PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań o ogrzewanie podłogowe



a g
18-10-2017, 22:01
Witam,
Mam kilka pytań odnośnie podłogówki, pewnie śmiesznie proste dla większości ale dla mnie podłogówka to nowość.

1. Powiedzmy, że chce mieć temperaturę zawsze 21 stopni. Na jakiej zasadzie to działa, że niezależnie od temperatury na zewnątrz ogrzewanie działa tak, że zawsze jest zadana temp.? W co instalacja musi być wyposażona? 1 sterownik z jakimś czujnikiem temp. wystarczy?

2. Załóżmy, że mamy podłogówkę na parterze i piętrze, wtedy potrzebuje minimum 2 takie sterowniki (rozumiem, że jeśli chce regulować temp w każdym powmieszczeniu to w każdym musiałbym mieć takie sterownik) ? Po 1 sterowniku na każdy rozdzielacz?

3. Co to znaczy, że piec/instalacja nie ma sterowania pompami? Pompy działają cały czas i dlaczego to jest źle? Co można zrobić żeby to poprawić jeśli (nie wiem czy dobrze rozumiem) kocioł nie obsługuje sterowaniem pomp?

4. Ja to widzę tak, na każdy rozdzielacz mam sterownik (czyli w sumie 2) który pilnuje żeby temperatura była np. 21 stopni a pomieszczenia w których chce mieć mniejszą temp. (np. 19) przykręcam na przepływomierzu. A gdy zmienię na sterowniku na 23 stopnie to pomieszczenia o mniejszym zapotrzebowaniu będą miały proporcjonalnie mniejszą temperaturę (np. 21) bo są przykręcone na przepływomierzu?

Dziękuję

piotrek0m
19-10-2017, 06:13
1. Działa w oparciu o czujnik temperatury zewnętrznej i krzywą grzewczą. Kocioł ma automatykę która "przewiduje" pogodę w najbliższym czasie i adekwatnie do niej reguluje temp wody grzewczej tak, żeby we wnętrzach utrzymać zadaną wartość np. 21 C. Kocioł może działać w oparciu o temp. z wnętrza domu, ale takie działanie nie jest ekonomiczne o czym można poczytać w licznych wątkach.

2. Temperaturę w każdym pomieszczeniu reguluje się na pętlach grzewczych odpowiednio przymykając przepływy wody w rurkach w pomieszczeniach. Ponieważ prawidłowo wykonaną podłogówkę reguluje się "raz na zawsze" kupowanie wszelkich sterowników i siłowników jest bezsensownym wydatkiem służącym jedynie instalatorom.

3. Pompa w kotle jest, bo ma za zadanie wprawić wodę w ruch. Czasami jedna pompa nie wystarcza i stosuje się dodatkowe przy rozdzielaczach lub przy mieszaczu - to już zależy od instalacji. Pompami steruje kocioł i one działają wówczas kiedy kocioł pracuje, co jest uzależnione od nastawionych okienek czasowych (kiedy grzejemy dom a kiedy nie grzejemy) oraz od aktualnej temp zewnętrznej, bo przecież gdy jest za ciepło na dworze to kocioł się wyłączy.

4. Nie. Bezwładność ogrzewania podłogowego jest taka duża, że jak zmienisz temperaturę o 2 stopnie, to zmianę poczujesz w pomieszczeniu za 2 dni, a w międzyczasie może zmienić się pogoda i oczekiwana temperatura będzie nieadekwatna. Kolejna zmiana to kolejne 2 dni... Dlatego w ogrzewaniu tego typu stosuje się sterowanie pogodowe i jednokrotne wyregulowanie oczekiwanych różnic temperatur w pomieszczeniach konkretnych pomieszczeń na przepływomierzach.

Na koniec dodaję, że potrzebny jest projekt ogrzewania domu z wyliczeniem zapotrzebowania ciepła i zaprojektowanym na tej podstawie rozstawieniem rurek w podłodze, długością pętli, ilością pętli, itp... podłogówka rozkładana bez projektu i obliczeń zapotrzebowania ciepła domu może się okazać trudna do wyregulowania i nieekonomiczna...

a g
19-10-2017, 14:04
Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym jeszcze uściślić parę rzeczy.


1. Działa w oparciu o czujnik temperatury zewnętrznej i krzywą grzewczą. Kocioł ma automatykę która "przewiduje" pogodę w najbliższym czasie i adekwatnie do niej reguluje temp wody grzewczej tak, żeby we wnętrzach utrzymać zadaną wartość np. 21 C. Kocioł może działać w oparciu o temp. z wnętrza domu, ale takie działanie nie jest ekonomiczne o czym można poczytać w licznych wątkach.


Kocioł będzie De Dietrich Baxi DuoTec 24kW i z tego co mi mówiono on nie ma żadnego sterownika (przynajmniej wewnętrznego). Gdzie tą temperaturę 21 C. będę mógł ustawić? Na samym kotle? Raczej nie. W instalacji będą 2 grzejniki łazienkowe i 1 mały grzejnik w garażu.

