PDA

Zobacz pełną wersję : remont domu - wybór kotła ekogroszek czy pellet ?



andrzej_ar
13-09-2017, 07:23
Witam
Jesteśmy w trakcie remontu domu kostki która była niezamieszkała przez ok. 3-4 lata.
Poprzedni właściciel doprowadził do tego, że z powodu rozmrożenia konieczna jest wymiana całej instalacji.
Dotychczas źródłem ciepła był piec węglowy Ogniwo.
W ramach wymiany instalacji co wykonana zostanie ona jako całkowicie nowa.
Ogrzewanie podłogowe zajmie ok. 10m2 natomiast cały dom ma 3 kondygnacje z których każda ma po ok. 70m2 (sutereny, parter, piętro) plus klatka schodowa.
Podłoga w suterenach aktualnie jest bezpośrednio na gruncie. Docelowo będę chciał dać tam ok. 10cm ocieplenia (na razie jest tylko w 1 pomieszczeniu o pow. ok. 9m2).
Okna nowe, PVC.
Dach w trakcie remontu, będzie ocieplenie na stropie, na strychu, gr. 20cm
Ściany aktualnie nieocieplone, docieplenie będzie wykonane najwcześniej za rok.

Stanęliśmy przed wyborem pieca.
Skłanialiśmy się do ekogroszku, przy cenie pieca ok. 6tys, wg propozycji instalatora moc 19kw - model wg niego małoistotny - argumentuje to tym, że w takiej kategorii cenowej wszystkie są praktycznie takie same a największą różnicą pomiędzy piecami jest kolor.

Instalator natomiast przekonuje nas do pieca na pelllet. Proponuje piec o mocy 23kw Biotec Kompakt firmy Drew-Met. Takie coś : http://kotlydrewmet.pl/pl/produkt/kotly-automatyczne/biotec-kompakt/ . Cena kotła jaką na zaproponował to ok. 9tys.

Ponieważ nigdy nie mieszkałem w domu prosiłbym o opinie i porady na temat doboru mocy, różnic pomiędzy pelletem a ekogroszkiem, ewentualnych różnic w kosztach ogrzewania (widzę że ceny pellety to przedział 600-1000zł),
Czy ten piec na pellet to typowy piec na to paliwo czy jakaś adaptacja? Może ktoś używa takowego? Podzieli się opiniami? Nigdy nie widziałem na żywo takiego pieca ani tym bardziej jego pracy.

Dodam, że piec ma służyć także do przygotowywania ciepłej wody dla 4 osób i tu myślałem o zbioniku na 200 litrów.

Taki1
13-09-2017, 09:17
Peletu spalisz więcej. Czyli drożej. Gdyby to był mały dom to bym ci zaproponował pelet, bo piec może sie wygasić i sam rozpalić. Przy dużym domu paląc węglem piec może pracować na podtrzymaniu. Jeśli sam masz kupować opał, to bierz tańsze. Jeśli w 2 rodziny to pomyśl o zapachu z komina. Jak z ogniska lub smog!
Ja do małego domu wstawię peleciaka. Moi rodzice w domu podobnym do twojego palą węglem w starym piecu spawanym przez sąsiada. Ale mają już dość i będą wymieniać na ekogrocha, bo cena wygrała.

מרכבה
13-09-2017, 10:04
wg propozycji instalatora moc 19kw no tak.. niech on więcej nie proponuje.. nie ma żadnych podstaw do tego .. aby
mógł ocenić jaki kocioł do tego domu będzie ok.. na podstawie jego tylko wydumanego schematu..

