PDA

Zobacz pełną wersję : Jak pan Czesio dobierał kocioł - historia prawdziwa



pietro222
25-09-2017, 08:13
Kraina 1000 producentów kotłów i kominków- gdzieś nad jeziorem

(czesio) -szwagier słuchaj zamierzam w swoim 120m domu zainstalować fotowoltaikę albo pompę ciepła i może rekuperację, ewentualnie jesli nie wyrobie sie finansowo to bedzie kocioł na pellet gdzies tak 8-10 kw

(henio szwagier)- foto co? A co to za wynalazek ? To coś zdjęcia robi ? Hahaha ale żeś wymyślił, pellet?? pelletu to ja używam do ryb. Ja tam mam kociołek z podajnikiem na ekogroszek 25kw i daje radę a mam mniej metrów od ciebie bo równe 100

(czesio) – nie za dużo to mocy ? Bo gdzieś w internetach czytałem żeby nie szaleć tak z tą mocą ,a dom jest moim zdaniem bardzo dobrze ocieplony na scianie 30cm styropianu grafitowego na poddaszu pół metra wełny , okna 5 szybowe i jeszcze kominek z płaszczem w wodnym w salonie

(henio) – e tam ,dobrze jest hydraulik mi tak doradził a on zjadł zęby na tej robocie to się zna istny fachowiec , a wiesz że producent podaje że kociołek może pracować w przedziale 5-25 kw no i mój tak pracuje na pół gwizdka i daje radę a jakie mam spaliny chłodne ok 50 stopni czyli wszyskie ciepło mi piecyk wyłapuje i daje na mieszkanie żadnych strat, sprawność 107% jak w kotle gazowym

(czesio) – ahaaa no to nieżle tylko czy te 25 kw wystarczy? Bo ja mam 20 metrów wiecej od ciebie
może wziąśc 30 kw?

(henio) – no pewnie , pomyśl o dzieciach i żonie, żeby nie marzły w zimie

(czesio) – przekonałeś mnie dzwonie do producenta


(czesio)-- dzień dobry chciałem zamówić kociołek 30kw do mojego 120mkw domu

(producent renomowanych
kotłów na ekogroszek z
ponad 100 letnią tradycją w lepieniu kotłów)

- Dzien dobry , ja bym panu proponował większy kociołek bo wie pan wiekszy jest lepszy
a poza tym niech pan weżmie pod uwagę że może przyjść zima stulecia ,albo prądy oceaniczne zmienią kierunek i klimat się ochłodzi a ostatnio w telewizji mówili że ziemia ma być w tym dziesięcioleciu najdalej od słońca więc bierz pan 50 kw i będzie git

(czesio) – może i pan dobrze mówi ale gdzie ja go zmieszcze ? Kotłownia bedzie juz za mała poczekaj pan zadzwonię do żony...................................... helena!! słyszysz będziesz musiała przenieść się z dziecmi na strych bo kociołek ma być większy i mi brakuje miejsca to go się wstawi do salonu a zestaw pomp wirowych do kuchni............... co mówisz? Gdzie gary będziesz myła? No coś się wymyśli a i szykuj wiecej kasy nara.......... No to załatwione biorę 50 kw i wszystkie bajery do niego

(czesio) (dzwoni po 2 tygodniach) – czy mój kociołek eko sreko duło ini Z z PIDem i funkcją fuzy logic magic automatic z 3 deflektorami , obstawiony płytami szamotowymi jak kapliczka do modlenia, z palnikiem w którym mozna palić i wynglem i miałem ,pelletem,zrębkami ,wierzbami i drzewami i śmieciami na ruszcie wodnym zaopatrzony w las zawirowywaczy jest już gotowy?

(producent......) - w zasadzie tak tylko mamy problemy z transportem, TIR z naczepą w zasadzie już jest ale dżwig się spóżni bo tego bydlaka 120kw samego nie zdołamy załadować


(czesio)- ?????? co ile kw 120? panie czyś pan z byka spadł nie zamawiałem takiego pieca miał być 50kw

(producent) – no sam pan mówił 120 kw

(czesio) – panie mówiłem 120 mkw (metrów kwadratowych) domu co ja teraz zrobię z tym koromysłem przecież on jest przewymiarowany 2-krotnie

(producent) – no 2,5 w zasadzie ale mam rozwiązanie niech pan skrzyknie sąsiadów z okolicy a najlepiej całą wieś i załużcie lokalną ciepłownię same zalety tak jak w mieście i nie trzeba zakładać fotowoltaiki ani pomp ciepła i rekuperacji

(czesio)- (zrezygnowany) aleeeee.................. niech i tak będzie to ile płacę?

