PDA

Zobacz pełną wersję : pytania na początek



pawnook
20-11-2017, 17:19
Cześć wszystkim, jesteśmy z żoną na etapie wyboru projektu. założenia jak w większości, żeby było w miarę tanio w budowie - 350 tys do stanu deweloperskiego (odpłynąłem?) i jakieś 120m2, garaż w bryle domu, dość obszerny salon z kuchnią, pokój na parterze, 3 sypialnie, garderoba i jakaś pralnio/szuarka na piętrze, wjazd od południa :/ budowa systemem gospodarczym, ekipy napewno weźmiemy na mury, tynki, dach, hydraulika, resztę myślę że z pomocą rodziny dam radę w większości sam ogarnąć. Przeglądając forum i czytając porady obecnych tu specjalistów nasuwa mi się kila pytań.
1. na co patrzeć przy wyborze projektu jeśli na metraż użytkowy? wiem, że pojawią się w Waszych wypowiedziach powierzchnia netto, tylko w niektórych porjektach nie jest to wyszczególnione więc jak się ma metraż użytkowy do powierzchni netto?
2. biorąc np jeden z projektów https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-za-rogiem-wariant-v,3014,0%2C0.htm?c=54#parametry - dlaczego dach nad garażem zrobiony jest niżej? czy nie lepiej/taniej ze względu na piętro zrobić dach po całości na tej samej wysokości - wiele projektu właśnie tak jest przedstawionych
3. jak mają się szacunkowe koszty podane w projektach do wartości rzeczywistych? przykładowy w/w projekt do ssz wychodzi 214 tys. jest to realne?
4. Czy dom w stylu nowoczesnym, z takim samym metrażem użytkowym jak ten wyżej, wyjdzie dużo drożej, a może taniej? np ten https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-mircie-5-m61422a878834a

z góry dziękuje za odpowiedzi

Kemotxb
20-11-2017, 17:36
Chcesz tanio w budowie ? Szukaj prostego projektu, prosta bryła, prosty dach, na dużą działkę parterówka, na małą działkę z poddaszem, garaż w bryle hm ja teraz bym nie zrobił, ale mnie działka ograniczała. Metraż dostosowany do ilości osób, nie warto budować dużego domu, podążaj w coś energooszczędnego, dodaj sobie dodatki na czasie takie jak rekuperacja, pełna podłogówka, pompa ciepła, wybierz dobry materiał na ściany. Co do projektu ten nowoczesny będzie drogi w budowie, ma pełne piętro, skomplikowane okna. Gotowce mają to do siebie że ktoś już je budował ale ja teraz wybrałbym projekt indywidualny.

CityMatic
20-11-2017, 17:47
Odpowiem od tyłu :)
4. To inny dom wymaga innych warunków zabudowy(tzn ma dwie pełne kondygnacje)i nie wszędzie można taki dom wybudować. Dom jest droższy od tego co wyżej
3. Średnia liczona dla kilku województw (ogólnie przy zaangażowaniu własnym można policzyć 20-30% mniej)
2.Taki garaż łatwiej oddzielić od budynku(izolacja jako pomieszczenie nieogrzewane, nie trzeba robić stropu nad garażem-taniej, mniejsza powierzchnia dachu i obróbek-taniej nie ma niezagospodarowanego pomieszczenia nad garażem- dodatkowe koszty w ogrzewaniu garażu bo będzie zimna podłoga nad garażem przez co dodatkowe ocieplenie stropu garażu w celu uzyskania równej temperatury w pomieszczeniu nad nim - niższe koszty ogrzewania.Jeśli garaż ogrzewany a brak pomieszczeń nad nim możliwość utrzymania niższej temperatury w tym pomieszczeniu - oszczędności w ogrzewaniu.
Atrakcyjniejsza wg projektanta i w założeniu bryła budynku.
1. Pow netto to powierzchnia domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń bez piwnicy, garażu, kotłowni i strychu. Na poddaszu, pod skosami dachu do powierzchni użytkowej uwzględniono powierzchnię wg zasady:
- tam gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2m powierzchnia jest liczona w 100%,
- pomiędzy 1,4m a 2,2m (wysokości pomieszczenia) w 50%,
- poniżej 1,4m powierzchnia nie jest brana pod uwagę.