Instalator natomiast przekonuje nas do pieca na pelllet. Proponuje piec o mocy 23kw ja bym se nie żałował.. a co tam 50kW..
a jak będzie zimno - to co wtedy.. stary chwyt "instalatorów" jakiś wspólny mianownik mają .. kopiuj wklej..
17 kW stary kocioł Elektormet Jasło - vl... Ogniwo Biecz.. ogrzewał dom 220m2 po podłodze .. 3 kondygnacje.. coś tak jak u Ciebie..
w dodatku drewnem.. i nigdy mu pary nie zabrakło.. nigdy..i to ratowało całą sytuację.. bo piec ciągle chodził na nadmiarze powietrza..
a komin wyglądał tak.. https://naforum.zapodaj.net/thumbs/9b894e38ad7a.jpg (https://naforum.zapodaj.net/9b894e38ad7a.jpg.html) od góry..
nigdy nie był czyszczony -nigdy..
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/735a78dad634.jpg (https://naforum.zapodaj.net/735a78dad634.jpg.html) a tak od dołu..

teraz po zmianie kotła.. dopiero sadza się zaczęła zbierać.. bo mniejsza temp spalin..
rury 2" dookoła wnętrza domu .. piony 1" część poziomów 5/4" ..dom nie gacony, okna skrzynkowe..
można mieć niezłą polewkę z "instalatorów"... pierwsze - nie wiedzą.. że każdy kocioł ma tyle mocy ile potrafi spalić opału..
kolejna sprawa.. moc cieplna jest czasem jeszcze 30% większa.. niż "nominalna" cokolwiek .. to znaczy dla jakieś temp..
nie wnikam bo to przaśne systemy i nie ma co się rozwodzić.. nad szczegółami...

andrzej_ar
13-09-2017, 14:50
Aż sobie spróbuję odgrzebać tabliczkę ze starego pieca - były dwa - jeden n gaz produkcji korczyny i na węgiel z ogniwa. Może uda mi się ich moc odczytać.
A z ciekawości - bo mój komin wygląda na dole tak jak twój u góry - jaki piec dobraliście? ewentualnie w jaką moc celować?
Ciepło właściwe, strona mocno promowana na tym forum (takie odnoszę wrażenie) w zależności od wprowadzonych danych potrafi wskazać nawet i ponad 30kw ale poniżej 17 chyba nigdy mi nie wskazała.

מרכבה
13-09-2017, 17:53
Idealnie jest zrobić OZC.. wtedy jest pewność że będzie dobrze dobrany.
Owszem - z mi z obliczeń wyszło do domu Rodziców 23 kW kocioł.
A był - 17 kW bo taki był dostępny .. późny jaruzel, tak się złożyło - że dzięki temu - tylko raz i to na zamkniętych zaworach w piecu - woda się gotowała..
a tak nie było żadnego ryzyka -

https://www.youtube.com/watch?v=hi71ZbvkrhQ
Pamiętaj - że kocioł starego typu pracował.. do np 1-2 w nocy..a do rana gasło.. i jakoś dało się wytrzymać.. a teraz kocioł z automatem.. nie po puści..
będzie grzał .. do upadłego .. choć oto - aby nie przegiąć w żadną ze stron.. odbija się to na sprawności..
ale z doświadczenia wiem.. że dom 200m2 gacony styropianem i już okna 3komorowe .. bez rewelacji,.. kocioł 13 kW już jest za duży..
ostatniej zimny .. 17 kW nie rozpędził się więcej niż do 65 st.. i to przez chwilę.. a tak 35-40 st.. to nie jest dobre.

andrzej_ar
13-09-2017, 22:26
OZC chętnie bym zrobił ale...
problem jest taki, że mieszkać i grzać muszę jeszcze tej zimy
potem, najpóźniej w ciągu 2 lat ale najprawdopodobniej w przyszłym roku dom zostanie ocieplony styro gr 15cm - więc nie wiem w sumie co liczyć , jakie dane podawać . NO i nie mam pojęcia kto by mi to zrobił dobrze (A nie tylko dla sztuki papierek)
z przeliczeń na ciepło właściwe w stanie dzisiejszym teoretycznie wychodzi mi piec na 22kw a po ociepleniu 14kw.
ZAczynam się zastanawiać czy jeśli dobrałbym teraz piec 15-16 kw to czy pociagnie ten dom zimą przed ociepleniem.
Analizując, szwagier ma podobny dom z piecem na ekogroszek 19kw nieocieplony, może z 20m2 mniejszy i jakoś nie kojarzę temp wyższej na piecu niż 55stopni a to ponoć źle dla pieca.

