PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie WC do szamba - jaki koszt?



Elllenka
29-09-2017, 18:23
Chce kupic domek i często trafiam na oferty gdzie jest jakies małe szambo np. na 2, 3 kręgi i gdzie nie ma WC w domu.
Chciałam spytać o to jaki jest koszt założenia WC i podłączenia do takiego szamba?
Czy takie szambo można jakoś powiększyć (np. stawiając drugi zbiornik obok), czy lepiej wymienić na nowe?

Chodzi mi o sama tylko hydraulikę (podłączenie WC, rury, kopanie, podłączenie do zbiornika), bez kosztów robienia całej łazienki. Oczywiście do takiego szamba szłaby też woda z wanny.

Kolejna rzecz - czy ktoś z was wie jak były robione takie szamba kręgowe? Są szczelne, czy to tylko 2 kręgi włożone w jeden na drugi, gdzie cała "wodnista" treść wsiąka w ziemię?

Bertha
29-09-2017, 19:00
Teoretycznie, według przepisów, szambo musi być szczelne. Między kręgami powinny być uszczelki. W praktyce widziałem tylko szturchanie w dno, aby sprawdzić czy jest betonowe. Szczelność szamba najłatwiej można sprawdzić porównując metry kubiczne zużytej wody (odczyt z licznika) z ilością (nawet przybliżoną) wywiezioną przez szambelanów. Mała beczka chyba 3 m^3, duża beczka 6,5 m^3, zreszta zawsze jest napisane za zbiorniku. Szczelność jest najczęściej kwestia sumienia właściciela. Zresztą jeśli ktoś chwali się że wywozi raz na rok/dwa/trzy to cudów nie ma aby było szczelne. Gdyby, powtarzam gdyby, komuś zależało to porządek można zrobić w kilka lat. "Ale to nasz elektorat" :D:D:D

Elllenka
29-09-2017, 19:47
No ja bym mogla nawet je jakos pogłębic i wylac dno betonem. W sumie to szambo wczesniej slużyło do ścieków z kranu, a te są mniej "hardkorowe". Cos czuję, że bez wymiany szamba się nie obejdzie. Koszt nowego, to wiem, że ok. 5000zl.
Pytanie teraz ile może kosztowac samo podłączenie WC?

Bertha
30-09-2017, 02:15
Domek bez "wygód" zapewne ma niższą cenę, lecz weź pod uwagę że czeka cię wywożenie szamba. Teoretycznie niekiedy robi to miasto czy gmina w ramach opłat komunalnych. Gorzej jeśli trzeba to czynić na własny koszt. Co do samego podłączenia to podpytaj na miejscu , na odległość trudno coś powiedzieć: długośc rur, i wykopów, raczej dwie komory po 4 kręgi czyli po dwa metry głębokości. Jeśli jest wysoki poziom wód gruntowych to bezpieczniejszy (ale i droższy) jest gotowy zbiornik plastikowy, bo nie nabiera wody z gruntu. O ile to potraktować jako remont, to jakaś minimalna papierologia może być niezbędna.

Elllenka
30-09-2017, 14:03
Kupuje to na co mnie stac i z tego co widzę kanalizacja to "luksus" w przypadku domków.
Szambo - znam koszty i procedury, ale raczej pytam o koszty postawienia WC i akurat tu nie mam zamiaru pytać urzędników, czy za przeproszeniem moge sobie wstawic kibelek ;)
Czy ktos z was robił kanalizacje w takim domu?

Elllenka
30-09-2017, 15:03
Tak przy okazji - jesli sa wysokie wody gruntowe to nie lepiej montowac szambo betonowe? plastiki ponoć podnosza się z czasem...

Bertha
30-09-2017, 22:25
Raczej plastik z balastem, zbiornik betonowy złapie wodę z zewnątrz i wywozisz nie swoją ciecz. Może ktoś z podmokłych okolic się odezwie? Z szambem pożegnaliśmy się kilka lat temu, wielką ulgą. Była okazja i pa, pa. Wygoda też kosztuje. Trudno.

Elllenka
10-11-2017, 20:54
Już zrobilam znaczną część, więc odpowiadam na wlasne pytanie, bo może ktoś ma podobny problem.
Części - rurki itp - ok. 500zl, WC - ok. 350zl, terma elektryczna ok 500zl (50l), robocizna - ok. 1000-1200zl.

Techniczne info - odpływ był juz podciągnięty do kuchni, ale trzeba było przebić się do łazienki, rozwalić trochę betonu na posadzce itp. Ogólnie finansowo nie ma dramatu :)