pawnook
20-11-2017, 18:33
dzięki wielkie za pomoc. troche jestem mądrzejszy. generalnie wiem jak policzyć powierchnię użytkową, tylko na forum czasami trafiają się stwierdzenia, że dom 120m2 użytkowych może być droższy w budowie niż 140m2 ze wględu na skosy i większą powierzchnię netto. Teraz jeszcze się zastanawiamy czy wybierać gotowca i wrzucić kilka zmian czy projekt indywidualny. jakie koszty mogą być w drugim przypadku? spotkałem się z pewnym stwierdzeniem znajomej osoby, że narysuje sobie sama projekt np w sweet homie, i architekt na tej podstawie narysuje gotowy projekt z adaptacją. Kwota 5 tys złotych. Pytanie czy taka opcja jest możliwa, żeby w takich kosztach mieć projekt indywidaulny?
a i jeszczd jedno pytanie, chciałbym możliwie jak najmneijszą liczbę okien dachowych, czy pójście w lukarny znacząco podniosą koszty? generalnie w moich przypadku lukarna miałaby być od fronu i najlepiej łączyć w jednym okna od dwóch pomieszczeń.

Marcin34_Śl
20-11-2017, 19:44
Prosty projekt indywiudalny możesz się zmieścić w granicach 5-6 tyś. Powierzchnia to nie wszystko, liczy się głównie bryłą budynku i dach, który generuje barfdzo dużo koszty i bardzo często 120 m2 może być droższe niż 140 m2. Główne pytanie - jaka powierzchnia i jaka działka. Jeśłi działka Ciebie nie ogranicza to domek 110-120 m2 najtaniej wyjdzie parterowy, później z doświadczenia parterowy dom już staje się coraz droższy ze względu na duże powierzchnie zabudowy i dach, gdzie czasami dach ma 300m2 i dom z poddaszem staje się tańszy. Z doświadczenia też powiem, że dom piętrowy ze śkośnym dachem wychodzi najdrożej, bo mamy dwa pięta, dwa stopy, dach, sporom2 elewacji, tynkowane okapy itp

Przy 120m2 trudno Ci będzie spełnić wszystkie wymagania, dodająć pokój na parterze automatycznie zmniejszasz salon. Uwierz mi, że 20-25 m2 to malutki salonik. W tych projektach, które pokazałeś te stoliki mają chyba po 120 cm. Zwracaj uwagę na wymiary mebli, bo biura zmniejszają gabaryty i narysują CI stół na 6 osób, któty w rzeczywistości pomieści 4 osoby

Kemotxb
20-11-2017, 19:48
Lukarny są droższe i zmieniają konstrukcję dachu, są dodatkowym źródłem nieszczelności i wbrew pozorom nie dają dużo światła ze względu na efekt tunelowy. Jeśli wybierzesz projekt indywidualny tzn taki z poddaszem to da się zrobić tak by nie było okien dachowych wcale a pokoje były doświetlone oknami w szczycie. Co do powierzchni hm liczy się też ta do zabudowy bo płacisz za każdy metr kwadratowy a czy on jest użytkowy, zabudowy, czy całkowity to już tylko kwestia czy będzie drogo, drożej czy bardzo drogo ;). Pytanie tylko czy i jak chcesz z tych metrów korzystać ;)

pawnook
21-11-2017, 06:41
Forumowicze, nawet nie wiecie jak wdzięczny jestem za porady. Dzięki temu wiem już jedno, napewno projekt indywidualny, salon z jadalnią musi mieć ok 30m2 conajniej. Generalnie, dodatkowy pokój na dole miałby służyć jako gabinet do popracowania, ewentualnie jakaś sofa dla gości do przenocowania. może jednak na piętrze zrobić 4 pokoje zamiast 3? jakby to wyszło kosztowo i powierzchniowo? urwie się coś wtedy na kosztach budowy w porównaniu z pokojem na parterze? i odpowiadając na pytanie czy nie parterówka, działkę mamy 850m2 , w miarę foremna = 24x35 więc teoretycznie parterówka mogłaby być, tylko że mamy obowiązującą linie zabudowy 10m2, i w związku z tym tracimy trochę działki. Z racji również tego że wjazd od południa, chcemy zrobić nie za szeroki budynek, aby od południowego zachodu zrobić taras no i chyba największy argument - żona uparła się na piętro :)

Elfir
21-11-2017, 15:32
Lukarna raczej daje przestrzeń na poddaszu niż doświetlenie.

