PDA

Zobacz pełną wersję : kabel elektryczny w ziemi czy można zmienić jego położenie



qwertykokos
16-10-2017, 08:54
Dzień dobry. Panowie i Panie elektryk będzie przeciągał kabel od skrzynki na słupie do rozdzielki w domu. Mój architekt tak dziwacznie poprowadził kabel na projekcie że przebiega on zygzakiem. Raz w prawo, raz w lewo po prostu bez sensu. Między słupem a domem jest 15m a kabla wejdzie 30m. Nie wiem czy robił to po pijaku czy na trzeźwo, nie wnikam. Elektryk stwierdził że można puścić kabel w linii prostej od skrzynki do domu i nie będzie problemu. Stwierdził że i tak nikt tego nie sprawdzi bo niby jak? Kabel będzie we wtorek zakopany na ok 30cm a w środę przyjeżdża koparka i będzie nawozić tam prawie 50cm ziemi. Czy faktycznie można tak zrobić? Wiem że będzie to niezgodne z projektem ale w okolicy nie ma niczego co by mogło przeszkadzać w takim rozmieszczeniu kabla. Słup i kabel są tylko na mojej posesji. Nie ma żadnych rur z gazem, wodą, innych linii energetycznych. Co o tym sadzicie?

jak_to_mozliwe
16-10-2017, 09:05
Zadzwoniłbym do architekta i zapytał czym się kierował, może jednak miał jakiś powód, którego na ten moment nie widać.

qwertykokos
16-10-2017, 09:19
Właśnie nie wiem czym się kierował ponieważ nic między domem a słupem nie ma i niczego w przyszłości tam nie będzie. A jak bym zrobił tak jak sugeruje elektryk to czy muszę to komuś zgłaszać? Czy wystarczy poinformować kierownika budowy, geodetę czy może to jest nieistotne i nikogo nie muszę informować?

agb
16-10-2017, 09:46
Nie wiem kogo trzeba poinformować, ale jednak dobrze by było, aby na mapie ostatecznie była naniesiona rzeczywista trasa kabla.

Kaizen
16-10-2017, 09:56
Nie wiem kogo trzeba poinformować, ale jednak dobrze by było, aby na mapie ostatecznie była naniesiona rzeczywista trasa kabla.

Oczywista oczywistość - geodeta musi zrobić inwentaryzację powykonawczą każdego przyłącza. Teoretycznie powinien zobaczyć przed zasypaniem, w praktyce różnie to bywa.
Dziwna trasa może mieć jakieś uzasadnienie - trzeba pytać projektanta. Każde odstępstwo trzeba dokładnie przemyśleć i sprawdzić ewentualne konsekwencje.

emigrus
16-10-2017, 12:35
Jedyne uzasadnienie to zapas kablowy. Ja nie widzę potrzeby, żeby taki zapas robić.

link2jack
16-10-2017, 13:38
Wrysowana trasa kabla energetycznego na planie zagospodarowania to nie jest PROJEKT. To proponowana przez osobę wykonującą adaptację trasa (niezobowiązująca).

qwertykokos
17-10-2017, 18:37
Panowie a sprawa samego kable Czy kabel od słupa do domu może być bezpośrednio w ziemi obsypany piachem czy musi być w peszlu np arot?

Slawko123
17-10-2017, 19:00
bezpośrednio w ziemi, kabel ziemny typu YKY

jak_to_mozliwe
17-10-2017, 19:14
Czy puszczenie w peszlu ma jakieś plusy i/lub minusy?

Remiks
17-10-2017, 19:31
Czy puszczenie w peszlu ma jakieś plusy i/lub minusy?
Tak ma, większość czasu będzie leżał w wodzie;-)

Slawko123
17-10-2017, 19:32
nie peszlu tylko w rurze osłonowej typu Arot.
Minus - koszt
Plus- nie widzę jeśli kabel jest docelowy chyba, ze nad kablem beda prowadzone jeszcze roboty ziemne typu rozkopy.

Kaizen
17-10-2017, 19:36
nie peszlu tylko w rurze osłonowej typu Arot.
Minus - koszt
Plus- nie widzę jeśli kabel jest docelowy chyba, ze nad kablem beda prowadzone jeszcze roboty ziemne typu rozkopy.

Minus - słabe chłodzenie. Kabel ziemny ma leżeć w ziemi.