PDA

Zobacz pełną wersję : MPZP dach 30-45 st. Czyli jak uniknąć skosów?



frytek1986
18-11-2017, 10:28
Jesteśmy na etapie wyboru projektu. W MPZP jest masakryczny zapis o dachu 30-45 stopni. Chcemy wybudować dom ok 140m2 użytkowej + garaż w bryle. Dom z powodu ograniczeń na działce nie powinien być większy niż 11,5 x 12m. W związku z tym, że mamy 3kę dzieci chcemy aby piętro było normlanym piętrem, gdzie dzieci będą spędzały dużo czasu (nauka, zabawa itp.). Z tego powodu strasznie nie podoba mi się zapis o dachu. W jaki sposób można "uciec" od skosów w domu tej wielkości?

Rozwiązania które znalazłem/znam:

Dom piętrowy - po prostu. Ale dom piętrowy + dach 30 stopni, raz, że (chyba?) robi się drogo a dwa, że jest to wielkie..
Wysoka ściana kolankowa. Zakładam ok 140cm. Ale ciągle skosy są. Do tego problem z poprawnym oświetleniem takich pokoi. Nie lubię projektów gdzie okno jest w rogu pokoju bo gdzie indziej nie może być bo już jest skos. Do tego
Ciekawy projekt. I to jest coś gdzie szukam inspiracji. Znalazłem projekt gdzie dach (dwuspadowy) jest asymetryczny, z jednej strony ucięty wysoko i sa normlane okna, a z drugiej opada dłuższy. To już na połowie piętra daje normalne okna. Druga opcja to nowoczesna lukarna, która zajmowałaby np. 80% strony dachu. Pisząc nowczesna mam na myśli taką z płaskim dachem.


Znacie jeszcze jakieś triki, żeby obejść tragiczny zapis w MPZP ? Dodam tylko, że nie będę jedyny który to "obchodzi". Jak widzę po tym co się buduje dookoła to każdy w tym walczy.. deweloperzy głównie przez te lukarny..

Marcin34_Śl
18-11-2017, 13:24
80% lokalizacji ma taki wymóg dachu ;)


Wersja 1 - mi się nie podobają takie domy, sprawdż jaką możesz mieć max wysokość budynku, bo dwa piętra +dach 35 stopni to chyba ponad 9 metrów dom

Wersja 2 - domy niałdanie wyglądają z zewnątrz przy takiej ściankce kolankowej, takie ołówki, jak będzie miał okna połaciowe to na wysokości 190 cm...czyli nie otworzysz i będą wyglądać jako świetlik

Wersja 3 - mi się nie podobają lukarny, musiałbys poszukać i pokazać ten asymetryczny dach.

WG Mnie:
a) albo normalny dom z poddaszem ze scianką 110 cm
b) albo dom z dachem 35 st. ale ścianka kolankowa 200 cm gdzie normalnie okna wsadzisz (jak na załaczniku). Tutaj też problem max wysokości budynku a u ciebie h=jeszcze jeden problem, bo domy z poddaszem/stodoły lepiej sie prezentują w formie prostokąta a tym musisz mieć kwadratowy dom.

Przemyśł garaż, bo przy tych wymiarach zajmie ci bardzo dużo miejsca

Ja mam (na zdjeciu mój dom) 110 cm ściankę kolankową, dach 38 stopni, pokoje 16-18 m2 po podłogach i skosy nie przeszkadzają. Wysokość budynky 7,85
Pytanie co chcesz osiągnąć, bo jak pisałem domy z podwyższoną ścianką kolankową dla Mnie wyglądają kiepsko

kemot_p
18-11-2017, 13:50
Nie bój się tak tych skosów. My mamy w projekcie ścianę kolankową 110 cm, dach 42 stopnie (max wysokość budynku - 9 m). W zeszły weekend oglądaliśmy dom kuzynki żony - ściana również 110 cm, dach 45 stopni - pokoje w pełni funkcjonalne, można podejść swobodnie pod samą ścianę. Nie ma się czego obawiać, chyba że jesteście koszykarzami ;)

