PDA

Zobacz pełną wersję : zabezpieczenie kot?a w?glowego



krzywas
11-10-2002, 22:54
Mam peoblem zamówiłem piec co. na węgiel robiony przez ślusarza ,piec jest prosty i nie ma żadnej automatyki.
W domu położyłem ogrzewanie podłogowe i rury do grzejników i wszystko w EKO-Plastiku .
Problem jest , jak zapobiec przekroczeniu temperatury 80 stopni
rozwiązanie musi być pewne i nie drogie proszę o wszelkie sugestje na ten temat.

piotrek
14-10-2002, 09:37
piec węglowy i ogrzewanie podłogowe to duże wyzwanie , w zasadzie to powinieneś mieć obieg podłogowy z mieszaczem ( najlepiej jakby mieszacz był sterowany regulatorem podłogowym ) , druga pompka ma kaloryfery , natomiast żeby zabezpieczyć się przed wzrostem temperatury dodatkowo powinien byc obieg bezpośrednio ( z pominięciem pomp obiegowych ) do zasobnika CWU , ja mam cos w tym rodzaju , ale generalnie trudo będzie ci znaleźć odpowiedni sterownik ( sterowniki )
Piotrek

woreczek
10-12-2002, 21:23
Jeżeli masz kocioł robiony, bez żadnej automatyki i w dodatku na paliwo stałe, to utrzymanie niskiej temperatury wody będzie prawie niemożliwe. Według mnie taki kocioł nadaje się jedynie do instalacji otwartych z dużą bezwładnością cieplną. Poza tym nie powinieneś stosować żadnych zaworów termostatycznych. W przypadku ich zadziałania nie ma możliwości szybkiego zminiejszenia mocy kotła. Wrzucenie kilku łopat paliwa wraz z zadziałaniem zaworów automatycznych może się skończyć zagotowaniem instalacji. Reasumując: ogrzewania podłogowe w twoim przypadku powinno być jedynie małym uzupełnieniem do systemu konwencjonalnego( mam na myśli grzejniki - kaloryfery, oczywiście po zastosowaniu mieszacza.

sanipro
12-12-2002, 00:01
Wg PN-91/B-02413 kotły na paliwo stałe mają zastosowanie do zasilania instalacji ogrzewań wodnych, grawitacyjnych i pompowych systemu otwartego (połączonych z atmosferą), w których temperatura wody na zasilaniu nie przekracza 100°C, ciśnienie robocze nie jest większe niż ciśnienie dopuszczalne dla stosowanych urządzeń i elementów instalacji, w których woda instalacyjna służy wyłącznie do celów grzewczych. Praktycznie temperatura wody zasilającej nie powinna przekraczać 95°C, a ciśnienie panujące wewnątrz 2 bar.
Przeponowe naczynia wzbiorcze są przeznaczone dla układów zamkniętych - nie połączonych z atmosferą. Warunki stosowania tych naczyń objęte są normą PN-B-02414.
Przeznaczone są do instalacji ogrzewań wodnych grawitacyjnych i pompowych, w których źródłem ciepła są: wymiennik ciepła albo kocioł opalany paliwem ciekłym, gazowym lub zasilany energią elektryczną. Woda w instalacji powinna mieć temperaturę nie przekraczającą 100°C i nie powinna być pobierana z instalacji.
Kotły na paliwa stałe, w normalnym wykonaniu, nie są wyposażone w urządzenia zabezpieczające przed wzrostem temperatury wody w nich powyżej 100°C.
Kotły pracujące w układzie zamkniętym wymagają dopuszczenia Urzędu Dozoru Technicznego. Kotły zaś na paliwa stałe nie są urządzeniami ciśnieniowymi, nie podlegają więc UDT.