Przy domu 120 m2 gdy salon ma 30 m2 to zostaje 90 m2 na wiatrołap, kuchnię, trzy sypialnie, gabinet, dwie łazienki, kotłownię (z pralnią) i korytarze. A w przypadku domu z poddaszem musisz zmieścić także klatkę schodową. To bardzo mało. Chyba, że chcesz mieć ogromny salon i maleńkie sypialnie.
Jak chcesz mały dom licz się z mniejszym salonem.

Jak rozbudujesz parter powierzchniowo to przy prostym domu-stodole automatycznie rośnie ci wielkość poddasza.

Robinson74
21-11-2017, 21:57
Też najpierw chcieliśmy iść w nizbyt duży metraż, ale potem wyszło tak:
- Salon z jadalnią 30m? Trzeba nam więcej.
- Mały garaż? Jak tam postawię 2 auta albo auto + rowery. Trzeba większy.
- 3 sypialnie na poddaszu? No jak? Dzieci muszą mieć osobne, a jak ktoś jeszcze chce przenocować?
- Klatka schodowa o szerokości 90cm? Toż to ciasnota jak się mieszkało w kamienicy albo w bloku.
- itd.
I tak się już robi duża powierzchnia.
Powodzenia.

pawnook
22-11-2017, 06:48
hmm no niestety, ale macie rację i 120m2 będzie za mało dla moich założeń. ponawiam pytanie odnośnie 4 pokoju, czy lepiej zwiększyć metraż dołu i wcisnąć na parter czy lepiej na piętro (jak to wygląda ze względów w Waszej opinii oraz kosztów przy budowie?) wstępnie wyobrażałbym sobie to tak, że na dole, wiatrołap z szafą pod zabudowę, salon z jadalnia 30-32m2, kuchnia otwarta z wyspą - tu pewnie musi się zakręcić koło 10m2? mała łazienka na toaletę i umywalkę 2-3m2, kotłownia - jako chyba przedłużenie garażu, łącznik między "domem" a garażem mógłby robić za pralnię, Czy w takim układzie jest szansa na 4 pokoje na piętrze - ok 10-13m2 + garderoba w naszej sypialni? jeśli ktoś jest w stanie sobie to wyobrazić to czy będzie trzeba nad garażem wykorzystać przestrzeń na normalnie użytkową i grzać na full garaż, czy lepiej zrobić tam jakąś graciarnie? otwieranie bramy garażowej w zimie wywieje całe ciepłe powietrze z garażu, pytanie czy w pokoju nad garażem (zakładam wszędzie ogrzewanie podłogowe) będzie to bardzo odczuwalne?

cypryski
22-11-2017, 10:26
Miałem podobne założenia jak Ty i wyszedł dom ponad 160 m2 :)

Dodam jeszcze, że kuchnia z wyspą 10 m2 to NIEREALNE. Miałem kuchnię 9 m2 w bloku, nie było szans na wyspę, teraz w domu kuchnia ma ok. 15m2 i nie widziałbym miejsca na wyspę. Może to kwestia kształtu, ale wg mnie wyspa jest funkcjonalna przy powierzchni kuchni 20 m2 i więcej.

Marcin34_Śl
22-11-2017, 11:32
Najlepiej jak chcesz się za wszystkim zmieścći to wywal garaż... ja tak zrobiłem i jestem zadowolony.
Fajna kuchnia z wyspą, funkcjonalna to min. 20m2 jak pisał Cypryski.
Jak nie będzie na parterze pokoju (gośninnego) to wystarczy WC bez łazienki.Jak rodzina 2+2 to konieczne dwie łazienki na piętrze.
Garaż - masz słuszne uwagi, dlatego w domach energooszczędnych wogóle nie powinno być garaży albo dostawione do budynku
Pamiętaj, że klatka schodowa zajmuje z 6-7 m2.
Już ci się zrobiło: salon 30m, kuchnia 15, wiatrołap 5, pom. gos.5, WC2, komunikacja 5 i klatka schodowa 6, garaż 20m = 85 metrów parter bez pokoiku *2 czyli 170 metrów po podłogach.

Elfir
22-11-2017, 14:22
Dom pasywny (czyli grzany prądem, stąd brak kotłowni) o powierzchni +/- 120 m2:
http://2.bp.blogspot.com/-gyF5EcJyEXw/UZvKV-a4LSI/AAAAAAAAAII/78X1ZWMT7RA/s1600/Dom_rzut.jpg

Rzut może być punktem wyjścia do projektu indywidualnego.