jojoro
25-09-2017, 08:53
Sam znam takiego leszcza, który budował dom własnymi siłami ale z porządnym dociepleniem.
120m2, parterówka, okna jakie znalazł najdroższe 3 szyby do domów pasywnych, na grunt 30cm styropianu, na ściany 25 grafit, nawet poddasze pianą pur poleciał 20cm..
Do tego oczywiscie komin i śmieciuch 35 kW z targu.
Jak rozpali to czarny dym na pół miasta, woda mu się gotuje po godzinie i wygasza, pluje na producenta kotłą ze taki złom.

kulibob
25-09-2017, 09:22
Trochę przesadzona parodia i nie udana

boluslolusj23
25-09-2017, 09:50
Kraina 1000 producentów kotłów i kominków- gdzieś nad jeziorem

(czesio) -szwagier słuchaj zamierzam w swoim 120m domu zainstalować fotowoltaikę albo pompę ciepła i może rekuperację, ewentualnie jesli nie wyrobie sie finansowo to bedzie kocioł na pellet gdzies tak 8-10 kw

(henio szwagier)- foto co? A co to za wynalazek ? To coś zdjęcia robi ? Hahaha ale żeś wymyślił, pellet?? pelletu to ja używam do ryb. Ja tam mam kociołek z podajnikiem na ekogroszek 25kw i daje radę a mam mniej metrów od ciebie bo równe 100

(czesio) – nie za dużo to mocy ? Bo gdzieś w internetach czytałem żeby nie szaleć tak z tą mocą ,a dom jest moim zdaniem bardzo dobrze ocieplony na scianie 30cm styropianu grafitowego na poddaszu pół metra wełny , okna 5 szybowe i jeszcze kominek z płaszczem w wodnym w salonie

(henio) – e tam ,dobrze jest hydraulik mi tak doradził a on zjadł zęby na tej robocie to się zna istny fachowiec , a wiesz że producent podaje że kociołek może pracować w przedziale 5-25 kw no i mój tak pracuje na pół gwizdka i daje radę a jakie mam spaliny chłodne ok 50 stopni czyli wszyskie ciepło mi piecyk wyłapuje i daje na mieszkanie żadnych strat, sprawność 107% jak w kotle gazowym

(czesio) – ahaaa no to nieżle tylko czy te 25 kw wystarczy? Bo ja mam 20 metrów wiecej od ciebie
może wziąśc 30 kw?

(henio) – no pewnie , pomyśl o dzieciach i żonie, żeby nie marzły w zimie

(czesio) – przekonałeś mnie dzwonie do producenta


(czesio)-- dzień dobry chciałem zamówić kociołek 30kw do mojego 120mkw domu

(producent renomowanych
kotłów na ekogroszek z
ponad 100 letnią tradycją w lepieniu kotłów)

- Dzien dobry , ja bym panu proponował większy kociołek bo wie pan wiekszy jest lepszy
a poza tym niech pan weżmie pod uwagę że może przyjść zima stulecia ,albo prądy oceaniczne zmienią kierunek i klimat się ochłodzi a ostatnio w telewizji mówili że ziemia ma być w tym dziesięcioleciu najdalej od słońca więc bierz pan 50 kw i będzie git

(czesio) – może i pan dobrze mówi ale gdzie ja go zmieszcze ? Kotłownia bedzie juz za mała poczekaj pan zadzwonię do żony...................................... helena!! słyszysz będziesz musiała przenieść się z dziecmi na strych bo kociołek ma być większy i mi brakuje miejsca to go się wstawi do salonu a zestaw pomp wirowych do kuchni............... co mówisz? Gdzie gary będziesz myła? No coś się wymyśli a i szykuj wiecej kasy nara.......... No to załatwione biorę 50 kw i wszystkie bajery do niego

(czesio) (dzwoni po 2 tygodniach) – czy mój kociołek eko sreko duło ini Z z PIDem i funkcją fuzy logic magic automatic z 3 deflektorami , obstawiony płytami szamotowymi jak kapliczka do modlenia, z palnikiem w którym mozna palić i wynglem i miałem ,pelletem,zrębkami ,wierzbami i drzewami i śmieciami na ruszcie wodnym zaopatrzony w las zawirowywaczy jest już gotowy?

(producent......) - w zasadzie tak tylko mamy problemy z transportem, TIR z naczepą w zasadzie już jest ale dżwig się spóżni bo tego bydlaka 120kw samego nie zdołamy załadować


(czesio)- ?????? co ile kw 120? panie czyś pan z byka spadł nie zamawiałem takiego pieca miał być 50kw

(producent) – no sam pan mówił 120 kw

(czesio) – panie mówiłem 120 mkw (metrów kwadratowych) domu co ja teraz zrobię z tym koromysłem przecież on jest przewymiarowany 2-krotnie

(producent) – no 2,5 w zasadzie ale mam rozwiązanie niech pan skrzyknie sąsiadów z okolicy a najlepiej całą wieś i załużcie lokalną ciepłownię same zalety tak jak w mieście i nie trzeba zakładać fotowoltaiki ani pomp ciepła i rekuperacji

(czesio)- (zrezygnowany) aleeeee.................. niech i tak będzie to ile płacę?

