PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł na pellet



tobikkox
28-09-2017, 20:45
Witam, potrzebuje pomocy w znalezieniu kotła na pellet. Najlepiej w pełni zautomatyzowany, o niewielkich gabarytach (niski) - ponieważ kotłownię mam niską około 164 cm wysokości. Dom do ogrzania to 100 m2.

Puławiak
28-09-2017, 21:27
Red Compact, Red Performa, Edolkamin Laguna P, Edilkamin Termika

michalwa
28-09-2017, 22:46
Czy Edilkamin Laguna P bardzo odstaje w ocenie ogólnej od Red Compact?

Puławiak
29-09-2017, 06:38
A dlaczego ma odstawać ?

michalwa
29-09-2017, 13:53
Pytałem tak ogólnie. Sterowanie np. nie dopatrzyłem się w instrukcji jak działa modulacja mocy kotła, czy jest możliwość ograniczenia mocy maksymalnej lub podniesienie minimalnej?.Albo czy jest możliwość korekty paliwa lub wentylatora? Też rozglądam się za peleciakiem i Edilkamin cenowo wygląda bardzo dobrze. Biorę pod uwagę jeszcze Biawar Compact 12. Red Compact ze względu na brak automatycznego czyszczenia palnika odpada.

tobikkox
29-09-2017, 18:13
Jak dla mnie Redy za wysoka cena (myslalem o kwocie 10-13 tys max) o a Edilkaminy za małe zasobniki na paliwo - wolałbym okolo 200 kg. Zaraz poczytam co oferuje Biawar.

A co myślicie o DEFRO KOMPAKT EKOPELL albo DEFRO DELTA EKOPELL??

karoka65
29-09-2017, 22:36
Witam, potrzebuje pomocy w znalezieniu kotła na pellet. Najlepiej w pełni zautomatyzowany, o niewielkich gabarytach (niski) - ponieważ kotłownię mam niską około 164 cm wysokości. Dom do ogrzania to 100 m2.
Poczytaj przepisy co wysokości kotłowni.
A najniższym kotłem jaki znam jest RBR Eko Bio, jeśli masz dach na chałupie i okna w miarę szczelnie ogarnie to 9kW

pietro222
30-09-2017, 12:29
Mam taki sam kociołek ,narazie nie narzekam w środku wyłożony jest płytami szamotowymi, powierzchnia wymiennika duża( 5 klasa) ma mechanizm mechanicznego czyszczenia wymiennika , normalny dość porządnie zbudowany kocioł w normalnej cenie, polecam

pietro222
30-09-2017, 12:34
RBR eco bio https://www.facebook.com/minertu.eu/photos/pcb.1843516515977889/1843516459311228/?type=3&theater

Puławiak
30-09-2017, 18:02
Pytałem tak ogólnie. Sterowanie np. nie dopatrzyłem się w instrukcji jak działa modulacja mocy kotła, czy jest możliwość ograniczenia mocy maksymalnej lub podniesienie minimalnej?.Albo czy jest możliwość korekty paliwa lub wentylatora? Też rozglądam się za peleciakiem i Edilkamin cenowo wygląda bardzo dobrze. Biorę pod uwagę jeszcze Biawar Compact 12. Red Compact ze względu na brak automatycznego czyszczenia palnika odpada.

Ale palenisko czysci sie automatycznie wydmuchem i to działa. A jak działa modulacja - płynnie i nie ma potrzeby tam grzebać. Oczywiście jest możliwość zmiany parametrów w menu technicznym ale na szczeście zabezpieczone hasłem - do grzebania kombinowania ustawiania jest dużo Rodzimych konstrukcji. Te wynalazki są na szczeście dobrze skonfigurowane fabrycznie i tak naprawdę regulacja jest tylko dla serwisanta i to najlepiej z analizatorem o ile jest oczywiście taka potrzeba.

michalwa
01-10-2017, 08:49
Ale przy gorszej jakości pellet sam nadmuch raczej nie wystarczy.

Puławiak
01-10-2017, 08:58
Ale przy gorszej jakości pellet sam nadmuch raczej nie wystarczy.

