PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy Sztoker+ V klasa Ecodesign



kobra64
20-11-2017, 10:01
17 listopada 2017 założyłem w zakładzie nowego Sztokera+ o mocy 12 kW. Kocioł posiada V klasę oraz Ecodesign, jest wpisany na listę niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe w Małopolsce, kwalifikuje się do wszelkich dopłat i dotacji we wszelkich programach wymian śmieciuchów na kotły z podajnikiem. Można zobaczyć jego pracę oraz opis grzanego przez ten kocioł budynku pod linkiem ze stopki - sterownik numer 158 na ekotlowni to właśnie on. Po uruchomieniu pracował z własnym sterownikiem Kobra 2 i dogadywał się z nim bardzo przyzwoicie, obecnie idzie z SPP V 2 ( zależy mi na podglądzie przez neta oraz na monitorowaniu efektywności kotła za pomocą ciepłomierza, a tego sterownik Kobra nie oferuje ). Sobotę i niedzielę przepracował ze średnią mocą rzędu 2 kW ( grzanie wyłącznie części socjalno - biurowej budynku ), poradził sobie z tym fajniutko. Dzisiaj od rana kocioł ma test akcji ZIMA - pootwierałem wszystko co mam do grzania ( oprócz socjalu i biura grzana jest obecnie hala magazynowa i piętro, na zewnątrz mam 0 stopni, wiatr i od czasu do czasu śniegiem rzuca ). W szczycie ( czyli na rozruchu z tych 2 kW do potrzebnej mocy ) sięgnął 10 kW, po ustabilizowaniu idzie na około 6 kW. Zachęcam posiadaczy Sztokerów+ do wymiany doświadczeń. Jak na razie mogę stwierdzić - 2 kW kocioł jest w stanie wydać ze sprawnością przekraczającą 80%. Jednak praca z taką mocą jest powiedzmy - wymagająca dla komina. Temperatury spalin wylotowych przy pracy ciągłej na około 2 kW są rzędu 50 stopni. Przy pracy na 5 do 6 kW w trybie ciągłym spaliny utrzymują się na poziomie 80 - 100 stopni. Kocioł idzie równo, spala czysto, nie kopci, nie grzeje podajnika. Palę obecnie Jaretem ze Sobieskiego, pomimo to spieki żużlowe ( chociaż oczywiście są - bo to taki typ węgla że być muszą ) nie są wielkie i nie utrudniają pracy palnika ani zrzucania popiołu do szuflady.

Jarecki79
20-11-2017, 22:18
Ooo fajnie,że dodałeś opis, sam ostatnio myślałem, czy nie zrobic nowego wątku o Sztokerze+
ecodesign mają już wszystkie 3moce, tj. 12kW, 18kW (tego środkowego brakowało), 24kW

Kobra, to zapodaj jakieś fotki z podłączenia (zamontowanie w kotłowni), fotkę popiołu, fotke ze środka jak to się pali i jak wyglądają kanały dymne

kobra64
25-11-2017, 19:57
Fotki powinno się udać zamieścić w poniedziałek, poniedziałki bywają u mnie luźniejsze. Jak na razie takie mam obserwacje - deklarowana sprawność wydaje się być osiągalna. Nawet w takich jak obecnie okresach przejściowych udaje mi się utrzymywać na poziomie około 90%. Wadą niewątpliwą jest pojemność szufladki na popiół - starcza ledwie na 3 - 4 dni pomimo zużycia rzędu 10 kilo na dobę. No ale kocioł jest w sumie maleńki, nie ma gdzie wygospodarować więcej miejsca na szufladę popielnika.

kobra64
27-11-2017, 09:13
No i tak to wygląda. Pali się obecnie mieszanka Sobieski z Silesią na połowę, więc popiół z tego piękny nie jest. 401856 401857401858

michalwa
04-12-2017, 11:19
Fajny ten maluch. Jest możliwość przetestowania na pellecie?

Jarecki79
04-12-2017, 11:53
Ostatnio Kobra sypał do niego nowy pelet węglowy Varmo
Może się podzieli informacjami jak to u niego szło

U mnie na sv-200 nowe varmo spalało sie bardzo dobrze

kobra64
05-12-2017, 22:58
VARMO idzie jak należy. Testuję go w Sztokerku i w domowym Defro na obrotówce Ardeo. Chyba wprowadzę to do oferty, jak się powodzeniem zakończą pertraktacje z JSW Innowacje. Natomiast pelletem drzewnym nie odważyłbym się w Sztokerku palić. Zresztą to bez sensu - palnik jest węglowy, nie ma zapalarki, to nie jest kocioł do pelletu. Z nowych obserwacji - obniżenie temperatury pomieszczeń w niedzielę ( kocioł pracuje w zakładzie i bez sensu jest utrzymywać w dni wolne normalną temperaturę ) spowodowało spadek spalin w okolice 40 stopni. To chyba ta sprawność plus praca na 2 - 2,5 kW dały o sobie znać. Mam komin systemowy podwójnie docieplony, ale to i dla niego może być zbyt duże wyzwanie - więc wyjąłem ze Sztokerka zawirowywacze. Założę z powrotem dopiero jak zacznie regularnie chodzić powyżej 4 kW. Daje się zauważyć lekki spadek sprawności po ich wyjęciu, ale spaliny poszły w górę około 20 stopni. To już powinno styknąć.

