PDA

Zobacz pełną wersję : Mniej gniazdek i długi wąż w praktyce?



ggdh
24-11-2017, 09:32
Witam i dziękuję, że zaglądneliście :)

Przygotowuję się do wykonania podłogówki na wiosnę i zaczynam planowanie m. in. instalacji OC. Waham się czy iść w więcej gniazdek czy w dłuższe węże? Mam 2 kondygnacje po ok 115m2, a jednostka będzie umieszczona prawie centralnie.

Moje pytanie brzmi czy lepiej dać więcej gniazdek i krótsze węże czy dać na każdej kondygnacji po jednym mnie więcej na jej środku i np 12m wąż? Są duże spadki ciśnienia na takich długościach? Jakby nie patrzeć to na gładkiej rurze a na karbowanym wężu spadki byłyby dużo mniejsze.

PiterBo
29-11-2017, 10:03
MOim zdaniem wygodniej będzie zrobić więcej gniazdek, z prostego powodu ten wąż też gdzieś musisz przechowywać.
Łatwiej wygospodarować miejsce na mniejszy kłąb węża.

Co do spadku ciśnienia. Przecież zawsze będziesz używał tylko jednego gniazdka a nie kilku jednocześnie.

ggdh
30-11-2017, 18:15
Chyba faktycznie zrobię po 2 na kondygnację i szufelkę w kuchni.

Kemotxb
30-11-2017, 18:19
Długim wężem trudniej się operuje, jest cięższy, będzie się zawijał o różne rzeczy, zwłaszcza o kanty ścian i je rysował i obijał. Trudniej go schować, zwinąć. Ja bym zrobił więcej gniazd.

Kaizen
30-11-2017, 18:36
Przygotowuję się do wykonania podłogówki na wiosnę i zaczynam planowanie m. in. instalacji OC. Waham się czy iść w więcej gniazdek czy w dłuższe węże? Mam 2 kondygnacje po ok 115m2, a jednostka będzie umieszczona prawie centralnie.

9m wężem obskoczysz całą kondygnację z jednego punktu? To IMO nie warto więcej gniazdek. Do tego w kuchni Vroom.

jak_to_mozliwe
30-11-2017, 18:42
Krótszy wąż daje większą wygodę. Na pewno łatwiej będzie odkurzać np. dzieciom, kiedy odkurzanie dojdzie do ich obowiązków domowych. Warto myśleć taktycznie. ;)

ggdh
30-11-2017, 19:04
9m wężem obskoczysz całą kondygnację z jednego punktu? To IMO nie warto więcej gniazdek. Do tego w kuchni Vroom.

No właśnie nie za bardzo - nastawiałem się na 12m, ale skoro piszecie, że to jest problematyczne to dam więcej gniazdek.

jak_to_mozliwe
30-11-2017, 21:12
Z tego wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?154007-Dlugosc-rury-do-odkurzacza-centralnego parę komentarzy:


Witam,
Zdecydowanie 7m. Twierdzę tak na podstawie moich doświadczeń (duży dom o trzech kondygnacjach i rura dł. 9m.). Weź pod uwagę to, że trzeba mieć miejsce na przechowanie, a to jak wąż boa, rozwija albo zwija się często nie w tym momencie kiedy chcemy. Jest dosyć uciążliwym, przenoszenie tego kramu np. na piętro. Do tego jeszcze należy zabrać ze sobą resztę osprzętu. Uważam, że lepiej dodać jedno dwa gniazdka niż mocować się z "długą rurą". Koszt prawie żaden a wygoda niewspółmierna.
Powodzenia.


Ja mam wąż 9-metrowy i czasami złoszczę się, że za długi. Potrafi się niesamowicie poplątać (jak ogrodowy). Z 12-metrowym bym sobie chyba nie poradziła...