EDIT:// Ok, poczytałem trochę i do tego kotła można podłączyć czujnik zewnętrzny Siemens QAC34. Czyli uważasz, że najlepiej mieć kocioł bez żadnej elektroniki na rozdzielaczu, jedynie do kotła podpięty czujnik zewnętrzny, który będzie starał się utrzymać 21 C (jeśli taka będzie zadana) a ja na rozdzielaczu będę mógł sobie niektóre pomieszczenie "przykręcić". Tylko ciągle nie rozumiem skąd kocioł będzie wiedział że pomieszczenia mają już 21 C?


2. Temperaturę w każdym pomieszczeniu reguluje się na pętlach grzewczych odpowiednio przymykając przepływy wody w rurkach w pomieszczeniach. Ponieważ prawidłowo wykonaną podłogówkę reguluje się "raz na zawsze" kupowanie wszelkich sterowników i siłowników jest bezsensownym wydatkiem służącym jedynie instalatorom.

Tak też chce mieć, ustawioną raz i spokój. My jesteśmy raczej zimnolubni więc 21 C tam gdzie się przebywa a w sypialniach 19 C.


3. Pompa w kotle jest, bo ma za zadanie wprawić wodę w ruch. Czasami jedna pompa nie wystarcza i stosuje się dodatkowe przy rozdzielaczach lub przy mieszaczu - to już zależy od instalacji. Pompami steruje kocioł i one działają wówczas kiedy kocioł pracuje, co jest uzależnione od nastawionych okienek czasowych (kiedy grzejemy dom a kiedy nie grzejemy) oraz od aktualnej temp zewnętrznej, bo przecież gdy jest za ciepło na dworze to kocioł się wyłączy.

Tu tak samo mi powiedziano, że ten kocioł nie steruje pompami więc pompy działają cały czas ale co to znaczy to nie wiem.


4. Nie. Bezwładność ogrzewania podłogowego jest taka duża, że jak zmienisz temperaturę o 2 stopnie, to zmianę poczujesz w pomieszczeniu za 2 dni, a w międzyczasie może zmienić się pogoda i oczekiwana temperatura będzie nieadekwatna. Kolejna zmiana to kolejne 2 dni... Dlatego w ogrzewaniu tego typu stosuje się sterowanie pogodowe i jednokrotne wyregulowanie oczekiwanych różnic temperatur w pomieszczeniach konkretnych pomieszczeń na przepływomierzach.

Na koniec dodaję, że potrzebny jest projekt ogrzewania domu z wyliczeniem zapotrzebowania ciepła i zaprojektowanym na tej podstawie rozstawieniem rurek w podłodze, długością pętli, ilością pętli, itp... podłogówka rozkładana bez projektu i obliczeń zapotrzebowania ciepła domu może się okazać trudna do wyregulowania i nieekonomiczna...

Tutaj oczywiście nie chodziło mi o to, żeby regulować tym jak grzejnikami czy choćby bawić się w obniżanie temperatury na noc i podwyższać ją rano bo rozumiem bezwładność podłogówki, mi chodzi tylko o to żeby ustawić sobie np. 21 C a w kilku pomieszczeniach obniżyć temperaturę na przepływach i tak to zostawić tylko chodziło mi o to, jak te "główne" 21 C ustawić i żeby się to tak trzymały a wtedy wiadomo, że moje ustawienia na przepływach będą zawsze dawały takie same temp.

piotrek0m
20-10-2017, 06:19
W instalacji będą 2 grzejniki łazienkowe i 1 mały grzejnik w garażu.


Czyli potrzebujesz instalację z mieszaczem. Najlepiej dwa obiegi. Przy mieszaczu jest pompa. Bo na grzejniki możesz wówczas puścić np 50 C, a w obieg podłogówki 23 C i właśnie mieszacz to umożliwi. Pompą i mieszaczem steruje kocioł. Nie wydaje mi się, żeby kocioł współczesny nie miał sterowania, ale z Dietrichem nie mam doświadczeń.



Czyli uważasz, że najlepiej mieć kocioł bez żadnej elektroniki na rozdzielaczu, jedynie do kotła podpięty czujnik zewnętrzny, który będzie starał się utrzymać 21 C (jeśli taka będzie zadana) a ja na rozdzielaczu będę mógł sobie niektóre pomieszczenie "przykręcić". Tylko ciągle nie rozumiem skąd kocioł będzie wiedział że pomieszczenia mają już 21 C?[/B]


Kocioł mierzy temperaturę wody na zasilaniu podłogówki. Czujnik jest podpięty do rury którą woda wpływa do podłogówki. Nie mam czujników w pokojach a temp jest równa ustawionej na kotle :) Ustawisz np. 21 C a w pomieszczeniach w których chcesz chłodniej przydławisz przepływy na rotametrach przy rozdzielaczu. Jeżeli zmienia się pogoda na zewnątrz, np. spada temperatura, to kocioł woparciu o ustawioną krzywą grzewczą odpowiednio podnosi temperaturę wody zasilajacej układ i zawsze masz 21 C w domu. Jak w dzień temperatura skoczy do 20 C, to kocioł się wyłączy itp... jak wieczorem zacznie spadać, to się załączy odpowiednio wcześniej wg jakichś tam logarytmów ...



Tu tak samo mi powiedziano, że ten kocioł nie steruje pompami więc pompy działają cały czas ale co to znaczy to nie wiem.