kobra64
09-12-2017, 08:40
Przedwczoraj VARMO w Sztokerku szło z eCoalem. Na grupowym bardzo przyzwoicie, dopalone do zera, praca w miarę równa, w kotle szaro. Na automacie eCoal kosmiczna porażka - w parę minut podwoił temperaturę spalin, przewalił zadaną o 10 stopni i zadowolony z siebie stanął pierdząc czarnym dymem z palnika. Masakra. Wczoraj około 11.oo przełączyłem Sztokerka z tym VARMO na własny sterownik Cobra 2. Po ustawieniu PID-a pracuje całkiem fajnie, ani razu nie odstawił kotła pracując na około 2,5 do 3 kW na węglu min. 27 MJ - no nieźle, nieźle. Teraz zrobię mu na Cobrze i VARMO akcję zima - otworzę wszystko co mam do grzania, w aktualnych warunkach powinno go to zmusić do pracy na jakieś 5 do 6 kW. Podgląd pracy kociołka w necie przez ekotlownia.pl - to jest ten zakładowy kocioł z mojej stopki. Zadana 60 stopni, wskazanie oddawanej energii z ciepłomierza jest prawidłowe ( no bo to przepływ razy delta - nie ma nic wspólnego ze sterowaniem spalaniem ), natomiast wskazania ze sterownika odnośnie spalania i sprawności to bzdury - bo podajnikiem steruje Cobra a nie SPP. Na potrzeby tej próby włożyłem mu z powrotem zawirowywacze. Dawkowanie dla maxa ma ustawione na 10/50 z wiatrem w zakresie 3 do 60. Jeżeli dobrze liczę, to jest jakieś max spalanie rzędu 1 kg ( przesyp dla VARMO wynosi w Sztokerku 12 kW około 1,6 grama na sekundę ) czyli powinien wydać max moc rzędu 7 kW. PS. Trochę się ślamazarzył, więc zmieniłem mu dawkowanie dla maxa z 1/5 na 1/4 i dołożyłem wiatru górą na 70. To by dawało jakieś 1,15 kg na godz pracy na 100% i około 8 kW mocy.

kobra64
09-12-2017, 13:51
O 13.10 koniec akcji zima. skręciłem z powrotem 4D tak żeby utrzymać w zakładzie odpowiednią temperaturę, kocioł powinien teraz iść na jakieś 3,5 do 4 kW. Zawirowywacze wyjąłem na wszelki wypadek, spaliny powinny się trzymać w okolicach 60 stopni. Test zimowy VARMO i kotła wypadł pomyślnie, kocioł ze spalinami rzędu 100 stopni z ustawienia na około 8 kW szedł sobie w okolicach 80 do 90% i oddawał około 6,5 do 7 kWh. Hamowanie przy obniżeniu mocy o połowę wypadło też całkiem nieźle, przebił ledwie o 2,7 stopnia Przy intensywnej pracy podczas rozruchu powstało jednak kilka niewielkich spieków żużlowych, poza tym wypalone w proch. Musiałem zakończyć akcję zima, bo zbieram się do chaty a chciałbym żeby jeszcze się kocioł zdążył w miarę ustabilizować zanim go zostawię na 2 dni ( mieszkam 20 km od zakładu ). Spróbuję go zostawić na tych dość wysokich ustawieniach dawkowania i wiatru, to powinno go zmusić do szukania stabilizacji w okolicach 40 - 50 %. W przyszłym tygodniu gdyby się trafił jakiś dzień zimniejszy postaram się go przegonić do mocy nominalnej. PS. Tak teraz myślę - żeby go na nominalnej czyli 12 kW pogonić, to trzeba mu będzie na VARMO dać dawkowanie rzędu 1 do 2. Wtedy powinien spalić około 2 kilo na godzinę przy pracy na 100% i uwzględniając sprawność powinien wydać tych 12 kW. Jednak fakt że ten opał ma tak małą masę nasypową jest trochę niewygodny.

darianus
18-12-2017, 09:38
Jak się czyści ten kocioł? Będę u teściów wymieniał kocioł na 5 klasę, ponieważ są dotacje z gminy. Problemem jest niska kotłownia ok 140 cm i ciężko dobrać piec.

karoka65
18-12-2017, 09:46
W tak niskiej kotłowni nie powinien być zainstalowany żaden kocioł.

Jarecki79
18-12-2017, 10:34
Jak się czyści ten kocioł? Będę u teściów wymieniał kocioł na 5 klasę, ponieważ są dotacje z gminy. Problemem jest niska kotłownia ok 140 cm i ciężko dobrać piec.

wg przepisów tak jak karoka prawi
co jednak zrobic, gdy jest jak jest...

Sztoker+12kW ma 100cm wysokości, wyjście spalin górne fi.130mm
Zatem na to musisz dac kolano skrętne i do tyłu czy do boku i wyjdziesz prawie pod sufit, zatem niby się zmieści

darianus
18-12-2017, 10:44
Dzięki, już dotarłem do DTR tego pieca. Czyszczenie jest tylko od przodu i piec się zmieści. Zastanawiające jest, że przy tak małych rozmiarach i braku kanałów pionowych producentowi udało się zrobić 5 klasę.

Jarecki79
18-12-2017, 12:30
To już kwestia rozwiązań paleniska, grzeje od dołu.
Dalej kwestia zaprojektowanej rury w komorze spalania (na 3cim zdjęciu kobry) którą pierwsze spaliny przechodzą na dalszą część wymiennika i na koniec zawirowacze na półkach (kobra chyba je wyjmował)

Jak chcesz to Ci atesty z wynikami badań puszczę, podaj na priva maila.

karoka65
18-12-2017, 13:52
Są dostępne na stronie Komizu :)

kobra64
19-12-2017, 12:05
To już kwestia rozwiązań paleniska, grzeje od dołu.
Dalej kwestia zaprojektowanej rury w komorze spalania (na 3cim zdjęciu kobry) którą pierwsze spaliny przechodzą na dalszą część wymiennika i na koniec zawirowacze na półkach (kobra chyba je wyjmował)

Jak chcesz to Ci atesty z wynikami badań puszczę, podaj na priva maila.

Wyjmowałem zawirowywacze kiedy kocioł szedł poniżej 2 kW ( wydawał około 40 kWh na dobę ). Uznałem że temperatury spalin są niebezpiecznie niskie, wyjęcie obydwu zawirowywaczy podniosło spaliny o około 20 - 25 stopni.

klaudiusz_x
20-12-2017, 09:10
Mierzyliście sprawność?
Z ciekawości pytam.

kobra64
20-12-2017, 18:16
Mierzy się na bieżąco. To jest ten sterownik nr. 5/158 z mojej stopki.

klaudiusz_x
20-12-2017, 18:34
Masz ciepłomierz?
Czy na podstawie sterownika?
Wnioskuję, że to drugie.
Jest to wiarygodne wyliczenie?
Weryfikowałeś to?
Ponadto Twój kocioł pracuje na wysokiej mocy jak na obecne temperatury.
Stąd pewnie wyższa sprawność dobowa w porówniu do np typowej mocy np na poziomie 20-30%.
Czysto teoretycznie.