sanipro
12-12-2002, 00:17
17 kwietnia 2002 roku ukazała się norma PN-EN 303-5 „Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300 kW. Określenia, wymagania, badania i oznaczenia”. Norma jest kalką normy europejskiej EN 303.5:1999 IDT. Norma ta dotyczy kotłów grzewczych przeznaczonych do systemów centralnego ogrzewania, w których nośnikiem ciepła jest woda o temperaturze do 100°C, pracujących z maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniem do 6 bar. Aby kocioł na paliwo stałe mógł pracować w układzie zamkniętym musi być wyposażony w odpowiednie urządzenia zabezpieczające przed wzrostem temperatury wody powyżej 100°C na wyjściu z kotła. Norma, jako rozwiązanie proponuje, zastosowanie wbudowanego lub dobudowanego podgrzewacza wody (pojemnościowego lub przepływowego).
Norma PN-EN 303-5 wyróżnia trzy zakresy wyposażenia kotła w urządzenia zabezpieczające:
a) w przypadku systemu spalania paliwa umożliwiającego szybkie wyłączenie, w:
• regulator temperatury,
• ogranicznik temperatury bezpieczeństwa.
b) w przypadku systemu spalania paliwa umożliwiającego tylko częściowe wyłączenie (np. kotły z rusztem mechanicznym lub automatycznym zasilaniu paliwem, w których w chwili „stanu zagrożenia” warstwa żaru na ruszcie jest ograniczona), w:
• regulator temperatury,
• ogranicznik temperatury bezpieczeństwa,
• niezawodne urządzenie do odprowadzania nadmiaru mocy szczątkowej, skumulowanej w warstwie żaru pozostającego na ruszcie kotła w chwili „stanu zagrożenia”,
c) w przypadku, gdy system spalania paliwa nie jest wyłączalny (np. kocioł stałopalny z rusztem stałym), a nominalna moc cieplna kotła nie przekracza 100 kW, w:
• regulator temperatury,
• niezawodne urządzenie do odprowadzania możliwie maksymalnej mocy cieplnej, w przypadku powstania „stanu zagrożenia”.
Wg nowej normy urządzenie do odprowadzania nadmiaru mocy cieplnej powinno zapewniać, że maksymalna temperatura wody w kotle nie przekroczy 110°C. Do tego celu może być stosowane cieplne zabezpieczenie wypływu (zawór termostatyczny) z wymiennikiem ciepła wbudowanym w kocioł. Stosować można zarówno przepływowe, jak i pojemnościowe podgrzewacze, które powinny być tak zbudowane, aby ciepło z kotła mogło być odprowadzane bez dodatkowych urządzeń pomocniczych i bez zasilania energią z obcego źródła. W przypadku zastosowania trwale zabudowanego w kotle przepływowego podgrzewacza wody, nie może być on wykorzystywany, jako podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, lecz jedynie, jako zabezpieczający wymiennik ciepła.
Czynnikiem chłodzącym może być woda zimna.
Dodatkowe wymagania normy PN-EN 303-5 dotyczą materiałów, grubości ścianek, połączeń spawanych, wyposażenia, dokumentacji konstrukcyjnej oraz organizacji kontroli i jakości produkcji. Wymagania te są, w przybliżeniu, zgodne z wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego.
Polecam artykuł w Polskim Instalatorze 10/2002 Kotły na paliwa stałe, a rodzaj zabezpieczenia instalacji c.o. – autorzy: Jerzy Drążkiewicz, Krzysztof Zygadlewicz*.

miska
28-02-2003, 14:58
Przeczytalam uwaznie co napisal SANPIRO. Widze, ze jestes dobrze
zorientowany. Podziwiam i mam pytanko.
Czy moge poprosic aby pan instalator nie we wszystkich kaloryferach zamontowal termostaty?
Mam piec weglowy z automatycznym podajnikiem wegla firmy HEF.
Poniewaz jestem zmarzluchem, w lazience oraz moim pokoju do pracy
chcialabym zawsze miec maksymalna temperature. Zalozenie termostatu powoduje obnizenie mocy grzejnika (wyczytalam w MURATORZE). Natomiast moj pan instalator twierdzi, ze mu "popsuje" cala instalacje jak nie zalozy wszedzie termostatow??!! Ponadto, nie mam pewnosci, czy grzejniki typu
PURMO V22 najlepiej nadaja sie do instalacji otwartej z moim kotlem. Mozesz cos tu podpowiedziec, prosze?
Pozdrawiam. Miska

sanipro
07-03-2003, 07:33
On 2003-02-28 14:58, miska wrote:
Czy moge poprosic aby pan instalator nie we wszystkich kaloryferach zamontowal termostaty?

Zawór termostatyczny spełnia w instalacji grzewczej podwójną rolę: stanowi opór hydrauliczny, kryzując grzejnik oraz współpracując z głowicą termostatyczną reguluje dopływ czynnika grzewczego do grzejnika tak, aby utrzymać stałą zadaną temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu.

Regulacja stała (zwana też regulają wstępną) obiegu grzejnika pozwala równomiernie rozprowadzać czynnik grzewczy nawet wtedy, gdy do tego samego pionu podłączone są grzejniki o znacznie różniącym się zapotrzebowaniu ciepła.

Współpraca z głowicą termostatyczną charakteryzuje się takim dławieniem przepływu, aby do grzejnika dopływała odpowiednia ilość czynnika wynikająca z chwilowego zapotrzebowania.

Tyle wstępu. Na Twoje pytanie mogę odpowiedzieć, że nie ma konieczności aby wszystkie grzejniki były wyposażone w zawory termostatyczne. Jednak należy zapewnić aby była dokonana właściwa regulacja wstępna instalacji centralnego ogrzewania. Przed grzejnikami nie wyposażonymi w zawory termostatyczne powinny być zamontowane zawory z podwójną regulacją względnie zamontowane odpowiednio dobrane kryzy. Chcę tu zwrócić uwagę, że samo zamontowanie zaworów termostatyczny przed wszystkimi grzejnikami nie zapewnia równomiernego rozprowadzenia czynnika grzewczego. Jak wcześniej wspomniałem w celu równomiernego rozprowadzenia czynnika dokonuje się właściwie dobranych nastaw wstępnych przy zaworach lub montuje się kryzy.

Myślę jednak, że niepotrzebnie obawiasz się, że zawory termostatyczne uniemożliwią Ci utrzymanie wysokiej temperatury w pomieszczeniu.Temperatura w pomieszczeniu zależy od tego w jakiej pozycji ustawisz głowicę termostatyczną. Przy całkowitym otwarciu osiągniesz temperaturę maksymalną.


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2003-03-07 11:20 ]</font>

07-03-2003, 11:28
W jaki sposób można wyeliminować działanie głowicy termostatycznej przy zaworze grzejnikowym?

sanipro
11-03-2003, 08:38
Jeżeli nastawa głowicy termostatycznej na najwyższy stopień (na całkowite otwarcie) nie wystarcza, można zdemontować głowicę (pamiętając o konieczności dokonania nastawy wstępnej zaworu).