PDA

Zobacz pełną wersję : Piec nie osiąga temperatury zadanej.



Atem
23-10-2017, 09:49
Witam.
Proszę serdecznie o pomoc.
Sąsiadka starsza Pani wymieniła sobie stary piec śmieciowy, na nowy z podajnikiem na ekogroszek.
I problem jest taki, że nie ważne jak ten piec ustawić to max temp na piecu to 45 stopni a w domu jest 22 stopnie. Ale jak przyjdzie mróz to będzie słabo. Ekogroszkę również według mnie idzie za dużo.
Piec ma 16kW powierzchnia około 120 m2. Od razu zaznaczam, że to nie jest problem z ustawieniami sterownika.
Uważam, że problem będzie albo z samym piecem, albo z podłączeniem.
Zaznaczę od razu że w instalacji nie ma zbiornika CWU. Piec ogrzewa tylko grzejniki.
Jednak co według mnie dziwne, w podłączeniu nie ma pompy do CO, jak również nie ma żadnego zaworu 3 czy 4 drożnego. Wyjście kierowane jest wprost do grzejników, a powrót wprost do pieca. Nie wiem czy to ma wpływ.
Piec ma żeliwne palenisko retortowe. Dowiedziałem się że może być nieuszczelnione. Oglądałem i niby silikon jest, jednak jak sprawdziłem, powietrze trochę ucieka. Jednak czy tylko to może być problem? Bo mówię tego powietrza mało tam ucieka, nie jest to huragan. Czy zawór 4 drożny nie powinien być wymagany? Instalator stwierdził że skoro śmieciowy tak działał 20 lat to i ten piec powinien działać.
Proszę o pomoc, bo dzienne spalanie to 40kg groszku, jednak chodzi przede wszystkim o to że w domu jest średnio ciepło, a co będzie jak będzie na dworku -10? No i kwestia samego kotła, że słabo aby pracował w temp 45 stopni.

jasiek71
23-10-2017, 12:51
No jak w takich warunkach ten domek potrzebuje ponad 200kWh na dobę to może czas zamknąć okna...

Według opisu to układ chodzi na grawitacji...
Ile i jakie grzejniki są w tej instalacji...?

Atem
23-10-2017, 19:26
Domek jest jaki jest. Przy starym piecu w domku ciepło było a węgla średnio szło 3-4 tony i tylko węglem było palone, plus jakieś papiery, gazety z domu.
Grzejników jest około 100 aluminiowych.
Tak układ działa na grawitacji, czy to może być przyczyna ?

Problemem przede wszystkim jest to że nie da się osiągnąć wyższej temp na piecu niż 45 stopni.
W weekend napalę swoim groszkiem który uważam że jest dobry i zobaczę czy to jest przyczyną.

jasiek71
23-10-2017, 19:48
A dlaczego nie można bardziej podkręcić tego kotła...?
Jak dla mnie to on nie osiąga mocy nominalnej...

Atem
24-10-2017, 17:06
A dlaczego nie można bardziej podkręcić tego kotła...?
Jak dla mnie to on nie osiąga mocy nominalnej...


Ale jak to zrobić?

adam_mk
24-10-2017, 18:14
Zmniejszyć ilość wody przepływającej przez ten kocioł.
Zaworem na wyjściu lub na dolocie, bo jakiś tam chyba jest...

Adam M.

kobra64
24-10-2017, 19:03
Napisz kolego konkrety jakieś. Jaki to kocioł. jaki ma sterownik. Co jest ustawione na tym sterowniku ( dawkowanie opału i ilość powietrza ). Wtedy będzie można Ci jakoś pomóc. Na razie to mówisz tak: jest jakiś kocioł, on nie dogrzewa ale problem nie jest z ustawieniami sterownika. Jeżeli ten węgiel to nie polski brunatny z Bełchatowa, to problem z całą pewnością jest z ustawieniami sterownika.