Z "gorszej jakości" pellet to ciekawe pojęcie i bardzo głębokie. Dla mnie to będzie pellet o mniejszej kaloryczności i o wiekszej zawartości popiołu dla sprzedawcy pelletu to będzie np mieszanka trocinowo - piaskowa w proporcjach 50/50 i z taki nic sobie nie poradzi nawet mechaniczne czyszczenie się zapycha i zaciera i wtedy masz wiecej szkody niż pożytku z czyszczenia mechanicznego. To niestety trudny temat. Pellet pewinien być czysty bez zanieczyszczeń mineralnych i wtedy nie ma problemu, poradzi sobie z nim czyszczenie mechaniczne i dobrze zrobiony wydmuch, czy np oczyszczanie pneumatyczne.

Robinson74
02-10-2017, 14:36
Puławiak, a co poleciłbyś do domu ok. 300m2, o mocy ok. 20kW. Wskaż może chociaż nazwy producentów, modele przeglądnę sam.
Chodzi mi o typowy peleciak z palnikiem peletowym, ze sterowaniem, które obsłuży CO, CWU, podłogówkę i kaloryfery.
Zależy mi na wygodzie użytkowania, niezawodności i dobrym serwisie.

Barliniak
02-10-2017, 14:55
Puławiak, a co poleciłbyś do domu ok. 300m2, o mocy ok. 20kW. Wskaż może chociaż nazwy producentów, modele przeglądnę sam.
Chodzi mi o typowy peleciak z palnikiem peletowym, ze sterowaniem, które obsłuży CO, CWU, podłogówkę i kaloryfery.
Zależy mi na wygodzie użytkowania, niezawodności i dobrym serwisie.

Patrz drugi wpis w tym temacie;)

Puławiak
02-10-2017, 15:29
i inne wpisy w rożnych tematach o pellecie wałkowane było już tysiące razy

drakan83
02-10-2017, 16:07
A co myślicie o nowym kotle na pellet Stalmark-a EKO SILVER?

http://www.stalmark.pl/eko-sfera/eko-silver.html
http://www.stalmark.pl/userfiles/file/kotly/KARTY_KATALOGOWE_PL/KARTA_EKO_SILVER_A4_03.pdf

Barliniak
02-10-2017, 22:11
Tak na szybkiego bez zagłębiania się .Czopuch dla 14kw fi 180 uuuuuuuu grubo a w dtr dla 24kw 160 więc nie wiadomo jakie w końcu te fj.Jaki by nie był jest byczy jak na peleciaka. Przekrój kotła tzn.słabo widać jak z czyszczeniem.Na Twoim miejscu ogólnie dał bym sobie spokój przestał kombinować i liczyć na cuda techniki podjechał do Aldomu i zamówił Lagunę :rolleyes:

drakan83
02-10-2017, 23:14
Barliniak ja o Aldom cały czas pamiętam i na pewno tam się wybiorę jak już będę miał kupować kocioł :) ale tak jak piszesz...cały czas "kombinuje", może za dużo :). Tak na marginesie z ciekawości mam pytanie: 1. czym różni się Laguna od Termiki? tzn, lepiej dołożyć do Laguny, jeśli tak to czemu (np. zasobnik mają taki sam, na reszcie się nie znam)?
No i na stonce gwarancja na termike to 5 lat, na lagune 2 lata...spora różnica

Puławiak
03-10-2017, 06:42
Barliniak ja o Aldom cały czas pamiętam i na pewno tam się wybiorę jak już będę miał kupować kocioł :) ale tak jak piszesz...cały czas "kombinuje", może za dużo :). Tak na marginesie z ciekawości mam pytanie: 1. czym różni się Laguna od Termiki? tzn, lepiej dołożyć do Laguny, jeśli tak to czemu (np. zasobnik mają taki sam, na reszcie się nie znam)?
No i na stonce gwarancja na termike to 5 lat, na lagune 2 lata...spora różnica

Laguna jest nowym kotłem kotłem który zastąpił beringi itd. Różnice w konstrukcji i wyposażeniu. tak w skrócie to Laguna to kocioł z full opcja, optymalizacja procesu spalania popielnik z kompresją, automatycznie czyszczony wymiennik, mechaniczne czyszczenie rusztu itp. Termika w wersji orginalnej to prosty kocioł z wydmuchem czyszczeniem recznym wymiennika bez optymalizacji procesu spalania, Nie mylić tej termiki która jjest w aldomie bo z tego to tylko pudło i obudowa zostałą. Sprowadzany jest golec i do niego wkładany sterownik pluma itd. Chcesz termikę w oryginale to pisz na priva.

drakan83
10-10-2017, 07:32
No to jeszcze inne pytanie :)
Laguna czy Red Compact? Za i przeciw, zalety i wady...czemu ten a nie ten drugi?