janosik86
18-11-2017, 15:20
Też mam podobny zapis mw MPZP i też chciałem uniknąć skosów. Ostatecznie skończyło się na ściance kolankowej 114 plus kąt nachylenia dachu 42 staponie.
Jestem dopiero przed budową a byłem w domu wybudowanym wg. mojego projektu. Jest bardzo okej. Mam 182 cm wzrostu i jestem w stanie podejść prawie do samej ściany przy skosie - oczywiście tam gdzie jest okno. Moim zdaniem ścianaka kolankowa powyżej 110 jest do zaakceptowania. Poniżej 100 to porażka.

Ewentualnie pozostaje Ci duża parterówka. Można też kombinować z tarasem zamiast dachu :) Wtedy moższ mieć płasko ale podnosi to znacznie koszty.

gambit565
18-11-2017, 15:39
Jesteśmy na etapie wyboru projektu. W MPZP jest masakryczny zapis o dachu 30-45 stopni. Chcemy wybudować dom ok 140m2 użytkowej + garaż w bryle. Dom z powodu ograniczeń na działce nie powinien być większy niż 11,5 x 12m. W związku z tym, że mamy 3kę dzieci chcemy aby piętro było normlanym piętrem, gdzie dzieci będą spędzały dużo czasu (nauka, zabawa itp.). Z tego powodu strasznie nie podoba mi się zapis o dachu. W jaki sposób można "uciec" od skosów w domu tej wielkości?
..

Jakie sa dokadnie zapisy dla tej dzialki, bo nie jest napisany tylko kat? Co dokkadnie dopuszcz plan na tej dzialce?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-11-2017, 17:01
Jesteśmy na etapie wyboru projektu. W MPZP jest masakryczny zapis o dachu 30-45 stopni. Chcemy wybudować dom ok 140m2 użytkowej + garaż w bryle. Dom z powodu ograniczeń na działce nie powinien być większy niż 11,5 x 12m. W związku z tym, że mamy 3kę dzieci chcemy aby piętro było normlanym piętrem, gdzie dzieci będą spędzały dużo czasu (nauka, zabawa itp.). Z tego powodu strasznie nie podoba mi się zapis o dachu. W jaki sposób można "uciec" od skosów w domu tej wielkości?

Rozwiązania które znalazłem/znam:

Dom piętrowy - po prostu. Ale dom piętrowy + dach 30 stopni, raz, że (chyba?) robi się drogo a dwa, że jest to wielkie..
Wysoka ściana kolankowa. Zakładam ok 140cm. Ale ciągle skosy są. Do tego problem z poprawnym oświetleniem takich pokoi. Nie lubię projektów gdzie okno jest w rogu pokoju bo gdzie indziej nie może być bo już jest skos. Do tego
Ciekawy projekt. I to jest coś gdzie szukam inspiracji. Znalazłem projekt gdzie dach (dwuspadowy) jest asymetryczny, z jednej strony ucięty wysoko i sa normlane okna, a z drugiej opada dłuższy. To już na połowie piętra daje normalne okna. Druga opcja to nowoczesna lukarna, która zajmowałaby np. 80% strony dachu. Pisząc nowczesna mam na myśli taką z płaskim dachem.