Nie wiem, to jakieś kuriozum by było. Kocioł się włącza i wyłącza i tym samy włącza i wyłącza pompy... jeżeli są pompy przy rozdzielaczach, albo przy mieszaczu to je podłącza się do odpowiedniego modułu w kotle. Kocioł nimi steruje w tym sensie, że włącza i wyłącza kiedy potrzeba.

a g
20-10-2017, 07:30
Cholera, muszę się obryć z tego bo coś czuje, że ci co to będą montować to jakieś leśne dziadki...

Właśnie moje ostatnie pytanie miało być co jak są grzejniki ale mnie uprzedziłeś :) Wieczorem podsumuje wszystko i jak będziesz miał chwilę to będę wdzięczny jakbyś odpisał mi czy wszystko dobrze zrozumiałem żeby jeszcze pogadać z nimi albo ich szefami.

Jeszcze powiedz mi, w którym miejscu ma być ten mieszacz? Zaraz za kotłem, nie? Skoro 2 grzejniki są na parterze i 1 na piętrze.

Aha no i gdzie ty ustawiasz to nieszczęsne np. 21 C? Masz jakiś 1 termostat podłączony do kotła?

// EDIT: Dzwoniłem do producenta i okazało się, że kocioł nie ma możliwości sterowania pompami zewnętrznymi, ma jedną pompę zabudowaną i tylko tą steruje. Jest możliwość dokupienia jakiegoś zewnętrznego rozwiązania ale nie wiem dokładnie o co w tym chodzi. Czujnik pogodowy i termostat można podłączyć.

piotrek0m
20-10-2017, 12:13
Temperaturę owe 21 C ustawiam na wyświetlaczu kotła. Nie mam żadnego termostatu w pokojach, kocioł ustawia temperaturę wody zasilającej na takim poziomie żeby mi nagrzać dom do zadanych 21 C. Na wyświetlaczu kotła ustawiam też inne parametry, krzywą grzewczą, temperaturę wody w kranie, czasy grzania pomieszczeń w normalnej temp. i czasy grzania w obniżonej temp, kiedy np nikogo nie ma w domu wówczas grzać przecież nie trzeba. itp, itd... do tego kotła co chcesz kupić jest dostępny w opcji czujnik zewnętrzny do sterownia pogodowego oraz pełna gama modulujących termostatów pokojowych, ale to prosty kocioł 1 funkcyjny bardziej do ogrzewania mieszkania niż domu? Czy on nadąży z produckją ciepłej wody na potrzeby szybkiego zużycia ? Kto go wybrał? Jakie przesłanki na niego wskazywały, co ma ogrzewać, czy było obliczane zapotrzebowanie domu na ciepło? Co z wodą ciepłą? Z jakiego źródła? Na forum jest sporo wątków specjalistycznych, warto je poczytać i nie spieszyć się z wyborem kotła i z budową instalacji w zaufaniu tylko do jakiegoś przygodnego hydraulika ...

a g
20-10-2017, 14:14
Wydaje mi się, że pomyliłeś modele. Raczej mówisz o modelu 1.24, on faktycznie jest jednofunkcyjny a ja mówię o tym:

http://dedietrich.pl/produkty/technika-dla-domu/baxi/duo-tec-compact-20-24-i-28/


czasy grzania w obniżonej temp, kiedy np nikogo nie ma w domu wówczas grzać przecież nie trzeba.

To mnie zaciekawiło, pisząc "nikogo nie ma w domu" chodzi ci o wyjazd kilkudniowy/urlop czy wyjście do pracy/szkoły domowników? Jeśli to drugie to niczym się to nie różni od obniżania temperatury na noc a jak już zgodnie uznaliśmy to nie ma sensu :)

przemo1
20-10-2017, 17:16
Cholera, muszę się obryć z tego bo coś czuje, że ci co to będą montować to jakieś leśne dziadki...

Właśnie moje ostatnie pytanie miało być co jak są grzejniki ale mnie uprzedziłeś :) Wieczorem podsumuje wszystko i jak będziesz miał chwilę to będę wdzięczny jakbyś odpisał mi czy wszystko dobrze zrozumiałem żeby jeszcze pogadać z nimi albo ich szefami.

Jeszcze powiedz mi, w którym miejscu ma być ten mieszacz? Zaraz za kotłem, nie? Skoro 2 grzejniki są na parterze i 1 na piętrze.

Aha no i gdzie ty ustawiasz to nieszczęsne np. 21 C? Masz jakiś 1 termostat podłączony do kotła?

// EDIT: Dzwoniłem do producenta i okazało się, że kocioł nie ma możliwości sterowania pompami zewnętrznymi, ma jedną pompę zabudowaną i tylko tą steruje. Jest możliwość dokupienia jakiegoś zewnętrznego rozwiązania ale nie wiem dokładnie o co w tym chodzi. Czujnik pogodowy i termostat można podłączyć.

Bez podłączenia czujnika zewnętrznego (pokojowego) Twój kocioł steruje temp. zasilania CO, a nie pilnuje owych 21 st w pomieszczeniu - a raczej pilnuje go pośrednio, to Ty musisz doświadczalnie dopasować temp zasilania CO tak, aby osiągnąć oczekiwane 21 st w pokojach.
cytat z instrukcji kotła, pkt 1.1 str. 6:

"Gdy podłączony jest czujnik zewnętrzny, pośrednio regulują temperaturę pomieszczenia (nastawa fabryczna 20°C – zob.
rozdział 10.2.1)."

