PDA

Zobacz pełną wersję : Powiększenie grażu/łazienki - czy jest sens ?



Ec-Synek
25-09-2017, 20:25
Cześć.
Potrzebuję od Was szybkiej porady ponieważ muszę dać znać architektowi do środy odnośnie zmian w projekcie.
Projekt domu, który wybraliśmy to "dom w lucernie (G2)".


397500
397501

Pierwsza rzecz. Zdecydowałem powiększyć bramę wjazdową do garażu z 4,5m/2,2m na 5m/2,25m. Oprócz tego w garażu udało nam się zyskać jedynie 20cm, ale zawsze to parę cm więcej :) Dlaczego tylko tyle ? Działka jest w kształcie trapezu, każdy dodatkowy cm w szerz oddala nas w głąb działki (aby zachować wymagane 4m od sąsiadów), a nam właśnie zależy aby dom stał jak najbliżej drogi. No i chcemy jeszcze zyskać 10cm na szerokości w łazience na parterze (w sumie dom będzie szerszy o 30cm). Wg projektu w stanie surowym ma ona 92cm (pom. nr 4), a będzie mieć 102cm.
Jeśli już zdecyduje się na poszerzenie tej łazienki to jak Wy to widzicie aby nie było tam jakiejś kolizji/zaburzenia proporcji ? Przesunąć tylko ściankę od łazienki oraz holu wgłąb garażu czy całą (łącznie z klatką schodową) należy przesunąć w stronę garażu ?
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz ... prysznic. Jeśli zdecyduje się na ten z niskim brodzikiem to czy po położeniu płytek na ścianach upchnę tam brodzik pod prysznic 90cm ? Ten standard "90cm" to jest szerokość mierzona po zewnętrznej stronie brodzika ? Druga sprawa ... nawet jak zdecyduje się na brodzik i go tam zmieszczę (ten 90cm) to i tak zyskam te 10cm na chociażby większą umywalkę, która na projekcie jest mikroskopijna.


Kolejna rzecz. Jeśli zdecyduje się na prysznic bez kabiny/bez brodzika to te szklane drzwi są robione w jakiś standardach czy wszystko na wymiar jest docinane ? Pytam bo nie wiem czy wtedy będzie sens powiększania łazienki o te 10cm, choc tak jak wspomniałem wyżej to i tak jest dla mnie istotne bo trochę miejsca zabierze mi umywalka.


Następna sprawa. Dom w projekcie ma standardowo CO pod kaloryfery. Czy jest sens dokupowania projektu instalacji podłogówki z biura, w którym nabyłem projekt domu czy raczej firma, która będzie ją kłaść i tak to zrobi po swojemu ? Czy nie będę miał potem jakiś problemów jak do pozwolenia na budowę przedstawię projekt z instalacją pod kaloryfery, a przy odbiorze okaże się, że mam podłogówkę ?

Przepraszam za być może głupie pytania, ale gdybym znał na nie odpowiedź nie zawracał bym nikomu głowy.
Nie chcę popełnić jakiegoś błędu już na starcie aby potem nie żałować tej decyzji przez całe życie bo jakby nie patrzeć budujemy ten dom dla siebie.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

adam_mk
25-09-2017, 21:26
Akurat tu nie jestem ekspertem, ale...
Projekt to "wizja ogólna" życzenie.
Potem jest TA działka i ADAPTACJA projektu.
Architekt ją robi a zwykle wie co robi, chyba ze na głąba z pieczątką się trafi.
DO NIEGO są te pytania i wątpliwości.
Wyjaśni, podpowie i wpisze w ostateczny projekt do PNB.
Także te kaloryfery zamieni na to, co potrzebne.

Adam M.

Bertha
25-09-2017, 22:06
Brama garażowa to zmiana roztropna. Walk-in wrzucasz w Googla i znajdziesz rozmiary i dystrybutora/ów. Brodzików unikaj (to moje zdanie). Czy działka wydzielana po 2011 roku? Podpytaj geodetę od mapy d/c proj. Współrzędne granic dla architekta, ten wgra w CADa to maksymalnie wykorzystasz kształt działki i nie będzie niespodzianek podczas wytyczania projektu. Powodzenia!

dzabij
25-09-2017, 22:25
Oprócz tego w garażu udało nam się zyskać jedynie 20cm, ale zawsze to parę cm więcej :) Dlaczego tylko tyle ? Działka jest w kształcie trapezu, każdy dodatkowy cm w szerz oddala nas w głąb działki (aby zachować wymagane 4m od sąsiadów), a nam właśnie zależy aby dom stał jak najbliżej drogi. No i chcemy jeszcze zyskać 10cm na szerokości w łazience na parterze (w sumie dom będzie szerszy o 30cm). Wg projektu w stanie surowym ma ona 92cm (pom. nr 4), a będzie mieć 102cm.