Już nie pamiętam, na jakiej mocy bada się kotły na 5 klasę...

Mam porównanie tylko do rbr-k 12kW zakupionym w lipcu 2016, jako jeszcze rbr ecouniversal. Taka naklejka. Tam jest ustawiona sprawność na sterowniku na 65%.

Tylko do tego mam odniesienie.

Patrzę po tych kotłach, czasami, jeśli coś mnie zainteresuje, to pytam :)

kobra64
20-12-2017, 19:23
Sterownik SPP V2 współpracuje z ciepłomierzem. Taki typowy mam zamontowany - pomiar temperatury na wyjściu i na powrocie plus przepływomierz. Wszystko podłączone do sterownika. Delta razy przepływ - i ster wie ile energii odebrał budynek. Z kolei z licznika spalania ma ilość spalonego opału i wylicza z tej ilości energii, spalonego opału oraz wartości opałowej węgla sprawność. Żadne cuda, ale fajna rzecz Czy mój kocioł pracuje na wysokiej mocy... ja tam widzę że raczej rzadko przekraczał 3 kW, raczej szedł tak na 2,8 do 3. Nie patrz na ten 5/230, bo nim grzeję starą stodołę 235 metrów z 5-tką styropianu na ścianach i to jest stare Defro 29 kW. Patrz na 5/158 - to jest zakładowy Sztoker. Za ostatnią dobę dostarczył do budynku 68,4 kWh więc raczej trudno mi się zgodzić że szedł z wysoką mocą... No chyba że patrzysz na wykresie na wyrażony w procentach parametr " moc kotła " - to nie jest % mocy znamionowej kotła, tylko % z tego co ustawiłem dawkowaniem opału. Aktualnie mam to ustawione na 7,2 kW - tyle kocioł powinien osiągnąć idąc na 100% ustawionej mocy.

klaudiusz_x
21-12-2017, 15:08
Czyli sprawność na poziomie 85%?

kobra64
21-12-2017, 21:20
No z pewnością nie należy tego brać ściśle, w punkt i na zicher, raczej jako wartość orientacyjną. Z pewnością jest jakiś błąd pomiaru ( chociaż czujniki skalibrowane w jednakowych warunkach ), z pewnością też jest jakiś błąd wynikający z deklarowanej wartości opałowej węgla. Ja wpisuję zgodnie z normą - wartość opałowa 24 MJ znaczy że węgiel ma od 24 do 24,999. I przeważnie ma więcej niż minimum, tym bardziej że ja palę zawsze suchutkim.

rider99
08-01-2018, 10:10
Witam. Zastanawiam się nad zakupem Sztokera + 12kw lub innego kotła max 15kw w cenie jak Sztoker z Vklasą i eko design : ). Posiadam aktualnie piec ogniwo eko plus m 20kw. Pracuje on przykładowo cały grudzień z mocą 3.5kw-5.5kw. Dom 150m powierzchni grzewczej/użytkowej z oknami 60%dwu szybowe/40%trzy szybowe. Strop 20cm wełny skalnej 039(dwie warstwy na krzyż). Ściana 41cm(pustak ,pustka powietrzna, cegła). W domu trzymam +/-20*.

Jeśli aktualnie moje ogniwo pracuje cały czas nawet przy mrozie(max-10*C)ze średnią mocą 5.5kw to sztoker + 12 poradzi sobie z moim budynkiem 150-160m? hm myślę że tak. (statystyki co prawda z ecoal 3.5 a nie z ciepłomierza itp. spalam 21-25kg dziennie groszku 24-26mj ciągle grzejąc grawitacyjnie cwu 140L )

Aktualnie CO 70*C, powrót 52*C, spaliny w ciągu dnia podczas pracy ciągłej 100-120*C a w nocy przy wyłączonej pompce CO podczas pracy z podtrzymaniami i sporo mniejszym podawaniem, 70-90*C.(gdy wyłącze pompkę C.O to dogrzewa mi grawitacyjnie tylko lekko kilka grzejników.

Zastanawiam się czy nie będę miał problemu z niskimi temperaturami spalin w Sztoker'ze. Mam komin z cegły i żadnych złych oznak od 13miesięcy nie widzę. Nawet gdy paliłem latem i piec grzał tylko cwu 140L a korzystały z niego tylko dwie osoby sporadycznie wiec piec prawie cały czas w potrzymaniu.

karoka65
08-01-2018, 10:15
Nie wiem tylko po co wymieniać nowy kocioł?

rider99
08-01-2018, 10:30
Praca 20kw kotła z mocą 1.7kw przez 12h a drugie 12h z mocą 5.2kw to chyba lekko bez sensu. Komin będzie nie zadowolony. Kocioł myślę że też pożyje krócej. Podejrzewam że gdy pale z mocą 9%-26% mocy nominalnej/maxymalnej to sprawność jest słaba więc i zużycie będzie większe w stosunku do sytuacji gdzie miałbym piec 12-15kw. Planuje docieplić budynek w najbliższym czasie i wtedy problem będzie jeszcze większy.

nicole3490
05-02-2018, 20:38
Witam ......doJarecki79.chce kupic sztokera +12 , dom z lat 60-tych. Powierznia uzytkowa 136 m2. Dom nieocieplony okna plastki 2xszyba ,drzwi takze plastikowe. Instalacja co jest cala w miedzi grzejniki paneloweSciany zew. 40 cm z bloczkow samorobek w bloczku pustak.Prosze o pilna odpowiedz czy ten sztokerek 12 kw da rade, poniwaz w kwietniu musze kupic nowy piec. Mieszkam kolo Opola gdzie zimy sa w miare lagodne a dom jest w miare cieply.Prosze o opinie wazne. Pozdrawiam

