PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienia pieca na ekogroszek Piece Witkowski



gangsta529
29-09-2017, 17:09
Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 35 kg. Sterownik pieca to Timel SKZP-02 do którego mam podpięty moduł pokojowy do odczytu temperatury, czujnik spalin a także moduł pogodowy.
Ustawienia Pieca:
Temperatura zadana 55*
Ciepła woda 50*
Reg. Pokojowy T.komfortowa 22*
T.ekonomiczna 20*
Histereza 0.2*

Regulator Pokojowy
korekta pogodowa 0
temp.wyłączenia c.o 20*

Palnik
-Tryb Pracy Automatyczny
Modulacja
Minimalna moc kotła% 5
Maksymalna moc kotła% 100
Maksymalny czas przekraczania temperatury 60

Powietrze
-powietrze min (10% mocy palnika) 5
-powietrze max (100% mocy palnika) 25
-dodmuch gdy podaje paliwo% 15

Paliwo
-kaloryczność kWh/kg 7.8
-korekta dawki paliwa (-30%/+30%) -10%
-kaloryczność w MJ/kg 28.1

Praca Interwałowa
-czas podawania 5s
-czas przerwy 80s
-powietrze 25%
-histereza 5*

Czuwanie
-przerwa 10min
-czas nadmuchu 15s
-powietrze 20%
-czas podawania 5s

Czas wygaszania 120 min
potencjał podajnika (kg/h) 15
czas podawania w automacie 6s
max. temp. spalin 220*
moc znamionowa 25

Nie posiadam żadnego zaworu trój/czwór-drożnego bo to stara instalacja, mieszacza etc. klapkę od komina mam przymkniętą na 30%

michalwa
29-09-2017, 17:19
Jak chcesz mieć temp. CWU 50 st. skoro na kotle 48 st ?

gangsta529
29-09-2017, 17:21
Zmieniłem na kotle na 55 pomyłka w poście wyżej lecz i tak mam zbyt duże spalanie ekogroszku

timon120777
29-09-2017, 20:10
nie piszesz nic o tym jaki to dom ale nawet jeśli bez izolacji to kocioł za duży. do tego przy obecnych temperaturach pracuje zapewne z minimalną mocą a co za tym idzie z kiepską sprawnością. nie piszesz nic o opale jakim go karmisz a to też ma znaczenie jeśli chodzi o zużycie. im słabszy węgiel tym więcej go trzeba do wyprodukowania jednostki ciepła
nie piszesz nic o tym co ląduje w popielniku- możliwe że zamiast popiołu masz w nim niedopalony węgiel co również ma znaczenie w ilosci zużytego opału,
jak nie podasz tego o czym piszę to bawimy sie we wróżkę

gangsta529
30-09-2017, 06:07
Przepraszam za brak dodania danych wyżej. Dom ok 50 letni, 220m2 ocieplony styropianem 10cm, okna plastikowe, w popielniku mam popiół bez szlaki lecz mam wrażenie jak by kocioł za często podawał dawkę paliwa. Węgiel 28.1 MJ/kg.

timon120777
30-09-2017, 07:14
nie rozumiem obawy o "za często"
podaje tyle ile potrzebuje
przy ociepleniu 10cm styropianu jesli zrobiono to zgodnie ze sztuką i tylko na ścianach potrzeby "na oko" oscylują w okolixy 80W/m2 czyli maksymalnie dom potrzebuje w okolicy 18KW (dla temperatury minus 20stC). przy obecnej aurze jego potrzeby oscylują w okolicy 5KW a to może być ponizej mocy minimalnej palnika zastosowanego w twoim kotle. oznacza to spalanie z mizerną sprawnością i stąd wysokie zużycie opału. 35kg na dobę spalone ze sprawnością 50% da wynik nieco powyżej 5KW i to by się zgadzało
gdybyś miał kocioł dobrany lepiej do potrzeb domu czyli 17-20KW a w nim mniejszej mocy palnik sprawność na niskich mocach mogłaby być wyższa a co za tym idzie niższe zużycie opału.
nie uzyskasz jednak nigdy 10kg na dobe z powodu powierzchni i zapotrzebowania. można szukac oszczędności dodatkowo izolujac strop jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. tyle że wtedy spadnie zapotrzebowanie i kocioł który masz będzie pracował z jeszcze niższą niż do tej pory sprawnością :(

możesz próbować zmniejszyć moc ustawieniami zaczynając od zmniejszenia mocy maksymalnej ze 100% do powiedzmy 80% i zobaczyć co się zmieni.
za duży kocioł to jak jazda starem po zakupy- efekt końcowy ten sam jakbyś pojechał osobówką ale koszty wyższe

gangsta529
30-09-2017, 07:54
Rozumiem lecz w bardzo zbliżonych domach w mojej okolicy parę osób ma spalanie nas poziomie 23/27kg lecz piece innej firmy oparte na innych sterownikach, czy można przestawić podawanie/nadmuch/etc tak by zminimalizować spalanie dobowe na piecu

timon120777
30-09-2017, 15:00
bardzo zbliżone to pojęcie względne.
mogą mieć inne instalacje inne temperatury wewnątrz, inaczej grzane CWU, lepiej zrobione ocieplenie i jeszcze kilka innych ISTOTNYCH różnic które ty uważasz za niewielkie. do tego lepiej dopasowane mocą kotły inny opał o mniejszej wilgotności i td itd.....