Slawko123
10-10-2017, 19:49
a myślałeś może o takim pellux compact touch 12?
Sam sie zastanawiam nad nim, ale mało opinii jest na jego temat.

drakan83
11-10-2017, 12:41
myślałem...ale myślałem też o wielu innych (najbardziej Defro Sigma EkoPell, Pereko KSP Pellet i Granpal Eco ze względu na to, że mają spore zasobniki na pelet i budowe w miare ok, dodatkowo KSP Pelet kosztuje niecałe 11k)...ale najbardziej odkąd czytam fora podszedł mi Red Compakt ze względu na same dobre opinie (teraz doszła Laguna P Edilkamin), mimo że mają małe zasobniki na pelet...tylko że dalej myśle o innych kociołkach, bo ta cena Red-a jest za duża jak dla mnie. No i serwis ma dla mnie duże znaczenie jak by było coś nie tak...Red i Laguna mam niedaleko siebie autoryzowanych sprzedawców i serwisantów...myślałem też o Simpelu i Ecofire, też mają dobre opinie...ale ich autoryzowanych sprzedawców czy serwisantów nie znalazłem w okolicy. Co prawda mógłbym kupić któryś kocioł np. przez internet, ale czy mi go lokalni hydraulicy dobrze zamontują...tego nie wiem, a różnie z nimi jest i nie wiedzą ile brać - ceny z kosmosu za samą robote...większość znam i wole polegać na kompleksowej usłudze sprzedaż/montaż/serwis (pierwsze uruchamianie jeśli jest wymagane)...wtedy nie ma przerzucania się kto coś nie tak zrobił albo czy to wina kotła czy hydraulika

Robinson74
11-10-2017, 19:13
myślałem...ale myślałem też o wielu innych (najbardziej Defro Sigma EkoPell, Pereko KSP Pellet i Granpal Eco ze względu na to, że mają spore zasobniki na pelet O jakiej wielkości zasobniku myślisz?
Do Red Compact na pewno jest dodatkowa nadstawka 45kg za ok. 500zł.
Nie pamiętam, czy do Laguny P też jest czy nie.

Slawko123
11-10-2017, 19:26
do pelluxa mozna dać zasobniki dedykowane 200l lub 350-500l pasujace ale inny wyglad

drakan83
11-10-2017, 20:29
O jakiej wielkości zasobniku myślisz?
Do Red Compact na pewno jest dodatkowa nadstawka 45kg za ok. 500zł.
Nie pamiętam, czy do Laguny P też jest czy nie.

Biorąc po uwagę dobre opinie Red-a, zasobnik bym przełyknął :)...ale mam dom budowany na początku lat 90-tych, nie jest tak energooszczedny jak obecne i wiem, że będzie troche więcej palił, że tak motoryzacyjnie powiem :) i będe musiał częściej uzupełniać zasobnik.