Znacie jeszcze jakieś triki, żeby obejść tragiczny zapis w MPZP ? Dodam tylko, że nie będę jedyny który to "obchodzi". Jak widzę po tym co się buduje dookoła to każdy w tym walczy.. deweloperzy głównie przez te lukarny..

trików może być wiele :) np. :
- kalenica nierównoległa w stosunku do ścian zewnętrznych budynku ( lub asymetryczna jak piszesz )
- ścianka attykowa zakrywająca skosy ( co ich nie wyklucza w bryle budynku, ale są niewidoczne z zewnatrz )
- uwydatnienie tarasów w części Parterowej ( by zgubić choćby optycznie skosy )
- ... itd

ogólnie : jeśli w PM jest wpisany dach "spadowy" to taki będzie. Innymi ograniczeniami dla bryły budynku z czym się spotykam ( przykład Mysłowice ), to np.
- dach "symetryczny" - i już od symetrii się nie ucieknie
- oparcie dachu na ścianach zewn. nie wyżej niż 5m od poziomu terenu ( co wyklucza wysokie ścianki kolankowe, czy też ścianki attykowe )
- wysokość budynku - kluczowy zapis w zasadzie określający rozpiętość / szerokość budynku dla danego ( również określonego ) kąta dachu

zapisy Planu Miejscowego należy czytać łącznie, poddać analizie x 10, ponieważ każde " odstępstwo " może skończyć się brakiem PnB.
Ale też nie jest tak, że " skosy " miałyby ograniczać w 100% jakość użytkowania przestrzeni wewnętrznych.
Gdzieś tu był wątek : nowoczesne stodoły - inspiracje

Elfir
18-11-2017, 17:13
to jest dach 30 stopni w domu piętrowym:
https://www.mgprojekt.com.pl/upload/galleries/products/details/miranda_wd1.jpg

Można zrobić strych z miejscem na kotłownię i rekuperator.

frytek1986
18-11-2017, 18:39
Dzięki za szybki odzew. No to po kolei:

Jeżeli chodzi o MPZP to zapis dotyczy tylko kątu: "obowiązuje ujednolicona forma dachów: dachy spadziste o kącie nachylenia połaci dachowych 30-45". Kształt dachu czy równoległość/prostopadłość kalenicy nie są uwzględnione. Jeżeli chodzi o wysokość to ograniczeń nie ma. Tzn jest 2piętra + poddasze, max 10m. Więc z zapasem. I dom obok taki jest.. ale wygląda starasznie.. w sensie, że wysoki. Za wysoki.

Z tą wysokością ścianki kolankowej to muszę chyba dalej czytać.. bo do tej pory czytałem wątki gdzie ludzie piszą, żeby właśnie decydować się na 130min nie mniej..

Podoba mi się ta Miranda - tzn rozwiązanie z dachem. Tylko nie wiem jak to będzie wyglądało na domu prawie kwadratowym 12x12m.

Garaż - cały czas temat otwarty.. Raz chce 2 stanowiskowy raz stwierdzam, że przecież wiaty by wystarczyły. Ten 1 stanowiskowy to taki kompromis i wydaje mi się, że tak zostanie. W końcu dom buduję się też dla odrobiny komfortu.

Każda kolejna inspiracja - mile widziana!

Elfir
18-11-2017, 20:22
och, masz sporo ciekawych alternatyw z projektem indywidualnym: dach asymetryczny, jednospadowy

http://images76.fotosik.pl/623/b64edee2320021dfgen.jpg

http://www.homesquare.pl/files/uploads/2014/12/Asmyetryczny-dom.jpg

http://inostudio.pl/sites/default/files/inline-images/dom%20asymetryczny3.jpg

http://inostudio.pl/sites/default/files/inline-images/dom%20asymetryczny2_0.jpg

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-12-2017, 12:12
Elfir

jeżeli jedna połać dachu jest inna niż druga, to gdzie tu symetria ? :)
ale ciekawe jest to, że " symetria " może być osiowa, ale też ( idąc za wikipedią ) środkowa, płaszczyznowa, obrotowa, zwierciadlano obrotowa, ... sferyczna, parzysta, nieparzysta, ukośna .... i bądz tu mądry, względem czego ma być ta symetria ? :) choć każdy ( większość ) czyta, że dach symetryczny odpowiada symetrii osiowej względem kalenicy patrząc na rzut budynku.

Elfir
11-12-2017, 19:48
Chodziło mi o identyczny kąt obu połaci dachu