PDA

Zobacz pełną wersję : Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7

piot_L
11-01-2002, 10:12
Czy ktoś użytkuje lub słyszał o wkładach kominkowych z firmy Tarnawa. Są to wkłady w całości odlane z żeliwa z szybą okrągła lub płaską z dopalaniem spalin i przystosowane do palenia ciągłego.
Proszę o uwagi na temat tych wkładów.
Firma Tarnawa: http://www.tarnawa.com.pl

am
25-09-2002, 15:17
No właśnie. Przed chwilą byłem na ich stronie. Dobry marketing. Jak wygląda rzeczywistość. Jak wypada porównanie z jotulem? Może jednak warto zaryzykować?

dreju
26-09-2002, 16:16
też bym chciał się dowiedzieć coś więcej na ten temat niech sie ktoś wypowie kto użytkuje jakiekolwiek wkłady i wyrazi swoje opinie.

rammadan
27-09-2002, 14:58
Całkiem ładnie się zapowiada. Ale dajcie tu praktyka. Co to za marka? Skąd się wzięła?

Luśka
28-09-2002, 12:10
Ładne, tylko nie ma podanych cen. No i bardzo ciekawa instrukcja obsługi. Czy ktoś może wie, od kiedy ta firma jest na rynku?

alex
30-09-2002, 14:27
Na targach, facet od kominkow, mowil mi, ze firma istnieje od ponad roku (i nie wiadomo jak dlugo jescze), cenowo sa zblizone do francuskich, ale daja na nie 10 lat gwarancji. Facet mowil, ze sa na tyle solidne, ze wierzy w te gwarancje.

endriu
30-09-2002, 15:12
napewno warto sie temu prsyjżeć

16-10-2002, 13:10
On 2002-09-30 16:12, endriu wrote:
napewno warto sie temu prsyjżeć

posiadam ten wkład , bardzo solidny cena ok 2600 PLN za 16KW
bez obaw o przegrzanie ,deformacje itp jeszcze nie obudowany
paliłem w nim dla próby węglem wszystko OK.

17-10-2002, 13:20
Ile czasu wkład Tarnawa utrzymuje ciepło? Nie interesują mnie reklamy producentów tylko realne dane.

mirek_g
17-10-2002, 15:12
właśnie - też jestem zainteresowany jak się sprawuje ten wkład - jak dawno go używasz, jak długo "ciągnie" na jednym załadunku, czy rozprowadzasz od niego ciepło do innych pomieszczeń, itd.
pozdrawiam

21-10-2002, 13:26
Używam ten wkład od pazdziernika 2001 narazie bez obudowy i rozprowadzeń , paliłem w nim i dogrzewałem 100 m2 podczas prac wewnątrz.Myślę że średni czas pracy na 1 załaduku można określić na 7 godzin. Niewiem czy to dobry wynik ale po ok 8 godzinach
temperatura podnosi się z np 10 do 15 stC/bez DGP/ w domu partowym typu L największa odległosć od wkładu do termometru to 13 m .
Sam wkład zbudowany jest z bardzo grubego żeliwa które długo
utrzymuje ciepło njdłuższe zaobserwowane wypalenie do cna :
drewno buk tj od soboty start og 21 pełny załadunek stop wtorek g 17 jeszcze żażące kawałki /po ew. dołożeniu mógł dalej się
rozpalić/. Co o tym myślicie czy go obudowac czy wstawić np Spartehrm.PZDR > GMC

am
21-10-2002, 14:16
Wynik rzeczywiście imponujący.
Oglądałem niedawno kasety chyba szwedzkie KEDDY. LIte żeliwo, odlew jednorodny. Wyglądały BAAARDZO solidnie. Nie wybiorę ze względu na wymiary (dla mnie za małe), ale naprawdę warto rozważyć. Niestety cena podejrzewam wyższa niz rodzimej produkcji.

galatos
21-01-2003, 09:49
Wracam do tematu sprzed kilku miesięcy (to chyba nie jest zabronione), ale to co tu znalazłem brzmi wręcz rewelacyjnie. Kominek Tarnawa spalał pełny załadunek drewna przez prawie 3 dni!!!? (bez 4 godzin) Czy autor tej wiadomości mógłby potwierdzić, że nie było tu pomyłki.
Jeśli to prawda to jestem zdecydowany na zakup Tarnawy.
Arek

pitbull
21-01-2003, 10:59
Jakas koszmarna bzdura.

Marek K
21-01-2003, 13:09
Myślę, że nie taka bzdura, ale jak wygląda szyba- jeżeli całkowicie zamknie się dopływ powietrza?.
Jakie jest rozwiązanie dopływu powietrza do spalania?, czy osobnym kanałem, czy bierze je z otoczenia.
Jak jest z zanieczyszczeniem szyby?, jakie są użyte metody zmniejszenia zadymienia szyby?.
Marek.

Maco
21-01-2003, 13:30
Jest inny wątek na którym pisze się o Tarnavie...:
http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic=6523&forum=34&start=150

Piotr_PA
21-01-2003, 15:12
Czy Anomimowy przypadkiem nie reprezentuje TARNAWY ?
3 dni to chba totalna przesada.
Piotrek

Maco
21-01-2003, 19:53
Możliwe, że reprezentuje..

Anonimowy, a czy można do Ciebie wpaść i zobaczyć ten cudowny wkład? Bo jeśli to co piszesz stało się naprawdę to duuuuży plus. Ale jeśli się pomyliłeś (albo to nie jest prawda z innych powodów) to duuuży minus,

pik33
22-01-2003, 07:16
Nie ma się co podniecać takim tekstem, anonimowy pisze przecież wyraźnie: średnio 7 godzin. A że raz się udało pobić rekord, bo gdzieś w grubej warstwie popiołu żarzyły się resztki grubej kłody jakiegoś twardego drewna - nikt nie będzie przecież tak eksploatował kominka. O ile mu się sobota z poniedziałkiem nie pomyliła.
A Tarnawa na swojej stronie pisze: czas palenia 10 godzin.

pik33
22-01-2003, 20:44
Oglądałem dziś Tarnawę w realu.
Kilka wrażeń: kominkarz - dystrybutor... kiepsko mi się z nim gadało. Zaczął od tego, że nie mogę mieć kominka jako jedynego źródła, bo mi nie pozwolą. (po to żeby pozwolili, i nie tylko, mam mieć w domu też grzejniki elektryczne...) Potem jak mu powiedziałem że kominek ma być na zewnętrznej ścianie, zaczął strasznie marudzić i kazał przerabiać projekt.
Może miał i rację, ale ja spodziewałem się czego innego: opisu zalet i wad poszczególnych typów kominków (miał różne: tarnawę, spartherma, jotula) i konkretnych porad typu: jeśli zostawisz kominek na zewnętrznej ścianie, to musisz dać 18 kW, DGP będzie kosztować mniej więcej X, a jak dasz w środku, to starczy 14, a DGP będzie kosztować Y.
A ten.. pary nie puścił za ile robi DGP, tylko coś przebąknął o "dyszce" dodatkowo jakby trzeba było dawać wiatraki. 10000??
--------
Wracając do tarnawy, z jednej strony rzeczywiście "siermiężne" to kominki... ale nie tak do końca - pomiędzy Jotulami stała obudowana 14 kW Tarnawa z giętą szybą i wyglądała ekstra. Myślałem że to któryś kolejny Jotul - pani z tego samego sklepu, z którą znacznie przyjemniej mi się rozmawiało i od której, mimo że zastrzegła się że fachowcem nie jest, usłyszałem parę praktycznych porad - pokazała mi ten kominek jako przykład, że tarnawa po obudowaniu nie wygląda gorzej niż jotule, wśród których ją wstawiono.
Stał też nie obudowany 18 kW kominek z płaską szybą, i w środku miał zamontowane takie... ozdóbki w kształcie murzyńskich nmasek. Nie każdemu to się musi podobać - na szczęście pani zapytana o te maski stwierdziła że są wersje kominka bez nich.
------
O najważniejszym, czyli: jak doprowadzić powietrze, jak rozprowadzić DGP, jak uwzględnić to w projekcie, jaką dobrać moc kominka, g.... się dowiedziałem. Błędne koło. Facet każe mi kupić projekt, wtedy powie mi jak i za ile zrobi DGP i jaki kominek dobrać. A ja bym chciał wiedzieć wcześniej jaki to będzie kominek, (wymiary, średnica przewodu kominowego, trasa przejścia kanałów DGP) żeby uwzględnić to w projekcie od razu. Błędne koło.
-------
Wniosek? Zaprojektuj sobie, człowieku, dom, instalacje, i wszystko inne, potem, zanieś projekt do fachowców, niech pieczątki przystawią, inaczej nie ma szans zgrać wszystkiego.
Wniosek #2. Jak chcesz coś zrobić to najpierw dowiedz się wszystkiego o tym czymś, a potem idż do fachowca i gadaj z nim tak: Urządzenie A ma być zamontowane w punkcie B metodą C, i zapłacę za to D. A jak się nie podoba urządzenie, metoda, punkt albo zapłata, do widzenia, są inni.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-22 21:51 ]</font>

tcic
22-01-2003, 20:59
Swieta racja !

tcic
22-01-2003, 21:01
No dobra, ale podsumowujac Twoje zwiedzanie realu (poza pierwsza gorzka pigulka na drodze do wlasnego domu) - jakie wrazenia z tej Tarnawy?
Pozytywne?
Czy raczej takie sobie?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-22 22:02 ]</font>

pik33
22-01-2003, 21:05
Skoro nie wygląda gorzej niż jotul, znaczy pozytywne. I naprawdę jest to monolit. Nawet w Jotulu tu i ówdzie coś jest przykręcone na śrubę, ale nie w tarnawie. To dobrze wróży na trwałość.
A "szamotowce" (Spartherm i spółka) jakoś mi się nie podobały. Żeliwne robiły na mnie lepsze wrażenie.
Ten 14 kW z giętą szybą.. taki fajny malutki komineczek - piękna rzecz, naprawdę mi się podobał, żebym tylko wiedział że starczy mu mocy...

Maco
22-01-2003, 22:15
A miałeś szanse zobaczyć te doprowadzenia powietrza do Tarnawy ?

Bartt
22-01-2003, 22:15
Pik 33 a jak to jest z tą mocą kominów ile wystarczy dla rekreacji, a ile trzeba do profesjonalnego grzania połowy domu

22-01-2003, 22:18
Wyślij e-maila do Tarnawy , że jesteś zainteresowany a pani z marketingu skontaktuje się z tobą i odpowie na pytanie czy wybrany wkład wystarczy. Proponowano nam też tam system DPG, ale już zdążyliśmy zamówić w Darko. Nie jestem specjalistą od kominków, ale na podstawie katalogu z Darko i wątku w forum /nie na tej stronie tylko o poradach/ zaprojektowałam system DPG do parterowego domu o pow. 120 m 2. Wszystkie te rury, wentylator itd. będą kosztowały około 1750 zł. Do tego dojdzie wkład Tarnawy- retro z dzieloną szybą , 14 kw za 2400 zł i na końcu izolacja rur taka, jak ją ktoś opisał we wspomnianym wątku. Obudujemy sami cegłą silikatową skalistą, której nam trochę zostało i klinkierem. Myślę, że koszt całości zamknie się w 5000-55000 zł.
Widziałam grawitacyjny system DPG w mieszkaniu kominkarza. Było to raczej niechlujnie zrobione, co nadwątliło moją wiarę w to, ze DPG to jakaś wiedza tajemna, i nie było w tych rurach żadnej filozofii. Pozdrawiam.

23-01-2003, 14:28
On 2002-10-21 14:26, Anonymous wrote:
Używam ten wkład od pazdziernika 2001 narazie bez obudowy i rozprowadzeń , paliłem w nim i dogrzewałem 100 m2 podczas prac wewnątrz.Myślę że średni czas pracy na 1 załaduku można określić na 7 godzin. Niewiem czy to dobry wynik ale po ok 8 godzinach
temperatura podnosi się z np 10 do 15 stC/bez DGP/ w domu partowym typu L największa odległosć od wkładu do termometru to 13 m .
Sam wkład zbudowany jest z bardzo grubego żeliwa które długo
utrzymuje ciepło njdłuższe zaobserwowane wypalenie do cna :
drewno buk tj od soboty start og 21 pełny załadunek stop wtorek g 17 jeszcze żażące kawałki /po ew. dołożeniu mógł dalej się
rozpalić/. Co o tym myślicie czy go obudowac czy wstawić np Spartehrm.PZDR > GMC

Obecnie jest obudowany z DGP przy -25 wewnątrz 19 tylko kominkiem

araman
23-01-2003, 20:51
W ostatnim przewodniku budowlanym jest opisane jak zrobiś system DGP jest to dziecinnie proste nie potrzeba specjalnych narzędzi. Ja planuje zrobić to sam i zachęcam innych

Maco
23-01-2003, 21:00
Co to za "przewodnik budowlany" ?
Gdzie go można kupić ?
Czy jest wersja internetowa ?

araman
23-01-2003, 21:03
kupisz go w kazdym wiekszym kiosku ostatni numer kupilem na dworcu w Poznaniu ale widziałem go w salonach Empiku i innych kosztuje 6.90

zibi
23-01-2003, 21:12
Czy Wam się naprawdę podobają wkłady Tarnawa .
Przecież one są takie " grubo ciosane " , żadnej elegancji.
Czy to będzie pasować do ładnej obudowy . No ale cena to jest TO
Zibi

Maco
23-01-2003, 21:20
Zibi,
Jeszcze ich nie widziałem na żywo. W internecie wyglądają na tyle podobnie do innych, że ja ich nie odrzucam. Zalety wykonania z jednego odlewu i braku uszeczelki (konserwacja, wymiana, naprawa,..) sprawia, że bardzo poważnie się nad nim zastanawiam.
Ostation odwiedziłem znajomych, którzy mają od 5 lat wkład frnacuski. Palą często, przez szybe nic nie widac (bo im się nie chce czyszcić) tak, że wydaje się być drzwiczkami z żeliwa. Ale dalej ładnie wygląda i się komponuje z wnętrzem.
Wydaje mi się, że po zabudowie, kiedy widać TYLKO drzwi i ramę frontu ta cała siermiężność nie ma znaczenia bo jej nie widać !

pik33
23-01-2003, 21:22
Widziałem w realu - powtarzam się sprzed paru postów - 14 kW tarnawę z giętą szybą w obudowie. Ponieważ stała między jotulami, myślałem, że to jotul... :wink: Wyglądał ten kominek naprawdę ok i jeśli tylko się okaże że moc wystarczy to go po prostu zainstaluję. Jak nie, są takie same 16 i 18 kW, różnią się wymiarami.

23-01-2003, 23:20
We wnętrzach w stylu wiejskim, rustykalnym itd., szczególnie te z wykończeniem retro, na pewno będą wyglądać dobrze.

abram
24-01-2003, 22:02
Trochę sie obawiam, bo wiem jaka jest polska rzeczywistość.
Z wypowiedzi wcześniejszej dowiedziałem sie ,że firma jest od niedawna na rynku /chyba rok/. Z informacji o firmie na stronie internetowej wynika, że podstawowem celem firmy jest produkcja kominów ze stali chromowo -niklowej i chyba drzwiczek.Podejrzewam,że nie mają jeszcze doświadczenia w produkcji wkładów, tym bardziej, że są tam jakieś nowatorskie rozwiązania z opływem powietrza wokół szyby itd.Ciekawostką jest natomiast, że palą w nim polscy naukowcy ze stacji polarnej na Spitzbergenie. Tylko nie dopowiedziano, że mogli go oni otrzymać w ramach jakiejś akcji promocyjnej. Czarowanie gwarancją 10- letnią w polskich realiach, gdy firmy padają z dnia na dzień też mnie nie przekonuje.
Całe szczęście ,że do kupna wkładu mam jeszcze rok lub dwa, poczekam na wasze opinie.

empi
31-01-2003, 10:47
Ja mam wkład z Tarnawy od listopada, jeszcze nie obudowany ale służył do podgrzewania domu w czasie robót w zimie. Kupiłem wkład bez popielnika, bo da się do niego bezpośrednio doprowadzić powietrze do spalania z zewnątrz. Dla mnie to ważne bo w domu będzie rekuperator. Zapłaciłem za niego niespełna 2,2 kzł (moc 14kW), a jedyna alternatywa na rynku to Jotul za min. 5 kzł (przy doprowadzeniu powietrza z zewnątrz). Przy ustawieniu dopływu powietrza na min. po 10 godzinach nie musiałem ponownie rozpalać

pik33
31-01-2003, 10:51
I jak wygląda wtedy sprawa z wybieraniem popiołu?

greg
31-01-2003, 10:55
Empi gdzie doprowadza się powietrze? Jakie fi ma to doprowadzenie we wkładzie? Temat mnie interesuje bo własnie będę wykonywał takie doprowadzenie i jestem zainsteresowany wkładami Tarnawa. Wczoraj przysłali mi swój katalog ale nie ma tam zbyt wielu informacji. Dołączyli również wzór karty gwarancyjnej.
pozdrawiam

galatos
31-01-2003, 14:08
Właśńie, jak zostało zrobione doprowadzenie powietrza do Tarnawy. też mnie to bardzo interesuje.
Z moich oględzin wkładów wynikało że są to dwa otwory prostokątne, do których trzeba coś dopasować.
Arek

empi
04-02-2003, 12:26
Dokładnie tak. W mojej Tarnawie od spodu są dwa prostokątne otwory ok. 40x110 do nich dorobiłem metalowe "przejściówki" na flex, potem trójnik i rura pcv 100 i na zewnątrz. Każdy kominkarz sobie z tym poradzi.
Popiołu jest dużo mniej bo leży sobie spokojnie na dnie wkładu i resztki drewna dokładniej się spalają. Wybieranie jest nieco kłopotliwsze, ale od listopada wybierałem go raz (palę od czasu do czasu)
PS. Jeśli chcecie o coś jeszcze zapytać to do usług, ale mam mało czasu na Internet w związku z tym cierpiliwości.
Pozdr.

