PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł ekogroszek 150 m2 - 14 kW wystarczy?



madzia27
18-09-2017, 09:46
5 lat temu kupiłem kocioł podobny do:
http://allegro.pl/piec-piece-kotly-kociol-uniwersalny-150m2-19kw-i6948635762.html

Typowy śmieciuch, tyle tylko że z dołączoną dmuchawą. Kopci niemiłosiernie, komin kilka razy zapalony, spać po nocach nie można, wystarczy.

Po 5 latach oszczędzania w końcu stać mnie na kocioł automatyczny na ekogroszek. I tutaj pojawia się sporo wątpliwości. Poniżej w punktach, jeżeli ktoś może to proszę o poradę.

1. Dom z lat 30-tych, 150 m2. Cegła. Ściana 50 cm, boczna docieplona styropianem 10 cm. Okna wszystkie nowe. Strych i piwnica nieocieplone. 2 poziomy do ogrzania.
2. Paląc piecem 19 kW, śmieciuchem w ostatnie ciepłe zimy ustawiałem temperaturę 36-38 stopni i w domu było 20-22 stopnie. W większe mrozy na dzień podganiałem do 40-45 stopni, by gdy się ociepli znowu wrócić do 38-40 stopni. Palenie non-stop, zużycie ok 6 ton węgiel kostka.
3. Chciałbym wybrać piec 5 klasy na ekogroszek bez rusztu do palenia ręcznego (wymóg dotacji z WFOŚ). Wstępny wybór to OGNIWO EKO PLUS M 14 kW i tutaj pytania:
- czy temperatura spalin tego pieca jest wystarczająco wysoka by nie było smoły w kominie?
- czy jeżeli w układzie CO mam ok. 300 l wody piec ten da radę?
- czy rozsądne jest zakręcanie częściowe kaloryferów, tak by piec miał mniej wody do ogrzania i tym samym spalał mniej węgla? Czy taka logika ma sens? Zakładam, że piec paląc na 50 stopni mierzy temperaturę wody w rurach, więc jeżeli do kaloryferów będzie wpływać i wypływać mniej wody 50 stopni na pecu, to nie będzie problemem jeżeli będą one mieć temperaturę 36 stopni. Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe, nie chcę przewymiarować kotła, chcę kupić taki, który będzie dostosowany do mojego budynku i do moich doświadczeń z rzeczywistym zapotrzebowaniem na ciepło.

Tutaj jest zasadnicze pytanie do znawców tematu, czy kotły na ekogroszek mają stałą temperaturę 50-55 stopni i czy regulacja zaworami kaloryferów tak by grzały na 36-38 stopni (zmniejszyć ilość wody do ogrzania w układzie CO) ma sens i rzeczywiście zmniejszy zużycie węgla. Zatem temperatura rur 55 stopni, temperatura kaloryferów 36 stopni. Czy tak się da, czy to ma sens, czy zmniejszy zużycie węgla?

4. Zastanawiam się czy używanie boilera w instalacji CO ma sens. Grzanie wody prądem to dla mnie koszt ok 50 zł/miesiąc. Na sezon grzewczy 6 miesięcy wychodzi 300 zł. Więc pytanie czy bardziej nie będzie się opłacać odcięcie boilera CO i używanie tylko grzania elektrycznego. Boiler CO to 150 l dodatkowej wody, której ogrzanie kosztuje większe zużycie węgla.

5. Jakiego zużycia węgla można się spodziewać? Czy ekogroszku schodzi więcej niż węgla kostki?

Troszkę chaosu się wdarło powyżej ale będę wdzięczny za wszelkie porady.

Mój wstępny wybór to OGNIWO EKO PLUS M 14 kW ale decyzja jeszcze nie zapadła. W razie czego proszę o inne sugestie.
Złożyłem wniosek o dofinansowanie, czekam na decyzję.

timon120777
18-09-2017, 20:31
ilość spalonego węgla nie zależy od ilości wody w układzie tylko od strat budynku. kwestia sposobu dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła. możesz to robić po trochu do każdego pomieszczenia lub w całości do jednego. sama odpowiedz sobie co wolisz.- w jednym pokoju sauna czy w każdym komfort termiczny???
odnośnie zużycia
najprostszym sposobem aby je zmniejszyć jest ocieplenie całego domu odpowiednio grubą warstwą styropianu lub wełny- co kto lubi.
zakręcanie kaloryferów to złudne wrażenie oszczędności. Ciepło i tak zasuwa po całym domu przenika przez przegrody i w efekcie trzeba go dostarczyć tyle by pokryć straty albo zacznie sie w nim robić zimno.

