PDA

Zobacz pełną wersję : Mpzp



domino89
28-09-2017, 17:45
Witam,
Ile może trwać uchwalenie MPZP ? Czekam już od początku roku i ciągle jest wykładany do ponownego rozpatrzenia. Cały czas ktoś ma jakieś uwagi kiedy to się skończy już brak słów. Mam działkę która przekształciłam z rolnej na budowlana ale jeszcze nie jest uchwalony MPZP gminy. Czy muszę czekać aż uchwala ten plan ?

domino89
28-09-2017, 18:08
Mam zamiar się budować ktoś mi powiedział że najpierw musi być uchwalony MPZP żeby dostać WZ. Dzięki za odpowiedź. Ludzie wprowadzają innych w błąd niepotrzebnie tyle czekałam.
Mam jeszcze jedno pytanie według planu mam drogę do swojej działki przez działkę mojej siostry (nie było innej możliwości żeby przekształcić ją na budowlana ponieważ sąsiad się nie zgodził żeby dojazd był z jego drogi prywatnej) jeśli kupię działkę obok to mogę sobie tam wytyczyć drogę swoją prywatną do działki? Nie chce zabierać siostrze 5 arów bo tyle wyjdzie jeśli zrobiłabym drogę przez jej działkę po długości

Kaizen
28-09-2017, 18:56
Mam zamiar się budować ktoś mi powiedział że najpierw musi być uchwalony MPZP żeby dostać WZ. Dzięki za odpowiedź. Ludzie wprowadzają innych w błąd niepotrzebnie tyle czekałam.

Nie ma w tej chwili obowiązującego MPZP? Czy jest przewidujący przeznaczenie inne, niż budowlane i trwa uchwalanie nowego, wg którego można będzie się budować?

Oficjalnej drogi nie możesz wytyczyć - drogę planuje się właśnie w MPZP. Ale po swojej działce możesz sobie jeździć jak Ci się podoba.

domino89
28-09-2017, 21:07
Nie ma w tej chwili obowiązującego MPZP? Czy jest przewidujący przeznaczenie inne, niż budowlane i trwa uchwalanie nowego, wg którego można będzie się budować?

Oficjalnej drogi nie możesz wytyczyć - drogę planuje się właśnie w MPZP. Ale po swojej działce możesz sobie jeździć jak Ci się podoba.

Na obecnym MPZP działka jest jako rolna dopiero na nowym który jeszcze nie jest uchwalony i będzie jako budowlana.

Bepo
28-09-2017, 22:11
Na obecnym MPZP działka jest jako rolna dopiero na nowym który jeszcze nie jest uchwalony i będzie jako budowlana.

U nas w miejscowości jest podobnie. Sąsiednie działki są rolne, bo właściciele nie ogarnęli się na czas i nie odrolnili 7 lat temu z uchwalanym wtedy mpzp. Teraz czekają już, jak wspomniałam, siedem lat... Warto pisać do gminy. Jak już będą mieli projekt, to powinno zająć to kilka miesięcy. Warto chodzić na konsultacje społeczne, żeby zgłaszać swoje ewentualne uwagi, takie jak prośby o odrolnienie. U nas w zeszłym tygodniu wyłożyli nowy projekt mpzp i było razem z naszą dwójką całe 6 osób... Na 800 mieszkających w miejscowości.

Kaizen
29-09-2017, 09:11
Na obecnym MPZP działka jest jako rolna dopiero na nowym który jeszcze nie jest uchwalony i będzie jako budowlana.

To temat nie do przeskoczenia. Musisz czekać na wejście w życie nowego MPZP.

domino89
29-09-2017, 15:49
A nie możesz wystąpić z wnioskiem o odrolnienie?
Niedawno na swojej ziemi rolnej chciałem postawić budynek gospodarczy. Musiałem złożyć wniosek o odrolnienie kawałka ziemi pod budynkiem.
Nie było z tym problemu bo moja ziemia jest klasy 6.
Z tego co wiem problem się zaczyna jak ziemia jest klasy 3 i lepszej

Na mojej działce jest ziemia klasy 4 i 5. Na razie poczekam do wiosny i jeśli nie uchwala MPZP gminy to spróbuję złożyć wniosek o odrolnienie.
Jedno mnie zastanawia tylko moja mama przepisała mi ta działkę parę miesięcy temu i w gminie na zaświadczeniu jest napisane że jest pod zabudowę tylko jak to możliwe jeżeli nie uchwalili jeszcze nowego MPZP a na obowiązującym jest jako rolna.

