PDA

Zobacz pełną wersję : Odrolnienie działki po budowie



aesculus
16-11-2017, 16:31
Witam wszystkich, mam pytanie o odrolnienie działki po budowie.

Wybudowaliśmy się na działce (grunty rolne pod zabudowę) o powierzchni ok. 1500 m2. Powierzchnia zabudowy to ok. 150 m2.
Dostałem pismo z gminy, że odrolniono mi całą powierzchnię działki... czy to jest zgodne z przepisami?
Moi sąsiedzi, którzy wybudowali się dookoła kilka lat wcześniej mają odrolnione jedynie powierzchnię zabudowy oraz podjazdy.

Pytam ponieważ jestem ciekaw czy nie popełniono jakiego błędu - nie chodzi mi o to, że będę płacił wyższy podatek ponieważ nie są to jakieś wielkie kwoty.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

mku7i
16-11-2017, 16:50
Dom jednorodzinny można wybudować na gruntach rolnych nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego po uzyskaniu warunków zabudowy. Jeśli działka jest położona poza miastem, jest to możliwe tylko w wypadku ziem o niskiej przydatności produkcyjnej, czyli IV, V i VI klasy, bądź takich, które już kiedyś przeznaczono na cele nierolne w planach.

Wyłączenie jest nieodpłatne tylko w razie odrolnienia gruntu o powierzchni do 500 m2 przeznaczonego na budowę domu jednorodzinnego (w wielorodzinnym jest to 200 m2 razy liczba lokali). Gdy powierzchnia ta zostanie przekroczona, od nadwyżki nalicza się tak zwaną należność i opłaty roczne. Podlegają im także grunty przeznaczone pod budowę garaży wolno stojących, budynków gospodarczych oraz dróg. Dla poszczególnych elementów planowanej zabudowy należy wyznaczyć na planie działki obszary do wyłączenia z produkcji rolnej (powinny odpowiadać regularnym figurom geometrycznym).
Należność to płatność jednorazowa, jej wysokość zależy od klasy gruntu. Najwięcej trzeba zapłacić za odrolnienie 1 ha gruntu najwyższej klasy (I) – 437 175 zł, najmniej za 1 ha gruntu VI klasy – 87 435 zł. Co ważne, kwotę do zapłaty pomniejsza się o wartość rynkową gruntu wyłączanego z produkcji rolnej (można więc być zwolnionym z należności, kiedy grunt jest drogi).

Pytanie która mi się nasuwa - gmina nie narzuciła opłat z tytułu odrolnienia całej działki?

Kaizen
16-11-2017, 17:25
A o co wnioskowałeś (sam, bądź upoważniłeś do tego geodetę)?

Slawko123
30-12-2017, 13:29
Takze jestem zainteresowana tematem . Dzialka rolna posiada MPZP , z ktorego wynika , ze teren przeznaczony jest pod zabudowe mieszkaniowa jednorodzinna . Czy odrolnienie moze byc zrobione tylko dla powierzchni zabudowy ( tzn . budynek , wjazdy , tarasy itp) , czy musi obejmowac cala dzialke ?
Takze , czym rozni sie odrolnienie od wylaczenia gruntow z produkcji rolniczej ? Dodam jeszcze , ze ziemia jest klasy IIIb.
Bede bardzo wdzieczna za podzielenie sie wiedza na ten temat .skoro posiadasz MPZP i teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to znaczy ze teren jest już odrolniony. ale dalej jest terenem rolnym.
Ty musisz tylko wyłączyć z produkcji rolniczej.

Odrolnienie to zmiana przeznaczenia gruntów(nie klasyfikacja) i dla klas I, II, III zgodę wydaje Minister Rolnictwa. Oznacza to, ze dla danego obszaru Minister wydał zgodę na zmianę klasyfikacji gruntu. Na zmianę, nie znaczy, ze to zrobił. Ogólnie odrolnienie to tylko zgoda na zmianę a nie faktyczna zmiana.
Wyłączenie z Produkcji Rolniczej to zmiana klasyfikacji gruntu z rolniczego na budowlany/inwestycyjny lub inny nie związany z produkcją rolniczą.




Wybudowaliśmy się na działce (grunty rolne pod zabudowę) o powierzchni ok. 1500 m2.czyli już odrolnione.

Dostałem pismo z gminy, że odrolniono mi całą powierzchnię działki...nie odrolnione, tylko zmieniono klasyfikacje gruntu. Tak ma prawo, bo działka została wcześniej odrolniona(patrz początek postu i poprzedni cytat. Grunty klas IV, V, VI odrolnić może sama gmina).

czy to jest zgodne z przepisami?tak, odrolnione działki z zabudową do pewnej powierzchni(chyba 20arów-2000m2) zmienia się w całości na na klasyfikacje gruntu typu B (budowlane).

Robinson74
30-12-2017, 15:03
Szkoda, że u mnie tak nie zrobiono. Na działce 19 arów z MPZP pod budownictwo mam grunt III (a lub b - nie pamiętam) i bezpłatnie można wyłączyć 5 arów. Reszta jest płatna (jednorazowo + rocznie, chyba przez 10 lat).
Nie jest to takie tanie.

Bertha
30-12-2017, 16:31
Generalnie to co ma zostać "zielone" czyli nie wyłączone z prod rolnej powinno być zdatne do uprawy mechanicznej czyli do objechania ciągnikiem -->patrz - minimalny promień skrętu zestawu: ciągnik z pługiem 3 lub 5 skibowym. . Obecna wykładnia przepisów jest taka, że jeśli działka budowlana ma przykładowo 0,1500 ha, to w momencie rozpoczęcia budowy zmienia sie na użytek B całą powierzchnię działki czyli 0,1500 ha.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - dla gmin. Kiedyś było inaczej, ale to sie nie wróci.

Robinson74
30-12-2017, 19:28
A jeśli działka po 50 arów to ile się zmienia?

Robinson74
30-12-2017, 21:22
Należność to płatność jednorazowa, jej wysokość zależy od klasy gruntu. Najwięcej trzeba zapłacić za odrolnienie 1 ha gruntu najwyższej klasy (I) – 437 175 zł, najmniej za 1 ha gruntu VI klasy – 87 435 zł. Co ważne, kwotę do zapłaty pomniejsza się o wartość rynkową gruntu wyłączanego z produkcji rolnej (można więc być zwolnionym z należności, kiedy grunt jest drogi).
Czy można prosić znawców o wyliczenie zarówno należności jak i opłat rocznych (chyba przez 10 lat, tak?) w przypadku wyłączenia z produkcji rolnej 6 arów działki IIIa, której wartość 1 ar wynosi ok. 2600zł?
6 arów = 1 ar powyżej limitu, czyli rozumiem, że płacę tylko za 1 ar?
Z góry dziękuję.