Teska
04-02-2003, 12:38
Moi znajomi maja Tarnawe...wrrr jest obrzydliwy w wygladzie :sad: a to tez przeciez jest wazne..i przy mocy 10 kw niestety maja beznadziejnie zimno, nie sa zadowoleni.:sad: ale to ich opinia..fakt wyglada brzydko

Kubus1
29-07-2003, 21:04
Trnawa ma stylistycznie różne fronty i trzy wielkości palenisk 12,16,18 KW. Ostatniorobili z szybą po łuku i odlewane z brazu [litego nie powlekane a odlewane] Mam tarnawe u siebie i jak ona żle oddaje ciepło to ja się wypisuje z takiej bezinteresownej wymiany doświadczń. Po kilku minutach jest bardzo gorąca. Takiego srodka jak tarnawa to niema ją inne wkłady . Jedno ale ....ale zeby było ciepło to opał musi być w kazdym wkładzie a nie w koszyku obok.

pik33
30-07-2003, 13:50
Chciałem kupić Tarnawę i nie byłem pewny... teraz mam okazję zobaczyć ją w realu, bo sąsiad ma taki wkład. Tak, że przed zakupem mam okazję jeszcze potestować ;) - sąsiad nie narzeka.

ewa
31-07-2003, 08:41
My mamy Tarnawę. W styczniu była promocja Jotula ale znaleźliśmy Tarnawę i bardzo się z tego powodu cieszę. Zapłaciliśmy całe 300zł za podłączenie więc wyszło nam w sumie połowę tego co w Jotulu a wkład ma większą moc. Nie mieliśmy jeszcze suchego drewna więc paliliśmy stemplami. Było miło i cieplutko chociaż woda płynęła ciurkiem a szyba zrobiła się czarna. Wybraliśmy wkład z łukiem u góry. Są również wkłady proste i dzielone na różne sposoby. Ja uważam że jest bardzo ładny i po połowie sezonu jestem bardzo za. Więcej pytań do Sebastiana bo ja byłam od podziwiania a on od palenia :D

Kubus1
31-07-2003, 22:12
Tarnawa to firma producent kominów z kwasówki a wkłady wprowadzili na rynek niedawno są one wzorowane na Keedy ze szwecji . Tylko ze Keedy to same kasety a w polskich są rozbudowane ścianki i przezto mają wiekszą sprawność bo liczy sie droga jaką idą spaliny zanim trafią do komina . Jak ktoś niechce polskiego to niech kupi szwedzki ale cena razy dwa no i tylko kasety. Było pytanie o ten kwadrat u góry to takie dodatkowe zawirowanie spalin we wkładzie. Ta wiadomość o paleniu przez trzy doby to jakieś niedomówienie może palono bezprzerwy ale dokładano ? Nawet 8 godz. to bardzo długi okres jak na kominek. Paru moich znaiomych ma wkłady od kilku lat i wszyscy mówili że aby naprawde było duzo ciepła to dokładają co4-8 godzin bo drewno to energia a tu niema cudów są wkłady lepsze i gorsze ale bez dawki opału to sam wkład nie da ciepełka.

pawpiwo
01-08-2003, 08:22
Zgadzam się z Kubusiem.Posiadam Jotula, owszem żar w palenisku utrzymywany jest nawet przez 10h, jednak aby w wieksze mrozy mieć ciepło w domu to należy dokładać drzewo co 3-6 h.

Forest-Natura
01-08-2003, 20:16
Witam.
A może trzeba się "nauczyć" palić w kominku.
Ja nie mam w domu żadnego "rarytasu" jeżeli chodzi o wkład a bez problemu jeden wsad drewna grzeje mi wydajnie 8-12 godzin w zależności od temp. na dworze. Mieszkanie też mam raczej nie z tych ciepłych.
Pozdrawiam.

ARETE
01-08-2003, 21:58
Moi znajomi maja Tarnawe...wrrr jest obrzydliwy


Faktycznie kupa. Ten z półokrągłą górą szyby jest jeszcze do przyjęcia. Reszta zasmuca. Ale dbałość większości polskich producentów o estetykę jest zerowa. Wydają mnóstwo kasy i czasu na przygotowanie procesu technologicznego, a nie zatrudnią projektanta, grafika, czy jakiegokolwiek gościa z elementarnym poczuciem estetyki.
Jeśli mam przez następne kilka-naście-dziesiąt lat patrzeć na takie brzydactwo, to wolę (jestem zmuszony ;-) do kupienia czegoś innego - niestety droższego.
Zbigh

pawel_l
02-08-2003, 08:36
Nie widziałem Tarnawy "na żywo" (jak większość dyskutujących) ale nie widzę w nich nic co uzasadniałoby twierdzenia że brzydkie itp.

Ale coż o gustach się nie dyskutuje.

Kubus1
02-08-2003, 18:03
"Nauczyć" to można psa lub konia ale wkład albo ma budowe taką co odbiera dużo energi z paliwa albo jest tylko ozdobą z ładna niekoniecznie czystą szybą. Na tej zasadzie poco kupować piec gazowy o dużej sprawności skoro można go "nauczyć' żeby mało palił. W technice albo coś ma pewne parametry albo ich niema.

Darek B.
02-08-2003, 18:35
Kominki Kornaka są jakie są ale o technice ich wykonania i dokładnści spasowania moge pisać całe tomy. Szkoda że ten producent pozostrał takbardzo w tyle za zmianami oczekiwań ze strony kupujacych. Majac wieloletnie dswiadczenie w wyknywaniu kominków i wieloletniej znaiomosci z Panem Kornakiem bardzo żałuje że niemoge oferować tych wkładów "z czystym sumieniem". Nawet dzisiejszego dnia miałm kilku kupujacych inne polskie wkłady , decyzje podjeli po wizycie w Adamowicach . właśnie to spasowanie wkładów ich dobiło.

pik33
02-08-2003, 20:37
Moi znajomi maja Tarnawe...wrrr jest obrzydliwy


Faktycznie kupa. Ten z półokrągłą górą szyby jest jeszcze do przyjęcia. Reszta zasmuca. Ale dbałość większości polskich producentów o estetykę jest zerowa. Wydają mnóstwo kasy i czasu na przygotowanie procesu technologicznego, a nie zatrudnią projektanta, grafika, czy jakiegokolwiek gościa z elementarnym poczuciem estetyki.
Jeśli mam przez następne kilka-naście-dziesiąt lat patrzeć na takie brzydactwo, to wolę (jestem zmuszony ;-) do kupienia czegoś innego - niestety droższego.
Zbigh

A ja oglądałem obudowaną tarnawę 14 kW z dzieloną szybą - stała międzu jotulami, więc myślałem że to jeszcze jeden jotul. Z błędu wyprowadziła mnie sprzedawczyni. Nie miałem zastrzeżeń co do wyglądu tego wkładu i na 90 % taki właśnie kupię.

ARETE
02-08-2003, 21:18
A ja oglądałem obudowaną tarnawę 14 kW z dzieloną szybą - stała międzu jotulami, więc myślałem że to jeszcze jeden jotul. Z błędu wyprowadziła mnie sprzedawczyni. Nie miałem zastrzeżeń co do wyglądu tego wkładu i na 90 % taki właśnie kupię.

Jak napisał Pawel - o gustach się nie dyskutuje. Jeśli się podoba, to brać i się cieszyć.

Pozdrawiam
Zbig

pawel_l
02-08-2003, 21:27
Kominki Kornaka są jakie są ale o technice ich wykonania i dokładnści spasowania moge pisać całe tomy. Szkoda że ten producent pozostrał takbardzo w tyle za zmianami oczekiwań ze strony kupujacych. Majac wieloletnie dswiadczenie w wyknywaniu kominków i wieloletniej znaiomosci z Panem Kornakiem bardzo żałuje że niemoge oferować tych wkładów "z czystym sumieniem". Nawet dzisiejszego dnia miałm kilku kupujacych inne polskie wkłady , decyzje podjeli po wizycie w Adamowicach . właśnie to spasowanie wkładów ich dobiło.
A kto to Kornak?

Zbych 102
03-08-2003, 09:16
Widziałem Tarnawy i ta nowa z szba po łuku bardzo mi przypasowała. Jest zupełnie inna od pozostałych,taka delikatniejsza o ciekawej ramie.

Igor z Piaseczna
03-08-2003, 09:27
Kupiłem wkład tarnawy 18kw retro brąz po pierwszym paleniu jestem zachwycony, ciepła doje mnustwo i poważnie zaczynam myśleć o dystrybucji ciepła do wszystkich pomieszcze. Tempo spalania drewna jest bardzo wolne a wkład stajesię goracy po kilku minutach, opowieści że jesti dlugo zimna to bajka. Po takim pierwszym paleniu mam pewność że napewno niepękają " bo są z jednego kawałka". Po wizytach w wielu punktach z wkładami nasłuchałem sie wielu opowieści o tarnawie że jest niestaranie wykonana i taka prymitywna a to co zobaczyłem przekonało mnie że to poprostu bzdury.

agata1
15-10-2003, 08:21
Czy ktoś z was używa kominków TARNAWA ? Jeśli cokolwiek wiecie na ich temat dajcie znać.

Szadam
15-10-2003, 08:44
W czym problem?
Mam zamiar go kupić

agata1
15-10-2003, 08:53
Ja też, ale mam trochę cykora. Nie wiem czy wierzyć w te ich kW, nikt nie podaje takiej mocy. No i czy ten monolit wytrzyma ?A z drugiej strony to mi się podobają i cena jest ok.OBŁĘD !!!

agata1
15-10-2003, 08:54
Ja też, ale mam trochę cykora. Nie wiem czy wierzyć w te ich kW, nikt nie podaje takiej mocy. No i czy ten monolit wytrzyma ?A z drugiej strony to mi się podobają i cena jest ok.OBŁĘD !!!

18-10-2003, 08:03
Witam!
Jestem posiadaczem wkładu kominkowego firmy z Tarnawy model PZPSR o mocy 14 kW. Zakupiłem go w lutym i ogrzewam nim dom o powierzchni 147 m2. Zakupu dokonałem po półrocznych poszukiwaniach najlepszego dla mnie wkładu. Obejrzałem wiele modeli, przeczetałem wiele artykułów i książek na temat wkładów, pilnie śledziłem wypowiedzi na forum Muratora, wreście obejrzałem osobiście ten model wkładu i skontaktowałem się z przedstawicielem z Tarnawy. Myślę, że mój wybór był słuszny poniważ jestam b. zadowolony z użytkowania tego wkładu. (Nie jestem ja ani moja rodzina dealerami z Tarnawy). Polecam te modele. Sam zamontowałem wkład, wykonałem grawitacyjne rozprowadzenie ciepłego powietrza (elemnty z firmy Darco), i zbudowałem obudowę. Twierdzę, że każdy "facet" ( nie obrażając kobiet) umiejący posługiwać się prostymi narzędziami i mający jakąś "smykałkę" do majsterkowania jast w stanie wykonać wszystkie te czynności. Zalety oraz wady tego wkładu, sposób użytkowania, palenie, lub inne spostrzeżenia mogę opisać indywidualnie jeśli kogoś będzie to interesowało na forum lub odpowiedzieć mailem ( [email protected] )
PS. Przepraszam, że się nie zalogowałem ale zapomniałem hasła.

chemik
18-10-2003, 08:10
Już przypomniałem sobie hasło i loguję się na forum

wiaterek
18-10-2003, 09:40
Ja po dosyć długim szukaniu też wybrałem Tarnawę, model PZPS, będę go miał pod koniec miesiąca, teraz jestem na etapie kończenia DGP, bo u mnie nie da się tego zrobić inaczej. Słyszałem i czytałem tyle pozytywów n/t tych wkładów, że myślę iż dobrze wybrałem. Plusy są moim zdaniem dwa największe: gwarancja 10 lat i odlew w jednym kawałku bez jakichkolwiek uszczelnień nawet na drzwiczkach.
Pozdr. Wit :D

wiaterek
18-10-2003, 09:50
Chemik, jak rozwiązałeś podstawę pod wkład? mnie radzono odlać płytę zbrojoną, wiem, że inni stawiają na szynach, spawanych stelażach z np. profili zamkniętych np. 40x50. Co Ty na to?

chemik
18-10-2003, 10:53
Witam!
Pod sam kominek wylałem dużo większą niż obrys kominka płytę zbrojoną oddzieloną od reszty podłogi dylatacją ze styropianu. Pod płytę wysypałem warstwę karamzytu (odporny na temperaturę) i na to beton. Sam kominek posadowiłem na bloczkach z betonu komórkowego (Ecobet) na których wymurowałem z klinkieru podstawę czołową. Podstawa jest stabilna, klinkier odporny na temperaturę a ewentualne zabrudzenia, popiół b. łatwo dają się usunąć. Acha! Podstawa jest tylko pod płytą czołową i "nóżką" w tylnej części wkładu. Znający budowę wkładu będą wiedzieć gdzie.
Pozdrawiam!

Secura
22-10-2003, 11:42
Witam!
Zdecydowanie polecam Tarnavę, ponieważ sprawdziłem ten wkład u siebie. Mam wkład COMFORT 16 kW - rewelacja w stosunku do innych
wkładów nawet norweskich. Tak jak już to było opisane jest to monolit bez śrub, uszczelnień. Jest precyzyjnie wykonany ( indywidualne dopasowanie drzwi do obudowy jak również zasuwy wlotu powietrza - po zamknięciu przestaje sie palić z powodu braku dopływu powietrza ).
Kominkarz który mi motował ten wkład był zaskoczony precyzją jego wykonania. Po dobrym rozpaleniu ( suchym drewnem ) utrzymuje żar do 10 - 12 godzin - też z początku nie wierzyłem w te zapewnienia.
Istniej w sieci tylko jedna strona z TARNAWĄ pisaną przez W http://213.25.247.98/kominki/menu.html. Z góry zaznaczam że jest to tylko pośrednik, producent to TARNAVA Zakład Produkcyjny Tarnava z Jatrząbki Nowej.
Pośrednik wymieniony powyżej stosuje inne nazwy handlowe wkładów typu PZ coś tam. Oferuje także realizację po ok min. 1 miesiącu no i cena też chyba wyższa.
Ja znalazłem przedstwicielstwo w Krakowie ( jeśli ktoś będzie chciał chętnie podam namiary - nie jestem ich przedstawicielem, rodzina, znajomym etc ) gdzie za cenę wkładu 14 kW kupiłem wkład 16 kW.
W cenie był wliczony transport wkładu do domu z rozładunkiem ( 190 kg) na poziom tzw. 0, realizacja zamówienia trwała 4 dni (od momentu zapłaty do rozładowania).
Nie sprawdziłem możliwości zakupu bezpośrednio u producenta TARNAVY, być może można kupić jeszcze taniej.
Jeżeli kogoś interesują namiary na przedstawicielstwo lub producenta mogę je podać na tzw. priv. lub, jeżeli uważacie tutaj na forum.
Nie podaję teraz, bo nie chcę żeby posądzono mnie o reklamę, a przecież nie o to chodzi.
Pozdrówka

pik33
22-10-2003, 14:07
Mam już tarnawkę 16 kW w domku. Grzeje. ;)


A, parę uwag: zamknięcie dopływów nie gasi kominka - żarzy się w nim cokolwiek. Chyba, że węgiel, ten potrafi zgasnąć. Między drzwiami a obudową widoczny jest prześwit, ułamek milimetra, ale jednak.

