PDA

Zobacz pełną wersję : Pilarka tarczowa ręczna - jaka moc?



grzeniu666
28-09-2017, 22:38
Rozglądam się za pilarką tarczową ręczną. Będzie mi potrzebna do przycinania min. sklejki, może grubości nawet 30mm. Do moich zastosowań wydajność czy trwałość nie jest priorytetem, bardziej względna precyzja i cena (no i bezpieczeńtwo). Cięte krawędzie chciałbym ładne (będą widoczne, meble).

Czy do tego jest potrzeba jakaś szczególnie duża moc? Czy pilarka 1200-1400W starczy? Z tańszych widzę Einhella TH-CS 1400 (ukośnica, wkrętarki się sprawdzają), albo np. Ryobi RWS1250 (ładny kolor :) ). Tarcza oczywiścia będzie jakaś właściwa (np. https://www.globus-wapienica.eu/podzial_ze_wzgledu_na_narzedzia.25.32.pily_serii_l l_cut_electro.266.html ?).

Dodatkowa wątpliwość - jaka średnica wew. będzie najlepsza (zew. to jak sądzę 190), 16, 20, 30 (obstawiam)?

ag2a
29-09-2017, 07:19
Jak chcesz meble robić to bez Festola będzie ciężko raczej

dzabij
29-09-2017, 08:20
Jeżeli ma być ładna krawędź cięcia to nie obejdzie się bez pilarki z podcinaniem, czyli bardzo profesjonalny sprzęt za grubą kasę. Używając pilarki ręcznej czy to będzie festool czy inna makita, jedna z krawędzi będzie zawsze mniej lub bardziej poszarpana. Przy sklejce wystarczy delikatnie sfazować krawędź papirem ściernym, natomiast przy płytach laminowanych wyszczerbienia w laminacię będą trwałe.

Przy pojedyńczych robotach najtaniej jest zamówić gotowe formatki w hurtowni płyt. Oczywiście pilarka jest niezbędna przy dopasowywaniu już na miejscu montażu. Najlepiej było by zaopatrzyć się w zagłębiarkę z dedykowaną listwą prowadzącą. Myślę że do amatorskich zastosowan wystarczy nawet Parkside z Lidla lub scheppach z sieci baumarketów.

Tarcze i frezy globusa - bardzo dobry wybór. Otwór nie ma znaczenia, większość producentów tarcz albo ma różne rozmiary albo dokłada pierścienie redukcyjne.

Mareks77
29-09-2017, 08:38
Jeśli płyty okleinowane to duża moc duża średnica tarczy oraz drobne zęby.

Jeśli meble i ogólnie drewno to polecam raczej ukośnice:
http://allegro.pl/metabo-ks-216-m-lasercut-kapowka-pilarka-ukosnica-i6856443748.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plasma_metabo&ev_adgr=Metabo&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=CjwKCAjw3rfOBRBJEiwAam-GsICJE0BXyCYh9NJSOXPJq2emmY8ltzEI2JWuWVsKyhZAu06Yf evRJhoC1JYQAvD_BwE

Lepsza z posówem:
https://www.mall.pl/ukosnice1/metabo-ukosnica-kgs-254-m-602540000?gclid=CjwKCAjw3rfOBRBJEiwAam-GsLQSteQfESredsw83nrJThyPGTyYqaVBgcFhk9mG7oPVPzpoL J80OBoCeBAQAvD_BwE

dzabij
29-09-2017, 09:44
Ukośnica jest super ale ma ograniczoną długość cięcia - relanie ok 20-30 cm. Do cięcia listew czy paneli podłogowych niezastąpiona, ale formatek na korpus mebla tym nie przytniesz.

Konto usunięte_1*
29-09-2017, 09:47
Jak chcesz porządny sprzęt nie do zajechania to polecam sparky , mam coś takiego kupiłem nie wiedząc co to za firma ot tak i okazało się że tego nie da się zajechać , pocieło już chyba z 100 kubików drewna głównie stare charpęcia z gwoździami z rozbiórki dachów ,podłogi stare , gałęzie cieńsze a końca nie widać

grzeniu666
29-09-2017, 13:28
Dziękuję za opinie i rady.

Najbardziej chodzi o sklejkę antypoślizgową. Płyty meblowe są tanie i za każdym razem idzie tego sporo, więc nie problem zamawiać na wymiar. Ale elementów z tej sklejki będę potrzebował jdenorazowo dużo mniej a i materiał droższy, więc za każdym razem brać całą płytę której zejdzie z ćwiartka na formatki trochę głupio, dlatego to wolałbym samemu docinać.

Nie wiem czy jakiś stolarz za rogiem by mi te sklejki podocinał dobrze, a jeździć do cywilizacji do płyciarzy aby docinać po kilka formatek ze sklejki (od ręki chyba nie zrobią) to hmm. No ale to chyba jednak mądrzejsze niż kupowanie Festoola na kilka małych robót (precyzyjnych, na prostsze sprawy przyda się częściej, ale tu super sprzęt całkiem zbędny).