Barliniak
12-10-2017, 13:53
Biorąc po uwagę dobre opinie Red-a, zasobnik bym przełyknął :)...ale mam dom budowany na początku lat 90-tych, nie jest tak energooszczedny jak obecne i wiem, że będzie troche więcej palił, że tak motoryzacyjnie powiem :) i będe musiał częściej uzupełniać zasobnik.Uzupełnienie zbiornika peletem to bajka i trwa 3-5min .Natomiast wyczyszczenie takiego pereko trwa dłużej i mniej przyjemnie:D Wyobraź sobie ściągasz tą klapę u góry i wachlujesz wyciorem(piec nie posiada wentylatora wyciągowego) to dopiero jest zadyma w kotłowni:yes: Szwagrowi poleciłem reda kupił i jest mega zadowolony.Wcześniej miał śmieciucha Veismana za 4tyś:bash: pieniądze wywalone w błoto.Piec przewymiarowany no i zapychanie komina systematycznie.Zobaczyłem jak wygląda czyszczenie tego pieca RED i porównałem do mojego defro:( Jest różnica.Lagunka ma z kolei kompresję popiołu także też fajna sprawa tylko chyba jest na 6mmm pellet .Pellux miał problem ze spiralką transportującą która potrafiła się wygiąć i przysporzyć trochę problemów aż sprawdziłem u siebie bo tu jakiś "fachowiec" od pomp ciepła czy eko syfu się tu udzielał i wypominał to w peleciekach.Niestety w defro jest to stalowa rurka i na niej spiralka także aby to wygiąć trzeba by kamieni nasypać.Drakan to ile Ty masz tych metrów do ogrzania i jaką temp. preferujesz że się tak tego dosypywania boisz:D?

Slawko123
12-10-2017, 14:17
.......Pellux miał problem ze spiralką transportującą która potrafiła się wygiąć i przysporzyć trochę problemów ............no tak, tylko to jest oddzielna część pieca i kupuje się osobno(część zasobnika), a sam piec? Dpytuje sie, bo sąsiad kupił pelluxa 200 touch i jest zadowolony. dla mnie taki za duży, ale ta 12 podoba mi się, zwłaszcza sterownik pluma(taki sam jak w tym touch200)

drakan83
12-10-2017, 14:26
.Drakan to ile Ty masz tych metrów do ogrzania i jaką temp. preferujesz że się tak tego dosypywania boisz:D?

160 użytkowej i 70 piwnicy, która jest w całości ponad terenem. Ściany pow. uzytkowej mam całkiem całkiem, 24cm, 5 cm wełny i cegła dziurawka...ale ściany piwnicy to 36 cm zwykłej cegły. Z tym dosypywaniem to nie taki problem by był...teraz i tak latam kilka razy dziennie do śmieciaka...więc to bardziej taki detal :)

Barliniak
12-10-2017, 15:47
no tak, tylko to jest oddzielna część pieca i kupuje się osobno(część zasobnika), a sam piec? Dpytuje sie, bo sąsiad kupił pelluxa 200 touch i jest zadowolony. dla mnie taki za duży, ale ta 12 podoba mi się, zwłaszcza sterownik pluma(taki sam jak w tym touch200)
To że osobno się kupuje nie zmienia faktu że spiralka może się wygiąć.Tutaj masz temat z innego forum na temat pieca Biawara https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16920-kocioł-pelmax-nibe-biawar-opinie-użytkowników/page-9 Sterownik w piecu to byłby fajny jak by miał tylko start/stop i ustawienie zadanych temp.na CO i CWU reszta zbyteczna.Chodzi mi tu o nastawy spalania,przedmuchy,czas podawania itp. No chyba że jesteś przeszkolony w zakresie ustawiania tego typu parametrów ale nie sądzę :) więc możliwością grzebania w rozbudowanym sofcie możesz tylko sobie zaszkodzić niż pomóc.Wzorem do naśladowania jest tutaj Windhager ,tak jak w aucie z salonu wciskasz guzik i jedziesz :)

Barliniak
12-10-2017, 15:58
160 użytkowej i 70 piwnicy, która jest w całości ponad terenem. Ściany pow. uzytkowej mam całkiem całkiem, 24cm, 5 cm wełny i cegła dziurawka...ale ściany piwnicy to 36 cm zwykłej cegły. Z tym dosypywaniem to nie taki problem by był...teraz i tak latam kilka razy dziennie do śmieciaka...więc to bardziej taki detal :) To widzę żeś zahartowany w boju wiec przesiadkę na peleciaka na pewno docenisz w porównaniu do tych co mają pompki ciepła nic dotknąć nie chcą oprócz swojego dotykowego ekranu i łazić pod krawatem:p Na jakie spalanie liczysz i jaką temp.chcesz utrzymywać?Rozumiem że piwnicy nie grzejesz.:no:

Slawko123
12-10-2017, 18:19
widzę, ze zachwalają tego Biawara.

drakan83
12-10-2017, 18:23
Piwnice troche grzeje, musze, bo inaczej by mi pizgało na parterze...w zimę piwnica jest najzimniejsza właśnie przez ściany, strop nad piwnicą nie jest ocieplony, więc musze grzać (chociaż nie tak jak część mieszkalną), a docieplić go za bardzo nie mam jak, bo jest niska.
Co do spalania to powiem tak, w tamtą zimę spaliłem 5t węgla i między 5-10 metrów drewna, głównie na jesień i wiosne żeby codziennie przepalić. 4000 za węgiel +- 1000 za drewno. Drewno kupowałem z lasu, załatwiałem transport, pilarza, potem sam rąbanie i wożenie...wiadomo że to kosztuje, o czasie już nie wspominam ile to zajmuje, masakra.
Co do spalania, to nie wiem czego się spodziewać, ale podoba mi sie to, że w sezonie wiosenno/jesiennym komfort będzie nieporównywalny, jeśli chodzi o przepalenie, wygoda, czystość...standardowe zalety jakie daje pellet...to mnie przekonuje. Wiadomo że będzie troche drożej, ale bez roboty, z wolnym latem od rypania się z drzewem i cały czas komfort cieplny jednej temperatury (21-22 stopnie). Teraz mam tak, że jak napale to mam żer tropików.
Na marginesie napisze że mieszkałem rok temu w domu z kotłem na ekogroszek, wiadomo, wygodniej niż w śmieciaku, ale bałagan, syf pył itd itp...że wole troche więcej zapłacić i wziąść kociołna pellet. Chociaż na 100% decyzji z żoną jeszcze nie podjęliśmy, ale tak na 80% jeśteśmy na dzień dzisiejszy zdecydowani na pelet

rafcioa4
13-10-2017, 07:32
Na marginesie napisze że mieszkałem rok temu w domu z kotłem na ekogroszek, wiadomo, wygodniej niż w śmieciaku, ale bałagan, syf pył itd itp..

Hej kolego, nie przesadzasz trochę. Zapraszam Cię do mojej kotłowni. Wiadomo, że pellet to czystsze paliwo ale z tym ekogroszkiem tragedii nie ma:wiggle:.

drakan83
13-10-2017, 08:22
Nie no, nie chodzi mi o to, że jest tak samo jak przy śmieciaku, ale czysto też nie jest

Barliniak
13-10-2017, 15:39
Drakan musisz ocieplić piwnicę tylko nie mów że się nie da:yes: chociaż piąteczka styro na suficie albo więcej.Widziałem też że robią natrysk pianką.Ocieplenie się opłaca no i zejście do tej piwnicy też przegroda musi być.Jak to ogarniesz to powinieneś się zmieścić w 4-5,5t za sezon.W Metalicu w Stargardzie można było oglądnąć Biawara,Elektrometa na żywo i porównać do Tekli.Pamiętaj abyś oglądając pomyślał o czyszczeniu tego czy owego pieca bo właśnie tu jest duża różnica pomiędzy piecami o algorytmach i innych udogodnieniach nie wspominając.

Barliniak
13-10-2017, 15:52
Hej kolego, nie przesadzasz trochę. Zapraszam Cię do mojej kotłowni. Wiadomo, że pellet to czystsze paliwo ale z tym ekogroszkiem tragedii nie ma:wiggle:.
Nic a nic nie przesadza jeśli będziesz miał peleciaka z kompresja popiołu , pionowym wymiennikiem i wentylatorem wyciągowym spalin to różnica spora w obsłudze i czystości bo jeśli wunglak z dołożonym palnikiem to różnica będzie niewielka.

drakan83
13-10-2017, 18:49
Drakan musisz ocieplić piwnicę tylko nie mów że się nie da:yes: chociaż piąteczka styro na suficie albo więcej.Widziałem też że robią natrysk pianką.Ocieplenie się opłaca no i zejście do tej piwnicy też przegroda musi być..