Patrz też tabela str 15, parametr P10.
http://dedietrich.pl/wp-content/uploads/2016/09/DuoTec-Compact-IT-IO.pdf

a g
20-10-2017, 21:34
piotrek0m i przemo1, dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi.

Jeszcze dwie sprawy, które chciałbym zrozumieć:

1. Załóżmy, że do kotła podłącze czujnik zewnętrzny i 1 termostat pokojowy (bo prawdopodobnie ustawienie temperatury, którą chciałbym mieć np. 21 nie będzie możliwe na kotle albo chciałbym to sobie ułatwić) to który czujnik będzie dla kotła ważniejszy? Zewnętrzny czy ten w termostacie mierzący temperaturę w środku?

2. Przez te 2 grzejniki łazienkowe i 1 w garażu, na kotle temp. będzie musiałaby być ustawiona na powiedzmy 50 C, tak? Podłogówka potrzebuje ile 28/30? Nie rozumiem jak to będzie działać, żeby grzejniki miały wyższą temp. a podłogówka swoją i do tego ograniczana przez czujnik? Przecież z kotła musi wychodzić te 50C i jakim sposobem woda na podłogówkę będzie obniżana żeby nie nagrzała sie za bardzo a tym samym nie nagrzała pomieszczenia bardziej niż trzeba? Rozumiem, gdyby do kotła był podłączony jakiś zawór, który by przykręcał przepływy (wiem, że można takie coś zamontować na każdy obieg, itd.) ale w sytuacji w której do kotła podłączony jest tylko czujnik zewnętrzny (i być może termostat) jak to sterowanie jest możliwe?

przemo1
20-10-2017, 22:00
Wzajemne oddziaływanie /priorytety czujników ustawiasz w menu kotła (patrz punkt tabeli z instrukcji w/w przeze mnie) . Obniżenie temp. wody w obiegu podłogówki uzyskuje się poprzez ZMIESZANIE jej zasilania z wodą z powrotu, co ma miejsce właśnie w MIESZACZU lub właśnie. Zmianę temp. układzie uzyskujesz poprzez zmianę proporcji tego zmieszania za co odpowiada np zawór 3-drożny.

a g
20-10-2017, 22:30
Rozumiem, tylko skąd mieszacz będzie wiedział w jakich proporcjach mieszać skoro jak rozumiem nie jest podłączony do pieca? Czy może jest?

przemo1
21-10-2017, 04:50
Może być podłączony lub nie. Może nawet mieć własne sterowanie pogodowe/pokojowe. Jeśli będzie podłączony, to będzie też wiedział. Jeśli nie, to kocioł będzie sterował temp zasilania, aby utrzymać oczekiwaną temp. pomieszczenia. Twoją/instalatora rolą będzie ustawienie stopnia podmieszania na zawrzeć 3- drożnym oraz wielkości przepływów na rotametrach - raz, a dobrze.

G69
21-10-2017, 06:08
przemo1; to co proponujesz ma pracować na jednej pompie tej w kotle?
Czy raczej musi być jeszcze jedna pompa za zaworem trójdrogowym która obsługuje tylko podłogówkę,a ta w kotle grzejniki?
Mógłbyś wkleić jakiś schemat Twojego pomysłu ?

a g
21-10-2017, 06:31
Jeśli nie, to kocioł będzie sterował temp zasilania, aby utrzymać oczekiwaną temp. pomieszczenia. Twoją/instalatora rolą będzie ustawienie stopnia podmieszania na zawrzeć 3- drożnym oraz wielkości przepływów na rotametrach - raz, a dobrze.

OK a jak zmienię oczekiwaną temp. (Bo np. po miesiącu będę chciał mieć 23C zamiast 21C) to podmieszania i przeplywow nie ruszam? Tylko ustawiam tą temperaturę na kotle/termostacie?

przemo1
21-10-2017, 07:03
Wszystko zależy od jakości wykonania instalacji, dlatego najlepiej mieć projekt z przeliczonym zapotrzebowaniem na ciepło.

piotrek0m
23-10-2017, 06:24
OK a jak zmienię oczekiwaną temp. (Bo np. po miesiącu będę chciał mieć 23C zamiast 21C) to podmieszania i przeplywow nie ruszam? Tylko ustawiam tą temperaturę na kotle/termostacie?

Trzeba mieć obliczony projekt ogrzewania domu z doborem parametrów pętli i zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń. Następnie trzeba prawidłowo wykonać instalacje. Następnie dopiero ustawia się parametry pracy kotła, krzywą grzewczą itp. Jak mam dobraną krzywą grzewczą i chcę podnieść temp o 3 C, (choć to raczej dziwne, że aż tyle) to ją podnoszę na kotle (albo termostacie jak to on steruje kotłem). Pozostałe nastawy nie ulegają zmianie, bo zakładam, że w pomieszczeniach w których chcę mieć cieplej zawsze chcę mieć cieplej. Ogrzewania podłogowego się nie reguluje. Oczywiście w nieco droższych kotłach mamy czasami przydatne tryby: "party" czyli jak impreza w domu i ogólnie atmosfera cieplejsza od tłumu ludzi to kocioł nie włączy się, bo i po co. Albo tryb wakacyjny ustawiam jak wyjadę np. na narty, cały czas jest chłodniej w domu, ale kocioł nagrzeje dom przed naszym powrotem. Albo tryb wygrzewania posadzek, choć ten tryb używa się tylko jeden raz.

a g
28-09-2018, 14:06
Witam ponownie :)

Już mieszkam, na dworze coraz chłodniej i w domu też więc uruchomiłem ogrzewanie i chciałbym Was prosić o kilka wskazówek.