PIETRO - i za to Cię kocham!.
Bo prawie zawsze tak jest w życiu.
Pozdro.
p.s. 10 kW to już i tak za dużo.
Trzymaj się i nie daj się.:hug:

darianus
25-09-2017, 13:24
Dobre :)
Mi tej jeden hydraulik tak powiedział. " w zasadzie to wystarczy 26kw producenta xxx, ale teraz mają promocję na 35kw i wyjdzie tylko 200 zł więcej a masz Pan większy piec". Niestety w mojej okolicy wszyscy mają podobną wiedzę jeśli chodzi o dobór pieca.

kaszpir007
25-09-2017, 13:39
Hehe ..

Dobre ...

Jak mi w 2010r budowali dom to dawali w standardzie kocioł 15KW na ekogroszek z podajnikiem. Jak sie uparłem i chciałem inny kocioł a nie kocioł 15KW z palnikiem z większego kotła i zamówili mi kocioł 12KW z najmniejszym w tamtym okresie palnikiem.

Jak hydraulik montował to powiedział że zamarznę i że on nie bierze odpowiedzialności , bo do takich domów to on poleca 25KW. (dom 104m2 + 21m2 nieogrzewnany garaż). Ten sam kocioł dał radę jak wykonałem poddasze (60m2) i dalej miał olbrzymi zapas mocy ...

Tak naprawdę starczyłby kocioł 7KW ...

Ale takich "fachowców" co do nowym domów prroponują 25KW ...

Okazało się że te nawet 12KW było stanowczo za mocne

kulibob
25-09-2017, 13:54
też miałem mieć 25kW też słyszałem że 10kW nie dogrzeje. Jednak pisanie o 120 kW mnie nie bawi

pietro222
26-09-2017, 10:46
Opisana historia jest satyrą można się śmiać albo płakać bo opisane wątki są prawdziwe, budujemy coraz to nowe domy( na takie nas stać) które są ocieplone do granic absurdu, zapotrzebowanie na moc jest tak niskie że kotły powinny mieć wielkość szafeczek przy łóżku a producenci juz nie dają rady technologicznie ich zmiejszyć , poza tym ludzie nie znają się najlepiej w temacie kotłów i sprzedawcy wciskają im kit i dają im przewymiarowany kocioł ze słabym sterownikiem a pózniej taki człowiek męczy się i siedzi godzinami w kotłowni bawiąc się w ustawieniami , poruszyłem też temat żeby odejść od kotłów opalanych weglem na rzecz ekologicznych urządzeń które były by w sam raz do naszych małych, ocieplonych domów.

מרכבה
26-09-2017, 11:58
Masz u mnie wielkiego plusa :) Dokładnie tak jak piszesz, co tam jakieś "wyliczenia" to "teoretycy"
Przecież, aby podstawić wartości liczbowe, trzeba albo zmierzyć z natury dom, albo z projektu.
Przyjąć odpowiednie wartości współczynników przewodzenia ciepła (nie mylić z wsp.przenikania ciepła- wyliczany).

Standard pasywny zakłada obciążenie cieplne na poziomie 10 W/m2! dla 120m2 = 1,2 kW :yes: To gdzie taki kocioł ?
jak 140 litrów wody aby ugrzać potrzeba ile ? 140x4,2xdt40=6,5 kWh niecałe 2kg drewna..
10 godzin 650 wat, 5 godzin 1300 wat. ( czajnik) 2,5 godziny 2,6 kW.. czyli przy -20 .. potrzeba nam 3,8 kW mocy .. i to naprawdę w wyjątkowej sytuacji.
Najmniejsze "kotły" mają ile ? 8kW?..

Już era śmieciuchów - mija .. ale najlepsze było podawanie mocy śmieciucha.. nijak ona się ma do tego co można z niego wydusić.
26 lat opalania drewnem w kotle "17kW" na 220m2 drewnem! w największy mróz.. potrafił dojść do 95st..
Zresztą, zamieszczałem parę razy zdjęcia komina, mało kto chciał dać wiarę..

Teraz pytanie, jak zbijać "argumenty" takiego "sprzedawcy" chyba trzeba mieć niezachwianą wolę "walki"..

boluslolusj23
27-09-2017, 12:03
Masz u mnie wielkiego plusa :) Dokładnie tak jak piszesz, co tam jakieś "wyliczenia" to "teoretycy"
Przecież, aby podstawić wartości liczbowe, trzeba albo zmierzyć z natury dom, albo z projektu.
Przyjąć odpowiednie wartości współczynników przewodzenia ciepła (nie mylić z wsp.przenikania ciepła- wyliczany).

