PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmieszczenie działówek na piętrze - Prośba o pomoc :)



Kerndu
22-11-2017, 10:02
Witam serdecznie,
Niedawno rozpoczęliśmy z mężem budowę domu piętrowego. Parter już prawie stoi. Pojawiły się spore dylematy na temat rozmieszczenia pomieszczeń na piętrze - dopiero teraz gdy można było wejść na strop i przejść się po "surowej" podłodze widzę, że nie do końca satysfakcjonuje nas rozmieszczenie ustalone z projektantem. Dlatego też trafiłam do Was na forum i proszę o Wasze opinie :)
Wklejam dwa zdjęcia rzutów piętra. Pierwszy rzut przedstawia rozmieszczenie takie jak ustaliliśmy w projekcie - trzy sypialnie, pralnia od strony wschodniej z małym balkonikiem "roboczym". Jednak zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie szkoda tej strony wschodniej na pralnie i łazienkę ze względu na atrakcyjny widok z tego balkonu - panorama miasta, cicha spokojna okolica osiedla, na którym zamieszkamy.
Dlatego myślę o zmianie, tak aby znalazła się tam jednak sypialnia dziecka, a łazienka z pralnią będzie wtedy od strony zachodnio-północnej (tylko brak mi pomysłu jak to logicznie i ładnie zaplanować)- przedstawiam tą opcję na drugim zdjęciu. Oczywiście wiąże się to ze zmianą okien i wielu innych rzeczy, ale bierzemy na to poprawkę ;)
Dodam jeszcze, że front domu (garaż i wejście) jest od strony zachodniej, taras od południa. Będę wdzięczna za wszelkie opinie i sugestie.
Pozdrawiam :)

https://images84.fotosik.pl/912/9b6227bda5eda680gen.jpg
www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/9b6227bda5eda680


https://images81.fotosik.pl/912/3a0e1c9c0ba2b0d9.jpg
www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/3a0e1c9c0ba2b0d9

Elfir
22-11-2017, 14:38
garderoba niepotrzebnie ma okno.
Wymusza to wstawianie zamykanych szaf, bo inaczej ubrania płowieją.
Warto przesunąć drzwi garderoby, bo wówczas przy kominie wejdzie jeszcze jedna szafa.
W sypialni masz sporo okien i drzwi - gdzie ustawisz łóżko?

https://images84.fotosik.pl/913/c7c60f78938080cegen.jpg

Kerndu
22-11-2017, 21:19
Z tymi oknami od strony frontu niestety nie jest kolorowo - nie bardzo można je zmieniać, bo popsuje to wygląd elewacji. Nie pomyślałam o płowieniu ubrań... trzeba będzie to jakoś rozwiązać, bo pozbycie się okna w garderobie będzie źle wyglądało na zewnątrz domu. To samo z oknem w przeniesionej łazience i pralni - jeśli je pomniejszymy, to źle może to wyglądać na zewnątrz domu. Dlatego mocno się zastanawiam, czy te przenosiny łazienki i pralni mają sens. Z takimi oknami jak są może być ciężko rozplanować te pomieszczenia :/
Okna od strony północnej mogą być bez problemu zmieniane, ale nie mam pomysłu jak i czy to coś pomoże.

Jeśli chodzi o wejście do garderoby - dlatego je ustawiłam przy kominie, żeby właśnie została tam dłuższa ściana na wstawienie łóżka. W pokojach dziecięcych ustawienie łóżek jednoosobowych nie powinno stanowić problemu.

Elfir dzięki za propozycje, zastanawiam się tylko jak rozdzielić ścianką to okno żeby powstała pralnia tak jak narysowałaś.
Biorę jeszcze pod uwagę całkowitą zmianę ustawienia pomieszczen na piętrze, ale niestety nasz projektant trochę nas zawiódł i jesteśmy zdani na siebie lub sugestie życzliwych osób :)

Elfir
23-11-2017, 16:59
Okna - wstawiasz pogrubiony słupek i do niego dostawiasz ściankę.

Niemniej masz dużo dużych okien na elewacji, które utrudniają aranżację wnętrz.
Właśnie jaskrawym przykładem jest sypialnia małżeńska z garderobą.

Tak naprawdę lepiej by zmiany zrobił architekt.

jajmar
30-11-2017, 20:12
Ta góra ma kiepski rozkład, ten holl na gorze to marnowanie cennego miejsca na pokoje. Balkony i to 2 we współczesnym domu? hmmm .