Zawsze można jeszcze pokombinować z grubością ścian, zamiast standardowe 25cm można pomyśleć o silikacie 18cm i wtedy zyskujesz dodatkowe centymetry. Bramę garażową można zlicować z elewacją co da dodatkową przestrzeń w środku po długości, choć tutaj trzeba być ostrożnym czy nie zepsuje to bryły budynku.

Zmiana metody oddawania ciepła jest zmianą nie istotną - podczas odbiorów nikt na to nie zwraca uwagi.

Również polecam unikanie brodzików, za to walk-in jest świetny.

Ec-Synek
26-09-2017, 19:49
Bardzo wszystkim dziękuję za cenne wskazówki. Dom będzie budowany z pustaka ceramicznego porotherm 25cm.
Coraz wiecej słyszę pozytywnych opinii o kabinach bez brodzika. W takim razie jakie są dla was minusy brodzka, chociażby takiego o wysokości 2cm ?

Bertha
26-09-2017, 22:57
Pierwszy: Pod progiem 2cm szybko zrobi się ciemniejszy szlaczek, szkoda czasu na czyszczenie szczoteczką do zębów :D
Secundo: mokra podłoga ma być gładka ze względów bezpieczeństwa, na kancie łatwiej się poślizgnąć.
Tertio: myśl o przyszłości. Trafi się czterokółka do przemieszczania po domu i będzie zonk.

dzabij
27-09-2017, 07:28
Po piąte, mi się często zdarza w jakimś hotelu walnąć małym palcem u stopy w taki brodzik. Nie wiem czy znacie ten ból ;-)

Ec-Synek
27-09-2017, 09:13
Dziękuję za pomoc :-)
A czy ktoś orientacyjnie poda mi przedział grubości ocieplenia na strop nad garażem o takiej powierzchni oraz na podłogi w domu gdzie będzie 100% podlogowki ? Przedział czy też najczęściej stosowana (sensowną) grubość ?

jak_to_mozliwe
27-09-2017, 09:23
Jeśli garaż nieogrzewany (moim zdaniem nie warto, jeśli będzie trzymać tam coś więcej, niż tylko samochody, choćby i tylko po to, żeby utrzymać temperaturę powyżej zera) to 10cm - 15cm, jeśli ogrzewany to 5cm wystarczy.

Ec-Synek
03-10-2017, 08:24
Koledzy mam jeszcze jedno być może głupie pytanie ale nie chciałbym się obudzić jak już będzie po fakcie.

Czy stawiając dom do stanu surowego otwartego czy to zamkniętego muszę ekipie budowlanej powiedzieć, że w calym domu będzie podłogówka? Ma to jakieś znaczenie przy laniu fundamentów, stropu czy też podłóg na parterze ?

mamik
03-10-2017, 09:11
Jaki jest strop w tym projekcie? Ściana pomiedzy garażem a częścią mieszkalną jest ścianą nośną, dołożenie w garażu 20 cm przy stropie monolitycznym oznacza przeprojektowanie stropu na wiekszą rozpiętość, a przy stropie prefabrykowanych może się okazać, że rozpiętość przekracza możliwości dla wybranej technologii.
Łazienkę masz zlokalizowaną pod biegiem schodów, przy zmianie szerokości zmieniają Ci się automatycznie schody i masz biegi rożnej szerokości. Zastanów się, czy będzie Ci to przeszkadzać, czy nie. Łazienka po powiększeniu zdecydowanie zyska, więc chyba warto mimo wszystko.
Prysznic walk-In ma ten plus, że nie ograniczając się do wymiarów brodzików dostępnych na rynku, drzwi można zrobić na dowolny wymiar, mogą też być otwierane do środka, czyli jeśli prysznica się nie używa, to drzwi są złożone na ścianie i jest w łazience dużo więcej miejsca (zdjęcia takich rozwiązań znajdziesz w necie)
Projekt i projektant jest od tego, żeby zaprojektować dom przed wybiciem przysłowiowej łopaty. Skoro teraz wiesz, że chcesz ogrzewanie podłogowe, to teraz to uwzględnij w projekcie. Nie będzie pózniej problemu, a projekt i tak musisz mieć podpisany przez instalatora, więc dlaczego nie rozwiązać tego teraz? Pamiętaj, że podłogówka to poza grubością warstwy posadzki rownież miejsce na optymalną lokalizację rozdzielacza tak, aby pętle były możliwie krótkie i porównywalnej długości, niby drobiazg, jednak lepiej to przeanalizować teraz.