Ogólnie sytuacja jest następująca:
- Kocioł gazowy De Dietrich Duo Tec compact
- Ogrzewanie podłogowe na parterze (6 obwodów) i piętrze (8 obwodów),
- W sumie około 140m2, na parterze sufity około 3m na piętrze 2.6m
- Rurki co 10cm oprócz łazienek i wiatrołapu wszędzie panele podłogowe 10mm
- W 2 łazienkach po małym grzejniku drabinkowym i trochę większy zwykły grzejnik w garażu
- Kupiłem czujnik pogodowy zewnętrzny (jeszcze nie podłączyłem)
- przepływy na razie wszędzie ustawione na 1, pompa na 3 biegu, zawór czterodrogowy na 1.5

Wczoraj uruchomiłem kocioł na 45 C, później dałem na 40 C i po około 2 godzinach dało się odczuć że podłoga na płytkach jest przyjemnie ciepła, po kilku godzinach na panelach tak samo.

Teraz do konkretnych pytań. Ogólnie nie jesteśmy za bardzo ciepłolubni 21-22 to dla nas ok, w sypialni chciałbym mieć około 19-20. Jak poustawiać to wszystko, żeby ta temperatura mniej więcej się tak trzymała? Dziś jest ciepło i na termometrze dochodzi już do 22 na parterze i 23 na piętrze, mierze to tanią stacją pogodową, czujnik zewnętrzny jest na piętrze, więc nie spodziewam się super dokładnych pomiarów ale to raczej oczywiste, że wyższa temperatura zewnątrz będzie powodować to, że w środku będzie cieplej.


1, Co w takiej sytuacji? Zmniejszyć temp. na piecu żeby się tak często nie włączał? Zmniejszyć przepływy?

2, Jak ustawić ten czujnik pogodowy? Niestety musi on być na ścianie zachodniej z lekkim przesunięciem na północ (dom szeregowy).

3, Co w sytuacji gdy będą mrozy a ja nie jest w stanie ustawić większego przepływu niż 1L? Zwiększyć bieg na pompie?

4, Czy zawór może być na 1.5?

Jeszcze na pewno jakieś pytania mi wpadną do głowy. Poniżej zamieszczam zdjęcia, może się przydadzą.

a g
30-09-2018, 07:22
Mam problem, nie wiem czy to normalne ale kocioł włącza się co kilka minut grzeje przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund i się wyłącza, tak się dzieje kilkadziesiąt razy na godzinę. Nie ma różnicy czy jest na czujniku zewnętrznym czy zadaje mu temp. zasilania ręcznie.

Jak tylko temperatura powrotu równa się (lub jest trochę niższa) temp. zasilania to kocioł zaczyna grzać.

Dość logiczne ale dziwne, że dogrzanie i ostyganie temp. powrotu trwa tak krótko. To chyba niemożliwe żeby w 30 sekund grzania piec przepchał wodę przez wszystkie obiegi i wróciła na tyle ciepła żeby wyłączyć grzanie. To wygląda tak jakby woda krążyła w jakimś miniobiegu.

Druga sprawa, w domu jest za ciepło. Temperatura w nocy 0 - 1 C. Krzywa usrawiona na 5 a w domu prawie 25C. Teraz już ustawiłem krzywą na 0 ale podejrzewam, że w dalszym ciągu będzie za ciepło, skoro kocioł co chwilę się włącza.

Pomóżcie!


// EDIT

Próba #1 - 9:30
Na parterze i piętrze zawórd 4D ustawiłem na 1 i wszystkie rotometry ustawiłem na 0.5 . Kocioł się już nie uruchamia bo powrót jest mniej więcej tyle co zasilanie ustawione przez czujnik zew. Na razie tak to zostawiam i zobaczę wieczorem jak to będzie.

Kondensat
30-09-2018, 08:45
Masz źle wykonaną instalację.Przy kotle kondensacyjnym zastosowanie zaworu 3D stałotemperturowego(z ręczną nastawą temp.)to błąd.
Możesz zapomnieć o jakimkolwiek sterowaniu pogodowym.Powinien być zastosowany zawór 3D z siłownikiem

a g
30-09-2018, 08:55
Ale to jest zawór 4 drożny, literówka u ciebie czy na zdjęciach faktycznie jest 3D?

A tym siłownikiem miałby sterować kocioł? Wydaje mi się, że ten podstawowy model nie ma takiej opcji.

Nic nie da się zrobić?

