PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian w ścianie a ocieplenie na zewnątrz



xavery84
19-10-2017, 14:42
Mam takie pytanko. Mam dom, w którym pomiędzy pustakiem a cegłą jest styropian.
od wewnątrz domu wygląda to tak: cegła, styropian 7cm, pustak ceramiczny.

Chciałem więc zapytać czy na zewnatrz budynku dawać jeszcze do ocieplenia styropian czy już nie. Coś czytałem i opinie są różne, bo może niby jakiś termos czy coś takiego zrobić i będzie wtedy problem że będzie odparzać styropian na zewnątrz.

Poproszę o opinię. Z góry dziękuje

Zamurowany
23-10-2017, 12:45
Myślę, że twoje ocieplenie jest wystarczające. Mam w rodzinie dom wykonany jeszcze prościej: suporex styropian suporex (na wierzchu zwykły tynk)- i jest całkiem ciepły. Styropian to generalnie nie jest najlepszy sposób, bo dom staje się hermetyczny, a to dla murów nie jest zdrowe, Najlepsza jest wełna mineralna, bo oddycha. Oczywiście wełna jest znacznie cięższa i droższa (także w montażu), dlatego styropian ma takie wzięcie. Myślę, że masz najlepsze umieszczenie styropianu, Oczywiście rzuciłbym na zewnątrz tynk, bo zawsze to też jakaś izolacja.

Piotrek2005
23-10-2017, 14:45
7 cm starego styro to mało. Polecam 10-25 na zewnątrz. A dokładnie ile to trzeba policzyć. Na stronach producentów systemów ociepleń są fajne proste programy. Wprowadzasz poszczególne warstwy ściany i program robi analizę cieplno-wilgotnościową ( to bardzo ważne ). Będziesz wiedział jak warstwa jakiego styro ( ważny parametr lambda ) do ścianę ciepłąi suchą bez wykraplania się wody wewnątrz ściany. Oczywiście przed ociepleniem należało by dać nowe okna i drzwi chyba że już takie są.

מרכבה
23-10-2017, 16:04
Styropian to generalnie nie jest najlepszy sposób, bo dom staje się hermetyczny, a to dla murów nie jest zdrowe, Najlepsza jest wełna mineralna, bo oddycha. naprawdę ? to chyba już trzeba resuscytację prowadzić :D Wełna w takim murze, to dopiero mistrzostwo z Fizyki Budowli.
Wręcz zagłada! materiał kondesnatotwórczy! A izolowanie 3W.. to najgorsze co można sobie wymyślić.
Przez bark ciągłości izolacji termicznej! każde naroże, każda płyta rozdziela izolację na dwie części

creative_21
23-10-2017, 16:05
7 cm starego styro to mało. Polecam 10-25 na zewnątrz. A dokładnie ile to trzeba policzyć. Na stronach producentów systemów ociepleń są fajne proste programy. Wprowadzasz poszczególne warstwy ściany i program robi analizę cieplno-wilgotnościową ( to bardzo ważne ). Będziesz wiedział jak warstwa jakiego styro ( ważny parametr lambda ) do ścianę ciepłąi suchą bez wykraplania się wody wewnątrz ściany. Oczywiście przed ociepleniem należało by dać nowe okna i drzwi chyba że już takie są.
a nie pomyślałeś że jak dorzuci 25cm na zewnątrz to będzie miał ścianę ok. 70cm ??
poza tym co wtedy z punktem rosy ?

może sobie bardziej zaszkodzić tym ociepleniem niż pomóc

מרכבה
23-10-2017, 17:48
Czym zaszkodzić ? i jak.. to teraz nie szkodzi, że izolacja ciągła nie jest i w narożach, nadprożach, są źródła kondensacji.
Mur wiele ścierpi, a jeszcze tego nie widać przy murze 3W. 15-20cm grafitowego styropianu. A ostatnią rzeczą jaką bym się przejmował, to
grubość muru.

creative_21
25-10-2017, 13:19
a dasz mu gwarancje ze nie zacznie mu się potem cisnąć grzyb do domu ??

