PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła na eko



Pawel58
25-09-2017, 13:29
W tym roku skończyłem remont starego domku z lat 60tych.
Parterowiec, cegła bez piwnicy, poddasze nieużytkowe, ok 120m2.
Ogrzewany był do tej pory "kopciuchem" 35kW.

Wykonałem rekuperację, ocieplenie podłogi na gruncie 20cm styropian XPS, ocieplenie ścian 25cm grafit, wymiana okien na supertermo 3 0.3W/m2 + ocieplenie pianą pur poddasza 20cm i stropu styropianem 20cm.

Planuję zakup kotła na eko. Wydaje mi się, że przy takim ociepleniu, mimo że dom stary to podajnik 17-20kW powinien starczyć?
Hydraulik radzi mi jednak minimum 30kW bo nie mam podłogówki tylko grzejniki i tam trzeba dostarczyć wyższej temperatury wody na zasilanie.

Nie mam gazu miejskiego więc takie ogrzewanie odpada, butli z propanem przy domu też nie za bardzo mam gdzie trzymać. Pozostaje więc ekogroszek.

Konto usunięte_1*
25-09-2017, 18:25
Ty to mówisz poważnie czy w bambuko nas ładujesz ? przecież dom o pow 120 metrów to nawet bez docieplenia wystarczy z zapasem 12 kw a ty piszesz że dociepliłeś więc po co ci takie bydle ? sąsiada też będziesz grzał ?
ja też ogrzewam 120 metrów i kocioł prawie na zgaszeniu chodzi

imrahil
25-09-2017, 20:04
Hydraulik radzi mi jednak minimum 30kW bo nie mam podłogówki tylko grzejniki i tam trzeba dostarczyć wyższej temperatury wody na zasilanie.

hydraulik spał na fizyce w szkole podstawowej. sama temperatura wody to nie to samo co moc. jak by tak było, to czajnikiem 2 kW byś nie był w stanie zagotować wody na herbatę.

a kocioł jak najmniejszy kup. najlepiej klasy V, żeby Ci go nie kazali wymieniać za 5 lat.

karoka65
25-09-2017, 22:22
Kiedy chce poprawić sobie humor wchodzę na muratora żeby poczytać o tych instalatorach.
Niech sobie na plecy weźmie ten 30kW będzie to najekonomiczniejszy kocioł, nic nie będzie palił bo instalatorowi będzie cały czas ciepło jak go będzie miał na grzbiecie a może i na rozum mu pomoże :)
Weź najmniejszy kociołek jaki uda Ci się znaleźć a i tak będzie za duży.
Przemyśl sprawę pelletu i jak kolega wyżej radzi patrz w stronę 5-ej klasy.
Najmniejszy pelleciak w 5-ej to chyba 9kW, śmiga mi taki u klientki na 160m, natomiast 13-tki grzeja domy po 200m i więcej a do ocielenia Twojego domu im daleko.

Piotr1954
26-09-2017, 13:50
hula