PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obcinać krokwie - prosto czy pod kątem?



kurtz
21-11-2017, 20:15
Jak powinna być cięta krokiew na dachu o kącie ok. 23 stopnie?
Pod kątem czy prosto.

U mnie zrobili jak widać na zdjęciu i się zastanawiam jak do tego deskę czołową teraz przybić do rynny. W tym roku będę tylko dawał papę, ale wydaje mi się, że powinno to być prosto obcięte.

401514

tomraider
21-11-2017, 20:33
Jak powinna być cięta krokiew na dachu o kącie ok. 23 stopnie?

Witam.
Zależy jaki okap planujesz, a jak ocieplisz ściany szczytowe jak są wymurowane do samego deskowania\?

kurtz
21-11-2017, 20:48
Witam.
Zależy jaki okap planujesz, a jak ocieplisz ściany szczytowe jak są wymurowane do samego deskowania\?

wiem to jest błąd, ściany były pomurowanewcześniej, może uda się je uciąć, ale co z dachem i krokwiami, o co chodzi z tym okapem?
Myslałem, że daje się deskę czołowa i do tego rynne? a jak teraz to zrobić?

Pytanie innej natury, bo jutro będą kłaść papę, jak to powinno być zakończone na etapie papy, która poleży z rok. Czy papa powinna być wywinięta poza dach, czy na deskę czołową?

Slawko123
21-11-2017, 20:56
koniec krokwi powinien być obcięty równolegle ze ścianami czyli pionowo

tomraider
21-11-2017, 20:57
Witam.
Papę należy tak przybić papiakami (dłuższymi od grubości deskowania +papa o min 5 mm) żeby ich nie było widać czyli bić tylko pod zakładem.Papę wywija się na pas nadrynnowy a jego położenie zależy od rozwiązania odprowadzenia skroplin z papy.

tomraider
21-11-2017, 21:06
koniec krokwi powinien być obcięty równolegle ze ścianami czyli pionowo

Czasem tak a czasem nie , jak się inwestorowi spodoba..
Tomraider

kurtz
21-11-2017, 21:25
Czasem tak a czasem nie , jak się inwestorowi spodoba..
Tomraider


szkoda, że inwestor nie został spytany....
na wszystkim trzeba się znać...

tomraider
21-11-2017, 21:33
na wszystkim trzeba się znać...

Niekoniecznie , są tacy co mają ogromną wiedzę i doświadczenie praktyczne i dzielą się nimi na FM , moim skromnym zdaniem najlepsi to Jan i Andrzej Wilhelmi , spotkasz ich na wątkach o dachach, wiedzy jest wystarczająco dużo ale jest mocno rozproszona i trzeba umieć szukać. Sam położyłem papę , rozmierzyłem i ołaciłem połacie, mam okap ze spływem skroplin do rynny (wyższa szkoła jazdy) itp itp. a na początku nie miałem też pojęcia o soo chodzi i co jest co i dlaczego.
Tomraider.

admiralbar
21-11-2017, 23:36
Ooo to prawda, chociaz ja wole porady Jana, wydaja sie prostsze i mniej kosztowne.Andrzej ma troche sklonnosc do przesady ;)

A teraz do zalozyciela postu - a co z podbitka kolego ? Bedzie rownolegle do krokwii czy prostopadle do sciany ?
Pomysl o szerokosci deski okapowej bo zaraz wyjdzie Ci 30cm. Zrobic mozna wszystko, tylko zebyc potem nie plakal ze drogo.
Ja mam pape wywinieta na deske "tymczasowa" ;)

kurtz
22-11-2017, 06:28
A teraz do zalozyciela postu - a co z podbitka kolego ? Bedzie rownolegle do krokwii czy prostopadle do sciany ?


Równolegle do krokwi

kurtz
22-11-2017, 17:52
drugie pytanie do zdjęcia w pierwszym poście, czy deski powinny być wysunięte poza ostatnią krokiew czołową czy ma byc tak jak jest na zdjęciu czyli obcięte równo z krokwią, co wtedy ma chronić krokiew przed deszczem?

tomraider
22-11-2017, 18:15
Krokiew przed deszczem chroni częściowo pokrycie dachu i obróbka krokwi z (najczęściej ) drewna lub blachy.
Tomraider

przemo1
22-11-2017, 18:48
drugie pytanie do zdjęcia w pierwszym poście, czy deski powinny być wysunięte poza ostatnią krokiew czołową czy ma byc tak jak jest na zdjęciu czyli obcięte równo z krokwią, co wtedy ma chronić krokiew przed deszczem?

Dachówka "krańcowa" + obicie/obróbka czołowa krokwi z blachy, łupka itp.

kurtz
22-11-2017, 20:07
dzięki, a jeśli chodzi o tymczasowe obicie papą, to nalezy ją wywinąć na całą krokwie szczytową a w miejscu przyszłej rynny przybić deskę czołową i wywinać tam papę, czy niekoniecznie, czy wystarczy wywinięcie na spód deskowania bez deski czołowej?
Papa termozgrzewalna na ok. rok czasu

tomraider
22-11-2017, 20:32
dzięki, a jeśli chodzi o tymczasowe obicie papą, to nalezy ją wywinąć na całą krokwie szczytową a w miejscu przyszłej rynny przybić deskę czołową i wywinać tam papę, czy niekoniecznie, czy wystarczy wywinięcie na spód deskowania bez deski czołowej?
Papa termozgrzewalna na ok. rok czasu

Papę wywinąć na całą krokwie szczytową a w miejscu przyszłej rynny wystarczy wywinięcie na spód deskowania bez deski.
Papa termozgrzewalna jako tymczasowe obicie? to co ma być docelowo?
Tomraider

kurtz
22-11-2017, 20:51
Papę wywinąć na całą krokwie szczytową a w miejscu przyszłej rynny wystarczy wywinięcie na spód deskowania bez deski.
Papa termozgrzewalna jako tymczasowe obicie? to co ma być docelowo?
Tomraider

docelowo blachodachówka, ale nie wiem czy dam rade za rok czy sie wydłuży

tomraider
22-11-2017, 20:54
A co pod blachodachówką jako krycie wstepne?

kurtz
22-11-2017, 21:15
A co pod blachodachówką jako krycie wstepne?

deskowanie - papa termozgrzewalna nawierzchniowa tegi werner + blachodachówka
a to źle?

tomraider
23-11-2017, 17:36
Bardzo dobrze. Może za niewielką kasę da się kupić dachówki? zdecydowanie lepsze i trwalsze.
Tomraider