A tu nieco większy domek:
http://4.bp.blogspot.com/-XwnGdkQTSOQ/UZvRYz0_sdI/AAAAAAAAAJs/LDftt2OsNJ8/s400/Dom_rzut_parter_blog.png
http://3.bp.blogspot.com/-US7hDP5n0sY/UZvRi0rckLI/AAAAAAAAAJ0/ybF4EPCGQkA/s400/Dom_rzut_pietro_blog.png

Więcej szczegółów:
http://budownictwo-pasywne.blogspot.in/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html

pawnook
23-11-2017, 09:19
Cześć, dzięki Elfir za projekty, ale proszę rzuć okiem na ten: https://pracownia-projekty.dom.pl/dl_pinczer_9_z_garazem_2_st_ce.htm plus naniesone moje zmiany ww piantcadzie :D powiększony trochę budynek aby zwiększyć salon oraz kuchnie, na zielono wówczas namalowałem pseudo wyspę. dodatkowo zwęziłbym garaż na jednostanowiskowy. teraz zostaje piętro - łazienka przydałaby się ciuć większa i nie ma garderoby - która musi być. dodatkowo zrezygnowalibyśmy chyba z lukarny, tam gdzie pójdzie okna szczytowe. przesłany projekt mógłby być moją bazą? oczywiście pod linkiem w projekcie jest błąd 2 to korytarz a 7 to kotłownia.

401627

jajmar
23-11-2017, 09:54
Dom pasywny (czyli grzany prądem, stąd brak kotłowni) ]

Dom pasywny to nie znaczy że jest grzany prądem !!!!!!!!!!

dwiecegly
23-11-2017, 10:17
Dom z pełnym piętrem lub parterowy wcale nie musi mieć dużej powierzchni żeby był funkcjonalny. Ja mam ledwo 108m2, mieszkam pare miesiecy i jest wszystko co chcialem i wiekszego nie potrzebuje przy dwojce dzieci. Podstawa to brak skosów. Jedyne co chciałbym większe to garaż, ten musi mieć min 4m szerokosci, najlepiej 4.5m. No i pomieszczenie gospodarcze zrobiłbym inne, teraz mam tylko 5m2 z czego część ścieta schodami. Poza tym nie zmieniłbym nic. Salon mam 23m2 i jest w sam raz. Wszystko zależy od kształu i miejsca gdzie sa okna i drzwi.

Wojak65
23-11-2017, 10:29
Proponuję poświęcić kilka dni, tygodni i spędzić trochę czasu na forum.
Poczytać kilka/kilkanaście dzienników budowy (do wyboru projektu wystarczy kilka stron początkowych) i będziesz dużo mądrzejszy jeśli chodzi o wybór projektu.
Dziesiątki tematów tutaj traktują o wyborze projektu, późniejszych kosztach i całej otoczce budowy.

Jedna moja rada, na wszystkie wpisy patrz również ze swojej strony bo to ty będziesz tam mieszkał i to ty musisz sfinansować budowę :D

Powodzenia :bye:

Elfir
23-11-2017, 17:00
Dom pasywny to nie znaczy że jest grzany prądem !!!!!!!!!!

To pokaż mi kotłownię na załączonym planie.

Elfir
23-11-2017, 17:01
Cześć, dzięki Elfir za projekty, ale proszę rzuć okiem na ten: https://pracownia-projekty.dom.pl/dl_pinczer_9_z_garazem_2_st_ce.htm plus naniesone moje zmiany ww piantcadzie :D ]

No super. Zrobiłeś 100 m parteru. Z poddaszem to jest dom 200m2.
jak to ma się do posiadanego budżetu?

pawnook
23-11-2017, 18:23
No super. Zrobiłeś 100 m parteru. Z poddaszem to jest dom 200m2.
jak to ma się do posiadanego budżetu?

możesz obajśnić skąd to 200m2? bo powierzchni użytkowej to będzie koło 120m2. rozumiem, że te 200 to pewnie po podłodze, ale skąd taka wartość?
drugi pomysł, to zrezygnować z pokoju na dole, powierzchnie przeznaczyć na powiększenie kuchni i salonu, wówczas wykorzystać powierzchnie nad garażem na dodatkowy pokój na piętrze. kurna pomału to już głupieje. niby wg projektu dom 107m2 troszkę go powiększam i nagle robi 200m2 przez skosy i kosmiczne koszty budowy. jak te skosy tak bardzo szkodą bo nie dają powierzchni użytkowej, a koszty rosną tak samo, to może lepiej postawić klocka w stylu nowoczesnym?

