po pierwsze poprawi on ekonomikę pracy kotła a po drugie zwiększy komfort cieplny w pomieszczeniach.