Jarecki79
06-02-2018, 08:08
Odezwij się do Karoki, nie wiem, czy nie ma tego małego Sztokera u siebie na wystawce a jest z opolskiego
Stary Grodków
albo zadzwoń do producenta i powiedz jaki dom masz, okna itp. odpowie czy jeszcze 12 czy myślec już w przypadku tej konstrukcji kotła i paleniska o większym modelu +18 na taki dom bez ocieplenia z lat 60-ych

nicole3490
06-02-2018, 21:43
Witam slyszalem od jareckiego79 ze ma pan sztokera +12 wiec mam pytanie bo jestem przed kupnem tego kotla czy ogrzeje dom 136 m2 z lat 60-siatych nie ocieplony okna plastiki 2xszyba sciany zew.40 cm z bloczkow samorobek z otworami w srodku. Mieszkam kola opola i dom jest w miare cieply.instalacja co w miedzi 3 osoby i bojler 100 l do grzania.prosze o odpowiedz czy da rade ten sztoker. Pozdrawiam Juraszek Andrzej

Kroitz
07-02-2018, 10:56
12kW nie ogrzeje Ci tego domu, poszukaj większej mocy

mtdeusz
07-02-2018, 11:16
Panie minimum 20kw bo zamarźniesz a najlepiej to 30kw,bo co Pan zrobi jak -20przyjdzie?:P:P
Ogrzeje.
Wypełnij http://cieplowlasciwie.pl

Kroitz
07-02-2018, 17:46
Panie minimum 20kw bo zamarźniesz a najlepiej to 30kw,bo co Pan zrobi jak -20przyjdzie?:P:P
Ogrzeje.
Wypełnij http://cieplowlasciwie.pl


Dokładnie, najlepiej to policzyć. Ale 12 kW nie pociągnie domu 136m nie ocieplonego z lat 60 tych, więc nie ma co drzeć łacha.

Parę lat temu zamontowałem kocioł na ekogroszek 15kW do mieszkania w domu wielorodzinnym powierzchnia 90m2. Teoretycznie 2 razy za mocny, a finał jest taki że dom ma takie straty że ta 15 ka ledwo ciągnie :(

kobra64
07-02-2018, 19:13
A czym to jest aktualnie ogrzewane? Jeżeli węglem, to ile tego węgla idzie za sezon?

nicole3490
07-02-2018, 20:34
Witam aktualnie pale brykietem 2 tony wegla i 2 tony mialu na sezon piec 17 kw zasypowy tem.trzymam 44-46. W tym roku brykiet drzewny i zasypuje czeskim weglem. Tmp.w domu dzis 23. Czy sztokerek + 12 da rade? W kwietniu musze kupic nowy dlatego pytam a bardzo misie podoba ten piecyk. Pozdawiam

nicole3490
07-02-2018, 20:40
Sorry
2 tony węgla i trzy tony mialu na sezon.
To byly poprzednie lata a teraz kupilem 3 tony brykietu i 2 tony wegla czeskiego i praktycznie piec chodzi na okraglo.

kobra64
12-02-2018, 21:21
Od południa trwa u mnie test spalania miału - dość drobna frakcja 21 z Janki. Idzie przyzwoicie, ale myślę że tak powyżej 7 kW na takim miale ten palniczek już by nie dał rady

michalwa
13-02-2018, 00:22
Kobra co ile kg spalonego ekogroszku czyscisz kocioł?

Wawrzyniec Wiór
06-03-2018, 17:27
Dzień dobry! (mój pierwszy post :) )
Pytanie ode mnie jak kocioł się sprawował podczas ostatnich mrozów?

kobra64
06-03-2018, 19:22
Poradził sobie spoko, nawet na słabiutkim Jarecie. A z którego Ty kolego jesteś Lubomierza?

Wawrzyniec Wiór
06-03-2018, 20:08
Tak, ale tego na Dolnym Śląsku - od "Samych Swoich". Będę się teraz przeprowadzał na inne mieszkanie (służbowe) i montują mi tam właśnie tego sztokera, więc pewnie będę miał sporo pytań, bo to mój pierwszy kocioł na ekogroszek.

karoka65
06-03-2018, 22:25
Dokładnie, najlepiej to policzyć. Ale 12 kW nie pociągnie domu 136m nie ocieplonego z lat 60 tych, więc nie ma co drzeć łacha.

Parę lat temu zamontowałem kocioł na ekogroszek 15kW do mieszkania w domu wielorodzinnym powierzchnia 90m2. Teoretycznie 2 razy za mocny, a finał jest taki że dom ma takie straty że ta 15 ka ledwo ciągnie :(
Nie mam nic doliczenia jak piszesz ale co do tego że Twój kocioł 15kW ledwo ciągnie 90m to jeśli chodzi na mocy nominalnej te 15kW powinien Ci palić około 75 czy 80kg groszku na dobę. Ile spalasz?
Może tylko Ci się wydaje że ledwo ciągnie bo jak spalasz mniej to znaczy że uciągnie jeszcze więcej niż te 90m chyba że to taki "dziwny" kocioł :)

rider99
21-03-2018, 10:51
Witam.

Są tu użytkownicy SZTOKERA + 12kw?

Chciałbym usłyszeć różnego rodzaju opinie na temat tego kotła.

Można liczyć na pomoc?

Wawrzyniec Wiór
21-03-2018, 16:01
Witam.
(...)

Chciałbym usłyszeć różnego rodzaju opinie na temat tego kotła.


Ja to bym wolał słyszeć same dobre (w sensie, że nie ma złych) ;)
Mam ten piec od tygodnia, tylko, że jest w miejscu, gdzie jeszcze na stałe nie mieszkam, więc widzę się z nim dorywczo. Piec ogrzewa mieszkanie 95 mk, które stało puste i nieogrzewane osiem lat. Pierwsze, co mi się rzuca w oczy "na minus", to mała szufladka na popiół, która jest jeszcze ustawiona tak, że w połowie jest nie wykorzystana - popiół z palnika wypada tylko do przodu i bardzo szybko robi się przed nim górka.