Slawko123
03-01-2018, 10:49
Szkoda, że u mnie tak nie zrobiono. Na działce 19 arów z MPZP pod budownictwo mam grunt III (a lub b - nie pamiętam) i bezpłatnie można wyłączyć 5 arów. Reszta jest płatna (jednorazowo + rocznie, chyba przez 10 lat).
Nie jest to takie tanie.i tak jest wszędzie(wynika to z ustawy), jak się pobudujesz, zgłosisz budynek do użytkowania lub zakończenie budowy, zrobisz inwentaryzacje geodezyjną, to cała działkę Ci zrobią z gruntem B (budowlaną) za darmo.

hehehe, nie ma nic za darmo, bedziesz płacił podatek od gruntu B a nie jak od rolnego :lol2:

Slawko123
03-01-2018, 10:50
Czy można prosić znawców o wyliczenie zarówno należności jak i opłat rocznych (chyba przez 10 lat, tak?) w przypadku wyłączenia z produkcji rolnej 6 arów działki IIIa, której wartość 1 ar wynosi ok. 2600zł?
6 arów = 1 ar powyżej limitu, czyli rozumiem, że płacę tylko za 1 ar?
Z góry dziękuję.
sam sobie policz, stawki masz w ustawie i rozporządzeniu, cena za ar która podałeś, nie ma znaczenia, za 5 arów nie płacisz jesli wyłaczasz z produkcji rolniczej pod budownictwo mieszkaniowe, pod pozostałe płacisz normalnie

Robinson74
03-01-2018, 22:51
Wyliczyłem opłaty dla IIIa. Za każdy ar powyżej 5 arów opłata roczna wynosi ok. 320zł.
Dodatkowo jest opłata jednorazowa, ok. 3200zł pomniejszona o wartość gruntu, czyli w wielu przypadkach tej opłaty nie będzie.

Ivonex
29-04-2018, 20:51
i tak jest wszędzie(wynika to z ustawy), jak się pobudujesz, zgłosisz budynek do użytkowania lub zakończenie budowy, zrobisz inwentaryzacje geodezyjną, to cała działkę Ci zrobią z gruntem B (budowlaną) za darmo.

hehehe, nie ma nic za darmo, bedziesz płacił podatek od gruntu B a nie jak od rolnego :lol2: To jak to w końcu jest? Mamy 11ar i domek mieści się na pewno poniżej 5 ar licząc nawet z obrzeżami 5m. Skoro na 6ar będzie ogród, sad, iglaki to wolelibyśmy utrzymać tę resztę jako rolną i waydawało nam się, że tak będzie a teraz to już mętlik...
Poza tym 5 właścicieli ma drogę dojazdową (współudział po ok. 20%) o pow. 7ar - czyli musimy zapłacić za całe 7ar, czyli ok. 21 tys zł?

Slawko123
29-04-2018, 21:08
To jak to w końcu jest? Mamy 11ar i domek mieści się na pewno poniżej 5 ar licząc nawet z obrzeżami 5m. Skoro na 6ar będzie ogród, sad, iglaki to wolelibyśmy utrzymać tę resztę jako rolną i waydawało nam się, że tak będzie a teraz to już mętlik...
Poza tym 5 właścicieli ma drogę dojazdową (współudział po ok. 20%) o pow. 7ar - czyli musimy zapłacić za całe 7ar, czyli ok. 21 tys zł?droga Ciebie nie interesuje. A co do działki to co chcesz zrobić? Zmienić przeznaczenie zwane potocznie odrolnieniem czy wyłączyć grunty z produkcji rolniczej?

Ivonex
30-04-2018, 08:05
Slawko123 - hmmm, dom wybudowany ale nie jest odebrany, czyli odrolniona i już częściowo wydzielona z produkcji rolnej przez geodetę, który przy odbiorze domu ma zmierzyć regularne kształty i zgłosi ostateczne wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej ....
Wydzielona działka ok. 7ar stanowi drogę dojazdową, która nie jest wyłączona z produkcji rolnej -kto i kiedy ma zaincjować taki proces? żeby nie wpaść w tarapaty prawne.

Slawko123
30-04-2018, 08:16
geodeta nic nie będzie wyłączał z produkcji rolniczej, Zrobiłaś to zanim dostałaś pozwolenie na budowę. Geodeta tylko sprawdzi, czy teren utwardzony nie zajmuje więcej powierzchni niż jest już wyłączona z produkcji rolniczej. I tak gmina zmieni kwalifikacje całej działki na grunty typu B.

Co do drogi to nie interesuj się nią. Nic nie musisz robić.

Ivonex
30-04-2018, 09:34
Jeszcze raz dzięki Slawko123 ! Droga - OK, nic nie muszę, ale jest zagrożenie wysokiej kasy i zależy to od gminy czy od kogoś jeszcze?

Slawko123
30-04-2018, 09:44
Żadnego zagrożenia nie ma. Dopóki nie będziecie budować drogi to nic nie ruszać. Budowę to mam na myśli taką budowę z prawdziwego zdarzenia, utwardzenie gruzem czy innymi kamieniami się nie liczy.

A o jakim zagrożeniu piszesz?

Lew2
30-04-2018, 11:15
skoro posiadasz MPZP i teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to znaczy ze teren jest już odrolniony. ale dalej jest terenem rolnym. Ty musisz tylko wyłączyć z produkcji rolniczej.

Odrolnienie to zmiana przeznaczenia gruntów(nie klasyfikacja) i dla klas I, II, III zgodę wydaje Minister Rolnictwa. Oznacza to, ze dla danego obszaru Minister wydał zgodę na zmianę klasyfikacji gruntu. Na zmianę, nie znaczy, ze to zrobił. Ogólnie odrolnienie to tylko zgoda na zmianę a nie faktyczna zmiana.
Wyłączenie z Produkcji Rolniczej to zmiana klasyfikacji gruntu z rolniczego na budowlany/inwestycyjny lub inny nie związany z produkcją rolniczą.



Terminu "Odrolnienie" nie ma w żadnych przepisach. To potoczne określenie wprowadzające jedynie nieporozumienia. W przepisach są dwie różne procedury i żadna z nich nie nazwywa się "odrolnieniem":
1) Zmiana przeznaczenia gruntu.
2) Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
Jedni nazywają "odrolnieniem" ten pierwszy krok, a inni ten drugi, albo oba razem.
Dla przykładu ja mam działkę po pierwszym kroku, ale przed drugim. Czyli w MPZP jest pod zabudowę jednorodzinną, a w ewidencji gruntów jest użytkowana jako rolna i płacę podatek rolny.

Slawko123
30-04-2018, 12:04
Piszesz to samo co cytujesz.

Ivonex
30-04-2018, 17:45
Żadnego zagrożenia nie ma. Dopóki nie będziecie budować drogi to nic nie ruszać. Budowę to mam na myśli taką budowę z prawdziwego zdarzenia, utwardzenie gruzem czy innymi kamieniami się nie liczy.

A o jakim zagrożeniu piszesz? Oczywiście myślę o zagrożeniu wydania dużej kasy na wyłączenie gruntu z prod. rolnej. Mamy zamiar utwardzić kamieniem -jeżeli to się nie liczy, to jakie wykonani/utwardzenie drogi będzie się liczyć do wyłączenia z rolnictwa?

Slawko123
30-04-2018, 18:04
taka budowa która będzie wymagała pozwolenia na budowę. Czyli projekt, wszelkie uzgodnienia, itp. Myślę, że raczej nie będziecie tego robić, bo to jest bardzo duża kasa :).

