PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja strychu



Tomek575
17-11-2017, 09:01
Witam,
Nie wiem czy wybrałem właściwy dział - jeśli nie to proszę o przeniesienie.

Wybudowaliśmy dom, obecnie w SSZ, przez zimę planujemy ocieplić strych i tutaj moje pytania.
Dach dwuspadowy 190m2 kryty blachodachówką Rukki Finnera na łatach/kontrłatach, pod blachą membrana energetyczna Marma.
Krokwie 18 + jętki również 18. Ze strychu wychodzi dodatkowy kominek wentylacyjny.
Pomysł mam taki, że w szczycie, nad jętkami chce zagospodarować strych (na drobne pierdoły).
Planuję między krokwie od kipy do jętek dać wełnę gr. 18cm (prawdopodobnie Ursa 0,39) i zabić to płytą OSB 8-10mm. Natomiast na jętki (podłoga na strychu) wykręcić płytę OSB 18-20mm. Dzięki temu uzyskam taki strych o równych, wg. mnie ciepłych ścianach.
Między jętki i krokwie na poddaszu planuję dwie warstwy wełny 18cm + 10cm krzyżowo (tutaj już Isover/Rockwool o lepszej lambdzie) i na to ruszt, folia i płyta GK.
Czy to dobre rozwiązanie?
Czy między jętkami a płytą OSB 18-20mm powinna być dodatkowo jakaś folia/membrana?
Czy dobrym rozwiązaniem jest brak szczeliny wentylacyjnej między wełną a membraną?
Czy te płyty OSB na strychu nie usztywnią i obciążą za bardzo dachu?

Proszę o rady i opinie
Tomek

Andrzej Wilhelmi
24-11-2017, 20:03
Wszystko obciąża dach płyty, wełna i podłoga na strychu też. OSB na podłogę musi mieć grubość minimum 25 mm a i to może być mało bo rozstaw jętek (krokwi) masz z pewnością około 90 cm. Pozdrawiam.

Tomek575
29-11-2017, 15:00
Czy między jętkami a płytą OSB 18-20mm powinna być dodatkowo jakaś folia/membrana?
Czy dobrym rozwiązaniem jest brak szczeliny wentylacyjnej między wełną a membraną?

Andrzej Wilhelmi
29-11-2017, 17:20
ad.1. Nie m takiej potrzeby.
ad.2. Wełna może dolegać do foli ale nie może jej wypychać. Najlepiej jak folia jest montowana w lekkim zwisie a wówczas wełna nie powinna dolegać do folii.
Pozdrawiam.

Tomek575
06-12-2017, 10:37
To jeszcze jedno pytanie.
Czy są jakieś przeciwwskazania żebym wykonał tą robotę zimą? Chcę zrobić tylko strych czyli wszystko nad jętkami. Zabudowa z GK na użytkowym poddaszu po tynkach na wiosnę/lato. Budynek obecnie w SSZ bez elewacji i ocieplenia. Chodzi mi o to, czy np wełna na strychu nie będzie piła wilgoci z powietrza itd.

Andrzej Wilhelmi
06-12-2017, 20:11
Para wodna może dochodzić do wełny szczeliną wentylacyjną i stan budynku nie ma tu żadnego znaczenia. Izolację cieplną można montować po wykonaniu tynków wewnętrznych i po wylewkach.
Pozdrawiam.
Andrzej Wilhelmi.