Mareks77
30-09-2018, 12:46
Po pierwsze to wreszcie zdecyduj się czy w instalacji masz zawór 4 drogowy czy 3 drogowy.
Pierwszy z nich stosuje się głównie do kotłów na paliwo stałe, natomiast jeśli uważasz za taki zawór który jest na Twoich fotkach z mieszacza to jest to zawór 3 drogowy mieszający a jego konstrukcja z 4 przyłączeniami jest po prostu przystosowana do określonego zestawu.
Pierwsze co musisz w tym przypadku zrobić to podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej tak aby automatyka kotła zaczęła działać w oparciu o pogodówkę.
Po drugie to zidentyfikuj swój zawór i ustaw go tak aby temperatura wyjściowa na zasilaniu wynosiła 45 - 50*C.
Jest to górna granica zasilania podłogówki a ów zawór nie będzie uczestniczył w regulacji a stanowi tylko zabezpieczenie przed nadmierną temperaturą czynnika grzewczego.
Po tzrecie to musisz dobrać lub wyregulować krzywą grzewczą na swoim kotle do charakterystyki swojego domu tak aby ustawiając 20 - 22*C w domu nigdy czyli ani w mrozy lub dni cieplejsze nie następowało przekroczenie tej temperatury.
Oczywiście taka regulacja bez regulatora pokojowego ma swoją bezwładność dlatego małe wahania temperatury rzędu +-0,5 - 1*C są czymś naturalnym

a g
30-09-2018, 13:08
Wg instrukcji jest to zawór 4 drogowy.

Czujnik jest podłaczony i działa, pokazuje poprawnie temperaturę na zewnątrz (porównane ze zwykłym termometrem zewnętrznym). Ustala temperaturę zasilania wg temp. zew. Np. Teraz na zew. jest 15.5C i ustawia zasilanie na około 25C przy krzywej 0.

Dlaczego mam wymusić 50C na podłogowe i sztucznie ją dławić na zaworze? Juz mam w domu 24C przy krzywej 0, przeplywach 0.5L i zaworze 4D na 1. Jak podniose krzywą żeby grzało mi do 50C to się ugotujemy.

Gdzie mam niby tą zadaną 21-22C ustawić? Nie mam takiej opcji.

No i dalej pozostaje główne pytanie czy to normalne, że kocioł często i krótko grzeje? Teraz jak zmieniłem na zaworze na 1 to włącza się o wiele rzadziej ale mimo, że termometr na podłogówce pokazuje 30C na rozdzielaczu a na zewnątrz jest dość ciepło i w domu 24C to i tak się czasem włączy pogrzeje kilkanaście/dziesiąt sekund i się wyłącza. Choć te 24C może wynikać po prostu z tego, że dom jest jeszcze nagrzany od czasu zanim podłączyłem czujnik pogodowy.

EDIT: Wrzucam zdjęcie (trochę przerobione) instrukcji tej grupy pompowo-mieszającej Valvex PROFF, na której schemat pokazuje kocioł gazowy więc o ile instalator mógł przez swoją niewiedzę lub jakośtobędziostwo wstawić zły zawór to już producent gotowych zestów wątpie, po co miałby to robić mógł mógł po prostu dać zawór 3 drogowy.

Przy okazji ten schemat odzwierciedla moją instalacje (nie mam tego regulatora pokojowego (?) do którego podłączona jest pompa i kocioł, tak samo pompy nie są u mnie podłączone do kotła - kocioł nie ma możliwości sterowania pompami), na piętrze jest to samo (oczywiście bez kotła ;)) i jest 8 obiegów zamiast 6.

Mareks77
05-10-2018, 20:54
Przeczytaj dokładnie to co napisałem.
Nie masz wymuszać 50*C na podłogówkę tylko ustawić taką temperaturę na wyjściu mieszacza.
To oznacza że masz ściągnąć sobie z netu instrukcję swojego rozdzielacza i zaworu w którym jest zapewne podziałka 1. 2. 3. 4.......10 .
Jeśli ów zawór jest termostatyczny to masz ustawić taki stopień zmieszania aby na wyjściu była temperatura 50*C
To kocioł zasila układ grzewczy w związku z czym jeśli jest na jego zasilaniu ( wyjściu) 25*C to nie ma cudów i na podłogówce będzie tylko 25*C a nie 50*C.
Chodzi o to aby zawór stanowił zabezpieczenie dla obwodu podłogówki i nie pozwalał na zasilanie wyższe niż 50*C.
Taka temperatura jest bezpieczna i wystarczająca nawet w czasie najwyższych mrozów.

Druga sprawa to temperatura w pomieszczeniu.
Według instrukcji obsługi Twojego kotła na stronie 6 punkt 1.1 jest jasno napisane że fabryczna temperatura pomieszczenia to 20*C i gdy podłączony jest czujnik zewnętrzny ustalamy ją klawiszami + i -.
Po trzecie to musisz zmieniać i dobierać sobie swoją krzywą grzewczą tak aby w pomieszczeniu była cały czas temperatura ustalona na kotle podczas gdy na zewnątrz panuje ( -10*C) a takze (0*C) lub (+5*C).
Czujnik temperatury zewnętrznej ma według dobranej przez \Ciebie krzywej grzewczej tak dobierać temperaturę na zasilaniu aby temperatura w pomieszczeniach była stała.
Mam na myśli tu główne pomieszczenie z podłogówką.
Lekkie rozbieżności temperaturowe pomiędzy pomieszczeniami musisz skorygować poprzez regulację przepływu na rotametrach poszczególnych pętli odpowiedzialnych za pomieszczenia w których są owe pętle.