Nawieźcie kamienia, utwardźcie, wyrównajcie jeździjcie. proponuje wcześniej wyłódkować czyli zebrać humus i dopiero wtedy zasypać kamieniem. Będziecie mieli wtedy podwaliny do wykonania docelowej drogi, kiedyś, w jakiejś najbliższej pięćdziesięciolatce :)

Nie ma żadnego zagrożenia. U mnie droga wewnętrzna prywatna w której mam udział ma grunt PsIII i nie zamierzam zajmować się jakimś wyłączaniem z produkcji rolniczej. ja z niej nie korzystam, ale sąsiad całą wysypał gruzem.

Ivonex
07-05-2018, 11:30
Slawko123 wracam, gdyż kilka lat temu (jeszcze tam nas nie było) musiał być projekt włączenia tej "naszej drogi" do drogi asfaltowej powiatowej. Czy to, że zaprojektowano wjazd/zjazd ma coś do rzeczy co do kwalifikacji całej działki drogowej? Pozdrawiam

Slawko123
07-05-2018, 11:46
w/g mnie nie ma. Jak gmina/powiat/inny samorząd buduje drogi to zawsze projektuje wszystkie zjazdy/wjazdy na posesje/drogi z podkreśleniem drogi. Co innego jak w dokumentacji taka droga nie istnieje a rolnicy sami sobie takowa wytyczyli, ale te które istnieją w dokumentacji zawsze, nawet jak ta droga dzisiaj jest łąką/lasem czy innym nieużytkiem.

kewlys120
10-05-2018, 22:29
Witam Slawko123.
Mam pytanie. Czy Gdy wykonam ponownie inwentaryzacje geodezyjna ( juz kiedys byla robiona) i powierzchnia uzytku B przekroczy 500m2 bede ponosic oplaty: jednorazowa i ta przez 10 lat? Przed rozpoczeciem budowy mialem wylaczone z produkcji rolnej 350 m2. Klasa gruntu IIIa.
Prosze o info.
Pozdrawiam.

Robinson74
10-05-2018, 22:44
Patrz na jeden z moich postów powyżej. Masz nawet obliczoną stawkę. Ja miałem pierwotnie wyłączone 4,98 ara, ale uznałem, że muszę się bardziej odsunąć od drogi i teraz będę miał wyłączone ponad 6 arów, więc zapłacę za 1 ar z hakiem. Opłaty jednorazowej nie poniosę, bo wartość gruntu ją przewyższa. W Twoim przypadku może być podobnie.

Slawko123
11-05-2018, 05:29
Witam Slawko123.
Mam pytanie. Czy Gdy wykonam ponownie inwentaryzacje geodezyjna ( juz kiedys byla robiona) i powierzchnia uzytku B przekroczy 500m2 bede ponosic oplaty: jednorazowa i ta przez 10 lat? Przed rozpoczeciem budowy mialem wylaczone z produkcji rolnej 350 m2. Klasa gruntu IIIa.
Prosze o info.
Pozdrawiam.grunt klasy "B" nie ma nic wspólnego z wyłączaniem z produkcji rolniczej. To są dwie niezależne sprawy z czego ta pierwsza niezależna od Ciebie a druga już tak. Ryzyko jest inne. wyłączyłeś 350m2 i podczas inwentaryzacji geodezyjnej musisz w tej powierzchni zmieścić się w z posadowieniem domu, podjazdami, ścieżkami itp. ogólnie z całą powierzchnią utwardzoną.

Ivonex
14-05-2018, 05:33
Slawko123 -jeszcze mam 2 sprawy dot. odrolnienia i odbioru geodezyjnego:
1. Płyty ażurowe z otworami, z których wyrasta trawa -chcemy tym rozszerzyć parking przed domem -byłoby to używane tylko sporadycznie - jak to potrakyuje geodeta? Wyłączy z prod. rolnej czy nie? I generalnie co o tym sądzicie? Czy to się nie będzie zapadać pod samochodem osobowym, bo chyba bez podkładu/kruszywa?
2. Blaszak ogrodowy ok. 20m2 postawiliśmy za zgodą sąsiadów w rogu działki ok. 0.5 m od ogrodzenia - czy to jest dopuszczalne i przejdzie przy odbiorze?

Slawko123
14-05-2018, 05:44
Z tych dwóch pytań odpowiem tylko na jedną część: Geodeta nigdy nic nie wyłącza z produkcji rolniczej. On tylko stwierdza stan faktyczny i nanosi w dokumentacji geodezyjnej.
N resztę nie znam odpowiedzi.

Robinson74
14-05-2018, 09:05
Ivonex, czy masz już plan zagospodarowania działki i pozwolenie na budowę na gruntach ornych? To znaczy, że chyba masz już wyznaczone pole pod wyłączenie z produkcji rolnej? Jeśli tak, to do czasu odbioru budynku zastosuj się do tego ograniczenia (w momencie rozpoczęcia robót musisz to zgłosić w urzędzie i od wtedy liczy się faktyczne wyłączenie), a co sobie tam zrobisz po odbiorze, to raczej nikt Cię nie będzie ścigał o kilka metrów.

kewlys120
15-05-2018, 17:16
Sławko123, czyli mam rozumieć, że jeśli po inwentaryzacji okaże się , że mam poza obszarem wyłączonym postawioną drewutnię, położoną kostkę to Starostwo z urzędu naliczy ww opłaty?
Pozdrawiam.

Slawko123
15-05-2018, 20:00
nie ma czegoś takiego jak "poza obszarem" .
Masz wyłączone 350m2 z całej działki. Nie ma określenia gdzie dokładnie. Masz się zmieścić w tej powierzchni.
Natomiast jeśli powierzchnia utwardzona po inwentaryzacji ukaże się większa, to nie wiem. Zawsze każdy inwestor dąży do tego aby tak się nie stało. Do inwentaryzacji buduje się tylko to co konieczne, tak aby nie przekroczyć tej powierzchni i stara się aby w zagospodarowaniu działki wyłączyć powierzchnie z nadmiarem niż to co potrzeba.

Ivonex
31-05-2018, 12:00
Wracam, bo sprawdziliśmy i geodeta wydzielił nam z produkcji już na starcie 5arów (chyba na wszelki wypadek) -regularny prostokąt -i zgłosił do urzędu. Zrobił to już na starcie budowy domu, gdy robił wytyczenie fundamentów. Co teraz? Czy to musi być 1 prostokąt czy może kilka prostokątów? Bo mamy nieregularne obrysy tarasu, kostki, domu...
I czy na koniec przy odbieorze można to uściślić i zmniejszyć np na 4ary?

Slawko123
31-05-2018, 12:45
Ciekawe w jaki sposób geodeta wyłączył z produkcji rolniczej? Ani nie jest właścicielem, ani nie dysponuje nieruchomością. W jaki sposób uzyskaliscie PnB skoro wyłączenie z produkcji rolniczej robi się przed złożeniem dokumentów w starostwie?

Ivonex
31-05-2018, 16:25
Slawko123 -mam przed sobą decyzję "Orzekam zezwolić wnioskodawcy na trwałe wyłączenie...." Nie znaliśmy się a on zapytał czy zrobić to w naszym imieniu -przytaknęliśmy. Możliwe, że było pełnomocnictwo.

Prawdopodobnie nie używam własciwych sformułowań.. Pozwolenie było bo działka była budowlana -zrobiono nas w bambuko?