Standard pasywny zakłada obciążenie cieplne na poziomie 10 W/m2! dla 120m2 = 1,2 kW :yes: To gdzie taki kocioł ?
jak 140 litrów wody aby ugrzać potrzeba ile ? 140x4,2xdt40=6,5 kWh niecałe 2kg drewna..
10 godzin 650 wat, 5 godzin 1300 wat. ( czajnik) 2,5 godziny 2,6 kW.. czyli przy -20 .. potrzeba nam 3,8 kW mocy .. i to naprawdę w wyjątkowej sytuacji.
Najmniejsze "kotły" mają ile ? 8kW?..

Już era śmieciuchów - mija .. ale najlepsze było podawanie mocy śmieciucha.. nijak ona się ma do tego co można z niego wydusić.
26 lat opalania drewnem w kotle "17kW" na 220m2 drewnem! w największy mróz.. potrafił dojść do 95st..
Zresztą, zamieszczałem parę razy zdjęcia komina, mało kto chciał dać wiarę..

Teraz pytanie, jak zbijać "argumenty" takiego "sprzedawcy" chyba trzeba mieć niezachwianą wolę "walki"..

Pytasz jak zbijać argumenty takiego sprzedawcy?
Jak zawsze metody są dwie.
1. Prędkość 950 m/s materiału z zaokrąglonym lub stożkowym końcem na wylocie z gwintowanego przewodu prowadzącego. Skuteczne w większości przypadków.
2. Kopnąć cioola w rzić. Mało skuteczne bo kolejnych w bambuko zrobi i na swoje wyjdzie.

asolt
27-09-2017, 12:51
Pytasz jak zbijać argumenty takiego sprzedawcy?
Jak zawsze metody są dwie.
1. Prędkość 950 m/s materiału z zaokrąglonym lub stożkowym końcem na wylocie z gwintowanego przewodu prowadzącego. Skuteczne w większości przypadków.
2. Kopnąć cioola w rzić. Mało skuteczne bo kolejnych w bambuko zrobi i na swoje wyjdzie.

A po co od razu metody siłowe?, czy nie łatwiej i prosciej zamówic profesjonalne ozc, którego koszt w stosunku do kosztu montazu nowego kotła V klasy jest marginalny, a przy okazji mozna uzyskac inne dane odnosnie termomodernizacji, struktury strat czyli tych wszystkich informacji które pozwolą prawidłowy dobór mocy kotła. Dziwi mnie ze Ty jako specjalista od kotłow nigdy głosno i donosnie nie zalecałes wykonywania takich obliczen i to niezaleznie od producenta kotła którego promowałes. Zasady doboru są jednakowe dla wszystkich kotłow.

boluslolusj23
02-10-2017, 13:58
A po co od razu metody siłowe?, czy nie łatwiej i prosciej zamówic profesjonalne ozc, którego koszt w stosunku do kosztu montazu nowego kotła V klasy jest marginalny, a przy okazji mozna uzyskac inne dane odnosnie termomodernizacji, struktury strat czyli tych wszystkich informacji które pozwolą prawidłowy dobór mocy kotła. Dziwi mnie ze Ty jako specjalista od kotłow nigdy głosno i donosnie nie zalecałes wykonywania takich obliczen i to niezaleznie od producenta kotła którego promowałes. Zasady doboru są jednakowe dla wszystkich kotłow.

No to wróć do starych wątków, to zmienisz zdanie.
O jakich ja metodach siłowych piszę To tylko taka licencia poetica
A na idiotów jedynie faktycznie przydałaby się ta siła.
Kwiczą, że w Małopolsce i na Śląsku zabronili palić mulami, flotokoncentratami, węglem brunatnym i drewnem o wilgotności powyżej 20%.
Tyle, że kontrole w prywatnych "dworkach" z balaskami na ganku można robić wyłącznie między 6 a 22.(a od wiosny nakupili tego szajsu w pierony, bo tani).
No to te cioole zaczynają palić po 22.
Nie ma jak mieszkania przewietrzyć przed spaniem.
A jak bym tak któremuś mołotowa sprezentował, to pójdę siedzieć.

מרכבה
03-10-2017, 19:37
Oj tam oj :) wystarczy się renet i fasolki po Brytyjsku najeść .. i pierdnąć delikwentowi z 0,5 m
i powiedzieć na zdrowie jak twój komin. Kocioł - szczególnie śmieciuch, ma naprawdę spory zapas mocy,
zmodyfikowałem sobie arkusz kalkulacyjny i wyszło czarno na białym. Tak na prawdę ilość spalonego opału decyduje o jego mocy..
Stąd kocioł 17 kW - opalany drzewem, spokojnie dawał radę na 220m2.

klaudiusz_x
03-10-2017, 20:31
Spam :P

Przeczytałem 1 post, nie czytam dalej... spam.