Za krótko mam wkład żeby ocenić długość palenia i trzymania żaru - itp parametry. Na razie po prostu grzeje mi nie wyklończony dom dzięki czemu szybciej schną tynki.

pik33
22-10-2003, 14:11
PS. Pisownia tarnawy przez "v" pojawiła się niedawno. Śledzę sprawę od roku, bo od początku planowany był w domku dobry kominek. Była "tarnawa" i nagle zrobiła się "tarnava". Wniosek z tego wyciągnąłem tylko jeden - wkłady zaczęły iść na eksport. ;)

Secura
22-10-2003, 16:40
Witam ponownie!
Co do firmy TarnaWVa i jak się pisze - jest to zależne czy przedstawicielstwo czy producent.
Co do producenta to jest to TarnaVa - są to dawne Zakłady Metalowe w Tarnowie z których po ich rozpadzie wydzieliła się Tarnava. Wcześniej przed "rozpadem" produkowali wkłady dla firmy KEDDY (jedna z lepszych skandynawskich firm kominkowych) - można sprawdzić w sieci lub u przedstawiciela http://www.koperfam.pl/?web=produkty_1&sub=kasety_keddy.
Wkłady pomimo nowatorskich rozwiązań w doprowadzeniu powietrza i odlewu monolitycznego nie zostały zgłoszone do urzędu patentowego i aktualna ich produkcja i sprzedaż przez Tarnavę może odbywać się jedynie na terenie Polski. Nie ma więc produkcji na eksport.
Tarnava nie ma praktycznie marketingu i sprzedażą zajmują się pośrednicy doliczając swoje.
Co do zaworów wlotu powietrza to zamknięcie ich w momencie kiedy już pozostał tylko żar nie zgasi żaru bo nie ma wtedy spalania. Spróbuj zamknąć je w momencie kiedy rozpalasz kominek - napewno zgaśnie.
Co szczeliny i prześwitu - porównaj inne wkłady i posty na forum że czuć w pomieszczeniu dym.
Pozdrówka

pik33
22-10-2003, 17:39
Rozpalony nie gaśnie. Zasysa tę odrobinkę powietrza przez popielnik i szczelinę między obudową a drzwiami. Może obie rzeczy trzeba po prostu mocniej docisnąć, ale póki wkład jest nie obudowany, nie chcę tego robić.

W pomieszczeniu nie czuć żadnego dymu. ;)

w_dlugi
22-10-2003, 21:14
Jakie są ceny wkładów, na stronach Tarnawy nie podają. Może ktoś wie gdzie można kupić na terenie Górnego Śląska, okolice Katowic?

chemik
22-10-2003, 21:34
Jakie są ceny wkładów, na stronach Tarnawy nie podają. Może ktoś wie gdzie można kupić na terenie Górnego Śląska, okolice Katowic?

Witam!
Na terenie Katowic sprzedaż wkładów prowadzi
Zakład Produkcyjny "Karat" www.karat.pl
Sprzedaż

40-780 KATOWICE
ul. Owsiana 60

tel.: (032) 204 00 20
tel.: (032) 204 01 22

Posiadają ceny producenta.

Jagoda 5
23-10-2003, 00:23
Mamy Tarnawę od miesiąca. Póki co stoi na bloczkach betonowych lezących na betonie i grzeje.Wkład PZGOSR /lub PZGDSR-już nie pamiętam/ ma wygląd retro, moc 16 kw i dzielone drzwiczki. Kosztował 2849 zł. Taką cenę podano mi w Tarnowie i taka sama obowiązywała u dwóch przedstawicieli we Wrocławiu. Jeden z tych przedstawicieli ode mnie dowiedział się, ze jest przedstawicielem, ale oferował sprzedaż ratalną i dlatego się zdecydowaliśmy. Mieliśmy czekać 2 tygodnie ale już na drugi dzień okazało się, że wybrany przez nas model jest ' na stanie" w Tarnowie. Firma ma swoją stronę internetową: www.tarnawa.com.pl i faktycznie nie podają cen poszczególnych modeli ale przez telefon podają.
W naszym przypadku te 16 kw bardzo dobrze grzeje, choć nie ma jeszcze rozprowadzenia ciepłego powietrza.
Minusem natomiast było stwierdzenie w karcie gwarancyjnej, ze podłaczenie wkładu niezgodne z instrukcją moze spowodować utratę gwarancji. Ponieważ do karty gwarancyjnej nie została dołaczona instrukcja, dzwoniłam do działu marketingu i dopytywałam się o nią. Powiadziano mi, że taki dokument nie istnieje, stwierdzenie widniejące w karcie gwarancyjnej wynika stąd, ze chyba druk był stary a zgodnie z instrukcją to znaczy, ze rura z dymem ma iść do góry a nie do dołu.W efekcie nie wiem czy dobrze podłaczyliśmy ten wkład. Na razie nie spłonęliśmy i nie zatruliśmy się, więc chyba dobrze. Tak więc ja też polecam ten wkład.

pik33
23-10-2003, 09:02
Właśnie wróciłem z placu budowy - napalona wczoraj tarnawa jeszcze (po 13 godzinach) była gorąca a w środku był czerwony żar.

Paliwem był tym razem brykiet kominkowy pochodzący z Leroy Merlin, w ilości 1 opakowania (tak "na oko" z 10 kg) - po rozpaleniu się kominka ustawiłem dopływ powietrza na minimum.

Secura
23-10-2003, 09:15
Wracając jeszcze do tematu wkładów Tarnawy to chciełem dodać że ja przy zakupie dostałem kartę gwarancyjną wraz z instrukcją w której zawarte są podstawowe zasady eksploatacji wkładu. Wiadomą rzeczą jest iż sposób podłączenia każdego wkładu w tym i Tarnawy musi być zgodny z ogólnymi zasadami budowy palenisk ( piece, wkłady, kominki otwarte itp.).
Co do miejsca zakupu i cen można spróbować zapytać u przedstawiciela u którego ja kupowałem ( niestety to Kraków :( ) - zapytanie dużo nie kosztuje, dlatego czasem się może opłacić.
"SCANDINAVIA", Kraków, ul. Klimeckiego 14
tel (012) 652 77 24, 451 16 85
e-mail: [email protected] - prawdopodobnie mają też sklep internetowy,
lub bezpośrednio u producenta
TARNAVA, 33-51 Jastrząbka Nowa 128
tel (014) 678 61 33, 678 63 50
e-mail: [email protected]
Pozdrawiam

23-10-2003, 13:31
Tak , drodzy Forumowicze posiadam ten wkład 3 lata /16kw /i potwiedzam to co piszecie do ogrzewania jest rewelacyjny ,ogrzewam nim dom
/125 m/ przy spalaniu 2x pełny wsad na dobę utzymuje w całym
domu temperaturę 22st c . Wykorzystuję układ DGP z wentylatorem wykonany we własnym zakresie . Kupiłem ten wkład z pewną rezerwą
ponieważ w moim mieście jeszcze nikt go nie posiadał /nie sprzedano./
I widzę że robi karierę w całej Polsce potwierdzają się przewidywania człowieka który mi go przywióżł bezpośrednio z fabryki z Tarnowa.

Zaleta to 2-dzielna szyba tj ,,O" kopcenia przy podkładaniu , długi okres utrzymywania żaru
a co zatym idzie niskie zużycie drewna wylot Fi 150 a nie jak przy francuzach 200 a w niektórych nawet ponad.
Dokonałem jeszcze małego usprawnienia wstawiłem dodatkowy ruszt -tacę
nie mam problemu z popiołem wypala się praktycznie na pył
który wystarczy wynieśc w tacy bez kurzenia wymiatania raz na miesiąc
wadą jest to że dosyć szybko kopci się szyba tj po ok tygodniu ciągłego palenia oraz rozwiązanie zamka drzwiczek do którego potrzebny jest dodatkowy ,, przyrząd "przy otwieraniu / być może w moim modelu/
Muszę przyznać że w 1 roku paliłem tym władem bez obudowy
totalnie go testując :D tj non stop full ogień , palenie węglem /zasyp pełne wiadro/ jest naprawdę solidny.

Pozdrawiam

chriso
23-10-2003, 13:44
Jagoda: o jakich przedstawicielach we Wroclawiu piszesz?

PAFKA
23-10-2003, 18:08
sekura

powiedz prosze jak to robisz że kominek utrzymuje żar 12 godz

czy wkładasz po sufit
kiedy domykasz powietrze

powiedz dokładnie jaką masz technikę

Liliput
23-10-2003, 18:14
Producent Tarnava posiada skład pod Warszawa Zabia Wola . Zostałem tam skierowany bo oferuja wkłady w cenie producenta. Widziałem ich na Targach Muratora w Warszawie ale myslałem że to tylko posrednicy. Zamówiłem Tarnave 18 kW i sprawdziłem cene u producenta - taka sama. Co lepsze dostawa do odbiorcy za darmo..... Polecam . Tel.[046]8578217.

Secura
24-10-2003, 21:23
Uważam iż 12 godzinne utrzymanie żaru nie jest wcale trudne.
Trzeba też zdefiniować pojęcie żaru - dla jednych jest to duża ilość buchającego żaru tak że aż oczy wysychają, a dla innych żar to możliwość dołożenia kilku szczapek do powstania żywego ognia.
PAFKA pytasz o technikę palenia - nic w tym nadzwyczajnego bo każdy wkład to inne warunki (kostrukcja, komin i jego charakterystyka, dolot świeżego powietrza, rodzaj i wilgotność drewna itd) do spalania paliwa jakim jest drewno.
Ja rozpalam przy częściowym założeniu wkładu suchym drewnem ok 15 minut do momentu aż powstanie pewna ilość żaru i dokładam do ok. 2/3 wkładu, ale tak żeby nie było możliwości zsunięcia sie polan na szybę.
Wkładam na spód najbardziej suche, a na górę te mniej suche (idealne są jednakowo suche po 12 do 18 miesiącach sezonowania). Chwilę trzeba odczekać do momentu dobrego rozpalenia się i pomału przymykać dopływ powietrza do momentu kiedy płomień przestaje się "rwać", a staje się łagodny, wręcz opływający drewno. Ideałem jest kiedy płomień ma barwę niebiesko-czerwoną bo wtedy następuje powolne spalanie wytworzonego też gazu drzewnego i po zmieszaniu go małą ilością powietrza i przejściu przed deflektorem dopala się on do reszty. Przy ograniczonym dostępie powietrza płomień nie "rwie" się do komina tylko spokojnie i powoli nagrzewa żeliwo.
Tak więc szybkość spalania możemy regulować ilością dostarczonego powietrza - jak szybko ten proces następuje to jest zależne od wielu ww już czynników. Dlatego dość ważną sprawą jest jakość wkładu (precyzja wykonania a w tym zawory dolotu powietrza oraz szczelność) jak i też właściwa instalacja tegoż wkładu. Ideałem chyba jest to że w pomieszczeniu gdzie jest kominek nie powinno być czuć dymu.
Każdy kominek wymaga trochę innego sposobu palenia przez swoją konstrukcję i każdy indywidualnie musi "wyczuć" mozliwości i potrzeby swojego kominka, bo tak nawet 25m3 drewna na sezon będzie mało.
Pozdrawiam...

chemik
24-10-2003, 21:30
Zgadzam się z Securą. Każdy musi opanować palenie we własnym kominku. Najczęściej odbywa się to metodą prób i eksperymentów. Ja na początku spalałem cały wsad w 4 godziny a teraz spokojnie "wyciągam" 8. Myślę, że po radach Sucury uda mi się wyciągnąć i 12 godzin w Tarnawie.
Pozdrawiam

jarator
24-10-2003, 21:49
nic do tej pory nie przekonuje mnie do kupna poniewaz nikt nie powidzial tak tylko tarnaswa wydaje mi sie ze sa tansze dajace takie same efekty ,

to co mialbym wydac na Tarnawe wole wydac na zabudowe dla mnie to jest top samo co gadanie o scinie sciana taka albo taka glowa muru nie nie przebijesz,patrz na kieszen.

Asia
26-10-2003, 08:15
Jagoda,
Dołączam się do pytania Chriso - gdzie są przedstawiciele Tarnawy we Wrocławiu?

26-10-2003, 11:08
A ja mysle ze mimo tego iż na zakup Tarnavy bede musial wziasc pozyczke to jednak ten wklad kupie a nie jakies ładne francuskie badziewie na sróbach i masie szamotawej skrecane gdzie piszą w rekamówce" 100% żeliwa" i dają 5 lat gwarancji , bo po tym okresie masa szamotawa przepala się robiąc dziurki w miejscu łączenia ścian wkładu i swąd przedostaje się do powietrza ogrzewanego które potem my wdychamy w pokojach, po drodze robiąc czarne zadymienia na suficie
(a sprzedawcy tłumaczą to tym że to dym przy otwieraniu drzwiczek )
pozdrawiam

Spanish_Fly
26-10-2003, 22:38
--------------------------------------------------------------------------------

troche ko kominku a troche okominie planuję kominek ok 16 kw nie wiem jeszcze jakiej firmy ale pytanie dotyczy odprowadzenia spalin kominem: przewód kominowy ma wymiary 0,14 x 0,27 czyli wg normy niby dobrze ale komin biegnie miedzy sypialniami na piętrze planowanymi dla dzieci i nie mam pewności co do jego szcelności a nie chciałbym by oddychały tlenkiem węgla bo długo by nie pociągnęły -pytania więc są takie:
1) jak sprawdzić szczelność komina
2 ) jak go ewentualnie uszczelnić (wysokość prawie 8,5 metra)
3) czy się w otwór 0,14x0,27 zmieści wkłąd kominowy i jaki wystarczy (o ile wiem norma mówi o fi 150 ifi 180)
bądę naprawdę wdzięczny za odpowiedź bo mi to sen z oczu spędza -niedługo będzie północ
[email protected]
marek

jagoda5
27-10-2003, 09:11
Dla zainteresowanych z Wrocławia: Tarnawę na raty sprzedał nam Michel z ul. Hallera a za godówkę chciał nam sprzedać Gruszecki z Bielan Wr.

27-10-2003, 19:28
Na raty jak fajnie tylko za jakie procenty? To żagiel czy inny spec od "tanich kredytów" ?

27-10-2003, 20:22
Wiatm Gościu
akurat to jest pozyczka zakładowa na 3%
A myślę że szybciej ją spłacę niż wytrzymają "tanie francuskie piekarniki"
Może ładnie to one i wyglądają ale na chwile, niestety rozkurczliwość szamotu, stali i żeliwa w jednym podgrzewanym pudełku nie idzie w parze
pozdrawiam

28-10-2003, 18:50
Rozkurczliwość stali i szamotu... Klasyczne kominki sa szamotowe bo tonajlepszy material do ognia . Wiele kominków stalowych ma lepsze opinie od zeliwnych . Osobiście lubie Tarnave.. Dokonaleś dobrego wyboru Pozdrawiam

pawel_l
28-10-2003, 21:37
Dla zainteresowanych z Wrocławia: Tarnawę na raty sprzedał nam Michel z ul. Hallera a za godówkę chciał nam sprzedać Gruszecki z Bielan Wr.
podaj namiary. Może być na priv.

jagoda5
28-10-2003, 22:10
Nie pamiętam numerów telefonów obydwu firm, ale są i w książce telefonicznej i w branżowym katalogu firm pod hasłem :kominki. Wkład rzeczywiście kredytował Żagiel ale jak nie ma gotówki to nie można wybrzydzać. Kontaktowałam się z GE Capital Bank i gotowi byli kredytować zakup wkładu ale wychodziło trochę drozej jak w Zaglu.

KrzysiekS
29-10-2003, 12:48
Czytalem wiele dobrych opinii o Tarnawie. Zamowilem wiec Tarnawe PZPOS o mocy 18KW, ktora za pomocą DGP ogrzeje cały dom o pow. prawie 200 m kw.

Taca o ktorej wyzej pisano, a ktora ulatwia wymiatanie lub zbieranie popolu do popielnika jest juz jak sądze w standardzie, widzialem ja w salonie sprzedazy wkladow.

Tez dlugo sie zastanawialem nad wkladem, o jego wlasciwosciach bede mogl cos napisac po najblizszej zimie. Wklad odbieram pod koniec listopada i bede nim grzal całą zime jako jedynym zrodlem ciepła, gdyz gaz ziemny mam miec dopiero na wiosne.