Kaizen
29-09-2017, 16:50
Lepiej sprawdź na dokładnej mapie w gminie jak Twoja ziemia jest sklasyfikowana.
Moja działka na "studium" (nie mamy MPZP) jest zaznaczona jako "rekreacyjna" a na dokładniejszej mapie w gminie mam część budowlaną, sad, łąkę i ziemię rolną. :)

Poza tym, dlaczego nie złożysz w gminie wniosku o wydanie WZ.
Do tego nie potrzebujesz projektu domu a jedynie ogólny zarys gdzie i jaki duży chcesz postawić. Wypełnienie wniosku zajmie Ci kilkanaście minut i jak będzie to dotyczyło domu mieszkalnego to jest bezpłatne.
Z odpowiedzi gminy wiele się dowiesz.

Studium nie ma zadnego znaczenia dla inwestora. A WZ nie dostanie, bo jest obowiązujący MPZP. A na dobrą sprawę tylko to się liczy, czy planowana inwestycja jest zgodna z MPZP.

domino89
29-09-2017, 17:12
Na razie będę czekać zobaczymy czy do końca roku uchwala MPZP gminy. W tym roku chce kupić jeszcze działkę obok żeby mieć własną drogę a w przyszłym chciałabym coś zacząć działać jeśli będzie to możliwe. Dlatego też pytam ile to może trwać.

Bepo
29-09-2017, 21:10
Na razie będę czekać zobaczymy czy do końca roku uchwala MPZP gminy. W tym roku chce kupić jeszcze działkę obok żeby mieć własną drogę a w przyszłym chciałabym coś zacząć działać jeśli będzie to możliwe. Dlatego też pytam ile to może trwać.

Mocno polecam składanie wniosku jak najszybciej. To jest prosty formularz, piszesz kilka zdań uzasadnienia. Jeśli z miejscowości zbierze się ileś takich wniosków(a może już jakieś mają), to masz większe szanse, że zaczną coś z tym robić. Bez żadnej informacji z Twojej strony, nikt nie będzie wiedział, że chcesz się budować i warto pchnąć mpzp do przodu. Gminie też zależy na odralnianiu gruntów i nowych domach, bo dobrze zarabiają na podatku od nieruchomości. :)

Kaizen
29-09-2017, 22:36
Studium ma i to duże znaczenie bo jak masz ziemię powyżej 4 kategorii do bez MPZP nie dostaniesz zgody na odrolnienie jeśli w studium jest ziemia zapisana jako rolna.

Podasz podstawę prawną? E, na pewno nie.
4. Ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych.
5. Studium nie jest aktem prawa miejscowego.

Nikt nie patrzy na studium wydając decyzje, bo nie jest to prawo i nie ma po temu podstaw. Jedynie MPZP ma być zgodny ze studium. Ale żadna decyzja o odrolnieniu, WZ czy PNB nie ma prawa być odnoszona do studium.


Poza tym zawsze można złożyć wniosek o zmianę w planie.

Oj można. Trochę wniosków w ciągu ostatnich 5 lat napisałem. Najpierw o przystąpienie do opracowania nowego MPZP. Ale jak grochem o ścilanę. Więc gdzieś po trzech latach kupiłem niedaleko działkę budowlaną. Ale w końcu aktualizacja MPZP dla okolic mojej działki ciągle leśnej za kasę "komitetu mieszkańców" wystartowała i pisałem wnioski o konkretne zapisy w nim. Plan ciągle się produkuje ale nie mam żadnej informacji (a regularnie zaglądam do BIP swojej gminy) jakoby którykolwiek z wniosków został uwzględniony. Wniosków całe szafy (oczywiście nie tylko moich).
Podstawowy to objęcie moje prywatnej drogi - bo inaczej ładne parę hektarów działek budowlanych będzie miało jedyny dojazd po mojej drodze gruntowej, nieutwardzonej.

