PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc wyborze kotła na pellet



marekR_87
23-10-2017, 16:40
Witam,
Szukam pomocy w doborze kotła na pellet. Moje założenia to
- automatyczne rozpalanie / wygaszanie
- ruszt awaryjny na drewno ( nie będzie innego źródła ogrzewania, więc w razie awarii musi być doraźna możliwość ogrzania)
- dosyć pojemny zasobnik na pellet
- niska awaryjność

Dom do ogrzania ma 140m2 powierzchni użytkowej (parter + piętro) + garaż 31m2. Ściany z porotherm dryfix 25 + styropian 20cm, podłoga na parterze 20cm styropianu, na piętrze 12cm. Strop nad parterem wełna mineralna 30, dach wełna mineralna 15. Okna 3-szybowe Veka Softline 82. Podłogówka 25m2 (lub 55 jeżeli zdecyduję ją też zastosować w salonie - nad czym się obecnie zastanawiam), reszta grzejniki. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Pierwotnie w projekcie był piec gazowy 12kW, ale ze względu na brak sieci gazu, skłaniam się ku pelletowi. Podczas adaptacji wyliczono OZC na 16,8kW. Trochę wydaje mi się to dużo, zwłaszcza, że mieszkam teraz w większym domu, gorzej ocieplonym, a piec węglowy 17kW chodzi na 'pół gwizdka' żeby nie przegrzewać pomieszczeń.

Z dotychczasowych poszukiwań zainteresował mnie BIOVERT (według tabelki na stronie producenta potrzebowałbym aż 21kW ???) od Witkowskiego, ale nie znalazłem żadnych opinii. Poza tym większość automatycznych kotłów na pellet, które znalazłem nie ma rusztu awaryjnego, może znacie coś godnego polecenia?

jak_to_mozliwe
23-10-2017, 18:15
Wybacz, że nie w temacie, ale czy mógłbyś napisać, czemu chcesz łączyć ogrzewanie podłogowe z kaloryferami?

Robinson74
23-10-2017, 21:59
I ja się podłączę.
Może dlatego, że podłogówka nie jest prawidłowym rozwiązaniem na panele ani na dywany ani na wykładziny? Sprawność systemu spada wtedy drastycznie.

jak_to_mozliwe
23-10-2017, 22:14
Drastycznie? Zalinkujesz do źródła?

Robinson74
23-10-2017, 22:59
Poczytaj tutaj: http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/12785-wybor-wykonczenia-podlogi-na-ogrzewaniu-podlogowym
Chociaż pewnie nie jest to idealne źródło informacji.
Warto by też poszukać informacji u producentów takich paneli rzekomo nadających się na ogrzewanie podłogowe, jaka jest stała maksymalna dopuszczalna temperatura czynnika grzewczego, żeby nie stracić gwarancji na panele.

מרכבה
23-10-2017, 23:08
. Podczas adaptacji wyliczono OZC na 16,8kW. Trochę wydaje mi się to dużo,
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance4.gif (http://emotikona.pl/emotikony/) się komuś chyba coś pomyliło..
na pewno "liczył" każdy mostek termiczny, dokładnie co do wata..
6- 7 kW max.. co z tej chałupy może być.. ktoś po prostu lipę odwalił.. "wyliczając" 16,8 kW mocy ..
Spokojnie kocioł 8 kW starczy .. bo takie są najmniejsze! 10 kW to już spory zapas.. a tu Ci buchaja na 21 kW proponują.. deweloperem jesteś ?
trzy chałupy będziesz grzał ?

marekR_87
24-10-2017, 00:44
Dlaczego łącze podłogowe z grzejnikami? Bo tak jest w projekcie. Generalnie w większości pomieszczeń są grzejniki, ale w kuchni nie ma na nie miejsca, a w łazienkach dobrze by było mieć ciepłą podłogę.