Robinson74
31-05-2018, 18:20
Ale jaki masz problem z tym wydzieleniem? Po co zmniejszać na 4 ary? To nie ma sensu. Przecież i tak Cię to nic nie kosztuje.
Nikt Ci nie każe robić kostki pod całym wydzielonym obszarem.
Czy kształt domu wykracza poza obrys obszaru wyłączenia z produkcji rolnej?

Kaizen
31-05-2018, 18:32
Ale jaki masz problem z tym wydzieleniem? Po co zmniejszać na 4 ary? To nie ma sensu. Przecież i tak Cię to nic nie kosztuje.

To sprawdź stawki podatku rolnego i od zabudowanej. Chyba masz dziwną definicję "nic".

Slawko123
31-05-2018, 20:02
Slawko123 -mam przed sobą decyzję "Orzekam zezwolić wnioskodawcy na trwałe wyłączenie...." Nie znaliśmy się a on zapytał czy zrobić to w naszym imieniu -przytaknęliśmy. Możliwe, że było pełnomocnictwo.

Prawdopodobnie nie używam własciwych sformułowań.. Pozwolenie było bo działka była budowlana -zrobiono nas w bambuko?poddaje sie, zapewne gadamy o zupełnie innej rzeczy. Nie dostaniesz pozwolenia na budowę wcześniej nie wyłączając z produkcji rolniczej(klasa gruntu I, II, III) i nie ma tu znaczenia czy działka budowlana czy nie, znaczy musi byc o przeznaczeniu pod budownictwo(tzw budowlana), Taką o przeznaczeniu pod role musisz najpierw zmienic przeznaczenie zwane potocznie "odrolnić".


To sprawdź stawki podatku rolnego i od zabudowanej. Chyba masz dziwną definicję "nic".Jesli działka jest pod zabudowę i ma ok 1000-1500m2 to nikt nie będzie się pytał, tylko po inwentaryzacji geodezyjnej zostanie cała przekształcona w klasę "B"czyli zabudowaną. To nic nie kosztuje, robi sie to z urzędu, ale podatek będzie większy.

Ivonex
31-05-2018, 21:14
...ale podatek będzie większy. no właśnie PODATEK! Płacimy 10x więcej za 5ar a tak naprawdę mamy 3-4 ary pod domem i kostką, ale inna sprawa czy to powinien być 1 prostokąt? Bo przy nieregularnościach to taki prostokąt b. zawyża...

Robinson74
31-05-2018, 21:39
To sprawdź stawki podatku rolnego i od zabudowanej. Chyba masz dziwną definicję "nic".Odnosiłem się tylko do kosztów samego wyłączenia z produkcji rolnej. Nie wiem jakie są różnice w późniejszych podatkach.

Slawko123
31-05-2018, 21:51
no właśnie PODATEK! Płacimy 10x więcej za 5ar a tak naprawdę mamy 3-4 ary pod domem i kostką, ale inna sprawa czy to powinien być 1 prostokąt? Bo przy nieregularnościach to taki prostokąt b. zawyża...czyli nie piszesz o wyłączeniu z produkcji rolniczej, tylko o zmianie klasyfikacji gruntu. Musi być regularny prostokąt, konkretnie określony na mapie.

O ile wyłączenie z produkcji rolniczej dotyczy jakiejś powierzchni, nie określonej umiejscowieniem, dotyczące danej działki, to zmiana klasyfikacji gruntu musi być konkretnie określona zarówno powierzchniowo, kształtem(koniecznie regularny, chyba, ze granica działki jest pokręcona) oraz umiejscowieniem.

Bertha
01-06-2018, 00:28
...... Czyli w MPZP jest pod zabudowę jednorodzinną, a w ewidencji gruntów ......

Czyli jesli już mieszkasz, to masz "bonus" od gminy. Oni nie wiedzą co mają, a ty trzymasz buzię w ciup i tak to sie kręci. Nie słyszałem aby kogoś ścigali za 5 lat wstecz, aczkolwiek podobno prawo na to pozwala.

Lew2
02-06-2018, 11:15
Czyli jesli już mieszkasz, to masz "bonus" od gminy. Oni nie wiedzą co mają, a ty trzymasz buzię w ciup i tak to sie kręci. Nie słyszałem aby kogoś ścigali za 5 lat wstecz, aczkolwiek podobno prawo na to pozwala.
Niestety nie mieszkam. Czekam na pozwolenie na budowę. Płacę podatek rolny jako "gospodarstwo rolne". Przed złożeniem PnB musiałem jak to niektórzy mówią "odrolnić", czyli wyłączyć z produkcji rolnej, a wcześniej działka została jak to z kolei inni w tym wątku mówią "odrolniona" przez określenie w MPZP działki jako "budowlana MN".

Slawko123
02-06-2018, 11:54
@Lewo , u Ciebie jest wszystko ok. Gmina uchwalając MPZP zmieniła Ci przeznaczenie gruntu z jakiegoś tam na zabudowę mieszkaniową czyli na budowlaną. Ty wyłączyłeś z produkcji rolniczej i jest ok. Oczywiście grunt dalej jest rolny i taki będzie dopóki się nie pobudujesz i nie zrobisz inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej. Dopiero wtedy gmina zmieni klasyfikację gruntu na Bp i zaczniesz płacić podatek jak za grunt "budowlany". Jak zakonczysz budowę i zglosisz jej zakończenie lub uzyskasz pozwolenie na użytkowanie to zmienią Ci klasyfikację gruntu na B. Ale to dla Ciebie juz będzie bez znaczenia.
Także dopóki się nie pobudujesz będziesz płacił podatek rolny.
Zmiana przeznaczenia i wyłączenie z produkcji rolniczej nie ma znaczenia.

Slawko123
02-06-2018, 11:55
Z telefonu nie mogę edytować powinno być @Lew2, sorry :)

Bertha
02-06-2018, 14:00
Zmiana użytku rolnego na Bp (budowlanka projektowana) nastąpi po wpłynięciu operatu geodezyjnego z wytyczenia budynku, tak się dzieje do kilku lat (od 2014). I już będzie podatek jak za budowlankę.:(
Następnie po inwentaryzacji geodezyjnej w której będzie "wniosek właściciela o ujawnienie zmian w EGiB" użytek będzie zmieniony z Bp na B.
Czyli podatek już się nie zmieni.
Cel zmian był jeden -- budowy trwają po kilkanaście lat, ludzie niekiedy(?) mieszkają latami a gmina czeka na pieniążki z podatku.
Teraz otrzyma je od początku budowy.
Wniosek jest prosty: Buduj sie szybko.

Kaizen
02-06-2018, 15:19
Zmiana użytku rolnego na Bp (budowlanka projektowana) nastąpi po wpłynięciu operatu geodezyjnego z wytyczenia budynku, tak się dzieje do kilku lat (od 2014). I już będzie podatek jak za budowlankę.:(
Następnie po inwentaryzacji geodezyjnej w której będzie "wniosek właściciela o ujawnienie zmian w EGiB" użytek będzie zmieniony z Bp na B.
Czyli podatek już się nie zmieni.
Cel zmian był jeden -- budowy trwają po kilkanaście lat, ludzie niekiedy(?) mieszkają latami a gmina czeka na pieniążki z podatku.
Teraz otrzyma je od początku budowy.

