PDA

Zobacz pełną wersję : wyjście pod grzejnik drabinkowy



coachu13
09-10-2017, 09:10
Hej,

Jak zakończyć elastyczne rury od ogrzewania żeby podpiąć grzejnik drabinkowy ?
Rozumiem, że trzeba zatopić w murze jakieś kolanka z prostymi wyjściami ze ściany ?

Jakiego rodzaju to są kolanka ?

KAN-therm
09-10-2017, 21:39
Do tego typu podłączeń bardzo często stosuje się tzw.podejścia do baterii z gwintem wewnętrznym 1/2" - dla instalacji wody użytkowej.
Jest to kształtka kątowa (typu kolano), często w konstrukcji posiada tzw. uszy do przykręcenia w bruździe ściennej lub pod suchą zabudową.
Ważne jest aby połączenie rury z tą kształtką, które docelowo ostanie zakryte zaprawą/betonem, było wykonane w tzw. technice zaciskowej (Press - zaciskanie promieniowe lub Push - zaciskanie osiowe).

Komplet do tego podejścia stanowi zasilający zawór termostatyczny 1/2" i powrotny zawór regulacyjny 1/2" + 2 x nyple 1/2".

Jest to typowy przykład do podłączenia standardowej drabinki łazienkowej.

Należy jednak pamiętać że grzejniki łazienkowe oferowane są w bardzo różnych wzorach i ich sposób podłączenia może się nieco różnić, zależnie od konstrukcji grzejnika (jego podłączenia).

wioslo1
10-10-2017, 16:04
A moze moglby kolega doradzic czy grzejnik drabinkowy moze byc odwrotnie podlaczony tzn. zasilanie odwrotnie do zalecen producenta i czy wtedy glowica moze byc na zasilaniu. Grzejnik podlaczony do podlogowki. Pytalem juz o to w innym watku.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341055-grzejnik-drabinkowy-odwrotne-podlaczenie

KAN-therm
11-10-2017, 20:47
Po co błądzić, proszę zapytać bezpośrednio u producenta - zakupił Pan ich produkt niech udzielą konkretnej informacji.
Moim prywatnym zdaniem wpływ na obniżenie sprawności będzie znikomy.

ironsmith
11-10-2017, 21:39
u mnie do zaworu grzejnikowego były złączki na pex16 i takie połączyłem, pex wychodzi ze ściany

wioslo1
12-10-2017, 17:02
Pytałem u producenta to jeden człowiek gada ze to nie ma znaczenia a drugi ze będzie gorsza cyrkulacja czynnika grzewczego – może rozgrzewać się nierównomiernie i badz tu madry...
inny hydraulik znowu mi mowil ze jak podlacze odwrotnie ale na samych zaworach czyli bez glowicy termostatycznej lub taka glowice używałbym tylko w położeniach min-max to tez bedzie ok i nie będzie nic stukało.
Dlatego pytam na forum czy ktos ma taki grzejnik podlaczony odwrotnie i zauwazyl jakies negatywne skutki tego?