Roose
29-10-2003, 13:25
w końcu jakieś poparcie polskiej produkcji - nie jakieś fonte femme, czy jotul - jesteśmy w Polsce - mówmy po POlsku
szukam wkładu i przekonuje mnie to :wink:

pawel_l
29-10-2003, 13:29
jak dobieraliscie moc? Myślałem o 14 kW (cena i wielkość) ale z drugiej strony myślę czy wystarczy. Całość do ogrzania ok 160m2, moc zapotrzebowana (dla -18 ) ok. 9 kW. Wystarczy 14 kW?????

Wszystko już rozumiem, powiedzcie tylko jaką moc wziąć. I jaka to jest moc? Szczytowa czy nominalna??

W-waBiker
29-10-2003, 14:03
A jak jest w Ternawie rozwiązana sprawa dopływu powietrza do spalania???Czy jest możliwość szczelnego podłączenia rury z powietrzem do wkładu (od dołu)???

pik33
29-10-2003, 14:18
Jest.
Tarnawa ma dwa prostokątne wloty powietrza od spodu i da się zrobić "adapter" z płaskiego kanału.

pawel_l
29-10-2003, 16:02
Jest.
Tarnawa ma dwa prostokątne wloty powietrza od spodu i da się zrobić "adapter" z płaskiego kanału.
Czy dotyczy to wersji z popielnikiem czy tylko bez?

Karol N.
29-10-2003, 18:37
A jak jest w Ternawie rozwiązana sprawa dopływu powietrza do spalania???Czy jest możliwość szczelnego podłączenia rury z powietrzem do wkładu (od dołu)???


Pisalem kiedys do Tarnawy i odpowiedzieli, ze nie.

Pozdr.
Karol N.

Szadam
29-10-2003, 19:18
A co o tym sądzicie?
http://foto.onet.pl/upload/49/40/_170131_n.jpg

pawel_l
29-10-2003, 20:33
[quote="Szadam"]A co o tym sądzicie?

OK. To też Tarnawa? Nie ma tego w internecie. Jaka moc i ile kosztuje?

Zbigniew Rudnicki
29-10-2003, 20:49
Rozmawiałem ze specjalistą sprzedającym kominki i wyposażenie w sprawie doprowadzenia powietrza do owych dwóch prostokątnych otworów w Tarnawie.
Nie ma potrzeby doprowadzenia szczelnego, a nawet było by to niedobre.
Powietrze z zewnątrz budynku powinno być doprowadzone pod wkład kominkowy, gdzie powinno być wymieszane z powietrzem wpływającym przez kratki z pomieszczenia.
Następnie część powietrza będzie pobrana do spalania, zas pozostała do grzania pomieszczeń.
Niektóre zagraniczne wkłady mają nawet specjalną komorę mieszania powietrza.
Jeśli by chcieć rozdzielić obiegi powietrza, to bardziej logiczne było by czyste powietrze zewnętrzne przeznaczyć do grzania, zaś pobrane z pomieszczenia, a więc "zużyte" - do spalania.
Jeżeli zatem ktoś zapomniał ułożenia rury napowietrzającej w podłodze,
to wystarczy osadzić w ścianie zewnętrznej n.p. pod oknem "napowietrznik" z klapką zamykającą.
Wadą takiego rozwiązania będzie wprowadzanie strug zimnego powietrza do pomieszczenia.
W przypadku braku doprowadzenia powietrza, przy szczelnych oknach, kominek będzie "wysysał" powietrze, co objawi się zakłóceniami ciągu w kominku i wentylacji, oraz niespodziankami przy otwieraniu drzwi wejściowych.
Dla podtrzymania palenia wystarczy rura o średnicy 50mm.
Przy rozpalaniu pożądana większa.
Można też rozpalanie prowadzić przy otwartych drzwiczkach i uchylonym oknie.

Secura
30-10-2003, 10:17
Witam!
Co do wkładu zamieszczonego na zdjeciu, to jest to wkład Exclusive bis 16 kW (bis to wersja z popielnikiem) a jego cena wynosi ok. 3200 zł - w firmie SCANDINAVIA w Krakowie ( tel 012 652 77 24 ). Kupił nie kupił -zapytać zawsze można...
Co do doprowadzenia powietrza do kominka, ja takiego nie posiadam. Mam wkład 16 kW i w zupełności wystarcza mi powietrze z salonu. Większa ilość powietrza potrzebna jest w momencie rozpalania co można uzyskać poprzez lekkie wysunięcie szufladki popielnika lub uchylenie drzwi. Czas rozpalania to maks. 15 - 20 min. i potem w zupełności wystarcza powietrze zasysane od dołu wkładu poprzez dwie regulowane "przepustnice" ( nie mylic z rozpustnicami !!! ). Po właściwym rozpaleniu nie jest potrzebna już duża ilość powietrza do powolnego spalania, a przecież o to chodzi.
UWAGA !!! Otwory ( kraktki ) od strony frontowej kominka są dwojakiego rodzaju - zaślepione lub otwarte. Proszę zwrócić uwagę na ten szczegól przy zamiawianiu - osobiście widziałem te dwie wersje. W praktyce nie ma to większego znaczenia.
Dostarczając duże ilości powietrza powodujemy li tylko szybsze i gwałtowniejsze spalanie przez co większe ilości ciepła wędrują do komina. Poza tym żeliwo nie "lubi" ostrego ognia i szybkich zmian temperatury (pęknięcia spowodowane naprężeniami wewnętrzymi).
Przy doprowadzeniu powietrza z zewnątrz trzeba jeszcze pamiętać o tym żeby zamknąć dopływ powietrza bo będzie ono studziło pomieszczenia ( po co więc grzać ? ). Nie sądzę jednak że są aż tak szczelne domy, salony tudzież inne pomieszczenia że brakuje powietrza (tlenu) bo przecież nie moglibyśmy w nich przebywać, a dla kominka to w zupełności wystarcza. Nie ma chyba domów wręcz hermetycznie szczelnych.
Na koniec podaję moje "parametry" instalacji kominkowej -
wkład Tarnava 16 kW, wylot spalin to 180 mm, komin 7 m od postawy, 20x20 cm, co w zupełności to wystarcza do prawidłowej eksploatacji wkładu bez np. cofania się dymu przy otwieraniu drzwiczek.
Pozdrówka i ciepełka Tarnaw(v)ianom....

pawel_l
30-10-2003, 10:56
Witam!
Co do wkładu zamieszczonego na zdjeciu, to jest to wkład Exclusive bis 16 kW (bis to wersja z popielnikiem) a jego cena wynosi ok. 3200 zł - w firmie SCANDINAVIA w Krakowie ( tel 012 652 77 24 ). Kupił nie kupił -zapytać zawsze można...

UWAGA !!! Otwory ( kraktki ) od strony frontowej kominka są dwojakiego rodzaju - zaślepione lub otwarte. Proszę zwrócić uwagę na ten szczegól przy zamiawianiu - osobiście widziałem te dwie wersje. W praktyce nie ma to większego znaczenia.
Dostarczając duże ilości powietrza powodujemy li tylko szybsze i gwałtowniejsze spalanie przez co większe ilości ciepła wędrują do komina. Poza tym żeliwo nie "lubi" ostrego ognia i szybkich zmian temperatury (pęknięcia spowodowane naprężeniami wewnętrzymi).

Na koniec podaję moje "parametry" instalacji kominkowej -
wkład Tarnava 16 kW, wylot spalin to 180 mm, komin 7 m od postawy, 20x20 cm, co w zupełności to wystarcza do prawidłowej eksploatacji wkładu bez np. cofania się dymu przy otwieraniu drzwiczek.
Pozdrówka i ciepełka Tarnaw(v)ianom....
Co do zdjęcia - Exklusiv ale kto jest producentem - Tarnawa?
Podaj jeszcze wysokość wejścia przewodu dymowego od podłogi.

Lukins
30-10-2003, 11:17
Rozmawiałem ze specjalistą sprzedającym kominki i wyposażenie w sprawie doprowadzenia powietrza do owych dwóch prostokątnych otworów w Tarnawie.
Nie ma potrzeby doprowadzenia szczelnego, a nawet było by to niedobre.
Powietrze z zewnątrz budynku powinno być doprowadzone pod wkład kominkowy, gdzie powinno być wymieszane z powietrzem wpływającym przez kratki z pomieszczenia.
Następnie część powietrza będzie pobrana do spalania, zas pozostała do grzania pomieszczeń.

Ale kit ci sprzedał! Jak nie będzie szczelnego połączenia, to po pierwsze zimą będzie dawał mróz po kulasach, a po drugie kominek będzie pobierał część powietrza z pomieszczenia, co może nie doprowadzi do jakichś wielkich komplikacji, ale na pewno spowoduje dyskomfort. Po to się doprowadza z zewnątrz, żeby powietrze nie było pobierane z domu.



Jeśli by chcieć rozdzielić obiegi powietrza, to bardziej logiczne było by czyste powietrze zewnętrzne przeznaczyć do grzania, zaś pobrane z pomieszczenia, a więc "zużyte" - do spalania.
Jeżeli zatem ktoś zapomniał ułożenia rury napowietrzającej w podłodze,
to wystarczy osadzić w ścianie zewnętrznej n.p. pod oknem "napowietrznik" z klapką zamykającą.


No i co to da?


Wadą takiego rozwiązania będzie wprowadzanie strug zimnego powietrza do pomieszczenia.

I tylko tyle. Nie liczyłbym na wymuszoną wentylację i dotlenienie pomieszczeń.


W przypadku braku doprowadzenia powietrza, przy szczelnych oknach, kominek będzie "wysysał" powietrze, co objawi się zakłóceniami ciągu w kominku i wentylacji, oraz niespodziankami przy otwieraniu drzwi wejściowych.
Dla podtrzymania palenia wystarczy rura o średnicy 50mm.
Przy rozpalaniu pożądana większa.
Można też rozpalanie prowadzić przy otwartych drzwiczkach i uchylonym oknie.
Te niespodzianki przy otwieraniu drzwi to mały pikuś w porównaniu z bólami głowy i fatalnym samopoczuciem związanymi z niedotlenieniem organizmu. Przerabiałem to. Nie wiem przy jakim palenisku i przy jakim paleniu wystarczy rura 50 mm, a le przy wkładach o. 15KW zaleca się rury 110-150 mm.

Myślę, że stanadardowe, stare przetrenowane rozwiązania z doprowadzeniem powietrza na sztywno (szczelne połączenie) do kominka najbardziej się sprawdza. Jeśli jakiś kominek nie ma takiej opcji, to lepiej, żeby sprzedawca się w ogóle nie wypowiadał, niż bredził. Poza tym myślmy, myślmy!

pik33
30-10-2003, 11:24
Na zdjęciu jest najnowsza tarnawa, panorama. Kosztuje ok. 3200 (wersja 16 kW)

Doprowadzenie powietrza z zewnątrz daje się zrobić zupełnie niezależnie od istnienia popielnika (mam w domu wersję z popielnikiem). Powietrze dochodzi do wkładu przez 2 otwory na dole i nie ma nic wspólnego z popielnikiem, przez który nie przechodzi. Popielnik jest w miarę szczelny.

W mieszanie czy zasysanie powietrza z pokoju można się bawić jak się nie ma wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej - bo jak się ją ma lub ma zamiar mieć, pobieranie przez kominek powietrza z salonu spowoduje zakłocenie jej działania i rózne nieoczekiwane skutki takie jak zasysanie do salonu smrodu z łazienki.

Szadam
30-10-2003, 11:35
Co do zdjęcia - Exklusiv ale kto jest producentem - Tarnawa?
Podaj jeszcze wysokość wejścia przewodu dymowego od podłogi.
To jest tarnawa - napis który dość słabo widać przy tej wielkości zdjęcia to "tarnawa". Nie mam katalogu, i nie wiam jak dopasować te literki PWUAJFDNAOFDNXZKD. Ten model sfotografowałem w Opolu faktycznie ma 16kW. Wygląda bardzo dobrze i solidnie. Sam będę się skłaniał za teńszymi wersjami z prostą szybą.
Zdjęcie zamieściłem na tej stronie, gdyż wiele było różnych wypowiedzi na temat wkładów tarnawy. Ich topornego wygladu. A to po prostu nie jest prawda. Po oglądnięciu , podotykaniu różnych wkładów - te wydają się dość ciekawe.

pawel_l
30-10-2003, 11:41
jak dobieraliscie moc? Myślałem o 14 kW (cena i wielkość) ale z drugiej strony myślę czy wystarczy. Całość do ogrzania ok 160m2, moc zapotrzebowana (dla -18 ) ok. 9 kW. Wystarczy 14 kW?????



Wszystko już rozumiem, powiedzcie tylko jaką moc wziąć. I jaka to jest moc? Szczytowa czy nominalna??

pik33
30-10-2003, 11:52
Bierz większą. Sam chciałem 14, mam 16 - i dobrze, a szkoda że nie 18... ;) 16 i 18 mają sporo większy radiator niż 14 - ten z tą słynną dziurą w środku...

Piszą w danych technicznych zużycie drewna w 14,16 i 18 odpowiednio 3, 3.5, 4 kg na godzinę, a to dawałoby raczej moce 12, 14 i 16 kW. W tej sytuacji to co podają to chyba moc szczytowa.

-----
Jeszcze taka obserwacja.. te odlewy żeliwne chyba się niczym nie różnią - a odmienny wygląd nadają im drzwiczki.. czyżby istniała możliwość zmiany stylu kominka z Tarnawy na inny poprzez zakup samych drzwiczek do wkładu?

pawel_l
30-10-2003, 11:56
Bierz większą. Sam chciałem 14, mam 16 - i dobrze, a szkoda że nie 18... ;) 16 i 18 mają sporo większy radiator niż 14 - ten z tą słynną dziurą w środku...

Piszą w danych technicznych zużycie drewna w 14,16 i 18 odpowiednio 3, 3.5, 4 kg na godzinę, a to dawałoby raczej moce 12, 14 i 16 kW. W tej sytuacji to co podają to chyba moc szczytowa.

-----
Jeszcze taka obserwacja.. te odlewy żeliwne chyba się niczym nie różnią - a odmienny wygląd nadają im drzwiczki.. czyżby istniała możliwość zmiany stylu kominka z Tarnawy na inny poprzez zakup samych drzwiczek do wkładu?

A do czego służy ta kwadratowa dziura??
Niby jakieś podmiesznie powietrza itp. ale nic z tego nie rozumiem

pik33
30-10-2003, 12:03
Kiedyś ktoś wyjaśniał, po co jest - już nie pamiętam - ale za to pięknie "daje" z niej ciepłe powietrze... :)

Secura
30-10-2003, 13:57
Witam ponownie!
Wejście przewodu dymowego od podłogi jest na wysokości ok 2 m.
Co nazwy Exclusive to produkuje Tarnava - tak mam napisane na ich prospekcie reklamowym. Prospekt jest producenta, a nie pośrednika - pisałem o tym parę postów wcześniej. Prospekty te różnią się zasadniczo nazwami modeli - Comfort, Exclusive, Prestige.. Tarnava i PZPS, PZS... Tarnawa.
Co do kwadratowego otworu, to jest to podpatrzone z wkładów Spatrherm i służy to zwiększenia wydajności przy ogrzewaniu powietrza. Powietrze przepływając przez tą "dziurę" dodatkowo się nagrzewa a co za tym idzie jest lepszy odbiór ciepła z wkładu. Wydaje się że taka dziura to nic - a jednak.
Jeśli chodzi o drzwiczki to w modelach Exclusive sa one półokrągłe i dopasowane do korpusu. W modelach z popielnikiem jest oczywistą rzeczą że popielnik nie jest regulatorem dopływu powietrza lecz podczas m.in. rozpalania można przez jego lekkie wysunięcie zwiększyć siłę ciągu, a zatem intensywność palenia.
I jeśli ktoś ma dylemat czy wziąć większą o jeden "numer" to niech bierze - zawsze jest lepiej kiedy mamy rezerwę mocy. Ja też tak jak napisał pik33 miałem wziąć 14 a wziąłem 16.

januszek
30-10-2003, 14:19
Posiadam Tarnavę 18KW i palę w nim non stop
oprócz zalet o których większość wcześniej pisała
i mam kilka uwag drzwczki mam płaskie i jak dobrze rozpalę to ciąg w kominie jest taki że te drzwiczki przysysają się do obudowy niby dobrze bo się doszczelniają ale są kłopoty z ich otwarciem brakuje jakiegoś uchwyciku w drzwiczkach aby je otworzyć, a ten manipulator dostarczony w zestawie wymaga nielada zręczności

ps w czasie normalnego palenia te przepustnice są "całowicie" zamknięte
a ilość pobieranego powietrza jest tak znikoma że straty spowodowane poborem ciepłego powietrza do spalania nie są warte tych kłopotów z rurą doprowadzającą powietrze te ciągnięcie zimnego powietrza lub przepustnica
naprawdę gra nie warta świeczki.