Co do wyliczeń OZC to się domyślam, że to było zrobione na odwal, aby wpiąć kartkę do projektu. Dlatego postanowiłem tu zapytać. Nie jestem deweloperem, sytuacja jest znacznie gorsza - jestem laikiem jeżeli chodzi o budowę, uczę się na bieżąco.

imrahil
24-10-2017, 16:13
Dlaczego łącze podłogowe z grzejnikami? Bo tak jest w projekcie.

to niedobrze. co prawda dla pelletu to wszystko jedno, a system niskotemperaturowy (100% podłogówka) jest bardziej uniwersalny, więc masz w przyszłości więcej źródeł ciepła do wyboru. poza tym instalacja mieszana raczej będzie kosztowała więcej. czyli wg projektu masz drożej i gorzej ;). wyliczenia obciążenia cieplnego też raczej do niczego.

a co byś Ty wolał? podłogówkę czy grzejniki i dlaczego?


I ja się podłączę.
Może dlatego, że podłogówka nie jest prawidłowym rozwiązaniem na panele ani na dywany ani na wykładziny? Sprawność systemu spada wtedy drastycznie.

dobrze, że tego nie wiedziałem, bo u mnie wszystko działa, a przy remoncie mam zamiar sobie dać drewno na podłogę (trochę żałuję, że tego nie zrobiłem przy budowie)


Poczytaj tutaj: http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/12785-wybor-wykonczenia-podlogi-na-ogrzewaniu-podlogowym
Chociaż pewnie nie jest to idealne źródło informacji.
Warto by też poszukać informacji u producentów takich paneli rzekomo nadających się na ogrzewanie podłogowe, jaka jest stała maksymalna dopuszczalna temperatura czynnika grzewczego, żeby nie stracić gwarancji na panele.

w nowym domu to raczej nie problem z tą temperaturą. to wszystko o czym piszesz dotyczy domów z kiepską izolacją. wtedy okładzina ma znaczenie, czasem nawet przy płytkach może okazać się, że podłogówka nie wystarcza, bo żeby ogrzać pomieszczenie musi przegrzewać stopy. w nowych domach jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to odpowiedni projekt podłogówki - musi on brać pod uwagę obciążenia cieplne pomieszczeń oraz sposób wykończenia podłogi.

מרכבה
24-10-2017, 16:25
Na kolanie dokładniej można policzyć OZC - mnie się to w pale nie mieści jak można tak kardynalnego błędu nie przyuważyć ..
grubo ponad 100% zawyżone zapotrzebowanie na moc!
to wszystko o czym piszesz dotyczy domów z kiepską izolacją dokładnie
tak .. ale gnanie podłogówki ponad 30st.. ani to dobre, ani zdrowe.. choć by stawał na głowie.. nie przeniesie obciążenia cieplnego .. jak piszesz.
W nowym domu dobrze gaconym.. temp podłogi .. nadąża za temp powietrza.. powietrze ma np 20st.. podłoga 22-23.. i nie ma znaczenia wtedy pętlowanie.. tylko temp..

Konsultant marki Buderus
07-11-2017, 13:35
Witam,
Szukam pomocy w doborze kotła na pellet. Moje założenia to
- automatyczne rozpalanie / wygaszanie
- ruszt awaryjny na drewno ( nie będzie innego źródła ogrzewania, więc w razie awarii musi być doraźna możliwość ogrzania)
- dosyć pojemny zasobnik na pellet
- niska awaryjność

Dom do ogrzania ma 140m2 powierzchni użytkowej (parter + piętro) + garaż 31m2. Ściany z porotherm dryfix 25 + styropian 20cm, podłoga na parterze 20cm styropianu, na piętrze 12cm. Strop nad parterem wełna mineralna 30, dach wełna mineralna 15. Okna 3-szybowe Veka Softline 82. Podłogówka 25m2 (lub 55 jeżeli zdecyduję ją też zastosować w salonie - nad czym się obecnie zastanawiam), reszta grzejniki. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Pierwotnie w projekcie był piec gazowy 12kW, ale ze względu na brak sieci gazu, skłaniam się ku pelletowi. Podczas adaptacji wyliczono OZC na 16,8kW. Trochę wydaje mi się to dużo, zwłaszcza, że mieszkam teraz w większym domu, gorzej ocieplonym, a piec węglowy 17kW chodzi na 'pół gwizdka' żeby nie przegrzewać pomieszczeń.