Piotrek2005
26-10-2017, 11:39
a nie pomyślałeś że jak dorzuci 25cm na zewnątrz to będzie miał ścianę ok. 70cm ??
poza tym co wtedy z punktem rosy ?

może sobie bardziej zaszkodzić tym ociepleniem niż pomóc

1 nigdzie nie napisałem 25 cm styro
2 punkt rosy wyliczy program przy założonej grubości styro i określonej lambda, jak wyjdzie źle to trzeba sprawdzać przy innych parametrach
3 zrobiłem tak u siebie i zaszkodziłem sobie tak że ma bezobsługowo ( gaz ) i tanio
4 jak będzie zima wychodząc z domu nie zakładaj kurtki bo sobie zaszkodzisz mr creative_21

מרכבה
26-10-2017, 12:26
a dasz mu gwarancje ze nie zacznie mu się potem cisnąć grzyb do domu ?? oczywiście..
Kwestia grzyba - była teraz.. kiedy ściany słabo izolują .. a ciepło ucieka nimi tak.. że nawet na chwilę nie gości na przegrodzie..
stąd obniżenie temp= temp w narożnikach = grzyb.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a1292aee924e.png (https://naforum.zapodaj.net/a1292aee924e.png.html) jakieś pytania.. w normalnej zimie .. grozi kondensacja !
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e961f8c9df30.png (https://naforum.zapodaj.net/e961f8c9df30.png.html) to samo tylko opór wstawiony EPS'u.. i ktoś tu jeszcze śmie gadać o zdychaniu ścian ?
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a8c1fe951224.png (https://naforum.zapodaj.net/a8c1fe951224.png.html) i teraz na szufelkę pozamiatało hipotezy hiperboliczne o jakimś grzybie.. susza tylko grozi .. i wyschnięciem ewentualnego kondensatu!
oczywiście za parę dni znowu ktoś wyskoczy .. z podobny tekstem.. cóż..
wystarczy zapytać wuja google o obliczenia cieplono wilgotnościowe.. arkusz kalk .. zrobić sobie wykres.


a nie pomyślałeś że jak dorzuci 25cm na zewnątrz to będzie miał ścianę ok. 70cm ?? z tego nic.. przesuwałem okno u Rodziców.. w kuchni przy okazji remontu.. wyszło kapitalnie.. a mur ma 42,5cm.. docelowo będzie ponad 70cm..

bt9
30-10-2017, 09:46
Myślę, że to ocieplenie, które masz jest wystarczające. Możesz zapytać się jakiegoś profesjonalisty jeśli nie będzie pewien.

Pytanie co to znaczy dla was wystarczające?
Takie które zapewni:
1. Komfort termiczny.
2. Brak grzyba.
3. Oszczędności na ogrzewaniu.
4...

Co rusz spotykam osoby które mówią, że 5cm styropianu wystarczy a 10cm to już kosmos i nie ma sensu więcej.. nawet próba tłumaczenia na jakich zasadach to działa nie przynosi efektu ;) Poczekajmy parę lat i grubości 20cm lub mniej ale lepszych materiałów to będzie MINIMUM.

Dla jednego wystarczające są same ściany bez ocieplenia i grzanie non stop. Dla innego minimum 20cm styropianu na ścianach i dogrzewanie mieszkania.
Jeden ma tyle pieniędzy, że na koszta ogrzewania nie patrzy a inny woli zbudować mniejszy ale energooszczędny domek.

Moim zdaniem, jeśli miałbym ocieplać taki dom to wziąłbym pod uwagę 2 opcje:
1. 10-15cm styro bez przemontowywania okien.
2. 20-25cm styro po przemontowaniu okien.

מרכבה
30-10-2017, 10:25
Myślę, że to ocieplenie, które masz jest wystarczające. Możesz zapytać się jakiegoś profesjonalisty jeśli nie będzie pewien. gdzie masz tych "profesjonalistów" ? gdzie oni są ?

Co rusz spotykam osoby które mówią, że 5cm styropianu wystarczy a 10cm to już kosmos i nie ma sensu więcej to są pyszałki opałki ..
ich wydaje mi się. a ich "litania" to - "nie będzie przymarzać" "musi oddychać" :jawdrop: niczym nie poparte hipotezy! niczym! kpią po po prostu z nauki i tyle!
Pierwsze .. nie ma i nigdy nie było zjawiska typu przymarzanie! ono nigdy nie wystąpiło nigdzie.. ! bo to przeczy ruchowi energii cieplnej od cieplejszego ośrodka, do zimniejszego.. a tu jest sugestia .. że to "zimno wchodzi"..

Masz chłopie jak byk na ostatnim zrzucie - co daje izolacja ! czego chcesz więcej ?

Jak od razu nie stać na porządną izolację.. to trzeba wybrać ścianę.. i zrobić.. aby załapać bakcyla na resztę !
jak chcesz wiedzieć.. to wynik jaki osiągnąłem ... to przeliczeniowo 2m3 drewna ..
na 140m2 - kto da mniej ?

17jan
10-11-2017, 19:18
gdzie masz tych "profesjonalistów" ? gdzie oni są ?
to są pyszałki opałki ..
ich wydaje mi się. a ich "litania" to - "nie będzie przymarzać" "musi oddychać" :jawdrop: niczym nie poparte hipotezy! niczym! kpią po po prostu z nauki i tyle!
Pierwsze .. nie ma i nigdy nie było zjawiska typu przymarzanie! ono nigdy nie wystąpiło nigdzie.. ! bo to przeczy ruchowi energii cieplnej od cieplejszego ośrodka, do zimniejszego.. a tu jest sugestia .. że to "zimno wchodzi"..