Kerndu
04-12-2017, 21:45
Co złego jest w tych balkonach? :) Jeden będzie pełnił funkcję typowo roboczą - wyjście z pralni, żeby nie biegać od wiosny do jesieni z praniem na działkę aby wyschło na słońcu. Drugi - rekreacyjny, od południa, z widokiem na taras.

Pomysł z zamianą łazienki i pralni z pokojem dziecka chyba sobie odpuścimy - na wszystkie strony próbowaliśmy to przeorganizować, ale nic sensownego nie wyszło.

Jednak faktycznie jeśli chodzi o korytarz to jest duży - spróbowałam trochę poprzestawiać ścianki i powiększyć pokój dziecka 2 kosztem łazienki i pralni. Wydaje mi się to sensowne.
Nie widzę natomiast potrzeby powiększania pokoju dziecka 1 i sypialni, bo są to już całkiem spore pomieszczenia, a nie chcielibyśmy też aby korytarzyk stał się klaustrofobiczny. Dodatkowo w pokoju dziecka 1 wygospodarowana została garderoba (jeszcze nie mogę się zdecydować czy wejście do niej było by tylko z pokoju, czy również z korytarza).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Jakieś sugestie?

https://images84.fotosik.pl/928/7cddacbaa96bb629.jpg
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/7cddacbaa96bb629

Elfir
05-12-2017, 12:05
Ten balkon jest wąski - w zasadzie nie rozstawisz tam mebli tarasowych. I będziesz widoczny dla całej okolicy, więc zerowa prywatność wypoczynku.
Balkony w domkach jednorodzinnych zwykle kończą jako kłopotliwy składzik.

Ale być może będziesz pierwsza osobą, która korzysta z balkonów w domku jednorodzinnym do czegoś innego niż wyjście, obejrzenie okolicy i zejście na właściwy taras na parterze :)

W pralni wystarczy portfenetr z wystającym wieszakiem na pranie, jeśli chcesz się chwalić sąsiadom kolorem majtek. Po co płyta balkonowa?

Kerndu
05-12-2017, 13:15
Obecność głównego balkonu jest poniekąd podyktowana rozkładem parteru - pod tym balkonem umieszczona jest południowa ściana salonu, która wystaje dalej niż ściana kuchni (narożnik południowo-zachodni).

A ten roboczy balkon z pralni mam nadzieję, że się sprawdzi, między innymi na wietrzenie pościeli, suszenie większych gabarytowo rzeczy typu prześcieradła itp.
Jak będzie w praktyce, to się okaże.

Większym dylematem jest dla nas rozkład pomieszczeń na piętrze. Zmiana ustawienia okien w zasadzie nie jest możliwa, żeby nie zaburzać bryły domu. Zdaję sobie sprawę, że w pokojach może być ciężko logistycznie porozstawiać meble. No i te garderoby - zastanawiam się, czy w takiej wersji jak wyżej wkleiłam będą one praktyczne.
Właśnie przygotowuję przykładowy projekt rozstawienia mebli w każdym pomieszczeniu. Będę wdzięczna za konstruktywne wskazówki i krytykę w tym zakresie :)

jajmar
05-12-2017, 15:55
13-15 metrowe pomieszczania to minimum żeby jakoś w pokoju funkcjonować ale u Ciebie nie ma miejsca na nic w tych pokojach. Na każdej ścianie okno lub drzwi jakby było tego mało dokładasz kolejną klitkę i 2 sztuki drzwi. Wrysuj sobie meble w skali an ten rzut wg mnie będzie z tym spory problem.

A balkony to poprostu ogromne mostki termiczne poza tym co pisał Elfir, balkon w domku to relikt przeszłości.

Elfir
05-12-2017, 17:17
Raczej sentyment mieszkańca blokowisk, dla którego balkon był jedynym prywatnym wybiegiem na powietrzu.

Dałoby się chociaż o trochę przestawić lub obrócić komin? Bo tworzą ci się jakieś wąskie zakamarki w garderobie.
Bieg schodów powinien być odwrócony, bo teraz osoba wychodząca z łazienki może walnąć drzwiami wchodzącego na piętro.
Ewentualnie zrobić drzwi otwierane do środka.

https://images82.fotosik.pl/930/3b0ddd2b2d64046fgen.jpg