Dziwne. Mi zmieniali dopiero po inwentaryzacji powykonawczej. Dokładnie to pisemko, że zapomniałem zawiadomić i łaskawie poprosić o wyliczenie podatku. Budynek wytyczony we wcześniejszym roku kalendarzowym.

Bertha
02-06-2018, 16:16
Już kiedyś nawet na FM głośno się dziwiłem, jakie to obyczaje panują na terenach byłej Kongresówki, lecz nic mi do tego. Na terenach bliżej niemieckiej granicy nieruchomość bez księgi wieczystej jest wielką rzadkoscią, na terenie Kongresówki słyszałem od właścicieli że nie maja KW, choć wiem że były zmiany właścicielskie. Im zbiór dokumentów wystarczy. Zawszeć to około 100zeta zostało w kieszeni :P Sklejanie terenów Polski bedzie trwało jeszcze wieki całe...

Kaizen
02-06-2018, 17:30
Czyli twierdzisz, że wbicie kilku palików w polu pszenicy powoduje faktyczne wyłączenie z produkcji rolnej?

Slawko123
02-06-2018, 17:37
Ja mam budynek tyczony w 2012 i do dzisiaj place podatek rolny , a grunt mam jako PsIII. To samo mieli sąsiedzi. Dopiero po wykonaniu inwentaryzacji powykonawczej zmienili im na Bp. Na dzisiaj jeden ma oddany budynek i ma B a drugi jeszcze nie zakończył i ma dalej Bp.

Robinson74
02-06-2018, 21:21
Ja mam budynek tyczony w 2012 i do dzisiaj place podatek rolny.Zapewne dlatego, że nie zgłosiłeś w dziale geodezji faktu rozpoczęcia budowy.

Bertha
02-06-2018, 22:25
Jego to nie obchodzi. Tyczenie budowy zgłasza geodeta z uprawnieniami, otrzymuje licencję i dopiero może wykonać pracę. Przed 2014 tyczenie budowy nie podlegało zgłoszeniu i dlatego Slawko123 ma użytek PsIII a nie Bp. Pewnie nie składał "wniosku o zmianę w EGiB" bo nie zakończył budowy i nie ma inwentaryzacji itd. Czyżby mieszkał w nieodebranym budynku? :o

Bertha
03-06-2018, 02:00
Czyli twierdzisz, że wbicie kilku palików w polu pszenicy powoduje faktyczne wyłączenie z produkcji rolnej?

Po 2014 - tak.

Kaizen
03-06-2018, 08:41
Po 2014 - tak.

To trochę niezgodne z ustawą o ochronie gruntów
11) wyłączeniu gruntów z produkcji – rozumie się przez to rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów;

Nie upoważniłbym geodety do złożenia stosownego wnisku przy tyczeniu, a gdyby ktoś wyłączył bez mojego wniosku to bym decyzję zaskarżył.

Bertha
03-06-2018, 11:17
To trochę niezgodne z ustawą o ochronie gruntów
11) wyłączeniu gruntów z produkcji – rozumie się przez to rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów;

Nie upoważniłbym geodety do złożenia stosownego wnisku przy tyczeniu, a gdyby ktoś wyłączył bez mojego wniosku to bym decyzję zaskarżył.

Kto zlecił geodecie tyczenie budynku? Bozia czy właściciel działki? Reszta to konsekwencje.
Patrz U S TAWA z dnia 17 maja 1989, Prawo geodezyjne i kartograficzne
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19890300163/U/D19890163Lj.pdf
potem patrz paragraf 46 i 47 rozprządzenia MRRiB w sprawie ewidencji gruntów i budynków http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001034/O/D20161034.pdf

Slawko123
03-06-2018, 15:24
Jego to nie obchodzi. Tyczenie budowy zgłasza geodeta z uprawnieniami, otrzymuje licencję i dopiero może wykonać pracę. Przed 2014 tyczenie budowy nie podlegało zgłoszeniu i dlatego Slawko123 ma użytek PsIII a nie Bp. Pewnie nie składał "wniosku o zmianę w EGiB" bo nie zakończył budowy i nie ma inwentaryzacji itd. Czyżby mieszkał w nieodebranym budynku? :o
Nie mieszkam, jeszcze buduję, nie mam inwentaryzacji itd.

Bertha
03-06-2018, 22:12
Nie mieszkam, jeszcze buduję, nie mam inwentaryzacji itd.

Czyli w twoim temacie nie mamy o czym gadać.
W temacie sąsiadów coś pokręciłeś lub oni mijają się z prawdą i mieszkaja w nieodebranym. Jeśli stoi budynek, jest po inwentaryzacji to nie może byc Bp.
Po pomiarze operat leży do czasu uzupełnienia braków formalnych. Jest "wniosek właściciela o zmiany w EGiB" , to może być podpisana mapa inwentaryzacji dla klienta.
Są ludzie którzy potrafią łgać w żywe oczy, ostatnio podobno uchodzi to za cnotę.

Slawko123
04-06-2018, 05:13
nie oszukują, mapa z przed chwili 414316 Budynek i infrastruktura po inwentaryzacji, ale jeszcze nie oddany do użytku.
reszta ma oddane/zakończone budynki i ma B.

Bertha
04-06-2018, 10:50
Jeśli budynek stoi, jest po inwentaryzacji geodezyjnej i otrzymali ocechowane mapy to wg przepisów musi być B (jeśli mieszkalny)
. Odbiór budynku to nie geodezja, to PINB.
Uwaga:
Trzeba pamiętać że mapa ewidencji gruntów w starostwie/gminie to nie jest ta sama mapa która ogladasz w komputerze. Ze względów bezpieczeństwa to jest inny serwer, więc może sie zdarzyć że formalnie zbiór danych EGiB jest zaktualizowany i np. wyrys możesz zamówic i otrzymać, ale w internecie tego nie zobaczysz. Jeśli zaś używasz słynnego portalu do oglądania map, to nie ma o czym gadać. Są obręby nieaktualizowane podobno od kilku lat.

daniel.w
20-06-2019, 21:50
Witam, czytam i sam już nie wiem jak to jest? Jeszcze nie odebraliśmy geodezyjnie budowy, a już płacimy za 4 ary podatek 15x większy niż za pozostałe 8 ar ar. Czy to jest OK? Czy ktoś z urzędników nas wrobił, bo czytamy tutaj, że opłaty rosną po odbiorze. Pozdrawiam

Kaizen
20-06-2019, 22:50
Witam, czytam i sam już nie wiem jak to jest? Jeszcze nie odebraliśmy geodezyjnie budowy

Co nazywasz odbiorem geodezyjnym? Inwentaryzację powykonawczą czy coś innego?

Nie wypełniłeś IN-1 a dostałeś decyzję o wysokości podatku?