andrzej_ar
15-09-2017, 13:32
Prawodpodobnie zdecydujemy się na kocioł ogniwo eko M - w V klasie na ekogroszek o mocy 20kw. Wg instrukcji ma pracować w przedziale 5,2 do 20KW z ceną niecałe 9tys. Za ogniwo przemawia to, że do producenta mam 15km więc w razie czego powinno być łatwo w razie awarii, dwa, że widzę dość popularny, trzy - że spełnia normy dla małopolski. Instalator zawór 4 drożny chce wstawić aby na pewno była możliwość pracy kotła na temperaturach wyższych w razie czego od minimum.
Znam kocioł innej firmy 25kw wstawiony do domu o podobnej wielkości gdzie max temp na jakiej pracuje to ok 55 stopni w największe mrozy. - czyli wychodzi, że 25kw to za dużo. 20kW z ciepłą wodą myślę że nie będzie zbyt przewymiarowany. Boję się że 16KW na nieocieplony dom piętrową kostkę z grzaniem wody groszkiem może być mało.

מרכבה
15-09-2017, 19:59
Boję się że 16KW na nieocieplony dom piętrową kostkę z grzaniem wody groszkiem może być mało
Twój wybór.. kocioł który miał 17 kW bez podajnika.. i na drewnie .. ciągnął w największe mrozy cały dom -
to teraz mając kocioł który pracuje ciągle.. spokojnie powinien osiągać z 70-80 st w największy mróz..
a przy 0 st.. jakieś 50 .. to nie gaz ;) kondensat. Do ogrzania 140 litrów wody potrzeba 2 kg drewna czysto spalonego..(od 20-80st.)..
tak że spokojnie jako efekt uboczny, CWU ogrzeje.. później każde docieplenie = kocioł za duży..
Zobacz jeszcze moc cieplną..

ale trzeba sprawdzić.. czy dany kocioł ma zapas mocy - czy np moc nominalna dla jakiej temp..
oraz czy pracując na nadmiarze powietrza - nie będzie robił -spieków..

andrzej_ar
15-09-2017, 20:35
ogniwo eko m plus 20 nie ma zapasu mocy - moc nominalna = maksymalnej. Czyli 20 KW to max - to jest kocioł w V klasie. pracuje w zakresie 5,2-20 kW - dlatego się zastanawiałem czy wystarczy bo nie ma zapasu mocy tylko nominał= max
Przykładowo inny model - Ogniwo eko plus 16 kw - kocioł w IV klasie ma moc maksymalną 25 kW.
znalazłem takie info :
OEP 16 kW ma moc maksymalną na poziomie 25 kW, a OEP 10 kW spokojnie pójdzie na mocy 15 kW, a nawet nieco wyższej. OEPlusM zaprojektowano tak, że nie ma on rezerwy mocy nominalnej.

מרכבה
15-09-2017, 21:47
Bardzo ważne dane.. to pokazuje - jaki jest ogromny zapas.. 16- 25kW.. nieźle .. jeśli faktycznie 20kW - koniec i kropka..
Trzeba pamiętać - że średnia moc dla Twojego domu to jakieś 8-10 kW .. w DTR'ce - czytałem.. jest 5,2 -20 kW.. http://eko-akademia.pl/2010/05/nominalna-moc-cieplna-w-przepisach-o-ochronie-srodowiska/
patrząc na to .. wychodzi że moc jest już jak by to co przekazał kocioł do instalacji..
pytanie przy jakiej temp..
czemu to takie ważnie.. gdzieś musi być zapas :)

pietro222
15-09-2017, 22:04
Jeden z najlepszych kotłów na ekogroszek ,sterownik ,palnik wszystko gorna półka a cena umiarkowana ,dobry opis tego kotla znajduje sie na stronie czysteogrzewanie.pl zakladka ranking . Autor opisuje tam takze kłopoty z jego moca maksymalną

מרכבה
15-09-2017, 22:08
I to warto wiedzieć..
zachowanie kotła na groch - to nie zachowanie kotła "śmieciucha" gonionego drewnem.. aż komin pękał - o tym
muszę pamiętać. Spieki, niedopałki, itp .. to trzeba mieć dane - właśnie z testów.. dostrzegam -
https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/badania-kotlow/ że można - "źle" wybrać - moc...