napisałem od czego możesz zacząć
nie wiem jaki to jest sterownik dokładnie więc trudno mi oceniać jak pracuje
jesli masz opcję pracy dwustanowej lub ręcznej w której ustawiasz wszystkie parametry na sztywno to spróbuj od ustawień:
czas podawania 5sek
przerwa 40 sek
nadmuch 50%- jeśli w innych jednostkach to w okolicy połowy skali
potem zależnie od tego co w popielniku tylko regulacja nadmuchem w dół jak spieki lub w górę jak niedopalony węgiel

jojoro
30-09-2017, 18:19
Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 35 kg.

Powiem ci szczerze, że dla mnie to jakaś masakra.
Ja mam dom/kamienicę sprzed wojny. Ocieplona 1 ściana styro grafit 10 cm, druga styro grafit 20cm (ale tylko do połowy, bo brama wjazdowa i nie da się dołu docieplić od zewnatrz), trzecia ściana bliźniacza z innym budynkiem, czwarta jeszcze nieocieplona. Kamienica ma ze 400m2 z czego ogrzewam 180m2.
Zacząłem opatać od 10 września i przy obecnych warunkach pogodowych spalam 10kg ruskiego eko za 650zł/t na dobę. Grzeję też 200l zbiornik CWU do 50C. W domu 24C.
Też mam przewymiarowany kocioł 24kW. Teraz po latach uważam że 15-17kW to max czego mi było tu potrzeba.
Co ty człowieku ogrzewasz, że ci żre 35kg grochu? jakąś chłodnie?

gangsta529
30-09-2017, 19:46
Dom ma razem 220 metrów, które parametry mógłbym zmienić żeby zmniejszyć spalanie? myślę nad próbą odpięcia czujnika pogodowego i pokojowego na jedną dobę może one mieszają w ustawieniach

timon120777
01-10-2017, 08:32
możesz spróbować odpiąć i zobaczysz czy pomoże- pytanie jak będziesz sterował temperaturą w pomieszczeniach.
komfort termiczny to jedno a poprawność procesu spalania to druga część układanki

P.S. Wrzuć jakąś fotkę popiołu i sterownika

mistrzu123456789
07-12-2018, 08:30
Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 35 kg. Sterownik pieca to Timel SKZP-02 do którego mam podpięty moduł pokojowy do odczytu temperatury, czujnik spalin a także moduł pogodowy.
Ustawienia Pieca:
Temperatura zadana 55*
Ciepła woda 50*
Reg. Pokojowy T.komfortowa 22*
T.ekonomiczna 20*
Histereza 0.2*

Regulator Pokojowy
korekta pogodowa 0
temp.wyłączenia c.o 20*

Palnik
-Tryb Pracy Automatyczny
Modulacja
Minimalna moc kotła% 5
Maksymalna moc kotła% 100
Maksymalny czas przekraczania temperatury 60

Powietrze
-powietrze min (10% mocy palnika) 5
-powietrze max (100% mocy palnika) 25
-dodmuch gdy podaje paliwo% 15

Paliwo
-kaloryczność kWh/kg 7.8
-korekta dawki paliwa (-30%/+30%) -10%
-kaloryczność w MJ/kg 28.1

Praca Interwałowa
-czas podawania 5s
-czas przerwy 80s
-powietrze 25%
-histereza 5*

Czuwanie
-przerwa 10min
-czas nadmuchu 15s
-powietrze 20%
-czas podawania 5s

Czas wygaszania 120 min
potencjał podajnika (kg/h) 15
czas podawania w automacie 6s
max. temp. spalin 220*
moc znamionowa 25

Nie posiadam żadnego zaworu trój/czwór-drożnego bo to stara instalacja, mieszacza etc. klapkę od komina mam przymkniętą na 30%

W ustawieniach sterownika zmień na prace interwalowom i wtedy ręcznie ustawiasz prace i przerwę a zawór czwor drozny ro podstawa jak masz nowy piec to było trzeba razem z nim założyć to nie jest problem :)
https://youtu.be/TDEnmnVVbmg polecam obejrzeć lub inny na yt pełno filmów