Z dotychczasowych poszukiwań zainteresował mnie BIOVERT (według tabelki na stronie producenta potrzebowałbym aż 21kW ???) od Witkowskiego, ale nie znalazłem żadnych opinii. Poza tym większość automatycznych kotłów na pellet, które znalazłem nie ma rusztu awaryjnego, może znacie coś godnego polecenia?

Witam,

Wszystkie z Pańskich założeń spełnia kocioł Logano marki Buderus z automatycznym podajnikiem paliwa. Moce kotłów zaczynają się od 14kW, więc nie będzie problemu z doborem odpowiedniego kotła. W kotle mogą być spalane różne rodzaje paliw stałych, takie jak: pellet, ekogroszek oraz węgiel brunatny. Sterownik kotła umożliwia w standardzie kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego) oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej i obsługę pompy cyrkulacyjnej.
W celu doboru kotła, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka na podstawie miejsca ich lokalizacji. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. Lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

מרכבה
09-11-2017, 19:49
Konsultant marki Buderus Hopie .. kurcze gościu ma ~8kW potrzebę.. a Ty mu dajesz 14 kW.. pytanie co za szczęście go spotka..
wymoduluje palniki moc .. 1,5 kW min ? w takim kotle ?..
W celu doboru kotła, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych instalatorów. instalator nie dobiera kotłów ! skąd on ma mieć wiedzę o OZC? tylko na takiej podstawie można dobrać kocioł.. a w tym przypadku.. zrobienie OZC na kolanie.. będzie lepsze niż ta kpina.. i 16 kW..
16 kW to miały domy w PRL'u

https://www.kostrzewa.com.pl/#!Press_room-MA%C5%81E_JEST_CIEP%C5%81E_%E2%80%93_EEI_PELLETS_O _MOCY_8_KW chyba najmniejszy kocioł.. a i tak powiem .. za duży.

Konto usunięte_1*
09-11-2017, 21:30
Ale jest znacznie tańsza opcja , kupić a chociażby żeliwny kocioł zasypowy z olx za przysłowiową flaszkę dokupić palnik pelletowy porządny to 4-5 tys za komplet i jedziesz na fraj

Liwko
09-11-2017, 22:03
I ja się podłączę.
Może dlatego, że podłogówka nie jest prawidłowym rozwiązaniem na panele ani na dywany ani na wykładziny? Sprawność systemu spada wtedy drastycznie.

No co ty nie powiesz. Od ośmiu lat mieszkam z podłogówką w całym domu i wykładzinami i nic takiego nie zauważyłem. Gdzie ty żeś się tych bajek naczytał?

Barliniak
10-11-2017, 08:00
No co ty nie powiesz. Od ośmiu lat mieszkam z podłogówką w całym domu i wykładzinami i nic takiego nie zauważyłem. Gdzie ty żeś się tych bajek naczytał?
Nie tyle nieprawidłowe co nie najlepsze rozwiązanie i nie oznacza abyś nie mógł użytkować i cieszyć się nim.

מרכבה
10-11-2017, 12:02
berthold61 tak, ale jest ale.. trzeba chcieć to zrobić.. śmiechiucha kupi za gronie.. S7WC-8 Ogniwo biecz.. 8 kW jest naprawdę po full..
https://ezelazny.pl/piec-ogniwo-s7wc-8-kw.html

Są paliniki kostrzewy .. ale najniejszy ile 12 KW choć mają kocioł na 8 kW .. zaczyna się wyścig o palmę małej mocy..

Liwko
10-11-2017, 12:07
Nie tyle nieprawidłowe co nie najlepsze rozwiązanie i nie oznacza abyś nie mógł użytkować i cieszyć się nim.

Podaj mi wady, bo od ośmiu lat ich nie widzę.

Konto usunięte_1*
10-11-2017, 12:16
berthold61 tak, ale jest ale.. trzeba chcieć to zrobić.. śmiechiucha kupi za gronie.. S7WC-8 Ogniwo biecz.. 8 kW jest naprawdę po full..
https://ezelazny.pl/piec-ogniwo-s7wc-8-kw.html

Są paliniki kostrzewy .. ale najniejszy ile 12 KW choć mają kocioł na 8 kW .. zaczyna się wyścig o palmę małej mocy..