Palę na tę chwilę ekogroszkiem z Juliusza (w kolejce czeka Bartex Gold). Wychodzi mi tego na razie +/- 25 kg na dobę. Z ustawieniami idę tak: podawanie 10 sek. przerwa 60 sek. Temp. na piecu 60 stopni. Wentylator 40% max. 25% min.

I teraz ja mam pytania w którą stronę kombinować z ustawieniami, żeby było "taniej", a w którą, żeby było "cieplej".

Jarecki79
21-03-2018, 18:11
Witam.

Są tu użytkownicy SZTOKERA + 12kw?

Chciałbym usłyszeć różnego rodzaju opinie na temat tego kotła.

Można liczyć na pomoc?

Kobra jest z okolic Krakowa i ma ten kociołek podłączony i odpalony u siebie w Bilczycach, podjedź do niego, to na żywo zobaczysz
W ostatnim tygodniu ktos z jego okolic też miał podłączyć, możliwe, że już śmiga, zapytaj najlepiej Kobry, nie wiem ile sztuk w jego okolicach śmiga

Wawrzyniec Wiór
22-03-2018, 15:04
Ja bym prosił o wyjaśnienie mi paru kwestii związanych może bardziej ze sterownikiem i ogólną mechaniką spalania w tego typu piecach. Sztokerem steruje sterownik Cobra z PID i teraz czy:

1. Sterownik steruje automatycznie tylko wentylatorem, pompami i zaworem 4D, a podajnik chodzi jedynie tak jak mu ustawiliśmy czas podawania i pauzę? Jeżeli tak, to trochę kicha, bo właściwie sterownik nie reguluje ilości spalonego paliwa. Po prostu albo spali to co mu podajnik podsunął, albo nie spali tyko podajnik wywali niedopalone.

2. Na sterowniku można sobie ustalić profile temperatury kotła. Fajnie, tylko że dla mnie najbardziej istotna jest temperatura ZA zaworem 4D, bo to idzie na grzejniki. Więc co mi z tego, że ustawię sobie przykładowo 65 stopni od 8.00 do 20.00 a 60 stopni od 21.00 do 7.00 jak i tak w mieszkaniu na kaloryferach będę miał cały czas 45 stopni, bo tyle ustawiłem na zaworze (chyba, że się mylę i jest jakaś możliwość zmiany tej temperatury automatycznie)

To na razie tyle. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie powyższych kwestii.

Wawrzyniec Wiór
28-03-2018, 05:18
Co zrobić w przypadku niedopalania węgla przez piec: zmniejszyć czas podawania, czy zwiększyć przerwę pomiędzy podawaniem?

Jarecki79
28-03-2018, 11:05
Mam podobne zdanie, tj irytuje mnie,że nie ma stref za zaworem.
Przy wcześniejszej Cobrze po dołożeniu modułu zaworu zmiana temp. była możliwa po dołączeniu termostatu na układ za zaworem, wówczas zyskiwało się komfort
Rozmawiałem o tym z właścicielem ostatnio i jak dokończy pewne inne sprawy obiecał to przemyśleć. Ze swojej strony oczekuje stref za zaworem oraz wyboru po podłączeniu firmowego panelu czy chce zmieniać nastawę kotła czy nastawę za zaworem w przypadku cobry-II

Co do korekty:
1. albo skracasz czas podawania
2. albo wydłużasz przerwę

rzadko bywa tak,że przy danej instalacji czy konkretnym węglu lepsze efekty uzyskuje się po wyłączeniu automatu i dobraniu nastaw ręcznych

rider99
29-03-2018, 10:01
Co zrobić w przypadku niedopalania węgla przez piec: zmniejszyć czas podawania, czy zwiększyć przerwę pomiędzy podawaniem?

Wydaje mi się że warto również spróbować podnieść lekko nadmuch jeśli niedopala.

kobra64
29-03-2018, 19:16
Jak się dogrzewa bez problemu do zadanej i w miarę równo trzyma temperaturę pracując na stosunkowo niewielkim procencie, to lepiej jest rozciągać przerwę. Skracanie podawania jest znacznie bardziej odczuwalne - jak ujmiesz sekundę z 10 to zmiana ma 10 procent. A jak dodasz 2 sekundy do 60 to zmiana ma 3%. Łatwiej wysterować małymi kroczkami niż dużymi skokami.

Jarecki79
30-03-2018, 14:15
W cobrze poniżej 10sekund czasu podawania zmiany odbywają się co 0,1
Zatem nie ma tak,że skaczemy co 1sekundę.... możemy dac czas podawania 9,9sek czy 9,8sek....

Wawrzyniec Wiór
13-04-2018, 17:28
Kobra64 mam pytanie do Ciebie: otwory w ruszcie paleniskowym powinny być bliżej podajnika, czy drzwiczek kotła ??

kobra64
13-04-2018, 17:33
Jeżeli chodzi Ci o otwory nadmuchowe palnika, te co podają powietrze do spalania - to są zaraz za końcem ślimaka. Czyli patrząc od podajnika na samym początku palnika.

Wawrzyniec Wiór
13-04-2018, 17:45
Dzięki, dokładnie o to mi chodziło :) Dzisiaj pierwszy raz miałem wygaszony kocioł do czyszczenia i zastanawiałem się, czy nie jest to założone odwrotnie, bo ostatnio dość mocno grzał mi się podajnik a na przodzie paleniska miałem sporą górkę popiołu.

Inna kwestia: wcześniej Jarecki pisał:

(...) irytuje mnie,że nie ma stref za zaworem. (...) Rozmawiałem o tym z właścicielem ostatnio i jak dokończy pewne inne sprawy obiecał to przemyśleć. Ze swojej strony oczekuje stref za zaworem oraz wyboru po podłączeniu firmowego panelu czy chce zmieniać nastawę kotła czy nastawę za zaworem w przypadku cobry-II
Coś może wiadomo więcej w tym temacie ?