Atem
25-10-2017, 13:26
Napisz kolego konkrety jakieś. Jaki to kocioł. jaki ma sterownik. Co jest ustawione na tym sterowniku ( dawkowanie opału i ilość powietrza ). Wtedy będzie można Ci jakoś pomóc. Na razie to mówisz tak: jest jakiś kocioł, on nie dogrzewa ale problem nie jest z ustawieniami sterownika. Jeżeli ten węgiel to nie polski brunatny z Bełchatowa, to problem z całą pewnością jest z ustawieniami sterownika.

Kociał Eco-term 16kW. Sterownik Titanic+. Ustawienia są: czas podawania 10s. przerwa 30 sekund. I dmuchawa ma 6 bieg z 12 możliwych. Kombinacji wykorzystywałem bardzo dużo więc wątpię aby to był problem z ustawieniem. Co do ekogroszku to nie wiem. Ale czy to możliwe że przez gorszek różnica temperatury to aż 15 stopni? Bo max na piecu 45 a gdzie do np. 60.

adkwapniewski
25-10-2017, 16:35
Jaki jest ustawiony tryb pracy pomp i jaka jest ustawiona temp CWU ?

kobra64
25-10-2017, 19:41
Co ląduje w popielniku przy tych ustawieniach?

Atem
30-10-2017, 09:13
Co ląduje w popielniku przy tych ustawieniach?

Nie ma pomp, ani CO ani CWU. NIe ma zbiornika CWU. Piec ogrzewa tylko grzejniki.

adkwapniewski
30-10-2017, 11:53
Nie ma pomp, ani CO ani CWU. NIe ma zbiornika CWU. Piec ogrzewa tylko grzejniki.

Ok, ale jak jest ustawione grzanie CWU w sterowniku ?

Atem
30-10-2017, 16:10
Ok, ale jak jest ustawione grzanie CWU w sterowniku ?


a jak powinno być ustawione?

wieć ma ustawione tryp pracy pomp: brak CWU jeśli o to pytasz. Czujnik temperatury gdzies tam sobie zwisa. Temperatura zadana na CWU jest 19 stopni.

adkwapniewski
30-10-2017, 19:01
Po osiągnięciu temp CO 45*C przestaje dmuchać i podawać ? Jeśli tak to warto jeszcze przejrzeć ustawienia serwisowe i instalatora :

Za instrukcją użytkownika :
"Regulator posiada 3 grupy ustawianych parametrów:– parametry konfiguracyjne dostępne podczas pracy regulatora,– parametry serwisowe dostępne przy włączaniu sterownika z przyciskiem ,– parametry instalacyjne dostępne po wpisaniu kodu instalatora (instr. serwisowa)."

Parametry INSTALACYJNE regulatora TITANICdo kotła z podajnikiem ślimakowym / tłokowym

1. Wybór temperatury zadanej :tylko nastawa;nastawa+strefy;sterowanie pogodowe;ster. pogodowe+strefy

https://www.prond.pl/sterownik-titanic.html#instrukcje

Atem
30-10-2017, 19:39
Nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi parametrami. Piec jak osiągnie 45 stopni to nadal pracuje normalnie, podaje i dmucha ponieważ nie osiągnął zadanej temp 50 stopni.
W między czasie przeprowadziłem test na innym ekogroszku i jest trochę lepiej bo udało osiągnąć się 48 stopni, jednak piec nadal pracował na wysokich obrotach, a gdzie 60 stopni?

Nie mogę dodać zdjęcia jak wygląda popiół, ale jest dużo spieków i nie dopalonych kawałków.

Atem
31-10-2017, 19:32
Jeszcze bym dopytał specjalistów.

Jak pozbyć się tych spieków czy jak to ich zwał. Wiem że tworzą się one w czasie podtrzymania. Kawałki ekogroszku od góry jakby się wychładzały i przez to tworzą się spieki. Średni czas postoju to jakieś 15 minut. Jest ustawić parametry piec w tym czasie aby uniknąć tych spieków.
Póki co jest tak:
- czas przedmuchu 15 sekund
- czas pomiędzy przedmuchami 4 minuty
- krotnosc - 2 czyli co 2 przedmuch podajnik podaje ekogroszek

Ktoś podpowie co zmienić?