Elfir
03-10-2017, 10:42
Tak samo meble - rozstaw sobie już teraz na papierze, a nie kiedy ściany stoją. Bo może się okazać, że małe przesunięcie otworu drzwiowego robi ogromną różnicę.

Ec-Synek
03-10-2017, 12:37
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki.
Strop: płyta żelbetowa
Architekt właśnie mówił mi, że można dokupić gotowy projekt podlogowki od firmy z której kupiłem projekt domu, ale właśnie zastanawiam się czy nie okaże się to wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Slyszalen, że gotowce mają przeważnie sporo do poprawy i biorąc ekipę do montażu ogrzewania podłogowego i tak robiła oni swój projekt i w konsekwencji płacę dwa razy.
A pomijając już "nośność" stropu itd. to grubość wylewek na parterze jak i na piętrze się nie zmieni jeśli chciałbym zamontować ogrzewanie podłogowe?

Swoją drogą nie wiem czy dobrze myślę, ale schody niekoniecznie zmienią swoją szerokość i zaburzą proporcje. Równie dobrze można przesunąć tylko ściankę biegnącą przez wiatrołap i łazienkę do linii kotłowni. Dobrze myślę czy czegoś jednak nie widzę ?

Ec-Synek
07-10-2017, 14:07
Koledzy i koleżanki pilnie potrzebuję pomocy.
Otrzymałem od architekta projekt zagospodarowania działki, który muszę potwierdzić do poniedziałku.
Czy jest na nim coś co wg Was budzi wątpliwości (propozycje przebiegania przyłączy, usadowienia skrzynek, usadowienia domu na działce itd).
Wszystko co Wam przyjdzie na myśl może okazać się pomocne. Chodzi oczywiście o działkę 40/3.
Dom usytuowany możliwie jak najbliżej drogi (bo tak chcieliśmy).

398196
398197

mamik
08-10-2017, 13:04
Przyznam, że trochę dziwnie mi to wszystko wygląda. Przede wszystkim do tej działki i przy Waszych preferencjach, lepszy byłby projekt z garażem przyklejonym do bryły domu od frontu. Można byłoby wówczas optymalnej dopasować dom do działki. Obecnie mscie 16 m wjazdu, czyli mniej więcej o 10 więcej, niż teoretycznie mogłoby być. 10m razy szerokość około 6 m to niepotrzebne 60m2 kosztów podjazdu (przy cenie 100 PLN/m2 to już dodatkowy koszt 6000pln). Pytanie, czy nie byłoby taniej zmienić projekt.
W obecnym usytuowaniu brama wjazdową w ogrodzeniu nie zmieści się przesówna. Jeśli to Wam nie przeszkadza, to ok.
dziwne jest trochę poprowadzenie zasilania i kanalizacji kolizyjnie. Nie wiem, czy jakieś przepisy to regulują, ale przy jakiejkolwiek konieczności interwencji (np. awarii kanalizacji) musisz manewrować przy kablach - moim zdaniem do zmiany.

Odleglosc budynku od granicy - moim zdaniem przy ścianie przebiegającej ukośnie do granicy działki, wymagana odleglosc 4 m mierzona jest od granicy okna, a nie narożach ściany. Chodzi o to, żeby odległość okna od granicy wynosiła nie mniej niż 4m

Bertha
10-10-2017, 10:35
4 metry to odległosć ściany z otworem okiennnym. Nie odległość okna/ otworu okiennego czy jego krawędzi. Dlatego gdy brakowało centymetrów, widziałem na elewacji kilkunasto centymetrowe uskoki co interpretowano jako osobne ściany. Otwór był w cześci z uskokiem (odsuniętej) od granicy i było OK. Skrajny przypadek to ściana 3m od granicy, uskok 1m (jak wnęka ale na całej wysokości ściany), tam okno i potem znów ściana 3m od granicy. Stoi odebrane.

mamik
11-10-2017, 13:27
Przy ścianie równoległej sprawa jest prosta. Pytanie zaczyna się pojawiać przy ścianie nierownoleglej
tu link do artykułu na Muratorze
http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/warunki-techniczne-usytuowanie-budynku-granica-dzialki,13_3645.html

pamietalam, że był zapis o odległości od krawędzi okna, wyglada na to, że w nowych przepisach tego nie ma, więc pozostaje interpretacja jak to mierzyć, bo zapis o odległości 4m od okna w przypadku okna połaciowego pokazuje, że wlasnie o odleglosc okna tu chodzi.

W Twoim przypadku możesz zapytać (na piśmie) w urzędzie jak liczą odległość w przypadku ściany skośnego, albo zrobić niewielki uskok, dzięki czemu zyskasz dodatkowe cm na szerokość lub przesuniesz dom do drogi.