PDA

Zobacz pełną wersję : Gabion na mur oporowy



Qba30
14-09-2017, 05:16
Jak myślicie, czy gabion o szerokości 0,3 m zasypany korą kamienną będzie dobry jako mur oporowy? Maksymalna wysokość 0,8 m

Bertha
14-09-2017, 09:22
Z pewnościa NIE.

Qba30
14-09-2017, 12:32
Z pewnościa NIE.
Możesz rozwinąć odpowiedź?

Bertha
14-09-2017, 20:32
Kosz ma umiarkowaną sztywność (niby szmatą nie jest), lecz pod naporem gruntu ustąpi , jak nie teraz to za rok, po zimie, dwóch. Wypełnienie (kora) nic nie wnosi do usztywnienia, więc trwałości nie wrózę. Oczywicie można experymentować. Twoje prawo lecz szkoda kosza , raczej koszy bo ma byc ich więcej. no i szkoda robocizny. Robi się metodą stryczka (raz a skutecznie), a nie metodą krawata (delikatnie, niby nic).
Przewijałem i rzuciłem okiem
Ooops! Co to jest kora kamienna????? Zwątpiłem, lecz to dalej materiał luźny.

przemo1
15-09-2017, 09:23
Oczywiście, że gabiony się do tego celu nadają (szczególnie przy niewysokich murkach) - w zależności od wysokości i rodzaju podłoża trzeba tylko wykonać odpowiednią podstawę (fundament), od strony nasypu użyć np agrotkaniny w celu zatrzymania ziemi podczas opadów ew ukształtować odpowiednio sam gabion.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło jak w temacie a pojawi się pełno przykładów:
https://www.google.pl/search?q=gabiony+jako+murek+oporowy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjDj92S36bWAhXIhrQKHYtYCY4Q_AUICigB&biw=1366&bih=672

the_anonim
15-09-2017, 09:58
Jak już temat wypłyną to się podepnę z pytaniami. Bo planuję coś takiego u siebie.

https://i.imgur.com/mtTXWKa.jpg

Chcę wykonać właściwie dokładnie tak jak na fotce murek i jakieś 3, 4 schodki wypełnienie kamieniem (mam wapień pińczowski) wiadomo jakaś agrowłóknina, może na bogato jakaś rura drenarska przy samym dole gabinu od strony skarpy. Ale ciągle jedno pytanie mnie męczy czy w przypadku takiej konstrukcji w naszym klimacie potrzebujemy fundamentu podmurówki czy coś. Na fotce nic nie ma i różnie to widzę raz jest raz jej nie ma. Ktoś wyjaśni jak to jest w przypadku tak szerokiego i nie wysokiego gabionu?

Z góry dzięki

Elfir
15-09-2017, 12:27
nie potrzebujesz fundamentu.
Zagęszczony teren jak pod podjazd.
Ale kwestią jest szerokość bloczka. Podane w pierwszym poście 30 cm to mało jak na wysokość 80 cm.

jak_to_mozliwe
15-09-2017, 12:34
U nas na pomorzu niejedna skarpa jest tak podparta, szczególnie na plaży. Więc odpowiedź "stanowczo nie" troszkę zaskakuje. :P
https://www.google.pl/search?q=pla%C5%BCa+gabiony kwestia odpowiedniej szerokości i naprzód.

Qba30
15-09-2017, 13:04
No właśnie na minimalnej szerokości mi zależy. Murek chciałem zrobić pomiędzy granicą działki a domem. Dom od granicy jest odsunięty 4,1 m, chcę mieć tam możliwość wjazdu samochodem i żeby wchodzenie/wychodzenie było wygodne. Odejdzie jeszcze opaska przy fundamencie (0,5m), pomiędzy gabionem a granicą chcemy jakąś roślinność także też ok 0,5 m potrzebujemy, do minimalna tego grubość gabiony i z 4 m zostaje 2,7 m...

A może gabion zasypać drobniejszym kamieniem po to żeby było mniej przestrzeni pomiędzy kamieniami a co za tym idzie wypełnienie było cięższe?

the_anonim
15-09-2017, 13:33
Ja przyjmuje że nie mniej niż 50cm szerokości. Czyli tak jak myślałem, tłuczeń drobna podsypka ubijarka i można stawiać.
Dzięki za odpowiedź.

owczarek
26-09-2017, 11:43
Jak myślicie, czy gabion o szerokości 0,3 m zasypany korą kamienną będzie dobry jako mur oporowy? Maksymalna wysokość 0,8 m

W przypadku murów oporowych wykonanych z gabionów potrzebne jest przygotowanie obliczeń statycznych aby dobrać odpowiednia szerokość kosza gabionowego. Jeśli kosz będzie zbyt wąski, może się przewrócić pod naporem skarpy. Do takich obliczeń potrzebne są dokładne dane odnośnie rodzaju gruntu, typu gruntu itd. Kora kamienna będzie zbyt lekkim kruszywem, lepsze są kamienie twarde i małonasiąkliwe jak np. granit.

Elfir
26-09-2017, 12:12
Quba - po prostu musisz klasycznie wymurować murek oporowy z bloczków betonowych. Będzie miał 30 cm.