PDA

Zobacz pełną wersję : Remont domu osadzonego na skale



WojciechNieto
25-10-2017, 17:30
Witam wszystkich "doświadczonych" remontem starego domu.
Przygnały mnie na to forum rozbieżne porady "fachowców. Rozpocząłem remont pięćdziesięcioletniego domu, który został posadowiony bezpośrednio na skale. Ponieważ dom "przytulony" jest do skarpy chciałem zacząć od zrobienia drenażu, który przechwyci o odprowadzi wodę spływającą z niej. Ściana domu od strony skarpy, od dołu do miejsca w którym zaczyna się cegła (2,5 m) jest z kamienia. Jej połowa (na długości domu) jest od środka sucha, natomiast druga połowa zamoknięta (chyba częściowo z braku w tym miejscu dobrej wentylacji). Od tej strony odkopałem tylko 70 cm, więcej nie chcę z obawy o skarpę. Nie ma na ścianie z zewnątrz żadnej izolacji pionowej na kamieniu. Tutaj chciałem połozyc drenaż, który zbierałby wodę płynącą z góry. Niestety nie mogę zrobić typowego drenażu opaskowego w takiej sytuacji ze względu na różnicę poziomów gruntu z każdej strony domu ( w tym pochyłość z jednej strony. Czy ktoś ma doświadczenie z osuszaniem i zabezpieczaniem starych ścian z kamienia?

perm
25-10-2017, 19:20
Za tą kamienną ścianą są pomieszczenia użytkowe?

WojciechNieto
25-10-2017, 19:44
Tak. Na jednym narożniku pomieszczenie tzw kotłowni, z okienkiem pod sufitem. I tutaj ściana od wewnątrz jest sucha. Przy drugim narozniku pomieszczenie jakby piwniczne, taka przechowalnia. Tutaj jest wilgoć na kamieniu. Pomiędzy nimi jest część znajdująca się pod schodami wewnętrznymi. I tutaj nie było prawdopodobnie żadnej wentylacji przez ostatnie trzy lata, jak nikt juz tam nie mieszkał i jest tutaj największe zawilgocenie.