cypryski
24-11-2017, 07:52
Jeżeli uważasz, że musisz wykończysz tylko 120 m2, a pozostałe 80 nic nie kosztują.... to tylko oznacza jak nieprzygotowany jesteś do rozpoczęcia budowy :( Szczerze współczuję. Może poświęć rok-dwa na gruntowne przygotowanie się, przynajmniej teoretyczne. Trzymam kciuki.

pawnook
24-11-2017, 08:59
Jeżeli uważasz, że musisz wykończysz tylko 120 m2, a pozostałe 80 nic nie kosztują.... to tylko oznacza jak nieprzygotowany jesteś do rozpoczęcia budowy :( Szczerze współczuję. Może poświęć rok-dwa na gruntowne przygotowanie się, przynajmniej teoretyczne. Trzymam kciuki.

możesz pokazać/napisać gdzie napisałem że pozostały metraż nic nie kosztuje? napisałem, że przez skosy odchodzą metry użytkowe, a koszty wykończenia tych nie użytkowych kosztują propocjonalnie do użytkowych, dlatego zapytałem czy może postawić klocka i wówczas stosunek metrażu po podłogach do powierzchni użytkowej wychodzi bardziej korzystnie.

PS. Pozwoiłem sobie zacząć czytać Twój dziennik budowy, jak w nim sam napisałeś pół roku przed startem budowy nie miałeś pojęcia co to murłata i bednarka. Ja do początku swojej mam ponad pół roku, a może i więcej i właśnie zacząłem się przygotowywać. Sądząc po tym co napisałeś u siebie, ja pół roku przed budową wiem chyba więcej niż Ty wiedziałeś przed swoją., więc nie wiem dlaczego założyłeś, że mam się szkolić rok czy dwa., a Tobie wystarczyło pół roku. Bez urazy :)

cypryski
24-11-2017, 09:55
Powierzchnia użytkowa jest bez kompletnie znaczenia IMO, liczy się powierzchnia po podłodze, tak jak Ci już Elfir napisała. Pół roku przed budową miałem już szczegółowy projekt domu, rozplanowaną działkę, umówioną ekipę. I dopiero zaczynałem się wgryzać w technologię budowy. A wolałbym mieć rok lub więcej, bo uniknąłbym niektórych (na szczęście drobnych) błędów. Dlatego radzę wszystkim aby się nie śpieszyli tak jak ja, jeśli nie muszą. Nie odbieraj moich słów jako krytyki, tylko jako dobrą radę...

pawnook
24-11-2017, 10:41
Cypryski, każda Wasza rada jest dla mnie na wagę złota. Ja właśnie jeszcze nie mam projektu i wolałbym przed wybraniem określić jakie rozwiązanie będzie lepsze. Mam w planach dużo ogarniać samemu z ojcem (świeżo po budowie domu mojej siostry, do tego naprawdę złota rączka i bardzo dokładna), więc raczej prace pójdą wolno. W 2018 chciałbym SSO, nie napalam się na ekspresową budowę i myślę, że to plus żeby przemyśleć dwa razy niektóre kwestie przed podjęciem decyzji. Dlatego zadaje pytania i rozwiewam wątpliwości, aby wiedzieć na co się piszę. Będę studiować Twój dziennik budowy i napewno posiądę wiele przydatnych informacji :)

PS czy ktoś mógłby się odnieść do budowy klocka vs stodoły? Pytanie tylko czy dla kąta nachylenia dachu 25-45 st wynikającego z mpzp to nie będzie karykatura z tego klocka?

dzięki wszystkim za rady

Elfir
24-11-2017, 14:31
Dla mnie podawanie powierzchni użytkowej jest kompletnie bez sensu. Ta informacja jest niewiele warta.
Buduje się powierzchnię całkowitą i od tego wychodzę w kazdej dyskusji.
Co z tego, że pow. użytkowa 120 m2, jak zapłacić trzeba za całość a to czasem może być i ponad 200 m2?

