PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja akustyczna stropu



Mariusz19029
24-11-2017, 08:46
Witajcie, mam problem na który nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Na forum są podobne tematy, ale nie ma konkretnie takiego przypadku jak u mnie.

Słowem wstępu, dom parterowy wybudowany w latach 70. W tym roku dobudowane piętro, a w przyszłym roku dalsze prace, tynki, wylewki itd. Na dole jedna rodzina, na górze druga, osobne wejście. Strop wylewamy w latach 70, nierówny, na całej powierzchni różnica 3-4 cm. Zależy mi na dobrej izolacji akustycznej, ale również termicznej gdyż na 75% powierzchni będzie ogrzewanie podłogowe.
Na wylewkę tradycyjną przeznaczam 6 cm, a na wykończenie (plytki) liczę z zapasem 2 cm. Reszta, czyli w jednym końcu około 11 cm, a w drugim 8 cm to będzie styropian. Teraz pytania:

1. Czy mogę na strop położyć 4-5 cm styropianu akustycznego, a resztę twardego styropianu podlogowego? Czy ten twardy styropian nie pogorszy izolacji akustycznej?

2. A może w całości dać styropian akustyczny? Martwi mnie jedynie czy ze względu na jego słabą izolacyjnosc termiczną nie będzie odpowiedniej izolacji termicznej dla podlogówki. Co myślicie?

3. Martwi mnie również czy ze względu na nierówny strop ta izolacja akustyczna nie będzie pogorszona. Jak uważacie? Macie jakieś wskazówki jak układać na takim stropie styropian?

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki z Waszej strony.

Pozdrawiam,
Mariusz

Termo Organika
24-11-2017, 12:07
Nie będę zbyt oryginalny:)
https://termoorganika.pl/superakustic-podloga

Mariusz19029
24-11-2017, 13:02
Wiem o tym styropianie, ale wygląda mi to raczej na reklamę, a mnie bardziej zależy na odpowiedzi na wyżej postawione pytania. Producenta styropianu wybiorę na samym końcu i z całym szacunkiem nie takiego, który nachalnie próbuje mi coś wcisnąć.

Pozdrawiam

Pan Kejk
24-11-2017, 13:36
Nie jestem przekonany czy styropian to dobry pomysł na tłumienie dźwięków. Można by przemyśleć wyrównanie poziomu drobnym keramzytem albo suchym piaskiem, tak żeby zostało 8cm. A na to położyć dwie warstwy po 4cm wełny podłogowej. Wydaje mi się, że lepiej będzie tłumić dźwięki.

Konto usunięte_1*
24-11-2017, 13:43
Zamiast wylewki ciężkiej to przecież możesz dać legary np łaty co 60cm miedzy nie wsypać luźno perlit EP-150 lub 180 dobrze go ubić rozłożyć rurki ogrzewania uzupełnić lekko poubijać położyć na tym płyty OSB i gitara , perlit chyba najbardziej wygłusza odgłosy a w dodatku jest ciepły i załatwia sprawy nierówności

Mariusz19029
24-11-2017, 15:36
Jakoś legary do mnie nie przemawiają, wolałbym tradycyjną wylewkę, ale dzięki za pomysł.

Pan Kejk, z tym wyrównaniem piaskiem to dobre rozwiązanie. Dlaczego nie jesteś przekonany do styropianu? Z tego co czytałem to ten styropian akustyczny też powinien spełniać swoje zadanie.
Co do wełny to jest to chyba trochę droższe rozwiązanie, ale faktycznie wełną dobrze wyglusza. Na nią należy położyć folię i dopiero rury ogrzewania podlogowego, tak? Wełnę rozkładamy bezpośrednio na piasku?

Konto usunięte_1*
24-11-2017, 18:02
Nie chcę cie martwić ale perlik kilkakrotnie bardziej wycisza niż wełna a parametry izolacyjne ma podobne i materiał zdrowszy

Mariusz19029
24-11-2017, 20:08
Ok, ale wolałbym go zastosować chociaż pod wylewkę, a nie legary. Dużo drożej wychodzi niż styropian?