Dodano:
I jeszcze jedna wada kotła: komora powietrzna pod paleniskiem jest bardzo niewygodna w czyszczeniu.

kobra64
13-04-2018, 19:19
No z tym czyszczeniem komory to przesadziłeś trochę. Ja ją czyszczę nie gasząc kotła. Gracka z wyposażenia idealnie pasuje, przód palnika nie jest gorący. Wyłączam sterownik na parę minut, odkręcam te 2 nakrętki z czoła palnika, zdejmuję zaślepkę, skrobię silikon, kilka ruchów gracką pod rusztem - wszystko leci na dno kotła. Wygarniam z dna do szuflady, nakładam silikon ( czerwony, ten do 350 stopni bo nigdy tam więcej nie będzie ), zakładam zaślepkę, zakręcam nakrętki i włączam sterownik. razem jakieś 10 minut. Ta górka popiołu na końcu palnika jest pożyteczna ( o ile oczywiście wypalona prawidłowo ), jak nie musisz to jej nie usuwaj. A z siłownikiem zaworu to rzeczywiście jest słabo. Tak podejrzewam że to było pomyślane wyłącznie do ochrony powrotu.

Wawrzyniec Wiór
13-04-2018, 21:33
Czuję się jakbym czytał o innym piecu ;) U mnie gracka z wyposażenia w ogóle nie mieści się w komorze. Sama komora ma rant na brzegu, który bardzo utrudnia wygarnięcie stamtąd popiołu (poradziłem sobie z tym tak, że włączyłem wentylator i wydmuchałem co się dało).

karoka65
13-04-2018, 21:42
No z tym czyszczeniem komory to przesadziłeś trochę. Ja ją czyszczę nie gasząc kotła. Gracka z wyposażenia idealnie pasuje, przód palnika nie jest gorący. Wyłączam sterownik na parę minut, odkręcam te 2 nakrętki z czoła palnika, zdejmuję zaślepkę, skrobię silikon, kilka ruchów gracką pod rusztem - wszystko leci na dno kotła. Wygarniam z dna do szuflady, nakładam silikon ( czerwony, ten do 350 stopni bo nigdy tam więcej nie będzie ), zakładam zaślepkę, zakręcam nakrętki i włączam sterownik. razem jakieś 10 minut.
Ale pieprzysz, chyba że masz paluchy z azbestu :)
Ile to jest te kilka minut gdzie wszystko wystygnie na tyle żeby odkręcić te śrubki?

karoka65
13-04-2018, 21:45
Co zrobić w przypadku niedopalania węgla przez piec: zmniejszyć czas podawania, czy zwiększyć przerwę pomiędzy podawaniem?
Albo to albo tamto.
Żar musisz trzymać nieco dalej od zasobnika żeby podajnik się nie grzał.

kobra64
13-04-2018, 22:39
Ale pieprzysz, chyba że masz paluchy z azbestu :)
Ile to jest te kilka minut gdzie wszystko wystygnie na tyle żeby odkręcić te śrubki?

Próbowałeś kiedy czy tak tylko sobie palcami po stole?

kobra64
13-04-2018, 22:42
Czuję się jakbym czytał o innym piecu ;) U mnie gracka z wyposażenia w ogóle nie mieści się w komorze. Sama komora ma rant na brzegu, który bardzo utrudnia wygarnięcie stamtąd popiołu (poradziłem sobie z tym tak, że włączyłem wentylator i wydmuchałem co się dało).

Za dokładny jesteś. Jak zostanie tyle co ten rant zatrzyma, to się nic nie stanie.Najważniejsze żeby z tyłu palnika było pusto, pod otworami nawiewu. A gracka jak się nie mieści - fleksa weź, przytnij i z bańki.

karoka65
14-04-2018, 08:10
Próbowałeś kiedy czy tak tylko sobie palcami po stole?
Kobra ja sprzedaję Sztokery 7-my rok, jak myślisz próbowałem?
Ty dopiero zaczniesz wszystkiego próbować z czasem :)

kobra64
14-04-2018, 18:17
W max 5 minut po wyłączeniu sterownika otwieram puszkę powietrzną palnika i ją czyszczę bez nikakich. Gdyby się mi naprawdę spieszyło, zrobię to natychmiast po wyłączeniu sterownika. Przyjedź, pokażę Ci. To naprawdę nic wielkiego.

faral1977
08-12-2018, 10:23
Witam wszystkich . Przeoczyłem to forum założone dla kotłów 5 generacji firmy komiz. Wcześniej pisałem na forum o sztokerach 25kw. Od roku użytkuję sztokera + o mocy 12kw. Jest to mój pierwszy kocioł na ekogroszek wcześniej był śmieciuch . Moje doświadczenia z ww kotłem były kiepskie na tą chwilę sytuacja w miare opanowana. Po zamontowaniu kupiłem ekogroszek na allegro o nazwie pieklorz w workach foliowych . W kotle paliło się w miarę poprawnie . po spaleniu w lokalnym składzie kupiłem tone ekogroszku skarbek w foliowych workach wysokokaloryczny . i tu zaczęła się jazda. Kocioł po rozpaleniu pracował przez ok 8h po czym gasł ni stąd ni zowąd. Wszelakie próby zmiany ustawień nic nie dawały. Po dwóch tygodniach wymieniono mi węgiel na inny byle jaki. i ten palił się dobrze tylko produkował ogromne ilości popiołu. po sezonie grzewczym zakupiłem kilka worków znowu skarbka od innego dostawcy. efekt ten sam . kocioł gaśnie w podtrzymaniu. Następnie kupiłem ekogroszek wesoła efekt ten sam . Po kilku telefonach do producenta ten oświadczył mi że w tym kotle nie pali się groszkiem wysokokalorycznym .Zakupiłem więc zwykły retopal workowany i ten pali się rzeczywiście dobrze. Dziwne tylko że nie da się palić w nim tym niby najlepszym . Ale to nieważne grunt że teraz jest ok. Największą wadą tego kotła jest to że nie można płynnie sterować nadmuchem bo ma taką przypadłość że na 37% dmucha lepiej jak na 50%.