Ok, na budowę do stanu deweloperskiego (czyli minimum niezbędne do zgłoszenia domu do NB) masz te 400- 500 tyś (2,5 tyś/m2). To zmienia dyskusję.
Ale temat zacząłeś od :
aby było w miarę tanio w budowie - 350 tys do stanu deweloperskiego (odpłynąłem?)

Dla mnie te 350 tyś to oznacza środki na 120-140 m2 pow. całkowitej + garaż (jak się uda).


Ku przestrodze cytat z innego wątku:
ja sie naciałem nie znając zagadnień powierzchni typu użytkowa, netto(po podłogach), całkowita. Brałem pod uwagę tylko użytkową, która miała wynieść 140m2. Okazało się, ze netto jest 251m2, a całkowita ponad 340m2. Władowałem już prawie 400k zł i potrzebuje jeszcze ze 200k zł bez ogrodzenia od drogi, kostek itp. czyli bez zagospodarowania.

cypryski
26-11-2017, 09:33
pawnook - cieszę się, że masz takie podejście :) Trzymam kciuki, jak będziesz miał konkretne pytania to na pewno pomożemy.

jfilemonowicz
06-12-2017, 13:49
Witam :) jestem architektem z pracowni FRS ARCHITEKCI i chętnie pomogę przy ocenie projektów i ewentualnie ich delikatnych zmianach koncepcyjnych (oczywiście wszystko bezpłatnie :) ) - zapraszam do mnie na bloga : https://checkmyplan.blogspot.com

TeDy1989
13-12-2017, 08:32
I na czym Twój temat stanął? Ja planuje wystartować w przyszłym roku, również moim marzeniem byłoby się zmieścić w 350 - 400 tys, ale firme planuje tylko do SSZ, reszta samemu. Przynajmniej taki mam plan na chwilę obecną, pewnie zdąży się to jeszcze zmienić :) Mój projekt to
https://projekty.muratordom.pl/projekt_niebywaly-wariant-i,2595,0%2C0.htm
co prawda trochę większy niż Twoje założenia, ale dla mnie osobiście posiada wszystko co potrzeba (oczywiście kilka małych modyfikacji będzie, ale to głownie w ścianach działowych). Mój wykonawca wyliczył mi SSO na maksymalnie 200 tys. Acha, co ważne, działkę już posiadam.

pawnook
16-12-2017, 16:13
I na czym Twój temat stanął? Ja planuje wystartować w przyszłym roku, również moim marzeniem byłoby się zmieścić w 350 - 400 tys, ale firme planuje tylko do SSZ, reszta samemu. Przynajmniej taki mam plan na chwilę obecną, pewnie zdąży się to jeszcze zmienić :) Mój projekt to
https://projekty.muratordom.pl/projekt_niebywaly-wariant-i,2595,0%2C0.htm
co prawda trochę większy niż Twoje założenia, ale dla mnie osobiście posiada wszystko co potrzeba (oczywiście kilka małych modyfikacji będzie, ale to głownie w ścianach działowych). Mój wykonawca wyliczył mi SSO na maksymalnie 200 tys. Acha, co ważne, działkę już posiadam.

Cześć, generalnie tak jest właśnie z projektem. Ja zakładałem mały metraż na początku, ale jak się zacznie wszystko wyliczać co by się chciało to rośnie. Ja na dzień dzisiejszy wiem, że będzie stodoła (miałem dylemat z nowoczesnym klockiem-ale po konsulatcji z kilkoma osobami odpuściłem ze względu na koszty). Projektu jeszcze nie wybrałem, a to ze względu, że formalności z kupnem działki się przedłużają i jeśli wystartuje w 2018 to w drugiej połowie roku nie wcześniej. Wiem też, że na 99% będę robił projekt indywidualny - jest wiele gotowców, które są zbliżone założeniami, ale zawsze coś jest nie tak. Poznałem, przez przypadek osobę w pracy która może wykonać projekt architektoniczno-budowlany, dodatkowo ma doświadczenie jako KB. Wycenił wstępnie, na 5-6 tys więc, jak mam się bawić w gotowca, adaptację, zmiany to wole indywidualny - również weź to pod uwagę.
Teraz mam czas i dużo czytam na forum, dzięki forum podjąłem takie decyzje jak, na pewno rekuperacja, podłogówka po całości, kocioł gazowy - wcześniej myślałem o ekogroszku, także polecam czytać czytać i jeszcze raz czytać bo założenia mogą się zmienić :)