No i jeszcze, pierwszy z brzegu wąż https://www.centralneodkurzacze.eu/katalog/produkt/waz-ssacy-12m-hide-a-hose/484 12m waży 5kg.

ggdh
30-11-2017, 23:22
Dobra, ustalone, że idę w gniazdka, a nie w węże :)

Kolejna kwestia: jak ważna jest wyrzutnia? Tzn. nie ma absolutnie sensu wyrzucać do pomieszczenia gospodarczego, w którym wisi OC?

daro.s
04-12-2017, 21:18
Na to pytanie już musisz sam sobie odpowiedzieć. Gdzie chcesz mieć zapach oraz roztocza z odkurzania, czyli wszystko to czego nie wyłapią filtry, w pomieszczeniu gospodarczym czy poza budynkiem.

kusykzy
06-12-2017, 06:13
Najlepiej dac wiecej gniazdek i kupic dluzszy waz. W ten sposob wyprobujesz obie opcje:)

Michalgosc
06-12-2017, 16:24
A może wąż chowany w rurach nie będziesz targał go po całym mieszkaniu, tylko gniazda są nieco droższe
. Poszukaj w wątkach o odkurzaczach któryś z forumowiczów ma wyrzut do garażu i sobie chwali.

Tadeo210570
02-01-2018, 10:54
Chyba idea centralnego odkurzacza jest taka by ta rura była jak najmniej wymagająca ;) ja mam tak by w każdym większym pomieszeniu używać 2 gniazd i 1 w mniejszych. Nie wiem jak się sprawdzi bo jeszcze nie używałem.

Kamil_
02-01-2018, 11:36
A z innej beczki, jaką jednostkę centralną wybrałeś?

ggdh
03-01-2018, 15:01
Chopie, ja nawet jeszcze nie kupiłem zestawu rur/kolanek/podejść :D

Tomek@gmail
17-01-2018, 23:15
Też właśnie się zastanawiam jak to ugryźć.
Mi się wydaje, że najwygodniej byłoby mieć po 1 gnieździe na kondygnację ale z opcją chowania w ścianie + Vrom do kuchni.

ggdh
18-01-2018, 00:47
Ano właśnie. Zależy jaki masz/będziesz miał dom. U mnie rura 12m by nie starczyła na całą kondygnację.

Ostatecznie kupiłem zestaw 6+2, z czego 4 gniazdka na dole i 2 na górze.

matiix
20-07-2018, 17:40
Ja mam domek 9x13m i zrobiłem tylko 4 gniazdka w miejscach skąd obskocze prawie wszystko rurką 7m.
A jaką centralke z wężem wybrać do 3tyś/zł.

teres
05-08-2018, 11:48
Beam / Cyclovac / Duovac / Husky. Przede wszystkim sprawdzony producent i długa gwarancja.

szczecina
20-08-2018, 09:35
Odkurzacz centralny super sprawa, ja na metraż 170m na parterze posiadam 3 gniazdka i rure 9m o ile dobrze pamiętam. Z 2 gniazdkami też dałbym rade, wiec 2-3 na pietro to tak optymalnie bo przy 1 byłboy męczenie się z rurą.

fr3d3k
20-08-2018, 10:52
u siebie mamy 300 m2 na trzech kondygnacjach. Na kazdej kondygnacji 2 gniazda. Jeden wąż 9 m w pomieszczeniu gospodarczym na parterze i musze przyznać ze o ile jeszcze z tym 9 metrowym wezem da rade ogarnąć co potrzeba to mocno upierdliwe jest przenoszenie się z tym osprzętem po piętrach.
Napewno wygodniej byłoby miec gdzies upchany wąż + rurka + szufla na kazdej kondygnacji.

A jeśli chodzi o wyrzut. Początkowo był bezpośrednio w pomieszczeniu gospodarczym. Rezultat - wszystko wiecznie zakurzone (pompa ciepła, odkurzacz, zbiornik cw, ciuchy etc) Zrobiliśmy wyrzut na zewnątrz budynku i jest git. Minus dla sąsiadów - słychać na zewnątrz hałas odkurzacza.