Odnośnie częstego załączania to niestety przy wysokiej temperaturze zewnętrznej ( jak określasz jest dość ciepło) kotły które podesłałeś instrukcje mają minimalną moc grzewczą na poziomie 4 kW więc jeśli zadbałeś o dobrą izolację ścian zewnętrznych, okien oraz dachu to poprostu te 4kW jest za dużą mocą aby utrzymać w domu stałą temperaturę na poziomie np 23*C w związku z czym kocioł się wyłącza.
Dzieje się tak także z powodu braku czujnika temperatury wewnętrznej i regulatora gdyż automatyka kotła opiera swoją regulację nie o temperatury będące rzeczywiście w pomieszczeniach ale o różnicę temperatur na zasilaniu i powrocie.
Jeśli więc pomieszczenia są ciepłe i nie odbierają energii wtłoczonej w instalację to temperatura powrotu osiąga szybko osiąga poziom zbliżony do temperatury będącej na zasilaniu.
W instalacjach z podłogówką mają na taki tryb pracy wpływ także przepływy na pętlach oraz konstrukcja samej instalacji, np. czy w instalacji jest sprzęgło hydrauliczne itp.

a g
06-10-2018, 00:05
Bardzo dziękuję za konkretne informacje.

Przetestuje twoje sugestie.

Odnośnie do czujnika zew. to + i - nie zmieniają tej domyślnej temperatury. Te przyciski ustawiają krzywą, teraz mam ustawioną 00 czy to oznacza, że kocioł będzie starał się nagrzać wew. do 20C? W żadnym (jest ich niewiele) menu nie mam opcji ustawienia preferowanej temp. wew. Czy w kotłach gazowych da się ustawić "zezwolenie" na różnicę miedzy zasilaniem a powrotem? Wydaje mi się, że coś takiego mi mówili w pomocy technicznej producenta bo teraz wystarczy, że różnica jest 0.5C i kocioł już nagrzewa. Tylko powiedział, że trzeba mieć regulator pokojowy bo menu samego kotła nie ma takiej możliwości.

Załóżmy, że podłącze regulator pokojowy to czy wtedy kocioł będzie się wyłączał i nie będzie "podgrzewał" tylko dlatego, że powrót jest niższy niż zasilanie? Tylko będzie czekał, aż temperatura w pomieszczeniu zbliży się do np. 21C ?

Na jakiej zasadzie czujnik zew. będzie współpracował z regulatorem? Regulaćtor będzie korzystał z informacji o temperaturze czy to czujnik zewnętrzny będzie sterował kotłem a regulator będzie tylko "hamulcem", żeby wyłączyć kocioł gdy zrobi się za ciepło?

Pozdrawiam

Mareks77
08-10-2018, 09:38
Ustalmy jedno. Według instrukcji obsługi kotła ze strony w linku który sam podałeś wyczytałem że w/wym. klawisze zmieniają temperaturę zadaną.
Według mnie i mojego doświadczenia z wieloma kotłami zmiana tego parametru musi być dostępna a nie ukryta wewnątrz któregoś z kolejnych podmenu kotła, jeśli więc u Ciebie klawisze zmieniają krzywą grzewczą to prawdopodobnie obecnie znajdujesz się w jakimś menu w którym akurat jest dostępny ten parametr.
Druga sprawa to wyjaśnienie ogólnych zasad pracy kotła i regulacji temperatury.
Zakładając że fabrycznie mamy na kotle ustawioną temperaturę 20*C i mamy instalację bez regulatora pokojowego który posiada w sobie czujnik temperatury.
Otóż, przy takim układzie kocioł powinien dążyć do ogrzewania pomieszczeń do temperatury 20*C, ale ze względu na to że nie ma danych o aktualnej temperaturze pomieszczeń polega on tylko i wyłącznie na krzywej grzewczej i czujniku temperatury zewnętrznej.
Dlatego też na zasilaniu czyli jego wyjściu kotła temperatura wody jest uzależniona od aktualnej temperatury zewnętrznej i jest wyższa im niższa jest na zewnątrz i na odwrót.
Ogólnie to jeśli krzywa grzewcza kotła jest idealnie dobrana do charakterystyki termoizolacyjnej domu to owe 20*C w pomieszczeniach będzie utrzymywane cały czas bez względu czy mamy jesień, wiosnę i +5*C na zewnątrz czy też zimę i (-20*C).
Jeśli krzywa grzewcza jest dobrana źle to mamy wtedy efekt w postaci przegrzewania lub też niedogrzewania pomieszczeń.
Oczywiście nie należy tu patrzeć na wszystkie pomieszczenia w domu ale na jedno konkretne. Inne pomieszczenia ze względu na swoje położenie( np. na poddaszu w którym jest więcej niż jedna lub dwie przegrody zewnętrzne) koryguje się za pomocą rotametrów czyli regulowanych przepływomierzy na pętlach podłogówki.