Bertha
20-06-2019, 22:52
Od 2014 roku wytyczenie budynku podlega zgłoszeniu jak każda praca geodezyjna. Podpisaliście "wniosek o ujawnienie zmian w EGiB" który geodeta złożył oddając operat z wytyczenia budynku. Na tej podstawie organ prowadzący EGiB ujawnił wasz budynek i zmienił użytek na Bp (budowlanka projektowana). Budynek na mapie oznaczony jest ciągłą linią zamkniętą a wewnątrz linia przerywana czyli w budowie. Użytek Bp jest równoznaczny z naliczeniem podatku jak za budowlankę. Po wykonaniu inwentaryzacji na koniec budowy, nowy "wniosek o .... " i użytek zmieniony zostanie z Bp na B. Podatek już się nie zmieni.
Oczywiście za każdeym razem gdy napisałem "wniosek o...." mam na myśli wypełniony w/w druk z podpisami włascicieli.
Bez załącznego druku "wniosek o.... " operat nie przejdzie weryfikacji czyli zmiana nie będzie wprowadzona.

Własciel nic innego nie wypełnia, gmina nalicza podatek na podstawie stanu z EGiB.

Kaizen
20-06-2019, 23:04
Własciel nic innego nie wypełnia, gmina nalicza podatek na podstawie stanu z EGiB.

No popatrz, a ja dostałem od gminy "Wezwanie" " Działając na podstawie art. 274a par. 1 Ustawy Ordynacja Podatkowa, art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, uchwały gminy .... w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych,.... postanawiam:
Wezwać w/w jako strone do zlożenia organowi podatkowemu informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego pisma.
Uzasadnienie:
Stosownie do treści art. 6 ust. 6 przywołanej wyżej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzana na formularzu wg ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w roku podatkowym."

A pisemko przyszło, jak organ podatkowy dostał "cynk" z powiatu o zmianie w ewidencji której dokonał za moim upoważnieniem geodeta przy okazji inwentaryzacji powykonawczej budynku.
Ale dopiero po złożeniu IN-1 dostałem decyzję o wymiarze podatku.


Wytyczenie budynku nie stanowi zmiany przeznaczenia gruntu ani tym bardziej nie jest równoznaczne z pojawieniem się budynku który można opodatkować.
To się dzieje dopiero po inwentaryzacji powykonawczej.

Edyta.
Dla jasności przywołany przepis, który nie pozostawia wątpliwości ani suchej nitki na Twojej teorii:

Art. 6.
1. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
2. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
3. Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
[...]
6. Osoby fizyczne, z zastrzeżeniem ust. 11, są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 3.
7. Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 11, ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego

Bertha
21-06-2019, 09:00
Formalnie masz rację, podpytam się byłych klientów czy przeszli taką ścieżkę jak opisałeś.

samotnik
21-06-2019, 09:21
Mnie też wezwali do złożenia IN-1. Jeśli dobrze pamiętam, to wtedy zaczęli naliczać podatek za budynek. Natomiast podatek rolny zamienił się na "gruntowy" (jakkolwiek się to tam fachowo nazywa, większy w każdym razie) już po zrobieniu inwentaryzacji geodezyjnej. Inwentaryzacja, potem po dwóch miesiącach korekta podatku, minęło kolejne pół roku, zgłosiłem zakończenie budowy -> wezwanie do złożenia IN-1, a potem już naliczono podatek w pełnej skali.

daniel.w
21-06-2019, 11:39
Tak, nie było jeszcze Inwentaryzację powykonawczej, a już płacę, zresztą od samego początku budowy. Za rolne grosze, a za budowlane dużo razy więcej. Ja nie wypełniałem IN-1, chyba że w moim imieniu zrobił to geodeta bo dawałem mu jakieś pełnomocnictwa.

Bertha
21-06-2019, 15:08
Geodeta nic w twoim imieniu nie podpisuje. Składa operat z wytyczenia, mapę zmian, wykaz zmian i twój "wniosek o zmianę w EGiB" podpisany przez ciebie. Następuje zmiana z R/Ł/Ps na Bp i nie ma zmiłuj. :eek: Gmina nie musi czekać aż zakończysz budowę za lat x lub x+20.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ka$$ę :yes:

Takich budów w stanie zawieszonym znam na pęczki. Znam nawet takie co "nie znani sprawcy" rozebrali chatę ze stanu SO, ledwie kawałek murów został. Chata za rzeką i za lasem, zimą ledwie widać z szosy, no to hulaj dusza, piekła nie ma.

daniel.w
21-06-2019, 17:36
Klasa III jeśli bedzie > 5 ar to ile będzie kosztawał każdy ar ponad? :(

Slawko123
21-06-2019, 18:17
Klasa III jeśli bedzie > 5 ar to ile będzie kosztawał każdy ar ponad? :(zalezy o co pytasz?
wyłączenie z produkcji rolniczej(nie mylić z odrolnieniem czyli ze zmianą przeznaczenia) to iles tam kwintali żyta czy jakos tak, cennik masz w starostwie i jest taki sam w całej Polsce
podatek od gruntu- nie ma znaczenia klasa gleby, ważna klasyfikacja czy B czy inne R,Ł, Ps itp.

daniel.w
23-06-2019, 07:59
Slawko123 temat jest bardzo "kasowy", dlatego pytam, bo wątek ten stał się bardzo skomplikowany i teoretyczny, a przecież chodzi zamach na kasę:
1. wyłączenie z produkcji rolniczej - czy działka 12-13 ar jest u Was cała wyłączana? Bo u nas pomimo zmieszczenia się z budową w 5 arach, to jednak całą działkę wyłączają :( i nie wiem jakim prawem? Jest jakieś prawo, że ignoruje się obmiar geodezyjny?
Koszt wył. ponad 5ar to ok 3000 zł/1 ar, czyli u nas wyszłoby 7ar i stąd ponad 20 tys zł.

2. czy podatek od nieruchomości płacicie za cała działkę 12-13ar, czy tylko ze te stricte budowlane "B"? Bo u nas znowu ignorowany jest obmiar geodezyjny i urząd uznaje, że podatek od nieruchomości należy się od całej działki -ale też nie wiem jakim prawem? I wtedy trzeba bulić ponad dziesięć razy większy podatek, co daje ok. 300 zł/rok więcej

3. Czy odsunięcie szamba dalej od domu, od razu narzuca,że działka jest "spaprana rolniczo" i musi być cała wyłączona z produkcji rolniczej? Bo z takimi argumentami się spotykam i nikt nie patrzy na to, że pokrywa szamba wzmocniona, że można jeździć traktorem, że nad tym szambem rosną drzewka i kwiaty, a obok ogródek.

Bertha
23-06-2019, 10:10
Od pewnego czasu wykłądnia przepisów jest taka, że jeśli działka w WZ/MPZP jest przeznaczona na budownictwo mieszkaniowe, to cała działka jest liczona do podatku według stawki jak za budowlaną. Nie jest ważne że zabudowałeś 500m kw. a reszta jest "zielona", płącisz za całe 1500 m kw. powierzchni działki . Decyduje jest zapis z MPZP. Chodzi o pieniążki dla gmin. Podstawy prawnej nie znam, bo to nie moja broszka. Wiem od klientów, że taka jest praktyka. Droga przed wami to SKO, wyrok można zaskarżyć do sądu administracyjnego, ewentualne odwołanie do Petersburga - pardon Strassbourga.

Ad3.
Tak. Umieszczenie infrastruktury powoduje włączenie tego obszaru do powierzchni zabudowy.

