PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie do montażu okien



maciuspala
30-10-2017, 20:22
Tak sobie, kombinuje i zastanawiam się czy ma to sens.
Mam otwory okienne przygotowane do montażu cieplych parapetów tj wykonawca nie wymurowal ostatniej warstwy bloczków w oknach tylko jak już będę wiedział ile mam zostawić na okno plus cieply parapet to doklei mi tyle cm ile dokładnie będę potrzebował.Z uwagi na ściany o gr 18 cm, a chciałbym okna wypuścić ok 3 cm poza lico muru to czy sensownym było by doklejenie jej ostatniej kilkucentymetrowej warstwy zamiast 18 cm, bloczkiem 24 cm tworząc naturalną podporę pod okno.Montazysci czasami stosują plastikowe elementy które podtrzymują okno a taki wypust byłby naturalną podporą.Czy to ma sens???

jareko
31-10-2017, 08:10
Najpierw odpowiedź sobie na pytanie czy wciśnięcie okna o 3 cm ma sens
Z jakiego powodu chcesz wysunąć? Planujesz rolety ?

finlandia
31-10-2017, 09:51
Okna na ciepłych parapetach nie powinno się wysuwać. Robiłem to raz (2cm pod rolety)ale podparcie nie było już tak równe. Teraz już wymyślono specjalne parapety do wysuwania, "z szyną".
Mówiąc że montażyści stosują plastikowe elementy, to pewnie masz na myśli podpory JBD/ L (takie "kątowniki")?

maciuspala
31-10-2017, 10:10
Tak widziałem jak dół podpierają JBD/L ale zamiast tego dałbym wysunięty bloczek więc podparcie było by na całej szerokości. Dodatkowo zyskałbym 3 cm dodatkowego ocieplenia pod skrzynki od rolet( teraz mam 3 cm ale doszło by drugie 3 cm. Jeśli udało by się wysunąć okna o 3 cm to dałbym zamiast 20 cm -25 cm ocieplenia.

finlandia
31-10-2017, 10:45
Kierunek na podparcie wg mnie dobry. Ale wraca pytanie co z resztą. Znam przypadek, gdzie firma odmówiła uznania wady (pogięte okna) w ramach gwarancji, bo montaż przy takim wysunięciu nie był na systemowych kotwach. Zanim to zrobisz - upewnij się u Producenta czy jest dopuszczalne.

Ok**se
31-10-2017, 11:15
Tak widziałem jak dół podpierają JBD/L ale zamiast tego dałbym wysunięty bloczek więc podparcie było by na całej szerokości. Dodatkowo zyskałbym 3 cm dodatkowego ocieplenia pod skrzynki od rolet( teraz mam 3 cm ale doszło by drugie 3 cm. Jeśli udało by się wysunąć okna o 3 cm to dałbym zamiast 20 cm -25 cm ocieplenia.

Przy takim wysunięciu bloczków jest OK, ciepły parapet w obrębie profila musi być osadzony na stabilnym podłożu po całości
Natomiast boki okna z racji wysunięcia o 3 cm powinny być montowane za pomocą kotew JBD-L
Tu zwykłe kotwy się nie sprawdzą

maciuspala
31-10-2017, 13:07
Teoretycznie będzie to Vetrex ale do pomiaru jeszcze trochę czasu jest.( czekam na promocję zimową), w najgorszym wypadku będzie to Oknoplast ale tam montażysta powiedział mi że nie widzi problemu pod warunkiem że nie jest to ceramika bo nie ma w czym tam złapać. W silikacie powinno być ok.
Tak sobie gdybam żeby ułatwić sobie montaż .Jestem przewrażliwiony na punkcie wiania z okna, teraz w zimie jak przyłożę rękę do okna to mam oszronione palce:-)Ale u siebie ma 3 komorowe Okfensy z spieprzonym montażem od 17 lat:-)

maciuspala
18-11-2017, 21:07
Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam w starym.Dla czego ciepły montaż robi się na taśmach a nie piankach rozpreznych.Widzialem sporo montaży gdzie taśmy same po tygodniu odpadły (w wiekszosci Soudal) a część były tasmami do tynku chytane na rogach żeby nie odpadly.Więc tutaj w takiej sytuacji to sztuka dla sztuki.
Widzialem kiedyś dom z oknami gdzie zamiast piany była tasma rozprezna ktora zastepywala obydwie folie.
Taka tasma jak patrzylem na internet to z Ilbrucka kosztowala by mnie ok 800 zł plus cieple parapety więc cena podobna co 2 taśmy plus klej w kiszce.
Czy taśma Trio ma jakieś wady???