skoro decydujesz się na wymianę kotła to najprościej i najtaniej będzie zainstalować go wspomagając całość zaworem 4d
ustawisz wtedy na kotle 65stC a na dom możesz puszczać 38-40st jeśli tyle wystarcza by go ogrzać. drożej będzie zainwestować w głowice termostatyczne na każdy kalafior. przewagą takiego rozwiazania jest możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie i brak konieczności regulacji przepływów- we współpracy z zaworem 4D niewyregulowana instalacja oznacza przegrzewanie jednych pomieszczeń i niedogrzanie innych.

6 ton węgla zakładając kaloryczność 26MJ i sprawność powiedzmy 50% oraz 180dni okresu grzewczego daje średnie zużycie 33,3kg/dobę i średnią moc w okolicy 5KW. maksymalna pewnie będzie oscylować w okolicy 10KW ale lepiej zrobisz licząc zapotrzebowanie domu np tu:
http://cieplowlasciwie.pl/

potem dopiero poszukasz odpowiednio dobranego mocą kotła

w temacie CWU
musisz sama sprawdzić co będzie lepsze poza sezonem
w sezonie grzewczym uważam że warto wykorzystać zasobnik bo przez większą część sezonu i tak kocioł nie bedzie miał co robić a grzejąc CWU jest szansa na pracę z wyższą sprawnościa a koszt będzie zbliżony.

madzia27
20-09-2017, 05:50
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Wygląda na to, że zawór 4d to jest to czego potrzebuję. Pytanie jeszcze czy jego używanie może się przyczynić do zmniejszenia zużycia węgla. Zakładam, że jeżeli więcej wody gorącej będzie trafiało do rury powrotnej, to kocioł nie będzie musiał podawać większej ilości węgla.

Jeszcze krótkie pytanie jak nazywa się usługa sprawdzana zapotrzebowania energetycznego na kW budynku.

asolt
20-09-2017, 06:49
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Wygląda na to, że zawór 4d to jest to czego potrzebuję. Pytanie jeszcze czy jego używanie może się przyczynić do zmniejszenia zużycia węgla. Zakładam, że jeżeli więcej wody gorącej będzie trafiało do rury powrotnej, to kocioł nie będzie musiał podawać większej ilości węgla.

Jeszcze krótkie pytanie jak nazywa się usługa sprawdzana zapotrzebowania energetycznego na kW budynku.

Zawór 4D słuzy do optymalnej pracy kotła i dopasowania do parametrów czynnika grzewczego do instalacji, czyli zwieksza sprawnosc całego systemu grzewczego a tym samym obniza zuzucie węgla.
Ta usługa to obliczenia zapotrzebowania na ciepło popularnie zwane OZC, sposród róznych danych które otrzymujemy dzięki tym obliczeniom najwazniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło na ogrzewanie (ilosc energii konieczna do ogrzania budynku w sezonie grzewczym przy okreslonej temp. wewnętrznej) oraz projektowe obciązenie cieplne budynku (konieczne do okreslenia mocy urządzenia grzewczego, zaprojektowania instalacji grzewczej, itd.)

cuuube
21-09-2017, 19:30
Zawór 4d przyczyni się do dłuższego życia kotła - będzie pracował w optymalnych temperaturach powyżej punktu rosy . Poprzedni kocioł się zaklejał bo chodził w zbyt niskich temperaturach ,a gdy dostawał po garach to smoła musiała się zapalić

Do spadku zużycia paliwa przyczyni się ocieplenie domu.

Ja mam porównywalny metraż , i kocioł peletowy 15kw i spalam do 4 ton peletu łącznie z CWU latem (zima do połowy maja)ktory ma kaloryczność 17Mj . Kocioł chodzi na maks 50 , 60% mocy przy temperaturze zadanej kotła 70st bo nie mam zaworu 4d . W dachu 32cm wełny 035 , ściany to grafit 12 cm 031 i 30cm ściany z pustką , fundament na razie nieocieplony i uważam że to dużo , a gdzie 6 ton bardziej kalorycznego paliwa . W domu mam termostaty i temperatury 21 +/- 1 oprócz łazienki do kąpieli tam wieczorem jest 23+