faral1977
08-12-2018, 10:26
Jestem ciekawy jakie macie ustawienia jeśli można prosić o podpowiedź . Ja mam nastawione podawanie 7sek przerwa 40 nadmuch 37% . Na tych nastawach spalanie od 13-15kg w temperaturze ok 0stopni dom ok 130m2 ocieplony 6 osób . W mrozy w okolicach -20-25 spalał mi ok 20-24kg/24h. Wydaje mi się że to trochę dużo ale może to tylko mi sie tak wydaje.

kryzys
08-12-2018, 10:31
Witam wszystkich . Przeoczyłem to forum założone dla kotłów 5 generacji firmy komiz. Wcześniej pisałem na forum o sztokerach 25kw. Od roku użytkuję sztokera + o mocy 12kw. Jest to mój pierwszy kocioł na ekogroszek wcześniej był śmieciuch . Moje doświadczenia z ww kotłem były kiepskie na tą chwilę sytuacja w miare opanowana. Po zamontowaniu kupiłem ekogroszek na allegro o nazwie pieklorz w workach foliowych . W kotle paliło się w miarę poprawnie . po spaleniu w lokalnym składzie kupiłem tone ekogroszku skarbek w foliowych workach wysokokaloryczny . i tu zaczęła się jazda. Kocioł po rozpaleniu pracował przez ok 8h po czym gasł ni stąd ni zowąd. Wszelakie próby zmiany ustawień nic nie dawały. Po dwóch tygodniach wymieniono mi węgiel na inny byle jaki. i ten palił się dobrze tylko produkował ogromne ilości popiołu. po sezonie grzewczym zakupiłem kilka worków znowu skarbka od innego dostawcy. efekt ten sam . kocioł gaśnie w podtrzymaniu. Następnie kupiłem ekogroszek wesoła efekt ten sam . Po kilku telefonach do producenta ten oświadczył mi że w tym kotle nie pali się groszkiem wysokokalorycznym .Zakupiłem więc zwykły retopal workowany i ten pali się rzeczywiście dobrze. Dziwne tylko że nie da się palić w nim tym niby najlepszym . Ale to nieważne grunt że teraz jest ok. Największą wadą tego kotła jest to że nie można płynnie sterować nadmuchem bo ma taką przypadłość że na 37% dmucha lepiej jak na 50%.

A jaki ty masz typ palnika ? nie przypadkiem pps 15 ? czyli pancerpol.

Jarecki79
08-12-2018, 13:41
Sztoker ma palnik sztokera...
Gasnąć mogą;
WESOŁA i ona dodatkowo syfi na czarno
SKARBEK z bobrka ten mocniejszy, on jest dobry do badania i stalego obciazenia, ale kiepsko trzyma żar i potrafi zrobić spieki koksowe.

Z mocniejszych paliw przy pracy kotła można brać:
SKARBEK ale konkretnie z Piekar w papierowych workach 26MJ
KARLIK z PGG, tym aktualnie palę w podobnym konstrukcyjnie palniku demontowalnym SV200, jasno w kotle, popiół ok 5-6%

Średnia półka: 24MJ to zawsze idzie
Retopal z PGG
Zwykły Anmag
I bodajże Stabek się to nazywało też 24MJ

Jarecki79
08-12-2018, 13:44
Ps. Pieklorz z Chwałowic ostatnio też paliłem i było poprawnie, ale nie tak czysto jak z Karlika i ciut więcej popiołu. Nie miałem jednak w oryginalnych workach, tylko ze składnicy i trzeba było wierzyć na słowo....

kobra64
08-12-2018, 16:02
W starszych softach sterownika rzeczywiście był problem z podtrzymaniem, szczególnie odczuwalny dla mocniejszych węgli. To zostało poprawione jakoś na początku tego roku bodajże i raczej się już nie zdarzają wygaszenia. Kiedy załączysz sterownik, przez pierwsze kilka sekund wyświetla numer softu. Przeczytaj jaki tam masz, jeżeli z literką M to możesz mieć problem z wygaszaniem w podtrzymaniu w trybie PID. Softy z literką P na końcu już są poprawione w tym zakresie.

faral1977
18-12-2018, 09:01
A czy łatwo jest zrobić update sterownika ?

faral1977
18-12-2018, 09:04
Tak z tymi węglami jest kłopot i potwierdzam że problem jest na tych wysokokalorycznych , reszta idzie dobrze ale zależy ile ma popiołu tyle wyciągniesz .

kobra64
18-12-2018, 21:13
A czy łatwo jest zrobić update sterownika ?Trzeba mieć kabel z bardzo starą wersją USB - tą taką wielką, coś takiego do drukarek długo było - nie pamiętam nazwy. Odkręcasz panel ( 4 wkręciki ), podpinasz do kompa ( zobaczy ster jako dysk zewnętrzny ), stary soft przenosisz do wybranego folderu ( tak w razie W ), nowy przeciągasz do stera - i koniec.

kobra64
30-01-2019, 12:34
Od wczorajszego przedpołudnia na moim zakładowym Sztokerku test spalania pelletu z łusek słonecznika. na razie idzie OK. 425776
425777 425778 425779 425780

zejman7
02-02-2019, 09:49
A jak wygląda sprawa ze smołowaniem?.Użytkuje jednego z pierwszych sztokerów 15kw siódmy sezon i ten problem występuje.

edwars
03-02-2019, 15:18
Może korzysta ktoś z takiego kotła, bardzo proszę o opinie.

https://images89.fotosik.pl/117/f1b1a1230b0fa242med.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/f1b1a1230b0fa242)

https://allegro.pl/oferta/kociol-sztoker-8kw-v-klasa-ecodesign-do-100m2-7800285177
https://allegro.pl/oferta/kociol-piec-z-podajnikiem-sztoker-8kw-5-klasa-7802295289
https://allegro.pl/oferta/kociol-sztoker-8-kw-5-klasa-podajnik-80m2-7419270756