To nie są wady a zalety im kocioł większy tym lepszy a o wszystkim decyduje palnik , on moduluje mocą albo wyłącza się i załącza wg sterownika czy to pogodowego czy pokojowego , to nie musi pracować non stop , to zaleta a nie wada

מרכבה
10-11-2017, 16:46
Ale nie ma co przesadzać .. palniki są za duże.. a tych dedykowanych do małych kotłów brak.. oczywiście dobrze mieć większy wymiennik + mały palnik..
kocioł 12 kW .. palnik max 8kW ..ale nie chcą sprzedawać !.. tu sprawa jest taka, że kocioł będzie średnio pracował w przedziale 3-4 kW.. to jest problem..
najmniejsza kostrzewa ma 2,8 kW.. do 8kW..

Konto usunięte_1*
10-11-2017, 19:26
ja zakładam że on ma grzać podłogówkę więc tu nie ma problemu nagrzewa a jak nagrzeje to się wyłącza i po spadku 1 czy tam 3 stopni jak kto woli on samoczynnie się rozpala i grzeje i znów wyłącza , tak powinno się używać peleciaki bo inaczej to sensu nie ma i żadnych oszczędności , na lekkim ciągłym grzaniu to kocioł na ekogroch pracuje a peleciak sam sobie jest panem i zapałką

מרכבה
11-11-2017, 09:03
Tyle że.. nie popcha do rur wody +50st.. i impulsem.. to działa i owszem przy dobrze dobranym zakresie mocy..
przy +5 st będzie potrzebował ile ? 2,5 kW może mniej .. przy 0 będzie jakieś 3kW..
rzadko kiedy będzie potrzeba 6 kW czy pod 7 kW
Wim że peleciak jest off on - tyle że gdzieś są informacje jaka jest sprawność ? przy częstym rozpalaniu i gaszeniu ? czy ten start stop nie wpływa negatywnie na sprawność ?
Myślę że 8kW palnik.. to jest początek.. powinny być mniejsze.

Konto usunięte_1*
11-11-2017, 18:07
To ja muszę to powiedzieć , jak kupiłem dom dwa lata temu to wg obliczeń miał być kocioł 23kw ja kupiłem 20 kw ale tak się złożyło że dociepliłem dom dosyć dobrze i teraz potrzebuje ok 3-4kw a z CWU maxymalne to 8kw przy temp minus 21 stopni , ja tego kotła nie wymieniałem jeszcze i ładuję 10kg węgla i to pali się bez problemów ok 10godz wszystko idzie w podłogówkę oraz dwa kaloryfery nic poza tym i wszystko jest w najlepszym porządku ba uważam ten kocioł teraz za zaletę bo dokupię tylko palnik pelletowy pewnie będzie to kipi rotary aby spalać każdy zawszony pelet czyli ze słomy drewna, czy łusek słonecznika , puszczam to na powiedzmy 4 godz 3 postoju i znów 4 godz , zapalarka bierze 150W więc te kilka rozpaleń na dobę to pikuś

מרכבה
12-11-2017, 23:12
teraz potrzebuje ok 3-4kw to by był świetny wynik, naprawdę bardzo dobry.
Np baniaczek 140L wody podgrzany od 10 do 50 potrzebuje 6,5 kWh energii przez dwie godziny..
trzeba go grzać mocą.. 3,25kW.. nie jest tak źle :) http://kipi.pl/produkty/palniki-na-pellet-i-agro-pellet/palnik-5-16-kw/ ciekawa jaka cena..
ale to min moc ma jak przy dobrym mrozie.. trzeba gdzieś mieć z 300L na wodę..? wtedy to ma sens..

Barliniak
07-12-2017, 08:04
Podaj mi wady, bo od ośmiu lat ich nie widzę.

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.To że ty ich nie widzisz nie oznacza że ich nie ma:)Jak zamówisz rentgena kamerą termowizyjną to może w końcu zobaczysz .Na ogrzewanie podłogowe terakota lepiej się nadaje od wykładziny dywanopodobnej to chyba oczywiste chociaż nie dla każdego zrozumiałe ale nie oznacza to że nie można jej zastosować ot tyle i aż tyle.