finlandia
19-11-2017, 20:10
Tak. Taśma (podobno) wg badań ma niższą szczelność niż prawidłowo zrobiony montaż na foliach.
Ale bardziej chodzi o przygotownie otworu - pod taśmę rozprężną musi by perfekcyjny, bo taśma może i wygląda na "jak z gumy" ale wtedy nie ma szczelności. Idealny przykład jak można zawalić robotę na taśmach:
https://www.facebook.com/groups/FuszerkiMontazuOkien/?multi_permalinks=782847931902226&comment_id=782849951902024&notif_id=1511121849325558&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

jareko
19-11-2017, 23:24
Taśma wielofunkcyjna tylko wtedy w pełni spełni swoje zadanie gdy otwór będzie wrecz perfekcyjny a ekipa montażową będzie dokładna
Wystarcza odchylki rządu 2mm i więcej od pionu czy poziomu nadproża by taśma w tych miejscach rozprezyla się więcej i nie spełniała założonych parametrów szczelności.
Owszem są różne tasmy do różnej wielkości szczeliny ale realnie nikt tego nie używa bo koszt rośnie lawinowo wraz z wielkością otworu.
Dobrze dobrana taśma
Dobrze wykonane otwory
Dokładne wykonanie zwłaszcza w narodach i miejscach łączenia tasm
To warunek podstawowy gwarantujący prawidłową szczelność
Żeby było jeszcze ciekawiej. Są w Europie kraje gdzie taki montaz to najczęściej stosowane rozwiazania.
Folie pozwalają błędy wykonania otworów jak i błędy pomiarowe jakoś wyprostować.

maciuspala
04-12-2017, 17:31
Po wycenach Vetrexu i Oknoplastu stwierdziłem że Vetrex jest dobry i drogi a Oknoplast drogi i słabo wyposażony.
Udałem się do salonu firmy Oknoplus i zostałem zaskoczony ogromnym profesjonalizmem sprzedawcy.Słowo energooszczedność nie zrobiło wrażenia na sprzedawcy, w dodatku sam zaproponował kilka rozwiązań a na moje pomysły stanowczo stwierdził iż można je wdrożyć.
Więc otrzymałem ofertę o 3,5-4 tyś tańszą niż w Oknoplascie i Vetrexie, oferta na profilu Salamander 82 mm w klasie A.
Okucia Winkhaus w wersji Select, ukryte zawiasy, 4 grzybki antywywazeniowe, ciepła ramka.
W cenie montażu bez doplaty możliwość montażu z wysunieciem 3cm za obrys muru, bardzo chętnie zgodzą się na oklejenie otworów xps em dla poprawy parametrów.
Jedynie na co sprzedawca zwrócił uwagę to iż wysuwając okno może być mniej szczelne z uwagi na mniejszą ilość pianki, oraz z uwagi na rekuperacje zastosuja taśmy z gwarancją szczelności(jest coś takiego) ale dla mnie taśma ma dawać szczelność bez dopłaty a tu takie cyrki że z gwarancją jest droższa.
Parapety ciepłe wymagają dopłaty ale jeśli kupię sobie sam lacznie z uszczelnieniami to zamontują je w cenie montażu.
I teraz pytanie czy jednak warto dopłacić te 4 tyś do Vetrexa?

finlandia
05-12-2017, 10:02
Jedynie na co sprzedawca zwrócił uwagę to iż wysuwając okno może być mniej szczelne z uwagi na mniejszą ilość pianki, oraz z uwagi na rekuperacje zastosuja taśmy z gwarancją szczelności(jest coś takiego) ale dla mnie taśma ma dawać szczelność bez dopłaty a tu takie cyrki że z gwarancją jest droższa.

Próbuję rozkminić co sprzedawca miał na myśli. Czy lepsze taśmy (zwykle droższe ale skuteczniejsze) czy też większy nakład pracy który można poświęcić by montaż z foliami wykonać maksymalnie starannie. Bo ta robota to nie jest tylko "klik" i już. Nawet zbicie dwóch desek gwoździami można zrobić lepiej lub gorzej, a co dopiero "ciepły montaż"...

A może chodziło tylko o taśmy/folie z lepszymi lub gorszymi parametrami? Bo tu też jest różnica w cenie.

maciuspala
05-12-2017, 13:16
No stwierdził że będą to droższe taśmy. Na pytanie czy są z klejem czy będą kleić kiszakami stwierdził iż taśmy mają bardzo dobry klej i nigdy nie odchodzi.