PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja poddasza wełną w starym domu



andrzej120
12-10-2017, 17:25
Dzień dobry forumowicze,
potrzebuję ocieplić strych nieużytkowy w starym domu z lat 90. W tej chwili jest tam wylewka, jak rozgrzebałem trochę tą wylewkę zobaczyłem pod spodem jakieś trociny. Chcę na to położyć wełnę- dwie warstwy po 15cm. Muszę do tego dorobić kawałek podłogi na dojście do naczynka od CO i dróżkę do drabinki do włazu.
Dwa pytania:
1-strych jest przewiewny- kłaść jakieś folie pod lub na wełnę?
2-jak najlepiej wykonać ten kawałek podłogi i dojście do włazu? Może być np. gruby(10-15cm? więcej?) styropian przyklejony do wylewki klejem do styro w piance a na tym cienka płyta osb? Nie chcę robić legarów bo warstwa wełny bedzie miała 30cm, sporo kosztowałoby mnie drewno na to wszystko, a ta podłoga będzie używana na prawdę sporadycznie, zależy mi tylko na izolacji termicznej.


Pozdrawiam gorąco,
Andrzej

jammo
12-10-2017, 19:13
Na twoim miejscu położyłbym tam jakiś styropian zamiast wełny i ewentualnie zrobić na tym jakąś cienką wylewkę cementową . Miałem u siebie coś takiego jak planujesz czyli wełna luźno na wierzchu.. Na ostatniej płycie pod dachem gdzie się nie chodziło , położony był styropian i wykonana na nim została szlichta cementowa. Po jakimś czasie przy ocieplaniu poddaszy, kazałem ekipie położyć dodatkowo na tą wylewkę warstwę wełny 10 cm i nakryć ją tą żółtą folią para izolacyjną , tą co używali do poddasza. Niedawno przy okazji zaglądnąłem tam jak to wygląda i powiem ci szczerze , że słabo. Wełna się spłaszczyła i zrobił się z niej taki placek może z 5 cm, ogólnie słabo to wygląda. Dobrze , że szykuję na wiosnę przeróbkę dachu to przy okazji wywalę tę wełnę i położę tam pianę PUR, pozdrawiam.

Tomek W
12-10-2017, 20:00
Dwa pytania:
1-strych jest przewiewny- kłaść jakieś folie pod lub na wełnę?
Nie. Folia na istniejącej wylewce zatrzyma wilgoć w stropie a tam masz warstwę trocin. Jeżeli są suche to znaczy, że para przenika z dolnych pomieszczeń przez ten strop, a nowe folie jedynie mogą to zaburzyć. Podejrzewam, że zrobią więcej szkody niż pożytku.


2-jak najlepiej wykonać ten kawałek podłogi i dojście do włazu? Może być np. gruby(10-15cm? więcej?) styropian przyklejony do wylewki klejem do styro w piance a na tym cienka płyta osb? Nie chcę robić legarów bo warstwa wełny bedzie miała 30cm, sporo kosztowałoby mnie drewno na to wszystko, a ta podłoga będzie używana na prawdę sporadycznie, zależy mi tylko na izolacji termicznej.

A może zrobisz pomost na słupkach drewnianych albo jeszcze prościej na bloczkach z betonu komórkowego. Można już kupić bloczki o lepszej lambdzie niż drewno! Szybki szkic w załączeniu rozwiązania z miękką wełną ROCKWOOL.

andrzej120
12-10-2017, 20:49
A może zrobisz pomost na słupkach drewnianych albo jeszcze prościej na bloczkach z betonu komórkowego. Można już kupić bloczki o lepszej lambdzie niż drewno! Szybki szkic w załączeniu rozwiązania z miękką wełną ROCKWOOL.

Cześć,
dziękuję za odpowiedź. Właśnie myślałem o tych bloczkach, tylko że tutaj podałeś bloczek, na to legar drewniany i płyta OSB, a ja myślałem, żeby położyć bloczek, a na bloczku od razu płytę. Tylko czy te bloczki przyklejać jakoś zaprawą do podłoża? wkręcać przez płytę jakieś wkręty w ten bloczek?

Bertha
12-10-2017, 23:42
Na twoim miejscu położyłbym tam jakiś styropian zamiast wełny i ewentualnie zrobić na tym jakąś cienką wylewkę cementową . Miałem u siebie coś takiego jak planujesz czyli wełna luźno na wierzchu.. Na ostatniej płycie pod dachem gdzie się nie chodziło , położony był styropian i wykonana na nim została szlichta cementowa. Po jakimś czasie przy ocieplaniu poddaszy, kazałem ekipie położyć dodatkowo na tą wylewkę warstwę wełny 10 cm i nakryć ją tą żółtą folią para izolacyjną , tą co używali do poddasza. Niedawno przy okazji zaglądnąłem tam jak to wygląda i powiem ci szczerze , że słabo. Wełna się spłaszczyła i zrobił się z niej taki placek może z 5 cm, ogólnie słabo to wygląda. Dobrze , że szykuję na wiosnę przeróbkę dachu to przy okazji wywalę tę wełnę i położę tam pianę PUR, pozdrawiam.

Jak ma wyglądać wełna w saunie? Dziwne że smrodu nie poczułeś? Pod folią masz pieczarkarnię.

jammo
16-10-2017, 10:10
Bertha a niby dlaczego miałbym poczuć smród jak nie ma wilgoci. Po pierwsze ta wełna jest prawie pod samym dachem , około o,5 m pod blachą gdzie nie ma na razie pełnego deskowania. Leży ona sobie luźno na wylewce cementowej położonej na styropianie, natomiast folia jest położona też luźno , ale nie szczelnie. Chodziło głównie o zabezpieczenie wełny przed kurzem , aby nie siadał na wełnie.Co do wełny to jest sucha jak pieprz (sprawdzałem) , wylewka pod nią również , więc sorry , ale to nie warunki pieczarkarni jak piszesz. Jedyną wadą jest to , że wełna trochę oklapła , może pod ciężarem folii?

Tomek W
16-10-2017, 21:21
... a ja myślałem, żeby położyć bloczek, a na bloczku od razu płytę. Tylko czy te bloczki przyklejać jakoś zaprawą do podłoża? wkręcać przez płytę jakieś wkręty w ten bloczek?
Lepiej płytę OSB od góry przykręć do bloczków na kołki do szybkiego montażu. Jeżeli płyta OSB nie będzie podparta liniowo na belkach tylko punktowo na bloczkach musi mieć większą grubość aby się nie uginała/złamała.
Moim zdaniem nie trzeba ich mocować do podłoża ale jeżeli chcesz stawić dwie warstwy to lepiej je skleić ze sobą.