No właśnie myślimy nad ociepleniem piwnicy, ale ścian 5 cm styropianu, akurat byśmy wtedy na elewacji zrównali się częścią mieszkalną. Co do przegrody to żeby ją zrobić z regipsów na stelażu, bo schody do piwnicy mamy niezabudowane.
Co do kotłów, to na razie mam 3 faworytów: Red-a, Defro Sigma EkoPell i Lagunę.

Barliniak
13-10-2017, 20:35
Koniecznie musisz ocieplić inaczej będziesz wagonami ten pellet sypał:) W dużej mierze to zimno z piwnicy przychodzi także na sufit w piwnicy też nie żałuj .To się zwraca w opale i to realnie.Coś tak przeczuwam ,że to defro wybierzesz 12kw ze względu na spory zbiornik chyba 160kg.Ostatnio zamówiłem do siebie pelet w cenie 850zł/t z firmy Kaczkan i w 15-20min 2t było wrzucone w garażu przez 2 osoby:D gdzie przy węglu spędzaliśmy 2-3h aby go wrzucić .Oczywiście brykiet był luzem.

rafcioa4
14-10-2017, 07:27
bo jeśli wunglak z dołożonym palnikiem to różnica będzie niewielka.

Właśnie o tym piszę ale nawiązując do problemu kolegi Drakan - piszesz, że jak napalisz w kotle to masz żar tropików. Mam takie pytanie , czy na grzejnikach masz zawory termostatyczne czy zwykłe kulowe. Jeżeli zwykłe kulowe to do wymiany i to koniecznie. Wiem, że to trochę kosztuje ale naprawdę warto. Nie dość, że zaoszczędzisz na opale to jeszcze zyskasz komfort cieplny. Kiedyś miałem ten sam problem, wyrzuciłem wszystkie zawory kulowe i wstawiłem termostatyczne - różnica ogromna. I to co pisze Barliniak, sufit piwnicy chociaż 5-ką styropianu i to zejście do piwnicy odgrodzić.

drakan83
16-10-2017, 11:43
Może troszke podkolorowałem, ale mam ciepło :), a całkiem przykrecić grzejników jednak nie moge, bo jak załaduje wegla to mi temperatura skoczyć może za bardo do gory...termostaty mam oczywiście. Zejście do piwnicy zabuduje, nie ma wyjścia :)

Konsultant marki Buderus
16-10-2017, 12:03
Puławiak, a co poleciłbyś do domu ok. 300m2, o mocy ok. 20kW. Wskaż może chociaż nazwy producentów, modele przeglądnę sam.
Chodzi mi o typowy peleciak z palnikiem peletowym, ze sterowaniem, które obsłuży CO, CWU, podłogówkę i kaloryfery.
Zależy mi na wygodzie użytkowania, niezawodności i dobrym serwisie.

Witam,

W sprawie wyboru sprawdzonego kotła na pellet do budynku ok. 300m2 zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus. Znajdują się w niej m.in. kotły na pellet z rodziny Logano z automatycznym podajnikiem paliwa lub przeznaczone do załadunku ręcznego. W kotle mogą być spalane różne rodzaje paliw stałych, takie jak: pellet, ekogroszek oraz węgiel brunatny. Sterownik kotła umożliwia w standardzie kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego) oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej i obsługę pompy cyrkulacyjnej.
W celu doboru kotła, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka na podstawie miejsca ich lokalizacji. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. Lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

newcastle26
25-10-2017, 21:04
Dla zainteresowanych/zastanawiajacych sie nad Laguna - jutro dlugo oczekiwany montaz. Potestuje to dam znac jak sie sprawuje. Jesli nic nie kupisz do tej pory to chetnie podziele sie swoimi spostrzezeniami. Mam nadzieje ze dokonalem dobrego wyboru :):)

Robinson74
25-10-2017, 21:31
Chętnie poczytam. Wrzuć też potem zdjęcia (nawet z montażu).

zachariasz
26-10-2017, 10:01
Niezła strona z kotłami - znacie już https://www.gieldakotlow.pl/ na mój gust niezły pomysł ktoś miał bo fajne ułatwienie dla szukajacych kotła