Slawko123
23-06-2019, 17:29
AD1. nie, wyłączasz tylko tyle ile potrzeba. dom 500m2 pod budownictwo mieszkaniowe za darmo, nie ma obowiązku wyłączać wszystkiego z produkcji rolniczej

AD2. tak, po zmianie klasyfikacyjnej gruntu z R, Ps, Ł czy innej na B. Zmiana klasyfikacyjna gruntu w całości za darmo. Chyba, ze masz działke 3000-5000 m2, wtedy mniejszą powierzchnie, ale w regularnej powierzchni, czyli kwadrat-prostokąt.

Ad3. zasadnicze pytanie: co rozumiesz pod pojęciem "wyłączenie z produkcji rolniczej" ?

Ad1 i Ad2 to są dwie zupełnie inne rzeczy całkowicie ze sobą niezwiązane.


Od pewnego czasu wykłądnia przepisów jest taka, że jeśli działka w WZ/MPZP jest przeznaczona na budownictwo mieszkaniowe, to cała działka jest liczona do podatku według stawki jak za budowlaną. Nie jest ważne że zabudowałeś 500m kw. a reszta jest "zielona", płącisz za całe 1500 m kw. powierzchni działki . Decyduje jest zapis z MPZP.Chodzi o pieniążki dla gmin. Podstawy prawnej nie znam, bo to nie moja broszka. Wiem od klientów, że taka jest praktyka. Droga przed wami to SKO, wyrok można zaskarżyć do sądu administracyjnego, ewentualne odwołanie do Petersburga - pardon Strassbourga. tu nie ma żadnej drogi, zmiana klasyfikacyjna gruntu dotyczy całej działki i jak wiesz B oznacza działkę zabudowaną(nie budowlaną) lub teren zabudowany


Bo u nas pomimo zmieszczenia się z budową w 5 arach, to jednak całą działkę wyłączają :( i nie wiem jakim prawem? prawem takim, ze mylisz pojęcia. Tylko Ty możesz wyłączyć z produkcji rolniczej i tylko na Twój wniosek i robisz to zanim otrzymasz pozwolenie na budowę. To co robi gmina, to zmiana klasyfikacyjna gruntu dla działki i za to się nie płaci. Pomijam roczne podatki

daniel.w
24-06-2019, 07:47
Slawko123 dzięki wielkie, widzę żeś praktyk a nie teoretyk :cool: więc jeszcze jedna sprawa dot:

Tylko Ty możesz wyłączyć z produkcji rolniczej i tylko na Twój wniosek i robisz to zanim otrzymasz pozwolenie na budowę.
Rzeczywiście, było to zrobione przed budową, wyłączyłem 4ary i płacę za to już większy podatek od nieruchomości. Natomiast obecnie muszę to chyba aktualizować po zakończeniu budowy i obmiarze geodezyjnym -geodeta mówi, że "z pewnych względów" (szambo, układ domu, itp.) muszę wyłączyć z produkcji rolniczej całą działkę, a to wiąże się z przekroczeniem 5ar i wielkimi kosztami. U mnie robi to geodeta, bo go upoważniłem i podpisałem mu druk.

Slawko123
24-06-2019, 11:42
jak dla mnie, to geodeta Cie naciąga. Albo nie rozumiecie się.
Kolejna sprawa, jeśli masz większa powierzchnię utwardzoną (to ta powierzchnia wyłączona z produkcji rolniczej) niż ta z pozwolenia na budowę, to nie wiem czy czasami nie musisz wystąpić do starostwa z projektem zamiennym zagospodarowania działki.
i następna sprawa, geodeta takich rzeczy za Ciebie nie może zrobić, bo to jest istotne odstępstwo od pozwolenia na budowę, on może i ma zrobić obmiar geodezyjny powykonawczy i dać Ci z tego protokół. Tam powinno byc napisane ile wynosi powierzchnia zabudowy(dom, tarasy, podjazd, ścieżki itp.) to co jest pod ziemią nie jest powierzchnia zabudowy.

Lew2
24-06-2019, 21:47
Rzeczywiście, było to zrobione przed budową, wyłączyłem 4ary i płacę za to już większy podatek od nieruchomości.
A mnie przed uzyskaniem PnB przysłali tylko zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolnej. Natomiast podatek na razie pozostał rolny. Nie wiem jak długo tak pozostanie...

Bertha
24-06-2019, 22:34
Jakie jest zaawansowanie budowy?

Slawko123
25-06-2019, 05:45
A mnie przed uzyskaniem PnB przysłali tylko zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolnej. Natomiast podatek na razie pozostał rolny. Nie wiem jak długo tak pozostanie...

podatek nie ma nic wspólnego z wyłączeniem z produkcji rolniczej.

ja tez płace podatek rolny a mam wyłączone ok 300m2 z produkcji rolniczej. Wyłączałem dwa razy, raz przed PnB za darmo jakieś 280m2 i drugi raz 20m2 pod altanę za pieniądze. mam pastwiska PsIII

dwiecegly
25-06-2019, 06:28
Ode mnie zażądali podatku od dzialki budowlanej dopiero po zakonczeniu budowy - gdy złożyłem wraz z geodetą papiery i odbiory powykonawcze. Wczesniej przez 2 lata budowy placilem normalnie podatek od gruntów ornych.

Lew2
25-06-2019, 12:57
Jakie jest zaawansowanie budowy?

Parter przykryty stropem.

Bertha
25-06-2019, 17:38
jak dla mnie, to geodeta Cie naciąga. Albo nie rozumiecie się.
Kolejna sprawa, jeśli masz większa powierzchnię utwardzoną (to ta powierzchnia wyłączona z produkcji rolniczej) niż ta z pozwolenia na budowę, to nie wiem czy czasami nie musisz wystąpić do starostwa z projektem zamiennym zagospodarowania działki.
i następna sprawa, geodeta takich rzeczy za Ciebie nie może zrobić, bo to jest istotne odstępstwo od pozwolenia na budowę, on może i ma zrobić obmiar geodezyjny powykonawczy i dać Ci z tego protokół. Tam powinno byc napisane ile wynosi powierzchnia zabudowy(dom, tarasy, podjazd, ścieżki itp.) to co jest pod ziemią nie jest powierzchnia zabudowy.

Geodeta nikogo nie naciąga, geodeta mierzy z natury.
Inwestor uważa że zakończył budowę, zleca dokumentację do odbioru. Jak wykonano, tak jest zmierzone i naniesione na mapę zasadniczą, której odbitka na wybranym fragmencie otrzymuje nagłówek np. "Inwentaryzacja powykonawcza budynku na działce XYZ" oraz kilka stempli. Plus jeśli PINB tego zażąda, to "Informacja uprawnionego geodety po zakończeniu budowy , art. 57. ust.1. pkt.5" , zgodnie/niezgodnie plus mapa odstępstw, faktura. Obmiar geodezyjny i protokół to inna praca i osobna faktura.
O tym co jest zmianą istotną lub nie, decyduje KB.
To nie jest nasza broszka.

Dobrze, z instalacjami to skrót myślowy. Wynika z tego, że jeśli po zakończeni budowy i ujawnieniu budynku w EGiB ma być wykonany podział (zdarza częściej niż można sadzić), to wszelkie instalacje dla budynku muszą pozostać na działce z budynkiem np. szambo, zbiornik LPG, studnia. Bez infrastruktury można podważyć decyzję podziałową.

