PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zabezpieczyc budynek na zime



11-10-2002, 13:30
Dom w zabudowie szeregowej w stanie surowym otwartm (sciany zewnetrzne jednowarstwowe z betonu komórkowego odm. 400 na zaprawie cieplochronnej) powstal wiosna biezacego roku, 2 tygodnie temu zostal pokryty z zewnatrz i wewnatrz tynkiem cementowo - wapiennyn. Czy na okres zimy otwory prowizorycznie zabic deskami i np. papa czy zostawic tak do wiosny nastepnego roku ?

Pozdrawiam
Darek

11-10-2002, 15:50
Zostaw otwarte otwory, ja tak robię. Przekonali mnie do tego znajomi, którzy juz ten etap przeszli. Śniegu Ci dużo nie napada, a budynek będzie cały czas wietrzony będzie pozbywał się wilgoci.

Bela
11-10-2002, 15:52
Hans, a nie boisz się, że menelki zrobią sobie siedzibe w Twoim domu?

am
11-10-2002, 16:39
Ja polecam zrobienie ramek z drewna i folię (najlepiej przeźroczysta). I tak jest to na tyle nieszczelne zabezpieczenie, że jest wystarczająca wentylacja, a zawsze trochę chroni przed wilgocią i innymi wpływami atmosferycznymi.

krzysztofh
14-10-2002, 06:11
A nie lepiej zabić dechami?

14-10-2002, 11:49
Bela,
jak to w naszym narodzie istnieje taki niebezpieczeństwo.
Okolicę mam spokojną, ale chyba rzucę się jeszcze na ogrodzenie działki. Do tej pory było mi wygodnie bez ogrodzenia - ciężarówki z towarem mogły podjechać z każdej strony budynku.

am
14-10-2002, 12:07
Mozna dechami - zależy kto ile ma okien. naprawde może pójść dużo desek i dużo pracy - u mnie szybciej było folią. Deski z jednej strony dają pewne zabezpieczenie, z drugiej strony, za dużo zabezpieczeń może kogoś podkusić do zajrzenia do środka. U mnie drugi rok są ramki z folii (łatwo jest je wyjąć i znowu włożyć), drzwi mam zbite z desek i zamykane na ... skobel. Jak na razie (odpukać) nikt sie budynkiem z takimi "zabezpieczeniami" nie zainteresował

Darekr
14-10-2002, 14:41
Witam
Dzieki za rady. Zostalo mi troche desek i rolka papy. W zwiazku z tym zrobie jakies prowizoryczne ramki i zamkne otwory.

Pozdrawiam
Darek

Bela
14-10-2002, 15:36
Hans - ogrodzenie sie przyda, także ze względu że na nieogrodzoną budowę częściej "wędrują" cudze śmieci...

am
14-10-2002, 15:56
Jest jeszcze jeden argument za ogrodzeniem. Jeżeli na waszej budowie jakieś np. dziecko spadłoby do jakiejś np. dziury, weszło na piętro mimo braku schodów :smile: i zrobiłoby sobie krzywdę :sad: - to wy jako właściciele budowy możecie za to odpowiadać (to się nazywa brak właściwego zabezpieczenia placu budowy). Jeżeli jest ogrodzenie (chociażby prowizoryczne) - to już jesteście spokojniejsi.

15-10-2002, 15:53
Wszystko racja, tylko po sezonie cienko z kasą.
Ogrodzenie się przyda, alarm i zamknięty surowy też by się przydał. Natomiast widziałem dwa budynki z otwartymi otworami i nie widziałem niepokojących zmian w ich stanie. Jeden stał dwa lata drugi tylko roczek. Deszcze musiałyby podać pod małym kątem by napełnić wnętrze budynku znaczną ilością wody.
A przeciągi w takich budynka są naprawdę duże i szybko usuwają nadmiar wilgoci. Dodatkowo jak zabijesz dechami to prędzej się znajdzie nieproszony lokator, bo ciszej i cieplej.