Masz chłopie jak byk na ostatnim zrzucie - co daje izolacja ! czego chcesz więcej ?

Jak od razu nie stać na porządną izolację.. to trzeba wybrać ścianę.. i zrobić.. aby załapać bakcyla na resztę !
jak chcesz wiedzieć.. to wynik jaki osiągnąłem ... to przeliczeniowo 2m3 drewna ..
na 140m2 - kto da mniej ?

Witaj Merkava,
Twoje wykresy, które wstawiłeś są niepełne wstaw też jako izolację wełnę. 1. nie wiesz w jakiej strefie znajduje się obiekt.(przyjmij temp. zew. -160C a wtedy zobaczysz różnicę.
2. Te wykresy dla przeciętnego Kowalskiego są mało czytelne.
3. A co to za temperatura -50C? Tylko nie pisz mi że takie są zimy w Polsce ty jesteś inż. i powinieneś podać prawidłowe temperatury zewnętrzne do przeliczeń strat ciepła. Brakuje danych i jako szanujący się inż. powinieneś uzupełnić niezbędne dane do obliczeń. Jak już coś robisz to rób to dokładnie. Myślę że wiesz przy jakiej temp. ściany nie będzie się wytrącać woda ( i będzie powstawał grzyb).
Pozdrawiam

Janek

xavery84
10-11-2017, 22:29
Cieszę się że wywiązała się dyskusja. To może napisze ze mieszkam na Podkarpaciu więc raczej zimniej w zimie. Od tego sezonu palę gazem. Jak na razie przy zew temp 6-10 stopni wyszło mi ok 270zl za grzanie w październiku.
Apropo domu. Budowa zaczęła się w 1992r. Mury więc pewnie z 20lat maja. Do tego dom zalany po powodzi tzn woda w piwnicy była

מרכבה
12-11-2017, 09:31
Janie czemu mi zarzucasz jakieś uchybienia ? trochę tych wykresów przerobiłem.. ale jak Ci czego brakuje to Ci pokarzę ..
że przy wełnie na elewacji + tynk.. będzie gorzej.

w Polsce ty jesteś inż. i powinieneś podać prawidłowe temperatury zewnętrzne do przeliczeń strat ciepła. no bo nie znam.. gdzie bym mógł znać..https://pl.climate-data.org/location/716855/ średnia -5,4 st

Brakuje danych i jako szanujący się inż. powinieneś uzupełnić niezbędne dane do obliczeń jakich to danych ? porównałem w tych samych warunkach brzegowych - różne ustawienie i to jest fakt. Potwierdziło się, że 20cm izolacji, skutecznie usuwa problem kondensacji.

Myślę że wiesz przy jakiej temp. ściany nie będzie się wytrącać woda ( i będzie powstawał grzyb). i znowu chcesz powiedzieć truizm ..
Jeszcze zgubiłeś warunek brzegowy.. wilgotność.. jeśli w pomieszczeniach bedzie 70% i 20st.. to wymagania co to temp na powierzchni.. rosną..

xavery84
11-12-2017, 06:30
Czyli jeśli nie zrobię ocieplenia to mogę mieć gorszy komfort termiczny i wyższe rachunki za ogrzewanie. A jeśli zrobię to może być i źle i dobrze?

מרכבה
11-12-2017, 09:22
Dokładnie tak.
Izolacja co robi ? skraca długość sezonu grzewczego! jeśli w gołym ceglaku trzeba grzać do połowy maja. tak w przeciętnej chłupie
z marną izolacją już do połowy kwietnia. A jeśli ktoś jest dociekliwy i chce - to sezon zrobi się 3 miesięczny.. już nie mówię
o wyrugowaniu sezonu wcale.. bo dało by się to uczynić. Czy komuś tęskno za ogrzewaniem w sierpniu ? czy czerwcu ?
nie sądzę ! Jest masa dowodów, na to, że jeśli by takiego człowieka który mieszka w ceglanym golasie, zaprosić do budynku spełniającego standard pasywny..
to ten ktoś pewnie by wcale nie grzał.. jak działa taki ceglany dom? przestaje się palić na noc.. silny mróz.. a nad ranem strzela się zębami w pokoju..
jeśli to się działo w domu z ceramiki (piszę z doświadczenia własnego).. to tym bardziej jeszcze 0,5 W/m2K gorsza ściana.. dramat ..
tak ściana ceglana jest dramatem! 1,3 W/m2K...