Odnośnie do samego regulatora pokojowego i jego zastosowania to kocioł powinien załączać się wtedy gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej.
Są tu jednak wyjątkowe sytuacje związane z rodzajem ogrzewania które mogą powodować wcześniejsze załączania kotła.
Mam tu na myśli charakterystyczny parametr ogrzewania podłogowego którym jest czas reakcji.
W związku z niskotemperaturowym charakterem tego ogrzewania, jakością izolacji pod posadzką oraz rodzajem okładziny zewnętrznej podłogi osiągnięcie przez podłogę temperatury w której oddaje ona ciepło do otoczenia i tym samym nagrzewa to pomieszczenie czas reakcji jest dość długi i liczony raczej w dziesiątkach minut.
Dlatego więc jeśli mamy w pomieszczeniu 20*C tyle ile nastawiliśmy to czasem ze względu na dość szybki spadek temperatury zewnętrznej np z +5*C w dzień do (-2*C) wieczorem regulator załączy kocioł tak aby przeciwdziałać spadkowi temperatury w pomieszczeniu który nastąpi za 30 minut lub nawet za godzinę.
Sama logika regulatora pokojowego o ile nie jest to jedynie termostat powoduje że podczas pierwszej doby po uruchomieniu wykonuje on testy i swego rodzaju autoadaptację do obiektu który reguluje.
Jeśli więc regulator wie że po załączeniu ogrzewania podwyższenie temperatury w pomieszczeniu w którym będzie on umieszczony nastąpi za 1 godzinę to dlatego załązcając ogrzewanie z pewnym wyprzedzeniem będzie przeciwdziałał on sytuacjom w którym ze względu na wieczorne lub nocne przymrozki temperatura w domu spadnie z ustalonych 20*C aż do np 18*C

Sama regulacja temperatury w kotle bez regulatora jest oparta tylko i wyłącznie na pomiarach temperatury na zasilaniu i powrocie. W takim przypadku automatyka kotła załączając np. samą pompę w kotle w czasie jego postoju pomiędzy kolejnym załączeniem może przemieszać wodę w instalacji tak aby uzyskać dane na temat temperatury wody w samym grzejniku.
Jeśli więc w domu temperatura jest niższa niż ustalona to i temperatura samej wody w grzejniku oddając ciepło do pomieszczenia schłodzi się poniżej określonego poziomu, dlatego też po załączeniu samej pompy kocioł będzie wiedział czy temperatura w pomieszczeniu uległa zmianie lub też jeszcze nie..
Po drugie to kocioł ma za zadanie utrzymanie stałej temperatury w instalacji dlatego też regulując temperaturę wody mając dane na temat różnicy występującej na zasilaniu i powrocie przegrzewa ją o parę stopni tak aby to średnia temperatura pomiędzy tymi dwoma ( zasilaniem i powrotem) była równa temperaturze zadanej.
W takim trybie kocioł reguluje temperaturę w domu tylko i wyłącznie poprzez załączanie się i wyłączanie a czas pracy i przerwy jest uzależniony od izolacji domu, temperatury zasilania rozwiązań instalacji i innych czynników.

Inną regulacją jest współpraca z czujnikiem zewnętrznym czyli tzw. pogodówka.
Jak już sama nazwa wskazuje to w takim trybie temperatura na zasilaniu jest uzależniona od temperatury zewnętrznej dlatego temperatura na zasilaniu jest wyższa kiedy na zewnątrz są mrozy a niższa kiedy na zewnątrz jest w miarę ciepło.
Taki tryb regulacji jest dużo bardziej dokładny i dostosowany do ogrzewania podłogowego które ma dość długi czas reakcji.
Sama temperatura w domu jest jednak uzależniona od krzywej grzewczej.

Trzeci typ regulacji jest zastosowanie do regulacji pogodowej regulatora który umieszczony w pomieszczeniu referencyjnym czyli np. w salonie będzie informował kocioł o aktualnej temperaturze w pokoju.
To pozwala w pewnym sensie uniezależnić się od krzywej grzewczej i daje większe ustabilizowanie temperatury w pomieszczeniu, jednakże sam właściwy dobór krzywej jest także pożądany ponieważ pozwala na większe oszczędności w zużyciu gazu w sytuacjach w której to za niska KG powoduje wydłużony czas pracy kotła lub za wysoka KG powoduje przegrzewanie pomieszczenia.

Odpowiadając więc na drugie pytanie to regulator będzie sterował kotłem a czujnik zewnętrzny będzie sterował temperaturą na zasilaniu.
Sam algorytm sterowania kotłem jednak będzie uzależniony od temperatury na zewnątrz.
Takie połączenie obu pozwala na uzyskanie oszczędności także z kondensacji, ponieważ przy temperaturze na zewnątrz np +10*C nie opłaca się utrzymywać na zasilaniu temperatury 45*C skoro wystarczająca do ogrzewania pomieszczeń jest 30*C. Oczywiście można w tym przypadku powiedzieć ze te 45*C na zasilaniu spowoduje krótszą pracę kotła ale ze względu na ogrzewanie podłogowe taka temperatura zasilania i sposób oddawania ciepła będzie mógł powodować lekkie przeregulowania w których temperatura w pomieszczeniu nie będzie już stała +20*C a będzie wahała się w granicach 19 - 21*C.

Pierwsze co musisz zrobić to ściągnięcie właściwej instrukcji obsługi a takze instrukcji instalacji oraz ich dokładne przestudiowanie.
Tylko taka dawka wiedzy pozwoli Ci na dalszą dyskusję i zrozumienie zasady działania oraz instrukcji i porad które uzyskasz na tym forum