Konto usunięte_1*
24-11-2017, 20:32
Kubik perlitu kosztuje ok 150 zł więc raczej tani jak na swoje walory izolacyjne i akustyczne , z kubika zrobisz 10m2 przy grubości 10cm

Mariusz19029
24-11-2017, 21:45
To cenowo wychodzi całkiem dobrze. A czy można go stosować pod wylewkę tradycyjną? Jak go zagęścić, żeby rozłożyć rury od ogrzewania podlogowego?

Konto usunięte_1*
25-11-2017, 06:26
Normalnie kawałek deski 0,5x0,5 i przekładasz i skakasz po tym to w zupełności wystarczy

Mariusz19029
25-11-2017, 08:56
Czyli wystarczy to rozsypac, ubić i później można rozłożyć rury ogrzewania podlogowego na to? I spokojnie można na to wylać tradycyjną wylewkę?
Mówisz, że lepiej wyglusza od styropianu i wełny?

Konto usunięte_1*
25-11-2017, 10:36
Zdecydowanie lepiej wygłusza to pewne a zwłaszcza odgłosy kroków i uderzeń

Mariusz19029
25-11-2017, 16:13
Czyli wystarczy to rozsypac, ubić i później można rozłożyć rury ogrzewania podlogowego na to? I spokojnie można na to wylać tradycyjną wylewkę?
?
Jak byś mógł jeszcze na to pytanie mógł odpowiedzieć

Tomek W
27-11-2017, 18:13
Nie chcę cie martwić ale perlik kilkakrotnie bardziej wycisza niż wełna a parametry izolacyjne ma podobne i materiał zdrowszy
:eek: A może jakieś konkrety !!!
Do podłóg pływających są płyty STEPROCK HD4F (http://www.rockwool.pl/produkty/steprock-hd4f/) o lambdzie 0,035 W/mK i o deklarowanej sztywności dynamicznej dla grubości 50 mm SD 14 MN/m3.
Przyrost izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych dla betonowej połogi pływającej gr.40mm z wełną STEPROCK HD4F 50 mm to ΔLw = 31 dB. To jest wynik z testów wg EN ISO 10140. Dla zainteresowanych udostępnię raport z pomiarów - proszę o kontakt na PW.

Mariusz19029
28-11-2017, 21:58
Co do tej wełny to wszystko fajnie, ale przy 5 cm, koszt za 1 m2 to około 45 zł więc wychodzi strasznie drogo. Poza tym ja potrzebuję 10 cm grubości więc albo musiałbym jeszcze raz taką grubość położyć albo na to położyć styropian, żeby było taniej?

gaboza
04-12-2017, 15:01
moja historia to dom kostka 10x10 z lat 80 podpiwniczona, rozebralem scianke kolankowa i dach czterospadowy, naduudowalem cale pietro i dałem dach dwuspadowy, na istniejacy stary strop10cm nalałem nowy 15cm i powiazalem ze scianami i wiencem dachu, podloge podnioslem o 10 cm za pomoca styropianu podlogowego i dwuch warstw plyty osb 18 krzyzowo,
- dlaczego plyta osb ? ze wzgledu na obciazenia istniejacych scian i fundamentow nie mozna robic wylewki a strop na gorze jest drewniany
- dlaczego styropian 6 cm na podloge ? bo tani ,nie potrzeba izolowac termicznie bo pod spodem strop ma i tak 20st ciapła a izolacja akustyczna zapewniaja te dwa stropy, ten sryropian ,2 warstwy plyty osb a pozniej podklad akustyczny 0.5 pod panele
- metr podlogi wyszedl ok 35 zlotych bo plyta osb po 52 zl za sztuke byla nic sie nie ugina zero halasow w obie strony
- co do podlogowki to czy na pewno to dobry pomysl na pietrze ?

troche ciekawi mnie jak wyglada ten twoj strop , bo ze krzywy to nie jest problem ale czy nie jest popekany i czy nie dudni jak stukniesz noga nad duzym pokojem ? i jak sa sniany z nim polaczone ? i czy to pełne pietro czy ze skosami ?