Liczyłem (liczę) na to że zwykłą pilareczką + prowadnica DIY (łata czy profil alu, ściski) + dobra tarcza można to powoli ogarnąć.

Ukośnicę (z posuwem) mam na tarczę chyba 210/30, więc mając pilarkę 190/30 mógłbym tarcz użyć chyba również z tą ukośnicą (mniejsza średnica zew. chyba nie jest problemem, wew. już raczej tak). Może takiego bosza http://allegro.pl/najlepsza-pilarka-tarczowa-bosch-gks-190-1400w-fv-i6780050510.html bym jeszcze przebolał :)

PS. Czy zagłębiarka w jakiś względach ustępuje pilarce, czy to (upraszczając) pilarka z dodatkowymi "ficzerami"? Na pierwszy rzut oka wydaje się że nie ma osłony od spodu (więc w pewnych zastosowaniach mniej bezpieczna) i nie ma podparcia z jednej strony (więc w pracy bez prowadnicy mniej stablina).

grzeniu666
25-11-2017, 18:52
Koniec końców kupiłem zagłębiarkę Szepach 55mm + tarczę Globus LL Cut, i jestem z działania tego zestawu bardzo zadowolony (sądzę że tarcza tu robi swoje). Pewnie (w obsłudze) lepsze marki/modele mają przewagę, ale za tę kasę ideału nie oczekiwałem. Jak będę miał zbędne 2-3 stówki może dokupię szynę 1,4m (tymczasem łączona 2x70cm). Efekty jakie uzyskuję w pełni mnie satysfakcjonują (choć przy sklejce 30mm już się deczko męczy, 21mm spokojnie).
https://drive.google.com/file/d/1JbHENOof4WEubqaMzRloXA2Gw7hJOM-i/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1C0ZFMokf8h_KlSyFQIoGb9EMoLDsKtjg/view?usp=sharing
Jeszcze raz dzięki za rady i opinie (szczególnie @dzabij)! Dobrze, że mi pilarkę wybiliście z głowy :)

dzabij
26-11-2017, 17:31
Cieszę się że pomogłem ;-)

Samą prowadnicę do zagłębiarki możesz zrobić samodzielnie. Potrzeba odpowiedni odcinek jakiegoś cienkiego i mocnego materiału. Idealny był by pasek blachy aluminiowej taki jak oryginalna prowadnica ale wiem że może być ciężko aby taki pozyskać. O stal trochę łatwiej ale ciężka. Całkiem dobry był by również laminat HPL ale dostać też nie łatwo. Dlatego najlepsze i najłatwiejsze IMHO rozwiązanie to pasek sklejki o grubości jakieś 8mm lub laminowany panel podłogowy (tak, te najtańsze z laminowanego HDF). Do tego paska trzeba przykręcić płaskownik aluminiowy lub z nierdzewki o szerokości i grubości najbardziej zbliżonej do tego na oryginalnej prowadnicy. No i prowadnica dowolnej długości w zasadzie gotowa.

Ewentualnie, nie wiem jakiej szerokości jest stopa tej Twojej zagłębiarki ale można było by przerobić aluminiową łatę tynkarską (są nawet i 3 metrowe). Z tym ze one mają ok 10mm grubości i trochę się traci z głębokości cięcia.

ignacydrzewiecki
28-11-2017, 01:04
Rozglądam się za pilarką tarczową ręczną. Będzie mi potrzebna do przycinania min. sklejki, może grubości nawet 30mm. Do moich zastosowań wydajność czy trwałość nie jest priorytetem, bardziej względna precyzja i cena (no i bezpieczeńtwo). Cięte krawędzie chciałbym ładne (będą widoczne, meble).

Czy do tego jest potrzeba jakaś szczególnie duża moc? Czy pilarka 1200-1400W starczy? Z tańszych widzę Einhella TH-CS 1400 (ukośnica, wkrętarki się sprawdzają), albo np. Ryobi RWS1250 (ładny kolor :) ). Tarcza oczywiścia będzie jakaś właściwa (np. https://www.globus-wapienica.eu/podzial_ze_wzgledu_na_narzedzia.25.32.pily_serii_l l_cut_electro.266.html ?).

Dodatkowa wątpliwość - jaka średnica wew. będzie najlepsza (zew. to jak sądzę 190), 16, 20, 30 (obstawiam)?

Mi się świetnie sprawdza ukośnica :)

grzeniu666
28-11-2017, 07:54
Mi się świetnie sprawdza ukośnica :)

Mi też, do długości kilkunastu cm...

tombuild
20-07-2018, 20:00
co myślicie o zakupie tej ryobi pilarce tarczowej RWSL180M - użytek domowy, mam kilka rzeczy z tego one+ i już kilka akumulatorów mam wiec troche by mi to ogtaniczylo wydatki