PDA

Zobacz pełną wersję : Zdobienie elewacji a rodzaj ocieplenia



MaciekW
17-04-2005, 23:32
Zdarza się, że dla tzw. "detalu" mającego uatrakcyjnić, ożywić elewację robi się (przed położeniem tynku zewnętrznego) np. obramowanie otworów okiennych z dodatkowego paska styropianu grubości 1 cm. Podobnie z boniowaniem, którego ostateczny wygląd osiąga się przez otynkowanie poziomych pasów styropianu naklejonych na ścianę tuż przed położeniem ostatniej, zewnętrznej warstwy tynku.

Czy w takich przypadkach sensowne jest stosowanie na ocieplenie wełny? Czy skoro do wykonania tych dekoracyjnych elementów stosuje się styropian to i ocieplać należy styropianem?

Maciek

zibicwikla
18-04-2005, 07:13
Myśle, że te ozdobniki mogą być ze styropianu, nic się nie stanie gdy połączysz te dwa materiały. Ja tez tak robię, tzn. cokół będzie ocieplony styropianem(jakieś 30 cm) a reszta wełna.

adamuss
18-04-2005, 07:24
A czy jeżeli zamierzam ocieplać styropianem, a stary tynk ozdobiony jest cokołami wokół okien (cokół grub. 2 cm) i u szczytu ścian (pod dachem - cokół solidny, cegła + tynk)
to skuwać te cokoły przed ociepleniem?, czy docinać (zmniejszać grubość) styropianu?
Pozdrawiam.

zibicwikla
18-04-2005, 20:39
Jeżeli zmniejszasz grubość styro to ze wszystkimi tego konsekwencjami: zmnieszenie izolacyjności, ewentualne mostki termiczne; jak chodzi o 2 cm- myślę że to nie problem(chyba ,że to jedyne 2 cm ocieplenia)

adamuss
19-04-2005, 06:58
Nie, ocieplenie 12 cm (więc zmniejszy się do 10 cm na małej powierzchni).
Proble ze skuciem cokołów polega na robotach wokół okien i nie uszkodzeniu ich, ani parapetów.

Sp5es
19-04-2005, 22:56
Te dwa cm na tak małej powierzchni jak detal architektoniczny nie gra roli.
Jęśli można korzystnie położyć styropian o dwóch różnych grubościach, to tak jest dopuszczalne. Jeśli masz wątpliwości , czy napewno - można zrobić wariant odpowiednio nie 12 i 10 cm , ale 14 cm i 12 cm.
Odkuwanie nie jest zatem obligatoryjne, chyba że się sypie.

Detale i rodzaj izolacji na głównej powierzchni są tematem niezależnym. Można dawać detale ze styropianu na wełnę i odwrotnie też.
Trudnym zadaniem jest robienie boni w wełnie, jednak możliwe. Są do tego specjalne szwajcarskie maszynki, ale b.drogie.

Najłatwiej jest styropian na styropianie.