Secura
30-10-2003, 14:49
I masz rację z ta ilością powietrza potrzebnego do spalania, wg mnie nie jest potrzebna jakaś dodatkowa czerpnia powietrza do kominka. Faktycznie ilość powietrza potrzebna do powolnego spalania jest znikoma, chyba że ktoś chce żeby mu "grało" w kominie jak na organach. Potem będą posty w rodzaju ile kto potrzebuje drewna na zimę do palenia - a może Tarnawianie wypowiedza się na ten temat. Gdzieś czytałem że na zimę potrzebne jest min. 15 m3 drewna ???? - ja nie wiem ile bo jeszcze nie zimowałem z Tarnawą.
Jeśłi chodzi o drzwiczki do wkładu to na manipulatorze masz z jednej strony wyfrezowane zagłębienie - podsuń to zagłębienie pod prawy dolny róg drzwiczek i zaczep o wystający nosek, drzwiczki powinny się z łatwościa otworzyć. Nacięcie zaś służy do regulacji gorących pokręteł - na sztorc i obracasz. Mam nadzieję że nie obraziłeś się na tą instrukcję.
Drzwiczki faktycznie są szczelne i lubią sie zassać..

Zdun Darek B
31-10-2003, 19:12
Sprostowanie do Tarnawa czy Tarnava. Firma Tarnawa wymyśliła opatentowała i uzyskała certyfikaty na wklady. Powołała do istnienia spólke Tarnava . Przez pewien czas firma Tarnawa organizowała sieć dilerów . Obecnie produkcja jest na takim poziomie że dystrybucja wkładów jest prowadzona bezposrednio z zakładu produkcyjnego. Z naszego punktu NIC A NIC sie nie zmieniło !!!! Zamiast zamawiać w zakładzie Tarnawa, gdzie rury spalinowe [bardzo dobre] , zamawiam w Tarnavie .... Ta Pani Marta jest bez zmiam tylko siedzi kilka kilometrów dalej... Nadal oferujemy wkłady z 10-cio letnia gwarancja po tych samych cenach i w nastepnym roku pokażemy je na targach Muratora [ jak w roku obecnym] .. Spiskowa teoria dziejów w temacie Tarnawa-Tarnava to bład... pozdrawiam wszystkich Tarnaw/vowiczów Darek B

radex
01-11-2003, 06:29
Ja dodam jeszcze tylko, że model na zdjęciu to PZEOS - jest w wersji 14 i 16 kW, w przyszłym roku ma być 18 kW. MOce podawane przez producenta to moce maksymalne, moc nominalna to 12, 14 i 16 kW.

Filo
01-11-2003, 08:27
Witam,

Ktoś wie ile kosztuje ta nowa 14 kWh ?

01-11-2003, 17:36
14kW PZEOS lub Exclusive - cena 2759.- bez "dolicznia" jak sugeruje jeden forumowicz.... Z nazwami to istny cyrk ,"ktoś" w Tarnavie robi zamieszanie, to powoduje takie dziwne domysły jak w wypowiedziach np. kol. Secura....

Zdun Darek B
01-11-2003, 18:04
Potwierdzam jest to oficjalna cena w legalnej sieci dilerskiej. Tarnave 16kW PZEOS -Exclusive pokazaliśmy na Naszym stoisku podczas targów Muratora w Warszawie. Były to jedne z pierwszych EOS-ów jakie wyprodukowano i zdobły wielka popularność . To dziwne że forumowiczenic o tym modelu nie wiedzieli... Polecam kontakty z oficjalnymi przedstawicielami Tarnavy . A na marginesie najtansza Tarnava jest za 1199. zł.

Secura
01-11-2003, 19:21
Z wypowiedzi kol. Darka B wynika iż są jednak różnice w ofertach Tarna(v/w)y - widać z tego że oferta Tarnawy na stronach WWW nie jest aktualna skoro nie wszyscy wiedzą o nowych modelach. Być może jest to też skutek braku strony WWW Tarnavy ? - istne zamieszanie z nazwami, przedstawicielami etc.
A może jest jakaś lista oficjalnych i rzetelnych przedstawicieli Tarnavy, mających PEŁNĄ ofertę modeli, którą warto by umieścić tutaj na forum dla przyszłych niezdecydowanych "tarnavianów" ???
Myślę że warto rozpropagować te wkłady, bo przewyższają jakością za znakomicie niższą cenę wiele oferowanych w handlu modeli znanych firm.

02-11-2003, 13:00
"Ta nowa"14kW kosztuje 2759,- Darek B

Filo
02-11-2003, 16:21
... A na marginesie najtansza Tarnava jest za 1199. zł.


Witam,

A co to ? jak się nazywa ? Parametry? Wygląd ?

Darku B, mam do ciebie pytanie dlaczego rozmiarowe odpowiedniki Tarnaw np. Hajduki mają nominalnie znacznie mniejszą moc grzewczą ?

Secura
02-11-2003, 17:51
Witam!
Model Tarnavy za 1199 zł to Comfort 10 kW
wysokość czoła 500 mm,
szerokość 562 mm,
głębokość 490 mm,
wylot spalin 160
waga 100 kg
- niestety nie dysponuję foto tego modelu :(
Następnym wkładem w kolejce jest Retro 12 kW za 1449 zł.

pik33
02-11-2003, 20:33
Tarnawa stanowczo musi zaktualizować stronę internetową.

A moce podawane są (chyba) szczytowe - lub dla spalania węgla. Moc ciągłą odczytać łatwo z parametru "zużycie drewna", wiedząc że 1 kg suchego drewna daje ok. 4 kWh. Od podawanych w katalogu mocy proponuję odjąć 4 kW.

Secura
02-11-2003, 20:36
Moc z reguły podawana jest jako moc nominalna, tak więc chyba musisz dodać trochę kW...

pik33
03-11-2003, 07:01
Kominek Tarnawa PZPcośtam, ten z półokrągłą szybką, zresztą nieważne, one wszystkie mają tak samo.

Dane techniczne: moc 16 kW, zużycie drewna 3 kg/h

3 kg drewna na godzinę, to 12 kW a nie 16, i to dopiero wtedy, gdy drewno jest porządne. Żeby było 16 kW, trzeba zużyć 4 kg drewna na godzinę. Ten kominek.. myślę że to potrafi, tyle, że będzie wtedy palił się krócej niż podawane w parametrach 10 godzin.

W związku z tym nadal uważam, że podawana moc to moc maksymallna czy też szczytowa, czym się specjalnie nie przejmuję jako że obliczone zapotrzebowanie ciepła dla domku mam rzędu 7 kW. Tarnawka 16kW starczy, nawet jak naprawdę ma 12. ;)

sakus
03-11-2003, 12:33
Potwierdzam jest to oficjalna cena w legalnej sieci dilerskiej. Tarnave 16kW PZEOS -Exclusive pokazaliśmy na Naszym stoisku podczas targów Muratora w Warszawie. Były to jedne z pierwszych EOS-ów jakie wyprodukowano i zdobły wielka popularność . To dziwne że forumowiczenic o tym modelu nie wiedzieli... Polecam kontakty z oficjalnymi przedstawicielami Tarnavy . A na marginesie najtansza Tarnava jest za 1199. zł.

Przykro mi to stwierdzić, ale Tarnawa się nie popisała. Napisałem maila do Tarnawy na [email protected] 27 października z prośbą o przesłanie na maila listy oficjalnych dystrybutorów z okolic Starogardu Gd. Gdańska lub Tczewa i do tej pory cisza. Czyżby nie zależało im na nowych klientach, którzy są zainteresowani ich produktami??? A po waszych opiniach jestem prawie zdecydowany na wkład z Tarnawy.

radex
03-11-2003, 13:31
A nie lepiej przedzwonić? :roll:
Ja już się przyzwyczaiłem, że większość firm nie odpowiada na maile...

sakus
03-11-2003, 14:14
Secura dzięki za adres :D . Adres, z którego dostałem namiary i cennik wyrobów to [email protected].
Tym razem razem trwało to około 15 minut :D

Filo
03-11-2003, 18:21
Witam,

Dzisiaj rozmawiałem z nowym marketingiem Tarnawy. Usłyszałem, że finalizują nową stronę WWW i za kilka dni powinna się pojawić w sieci. Generalnie cierpią teraz na "klęskę urodzaju" i muszą dopasować swoją sprzedaż i produkcję do popytu.
Pytałem rówież o hermetyczne podłączenie dopływu powietrza do wkładów. W odpwiedzi usłyszałem, że są dwa otwory, do których klienci swoimi sposobami podpinają rury. Zasugerowałem aby do oferowanych akcesoriów dołączyli odpowiedni adapter ale chyba nie zyskałem zrozumienia bo usłyszałem, że nikt o to nie pyta.

Zdun Darek B
03-11-2003, 20:14
Dlaczego moc Tarnavy jest wieksza jak Hajduka . Hajduk podaje moce nominalne a Tarnava max. Tarnawa ma zupełnie inna budowe, obieg płomienia i dopalanie gazów drzewnych... ale to "długa opowieść". Co do sieci dilerskiej...."Ktoś" zabardzo starał sie o wilu przedstawicieli...dawali po dwa wklady z wielkim upustem . Efekt ? Nazgłaszało sie wiele "firm" pobrali po dwa i koniec... Obecnie weryfikuja liste dilerów. Lawina zamówień skutecznie ich "zasypała" i o stronie internetowej zapomnieli...Ten 10 kW jest toszke inny od pozostałych . Niestety nie moge dołaczyc "obrazków" ,forum ich nie łyka...

pawel_l
04-11-2003, 08:31
Secura dzięki za adres :D . Adres, z którego dostałem namiary i cennik wyrobów to [email protected].
Tym razem razem trwało to około 15 minut :D
A mnie Pani Karolina odpowiedziała po 12 minutach.
I twierdzi że podawane są moce nominalne.

januszek
04-11-2003, 15:02
A mnie taki system sprzedaży wychodzi bokiem
najpierw są obiecanki i zachwalanki
następnie termin realizacji zmieniany bo coś tam wypadło bo Pani Marta zapomniała , a teraz właśnie jest nieuchwytna
póżniej wielkie rozczarowanie po rozpakowaniu przesyłki (wcześniej trzeba zapłacić) gdyż jest niekompletna itd.
Uważam że nie ma w tych wkładach nic takiego nadzwyczajnego aby były warte swojej ceny (wiele robi reklama) tak samo trzeba palić , i można to zrobić we wkładzie za 1600 jak i w tym za 3000.
Natomiast jak zwiększył się popyt na rynku i wzrosła popularność to można klienta delikatnie mówiąć olać, oszukać, bo cóż tam jeden może nam zaszkodzić :evil:
Pozdrowienia dla Pani Marty :cry:

Secura
04-11-2003, 15:31
No to kup sobie zwykłą kozę na bazarze - będziesz mógł sobie pooglądać, sprawdzić czy jest kompletna, nie kupować koniecznie u p. Marty, termin realizacji natychmiastowy, no i przede wszystkim TANIĄ i bez narzutów bo i w takiej też przecież można palić....
Może lepiej pomyśl o kominku otwartym.
Ciepełka...

Szadam
04-11-2003, 21:14
Secura! Chyba cię poniosło. Może to przez to, że to Twój dopiero 13 post na tym forum.

Secura
05-11-2003, 10:13
Być może i mnie poniosło, byc może jest to mój 14 post :( - ale sądzę że nikt tuaj NIE SPRZEDAJE i chyba nie zamierza sprzedać kol. januszkowi wkładu. Dlatego też zaproponowałem możliwość kupna bezpośrednio u sprzedającego gdzie można wszystko sprawdzić na miejscu.
Również myślę iż ten wątek ma za zadanie coś podpowiedzieć niezdecydowanym którą firmę wybrać (np. Tarnava - jak wskazuje tytuł wątku), gdzie jest taniej nawet o ok. 2 - 2,5 tys. zł. i można uzyskać podobny efekt jak w droższych markach.
Pozdrówka dla stałych bywalców forum....

ppp.j
05-11-2003, 10:37
Secura właśnie to forum jest po to by opisać swoje spostrzeżenia dotyczące kominków Tarnavy. Popularność tej firmy wzięła się miedzy innymi z postów na tym forum. Jeżeli firma obrosła w piórka i zaczyna lekceważyć klientów to kilka takich postów jak januszka albo zmieni postawę firmy albo zmniejszy zainteresowanie firmą co w efekcie doprowadzi do tego samego. Natomiast Twoja sugestia dotycząca zakupu kozy świadczy że albo nie rozumiesz problemu albo jesteś osobiście zainteresowany obrotami tej firmy. Ja sam noszę się z zamiarem zakupu wkładu tej firmy ale po tego typu opiniach popartych własnymi spostrzeżeniami i przy niezmiennej postawie firmy, Tarnava będzie miała o jednego klienta mniej a ja uniknę niepotrzebnych stresów. Ostatecznie ciepło mogę się trzymać z innym wkładem.

Secura
05-11-2003, 11:31
Osobiście nie jestem zainteresowany zakupem wkładu ( bo mam ), i wątpię czy Tarnava czyta tą grupę - a szkoda. Popularność wkładów wzrosła ze wzgledu na konkurencyjną cenę, jakość wykonania etc.
Nie jestem w żaden sposób zainteresowany obrotami tej firmy (jak sugerujesz) bo nic z tego nie mam i mieć nie będę, lecz jedynie wyznaję zasadę że nie wszystko co jest polskie to musi być gorsze.
Nie tylko ta grupa propaguje Tarnavę, ale również inne grupy dotyczące budownictwa - sprawdź.
Pozdrówka

januszek
05-11-2003, 14:22
secura przeczytaj ten wątek kilka postów wcześniej a dowiesz się że ja już posiadam wkład właśnie z TARNAWY
ale jeśli firma oszukałaby Cię (ba wręcz okradła) To inaczej byś mówił
nie mam nic przeciwko wkładom ale firma z obecną polityką to zupełnie co innego
natomiat co do wkładów:
to co w firmie zachwalają jako zaleta (masa wkładu u mnie 230kg)
wg mnie jest wadą bo podczas rozpalania tak mnie więcej po 1/2 godzinie dotykam wkładu gołą ręką bez obawy że się oparzę w końcu nagrzać drewnem 18mm żeliwa wymaga czasu a całe ciepło w komin i sprawność wkładu jest chyba zdecydowanie na wyrost.

pierre
05-11-2003, 20:44
Kupuję Tarnawę retro 18kW w firmie w Żorach. Cena - około 3000,-zł. Jest teraz tak ogromny popyt, że czeka się około 1 miesiąca. Rozprowadzenie powietrza będzie grawitacyjne. Najdłuższy kanał ma 12m, napiszę jak się sprawdza. Zamierzam też na jednym z kanałów zainstalować nagrzewnicę do boilera. Jest to podobne do chłodnicy samochodowej, tylko że działa odwrotnie. Powietrze doprowadzę od dołu kanałem 110mm. Po przeczytaniu postów na pewno założę jakąś przepustnicę, gdyby to faktycznie miało wychładzać pomieszczenie.

RomanP
06-11-2003, 10:41
Oczekuję włąśnie na wkład Tarnawa. Mam prośbę do Januszka - powiedz dokładnie czego nie dostałeś. Ewentualnie na co zwrócić uwagę przy odbiorze żeby się nie naciąć.

pik33
06-11-2003, 11:02
(...) całe ciepło w komin(...)

Czemu w komin? Nagrzewa ci żeliwo. W zamian jak wygaśnie, to ono jeszcze długo jest gorące i oddaje ciepło. To zaleta, a nie wada, według mnie.

Bruno
06-11-2003, 12:03
pierre napisał
Zamierzam też na jednym z kanałów zainstalować nagrzewnicę do boilera. Jest to podobne do chłodnicy samochodowej, tylko że działa odwrotnie.
Czy nagrzewnicę kupiłęś w Żorach ? Jaki jest koszt ?
Pozdrawiam :D

bubala
06-11-2003, 14:47
jestem tu tylko gosciem,więc nie wiem czy wolno,ale podam namiary na stronę którą znalazłam.Jest tam nowa oferta wkładów z Tarnawy i nowe nazewnictwo
[/url]http://www.kominki-color.com.pl

michalus
06-11-2003, 15:32
faktycznie dystrybutor ma aktualniejsza strone jak producent :) nie wiedzialem ze jest wersja Exclusive bis. :lol: Przymierzam sie to kupienia tego Exclusive kominka o mocy 14kw za cene ok 2600zł tyle zaoferowałmi dystrybutor w Lublinie,a jaka jest cena u Was
pozdrawiam Michalus

07-11-2003, 22:33
pierre napisał
Zamierzam też na jednym z kanałów zainstalować nagrzewnicę do boilera. Jest to podobne do chłodnicy samochodowej, tylko że działa odwrotnie.
Czy nagrzewnicę kupiłęś w Żorach ? Jaki jest koszt ?
Pozdrawiam :D

Na razie nie mam ani nagrzewnicy ani nawet kominka. Zostałem pinformowany, że firma Tarnawa nawet nie jest w stanie określić terminu realizacji. Podobno z powodu kłopotów z podwykonawcą zmniejszyli produkcję. Fatalna sprawa. Ludzie mi marzną na budowie.
Nagrzewnica też z Żor.

pierre
07-11-2003, 22:34
Jak zwykle zapomniałem się zalogować. :-? To powyżej to moje.

08-11-2003, 08:23
A ja wlaśnie kupilem Tarnawkę 16 KW PZPOSR i jedno co mnie zaskoczylo to niewielkich rozmiarów szyba.Stala akurat obok francuza z wielką szybą.No ale zobaczymy.

Romek Rybnik

pik33
09-11-2003, 21:46
Dzisiaj dogrzałem tarnawką dom do 21 stopni.. ;) z dnia na dzień jest cieplej, ściany akumulują - przy okazji wyłażą wszystkie mostki cieplne... dobrze że jeszcze można je "załatać"...

januszek
12-11-2003, 11:18
Ja też ogrzałem dom do 21 st. tylko nie wkładem ale drewnem w nim spalonym.
co do wcześniejszej wypowiedzi to chyba mam rację bo moc spalanego drewna nie jest jednakowa w czasie tylko zmienna
najpierw szybko rośnie a po upływie ok 1 godź spada i spada.
U mnie dzieje się tak, wtedy kiedy moc rośnie ta masa żeliwa rozgrzewa się, a następnie kiedy już już się zaczeło rozgrzewać to akurat moc spalanego drewna spada i znowu nie ma energii aby się dobrze rozgrzać.
to jedno
a drugie zauważcie że żeberka boczne są poziomo dzieje się tak dlatego że inaczej nie dałoby się ich zaformować (jeśli jest to monolit) natomiast każdy wie że dużo lepszy odbiór ciepła jest wtedy gdy żeberka są usytuowane pionowo (lepsza cyrkulacja powietrza)
efektem tego wszystkiego jest to że najcieplejszym elementem jest rura prowadząca do komina
stąd moja uawga że dużo ciepła idzie w komin, a nie jest kumulowane w żeliwie nawet nie pomaga ten kwadratowy otwór
jak wygaśnie to żeliwo wcale nie jest gorące (niestety)
kiedyś mialem taką przygodę
sprawdziłem wkład zimny szyba zimna jakieś 30 godzin po ostatnim dokładaniu drewna, otworzyłem bo chciałem wyczyścić szybę ( niestety brudzi się) czyszcze sobie a tu trzask patrzę a tam żar jeszcze jest dołożyłem drewna i rozpaliło się, i tak sobie myślę że utrzymyawnie żaru wcale nie daje energii cieplnej.

pik33
12-11-2003, 14:12
Jeszcze zależy ile tam masz tego żaru... ;) pewnie że takie resztki nic nie grzeją...

A co do poziomych żeberek... może i nie takie one głupie - jeśli tylko powietrze popłynie z nieco większą szybkością, będą powstawały zawirowania - oddawanie ciepła będzie lepsze niż przy gładkim laminarnym przepływie.

Wszystko się okaże.

Jeszcze wkład nie obudowany a DGP już pracuje - z wylotów rur coś ciepłego da się czuć...

13-11-2003, 18:22
No wiecie........ z Tarnawką na drugą stronę !!!!!!!!!!! :wink:

Zdun Darek B
14-11-2003, 17:44
W rejonie Warszawy Tarnave opluwano że: jeden odlew, poziome żeberka, brak szybra, polski odlew, co to za firma, szyba mała itd itp. My po dokładnum ogladnieciu uznaliśmy że warto promowac te wklady. Obecnie mamy pewne klopoty z dostawami zamówionych Tarnav , ale przeczekamy i napewno w nowym roku nadal bedziemy je oferować . Działamy na rynku od ponad dwudziestu lat i swoje decyzje o oferowniu takich a nie innych wkładów opieramy na doświadczeniu .

bobiczek
16-11-2003, 11:12
Dzwoniłem do Tarnowa. Termin realizacji - 6 tygodni. W salonie firmowym podobno zdemontowana i sprzedana wystawka.
Odlewnia nie wyrabia się z zamówieniami na wkład.
Tak że wkłady do odbioru po nowym roku.
Ciekawe co robili w lipcu? Wiadomo że popyt na węgiel przed zimą jest większy niż na wiosnę, a wczasy kupujemy w okolicy maja , a nie w październiku.
Aha i jeszcze coś. Pani w dziale sprzedaży powiedziała że u nich cena jest sztywna, a u przedstawicieli można coś utargować.

Zdun Darek B
17-11-2003, 17:02
Niestety wkłady zamawiane w listopadzie odbiór w styczniu . Czasami warto poczekać by mieć dobry wkład , to inwestycja na wiele lat... Dziwne że są tacy co wolą byle co aby tylko w tym roku.. A co robili w lipcu.... wysyłali Tarnavy na export.... Po co ?

Jolka
18-11-2003, 10:35
Panie Darku B. tak jak rozmawialiśmy chciałabym mieć porządny wkład kominkowy i dlatego poczekam, mam nadzieję, że doczekam się jeszcze w tym roku. Serdecznie pozdrawiam Pana i Pana Rodziców.
Przyszła sąsiadka z Wycinek Os.

januszek
18-11-2003, 14:02
w lipcu przyjmowali zamówienia już na wrzesień
tam cały czas jest taki termin oczekiwania.

01-12-2003, 06:44
Sprzedam Tarnava PZPOS 18 kW - prosta szyba - tel. 046 8578217.

Kornet
04-01-2004, 12:15
Za namiar na Tarnave w Żabiej Woli dziekuje FORUMOWICZĄ.

maxlodz
20-02-2004, 12:35
Na początku lutego zainstalowano mi ten wkładzik zgodnie z zaleceniami producenta.(Robiła to firma ze Zgierz z 25 letnią tradycją w budowie kominków).
Czekałem dwa tygodnie do pierwszego "pełnego" odpalenia kominka (czas na wiązanie zaprawy cementowej).
Pierwsze rozpalenie na brykieciku, wkład w dość krótkim czasie zaczął oddawać ciepło, brykiet dość szybko się spalał - zrobiło się przyjemnie.
17 lutego kupiłem drzewo 8 miesięczną brzozę do palenia, rozpalenie drzewa trwa dłużej, ale za to ładniej to wygląda i coś wtym kominku widać.
Zauważyłem dwie rzeczy które budzą u mnie niepokój:
1) Po domu z kratek od DGP czuć "zapach" palonego drewna( coś w rodzaju wędzarni)
2) na drzwiczkach od wkładu oraz na froncie obudowy i gałkach od regulacji dopływu powietrza pojawia się rdza( sprzedawca mówi, że wkład stał w zamkniętym pomieczeniu- i sam widziałem jak go montowali to rdzy widać nie było) czy to normalne w wkładzi za prawie 3kzł?
Nie wiem co mam zrobić bo wkład jest obudowany i trudno będzie go teraz wymienić na inny egzemplarz. :cry:

chemik
20-02-2004, 17:34
Witam!

Temat wkładów Tarnawy poruszany jest jeszcze na http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=185094&highlight=#185094

A co do zapachu z kratek to obojętnie jaki by się miało wkład i tak śmierdzi przez kilka pierwszych dni. Potem wszystko się wypala i jest OK.
Mój wkład też miał trochę rdzy bo stał na hali w której chyba kapało z dachu. Przy grubości ścianki chyba 1 centymetra ta ilość rdzy nic nie znaczy. Po pierwszych paleniach i kilkakrotnym przetarciu wszystko zniknie. Przynajmniej u mnie tak było. Z wkładu jestem bardzo zadowolony. Polę nim już całą zimę i nawet przy mrozach -15 stopni mogłem ogrzać cały dom. Mam wkład 14 kW i 130 m kw. do ogrzania.

Pozdrawiam!

sta28
20-02-2004, 21:26
Będzie Tarnawa 18 kw - pytanie do tych co już mają: czy podłączenie do komina macie pod kątem 90 stopni? Fachowiec twierdzi, że to niczemu nie przeszkodzi (komin ok 7-8 metrów wysoki - rura fi 200).

21-02-2004, 15:05
http://www.kominki-salon.com.pl/source.php?ln=wklady

AndrzejS
21-02-2004, 17:05
Wyglądają ładnie tylko jakie opinie mają ich użytkownicy, bo chyba te wkłady na rynku nie są zbyt długo. Kupiłem i zobaczę ...
Pozdrawiam

24-02-2004, 06:30
ZOBACZ www.kominki one.pl

Kangoo
05-06-2004, 21:57
Mam zamiar kupić wkład Tarnava 16 KW model classic - płaska szyba.
Proszę o informację gdzie można go zobaczyć i kupić w okolicach Warszawy (czy w ogóle można?) :-?

Napiszcie proszę jak wygląda ten wkład, bo naczytałem się, że jest trochę toporny (jaki kolor żeliwa: jasny czy ciemny szary? może jakieś zdjęcia waszych realizacji? :wink: )

Czy jesteście z niego zadowoleni, ile trzyma żar w praktyce?

sta28
05-06-2004, 22:55
Temat (podobny) się przewijał. Wpisz do wyszukiwarki Żabia Wola. To chyba blisko W-wy :o
Mam 18 kw, tylko przepalałem próbnie więc jeszcze wiele nie powiem. Tyle tylko, że warto zaszalec :D na 18 a nie 16 kw - ze względu na wielkość paleniska (wchodzą spokojnie polana 50-60 cm). Wkład jest OK.

Kangoo
06-06-2004, 10:27
Dzięki za odp.
mam jeszcze jedno pytanie laika - czy jeśli mój kominkarz zaleca ok. 14 KW (podobno to spokojnie wystarczy) to jeśli wybiorę np. o wiele wiekszą moc wkładu to w domu będzie za gorąco, czy są jakieś inne konsekwencje?, bo chciałbym tez 18 KW ze wzgledu na wielkość szyby (ok. 5 cm wieksza od 14 KW).
Pytanie ogólne (sorry jeśli naiwnie brzmi :wink: ) jakie sa efekty wybrania wkładu o za dużej mocy w stosunku do rzeczywistych potrzeb? Czy ktoś z Was ma taką sytuację?

Bio
06-06-2004, 11:34
Z kotłami, kominkami i innymi urządzeniami grzewczymi na paliwa stałe jest tak, że lepiej przesadzić i kupić nawet dwa razy za duże urządzenie niż 5% za małe. Oczywiscie lepiej kupić w sam raz. Dlaczego tak twierdzę? Otóż w urządzeniu za dużym faktem jest, że bedzie spadać sprawność spalania wraz z obnizaniem mocy urządzenia, ale....Bedzie nam sie palić aby, aby i mamy ciepełko. W urządzeniu za małym, bedziemy palić na maksa, zje nam toto masę opału, a w domu nie za ciepło. Inną sprawą jest fakt, że moc urządzenia jest podawana dla określonych warunków. Jednym z nich jest np. odpowiedni opał. Z doswiadczenia wiem, że różnie z tym bywa. Dlatego zawsze namawiam wszystkich, do zakupu urządzenia o 10-20% wiekszego niż jest w projekcie. Nigdy nie spotkałem się z zarzutem, że doradziłem za duże urządzenie. Bardzo często natomiast słyszę, że wyrób jest zły, bo nie można osiagnąć odpowiedniej temperatury. To nie wyrób jest zły, tylko albo opał nieodpowiedni, albo urządzenie za małe. Przy załozeniu, że obsługa, komin, instalacja jest oki.

chemik
06-06-2004, 12:10
Witam!

A ja mam odmienne zdanie na temat mocy kominków (i innych urządzeń grzewczych). Obecnie buduje się coraz cieplejsze domy i normy które dawniej obowiązywały nie sprawdzają się obecnie. Gdzieś wyczytałem, że przyjmuje się na 10 m2 powierzchni 1 kW mocy kominka. Z własnego doświadczenia wiem, że jest trochę za dużo (mając dobrze ocieplony dom). Można przyjąć 8 kW na 10 m2. Podobnie jest z ogrzewaniem. Nie przyjmuje się obecnie ( w b. dużym uproszczeniu) 200 czy 150 W na m2 ale 70 a nawet 50 W na m2. Po co montować wkład na wyrost aby jego max moc wykorzystać 2x na sezon? I tak kominek nigdy nie jest jedynym systemem grzewczym w domu ( wg. przepisów). Oczywiście ktoś powie, że większy wkład to duża szyba, można wkładać większe polana. Zgoda ale to też większa cena za wkład i większy problem z paleniem. Ja np. miałem problemy nie z zimnem w domu ale z nadmiarem ciepła. Musiałem przez pewien czas nauczyć się palić w kominku tak minimalnie aby w domu nie było 26 stopni. Jest to pewien problem o którym wcześniej nie wiedziałem. Dla sprzedawców najlepiej było by aby wkłady były o mocach 40 kW za 10 tyś zł. bo więcej wtedy zarobią. I na pewno zawsze będą namawiać do kupna większego wkładu (to zrozumiałe). Jeszcze raz podkreślam, że dla domu o dobrych parametrach cieplnych nie ma powodu aby kupować wkład o mocy na wyrost.

Pozdrawiam!

Bio
06-06-2004, 13:01
Miałem taki przypadek. Chodzi o kocioł c.o., nie kominek. Jest nowa chałupka. Ogrzewanie robi w niej mgr inż. ogrzewnictwa z 20 letnim stażem.Robi to dla siebie. Znamy się. Proponuję mu jeden z kotłów wracajacych z badań atestacyjnych w Łodzi. Proponuję mu kocioł 25 kW. Wg niego wystarczy 14 kW. Tymi 14 kW nie zagrzał domu latem w chłodny dzień. Wymienił na 25 kW. Dziwię się ludziom piszącym,że mają nadmiar ciepła. Kochani! Kominek, kocioł, czy coś tam jeszcze do grzania, to takie coś jak silnik w samochodzie. Czy mając potężny silnik wykorzystujemy jego moc zawsze ? Potrafimy chyba opanować go. Tak samo jest z kotłem czy kominkiem. Jeżeli nie potrafimy opanować jego mocy, to albo mamy jakieś badziewo, albo sami nie przeczytalismy instrukcji i nie nauczyliśmy się obsługi. Mój dom potrzebuje około 40 kW. Mam kocioł o mocy 200 kW, który wykorzystuję do ogrzewania firmy i domu. Po 15 firma jest odcinana. Pozostaje sam dom. Kocioł wtedy chodzi na 20 % mocy. Rozumujac jak chemik ugotowałbym się.

echo
06-06-2004, 14:48
Mam zamiar kupić wkład Tarnava 16 KW model classic - płaska szyba.
Proszę o informację gdzie można go zobaczyć i kupić w okolicach Warszawy (czy w ogóle można?) :-?

Napiszcie proszę jak wygląda ten wkład, bo naczytałem się, że jest trochę toporny (jaki kolor żeliwa: jasny czy ciemny szary? może jakieś zdjęcia waszych realizacji? :wink: )

Czy jesteście z niego zadowoleni, ile trzyma żar w praktyce?


Mamy podobny problem...
Budujemy domek 120m2 (pow. użytkowa) i pomyśleliśmy o Tarnawie (forumowicze piszą, że jest OK). Teoretycznie zaproponowano nam 14kW jednak ze względu na bardzo ograniczoną powierzchnię komory spalania oraz dodatkowe tylne skosy w 14kW pomyślałem o większym 16kW - droższy, ale też być może za duży do naszego domku (ściany jednowarstwowe Pth).
Co o tym sądzicie???? :lol:

echo
06-06-2004, 14:50
Mam zamiar kupić wkład Tarnava 16 KW model classic - płaska szyba.
Proszę o informację gdzie można go zobaczyć i kupić w okolicach Warszawy (czy w ogóle można?) :-?

Napiszcie proszę jak wygląda ten wkład, bo naczytałem się, że jest trochę toporny (jaki kolor żeliwa: jasny czy ciemny szary? może jakieś zdjęcia waszych realizacji? :wink: )

Czy jesteście z niego zadowoleni, ile trzyma żar w praktyce?


Mamy podobny problem...
Budujemy domek 120m2 (pow. użytkowa) i pomyśleliśmy o Tarnawie (forumowicze piszą, że jest OK). Teoretycznie zaproponowano nam 14kW jednak ze względu na bardzo ograniczoną powierzchnię komory spalania oraz dodatkowe tylne skosy w 14kW pomyślałem o większym 16kW - droższy, ale też być może za duży do naszego domku (ściany jednowarstwowe Pth).
Co o tym sądzicie???? :lol:

Zbigniew Rudnicki
06-06-2004, 15:05
Poza Żabią Wolą (Darek B) można też Tarnawę kupić w firmie Panek w Michałowicach (kierunek Pruszków).

mik99
06-06-2004, 16:48
dobry temat.

Czy po praskiej stronie też macie, godne polecania adresy?

chemik
06-06-2004, 17:38
Witam!

Bio w części masz rację, ale jak sam wiesz i samochód i piec i kominek osiągają max sprawność i wydajność podczas pracy z nominalną mocą. Wybacz, ale nie widzę sensu kupować piec który pracuje np. 80% czasu z wydajnoącią 20%. Zapewne jego sprawność oscyluje wokoło tej samej liczby :wink: . Podobnie zachowują się inne kotły (np. gazowe piece co- było o tym na forum). Jeżeli ja jeżdżę tylko na codzienne zakupy to nie kupuję ciężarówki
Mój dom potrzebuje około 40 kW. Mam kocioł o mocy 200 kW,..... tylko po to aby dwa razy do roku przewieźć nią np. worek ziemniaków. Jest to moje zdanie (poparte praktyką) i jeżeli ktoś ma inne (i pieniądze) i taki kaprys to jego sprawa.

Pozdrawiam!

Bio
06-06-2004, 19:13
Chemiku. Podałem ten przykład, na poparcie tego, że duży kocioł takze można poskromić. Że nie ma wiekszego problemu jeżeli dysponujemy za dużą jednostką grzewczą. Problem jest wtedy,kiedy mamy tej mocy za mało. Wstaw silnik od malucha do poloneza. Pojedzie.Tylko jaka to jazda i jakim kosztem-chodzi o zużycie paliwa. Uwierz mi. Jeżeli nie potrzebowałbym tego kotła 200 kW do innych celów, nigdy nie postawiłbym go do ogrzania swojego domu. Ale w tym moim przypadku jest to najrozsądniejsze wyjście. Dobry kocioł ma wysokie parametry spalania w całym zakresie swojej mocy. Daje się ustawić na moc mniejszą i nie ma problemów z nadmiarem energii (ciepła). Jeszcze trochę pomanipulujesz moimi tekstami i wyjdzie, że namawiam do stawiania kotłów, kominków z 500% nadmiarem mocy. Nie wyrywaj zdań z kontekstu,oki ? :) Ja też nie widzę sensu kupowania kotła który pracowałby np. 80% czasu z wydajnościa 20 %. Jeżeli jedziesz ciężarówką, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją zatrzymać na moment i zrobić zakupy. Widzisz. W ten sposób prowadząc dyskusję ganiamy własne ogony. A problem brzmiał: co się stanie jak damy kominek z mocą trochę wiekszą niż w projekcie. Odpowiadam: jeżeli jest możliwość regulacji mocy kominka i potrafimy go obsłużyć to nie stanie się nic. Jest nawet wskazane dobrać kominek z mocą 10 do 20 % wiekszą niż wychodzi z wyliczeń

chemik
06-06-2004, 20:15
Witam!

Tym razem nie będę wyrywał myśli z kontekstu ale zgadzam się, że
W ten sposób prowadząc dyskusję ganiamy własne ogony..
Z innych twoich postów dowiedziałem się, że masz dużą wiedzę na temat kotłów i spalania. Ja niestety jestem tylko chemikiem i nie mogę jako ekspert wypowiadać się na temet kominków. Przedstawiłem tu tylko moje własne opinie. Niech potencjalni kupcy wkładów kominkowych postąpią jak uważają najlepiej.

Pozdrawiam!

Bio
06-06-2004, 21:58
Amen :)

zone
07-06-2004, 08:32
Może ktoś jeszcze?

KrzysiekS
07-06-2004, 08:43
Od lutego b.r. ogrzewalem dom wyłączenie Tarnawą 18 KW.

Ten wklad jest zgrabny, gdyz widoczna jest tylko szyba i front, a reszta jest przeciez obudowana.

Cale szczescie, że wklad jest tak duzy - ma obszerne palenisko i wchodzą do niego cale pnie drzew o srednicy do 40 i dlugosci ponad 50 cm i naprawde duze kloce, ktore palą sie przez całą noc.

Zeliwo jest porządne. Masa wkladu - chyba najwieksza - 230 kg, powoduje, że wklad ma duzą bezwladnosc, ale radiatory powodują dobre oddawanie ciepła.

Szczelnosc wkladu i zakres regulacji oraz skutecznosc oceniam wysoko.

Jesli ktos lubi palic w kominku bez problemu tym kominkiem z rozprowadzaniem DGP ogrzeje dom.

Nie wybieralbym mniejszego wkladu. Ten 18 Kw ma duzą szybe i duze palenisko. Zawsze mozna mniej dolozyc, a szyba i caly kominek (łącznie z obudową) robi bardzo dobre wrazenie.

zone
07-06-2004, 08:52
a jaki masz model wkładu?

KrzysiekS
07-06-2004, 08:59
Tarnava 18 KW (chyba PZPOS)- klasyczny z płaską szybą.

zone
07-06-2004, 09:00
tak, ten model rzeczywiście wygląda chyba najdelikatniej, chyba też ten kupimy :wink:

echo
07-06-2004, 12:36
Od lutego b.r. ogrzewalem dom wyłączenie Tarnawą 18 KW.

Ten wklad jest zgrabny, gdyz widoczna jest tylko szyba i front, a reszta jest przeciez obudowana.

Cale szczescie, że wklad jest tak duzy - ma obszerne palenisko i wchodzą do niego cale pnie drzew o srednicy do 40 i dlugosci ponad 50 cm i naprawde duze kloce, ktore palą sie przez całą noc.

Zeliwo jest porządne. Masa wkladu - chyba najwieksza - 230 kg, powoduje, że wklad ma duzą bezwladnosc, ale radiatory powodują dobre oddawanie ciepła.

Szczelnosc wkladu i zakres regulacji oraz skutecznosc oceniam wysoko.

Jesli ktos lubi palic w kominku bez problemu tym kominkiem z rozprowadzaniem DGP ogrzeje dom.

Nie wybieralbym mniejszego wkladu. Ten 18 Kw ma duzą szybe i duze palenisko. Zawsze mozna mniej dolozyc, a szyba i caly kominek (łącznie z obudową) robi bardzo dobre wrazenie.

18kW na jaka powierzchnię użytkową domu?
My będziemy mieć dom 120m2 pow. użytkowej - jaką wybrać Tarnawę 14 czy 16 kW? :o

KrzysiekS
07-06-2004, 12:42
Powierzchnia do ogrzania to 180 m2 (parter z poddaszem). Zimą wprowadzlismy sie i ogrzewałem tylko parter, to jest ok. 100 m2. Palilem spokojnie, malym i srednim ogniem.

Poddasze zaczne uzywac i rowniez ogrzewac, gdy zajdzie taka potrzeba, ale jestem przekonany, że moc kominka rowniez bedzie wystarczająca.

sta28
07-06-2004, 13:59
Tarnawę 18kw kupiłem na 130 mkw (parter+poddasze). Nie musiałem, ale zalety większego niż trzeba wkładu są duże :D Po sezonie grzewczym będę mógł powiedzieć więcej...

Kangoo
07-06-2004, 21:18
Dziękuję za odpowiedzi :wink:

Odpowiedzcie proszę jeszcze na jedno pytanie, które nie daje mi spokoju, a mianowicie jeszcze o mocy wkładu...
Mam do ogrznia (DGP) ok. 130 mkw. Planuję temp. w mieszkaniu ok. 21 stopni C, czy przy wkładzie 18 kW - aby uniknąć przegrzania i uzyskać taką temp. nie będę musiał ograniczyć jednorazowy załadunek drewna do spalania, a w związku z tym podkładać np. co 2-3-h??? (chciałbym tego unknąć). Chciłbym podkładać - zgodnie z parametrami wkładu co ok. 10h.

Czy można załadować "do pełna" i mieć optymalną temperaturę przy takiej mocy wkładu i takiej powierzchni do ogrzania?

sta28
07-06-2004, 21:55
Ja mam nadzieję, że tak - w końcu są okna. Kiedyś trzeba wietrzyć :D

Stefano
07-06-2004, 21:57
Kangoo przyłączam sie do twojego pytania.
Proszę użytkowników Tarnawy 18 o relację z tegorocznego grzania ;)
Czy uda się nie dogrzewać innymi źródłami?
Mam tylko prąd i boję się że mnie trzepnie po kieszeni :(

Dodatkowe pytanie ile trzeba zamówic drewna na sezon do tego kominka?

pozdrawiam

zone
08-06-2004, 08:37
Mam nadzieję że 18 kW będzie OK

KrzysiekS
08-06-2004, 08:40
Jesli ktos lubi palic w kominku, to ten wklad powinien wystarczyc.

Trudno oczekiwac jednak, że gdy ktos wychodzi do pracy o 8 rano, a wraca o 19, wtedy, gdy przyjdzie bedzie mial gorący i płonący kominek.

Tak czy inaczej po tych kilku godzinach znaczna czesc drewna i tak sie wypali. Kominek ten bedzie trzymal cieplo, ale nie oczekujmy, że przez 10 godzin temperatura bedzie taka jak na początku grzania.

Ten wklad jest szczelny i mozna w nim powoli spalac drewno. Mysle, że do wkladu 18 KW wkladając tyle samo drewna ile do wkladu 16KW, czas palenia bedzie podobny. Zamykajac dopływ powietrza, drewno praktycznie zgazowuje sie, wiec nie ma moim zdaniem obawy, że bedzie odczuwalna roznica w dlugosci palenia sredniej ilosci drewna w wiekszym wkladzie.

zone
08-06-2004, 08:48
no tak, ale chodziło o to czy nie będzie za gorąco - ten wkład podobno przekracza wymaganą moc....

Zbigniew Rudnicki
08-06-2004, 08:49
Na przedłużenie grzania kominka dobry byłby kominek kaflowy, ale to drogie rozwiązanie.
Kłóci się z ideą taniego ogrzewania drewnem.

KrzysiekS
08-06-2004, 09:02
Nawet kafel nie pomoze, drewno ma ograniczoną kalorycznosc. Trudno jest z kilku kg drewna uzyskac kilkadziesiąt Kwh rozlozone na okres kilku godzin.

Juz o tym była mowa na forum. Wklad moze utrzymywac zar przez wiele godzin, moze byc ciepły, ale nie ogrzeje domu po upływie wielu godzin od włozenia porcji drewna.

Jesli dolozysz mniej do kominka bedzie mniej ciepła, to normalne, wiec dokladając małą szczape nie bedzie za gorąco.

zone
08-06-2004, 12:53
przy okazji: czy strop teriva wytrzyma ciężar 230 kg wkładu i obudowę, czy trzeba to jakoś zabezpieczyć od spodu?

kroyena
22-06-2004, 13:18
Kangoo
Jedna uwaga, która była na innych wątkach.
Jeżeli chcesz kominek to sprawdź jaki masz przekrój komina.
Zaczęło się od 16 kW, a skończyło na 18 kW z tego co pamiętam mają różne przekroje odprowadzania spalin, a wię i różne wymagania odnośnie przekroju komina.

Mogłeś sobie niechcący okroić moc możliwą do zamontowania przekrojem komina.

caravaggio
24-06-2004, 08:20
Mialem identyczna sytuacje z identycznych powodow, duza szyba. kupilem 18 kw i jest super, rzadko wynosi sie popiol, ogien ladnie widac cieplo ladnie sie rozchodzi, dom jest extra nagrzany, bez jakiegos dramatycznego hajcowania. Chociaz ogrzewanie podstawowe to gaz musze dodac.
Z kominem to racja i bardzo wazne. Pogadaj o doprowadzeniu powietrza bo nie wiem jak duzy masz pokoj w ktorym stoi kominek, ale tak czy tak bedzie ci tego powietrza ciagnal. Pozdrawiam i poleca 18 kw. <cara>

Karol N.
24-06-2004, 08:32
Doszly mnie sluchy, ze w kominkach Tarnawa juz sie robi krociec do szczelnego podlaczenia rury doprowadzajacej powietrze z zewnatrz. Moze to ktos potwierdzic? Widzial to ktos?

Karol N.

Tomasz M.
24-06-2004, 09:26
Robią. Sam nie widziałem, widziała moja żona i zamówiła po konsultacji telefonicznej ze mną. O ile nie pogubiłem się już w tych wszystkich zamawianych rzeczach, to urządzenie takie kosztuje to 300 zł z czymś i jest gorąco :wink: polecane przez kominkarzy.

Magdalenka
24-06-2004, 12:41
ponawiam prośbę o adres sprzedawcy kominków Tarnava w Warszawie bądź Wschodniej stronie Warszawy.... :D :D

Szadam
24-06-2004, 13:00
Od ponad roku kibicuje kominkowiczom. Tarnawa to jest mój typ. Ale jak kompletnie mnie zatkało jak zobaczyłem obecne ceny :o :o :o

pirat
24-06-2004, 13:11
TE CENY ??? cie zatkały ?

ceny brutto
Comfort PZPPOS 16 kW /płaska szyba z otworem, z szufladą/ 3 305,00

Comfort PZPOS 18 kW /płaska szyba z otworem, z szufladą/ 3 647,00

Długo one takie są ....a od maja jeszcze 22%VAT

echo
24-06-2004, 13:15
ojej!!!!
co oni zrobili z tą Tarnawą (a raczej z ich cenami!!!!) - tez myślę o Tarnawie od kilku miesięcy (zwlekam z różnych względów)

Pagin
24-06-2004, 14:50
Doszly mnie sluchy, ze w kominkach Tarnawa juz sie robi krociec do szczelnego podlaczenia rury doprowadzajacej powietrze z zewnatrz. Moze to ktos potwierdzic? Widzial to ktos?

Karol N.

Witam,
Potwierdzam, widzialem w Gdansku na targach w kwietniu 2004. W stojaku (robionym prze Tarnave) na ktorym stoi wklad poprowadzone sa kanaly dporowadzajace powietrze do wkladu. Doprowadzenie powietrza z zewnatrz dolacza sie do tego stojaka
Pozdrowienia

Tomasz M.
24-06-2004, 15:07
ponawiam prośbę o adres sprzedawcy kominków Tarnava w Warszawie bądź Wschodniej stronie Warszawy.... :D :D
Magda, ja znalazłem tylko w firmie Bielawski w Żabiej Woli. Nie całkiem to wschodnia strona, ale chyba zapewniają transport także i za Wisłę :lol: .

zone
24-06-2004, 15:11
My kupiliśmy w Regułach, k W-wy

Firma Panek

05-816 Michałowice
ul.Regulska 46
tel: +48/22/723-92-56
tel/fax: +48/22/723-89-76
e-mail: [email protected]


http://www.kominy.wamm.com.pl

Magdalenka
24-06-2004, 15:19
dzięki !!!! :D

sta28
25-06-2004, 23:07
[quote="Karol N."]Doszly mnie sluchy, ze w kominkach Tarnawa juz sie robi krociec do szczelnego podlaczenia rury doprowadzajacej powietrze z zewnatrz. Moze to ktos potwierdzic? Widzial to ktos?

[quote]
Widział i kupił - w kwietniu w B-stoku (Flamma) za chyba 260 zł. Moja 18-stka juz na tym stoi - genialne w prostocie :D I pewnie na nim postoi zanim obuduję - przynajmniej mam czas z głową zaprojektować obudowę kominka...
P.S.
I pomyśleć, za takie same pieniądze można kupić np. radiomagnetofon... Równie trudny do wykonania - czyż nie :D

sta28
25-06-2004, 23:13
to urządzenie takie kosztuje to 300 zł z czymś i jest gorąco :wink: polecane przez kominkarzy.
I słusznie. Łatwiej wtedy zarobić te marne 2000 za obudowę.

Karol N.
27-06-2004, 19:50
[quote="Karol N."]Doszly mnie sluchy, ze w kominkach Tarnawa juz sie robi krociec do szczelnego podlaczenia rury doprowadzajacej powietrze z zewnatrz. Moze to ktos potwierdzic? Widzial to ktos?

[quote]
Widział i kupił - w kwietniu w B-stoku (Flamma) za chyba 260 zł. Moja 18-stka juz na tym stoi - genialne w prostocie :D I pewnie na nim postoi zanim obuduję - przynajmniej mam czas z głową zaprojektować obudowę kominka...
P.S.
I pomyśleć, za takie same pieniądze można kupić np. radiomagnetofon... Równie trudny do wykonania - czyż nie :D

Chcialem to cudo techniki obejrzec na stronie Tarnawy ale nie ma. Moze pare slow opisu?
Karol N.

sta28
27-06-2004, 23:52
Sama konstrukcja prosta tak, ze trudna do pisania :D Cztery nóżki w każdej śruba do regulacji. Na tym stawia sie wkład - to wtedy gdy nie chcemy powietrza z zewnatrz. Jesli chcemy to zanim postawi sie wkład należy polożyc cóś w kształcie litery v czy u - takie płaskie kanały doprowadzające powietrze do prostokątnych otworów z obu stron wkładu. Tam gdzie sie zbiegają jest miejsce na podłaczenie rury fi 120 (125?) któa doprowadza powietrze z zewnątrz. Uff... I tak ciężko wyobrazić sobie jakie to proste :D

echo
28-06-2004, 07:23
Sama konstrukcja prosta tak, ze trudna do pisania :D Cztery nóżki w każdej śruba do regulacji. Na tym stawia sie wkład - to wtedy gdy nie chcemy powietrza z zewnatrz. Jesli chcemy to zanim postawi sie wkład należy polożyc cóś w kształcie litery v czy u - takie płaskie kanały doprowadzające powietrze do prostokątnych otworów z obu stron wkładu. Tam gdzie sie zbiegają jest miejsce na podłaczenie rury fi 120 (125?) któa doprowadza powietrze z zewnątrz. Uff... I tak ciężko wyobrazić sobie jakie to proste :D

Czy sa to oryginalne wyroby Tarnawy???
W zeszłym tygodniu dzwoniłem do Tarnawy i gośc powiedział, że Tarnawa nie robi podłączeń do szczelnego doprowadzenie powietrza do kominka. :o

pirat
28-06-2004, 07:44
POsiadacze tego kroćca moze który go naszkicuje albo zrobi foto i wrzuci gdzies w otchłań internetu co by sobie mogli all ludziska pooglądać co to za cudo techniki ...
P.S. na stronach tarnawy tego wynalazku nie ma...

Honorata
28-06-2004, 14:16
koniecznie dajcie znac, dołacam się do postu pirata, poza tym ja chce dac pod chudziakiem rure 100, co nie wystarczy?

echo
29-06-2004, 08:03
POsiadacze tego kroćca moze który go naszkicuje albo zrobi foto i wrzuci gdzies w otchłań internetu co by sobie mogli all ludziska pooglądać co to za cudo techniki ...
P.S. na stronach tarnawy tego wynalazku nie ma...

my ludziska marzący o Tarnawach (lub ich posiadacze) przyłączamy się do postu Pirata :wink: :wink: :wink:

Honorata
30-06-2004, 12:18
podnoszę temat, czekamy :lol:

echo
30-06-2004, 13:39
ja tez planuję dac rure 100 (kanalizacyjną) pod chudziakiem i kolanko z wyprowadzeniem ok 20-30 cm od ściany (od komina) - chyba będzie dobrze
może zobaczymy ten wynalazek i wtedy się okaże jak i gdzie podłączyć kominek :D

sta28
30-06-2004, 21:48
Od 1 lipca czyli od jutra nie mam dostepu do netu (lacze sie przez modem :x ) - prznosze numer do wybudowanego przez rowno rok domu ! Oby jak najszybciej - wtedy moglbym wiecej na temat i wkladu i podstawy. A czy oryginalna ? - niewazne - wazne ze sie sprawdza :D
P.S. Sorry za brak ogonkow - przyzwyczajenie :D

pirat
01-07-2004, 12:19
Ech sta28 ..narobil apetytu i .... netu sie pozbawił na jakis czas ... Nic czekam(y) na opis tej podstawy

mabogdan
01-07-2004, 13:08
WKLADY TARNAVA,STOJAKI I PODEJSCIA WIDZALEM W FIRMIE ARTKOM Z GDANSKA 058 763-01-01

echo
01-07-2004, 13:39
WKLADY TARNAVA,STOJAKI I PODEJSCIA WIDZALEM W FIRMIE ARTKOM Z GDANSKA 058 763-01-01
a niech to...... :wink:
ja jestem z południa :cry:

AndrzejS
01-07-2004, 13:43
Mnie kominkarz zaproponował zrobienie takiego szczelnego doprowadzenia powietrza do Tarnawy i nazwał to "portkami". Stwierdził, że bez tego to nie da się dobrze eksploatować kominka. Nie bardzo mu wierzyłem, ale teraz... to taaaak. Zdecydowana większość "fachowców" kominkowców bagatelizuje takie rozwiązanie "bo po co ?"
Pozdrawiam

mabogdan
01-07-2004, 13:55
TO NIE JEST TAK, ZE SIE BAGATELIZUJE, BYDUJAC DOM NIE ZROBILEM PODEJSCIA POWIETRZA (DOM BEZ PIWNICY) .TERAZ PO ROZMOWACH Z FACHOWCAMI OD KOMINKOW WIEM, ZE MOZE MI TOCHE BRAKOWAC POWIETRZA (KOMINEK 16KV POBIERA OK 8M3 POWIETRZA NA GODZINE ) :cry:

anna99
01-07-2004, 13:57
W moim kominku też są takie "portki" do Tarnawy (http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=18147&k=10&q=anna99&nxt=45). A z wylewki wystawała rura fi 110. Dodatkowo z prawej strony kominka jest odgałęzienie rury jako czerpnia powietrza z zewnątrz do salonu (obok w otwartej kuchni jest piec atmosferyczny co i cwu.

kroyena
01-07-2004, 14:07
Czy portki mają rozporek :oops: , żeby sterować kominkiem?
Przepraszam za pytanko jeżeli głupie.

anna99
01-07-2004, 14:12
Sterowanie jest nie w "portkach" tylko we wkładzie. Takie dwa "pokrętła" po obu stronach popielnika.

januszek
01-07-2004, 14:32
Sterowanie jest nie w "portkach"

Przepraszam że sie wtrącam ale sterowanie jest w portkach zwłaszcza u facetów :oops: :oops: :oops:
:P :P :P :P

A tak na poważnie to tak jest jak pisze anna99

Karol N.
01-07-2004, 19:55
W moim kominku też są takie "portki" do Tarnawy (http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=18147&k=10&q=anna99&nxt=45). A z wylewki wystawała rura fi 110. Dodatkowo z prawej strony kominka jest odgałęzienie rury jako czerpnia powietrza z zewnątrz do salonu (obok w otwartej kuchni jest piec atmosferyczny co i cwu.
Te portki to sami szyliscie czy to sa te za 300PLN orginalne?

anna99
01-07-2004, 20:36
To są portki za kilka złotych (koszt rury spiro). Muruje sie komorę (do której dochodzi rura z posadzki) a wychodzą dwie rury. A u mnie akurat trzy. Możesz to zobaczyć w moim fotoalbumie (odsyłacz w stopce, zdjęcia na 6 stronie).

kroyena
02-07-2004, 08:50
Dobra anna99 mam zapytanko.
Jak bez portek połączyć czerpnię zewnętrzną jeżeli powietrze, które kominek ogrzewa jest z GWC, a czerpnia ma pobierać nie z GWC?

Zbigniew Rudnicki
02-07-2004, 11:41
Moim zdaniem istotnym jest nie sposób wykonania "portek" (które jednak nie powinny być szczelnie przyłączone do 2-uch otworów napowietrzających), lecz :
- niezawodna konstrukcja przepustnicy powietrza (zamykanie dopływu powietrza dopływającego rurą z zewnątrz, aby nie wyziębiać kominka i kominu). Brak na rynku.
- fakt, że portki i przepustnica będą zamknięte w obudowie kominka, bez możliwości łatwego dostępu dla ewentualnej naprawy.

echo
02-07-2004, 13:19
Moim zdaniem istotnym jest nie sposób wykonania "portek" (które jednak nie powinny być szczelnie przyłączone do 2-uch otworów napowietrzających), lecz :
- niezawodna konstrukcja przepustnicy powietrza (zamykanie dopływu powietrza dopływającego rurą z zewnątrz, aby nie wyziębiać kominka i kominu). Brak na rynku.
- fakt, że portki i przepustnica będą zamknięte w obudowie kominka, bez możliwości łatwego dostępu dla ewentualnej naprawy.
no tak...
już nawet myślałem, żeby przerobić jakiś szyber ciągu kominowego poprzez jakieś uszczelnienie "klapki zamykającej": przyspawanie okrągłeko kawałka blachy lub coś podobnego tak aby można zamknąć dopływ powietrza do kominka w razie potrzeby; nigdzie nie widziałem takiej oryginalnej przepustnicy do kominków (doprowadzenie powietrza)
może ktoś widział, lub zrobił sobie coś podobnego????

kroyena
02-07-2004, 13:24
Co wolicie, wyziębić kominek czy się zaczadzić?

echo
02-07-2004, 20:25
Co wolicie, wyziębić kominek czy się zaczadzić?
Nikt nie pisze, że chce się zaczadzić. Chodzi o to, aby zamknąć dopływ zimnego powietrza, kiedy nie pali się w kominku. Po co ma ci wiać do domu niepotrzebnie?

Rysiu
02-07-2004, 22:50
A ja nieco z innej beczki.

Czy ktos zrobil nowoczesna obudowe Tarnawy? Z tego co czytam, to Tarnawa nadaje sie najlepiej do obudowania kaflami, a mi to nie za bardzo pasuje. Bardziej podobaja mi sie nowoczesne...

Może jakieś foty?

Zbigniew Rudnicki
03-07-2004, 09:29
Powiedział bym, że to nie sama Tarnawa, ale jej wysoka cena pasuje do kafli, które też są drogie.
Zaleta kafli nie polega na estetyce tylko na akumulacji ciepła, wydłużającym czas grzania (tak jak to jest w piecach kaflowych w starych domach).
"Nowoczesna" konstrukcja obudowy kominka wiąże sie z wyłożeniem wnętrza obudowy materiałem izolującym termicznie, aby obudowa wykonana ze zwykłych materiałów nie nagrzewała się.
Jednakże gdy żar w kominku stygnie przestaje grzać.

Zdun Darek B
04-07-2004, 07:39
Do zabudowy kaflowej pasują wymiary Tarnavy oraz jej "pancerna konstrukcja" gwarantujaca wiele lat palenia bez koniecznosci wymiany wkładu. Z innych firm oferujących wkłady " KAFLANE" polecam Spartherm, Hajduk, Rueeg oraz Brunner. MOżliwe jest dopasowanie kafli do wielu wkładów w tym typowych FRANCUZÓW ale wymaga to doboru kafli o nietypowych wymiarach np 23x27 , 23x29 . Czy kfle są drogie?? Zestwa kafli od ok 2 tys zł ... podobny do ceny prostego zestawu z piaskowca. KOminek wykonany z kafli jest ciepły i przeciwnie jak obudowy zimne [piaskowiec,marmur] grzeje długo po skonczonym paleniu. ZAWORY dopuszczające tlen do wkładu musza mieć pewna nieszczelność , zabezpieczają przed zaczadzeniem. Analogicznie szybry kominkowe też sa z 10 % "luzem". Pozdrawiam Darek B

Rysiu
04-07-2004, 07:51
Darek,

Ale mi sie kafle nie specjalne podobaja. Chodzi mi o to, czy można do Tarnawy zrobić jakaś nowoczesna zabudowe, np. z gipsokartonu. Masz może jeskies propozycje? Robiles może coś takiego?

Pozdrawiam

mik99
08-08-2004, 10:19
Postawiłem już pół jednego komina ( wentylacja x3 + kwasówka do gazu) teraz mam się brać za komin do którego podłączę kominek Tarnava recza jasna 16/18 (jescze nie zamówiłem)

I Proszę o podanie przekroju komina odprowadzającego spaliny.

II czym wykończaliście: kamianka, stal???

echo
08-08-2004, 11:08
Ja do Tarnawy zamówiłem Schiedla Rondo 20 +W (zaprzyjaźniony kominiarz mówił, że to dobry pomysł - aby mieć spokój na lata)

Zdun Darek B
08-08-2004, 13:05
Zakończenie komina najlepiej strażak - zabespiecza przed wiatrem i deszczem ,poprawia ciąg kminowy. Fakt iz wykonujemy zabudowy z kafla to tylko potwierdzenie Ze wkłady Tarnava maja odpowiednia żywotność i w zabudowy " na pokolenia " są idealne . Oczywiście obudowac można wszystkimi dostepnyjmi materiałami : piaskowcen, marmurem , stala czy najtańszym "gipskartonem" . Wiele Tarnav jest obudowanych bardzo nowocześnie typ obudowy to kwastia gustu , polecam Tarnave ze wzgledu na jej zalety : jest trwała i ekonomiczna jak piec grzewczy. Pozdrawiam Darek B

desperado
08-08-2004, 20:06
Przez przypadek odkryłem nowego dystrybutora wkładów Tarnawa w Warszawie - UL. Hetmańska 23 tel 0226105010. Mają je od ok. 2 miesięcy-praktycznie wszystkie modele + rury kominowe.
Polecam.

Zbigniew Rudnicki
09-08-2004, 10:10
Strażak (zwany czasami kogutem) montowany jest w prosty sposób przez nasunięcie na rurę.
Doradzono mi, abym wstrzymał się z jego kupnem bo może okazać się że wspomaganie ciągu (przy rozpalaniu) jest niepotrzebne, bo bez strażaka ciąg jest dostateczny, zaś w drugiej fazie grzania i tak redukujemy dopływ powietrza, a zbyt duży ciąg skróci nam czas grzania.
Po wypróbowaniu kupiłem zamiast strażaka blaszany daszek stożkowy "kapelusz wietnamski". Tyle, że nie jest tak efektowny jak strażak.
Strażak b. dobry jest na wylocie rury spalinowej przy kotle gazowym z palnikiem atmosferycznym.

Terska
11-08-2004, 18:20
Desperado masz rację są tam wszystkie modele w cenie od 2735 do 4958 z elementami brązu. Sprzedawca podaje, że są to ceny producenta. Jedno ale ... to jest na Młodnickiej 52C (wejście od Żołnierskiej) chyba, że to ktoś inny.

desperado
11-08-2004, 20:56
TERSKA - faktycznie adres na fakturze jest inny od adresu sklepu, ale telefon jest OK.

Feft
12-08-2004, 12:19
Rysiu - zobacz moją obudowę, nie potrafię powiedzieć, czy jest nowoczesna, czy nie (mnie się podoba). Jest wykonana z płyt, cegieł klinkierowych, a ściany boczne są z otynkowanego betonu komórkowego.
http://www.piotrpikula.republika.pl/foto_kominek.htm
Nie mam też żadnego zamknięcia dopływu powietrza do spalania. Po co? W lecie temperatura wcale nie jest niska, a w zimie palę w kominku. Mimo krótkiego komina nie mam problemów z ciągiem, nawet przy rozpalaniu w zimie. Ale jeśli ktoś jest uparty to może nałożyć na czerpnię powietrza kratkę wentylacyją z zamykaniem i po problemie.

Xymenn
12-08-2004, 13:33
Ze zdjęć wynika, że potawienie prostego kominka nie jest sprawą trudną. Skąd więc te wysokie ceny za robociznę ? Nie znając się na tym sam chyba w 3 dni bym to zrobił.

Feft
13-08-2004, 08:05
Nie przesadzałbym, że w trzy dni, ale też bardzo trudne to nie jest. Drogie są materiały wykończeniowe, np. piaskowiec za 400-500 zł/m kw. Na pewno liczą też sobie za wiedzę, choć czytałem tutaj już o poprawianiu po "fachowcach". :)

mik99
18-08-2004, 20:17
Mam pytanko do WAS:
na jakiej wysokości kominkarze podłączali u wasze wkłady do konina.


Sprawa pilna!
Z góry dziękuję :wink:

bastus2
19-08-2004, 19:55
U mnie podlaczyli "Tarnavke" :) na wysokosci 190 cm. Jest takze lekko przesunieta w bok o 50 cm. A to efekt zawalenia roboty przez majstrow na etapie budowania...

Pzdr