Jarecki79
03-02-2019, 17:19
Kobra ma taki u siebie, pisał wyżej

Link pierwszy jest do mnie
Link drugi do kogoś, kto ukradł/pożyczył moje zdjęcia, nr 3, 4, 5, 6. Zdjęcia 3,4,5 przedstawiają Sztoker+12kW
Ukradzione zdjęcie nr 6 jest o tyle głupie,że ten kocioł nie ma takiego sterownika. To foto starej Cobry a na kotle siedzi Cobra2

426049

8kW jest od niego nieco węższy

edwars
04-02-2019, 08:21
Mam taki układ kotłowni jak na rysunku, jak to podłączyć do komina.
Kocioł Sztoker 8 kw

https://images92.fotosik.pl/118/7b48919eb5604390med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/7b48919eb5604390)

Może kolega Jarecki79 coś podpowie?.

kobra64
04-02-2019, 08:49
Ta odległość o którą pytasz wynosi około 65 centymetrów. Za kosz z tyłu wystaje jeszcze końcówka ślimaka i silnika - to jest około 5 centymetrów dodatkowo. No i potrzebujesz miejsce na ewentualny demontaż ślimaka - ale to starczy jakieś 5 - 10 centymetrów za końcówkę ślimaka, jeżeli pogodzisz się z tym że do demontażu ślimaka trzeba będzie każdorazowo zdejmować kosz i cały podajnik razem z rurą. Będziesz musiał zastosować 2 kolana nastawne do komina i tak ustalić wysokość rury do podłączenia kotła do komina, żeby klapa kosza się pod nią zmieściła. W sumie prosty montaż.

karoka65
05-02-2019, 08:29
Mam taki układ kotłowni jak na rysunku, jak to podłączyć do komina.
Kocioł Sztoker 8 kw

https://images92.fotosik.pl/118/7b48919eb5604390med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/7b48919eb5604390)

.
Mówiłem Ci że jak będzie musiał puścić spaliny nad zasobnikiem to trzeba spalinami wyjechać w górę żeby minąć się przy otwartej pokrywie zasobnika co pisał też Kobra, najlepiej wyjechać na odpowiednią wysokość rurą i dalej kolano.
Kolana nastawne mają klapki rewizyjne do czyszczenia także nie będzie problemu.

kobra64
06-02-2019, 06:36
Może się udać jednym czteroelementowym kolanem, tyle że na wejściu w ścianę w takim wypadku skos wyjdzie dość spory tak że o jakiejś gotowej rozecie na ścianę raczej nie będzie mowy.

edwars
07-02-2019, 08:36
Dziękuję za odpowiedzi, dzisiaj zmierzyłem wszystkie pomieszczenia w domu, okazuje się że powierzchnia to 105 m2.
Czy Sztoker 8kw nie będzie za mały?, czy lepiej wybrać 12kw?.

eliks
07-02-2019, 09:08
Jak będziesz miał okna i drzwi otwarte to może nie dać rady. A tak na poważnie w wersji 12KW to brał bym RBR-K

mtdeusz
07-02-2019, 09:29
Spokojnie 8kw powinno dać rade.
Przecieć moc nominalana to nie jest max moc kotła co może wygenerować,więc jak się mocno da w palnik to mocy będzie więcej.

karoka65
07-02-2019, 18:40
Ja w tych nowych "cudach" techniki grzewczej przestałem wierzyć w te nadwyżki mocy ponad nominalną a nawet nominalne w warunkach domowych :)

mtdeusz
07-02-2019, 19:37
Dawaj mie to cudo 9kw to i 15kw z niego wycisne.

edwars
08-02-2019, 11:55
Dawaj mie to cudo 9kw to i 15kw z niego wycisne.

Za pomocą czarodziejskiej różdżki ?

eliks
08-02-2019, 13:56
Dawaj mie to cudo 9kw to i 15kw z niego wycisne.
Nie zrobisz tego w grochu z 5 klasą

zi1bi
16-03-2019, 14:13
Oho o tym kociołku temat UMARŁ !! :bash:

kryzys
16-03-2019, 18:23
Nie zrobisz tego w grochu z 5 klasą

Chyba że zna kod servisowy i podkręci parametry , każdy palnik na rynku jest co najmniej do 15kw bo mniejszych nie ma , zablokowane to jest tylko programowo .

wisniaplc
07-10-2019, 19:16
witam odgrzeje trochę kotleta :D może jakieś dalsze opinie o piecu sztoker?? co myślicie o tym?? ma jakiś inny sterownik niż cobra.. warty tej ceny??

kobra64
07-10-2019, 20:00
Chyba że zna kod servisowy i podkręci parametry , każdy palnik na rynku jest co najmniej do 15kw bo mniejszych nie ma , zablokowane to jest tylko programowo . W Sztokerze nic nie jest zablokowane. Możesz ustawić mocy ile chcesz, bez względu na moc nominalną kotła. Ustawisz w Sztokerze12 dawkę dla 20 czy 30 kW - Twoja rzecz. Chodzi o to ile palnik łyknie bez wywalania niedopału i ile jest w stanie odebrać wymiennik.

wisniaplc
08-10-2019, 08:30
Zapomniałem dodać link https://www.obi.pl/kotly/sztoker-kociol-c-o-lewy-8-kw/p/3499084... Piec ma być zamontowany w piwnicy do mieszkania na parterze. Powierzchnia 51m2 budynek z lat 90tych ocieplony styropianem

kobra64
10-11-2019, 14:22
Parę miesięcy temu pojawiły się na rynku kotły Sztoker BIO na pellet. Dostępne moce 12, 18 i 24 kW. 12 i 18 posiadają 5 klasę i Ecodesign. Niedroga, prosta konstrukcja, łatwa w obsłudze.Kilka odpaliłem, działają bezproblemowo. Sam do mojego starego Defro zaaplikowałem palnik i sterownik ze Sztokera BIO 18 kW - radzi sobie fajnie.