Bertha
25-06-2019, 17:48
Parter przykryty stropem.
No to drążę dalej.
Kiedy było wytyczone i przez kogo? Geodeta uprawniony? Czy po 2014r.?

Slawko123
25-06-2019, 17:49
Geodeta nikogo nie naciąga, geodeta mierzy z natury.
Inwestor uważa że zakończył budowę, zleca dokumentację do odbioru. Jak wykonano, tak jest zmierzone i naniesione na mapę zasadniczą, której odbitka na wybranym fragmencie otrzymuje nagłówek np. "Inwentaryzacja powykonawcza budynku na działce XYZ" oraz kilka stempli. Plus jeśli PINB tego zażąda, to "Informacja uprawnionego geodety po zakończeniu budowy , art. 57. ust.1. pkt.5" , zgodnie/niezgodnie plus mapa odstępstw, faktura. Obmiar geodezyjny i protokół to inna praca i osobna faktura.
O tym co jest zmianą istotną lub nie, decyduje KB.
To nie jest nasza broszka.

Dobrze, z instalacjami to skrót myślowy. Wynika z tego, że jeśli po zakończeni budowy i ujawnieniu budynku w EGiB ma być wykonany podział (zdarza częściej niż można sadzić), to wszelkie instalacje dla budynku muszą pozostać na działce z budynkiem np. szambo, zbiornik LPG, studnia. Bez infrastruktury można podważyć decyzję podziałową.
Przeczytaj to co zacytowałeś i to co napisałeś, jak raz nie wystarczy, to czytaj do skutku, aż zrozumiesz

Kaizen
25-06-2019, 17:59
O tym co jest zmianą istotną lub nie, decyduje KB.

Kierbud nie ma takich uprawnień. To broszka projektanta.

daniel.w
25-06-2019, 18:11
jak dla mnie, to geodeta Cie naciąga. Albo nie rozumiecie się.
Kolejna sprawa, jeśli masz większa powierzchnię utwardzoną (to ta powierzchnia wyłączona z produkcji rolniczej) niż ta z pozwolenia na budowę, to nie wiem czy czasami nie musisz wystąpić do starostwa z projektem zamiennym zagospodarowania działki.
i następna sprawa, geodeta takich rzeczy za Ciebie nie może zrobić, bo to jest istotne odstępstwo od pozwolenia na budowę, on może i ma zrobić obmiar geodezyjny powykonawczy i dać Ci z tego protokół. Tam powinno byc napisane ile wynosi powierzchnia zabudowy(dom, tarasy, podjazd, ścieżki itp.) to co jest pod ziemią nie jest powierzchnia zabudowy. Hmmmm, ciekawe, może i coś tu nie gra, bo właśnie dzwonił, że złożył w moim imieniu IN-1. Uffff

Slawko123
25-06-2019, 18:15
IN-1 to nie jest wyłączenie z produkcji rolniczej. najwyraźniej mylisz pojecia i nie rozumiesz tego co mówi geodeta. Tak, IN-1 geodeta może złożyć za ciebie i to nic nie kosztuje. jedynie co, to będziesz płacił troszkę większe podatki od gruntu rocznie. Zamiast 20-30zł to 200-300zł(mniej więcej, nie znam stawek w Twojej gminie ani jaka powierzchnię działki posiadasz)

u mnie np. podatek rolny wynosi 216zł/ha mając 1000m2 zapłacę 21,60zł /rok podatku, ale jak zmieni mi sie na "B" to zapłacę 0,32zł/m2 czyli 320zł/rok

Lew2
26-06-2019, 21:12
No to drążę dalej.
Kiedy było wytyczone i przez kogo? Geodeta uprawniony? Czy po 2014r.?

Geodeta oczywiście uprawniony - ten sam, który przygotowywał mi mapę do celów projektowych. Tyczenie w czerwcu 2018 z wpisem w dzienniku budowy. Potem ponowne tyczenie w tym roku, bo budowlańcy naruszyli paliki podczas wykopów i nie byli pewni.

Bertha
29-06-2019, 10:04
Przeczytaj to co zacytowałeś i to co napisałeś, jak raz nie wystarczy, to czytaj do skutku, aż zrozumiesz


Wielu inwestorów wyobraża sobie, że geodeta wyznaczy działkę, chałupę, ściany murarzom na każdym stropie, zmierzy wszystko na i po budowie, napisze informację dla PINB, ustawi meble w kuchni, sprawdzi spadki w łazience, na koniec rozpali grilla i dowiezie 10 zgrzewek zimnego Ż. To wszystko za złotych pińcet, najlepiej płatne w ratach. Na szczęście na zachód od Wrocławia takie obyczaje nie są znane.
Jeśli nie rozróżniasz poszczególnych usług które wymieniłem w poprzednim tekście to trudno. No cóż, jakoś trzeba z tym żyć.

Kaizen słusznie mnie poprawił, nie KB lecz projektant.

Bertha
29-06-2019, 10:08
Geodeta oczywiście uprawniony - ten sam, który przygotowywał mi mapę do celów projektowych. Tyczenie w czerwcu 2018 z wpisem w dzienniku budowy. Potem ponowne tyczenie w tym roku, bo budowlańcy naruszyli paliki podczas wykopów i nie byli pewni.

Ciesz się postępowaniem twojej gminy:D, komentarz sobie daruję aby nie podważać zaufania do samorządu. Samorząd jest zawsze najważniejszy.

Slawko123
29-06-2019, 10:49
Wielu inwestorów wyobraża sobie, że geodeta wyznaczy działkę, chałupę, ściany murarzom na każdym stropie, zmierzy wszystko na i po budowie, napisze informację dla PINB, ustawi meble w kuchni, sprawdzi spadki w łazience, na koniec rozpali grilla i dowiezie 10 zgrzewek zimnego Ż. To wszystko za złotych pińcet, najlepiej płatne w ratach. Na szczęście na zachód od Wrocławia takie obyczaje nie są znane.
Jeśli nie rozróżniasz poszczególnych usług które wymieniłem w poprzednim tekście to trudno. No cóż, jakoś trzeba z tym żyć.

Kaizen słusznie mnie poprawił, nie KB lecz projektant.

A Ty dalej nie rozumiesz to co napisałem a Ty zacytowales

wojciechu92
14-11-2023, 13:09
Ad1 i Ad2 to są dwie zupełnie inne rzeczy całkowicie ze sobą niezwiązane.

tu nie ma żadnej drogi, zmiana klasyfikacyjna gruntu dotyczy całej działki i jak wiesz B oznacza działkę zabudowaną(nie budowlaną) lub teren zabudowany

prawem takim, ze mylisz pojęcia. Tylko Ty możesz wyłączyć z produkcji rolniczej i tylko na Twój wniosek i robisz to zanim otrzymasz pozwolenie na budowę. To co robi gmina, to zmiana klasyfikacyjna gruntu dla działki i za to się nie płaci. Pomijam roczne podatki

Czy w ostatnim czasie nastąpiły jakieś zmiany w tym temacie? Starostwo twierdzi, że od 2021r. obowiązkowo cała działka zmieniana jest z R na B, oraz że mam obowiązek złożyć wniosek o wyłączenie całej działki z produkcji rolnej, w przeciwnym razie otrzymam karę.