PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu 80-100m2 za około 140 tyś.



maxiking
11-11-2017, 12:43
Witam . Chciałbym wybudować dom za około 140 tyś zł. Oczywiście nie wliczam w tą kwotę działki. Czy ktoś budował za takie pieniądze dom i czy jest to realne chociaż z częściowym wykończeniem by móc zamieszkać a później w miarę możliwości dalsze wykończenie już za dodatkowe środki. Proszę o porady.

Busters
11-11-2017, 13:48
Nie jest to realne.

Kaizen
11-11-2017, 13:50
Stan deweloperski to byłby niezły wyczyn za tę kwotę (chyba, że prawie wszystko będziesz robił własnymi rękami).

Poczytaj forum na domza150tysiecy.pl

I nie patrz na to, ile ktoś wydał X lat temu (nawet jeżeli x=1). Ceny materiałów i robocizny szaleją a prawne wymogi co do energooszczędności domów od tego roku wymagają droższego budowania.

maxiking
11-11-2017, 15:29
Naturalnie dużo pracy wykonam sam , wykończenie to w praktyce całe mogę zrobić , jedynie fundamenty i mury oraz dach byłyby problemem ale to z pomocą rodziny też uda się ogarnąć po kosztach . Oczywiście biorę pod uwagę tylko dom murowany , żadnych szkieletowych .

maxiking
11-11-2017, 17:20
No właśnie chodziło mi też o porady co kiedy jak i gdzie , kupić , zamówić , żeby wyszło taniej . Jakie materiały najlepiej kupować początkiem roku ?

maxiking
11-11-2017, 17:23
To znaczy dach też będzie murowany. :)

Sorki , źle przeczytałem twój post . Dach nie będzie murowany :o

grend
11-11-2017, 17:50
Jeżeli wszystko wykonasz sam to mozesz mieć taki dom ale bez całkowitego wykończenia
Obecnie ceny robocizny sa 2 x większe niż 2 lata temu, takze rosna ceny materiałów więc w opcji usług zewnetrznych nie masz żadnych szans.

maxiking
11-11-2017, 18:06
Rozumiem wszystko , a czy mógłbym prosić o podsunięcie jakie domy mam brać pod uwagę żeby koszt budowy był jak najniższy ? Prosiłbym o projekty jeśli to możliwe żeby nakreślić mi czego mam szukać .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-11-2017, 18:23
Rozumiem wszystko , a czy mógłbym prosić o podsunięcie jakie domy mam brać pod uwagę żeby koszt budowy był jak najniższy ?
... o zwartej formie architektonicznej. Stwórz ramowe zestawienie pomieszczeń odpowiadające Twoim potrzebom użytkowym i .... "zapukaj" do architekta.

maciuspala
11-11-2017, 18:38
Ja za 107 m2 budując z ekipą wydam lekko ponad 100 tyś za stan surowy, odliczając robocizne 32 tyś i jakbym zastosował trochę tańsze materiały to stan surowy wyszedł by 60 tyś.Uwierz próbuje wybudować dom za 200 tys bez wykonczenia i bedzie to trudne.
Popatrz na projekt Z7 -82 m2-projekt prosty, brak stropu, wszystko tanie.Niestety wielkich wymagań mieć nie możesz.
Jeśli bedziesz potrzebował jakiś materiałów to się odezwij.może coś pomogę.

grend
11-11-2017, 18:43
Rozumiem wszystko , a czy mógłbym prosić o podsunięcie jakie domy mam brać pod uwagę żeby koszt budowy był jak najniższy ? Prosiłbym o projekty jeśli to możliwe żeby nakreślić mi czego mam szukać .

Stodoła z dwuspadem. Bez balkonów wykuszy itp.
Ja mam zrobione 117 metrów pod klucz za 190tysięcy - samorób. Stodoła z poddaszem z wysoka ścianka kolankową 170 cm, bez okien dachowych tylko że około 90 metrów to chyba tylko parterówka , bez jakiegos "dorabianego" pietra

Kaizen
11-11-2017, 19:03
Prosiłbym o projekty jeśli to możliwe żeby nakreślić mi czego mam szukać .

Jakie masz WZ/MPZP? Możesz mieć płaski dach?

klaudiusz_x
11-11-2017, 21:44
Znajomy, robota własna, parterówka 114m2, SSZ, okna 3 szyby, dachówka ceramiczna, mostek, utwardzenie, projekt, KB, geodeta.
86 tys wliczając deski i stemple. Strop żelbet,
Ściana fundamentowa ocieplona 12cm styroduru.

Kaizen
11-11-2017, 21:58
Znajomy, robota własna, parterówka 114m2, SSZ, okna 3 szyby, dachówka ceramiczna, mostek, utwardzenie, projekt, KB, geodeta.
86 tys wliczając deski i stemple. Strop żelbet,
Ściana fundamentowa ocieplona 12cm styroduru.

Nieźle. Mi w podobnym domu wyszło 120K zł po odjęciu robocizny SSO i dachu (razem z robocizną 174 349 zł).

m&m0123
11-11-2017, 22:01
Znajomy, robota własna, parterówka 114m2, SSZ, okna 3 szyby, dachówka ceramiczna, mostek, utwardzenie, projekt, KB, geodeta.
86 tys wliczając deski i stemple. Strop żelbet,
Ściana fundamentowa ocieplona 12cm styroduru.

Serio...?!! Widocznie pominąłem szczegół, ze autor postu o ceny materiału pytał...

aha...a co do tematu - nie ma szans za 140tys kawalerki nie kupisz...

Taki1
11-11-2017, 22:19
Hej. Może być ci bardzo ciężko. Ale... gdyby nie moja lepsza połówka to też uderzył bym w podobny pułap cenowy. Ja mam zamiar wybudować 90mkw za 170. Zobaczymy jak będzie. U mnie:
Plyta fundamentowa
Sciany bk 24cm
Wiązary diy
Blacha na rąbek
Zamiast tynków płyty kg
Sufity podwieszane
Podłogówka diy i pc pw 5kw lub kable, tego jeszcze nie wiem
Wentylacja mechaniczna diy
Okna do podlogi (drzwi nawet w lazience z szybą mrożoną)
Mój projekt to coś pomiędzy z7 a dom w pulmeriach 2
Prawie wszystko wykonam sam poza montażem pc, oknami, gładziami i kafelkami bo nienawidzę

Tak czy siak powodzenia. Jeśli uda ci się samemu postawić dom w rok to jesteś moim guru.
Poczytaj dzienniki anonima i daniellosa. Wiele od nich wyniesiesz. Sadysta też dużo mnie nauczył. Teoretycznie postawię ci taką stodołę :)

m&m0123
11-11-2017, 22:33
Hej. Może być ci bardzo ciężko. Ale... gdyby nie moja lepsza połówka to też uderzył bym w podobny pułap cenowy. Ja mam zamiar wybudować 90mkw za 170. Zobaczymy jak będzie. U mnie:
Plyta fundamentowa
Sciany bk 24cm
Wiązary diy
Blacha na rąbek
Zamiast tynków płyty kg
Sufity podwieszane
Podłogówka diy i pc pw 5kw lub kable, tego jeszcze nie wiem
Wentylacja mechaniczna diy
Okna do podlogi (drzwi nawet w lazience z szybą mrożoną)
Mój projekt to coś pomiędzy z7 a dom w pulmeriach 2
Prawie wszystko wykonam sam poza montażem pc, oknami, gładziami i kafelkami bo nienawidzę

Tak czy siak powodzenia. Jeśli uda ci się samemu postawić dom w rok to jesteś moim guru.
Poczytaj dzienniki anonima i daniellosa. Wiele od nich wyniesiesz. Sadysta też dużo mnie nauczył. Teoretycznie postawię ci taką stodołę :)

Ci powiem jak będzie... przy 170 przestaniesz liczyć :yes:

tkaczor123
12-11-2017, 07:39
Widzę że jesteś z Tarnowa tak jak ja, imo za 140 tyś będzie ci ciężko wybudować dom 80-100m, sam kiedyś czytałem wątek dom do 200 tyś jestem już na mecie zostały mi tylko meble i płytki w kuchni. Wydałem już 200 tyś. Wszystko robię sam stan SSO 68 tyś (dach kryty dachówką). Na budowie jestem codziennie do 20 jak chcesz możesz podjechać. Za 140 mi by było ciężko chyba że bym kupił płytki po 15-25 zł , panele za 20 zł. Nie tynkował bym tylko obłożył rigipsami ściany.

Taki1
12-11-2017, 08:23
Dokładnie. Trzeba zrezygnować z tynków, dachówki, stropu betonowego, garażu w bryle, wiązary diy. Popatrz sobie na projekt archonu w pulmeriach. Dom o takiej szerokości potrzebuje wiązary, na które zuzyjesz malo drewna, wiązary co 90cm z drewna 45mm (wg projektu), plyty gipsowe wg forumowiczów to 8zl ściany i 20zl sufit na podwójnym ruszcie za mkw. Mam znajomego budowlańca, który twierdzi, że potrafi wydać 100 000zl na material do zamieszkania za dom 80mkw jako zamiennik mieszkania. Materiały dla mnie nie do przyjęcia... kto obecnie buduje dom z "hasioków"? Dalej bylo już tylko gorzej...

tkaczor123
12-11-2017, 17:07
W tym roku zbudowałem 25 m2 domek w tej samej technologii (bez wykończenia środka) za 25K.
Nie da się jeśli całość zlecisz jakiemuś budowlańcowi.

W tej cenie kumpel postawił kurnik dla brojlerów murowany kryty dachówką wydał 23 tyś, dach blachodachówka tynk cw, ławy lane 30m2 pow strop betonowy na górze grajdołek na rupiecie i siano .

1Aleksandra1
12-11-2017, 19:13
Ja buduję dom 100 m2 parterówka dach kopertowy samemu za 145 tys. Niewiele już zostało do roboty. Myślę że przekroczę budżet o jakieś 10%. Bo doszła pompa PW i musiałem zrobić oczyszczalnię biologiczną a tego nie zakładałem w kosztorysie.
Dasz radę jeżeli:
1 Wybierzesz prosty projekt
2. Zrobisz wszystko samemu (uwierz dach to nie problem jak masz dobrze wymurowane ściany trzymające przekątne)
3 Dyscyplina w zakupach ( i tu nie ma kompromisu kupujesz tylko to co założyłeś w kosztorysie)
To tyle. Nie zastanawiaj się tylko działaj.

maxiking
12-11-2017, 21:00
Ja buduję dom 100 m2 parterówka dach kopertowy samemu za 145 tys. Niewiele już zostało do roboty. Myślę że przekroczę budżet o jakieś 10%. Bo doszła pompa PW i musiałem zrobić oczyszczalnię biologiczną a tego nie zakładałem w kosztorysie.
Dasz radę jeżeli:
1 Wybierzesz prosty projekt
2. Zrobisz wszystko samemu (uwierz dach to nie problem jak masz dobrze wymurowane ściany trzymające przekątne)
3 Dyscyplina w zakupach ( i tu nie ma kompromisu kupujesz tylko to co założyłeś w kosztorysie)
To tyle. Nie zastanawiaj się tylko działaj.

Witaj . Mógłbym prosić o więcej informacji , jaki wybrałeś projekt ? Może jakiś dziennik prowadzisz wydatków ?

tkaczor123
13-11-2017, 05:36
Ale bez piwnicy z kamienia polnego o wysokości 2m.

Tu się jednak mylisz, zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, wysokość pomieszczenia 2,6m, bez piwnicy.
Prosta instalacja elektryczna b10 na oświetlenie 4 punkty oraz b16 na gniazdka 3 punkty.

tkaczor123
13-11-2017, 06:02
Naturalnie dużo pracy wykonam sam , wykończenie to w praktyce całe mogę zrobić , jedynie fundamenty i mury oraz dach byłyby problemem ale to z pomocą rodziny też uda się ogarnąć po kosztach . Oczywiście biorę pod uwagę tylko dom murowany , żadnych szkieletowych .

Fundamenty - 14 tyś
Ściany+strop -29 tyś
Dach -23 tyś
----------------------------------
SUMA 66 tyś

To ceny materiałów na każdy etap jakie poniosłem.
Za robociznę fundamentów policzą Tobie około 4 tyś, za ściany i strop 10, za dach 6 razem 20 tyś(bardzo optymistycznie)
Jeżeli zlecisz budowę to 35 tyś ucieknie ci z 140 tyś.

Instalacja elektyczna - 4 tyś
wod - kan -2 tyś
INstalacja CO -15 tyś

Okna drzwi -12 tyś
ocieplenie - 15 tyś

---------------------------------------------------
Suma 48 tyś


Tynki - 10 tyś
podłoga - 4 tyś
zabudowa poddasza - 4 tyś

i Już nie masz 140 tyś
a gdzie doprowadzenie mediów, materiały na okładziny wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, malowanie itp.


Życzę Tobie powodzenia, jak jeszcze nie masz papierów to ostatni dzwonek, pasuje Ci samochód z przyczepką aby zwozić już materiały np stemple , deski.
W rok ci się nie uda postawić i wykończyć, chyba że nie pracujesz, ale uwierz samemu będzie bardzo ciężko, kup sobie ketanol:)

dwiecegly
13-11-2017, 07:56
Ludzie o czym wy piszecie. Może są nieliczni którym sie udaje jak robia wszystko sami od A do Z, ale w normalnych warunkach to na same uzbrojenie działki, papiery, geodetów sretów i zanim wyjdziemy z fundamentem powyżej ziemi to już nie ma 50tyś, a czasem 70 jak masz nieciekawe warunki gruntowe albo spory spad. Ile % ludzi na forum jest w stanie zrobić samemu strop i dach ? Od razu odpowiem - mniej niż 1%. Pozostali muszą brać dekarzy, cieślę - tutaj koszty robocizny z nawet najslabszym materiałem to już dziesiątki tyś zł i długie terminy. Chyba że lubisz ryzyko, jak mój znajomy który dach miał zaczęty w kwietniu i powoli zaczyna zbliżać się do rynien ale niestety już dwa razy wichhura mu zrywala folie i miał powodz wewnątrz.
Także odpowiedź na pytanie autora wątku - zejdź na ziemię, ktos wyżej dobrze napisał, po 170-200tys wydanych przed stanem deweloperskim przestaniesz liczyć bo i po co. Do każdego założonego budżetu na budowe domu należy doliczyć 30%, zawsze. Oczywiście możesz postawić szkieletowca, pocyganić w papierach, pokryć czymś niewiele lepszym niż folia, postawić koze w salonie, a instalacje elektryczna zrobic na dwóch bezpiecznikach ale czy warto?

aiki
13-11-2017, 09:30
Ludzie o czym wy piszecie. Może są nieliczni którym sie udaje jak robia wszystko sami od A do Z, ale w normalnych warunkach to na same uzbrojenie działki, papiery, geodetów sretów i zanim wyjdziemy z fundamentem powyżej ziemi to już nie ma 50tyś, a czasem 70 jak masz nieciekawe warunki gruntowe albo spory spad. Ile % ludzi na forum jest w stanie zrobić samemu strop i dach ? Od razu odpowiem - mniej niż 1%. Pozostali muszą brać dekarzy, cieślę - tutaj koszty robocizny z nawet najslabszym materiałem to już dziesiątki tyś zł i długie terminy. Chyba że lubisz ryzyko, jak mój znajomy który dach miał zaczęty w kwietniu i powoli zaczyna zbliżać się do rynien ale niestety już dwa razy wichhura mu zrywala folie i miał powodz wewnątrz.
Także odpowiedź na pytanie autora wątku - zejdź na ziemię, ktos wyżej dobrze napisał, po 170-200tys wydanych przed stanem deweloperskim przestaniesz liczyć bo i po co. Do każdego założonego budżetu na budowe domu należy doliczyć 30%, zawsze. Oczywiście możesz postawić szkieletowca, pocyganić w papierach, pokryć czymś niewiele lepszym niż folia, postawić koze w salonie, a instalacje elektryczna zrobic na dwóch bezpiecznikach ale czy warto?

Autor nie chce wykończonego w całości tylko zdolny do zamieszkania więc jak dla mnie jest to możliwe.
Zdolny do zamieszkania to jeden pokój, kuchnia i łazienka nie koniecznie w płytkach.
A wy tu wszyscy o stanie na cacy.

Redakcja Muratordom
13-11-2017, 09:39
Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć ile kosztuje budowa domu i jak dobrze oszacować swój budżet, zapraszamy do Szkoły Muratora! Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące kosztów budowy i nie tylko.

Szkoła Muratora - już 18 listopada. Wstęp wolny! Zachęcamy do rejestracji:
http://muratordom.pl/szkola-muratora/#utm_source=Forum&utm_medium=Bocianki&utm_campaign=Szko%C5%82a%20Muratora

tkaczor123
13-11-2017, 13:08
Można przy dużym nakładzie własnej pracy i rygorystycznej kontroli wydatków zbudować dom 80-100 m2 w cenie 200 tys., nie będzie to jednak w pełni wyposażony dom. Najdroższe jest wykończenie i wyposażenie domu - można kupić wannę za 250PLN a można i za 4000 PLN, drzwi wewnętrzne za 350 a można i za 3000 za sztukę.
Nie każdemu to się niestety uda. Dobra rada dla osób chcących budować dom, a nieznających się na budowaniu. Licz co najmniej 2000 za metr kwadratowy powierzchni użytkowej! (w bankach liczą chyba 2200). Samo rób przy własnej pracy zejdzie do ok 1600zł.
Wiseman nie mylisz się źle zinterpretowałem twoją odpowiedź.

Daniellos_
13-11-2017, 14:01
Trzeba określić co w tym założonym budżecie chciałbyś wykonać. Jeśli większość prac wykonasz samemu i będziesz oszczędny to moim zdaniem dasz radę.

Ja kończę swoje niecałe 100m. Wszystko robię sam. Budżet miałem zaplanowany na pułapie 170k. Aktualnie dobijam do 115k na matriały +10k papierologia. Kończę teraz łazienkę. Do zrobienia jeszcze kuchnia. Jak tak dalej pójdzie to jeszcze zostanie z budżetu na ogródek czy ogrodzenie frontowe.

Szukaj projektu ok 80m2. Takiego, który będzie szybki i łatwy ergo tani w budowie. Czyli prosta bryła. Bez wykuszy, balkonów itp. Najlepiej na planie prostokąta z małą ilością ścian nośnych (np tylko zewnętrzne)
Nastaw się na poszukiwanie materiałów z tanich źródeł. Ja większość materiałów kupiłem przez net. Zdarzało się odkupić coś na OLX.
Grzanie kablami - najtaniej inwestycyjnie. Ja kupiłem używaną PC - może jeszcze wyjść bokiem, bo nie sprawdziłem jej do tej pory (brak prądu).
Dach prosty, dwuspadowy bez lukarn.

Nie bój się budować samemu. Napisałeś, że mury dałbyś do zrobienia ekipie. Ja ściany zewnętrzne postawiłem w 3dni. Wcześniej 2 dni poziomowania pierwszej warstwy i chyba 2 tygodnie szalowania wieńca, ale ten etap wspominam jako szybki i przyjemny.
Jak się boisz dachu to oddasz dekarzom. Przy prostej konstrukcji Cię nie zrujnuje.

No i gratis masz całe forum :) Założysz dziennik to zawsze ktoś podpowie/pomoże.

19TOMEK65
14-11-2017, 06:25
Zgadzam się z Daniellosem.
Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteś w stanie fizycznie i czasowo udźwignąć budowę . Bo samobudowanie i szukanie dobrych i tanich materiałów pochłania duuużo tzw. wolnego czasu.

Na forum jest kilku wybitnych samorobów napisz do nich.

Garażowiec
14-11-2017, 06:44
Szukaj projektu ok 80m2. Takiego, który będzie szybki i łatwy ergo tani w budowie. Czyli prosta bryła. Bez wykuszy, balkonów itp. Najlepiej na planie prostokąta z małą ilością ścian nośnych (np tylko zewnętrzne)

Ja bym polecał coś takiego , Mieszkanko 4 pokojowe w postaci domku
https://projekty.muratordom.pl/projekt_maly,20,0%2C0.htm

1Aleksandra1
14-11-2017, 17:06
Witaj . Mógłbym prosić o więcej informacji , jaki wybrałeś projekt ? Może jakiś dziennik prowadzisz wydatków ?

Projekt wymyśliłem samemu i go rozrysowałem wstępnie w AUTOCADzie. (rzut i elewacje). Potem zaniosłem to do znajomego projektanta który mi to wszystko rozrysował, wyliczył, złożył do kupy i załatwił sprawy w urzędzie. Tak, że mam projekt indywidualny. Dom w kształcie prostokąta o wymiarach 14x9, dach czterospadowy 30 stopni. We wnętrzu salon z kuchnią, 2 sypialnie, gabinet, łazienka, toaleta,kotłownia.
Prowadzę dziennik wydatków. Napisz co cie interesuje to odpiszę.

maciuspala
14-11-2017, 17:57
Fundamenty - 14 tyś
Ściany+strop -29 tyś
Dach -23 tyś
----------------------------------
SUMA 66 tyś

To ceny materiałów na każdy etap jakie poniosłem.
Za robociznę fundamentów policzą Tobie około 4 tyś, za ściany i strop 10, za dach 6 razem 20 tyś(bardzo optymistycznie)
Jeżeli zlecisz budowę to 35 tyś ucieknie ci z 140 tyś.

Instalacja elektyczna - 4 tyś
wod - kan -2 tyś
INstalacja CO -15 tyś

Okna drzwi -12 tyś
ocieplenie - 15 tyś

---------------------------------------------------
Suma 48 tyś


Tynki - 10 tyś
podłoga - 4 tyś
zabudowa poddasza - 4 tyś

i Już nie masz 140 tyś
a gdzie doprowadzenie mediów, materiały na okładziny wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, malowanie itp.


Życzę Tobie powodzenia, jak jeszcze nie masz papierów to ostatni dzwonek, pasuje Ci samochód z przyczepką aby zwozić już materiały np stemple , deski.
W rok ci się nie uda postawić i wykończyć, chyba że nie pracujesz, ale uwierz samemu będzie bardzo ciężko, kup sobie ketanol:)

Strasznie optymistycznie to liczysz, ja dom 107-m2 za fundament zaplacilem 22 tys- uwierz bardzo tanio.
Okna i drzwi za 12 tys-to chyba pcv biale z najtanszej firmy, przyzwoite drzwi metalowe to 2000 zl, srednie drewniane to 4000-zl.
Elektryka...same materialy to dobre 3 tys, robota tanio drugie 3 tyś.
Kotlownia z podlogowką czy nawet kaloryferami to blizej 20 tys a nawet wiecej.
Tynki powiedzmy 600 m2 x25 zl to 15 tyś
Poddasze jesli widać krokwie to sam materiał ok 10 tyś.
Wylewka sam styropian plus beton to 60 zł za m2 co daje blizej 6 tyś,
Budujac samemu mozna oszczędzić 30 tyś ale jakoś trzeba pracować i umieć samemu budować.
Sam.jestem zwolennikiem faktu że za 200 da się dom wybudować ake jest bardzo ciężko ....skurw...sko ciężko....dużo we mnie goryczy bo w tym tygodniu wydałem 25 tyś.
140 tys to z robocizną stan surowy z przyzwoitych materiałów.
Do.tego glupie wlaczniki, gniazdka 2 tyś, podlogi 6-8 tys, drzwi wew. tanie 5 tyś, lazienka oszczędzając 10 tyś, tania kuchnia 15 tyś.
Co by nie robił to idzie kasa jak woda.

Kemotxb
14-11-2017, 18:04
Strasznie optymistycznie to liczysz,

140 tys to z robocizną stan surowy z przyzwoitych materiałów.

Co by nie robił to idzie kasa jak woda.

potwierdzam, też liczyłem optymistycznie, niestety ceny materiałów i usług są zmienne (czytaj idą w górę) a buduje się 2-3 lata, dziś liczysz tyle i tyle a za pół roku z planowanych 20 tysi robi 25 tysi i tak na każdym kroku.

maciuspala
14-11-2017, 18:10
3lata temu fliziarz za małą prostą łazienkę brał 2,5-3 tyś(2tygodnie pracy 1osoby) teraz ceny zaczynają się od 5 tyś a często dużo wiecej.
Elewacje goście robili po 30-35zl a teraz to po znajomości 40 bo normalnie 45 zl.I tak ze wszystkim....na pocieszenie stwierdzę że nie tylko oni lepiej zarabiają....moja pensja też wzrosła....

kamilb1987b
14-11-2017, 23:06
A może takie coś https://z500.pl/projekt/69/Z71,latwy-i-tani-w-budowie-dom-z-dachem-dwuspadowym-takze-na-mala-dzialke.html? Mały domek, na parterze jest pokój więc można sobie zrobić spokojnie dół, a potem z czasem wykańczać poddasze. Tylko dół zrobić na prostokąt bez tego udziwnienia na taras. Nic prostszego się chyba nie znajdzie. Robiąc dół w prosty sposób do zamieszkania i wszystko samemu może sie zmieści w planowanym budżecie.

tkaczor123
15-11-2017, 05:55
Strasznie optymistycznie to liczysz, ja dom 107-m2 za fundament zaplacilem 22 tys- uwierz bardzo tanio.
Okna i drzwi za 12 tys-to chyba pcv biale z najtanszej firmy, przyzwoite drzwi metalowe to 2000 zl, srednie drewniane to 4000-zl.
Elektryka...same materialy to dobre 3 tys, robota tanio drugie 3 tyś.
Kotlownia z podlogowką czy nawet kaloryferami to blizej 20 tys a nawet wiecej.
Tynki powiedzmy 600 m2 x25 zl to 15 tyś
Poddasze jesli widać krokwie to sam materiał ok 10 tyś.
Wylewka sam styropian plus beton to 60 zł za m2 co daje blizej 6 tyś,
Budujac samemu mozna oszczędzić 30 tyś ale jakoś trzeba pracować i umieć samemu budować.
Sam.jestem zwolennikiem faktu że za 200 da się dom wybudować ake jest bardzo ciężko ....skurw...sko ciężko....dużo we mnie goryczy bo w tym tygodniu wydałem 25 tyś.
140 tys to z robocizną stan surowy z przyzwoitych materiałów.
Do.tego glupie wlaczniki, gniazdka 2 tyś, podlogi 6-8 tys, drzwi wew. tanie 5 tyś, lazienka oszczędzając 10 tyś, tania kuchnia 15 tyś.
Co by nie robił to idzie kasa jak woda.

Nie liczę tylko tabelka mi liczy:). Poza tym podałem tylko ceny materiałów jak ktoś chce ekipami to taki dom 100m to minimum 280 tyś.
Za samą robociznę fundamentów policzyłbym dodatkowo 4000zł. No okien nie mam białych tylko jednostronny dąb bagienny. Tynki w 100m2 domu to bliżej 400m2:). Wylewka chłopaki biorą 10zł , styropian układasz sam i izolację(4 dni roboty).
Tu masz jeszcze elektrykę400936
30 tyś to chyba więcej krzyczą za postawienie SSO, a gdzie wykończenie???
Kto Ci broni położyć w ciągu tygodnia płytki w łazience i zarobić 3 tyś(nie płacąc obcej osobie) chyba że się na tym nie znasz to lepiej zlecić to :fachowcowi".

400935

tkaczor123
15-11-2017, 06:08
3lata temu fliziarz za małą prostą łazienkę brał 2,5-3 tyś(2tygodnie pracy 1osoby) teraz ceny zaczynają się od 5 tyś a często dużo wiecej.
Elewacje goście robili po 30-35zl a teraz to po znajomości 40 bo normalnie 45 zl.I tak ze wszystkim....na pocieszenie stwierdzę że nie tylko oni lepiej zarabiają....moja pensja też wzrosła....

Już chcesz oddać 5 tyś za wykonanie łazienki komuś obcemu a jakbyś ją sam wykonał za tą kwotę mógłbyś kupić lepszy sprzęt do łazienki albo na materiał na inny etap. Elewację też chcesz zlecić firmie? takim sposobem nie uda się Tobie wybudować tanio i zmieścić się w budżecie.
6200 na dół łazienkę wydałem na materiał kleiłem na sopro no1 70zł za worek 25kg .

maciuspala
15-11-2017, 06:54
Rozumiem iż sam wybudujesz dom do SSO, sam zrobisz gydraulike, sam elektrykę, i sam kladziesz plytki, w dodatku pewnie jeszcze sam docinasz plyty na meble kuchenne.
Ja rozumiem budować oszczędnie ale niewielki % budujących robi wszystko samemu bo poprostu nie umie.
A co z pracą w czasie budowy, pracując sam budowa domu trwa wieczność.
Mam kolegę ktory zlecił budowę domu do SSZ, a teraz tynki, zabudowy i elewacje robi sam ale już rok siedzi w domu i do zimy nie skończy.Przeliczył że za rok zarobilby 50 tyś to za ten rok wiecej na budowie zrobi nie płacąc innym.Ale wtedy robocizna nie jest za darmo tylko.te 50 tyś trzeba wziąść z kupki.
Ps wylewki to te 10 zl to koszt robocizny po znajomosci, sam materiał to nastepne 15 zł bez rozkladania styropianu.

Pod
15-11-2017, 07:11
Budując dom za 200tys to kuchnie możesz sobie kupić w biedronkce za 600zł albo w Leroyu za 1tyś. Kafle na wyprzedażach po 25zł max, panele po 20. Ale i tak niewiele to da to budowa zaskoczy was przynajmniej kilka razy po kilka tys nieplanowane. Nie masz 300tyś nie mysl o domu, taka moja rada.

jbloch
15-11-2017, 08:04
Panowie , można różnie patrzeć na sprawę budowy domu za 150 czy też 200K .Mój kuzyn pod Bełchatowem postawił tymi ręcami domk100-parę m2 za 140 K . Ja postawiłem tymi ręcami Mały 06 z poddaszem użytkowym za 270 K , choć niestety jeszcze muszę na różne pierdoły wrzucić 30K .
Ja twierdzę że można stawi dom za 150K do zamieszkania , a że tam meble kuchenne będą z Biedronki , no to co , zdarza mi się od czasu do czasu coś kupić w biedronce i jakoś żyję . Pewnie , że reżim w czasie takiej budowy musi być , po pierwsze sama wielkość domu raczej w okolicy 80 m , na pewno panele bliżej 20pln za m2 niż 60. W małej łazience położenie kafli czy hydrauliki , dla przeciętnego człowieka mającego w dłoniach dwa przeciwstawne kciuki , to też żadna filozofia .

Pod
15-11-2017, 08:35
nie mam nic przeciwko rzeczom z Biedronki, sam kupuje sporo i także narzędzia i pojedyńcze mebelki, niektóre sa porządne. ale pisanie w wątku o domu za 140tys o meblach kuchennych za 15tyś to kuriozum...

aiki
15-11-2017, 09:48
Dom finalnie może kosztować nawet 250 tyś.
140 tyś kolega chce wydać aby zamieszkać - czyli jeden pokój i kuchnia i łazienka może być bez kafli też spełni swoją funkcję.

I Da się do takiego stanu doprowadzić za 140 tyś.

Daniellos_
15-11-2017, 09:56
Dla mnie to co piszecie o cenach to jakaś abstrakcja.
Ja budując samemu ok 95m2 zmieszczę się w okolicach 150tyś.
I można przyjąć, że za tyle można kupić materiały na prosty dom. I nie będzie tam rzeczy z Biedronki. Wszystkie ceny podaję w dzienniku w pierwszym poście.
Zachęcam do budowania samemu. Ja pracuję na etacie i na budowę jeżdżę po południu plus weekendy i urlopy. Nie miałem doświadczenia z murarską, ale lubię majsterkować. Buduję zupełnie sam 15 miesięcy i dom jest na ukończeniu.

Przykłady z nie-biedronki:
Panele podłogowe 40zl/m2
POŚ biologiczna 8500
Płyta fundamentowa 27000
Kuchnia z Ikea (dopiero kupię. Czekałem na -10%), styro 25cm grafit itd
Czyli nie ma lipy, ale reżim budżetowy trzeba trzymać.

Pod
15-11-2017, 12:18
No właśnie - nikt nie pisze o przyłaczach - u mnie wyszły kilkaście tys a miałem wszystkie media max 3metry od granicy, prawie nikt nie pisze o oczyszczalni/szambie itp - to sie nie wlicza do budowy? dali wam za darmo i jeszcze zamontowali ?
Ludzie tu piszą a stanie zerowym za 10-15tys... to mnie chyba tyle wyszedł materiał z geodeta i papierami, a gdzie koparka, zbrojarz, zagęszczarka itp
Nawet jak sam robisz fundament (dla jednej osoby to kilka tygodni) to potrzebujesz narzędzia (koparka, zageszczarka, młoty, gietarki itp itd) Z wyjatkiem koparki musisz to kupić bo wypozyczenie na taki okres nie ma sensu. W ogole mi sie nie miesci jak można stan zerowy zrobić za 10 koła, jak sam piach z dowozem, wykopanie i zakopanie fundamentów, zdjecie humusu, deski to już jest prawie tyle... a gdzie gruszki z betonem, stal, bloczki, xps... te sumy tutaj podawane to jest jakas abstrakcja lub sprzed kilku lat.

Soczek1212
15-11-2017, 12:30
Zdecydowanie przesadzacie. Oczywiście na założone koszty trzeba przyjąć poprawkę +20-30% ale robiąc większość rzeczy samemu naprawdę się da zejść z kosztów. Np. wspomniane fundamenty, sam jestem najlepszym przykładem stanu zero za 15 tys i to przy domu ponad 150m2. Dodam że robiłem fundament w czerwcu tego roku więc raczej nie sa to stare ceny.
Jak ktoś jest zainteresowany to dziennik mam w stopce (koszty - strona 8

Pod Jak sobie poczytasz dzienniki innych samorobów to zobaczysz że w zasadzie nie jest ci potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt tylko podstawowe narzędzia. Wiadomo że zagęszczarkę musisz wypożyczyć i koparkę nająć ale budowa z ekipą wcale nie oznacza że nie będziesz płacił dodatkowo np. za koparkę...

Kemotxb moim zdaniem da sie wprowadzić do 140 tyś ale tylko i wyłączenie robiąc samemu prosty, mały domek. Do tego Niestety trzeba się już pilnować każdej złotówki. Powodzenia. Chętnie będę kibicował

kamilb1987b
15-11-2017, 12:51
No właśnie - nikt nie pisze o przyłaczach - u mnie wyszły kilkaście tys a miałem wszystkie media max 3metry od granicy, prawie nikt nie pisze o oczyszczalni/szambie itp - to sie nie wlicza do budowy? dali wam za darmo i jeszcze zamontowali ?
Ludzie tu piszą a stanie zerowym za 10-15tys... to mnie chyba tyle wyszedł materiał z geodeta i papierami, a gdzie koparka, zbrojarz, zagęszczarka itp
Nawet jak sam robisz fundament (dla jednej osoby to kilka tygodni) to potrzebujesz narzędzia (koparka, zageszczarka, młoty, gietarki itp itd) Z wyjatkiem koparki musisz to kupić bo wypozyczenie na taki okres nie ma sensu. W ogole mi sie nie miesci jak można stan zerowy zrobić za 10 koła, jak sam piach z dowozem, wykopanie i zakopanie fundamentów, zdjecie humusu, deski to już jest prawie tyle... a gdzie gruszki z betonem, stal, bloczki, xps... te sumy tutaj podawane to jest jakas abstrakcja lub sprzed kilku lat.

Chyba Ci się coś pomyliło z tym 10-15k bo nikt tak nie pisał. Była mowa o 150k za dom do stanu w którym można zamieszkać i z czasem wykańczać resztę. Temu właśnie najlepiej robić domek z poddaszem użytkowym. Ten przykładowy który podałem jest na to najlepszy, bo można zrobić sobie na gotowo parter (ale bez szału) i z czasem robić poddasze. Można też murować z BK jednowarstwową ścianę o grubości przykładowo taką http://termalica.pl/oferta/sciany-zewnetrzne-jednowarstwowe/bloczek-termalica-300-36,5cm-uz bo spełni normy a potem jak będzie kasa to docieplić bardziej. Tynk zewn. też można zrobić później, ale co najważniejsze można mieszkać.

Pod
15-11-2017, 13:49
Ja się pytam jak można elektryke zrobić za 2tyś, jak same kable wyjda ponad tysiac (pomijam niskonapieciowe), szafka na rozdzielnice nawet jakas noname dwurzedowa to 200zł, chocbyś mial nie wiem jak liche wyposazenie tej skrzynki to min dodatkowe 500zł, jak chcesz spełniać jakies przyzwoite normy to koło tysiaka. sama przepieciówka która działa a nie wygląda tylko to z 500zł. Teraz zostaje ci jeszcze zalatwienie pieczatki odbioru instalacji - 300zł nawet po znajomości, puszki, kostki, wago, znow z 300zł. No i gniazdka i włączniki - min 1000-1200zł za najtansze. Mi to wychodzi 4-5tyś jak robisz wszystko sam i masz znajomego ktory ci to pomierzy i odbierze. Oczywiscie to jest koszt bez przyłącza bo to kosztuje ryczałtowo prawie 2000zł (Tauron lub co tam macie w swoim regionie) + położenie kabla WLZ (razem z kablem bedzie tez blisko 1000) nawet jak bedziesz kopał szpadlem a nie koparką.

tkaczor123
15-11-2017, 14:33
Rozumiem iż sam wybudujesz dom do SSO, sam zrobisz gydraulike, sam elektrykę, i sam kladziesz plytki, w dodatku pewnie jeszcze sam docinasz plyty na meble kuchenne.
Ja rozumiem budować oszczędnie ale niewielki % budujących robi wszystko samemu bo poprostu nie umie.
A co z pracą w czasie budowy, pracując sam budowa domu trwa wieczność.
Mam kolegę ktory zlecił budowę domu do SSZ, a teraz tynki, zabudowy i elewacje robi sam ale już rok siedzi w domu i do zimy nie skończy.Przeliczył że za rok zarobilby 50 tyś to za ten rok wiecej na budowie zrobi nie płacąc innym.Ale wtedy robocizna nie jest za darmo tylko.te 50 tyś trzeba wziąść z kupki.
Ps wylewki to te 10 zl to koszt robocizny po znajomosci, sam materiał to nastepne 15 zł bez rozkladania styropianu.

Tak sam z pomocą kumpla i wujka wystawiłem stan SSO na który wydałem 68 tyś,reszta czyli dobiłem do 200 to wykończenie. Wykształcenie mam technik hydraulik, oraz elektryk. Co do meblów niestety nie znam się na tym więc zleciłem w Tuchowie na wymiar szafki za 7 tyś i do wiatrołapu szafkę za 2100.
Budowę rozpoczynałem w lipcu 2016 w styczniu skręcałem zbrojenie i zakupowałem narzędzia na olx. 10zł to koszt robocizny( nie chciało mi się za 1100zł biegać z wiadrami i tracić na to 5 dni) szkoda moich sił - bo już nieraz tak robiłem, ale nauczyłem się że tynki i wylewki robi ekipa.
Tauron płaciłem coś ok 1100 za przyłącz mieli 16m, dociągnąłem im pod słupa WLZ ponad 50m aż się dziwili, bo mogli mi pod granice dociągnąć w ryczałcie.
Za wodę mi powiedzieli 3500 kupiłem materiały i za 1000zł mam:)
Tanich paneli nie miałem no i podkład też nie najtańszy.
Schody wyszły mnie 3500 zł i 2 tygodnie roboty, zostały mi tylko do umocowania balustrady ale to w piątek bo narazie mam dość i mi się żygać chce więc przerwa.
Jakby mnie było stać to bym zatrudnił od tego ludzi, ale jest jak jest.

Pod
15-11-2017, 15:46
No i to jest wlaśnie Twój problem. Szukanie najniższych cen Ci się nie udaje.

Następnym razem spróbuj na Allegro.
Rozdzielnica podtynkowa 3 rzędowa 120zł,

mozna i taką :)


bezpieczniki nadprądowe 10szt- 50zł

wspolczesna instalacja w domu jednorodzinnym na 10 skach????


bezpiecznk różnicowy 1szt. 55zł

mozna i na jednym w sumie...
Gdzie masz wylistowane szyny mostkujące, tulejki zaciskowe, przewody lgy do mostków, mostki do rozdzielenia faz, włącznik głowny, wskaznik faz, kable 3 fazowe itp itd ? Te pierdoły kosztowały mnie pare stowek, tak, przez internet.


Gniazdka 20szt - 100zł

Ja mam dość mały dom i mało gniazdek ale wyszło mi chyba 55sztuk. I 5zł za gniazdko... uzywki montowałeś?


włączniki 10szt - 50zł

to dom czy male mieszkanie ?


Przewód 400m - 750zł


przewód 3x2.5mm2 bo takiego idzie 80% kosztuje min 250zł/100m


puszki 30szt - 60zł

Nawet kawalerke ciezko zrobic na 30tu puszkach



Zabezpieczenie przepięciowe nie jest prawnie wymagane ale jest za 350zł

Pisałem o zabezpieczeniu a nie ściemie no name


reszta jak peszel i inne drobiazgi - ok 500zł.

Reszta czyli odbiór, peszle, przewody nieksiego napiecia, puszki i gniazdka teleinfo to kolo 1500zł, nawet z bardzo niskiej półki.

marcin225
15-11-2017, 16:19
Zabezpieczenie przepięciowe nie jest prawnie wymagane ale jest za 350zł
.

Jest wymagane.

tkaczor123
15-11-2017, 16:32
Jest wymagane.

W budynkach użyteczności publicznej jest wymagane w domkach jednorodzinnych niekoniecznie.
Jednak radziłbym zrobić.

marcin225
15-11-2017, 16:36
W budynkach użyteczności publicznej jest wymagane w domkach jednorodzinnych niekoniecznie.
Jednak radziłbym zrobić.

No skoro wiesz lepiej :)

Będzie natomiast płacz jak ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w razie szkód po przepięciu :)

tkaczor123
15-11-2017, 16:44
No skoro wiesz lepiej :)

Będzie natomiast płacz jak ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w razie szkód po przepięciu :)

Akurat mam wykształcenie wyższe techniczne w tej dziedzinie i wiem że w domkach nie jest wymagane:)
Co innego ubezpieczyciel, z nimi bywa różnie żeby tylko nie wypłacić.

tkaczor123
15-11-2017, 16:53
maxiking w 140 tyś nie dasz rady wiem że ciężko odbierać marzenia, nawet jakbyś robił wszystko sam.

marcin225
15-11-2017, 17:25
Akurat mam wykształcenie wyższe techniczne w tej dziedzinie i wiem że w domkach nie jest wymagane:)
.

No nie chwaliłbym się w takim układzie.

Poczytaj WT a dokładniej §183.

tkaczor123
15-11-2017, 18:05
No nie chwaliłbym się w takim układzie.

Poczytaj WT a dokładniej §183.
Może według nowych WT na 2018 ale wg starych nie, jak się mylę niech ktoś mnie poprawi.
Jak nie masz kasy to zostaw sobie 4 pola w rozdzielnicy a z czasem dokupisz:).

marcin225
15-11-2017, 20:32
Może według nowych WT na 2018 ale wg starych nie, jak się mylę niech ktoś mnie poprawi.
.

Mylisz się.

krzcel
16-11-2017, 09:55
Może według nowych WT na 2018 ale wg starych nie, jak się mylę niech ktoś mnie poprawi.

Mylisz się. Nie rozumiem dlaczego się mylisz, bo jest to do sprawdzenia na parę kliknięć myszką, na oficjalnej stronie rządowej.

cactus
16-11-2017, 12:41
Ależ niech autor sobie próbuje budować za 140tys, szanse takie same jak zrobic elektryke za 2tyś a nawet mniejsze :) bo na elektryce mozna oszukać jeśli ma się jakiegos idiote co to podbije. A na fundamencie, dachu, czy ociepleniu już za bardzo nie pokombinujesz, bo robota (twoja czy ekipy) jest taka sama czy kleisz styro 5cm czy 20. Tak samo z fundamentem - tak samo sie narobisz klejąc XPsa jak dajac zwykly styro w ziemie (też takie widziałem). Za 140tys to mozna sobie kupić dobre auto albo kawalerke w średnim mieście a nie budować dom nawet własnymi rękami.

1Aleksandra1
16-11-2017, 16:41
Już chcesz oddać 5 tyś za wykonanie łazienki komuś obcemu a jakbyś ją sam wykonał za tą kwotę mógłbyś kupić lepszy sprzęt do łazienki albo na materiał na inny etap. Elewację też chcesz zlecić firmie? takim sposobem nie uda się Tobie wybudować tanio i zmieścić się w budżecie.
6200 na dół łazienkę wydałem na materiał kleiłem na sopro no1 70zł za worek 25kg .

I mocniej się trzyma niż na glazurniku po 18 zł za 25 kg?:D Na tym polega budowanie. Jeden wyda 150 tys. na 100 m2 a drugi w 500 tys. nie może się zmieścić w tym samym metrażu. Bawi mnie to, że ktoś kto kupuje mercedesa doradza komuś kto chciałby mieć malucha.:cool:

B_i_U
16-11-2017, 16:57
Jeśli dom miałby rzeczywiście około 90m2 i dorzuciłbyś jeszcze ze 40tys. to pewnie byłoby to realne, ale trzeba liczyć tu każdy grosz. Nie ma mowy o takich zbytkach jak ogrodzenia tymczasowe, kontenery na odpady, "domki/blaszaki" narzędziowe, pełne deskowanie dachu, zdzieranie humusu itp. Dodatkowo projekt musi być odpowiedni i inwestor musi mieć sporą wiedzę. Nie wspomnę, że wszystko trzeba zrobić samemu lub z rodziną i poświęcić się budowie na około 2-5 lata (w zależności czy rodzina pomoże).

Pozdrawiam
Bartek

tkaczor123
16-11-2017, 18:34
Mylisz się. Nie rozumiem dlaczego się mylisz, bo jest to do sprawdzenia na parę kliknięć myszką, na oficjalnej stronie rządowej.

Przyznaje rację, faktycznie jest napisane w rozporządzeniu, jednak 99% mieszkań nie posiada takiej ochrony.
1Aleksandra1 nie wiem czy lepiej czy gorzej taki kupiłem chodziaż teraz przesiadłem się na kerakoll no limit i nie widać różnicy więc po co przepłacać.

1Aleksandra1
16-11-2017, 19:35
Jeśli dom miałby rzeczywiście około 90m2 i dorzuciłbyś jeszcze ze 40tys. to pewnie byłoby to realne, ale trzeba liczyć tu każdy grosz. Nie ma mowy o takich zbytkach jak ogrodzenia tymczasowe, kontenery na odpady, "domki/blaszaki" narzędziowe, pełne deskowanie dachu, zdzieranie humusu itp. Dodatkowo projekt musi być odpowiedni i inwestor musi mieć sporą wiedzę. Nie wspomnę, że wszystko trzeba zrobić samemu lub z rodziną i poświęcić się budowie na około 2-5 lata (w zależności czy rodzina pomoże).

Pozdrawiam
Bartek

Z tym humusem to się nie zgodzę. Bo bez tego ani rusz. Ja zapłaciłem za ściąganie humusu 150 zł + ekstra 50 dych dla operatora za sprytna robotę. Fundamenty kopałem ręcznie, żeby nie zbankrutować na beton. Teren piaszczysty (przemyślanie wybrany):D

kamilb1987b
16-11-2017, 20:14
401133 patrzcie, w domu z poddaszem parter będzie mniejszy od domu parterowego z tym samym metrażem o jakieś 40%, więc fundament i dach będą tańsze. W dodatku wystarczy na początek zrobić sobie parter i mieszkać, a potem kończyć poddasze. Postawienie takiego małego domku do SSZ i z wykończonym (bez szaleństw) parterem może sie zmieścić w kwocie którą chce autor wątku. Oczywiście trzeba liczyć sie z tym ze jak poddasze zostanie nieocieplone to ciepło będzie uciekać góra i będą wysokie koszty ogrzewania ale coś za coś. Może uda się w tej kwocie zrobić jakieś ocieplenie wełną dachu chociaż między krokwiami ale to trzeba dobrze przeliczyć. Też trzeba sie zastanowić nad sposobem ogrzewania i wentylacji, szczególnie gdy od razu nie będzie gotowy cały dom tylko jego część.

Krajzega
16-11-2017, 21:17
401133 patrzcie, w domu z poddaszem parter będzie mniejszy od domu parterowego z tym samym metrażem o jakieś 40%, więc fundament i dach będą tańsze. W dodatku wystarczy na początek zrobić sobie parter i mieszkać, a potem kończyć poddasze. Postawienie takiego małego domku do SSZ i z wykończonym (bez szaleństw) parterem może sie zmieścić w kwocie którą chce autor wątku. Oczywiście trzeba liczyć sie z tym ze jak poddasze zostanie nieocieplone to ciepło będzie uciekać góra i będą wysokie koszty ogrzewania ale coś za coś. Może uda się w tej kwocie zrobić jakieś ocieplenie wełną dachu chociaż między krokwiami ale to trzeba dobrze przeliczyć. Też trzeba sie zastanowić nad sposobem ogrzewania i wentylacji, szczególnie gdy od razu nie będzie gotowy cały dom tylko jego część.

Wrzucony rzut parteru to, jak zresztą widać w podpisie - Z71 studia Z500, więc może warto by dopisać kilka szczegółów:
- samo z500 szacuje koszt netto budowy tego domu na lekko ponad 200 tys, a wiadomo, że kalkulacje biur są zwykle zaniżone
- warto spojrzeć również na poddasze tego domu, gdzie pokoje mają 5,5 - 7,5 m kw. rzeczywistej powierzchni (po odjęciu skosów),
- w całym domu, poza maleńką kotłownią nie ma żadnego pomieszczenia gospodarczego, a nawet miejsca na większą szafę

Takie projekty wyglądają moim zdaniem dobrze na wizualkach biur architektonicznych, ale warto się zastanowić, czy mieszkanie w takim domu nie będzie zwykłą męczarnią. Oczywiście te malutkie mebelki wrysowane na rzutach mają się nijak do rzeczywistych wymiarów mebli. Czy warto budować dom, żeby mieszkać w takich warunkach jak w bloku z lat 70.?

Zastanawiam się, gdzie są na tym forum granice absurdu - niedługo ktoś zada pytanie czy można wybudować dom za 100 tys. i też znajdą się tacy, którzy napiszą, że można. A wystarczy policzyć sobie ile kosztują papiery, podłączenia mediów, odbiory i ile razy geodeta musi być na budowie, potem trzeba tą kwotę odjąć od budżetu i okazuje się, że na dom zostaje nie 140 ale 120 tys. I co, nadal można zbudować? Plany, że zbuduję sam w 4-5 lat kończą się później na 8-10 latach, bez urlopu, bez wolnego weekendu, z każdą wolną chwilą i każdą złotówką na budowie.

1Aleksandra1
17-11-2017, 05:39
maxiking w 140 tyś nie dasz rady wiem że ciężko odbierać marzenia, nawet jakbyś robił wszystko sam.
Najpierw odradzasz. :(
6200 na dół łazienkę wydałem na materiał kleiłem na sopro no1 70zł za worek 25kg .
Potem proponujesz: goodnight:
1Aleksandra1 nie wiem czy lepiej czy gorzej taki kupiłem chodziaż teraz przesiadłem się na kerakoll no limit i nie widać różnicy więc po co przepłacać.
A na koniec zmieniasz koncepcję (ten klej kosztuje 46 zl ) :cool:
Ty nigdy nic tanio nie zbudujesz bo budujesz z reklamami. :D

B_i_U
17-11-2017, 06:42
Z tym humusem to się nie zgodzę. Bo bez tego ani rusz. Ja zapłaciłem za ściąganie humusu 150 zł + ekstra 50 dych dla operatora za sprytna robotę. Fundamenty kopałem ręcznie, żeby nie zbankrutować na beton. Teren piaszczysty (przemyślanie wybrany):D

Zdjęcie humusu to nie tylko wynajęcie koparki. Pociąga to za sobą szereg innych kosztownych czynności. Dlatego pisałem, że jak ma być tanio, to trzeba się dobrze w tym orientować (bez urazy).

Pozdrawiam
Bartek

krzcel
17-11-2017, 06:54
jednak 99% mieszkań nie posiada takiej ochrony.

Pytanie naprowadzające na prawdę: W jakich latach były zbudowane mieszkania nie posiadające tej ochrony i od którego roku obowiązuje rozpatrywany przepis?

tkaczor123
17-11-2017, 07:36
Pytanie naprowadzające na prawdę: W jakich latach były zbudowane mieszkania nie posiadające tej ochrony i od którego roku obowiązuje rozpatrywany przepis?

30 wrzesień 1997 dodano punkt "urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej"

tkaczor123
17-11-2017, 07:50
Odradzam gdyż autorowi tego posta ciężko będzie wykonać swój plan w tym budżecie jak " jedynie fundamenty i mury oraz dach byłyby problemem ale to z pomocą rodziny też uda się ogarnąć po kosztach". Klej kosztuje 45zł jak piszesz w stosunku do tego na którym wcześniej kleiłem.
Chodziło mi o klej za 18zł o którym pisałeś czy tak samo trzyma czy nie- może tak samo i przepłacam.
Gdyby to ode mnie całkiem zależało to bym brał panele za 25zł i podkład za 10, klej bym kupił ceresit lub atlas.

krzcel
17-11-2017, 08:20
Może nie powinienem tego pisać ale niech tam. Koszt urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej dla domku jednorodzinnego to przykładowo 2 tysiące złotych, ale jeżeli ma być zamontowane tylko w celu żeby nadzór budowlany się nie czepiał, to zmieścimy się w 200 złotych. Z tym że proszę nie mieć złudzeń, że "to coś" za dwie stówy zapewni nam ochronę, to jest jak mówi się w wojsku "na sztukę".

kamilb1987b
17-11-2017, 09:34
Wrzucony rzut parteru to, jak zresztą widać w podpisie - Z71 studia Z500, więc może warto by dopisać kilka szczegółów:
- samo z500 szacuje koszt netto budowy tego domu na lekko ponad 200 tys, a wiadomo, że kalkulacje biur są zwykle zaniżone
- warto spojrzeć również na poddasze tego domu, gdzie pokoje mają 5,5 - 7,5 m kw. rzeczywistej powierzchni (po odjęciu skosów),
- w całym domu, poza maleńką kotłownią nie ma żadnego pomieszczenia gospodarczego, a nawet miejsca na większą szafę

Takie projekty wyglądają moim zdaniem dobrze na wizualkach biur architektonicznych, ale warto się zastanowić, czy mieszkanie w takim domu nie będzie zwykłą męczarnią. Oczywiście te malutkie mebelki wrysowane na rzutach mają się nijak do rzeczywistych wymiarów mebli. Czy warto budować dom, żeby mieszkać w takich warunkach jak w bloku z lat 70.?

Zastanawiam się, gdzie są na tym forum granice absurdu - niedługo ktoś zada pytanie czy można wybudować dom za 100 tys. i też znajdą się tacy, którzy napiszą, że można. A wystarczy policzyć sobie ile kosztują papiery, podłączenia mediów, odbiory i ile razy geodeta musi być na budowie, potem trzeba tą kwotę odjąć od budżetu i okazuje się, że na dom zostaje nie 140 ale 120 tys. I co, nadal można zbudować? Plany, że zbuduję sam w 4-5 lat kończą się później na 8-10 latach, bez urlopu, bez wolnego weekendu, z każdą wolną chwilą i każdą złotówką na budowie.

Jak autor wątku chce domek 80-100m2 nie będę proponował domu 150m2 by pokoje były większe i było więcej miejsca na garderobę. Coś za coś. Biura podają średnie ceny na jakiś tam dzień sprzed paru lat z robocizna i podali za całość, a ja wyraźnie pisałem ze zrobiłoby sie parter bez szaleństwa i z czasem kończyło poddasze. Pokoje małe na piętrze ale po podłodze nie takie najmniejsze i zmieści sie co trzeba. Można ściankę kolankową zrobić wyższą o jeden czy dwa pustaki i będzie większa powierzchnia użytkowa przy niewiele większym nakładzie finansowym. Tak jak pisałem, ścianę z BK o gr.36cm i później można docieplić a to starczy na spełnienie normy. Zrobi sie parter by zamieszkać i z czasem można robić poddasze. Autor chciał wydać na początek do zamieszkania 140tyś a nie na gotowo na cały dom bo każdy wie że to nie realne. Teoretycznie byłoby to możliwe ale wszystko trzeba robić samemu i pewnie 2-3lat z życia sie straci na budowie na początku.

brylekpl
17-11-2017, 09:58
Chłopie, on chce zbudować dom a nie pałac.

z tym pałacem za 300tys to niezły żart :)

1Aleksandra1
21-11-2017, 16:43
z tym pałacem za 300tys to niezły żart :)

Wszystko jest względne.
Dla jednego pałac to chata za 3 stówy. Dla innego za 300 milinów to nie pałac. ;)

dana0606
21-11-2017, 18:29
Te 300tys. to cena normalnego domu, nie takiej wypasionej chaty. Nawet jak samemu się buduje to jest problem zmieścić się w 200tys. Fundament zależy od różnych przyczyn tani, albo drogi, bo np. duży spad terenu podnosi koszty, u nas to koszt 30tys. Samemu robiony i tylko koparka do wykopu oraz obsypania zewnątrz, bo cały fundament z jednej strony cały na wierzchu, bo taki spad terenu, wysokość fundamentu nad ławami to 125cm. Zasypanie fundamentu to ręczna robota ponad 150 ton piachu i ubijanie dużym klockiem do starych grabii przymocowanym, że aż w uszach szumiało i wszystkie mięśnie bolały. Tak, że kasa idzie nawet człowiek nie wie gdzie będzie więcej a gdzie mniej, bo ceny co chwilę inne. Sama papierologia to około 20tys. licząc jeszcze zakończenie budowy i wszystkie protokoły. My na okna wydaliśmy szczerze mówiąc bardzo mało, dlatego, że ich mało mieliśmy poza tym większość to fixy, a one są tańsze. Wszystko zrobiliśmy sami oprócz ocieplenia (piana), tynków wewnętrznych bo maszynowe, wylewek samych też maszynowe, bo styro sami rozkładaliśmy, i elektryka cała z całym osprzętem to ktoś wykonywał, sami tylko gniazdka zakładaliśmy, lampy itp. Nawet dach był robiony samemu i wewnątrz całe wykończenie łącznie z kafelkowaniem I w sumie, aby mieszkać to potrzeba było 250tys. na gotowo i jeszcze brak jest niektórych mebli: łazienka (zabudowa szafek z blatem na brudną bieliznę, przedsionek (zabudowa szafy) i sypialnia (zabudowa szafy). No i trzeba mieć dużo czasu na budowę i całe zamawianie tego wszystkiego. U nas budową zajmował się mąż, ja mu pomagałam, a zamawianiem wszystkich materiałów to ja sama się zajmowałam. Jak coś to zapraszam do naszego dziennika. :rolleyes:

1Aleksandra1
21-11-2017, 21:05
Te 300tys. to cena normalnego domu, nie takiej wypasionej chaty. Nawet jak samemu się buduje to jest problem zmieścić się w 200tys. Fundament zależy od różnych przyczyn tani, albo drogi, bo np. duży spad terenu podnosi koszty, u nas to koszt 30tys. Samemu robiony i tylko koparka do wykopu oraz obsypania zewnątrz, bo cały fundament z jednej strony cały na wierzchu, bo taki spad terenu, wysokość fundamentu nad ławami to 125cm. Zasypanie fundamentu to ręczna robota ponad 150 ton piachu i ubijanie dużym klockiem do starych grabii przymocowanym, że aż w uszach szumiało i wszystkie mięśnie bolały. Tak, że kasa idzie nawet człowiek nie wie gdzie będzie więcej a gdzie mniej, bo ceny co chwilę inne. Sama papierologia to około 20tys. licząc jeszcze zakończenie budowy i wszystkie protokoły. My na okna wydaliśmy szczerze mówiąc bardzo mało, dlatego, że ich mało mieliśmy poza tym większość to fixy, a one są tańsze. Wszystko zrobiliśmy sami oprócz ocieplenia (piana), tynków wewnętrznych bo maszynowe, wylewek samych też maszynowe, bo styro sami rozkładaliśmy, i elektryka cała z całym osprzętem to ktoś wykonywał, sami tylko gniazdka zakładaliśmy, lampy itp. Nawet dach był robiony samemu i wewnątrz całe wykończenie łącznie z kafelkowaniem I w sumie, aby mieszkać to potrzeba było 250tys. na gotowo i jeszcze brak jest niektórych mebli: łazienka (zabudowa szafek z blatem na brudną bieliznę, przedsionek (zabudowa szafy) i sypialnia (zabudowa szafy). No i trzeba mieć dużo czasu na budowę i całe zamawianie tego wszystkiego. U nas budową zajmował się mąż, ja mu pomagałam, a zamawianiem wszystkich materiałów to ja sama się zajmowałam. Jak coś to zapraszam do naszego dziennika. :rolleyes:

I tu się zgodzę. Koszt w dużej mierze zależy od tego gdzie budujemy. Dlatego jak wybierałem działkę do kupna to nawet ze szpadlem jeździłem żeby sprawdzić teren.
Dlatego żeby tanio zbudować trzeba planować budowę przed kupnem działki.
Natomiast meble to tzw wyposażenie a nie budowa.
Bo wkrótce niektórzy zaczna wliczać w koszty budowy mercedesa stojącego na podjeździe.

pawloslaw
22-11-2017, 07:58
1Aleksandra1, w zasadzie ze wszystkim co napisałeś się zgadzam i pokrywa się z moimi doświadczeniami.

maxiking, podaj mi swój email, prześlę Ci swój kosztorys w excelu, złapiesz +/- pojęcie ile co kosztuje.

Od siebie powiem tylko tyle, że dużej liczby rzeczy nie przemyślałem na etapie rozpoczęcia budowy. teraz na pewno fundamenty zrobiłbym sam, projekt miałbym prostszy (z uwzględnieniem wymiarów bloczka z którego będzie dom, docinki to MASAKRA!), raczej zdecydowałbym się na kwadratową podstawę bez zbędnych załamań ścian. Dom w prostej bryle z podstawowym wykończeniem do 100 m2 jesteś w stanie spokojnie wybudować za te pieniądze, jeśli 95% zrobisz sam. Koszt robocizny to drugie tyle co materiał.

I tak, ja na materiał do stropu (bez stropu) + przyłącza + projekt, na średnio skomplikowany dom wydałem 40 tys. Łączne nasze wydatki to ok 60 tys poki co, ale wiele $ poszlo na inne tematy. Ok. 10-15% wydatków to wydatki ponad to co założyłem. Docelowo za 260m2 chcę wydać do 300-320 tys i przy założeniu że przejadę się o te 15% wiem, że mi się uda.

dana0606
22-11-2017, 13:05
1Aleksandra1. Ja rozumiem, że wyposażenie takie jak szafy to ponad budowę, ale jak ktoś chce zamieszkać to jednak tekie coś musi mieć, a nie sądzę, że jak ktoś chce budować dom to stare meble będzie kupować w lombardzie, a jakoś trzeba mieszkać i na czymś spać i szafy jakieś mieć. Ja na razie mam stojak rozkładany tzw. wieszak na ubrania i komodę z szufladami, ale bez mebli kuchennych sobie nie wyobrażam życia i mieszkania na dłuższą metę. Więc podstawowe meble są konieczne. A jak ktoś planuje budowę to rónież z wykończeniem w końcu jakim bądź ale jakieś meble muszą być. Ja napisałam czego mi jeszcze brak, ale na to mogę jeszcze poczekać około pół roku lub trochę więcej, ale powoli się kupi płyty i zrobi samemu, bo takie rzeczy to my sami umiemy sobie zrobić bez problemu i taniej wyjdzie. Meble kuchenne to kupiliśmy na zamówienie szafki poskładane, bo czasu nie mieliśmy, ale poustawiać i powiesić sami to zrobiliśmy i wyregulowaliśmy, teraz fronty tylko zamówić na wymiar i zawiasy i też sami zamontujemy. Jak ktoś chce to może sam wybudować dom jak ma jakieś pojęcie jak posługiwać się narzędziami i coś potrafi samemu zrobić, a reszta to forum i filmiki na YT. :yes:

1Aleksandra1
22-11-2017, 17:43
Nikogo nie chciałem urazić. Ale musimy rozdzielić pojęcia takie jak budowa i wyposażenie, dlatego, że nigdy nie dojdziemy do sedna sprawy. A tym samym nikomu nie pomożemy.:yes:

tkaczor123
22-11-2017, 19:23
Nikogo nie chciałem urazić. Ale musimy rozdzielić pojęcia takie jak budowa i wyposażenie, dlatego, że nigdy nie dojdziemy do sedna sprawy. A tym samym nikomu nie pomożemy.:yes:

No to bez wyposażenia wybudowałem poniżej 200 tyś:cool:

dana0606
23-11-2017, 15:22
I to jeszcze zależy co kto uważa za wyposażenie, bo niektórzy moga mysleć, że wyposażenie to muszla klozetowa, wanna i zlew, a bez tego raczej się na da mieszkać czyli jakieś tam wyposazenie trzeba mieć, głupie rurki, wężyki, zwykły kran i złączki kupe kasy kosztuje jak się to podliczy to już kilka stówek.

1Aleksandra1
23-11-2017, 16:08
No to bez wyposażenia wybudowałem poniżej 200 tyś:cool:

I o to chodzi.:D:D

1Aleksandra1
23-11-2017, 16:12
I to jeszcze zależy co kto uważa za wyposażenie, bo niektórzy moga mysleć, że wyposażenie to muszla klozetowa, wanna i zlew, a bez tego raczej się na da mieszkać czyli jakieś tam wyposazenie trzeba mieć, głupie rurki, wężyki, zwykły kran i złączki kupe kasy kosztuje jak się to podliczy to już kilka stówek.

Muszę panią uświadomić, że biały montaż to tez budowa i nawet deska klozetowa. Natomiast dywanik to już wyposażenie.
Pewnie że niektóre rzeczy zacierają tę granicę ale nie popadajmy w skrajności.

dana0606
23-11-2017, 22:03
To szczerze mówiąc wątpię w to, że za 140tys idzie wybudować dom co innego za 200tys, bo za 200tys to się da, bo my też wybudowaliśmy taki 85m2 pow. użytkowej :P Za 140 tys to chyba tylko do 60m2 nie większy.

kamilb1987b
25-11-2017, 09:33
Autor wątku pisze o małym domku do100m2 za 140k by jakoś zamieszkać a wy odlatujecie z 200-300k za cały dom. Każdy dobrze wie że za 140k nie zbuduje domu na gotowo więc po co o tym rozmyślać? Ja nie budowałem ale wielu z was tak więc dajcie radę jak zrobić aby w założonej kwocie zamieszkać by później wykańczać resztę.

dana0606
26-11-2017, 06:57
Jaką resztę. Przecież żeby zamieszkać to my musieliśmy wydać na budowę 200tys. na dom 85m2 pow. użytkowej, a fachowcom może dalismy tylko około 15tys. wszystkiego, bo wszystko sami robilismy nawet dach. Na wykończenie nam poszło 80tys., żeby móc mieszkać, więc jak ktoś chce budować za 140tys. i jakoś mieszkać to raczej niech sobie da spokój, bo tylko się ośmieszy. Nie wybuduje tego domu, nie będzie miał kasy i nie zamieszka, bo jak? Bez podłóg i montażu białego nie da się, a kiedy wykończy za co? Skąd weźmie te przynajmniej 80tys, aby móc normalnie funkcjonować? My w sumie mamy tylko nowy sprzęt AGD w kuchni i meble kuchenne za około 7tys. bez frontów na razie i 2tys na stół z krzesłami i reszta to stare meble z mieszkania, a jak pisałam wydaliśmy 280tys. a gdzie reszta jeszcze? Kupowaliśmy wannę najtańszą w sumie i kafle z marketu do łazienki, jedynie w ubikacji troche drożej wyszło ale nie z najwyższej półki, bo najtańszy geberit do zabudowy i kafle trochę droższe. Nie mamy zrobionego w drugim pomieszczeniu kabiny i umywalki, bo kasy brak. Niech ten ktoś sobie dobrze usiądzie i pomyśli i przeliczy, a potem jeszcze 20% do tego doda i zobaczy ile mu wyjdzie na zbudowanie domu do oddania. Bo po zbudowaniu jeszcze sporo papierologii, która też kosztuje. Ja po zbudowaniu wychodze z założenia, że mu sie nie uda. Też myslałam, że będę miała dom do zamieszkania za 230tys, ale niestety nie da się, dobrze, że mieliśmy wiecej kasy.

tkaczor123
26-11-2017, 07:46
Autor wątku pisze o małym domku do100m2 za 140k by jakoś zamieszkać a wy odlatujecie z 200-300k za cały dom. Każdy dobrze wie że za 140k nie zbuduje domu na gotowo więc po co o tym rozmyślać? Ja nie budowałem ale wielu z was tak więc dajcie radę jak zrobić aby w założonej kwocie zamieszkać by później wykańczać resztę.

Za 140tyś to postawi SSZ+ tynki+wylewki+instalację.
A gdzie reszta???
Mój postawiłem SSZ za 80 tyś, dobiłem do 200 czyli na wykończenie wydałem 120 tyś, większość czyt 90% robię sam.
Można byłoby zaoszczędzić z 50 tyś kupując najtańsze produkty( panel za 20, płytka za 30, farba najtańsza).

kamilb1987b
26-11-2017, 16:58
Jaką resztę. Przecież żeby zamieszkać to my musieliśmy wydać na budowę 200tys. na dom 85m2 pow. użytkowej, a fachowcom może dalismy tylko około 15tys. wszystkiego, bo wszystko sami robilismy nawet dach. Na wykończenie nam poszło 80tys., żeby móc mieszkać, więc jak ktoś chce budować za 140tys. i jakoś mieszkać to raczej niech sobie da spokój, bo tylko się ośmieszy. Nie wybuduje tego domu, nie będzie miał kasy i nie zamieszka, bo jak? Bez podłóg i montażu białego nie da się, a kiedy wykończy za co? Skąd weźmie te przynajmniej 80tys, aby móc normalnie funkcjonować? My w sumie mamy tylko nowy sprzęt AGD w kuchni i meble kuchenne za około 7tys. bez frontów na razie i 2tys na stół z krzesłami i reszta to stare meble z mieszkania, a jak pisałam wydaliśmy 280tys. a gdzie reszta jeszcze? Kupowaliśmy wannę najtańszą w sumie i kafle z marketu do łazienki, jedynie w ubikacji troche drożej wyszło ale nie z najwyższej półki, bo najtańszy geberit do zabudowy i kafle trochę droższe. Nie mamy zrobionego w drugim pomieszczeniu kabiny i umywalki, bo kasy brak. Niech ten ktoś sobie dobrze usiądzie i pomyśli i przeliczy, a potem jeszcze 20% do tego doda i zobaczy ile mu wyjdzie na zbudowanie domu do oddania. Bo po zbudowaniu jeszcze sporo papierologii, która też kosztuje. Ja po zbudowaniu wychodze z założenia, że mu sie nie uda. Też myslałam, że będę miała dom do zamieszkania za 230tys, ale niestety nie da się, dobrze, że mieliśmy wiecej kasy.

Ty budowałaś domek parterowy a ja proponuje domek z poddaszem o tym samym metrażu co Ty https://z500.pl/projekt/69/Z71,latwy-i-tani-w-budowie-dom-z-dachem-dwuspadowym-takze-na-mala-dzialke.html z tym że fundament i dach będzie prawie dwa razy mniejszy przez co i koszty tyle mniejsze a to są najdroższe elementy domu. Tak samo tu można zrobić sobie parter czyli tylko 45m2 a nie ponad 90m2. Nie widzisz w tym różnicy? Wiem że potem trzeba za coś wykończyć poddasze, ale nie o to pytał maxiking. Nie wiem za co to wykończy, ale teoretycznie powinno udać się zrobić ten projekt by zamieszkać i z czasem kończyć resztę. Tak jak wcześniej pisałem, to ścianę jednowarstwową o gr.36cm. Do zamieszkania tynk zewnętrzny nie jest potrzebny, a potem można docieplić i dać tynk. Tynki wew. można zrobić z płyt gk. Wielu forumowiczów tak robiło i będzie taniej bo się plackami przyklei, a potem obrobi zgodnie z sztuką. Tylko parter się zrobi bo do zamieszkania jeden pokój plus salon wystarczy. Oczywiście łazienka, kuchnia itp tez na parterze się zrobi.
Tak jak pisał tkaczor oszczędności trzeba poszukać w wykończeniu nie z wyższej półki tylko raczej z niższej co nie znaczy że będzie masakrycznie. Sam w łazience u siebie mam płytki za niecałe 30zł i mi się podobają. Można kupić coś w dobrej cenie i być z tego zadowolonym. Jeżeli fundusze nie pozwalają to też nie ma co szaleć.
Oczywiście niemalże wszystko trzeba robić samemu bo to jest połowa sukcesu o ile wie się jak co zrobić.

maciuspala
26-11-2017, 17:26
Ja w SSO wydam lekko ponad 100 tyś, w planie miałem zamieszkać w 250 tyś i dziś przyszło zwatpienie.
W dziale dziennik mam opis "spróbuje za 200 tyś" do stanu deweloperskiego.Ja pewnie się zamieszczę w 200 tys ale już wiem że do zamieszkania to te 50 tyś braknie.
Od stanu SSO spodziewane koszty:
Okna 17 tys
Drzwi zew.2szt 6 tyś
Elektryka 6 tys
Tynki 12-tyś
Hydraulik 3 tys
Wylewki 7 tys
Kotlownia PC PW+ podlog.30 tyś
Elewacja 16 tys.
Daje to prawie 100 tyś a dalej nie ma kuchni, lazienek, drzwi wewnętrznych, podłóg i schodów.
Jak bylem nastawiony na to że się da to teraz mówię że choćby ch...na ch...ju stawał się nie da.Chyba że kupujemy wszystko co najtańsze i wszystko robimy sami.
Do stanu surowego robocizna kosztowała mnie 32 tyś, do deweloperki szacuje robociznę na 25 tyś ale kto montuje okna sam?Roznica w Vacie powoduje że cena jest ta sama, tynki i wylewki robić samemu to bezsens, elektrykiem i hydraulikiem też nie każdy się urodził.
Skończyły się czasy że rodzina, sąsiedzi budują za darmo, teraz nikt nikomu nie pomoże a czasami jak z rodziny ktoś coś taniej zrobi i spier....zepsuje robotę to glupio zwrócić uwagę bo się cała rodzina obrazi.
A teraz jak pytalem fliziarza ile bierze to tak od 5-tyś zaczyna.Dla mnie to dużo zwlaszcza że kiedyś brał 2-2,5 tyś ale wtedy kladlo się zwykłą glazurę a teraz twarde gresy, rogi robiło się na listwach a teraz wszystko szlifowane to roboty wiecej i wiecej kosztuje.

Kaizen
26-11-2017, 18:45
Ty budowałaś domek parterowy a ja proponuje domek z poddaszem o tym samym metrażu co Ty https://z500.pl/projekt/69/Z71,latwy-i-tani-w-budowie-dom-z-dachem-dwuspadowym-takze-na-mala-dzialke.html z tym że fundament i dach będzie prawie dwa razy mniejszy przez co i koszty tyle mniejsze a to są najdroższe elementy domu

Wydaje Ci się.
Dach przy użytkowym poddaszu wcale nie jest 2x tańszy ani nawet 2x mniejszy. Bo musisz mieć bardziej stromy dach = większa powierzchnia. Do tego nie możesz sobie pozwolić na swobodę w temacie słupów i płatwi czy rozmieszczenia elementów wiązarów - więc i więźba wychodzi droższa. Do tego okna połaciowe (drogie) i izolacja połaci a nie stropu (większa powierzchnia i dużo większa pracochłonność) powoduje, że dach wcale nie jest tańszy.

A fundamenty też nie są o tyle mniejsze, bo i stosunek powierzchni użytkowej po powierzchni kondygnacji po obrysie wcale nie jest taki fajny. Bo na poddaszu masz sporo mniej m2 PU niż na parterze, więc wcale nie jest o tyle mniejsza.

Do tego na obydwu kondygnacjach musisz "dołożyć" miejsce na schody i hall. Same schody też kosztują.

A na koniec wykończenie i urządzenie bardziej kosztowne względem PU, bo i meble w większości na poddaszu trzeba robić na wymiar, a i użyteczność tych mebli i samej PU mniejsza, niż na parterze. I komfort gorszy, bo izolacyjność akustyczna nędzna.
Generalnie - dom z poddaszem wcale nie wychodzi taniej. A mniej wygodne jest poddasze, niż pełna kondygnacja.

dana0606
26-11-2017, 19:16
Kaizen w zupełności się z Tobą zgadzam. Inne rzzeczy trzeba doliczyć do wydatków jak napisałeś i czasem wcale nie wychodzi to taniej, bo metraż na schody się zmniejsza więc autoamtycznie większy dom musi być jak ma być piętro. Jedynie na fundamencie mozna zaoszczędzić, ale ile? Może to być od 5 do 10tys. zaledwie, a tak wcale nie wychodzi taniej.
kamilb1987b czy Ty w ogóle dom wybudowałeś i to sam, że wiesz lepiej? Bo wydaje mi sie, że tylko opierasz się na Swojej wyobraźni o budowaniu. Skoro inni piszą co budują lub zbudowali, że się nie da to chyba wiedzą lepiej.

kamilb1987b
26-11-2017, 19:23
Można tak zagospodarować poddasze że i typowe meble się zmieszczą. Dach będzie o wiele mniejszy mimo że kąt zamiast 30st będzie miał 40st bo bryła domu będzie bardziej zwarta. Dom z poddaszem będzie zawsze tańszy od domu parterowego choćby nie wiem co się opowiadało i jak koloryzowało. Może nie będzie to taniej o połowę ale przynajmniej o 10-20%. Przy okazji więcej miejsca na działce bo mniejsza zabudowa. Łatwiej też podzielić prace bo można mieszkać sobie na parterze i z czasem wykańczać poddasze.

gambit565
26-11-2017, 19:28
kamilb1987b czy Ty w ogóle dom wybudowałeś i to sam, że wiesz lepiej? Bo wydaje mi sie, że tylko opierasz się na Swojej wyobraźni o budowaniu. Skoro inni piszą co budują lub zbudowali, że się nie da to chyba wiedzą lepiej.
Kamilek , najwiekszy teoretyk na forum jesli chodzi o koszty, technologie, energooszczednosc, pasywnosc budynkow, pracochlonnosc, trudnosc wykonania i jeszcze dalej mozna wyliczac. Jak do tej pory to chyba nawet budy dla psa nie zbudowal ale co sie nawymadrzal na tematy o ktorys gdzies cos uslyszal piate przez dziesiate a pisze jakby co najmniej 30 lat sie tym zawdowo zajmowal to jego. Najlepszy doradca, ze smiechu mozna peknac

kamilb1987b
26-11-2017, 19:51
Kaizen w zupełności się z Tobą zgadzam. Inne rzzeczy trzeba doliczyć do wydatków jak napisałeś i czasem wcale nie wychodzi to taniej, bo metraż na schody się zmniejsza więc autoamtycznie większy dom musi być jak ma być piętro. Jedynie na fundamencie mozna zaoszczędzić, ale ile? Może to być od 5 do 10tys. zaledwie, a tak wcale nie wychodzi taniej.
kamilb1987b czy Ty w ogóle dom wybudowałeś i to sam, że wiesz lepiej? Bo wydaje mi sie, że tylko opierasz się na Swojej wyobraźni o budowaniu. Skoro inni piszą co budują lub zbudowali, że się nie da to chyba wiedzą lepiej.

Jeszcze nie miałem tej przyjemności, ale to nic nie znaczy. To że ktoś zbudował sobie dom nie oznacza że jest już alfą i omegą w budownictwie. W tym wypadku ma się doświadczenie skrojone tylko do swojego domu, a tu trzeba popatrzyć szerzej. Fundamentów jest znacznie mniej, dachu też, ścian także więc sumą rzeczy musi być znacznie taniej. Oczywiście dochodzą skosy, ale da się to dobrze wygospodarować, a okien dachowych nie trzeba robić.

kamilb1987b
26-11-2017, 19:55
Kamilek , najwiekszy teoretyk na forum jesli chodzi o koszty, technologie, energooszczednosc, pasywnosc budynkow, pracochlonnosc, trudnosc wykonania i jeszcze dalej mozna wyliczac. Jak do tej pory to chyba nawet budy dla psa nie zbudowal ale co sie nawymadrzal na tematy o ktorys gdzies cos uslyszal piate przez dziesiate a pisze jakby co najmniej 30 lat sie tym zawdowo zajmowal to jego. Najlepszy doradca, ze smiechu mozna peknac

To że nie jestem zawodowym budowlańcom to nie znaczy że nie mam racji.

dana0606
26-11-2017, 21:34
Ścian jest więcej w pietrowym, bo na poddaszu ja ich nie mam, haha...Filozofie to sobie mogą niektórzy dorabiać do wszystkiego jak sie chce. Szkoda gadać. Zbuduj, a potem powiedz, że się da, tym bardziej, że tehnologie w tym roku sa bardziej rygorystyczne niż mysmy zaczynali budować. Już słyszałam, że dom mozna wybudować za 50tys. wię wszystko zależy z czego ten dom, bo altankę się da nawet taniej. Pozdrawiam i gratuluję, jak ktoś taki dom dośc oszczędny w utrzymaniu z buduje za poniżej niz 200tys. i będzie super mu się mieszkało. Czekam na takiego śmiałka, a i ma dom mieć pow. uzytkowej od 80m2 do 100m2 jak to tu niektórzy uważają, że się da. :P:P:P

kamilb1987b
26-11-2017, 22:18
Ścian jest więcej w pietrowym, bo na poddaszu ja ich nie mam, haha..

No i co z tego? Za to masz ściany w parterze a powierzchnia ta sama więc i ścian będzie podobnie tyle że w poddaszu przez skosy w m2 będzie ich mniej. Niestety to jest minus skosów, ale da się to przeżyć. Tez w Twoim domku bardzo dużo powierzchni traci się na komunikacje przez co uważam ze można byłoby lepiej go dopracować, ale z drugiej strony ogólnie domy parterowe tak mają.

dana0606
27-11-2017, 11:01
wiseman, ale ja pisałam za poniżej 200tys. a szczególnie chodzi mi do zamieszkania, czyli podłoga obojetnie z czego czy panele czy co kolwiek, meble kuchenne i łazienka z kiblem i czymś do kapania czy to wanna czy brodzik jeden kij, a ty piszesz o tym że wybudowałeś za 214tys. Ale piszesz o WM i PC, ale czy do zamieszkania, bo ja też mam WM i ogrzewanie i też wybudowałam za ponieżej 200tys. i to z łazienką i ubikacją i podłogą, nawet z tynkami na gotowo, ale bez mebli niestety i sprzętów kuchennych. A mnie chodzi, żeby taki wybudował śmiałek za te 140tys i aby to wszystko było, aby móc mieszkać, nie ważne czy parterówka czy piętrówka, więc zanim napiszesz pomyśl o czym ja pisałam na gotowo do zamieszkania nie da się za 140tys domu nawet z podłogą na gotowo domu o metrażu 80 do 100m2 wybudować, nawet jak zamiast tynku wewnątrz będzie KG. i najtańsze panele, kibel i wanna to będzie sukces, ale takiego raczej nie znajdziesz. Już za 200tys. to sukces jest wybudować dzisiaj, a ceny materiałów idą non stop w górę.
kamilb1987b, a jaką ja mam przestrzeń do mieszkania to jest mój wybór, ważne, że metraz jest taki jak chcę, i miesci się w tym założeniu kogoś miedzy 80 a 100m2. To, że mam hool duży a salon mniejszy to moja decyzja i nikomu nic do tego, każdy lubi co innego. Dla mnie komunikacja jest idealna. Ja nie potrzebuję salonu ogromnego. Gości mamy, ale zawsze kilka osób bo tak lubimy i to nasz wybór. Nie robimy wielkich imprez, bo taki mamy styl życia jaki mamy. Spokój i cisza najważniejsze. Po to na wieś się wyprowadziliśmy z dużego miasta.
Więc ponawiam, niech się znajdzie taki śmiałek co dom wybuduje do zamieszkania za 140tys. o metrażu ponad 80m2. Wtedy wielki szacun dla niego, ale oczywiście spełniający normy energooszczedności na ten czas.

tkaczor123
27-11-2017, 15:13
Wszystko jest dobrze, jak się buduje dom taki na jaki stać inwestora w budowie i utrzymaniu z pełną świadomością decyzji i konsekwencji wyborów podjętych na budowie. Dlatego na forum wymieniamy się doświadczeniami.
Wczoraj poszło mi 5 tyś na sprzęt do kuchni, nie mam jeszcze pralki:]

kamilb1987b
27-11-2017, 16:25
kamilb1987b, a jaką ja mam przestrzeń do mieszkania to jest mój wybór, ważne, że metraz jest taki jak chcę, i miesci się w tym założeniu kogoś miedzy 80 a 100m2. To, że mam hool duży a salon mniejszy to moja decyzja i nikomu nic do tego, każdy lubi co innego. Dla mnie komunikacja jest idealna. Ja nie potrzebuję salonu ogromnego. Gości mamy, ale zawsze kilka osób bo tak lubimy i to nasz wybór. Nie robimy wielkich imprez, bo taki mamy styl życia jaki mamy. Spokój i cisza najważniejsze. Po to na wieś się wyprowadziliśmy z dużego miasta.
Więc ponawiam, niech się znajdzie taki śmiałek co dom wybuduje do zamieszkania za 140tys. o metrażu ponad 80m2. Wtedy wielki szacun dla niego, ale oczywiście spełniający normy energooszczedności na ten czas.

ja też uważam ze nie ma szans domku 80-100m2 zbudować do zamieszkania do 140k. Temu pisałem o domku z poddaszem bo można zrobić parter 45m2, a potem górę.

gambit565
27-11-2017, 18:31
ja też uważam ze nie ma szans domku 80-100m2 zbudować do zamieszkania do 140k. Temu pisałem o domku z poddaszem bo można zrobić parter 45m2, a potem górę.
Jakos do tej pory nic nie zbudowales przez 4 lata tylko teoretyzujesz i "doradzajac " innym. Zreszta jakby kos twoich przemyslen sluchal to albo by budowal piwnice z drewna albo rysowal w sketchupie dom z podzialem na bloczki.
A tera wez chlopaku kalkulator i sobie policz- od 45 m2 odejmij 5m2 na schody, odejmij to co potrzebujesz na jakakolwiek komunikacje (wejscie do domu, wiatrolap jakis) i z twojego genialnego domu wyjdzie ze zostanie mniej miejsca niz w kawalerce.

kamilb1987b
27-11-2017, 18:58
Jakos do tej pory nic nie zbudowales przez 4 lata tylko teoretyzujesz i "doradzajac " innym. Zreszta jakby kos twoich przemyslen sluchal to albo by budowal piwnice z drewna albo rysowal w sketchupie dom z podzialem na bloczki.
A tera wez chlopaku kalkulator i sobie policz- od 45 m2 odejmij 5m2 na schody, odejmij to co potrzebujesz na jakakolwiek komunikacje (wejscie do domu, wiatrolap jakis) i z twojego genialnego domu wyjdzie ze zostanie mniej miejsca niz w kawalerce.

Ale głupoty piszesz. Nawet nie wiem co i jak to komentować.
Nie podoba mi się retoryka Twoich wypowiedzi. Nic konkretnego nie piszesz tylko atakujesz mnie. W ten sposób przypominasz mi trochę nasz "kochany" rząd bo robią dokładnie tak samo. Więc nie mam zamiaru w ten sposób z Tobą dyskutować.

dana0606
27-11-2017, 20:25
gambit565 racja, więc to nie będzie budowa domu ponad 80m2 tylko niecałe 35m2 za 140tys. To ja tez moge sobie poteoretyzować i napisać, że wybudowałam do o pow. 170m2 za niecałe 200tys. bo poddasze sobie kiedyś tam wykończe, abstrakcja jakaś. A jak by przyszło do sprzedazy takiego 35m2 domku to ile on dostanie kasy, napewno nie za metraż 80m2 tylko jak za kawalerkę. Więc albo budujemy dom 80m2, albo 45m2 zastanów się chłopcze( Kamil), bo to duża różnica. Skoro ktoś nie ma więcej kasy to na dom sie nie rzuca, bo skąd na wykończenie weźmie jak i tak nie ma. No chyba, że potem kredyt pod zastaw zaczętego domu, to wtedy ja rozumiem zasadę budowania. A jak bez kredytu to niech zapomni ten ktoś, poniewaz nie zdąży go wykończyć a tu remont trzeba będzie robić, a na to kasa tez potrzebna, bo jak zbuduje z tanich materiałów to ani się obejrzy jak wszystko do wymiany zacznie się robić po kilku latach. Jest takie powiedzenie: "Kto tanio kupuje, dwa razy kupuje". :lol2:

dana0606
27-11-2017, 20:33
wiseman to gratulacje (a liczyłeś papierologię przed i po budowie bo to tez spore koszty), nam też się udało, ale sami robiliśmy wszystko i dobre i drogie materiały kupowaliśmy. Nas fakt fundament bardzo dużo wyszedł, bo spadek bardzo duży terenu oraz dach, bo spory taras i wiata na auto, no blachodachówka z wysokiej półki cenowej, ale zaleta taka, że nie skrapla się pod nią, bo powłokę ma specjalną i gdyby te żeczy odliczyć na normalne to taniej byłoby o 10tys na dachu i z 10tys na fundamentach taniej by było, a 20tys. to też sporo np. to też do zamieszkania byłoby jako takiego w 200tys.

ignacydrzewiecki
28-11-2017, 01:00
Witam . Chciałbym wybudować dom za około 140 tyś zł. Oczywiście nie wliczam w tą kwotę działki. Czy ktoś budował za takie pieniądze dom i czy jest to realne chociaż z częściowym wykończeniem by móc zamieszkać a później w miarę możliwości dalsze wykończenie już za dodatkowe środki. Proszę o porady.


Oj szczerze mówiąc obawaiam się, ze to może być trochę za mało, ale jesli podjąłeś się tego i Ci się udało, to daj znać :)

adacom
28-11-2017, 12:17
hej hej hej

kamilb1987b
28-11-2017, 18:28
Więc albo budujemy dom 80m2, albo 45m2 zastanów się chłopcze( Kamil), bo to duża różnica.

A czy ja pisałem że chce budować domek 80m2 na gotowo? Autor wątku też nie pisał że chce dom na gotowo tylko do takiego stanu by móc zamieszkać i potem kończyć resztę. Czego tu nie rozumiesz? Aby zamieszkać to wystarczy mieć jeden pokój, salon z kuchnią, łazienkę i wiatrołap. Chociaż trzeba mieć tynki w środku bo malować też można sobie już mieszkając niektóre pomieszczenia. Nie wiem czy ma czy nie ma i skąd weźmie kasę na resztę ale to nie jest ani mój ani Twój problem tylko jego. Pytał wyraźnie o taki stan by móc zamieszkać, wiec na to mówię że teoretycznie tak robiąc sobie tylko parter a poddasze z czasem. Oczywiście trzeba wszystko samemu robić przy bardzo małej pomocy fachowców.

1Aleksandra1
28-11-2017, 20:06
Napisz dokładnie jaki projekt domu to wam wyliczę z dokładnością do 10 % jakie zapotrzebowanie na materiały (nie tylko podstawowe) Resztę sobie obliczycie znając ceny w waszym regionie. Zobaczymy co z tego wyjdzie?

ovner
29-11-2017, 07:48
Napisz dokładnie jaki projekt domu to wam wyliczę z dokładnością do 10 % jakie zapotrzebowanie na materiały (nie tylko podstawowe) Resztę sobie obliczycie znając ceny w waszym regionie. Zobaczymy co z tego wyjdzie?

Z7

1Aleksandra1
29-11-2017, 14:26
Z7

Zacznijmy od papierologi .

Dokumentacja projektowa
1 Warunki zabudowy szt 1 Dla domów 1 rodz 0 zł
2 Mapa zasadnicza szt 1 26,5 26,50
3 Warunki dostawy wody szt 1 79,95 79,95
4 Warunki odbioru ścieków szt 1 79,95 79,95
5 Warunki dostawy prądu szt 1 0 0,00
6 Mapa zasadnicza – ksero szt 3 0,5 1,50
7 Wypis z rejestru gruntów szt 1 50 50,00
8 Mapa do celów projektowych szt 1 800 800,00 jeżeli doległość od granicy działki mniejsza niż 4m to 1200 zł
9 Geodeta (wytyczenie budynku) szt 1 500 500,00 Tylko wbicie palików i naniesienie poziomu 0. Ławy drutowe musisz zrobić sam.
10 Projekt (złożony) szt 1 3300 3300,00
11 Adaptacja projektu szt 1 U mnie nic bo indywidualny
12 Kierownik budowy szt 1 1000 1000,00


razem 5837,9

Codziennie będę ci wrzucał jakiś etap a ty to wersyfikuj dla swojego regionu i pisz jak to u ciebie wychodzi.

Mogą być problemy z dokładnością wyliczeń ponieważ mam wgląd tylko do tego co na stronie Z7 a nie wszystko jest tam z wymiarowane. Ale myślę że w niedużym przybliżeniu dam radę.

19TOMEK65
29-11-2017, 14:32
Za 140 tys wybudujesz stan dewloperski

Jak czytam porady typu "tanio wyłączniki" "tanio panele" to pusty śmiech. Co innego promocje, rabaty na dobre materiały, ale nie tanie materiały.
Budujący dobrze wiedzą ile razy nacięli się na tanie produkty , które były nic nie warte i trzeba było jeszcze raz kupować.
Tani wyłacznik , szybko przestaje działać, tani panel , spęcznieje po pierwszym myciu, tania farba , nie kryje itd, itp.
Drogi towar nie zawsze jest dobry jakościowo , ale tani prawie zawsze jest do niczego.

Proponuję zajrzeć do samorobów np. Anonim Danillos, Sebcio ( kolejność alfabetyczna ) jak budują oszczędnie i znajdują dobre materiały w niższej cenie.

Proponowanie komuś , aby wybudować dom z wykończeniem kilku pomieszczeń a resztę później uważam za grubą niedorzeczność .
Historia wielu budujących mówi, że mieszkanie na budowie raczej zniechęca niż mobilizuje do pracy.
Co innego braki w wyposażeniu ( brak szafy, lampy ).

marcin225
29-11-2017, 14:54
12 Kierownik budowy szt 1 1000 1000,00



Nie wiem jaki KB bierze 1000 zł bo u mnie w regionie niżej 5 tys za budowę nie schodzi nikt a i to ciężko znaleźć bo generalnie wszyscy zarobieni i większość odmawia.

kolo004
29-11-2017, 15:01
Sama adaptacja obecnie 7,5 tyś. w biurze. Indywidualny to około 10 tyś a gdzie reszta. Nie wróżcie z fusów za 140 tyś da się dobrą i pewna szopę postawić :) obecnie przy dużym udziale własnym pracy. Dom 100-150 m2 min 300-500 tyś - sorry za real. Co było 3 lata temu to już nie teraz a co 10 lat temu to nawet nie ma co wypominać chyba że sobie kupisz dom modułowy to tutaj można zjeść z ceny ale Polacy lubią stare metody.

tkaczor123
29-11-2017, 15:12
Nie wiem jaki KB bierze 1000 zł bo u mnie w regionie niżej 5 tys za budowę nie schodzi nikt a i to ciężko znaleźć bo generalnie wszyscy zarobieni i większość odmawia.

To taki kierownik który jest na papierze:P
Budowy pewnie nie widział, albo po znajomości.
Ode mnie wziął 500:).

1Aleksandra1
29-11-2017, 16:18
Nie wiem jaki KB bierze 1000 zł bo u mnie w regionie niżej 5 tys za budowę nie schodzi nikt a i to ciężko znaleźć bo generalnie wszyscy zarobieni i większość odmawia.

Daj spokój.

1Aleksandra1
29-11-2017, 16:21
Sama adaptacja obecnie 7,5 tyś. w biurze. Indywidualny to około 10 tyś a gdzie reszta. Nie wróżcie z fusów za 140 tyś da się dobrą i pewna szopę postawić :) obecnie przy dużym udziale własnym pracy. Dom 100-150 m2 min 300-500 tyś - sorry za real. Co było 3 lata temu to już nie teraz a co 10 lat temu to nawet nie ma co wypominać chyba że sobie kupisz dom modułowy to tutaj można zjeść z ceny ale Polacy lubią stare metody.

Adaptacja nie jest więcej warta niż 1500 -2500 zł. W tej kasie bez problemu znajdzie. A jak nie znajdzie to dam mu namiary.

tkaczor123
29-11-2017, 17:09
Tak jak pisze 1Aleksandra1 adaptacja typowego domku to 2-2,5 tyś(małopolska, Podkarpacie, świętokrzyskie) . Po bardzo dobrej znajomości to można i za 500zł tak jak kumpel miał(czego mu zazdroszczę). Jakby ktoś za samą adaptację miał płacić 7,5 tyś+ projekt to zdecydowałby się na indywidualny.

kamilb1987b
29-11-2017, 17:18
Proponowanie komuś , aby wybudować dom z wykończeniem kilku pomieszczeń a resztę później uważam za grubą niedorzeczność .
Historia wielu budujących mówi, że mieszkanie na budowie raczej zniechęca niż mobilizuje do pracy.
Co innego braki w wyposażeniu ( brak szafy, lampy ).

To pewnie do mnie, więc odpowiem. Nikomu nie proponuję takiej sytuacji i też uważam ze to jest bezsensu z powodów o których wspomniałeś i wspominało wielu. Pisałem tylko że teoretycznie można tak zrobić, a nie że to jest dobre rozwiązanie. Może dla jednego to będzie jakiś początek i będzie zadowolony że już mieszka na swoim choćby w jednym pokoju, a dla drugiego to jest nie do zaakceptowania. Nie można komuś narzucać swoich poglądów jako jedynie słusznych i dobrych choć są dobre. Każdy z nas ma swój rozum i sam sobie zdecyduje jak chce sobie mieszkać.
Co wam do tego skąd maxiking (czy ktokolwiek który jest w podobnej sytuacji) będzie miał kasę na resztę? Nie o to było pytanie.
Takie było pytanie
Witam . Chciałbym wybudować dom za około 140 tyś zł. Oczywiście nie wliczam w tą kwotę działki. Czy ktoś budował za takie pieniądze dom i czy jest to realne chociaż z częściowym wykończeniem by móc zamieszkać a później w miarę możliwości dalsze wykończenie już za dodatkowe środki. Proszę o porady. oczywiście pyta o dom za 140k ale dalej wyraźnie piszę "...by móc zamieszkać...". W takim wypadku teoretycznie jest to możliwe ale trzeba się pogodzić z tym że mieszka się na placu budowy i daleko będzie do jakiegoś super komfortu ale się da.

Mr A
29-11-2017, 17:29
Chwila, chwila - adaptacja, adaptacji nierówna. Co innego jak ktoś ma gotowca i nic nie zmienia, a co innego gdy adaptacja opiera się o branżystów. Oni też biorą kasę i to niemałą.

marcin225
29-11-2017, 20:03
Każda adaptacja opiera się o branżystów bo muszą to podpisać i zrobić projekty przyłączy. Czyli konstruktor + elektryk + projektant instalacji sanitarnych. Do tego architekt. U nas adaptacja 5 tys z przyłączami. Nie ma taniej. Nikt nie będzie podpisywał za czapkę gruszek bo bierze na siebie odpowiedzialność.
Ale jak widać w świętokrzyskim wszystko połowę taniej :)

Kaizen
29-11-2017, 20:22
Każda adaptacja opiera się o branżystów bo muszą to podpisać i zrobić projekty przyłączy.

U mnie przy adaptacji podpisywał się tylko projektant.
Projekt przyłącza miałem jednego - wodociągowego. I tylko wodociągi go widziały i wymagały (chociaż woda fizycznie była już podpięta lata temu przez poprzedniego właściciela). Do PnB nie trzeba projektów przyłączy (tylko warunki). Zmiany w projekcie niewielkie (trochę zmienione wymiary i umiejscowienie okien i drzwi, zlikwidowana ścianka działowa przy kominku i komin dosunięty do ściany konstrukcyjnej, powiększony taras - konstrukcja bez zmian). Cena z zagospodarowaniem działki, projektem szamba i kopaniem się z urzędnikami (płatne po otrzymaniu PnB) 2600 zł. I to był standard - kilku projektantów tyle wyceniło, tylko jeden odleciał w kosmos z ofertą 5200zł.

marcin225
29-11-2017, 20:43
U mnie przy adaptacji podpisywał się tylko projektant.


Jaki projektant? Architekt? Wiadomo. Konstruktor też musi. Masz w typówce projekt instalacji elektrycznej i nie potrzebujesz adaptacji projektanta ? Hmm widać u nas w urzędzie inaczej podchodzą do sprawy bo z samym podpisem architekta byś nigdy PnB nie dostał :)

Bracianka
29-11-2017, 21:03
Straszne te ceny macie - wiem, że moje sprzed 5 lat, ale nie sądzę, żeby poszły w górę dwukrotnie. Adaptacja wyniosła mnie ok. 3500zł (w tym było wszystko, łącznie z branżowcami - projekty przyłączy wody, kanalizacji, gazu i prądu - załatwiał to adaptujący, później jeszcze gazownia zwracała mi kasę, bo miałam swój zatwierdzony projekt przyłącza, do tego był projekt garażu). Kierownik budowy w okolicy to obecnie ok. 2000zł.

ovner
30-11-2017, 08:05
Zacznijmy od papierologi .

Dokumentacja projektowa
1 Warunki zabudowy szt 1 Dla domów 1 rodz 0 zł
2 Mapa zasadnicza szt 1 26,5 26,50
3 Warunki dostawy wody szt 1 79,95 79,95
4 Warunki odbioru ścieków szt 1 79,95 79,95
5 Warunki dostawy prądu szt 1 0 0,00
6 Mapa zasadnicza – ksero szt 3 0,5 1,50
7 Wypis z rejestru gruntów szt 1 50 50,00
8 Mapa do celów projektowych szt 1 800 800,00 jeżeli doległość od granicy działki mniejsza niż 4m to 1200 zł
9 Geodeta (wytyczenie budynku) szt 1 500 500,00 Tylko wbicie palików i naniesienie poziomu 0. Ławy drutowe musisz zrobić sam.
10 Projekt (złożony) szt 1 3300 3300,00
11 Adaptacja projektu szt 1 U mnie nic bo indywidualny
12 Kierownik budowy szt 1 1000 1000,00


razem 5837,9

Codziennie będę ci wrzucał jakiś etap a ty to wersyfikuj dla swojego regionu i pisz jak to u ciebie wychodzi.

Mogą być problemy z dokładnością wyliczeń ponieważ mam wgląd tylko do tego co na stronie Z7 a nie wszystko jest tam z wymiarowane. Ale myślę że w niedużym przybliżeniu dam radę.

mniej więcej się zgadza, u mnie mapka plus geodeta to byl koszt 1000 zł, indywidualny projekt z kierownikiem budowy 3500 zł. Fundament lany który wykonałem sam kosztował mnie póki co 10 000 zł, jest zaizolowany i zasypany na zimę. Aktualnie buduje sporo większy dom niż Z7 ale sądzę że takie proste domki można pobudować w granicach 140-150 tyś zł do takiego stanu aby zamieszkać i powoli wykańczać, czyli tak jak autor tematu oczekuje, oczywiście to się wiąże z samoróbstwem...

19TOMEK65
30-11-2017, 09:36
Kamil
Trochę do Ciebie trochę do innych.
Tak samo ja jak i Ty wyrażając swoją opinię na forum można powiedzieć, narzucasz swoje poglądy innym. Argument obosieczny i moim zdaniem bez sensu. Po to jest forum.
Jeszcze raz - uważam za złe doradzanie komukolwiek kupowanie tanich materiałów ( czy szerzej produktów ) bo one z załozenia są kiepskiej jakości i osoba , która liczy każdą złotówkę jest narażona na powtórny wydatek. I nie chodzi tylko o krótką trwałość produktu, ale również o kłopoty montażowe związane z niedokładnym wykonaniem.
Samorób kupuje dobrej jakości materiały ale przecenione lub z rabatem i wtedy buduje dobrze, szybko i za rozsądne pieniądze.

meczesiu
30-11-2017, 13:37
Witam . Chciałbym wybudować dom za około 140 tyś zł. Oczywiście nie wliczam w tą kwotę działki. Czy ktoś budował za takie pieniądze dom i czy jest to realne chociaż z częściowym wykończeniem by móc zamieszkać a później w miarę możliwości dalsze wykończenie już za dodatkowe środki. Proszę o porady.

Wybudowałem za 165 tys. z kwiatkiem na parapecie. Dom był budowany metodą gospodarczą. Na materiałach nie oszczędzałem, ale też przy wykończeniu nie ponosiła mnie fantazja. (nie mam gresu za 150 zł m2 ;) ) W budowę domu włożyłem wiele pracy, ale nie żałuję.
Było kilka rzeczy, które zleciłem fachowcom np. podłączenie pieca, posadzki, płytki w łazience, wc i kuchni oraz cieśla - pomocnik przy dachu. Okna montowała firma bo wiadomo gwarancja i Vat 8%.

adelamin
30-11-2017, 16:15
xxxxxxxx

1Aleksandra1
30-11-2017, 17:52
No to zaczynamy.

Jak to kiedyś uczyli budowlańców budowę zaczynamy od wc. Dobrze też zabezpieczyć teren chociażby prowizorycznie.

Pzrygotowanie terenu budowy
1 Stemple szt 40 3,5 140,00 Potrzebne do ogrodzenia
2 Siatka leśna (kompletna ze skoblami) mb 100 1,81 181,00 Ogrodzenie
3 Młotek szt 1 30 30,00 jeżeli nie posiadasz
4 Sztychówka szt 1 20 20,00 jeżeli nie posiadasz
5 Gwożdzie 3 cale do zbijania wc kg 2 8 16,00
6 Deski na wc m3 0,2 700 140,00 wychodek
7 sznurek szt 1 8 8,00
8 rękawice szt 1 3 3,00
9 Elekt opłata PGE(nie wiem za co ale trzeba płacić) kpl 1 170 170,00 zpomniałem wpisać do papierologii
10 Koszt przyłącza kw 12 96 1152,00 opłata za przyłącze w zalezności od mocy
11 Skrzynka el budowlana tzw ERBETKA szt 1 270 270,00 Ja brałem prąd od sąsiada (cena z alledrogo)
12 Tablica informacyjna szt 1 24 24,00
13 Podpięcie skrzynki (tutaj sam nie pchaj rąk) szt 1 150 150,00


razem 2164

Jeżeli coś pominąłem to proszę pisać.

Proszę pamiętać że staramy się tu wykonać budynek w miarę niskim kosztem.

gambit565
30-11-2017, 19:38
No to zaczynamy.

Jak to kiedyś uczyli budowlańców budowę zaczynamy od wc. Dobrze też zabezpieczyć teren chociażby prowizorycznie.

Pzrygotowanie terenu budowy
1 Stemple szt 40 3,5 140,00 Potrzebne do ogrodzenia
2 Siatka leśna (kompletna ze skoblami) mb 100 1,81 181,00 Ogrodzenie
3 Młotek szt 1 30 30,00 jeżeli nie posiadasz
4 Sztychówka szt 1 20 20,00 jeżeli nie posiadasz
5 Gwożdzie 3 cale do zbijania wc kg 2 8 16,00
6 Deski na wc m3 0,2 700 140,00 wychodek
7 sznurek szt 1 8 8,00
8 rękawice szt 1 3 3,00
9 Elekt opłata PGE(nie wiem za co ale trzeba płacić) kpl 1 170 170,00 zpomniałem wpisać do papierologii
10 Koszt przyłącza kw 12 96 1152,00 opłata za przyłącze w zalezności od mocy
11 Skrzynka el budowlana tzw ERBETKA szt 1 270 270,00 Ja brałem prąd od sąsiada (cena z alledrogo)
12 Tablica informacyjna szt 1 24 24,00
13 Podpięcie skrzynki (tutaj sam nie pchaj rąk) szt 1 150 150,00


razem 2164

Jeżeli coś pominąłem to proszę pisać.

Proszę pamiętać że staramy się tu wykonać budynek w miarę niskim kosztem.
to sa twoje koszty ktore poniosles?
to sa koszty ktore zamierzasz poniesc?
to sa koszty ktore wyliczasz na podstawie czego?
to sa koszty ktore wydaje ci sie ze powstana?
jakiej budowy to dotyczy czy ma dotyczyc?
jakiego regionu?
jakiego projektu?
jakiego kresu czasowego?
Powiem krotko- te wyliczenia mozesz sobie powiesic na gowizdziu wiesz gdzie i co z nimi zrobic?
pokaz dziennik prowadzony jak u samorobow z podawanymi na biezaco kosztami a nie wyliczenia z kapelusza.

1Aleksandra1
30-11-2017, 19:41
to sa twoje koszty ktore poniosles?
to sa koszty ktore zamierzasz poniesc?
to sa koszty ktore wyliczasz na podstawie czego?
to sa koszty ktore wydaje ci sie ze powstana?
jakiej budowy to dotyczy czy ma dotyczyc?
jakiego regionu?
jakiego projektu?
jakiego kresu czasowego?
Powiem krotko- te wyliczenia mozesz sobie powiesic na gowizdziu wiesz gdzie i co z nimi zrobic?
pokaz dziennik prowadzony jak u samorobow z podawanymi na biezaco kosztami a nie wyliczenia z kapelusza.

Może odnieś się do konkretnej pozycji.

kolo004
02-12-2017, 21:28
Polska wariacja.
To jak z zarobkami - ile zarabia, np. kierowca MPC ano u nas 2 tys, a u mnie ma znajomości to 10 tys. Wyobraźcie sobie, że gdzie indziej są stawki a u nas niby są, ale niby nie ma, dlatego jeden płaci jak musi bo przepisy karzą, a drugi załatwia bokami i się chwali :) To jak z budową - robię to co nakazuje prawo budowlane i głupota urzędnika i płacę, a drugi cwaniak wali stary piec do nowego domu, mimo że się nie da i się śmieje. I oboje mamy domy według tych samych przepisów. Taki kraj i co jak co, ale standardów u nas nie ma żadnych, zwłaszcza w przepisach, placach i cenach :)