Pewnie, że bezsensowne wnioski (np. o wydanie WZ) można pisać. Można się urobić po pachy i nawet za łapówkę dostać WZ (tak, znam taki przypadek z moich okolic). Tyle, że sama działka budowlana to pół sukcesu. Trzeba jeszcze do niej doprowadzić co najmniej prąd. Woda też by się przydała. I na tym ten przypadek się zakończył. Chyba kilkanaście lat SSO jest siedzibą libacji alkoholowych, bo na tyle inwestorowi starczyło zapału na agregacie.
Do tego nowy MPZP będzie podstawą do unieważnienia WZ jeżeli przewiduje inne warunki art. 65 Ustawy o planowaniu.... Więc można się narobić i nawet nagiąć rzeczywistość łapówką czy perswazją, a dalej tkwić z ręką w nocniku.
A energia dalej potrzebna będzie do budowania.

Kaizen
29-09-2017, 23:23
Podaj podstawę prawną tego co sam piszesz

Podałem. Wytłuściłem.

W Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego jest odwołanie do MPZP i ani słowa o studium.
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) „nieruchomości rolnej” – należy przez to rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na
obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne;

W Ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych analogicznie:
Art. 7. 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

I również ani słowa o studium.

Dorównaj do tego poziomu.

Kaizen
29-09-2017, 23:54
o
oraz Ustawę o ochronie gruntków rolnych i leśnych (w szczególności art 7 u 1.)

Żebyś daleko nie musiał szukać, to możesz wziąć cytat z mojej odpowiedzi którą wysłałem zanim to dopisałeś i wytłuść "studium" skoro tam gdzieś widzisz. Bo chyba odróżniasz studium od MPZP?

Błądzić - rzecz ludzka. A o czym świadczy impregnacja na argumenty?

Kaizen
04-10-2017, 18:29
Jeśli mi nie wierzysz to tutaj znajdziesz opinię specjalistów.
http://mojbiznesnieruchomosci.pl/co-oznacza-przeznaczenie-dzialki-w-studium/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmojbiznesnieruchom osci.pl%2Fco-oznacza-przeznaczenie-dzialki-w-studium%2F)


Chociaż to anonimowy artykuł, więc nie wiem z czego wnioskujesz, że specjaliści go napisali, to prawdę piszą:
Podsumowując. Studium nie jest aktem prawa miejscowego, a więc na jego podstawie nie następuje żadna zmiana przeznaczenia terenu. Studium jest wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które nie mogą być sprzeczne z ustaleniami Studium.

Decyzje o warunkach zabudowy nie muszą być zgodne ze Studium.

Dokładnie potwierdzają to, co próbujesz podważać.

Kaizen
04-10-2017, 22:13
jedynie uchwalenie MPZP może spowodować że będzie się można na tym terenie pobudować po zmianie przeznaczenia gruntu..

Masz wyraźnie napisane, że WZ nie muszą być zgodne ze studium. I że MPZP musi być zgodne ze studium. Więc nie może mieć innego zapisu. I to jedyne (MPZP) na co ma wpływ studium.
Jeżeli w jakiejkolwiek decyzji jakikolwiek urząd powoła się na zapisy studium (które NIE JEST AKTEM PRAWA) to szanse na skuteczne zaskarżenie takiej decyzji graniczą z pewnością.

EOT z mojej strony. Bo nikt Ci nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

agb
04-10-2017, 22:23
IMO gadacie o dwóch innych rzeczach. Jeden udowadnia, że WZ nie musi być zgodne ze studium, a drugi, że dla konkretnych typów gruntów WZ nie uzyska...

agb
04-10-2017, 22:24
I znowu bajki pleciesz.
Bo gmina z pewnością odmówi wydania WZ-ki jeśli teren jest gruntem co najmniej IIIa klasy albo lasem.
Zaskarżanie takiej decyzji gminy będzie startą czasu i pieniędzy.

Zaraz, zaraz... klasy IIIa lub lasem w ewidencji gruntów, czy studium?

agb
04-10-2017, 22:39
Nie wypowiem się o ziemi rolnej bo się nie znam. W przypadku lasów ustawa mówi


Art. 7. 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
(...)
5) pozostałych gruntów leśnych
– wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
I ta decyzja wymagana jest przez lasy do wyłączenia z prod. leśnej. W przypadku braku MPZP owej zgody nie będzie. Więc tak jak mówisz WZ nic nie da. Z drugiej strony w gminie dowiedziałem się, że takie zgody dawno zanim MPZP powstały wydawane były indywidualnie. Więc nic nie jest białe, albo czarne.

Jako ciekawostka dodam, że zgoda marszałka niekoniecznie w praktyce się pokrywa z tym co jest w MPZP :rolleyes: