PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy wybrać, jak ogrzewać dom?



quardian
15-11-2017, 20:45
Witam,

potrzebuję małej porady. Jesteśmy z żoną świeżo po zakupie projektu https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3159/projekt-domu-as-v-nf40.

Mamy działkę, budowę chcemy rozpocząć maj/czerwiec 2018.

Moje pytanie jest takie: kiedy należy zadecydować czym będziemy grzać dom? Na razie wszystkie opcje są otwarte i zbieramy informacje co się bardziej opłaca - ekogroszek/gaz/pompa ciepła.

Czy decyzję musimy podjąć szybko, czyli przed tym jak damy projekt do architekta żeby go wrysował w działkę, czy mamy na to więcej czasu? Proszę się nie śmiać, nie ma pojęcia w jakiej kolejności to wszystko trzeba załatwiać ;)

Bracianka
15-11-2017, 21:38
Już trzeba decydować - wstępnie, żeby mieć ogląd sytuacji i spytać adaptującego, co on by polecał i jak. Myśmy nad tym się nie zastanawiali, zaczęliśmy czytać w trakcie budowy już i dlatego mamy np. komin, którego, daj boziu, nigdy nie użyjemy. Powiększyliśmy kotłownię, bo a nóż trzeba będzie jakieś worki z opałem w niej trzymać. Do tego obróbki na dachu, wykończenie komina, fundament pod komin - i już kilka tysięcy poszło, a można by je wydać sensowniej. Ja w ekogroszek bym nie szła z prostego powodu - leń jestem. A koszty gazu nas zadowalają. Drugi raz brałabym prąd albo pompę.

m&m0123
16-11-2017, 08:48
... Drugi raz brałabym prąd albo pompę.

Dlaczego? Rozwin wiecej watek...

A co do tematu - to im wcześniej tym lepiej... czytać forum... tylko nie łykać wszystkiego jak pelikan... masa tu zakamuflowanych sprzedawców/instalatorów itd... klasyk by rzekł "bądźcie czujni" :yes:

Redakcja Muratordom
16-11-2017, 09:59
Wszystkich, którzy właśnie przygotowują się do budowy domu lub niedawno ją zaczęli, zapraszamy do Szkoły Muratora! Nasi redaktorzy i eksperci podzielą się swoją wiedzą o finansowaniu, organizacji i technologiach budowy.

Szkoła Muratora - już 18 listopada. Wstęp wolny! Zachęcamy do rejestracji:
http://muratordom.pl/szkola-muratora/#utm_source=Forum&utm_medium=Bocianki&utm_campaign=Szko%C5%82a%20Muratora