Barliniak
26-10-2017, 11:48
Niezła strona z kotłami - znacie już https://www.gieldakotlow.pl/ na mój gust niezły pomysł ktoś miał bo fajne ułatwienie dla szukajacych kotła
Chyba największy żart tego tygodnia :jawdrop:

newcastle26
30-10-2017, 08:36
Witam. Laguna stoi od czwartku wieczorem :) (wielkie podziekowania dla kolegi Puławiak)
Pierwsze wrazenia jak najbardziej pozytywne. Nie tylko wizualne :)
Po pierwszych, drobnych problemach (typu zawieszenie peletu) wszystko smiga jak nalezy. Nie wyskakuja bledy, piec sie nie wylacza. Pieknie sie rozpala i w domu cieplo :)
Na razie poszlo mi ok 30 kg na dobe. Ale przyznam sie ze raz ustawialem na 20 stopni w domu, raz na 25 :) Chcialem popatrzec jak to wszystko dziala.
Jak rozpala, jak wygasza ot, nowa zabawka to trzeba sie pobawic :)
Bardzo zastanawia mnie jak to bedzie kiedy pellet bedzie sie konczyl, bo jak narazie zostaje go troche wiecej na koncu zasobnika. I ciekawe czy bedzie zlatywal do konca. A wogole to zasobnik faktycznie troche przymaly (tzn chodzi mi o to ze jakby go bylo drugie tyle to spokojnie na tydzien na narty mozna jechac :)). Wchodzi ok 60 kg.

Puławiak
30-10-2017, 14:42
Pellet to paliwo stałe i nie powinno być pozostawiane bez dozoru. Wiec zostawienie pracującego kotła pelletowego czy ekogroszkowego bez nadzoru i wyjechać na narty to tak trochę proszenie się o kłopoty mamy coraz nowocześniejszą automatykę lepsze zabezpieczenia ale Pańskie oko konia tuczy. Nowoczesne samochody też mają dużo róznych rozwiązań ale myślący kierowca dalej jest niezbędny.

Gladzik
04-11-2017, 21:05
Szkoda ze wczesniej nie zagladalem tu na forum i nie poczytalem paru widomosci na temat piecy na pellet.
pod koniec wrzesnia zamontowali mi fachowcy kociol EcoVarma - ecofire 14kw. dom mam okolo 130m2 ocieplony,stolarka wymieniona.
jak na razie jestem mega zadowolony z dzialania pieca. Super dziala z pogodynka, obsluga sprowadza sie do zaladowania pelletu i patrzenia jak to wszystko dziala :D
wygoda i czystosc jest nie do porownania z piecem na wegiel(czyli wszystko)

...
Bardzo zastanawia mnie jak to bedzie kiedy pellet bedzie sie konczyl, bo jak narazie zostaje go troche wiecej na koncu zasobnika. I ciekawe czy bedzie zlatywal do konca....

u mnie w zasobniku zlatuje wszystko ;) jak zabraklo to piec sie wygasil i komunikat brak paliwa :D
oczywiscie zasypalem zbiornik, uruchomilem podajnik zeby pellet dolecial do palnika i odpalilem piec.
przy okazji wyczyscilem popielnik z popiolu ;)

newcastle26
06-11-2017, 06:38
No u mnie troche zostalo. Ale w pelecie mialem tez taki pylek wiec moze i to troche go przytrzymalo. Jesli mialbym ocenic kilogramowo to mysle ze nie wiecej jak ze 3 :)
Piec, tak jak u Ciebie, oczywiscie sie wygasil i zakomunikowal brak paliwa. I tak jak piszesz, wygody przy tych piecach a weglowych nie ma nawet co porownywac :):)
Jak u Ciebie z iloscia spalonego pelletu?

Gladzik
07-11-2017, 19:30
ten pylek tez mam. Wszystko zalezy skad pellet, jeden ma wiecej drugi mniej.
najgorszy to byl pellet z leroya, ktorego kupilem 2 worki w sobote wieczorem po uruchomieniu pieca.
Piec uruchomilem 22-09-2017 i do dzis wyszlo mi 600kg. wiadomo na poczatku grzalo tylko w nocy jak wchodzil w tryb zimowy a w dzien tylko wode uźytkową jak wchodzil w tryb letni. Od jakiegos czasu juz tylko zimowy tryb ;)
sprawdzalem rozne pellety i z jednych robia sie spieki z drugich nie. Szukam rozwiazania optymalnego.
Na poczatku mialem ustawienie standardowe, jakie podobno jest najbardzej "popularne" w piecach jakie uruchamiali.
Oczywiscie przeszkolil mnie gdzie co i jak moge zmieniac zeby wyregulować wg swoich potrzeb.
Zaraz po pierwszej nocy musialem obnizac bo nie szlo wytrzymac w domu. teraz mam tak poustawiane ze w calym domu mi trzyma 21-22 stopnie co jest dla mnie idealne. Powiem tak: skoro moja zona nie narzeka ze jej zimno, nawet mowi ze musi zmienic koldre zimowa na jakas mniej ciepla to jest ok xD

newcastle26
08-11-2017, 08:26
Zona zadowolona - wiadomo, rzecz najwazniejsza :D:D
U mnie 300 kg peletu poszlo w 13 dni. Dzis jest wlasnie 13 dzien od uruchomienia. Ale tez troche sie "bawilem" piecem :)
Jednego dnia moja corka zostawila na termostacie 25 stopni na caly dzien :)
Narazie sporo tego idzie.
Poki co mam caly czas ten sam pellet. Nie probowalem innych. Ale w domu mam naprawde cieplo.
Biorac pod uwage ok 180-190 m do ogrzania i brak ocieplonego dachu to i tak liczylem ok 1 tony na miesiac. Ale dachem zajme sie dopiero w przyszlym roku. Pewnie bedzie troche oszczedniej :)

eliks
21-03-2018, 13:16
Witam wszystkich,
Najbardziej podobają mi się rozwiązania Włoskie. Mają zupełnie inną kulturę pracy, w porównaniu do Polskich rozwiązań, a dodatkowo co mnie bardzo zaskoczyło nie ma w nich skomplikowanych nastaw. Wg mnie jeśli kocioł na pellety to tylko Włoski - przynajmniej na tą chwilę. Polscy producenci, których szanuję, jeszcze nie doszli do tego poziomu. Wiem co mówię, bo zamontowałem też kilka rodzimych produktów i broń borze, nie mówię, że polskie jest złe, ale wg mnie włoskie w pellecie jest lepsze. Marek nie będę wymieniał, bo nie chcę nikogo reklamować, ale jeśli ktoś na poważnie zastanawia się nad kotłem pelletowym, to warto wziąć pod lupę włochów :)
To możesz przybić piątkę z Puławiakiem. Ja nie instaluje ale jestem tego samego zdania. Pisałeś gdzieś o Redach, zobacz sobie jeszcze kotly Edilkamin np. Laguna P.

Puławiak
21-03-2018, 13:53
Przedstawiciel jest tylko handlowcem i na samych urządzeniach się nie zna - powinien sie znać instalator, a serwisant to już chyba oczywiste niestety często za dystrybucję i serwisowanie biorą się ludzie przypadkowi którym zależy tylko na sprzedaży i zrobieniu kasy. ich nie interesuje zapewnienie serwisu czy części zamiennych. U mnie to wygląda tak że po sprzedaży drugiego urządzenia danego producenta już płaczę o części zamienne i np do Laguny mam komplet części zamiennych a będę się starał o części zamienne też do innych produktów tego producenta. Tak jak mam części do Reda tak mam i do Edilkamina itd. Wiec jak potrzebujesz jakiś części czy porady technicznej to zapraszam

Puławiak
21-03-2018, 15:37
To takie życzenie tylko zobaczysz teraz ile firm weźmie sie za import bez doświadczenia w urządzeniach grzewczych i pelletowych. Ruszają dofinasowania i jest kasa do zgarnięcia z rynku to i chętni sie pojawia na tą kasę. A o którym importerze piszesz ? A edilkamin nie ma importera w PL w ma zatrudnionych tylko kilku handlowców którzy mają za zadanie współpracować z firmami które importują produkt bezpośrednio. No i listę serwisantów na poszczególne regiony - co prawda teraz się to zmieni trochę. A z serwisantami jak wszędzie bywają lepsi i gorsi.